Edit
"Game of Thrones" Blackwater (TV Episode 2012) Poster

(TV Series)

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Neil Marshall

Writing Credits  

George R.R. Martin ... ("A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
George R.R. Martin ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Kerr Logan ...
...
...
...
...
Stephen Swift ...
Singing Lannister Soldier
Callum Wharry ...
...
Gordon Mahon ...
Imry Florent (as Gordan Mahon)
James Doran ...
Kieran Cunningham ...
Baratheon Officer
Michael Grennell ...
Captain of the Archers
Rest of cast listed alphabetically:
Hugh Irvine ...
Lannister Archer (uncredited)
Darran Watt ...
Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Jonathan Brytus ... associate producer
Oliver Butler ... associate producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... producer
Frank Doelger ... executive producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... line producer
Christopher Newman ... co-producer (as Chris Newman)
Greg Spence ... co-producer
Carolyn Strauss ... executive producer
Alan Taylor ... co-executive producer
Vanessa Taylor ... co-executive producer
D.B. Weiss ... executive producer

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Sam McCurdy ... director of photography

Film Editing by 

Oral Norrie Ottey

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Gemma Jackson

Art Direction by 

Heather Greenlees
Ashleigh Jeffers
Tom McCullagh
Andy Thomson ... (as Andrew Thomson)
Frank Walsh ... supervising art director

Set Decoration by 

Tina Jones

Costume Design by 

Michele Clapton

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Candice Banks ... hair stylist
Stuart Browne ... prosthetics artist
Martina Byrne ... makeup artist
Rosalia Culora ... hair stylist
Hannah Eccleston ... prosthetics artist
Paul Engelen ... makeup designer
Dana Kalder ... crowd hair
Melissa Lackersteen ... makeup artist
Daniel Lawson Johnston ... makeup artist
Gary Machin ... hair stylist
Waldo Mason ... prosthetic artist
Conor O'Sullivan ... prosthetics artist
Laura Pollock ... hair assistant
Lucy Sibbick ... prosthetics artist
Pamela Smyth ... crowd makeup (as Pam Smyth)
Robert Trenton ... prosthetics artist (as Rob Trenton)
Tom Packwood ... mould maker (uncredited)

Production Management 

Melissa Demino ... post-production supervisor: LA
Damien Glenholmes ... unit manager
Martin Mahon ... post-production supervisor: UK

Second Unit Director or Assistant Director 

Ciaran Colton ... second second assistant director
Gerry Gavigan ... first assistant director
Anna Harrison ... third assistant director: Wolf unit
Alex Jones ... second assistant director
Paul Taylor ... additional second assistant director
Nick Thomas ... third assistant director: Dragon unit
Colin Azzopardi ... second assistant director crowd: Croatia (uncredited)
Graham Kinniburgh ... trainee assistant director (uncredited)
Chris McCormick ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... supervising carpenter
Nick Ainsworth ... concept artist
Jason Babcock ... chargehand plasterer
Sara-Jo Baugh ... junior draughtsperson (as Sara Jo Baugh)
Max Berman ... assistant art director
Peter Black ... supervising plasterer
Stephanie Black ... trainee prop buyer
Karyn Booth ... home economist
Paul Brennan ... rigger
Martin Buchanon ... chargehand plasterer
Laura Campbell ... junior draughtsperson
John Casey ... assistant property master
Liz Colbert ... graphic designer
Michael Cullen ... dressing props
Niall Devlin ... carpenter
Cole Doherty ... supervising carpenter
Michael Eaton ... assistant graphic designer
Gordon Fitzgerald ... property master
Peter Fitzpatrick ... carpenter
Ben Fletcher ... modeller
Kevin Fraser ... scenic painter
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
Brendan Gillespie ... carpenter
Gordon Grant ... assistant set decorator
Emma Hanson ... hod sculptor
Garth Hill ... greensman
Gavin Jones ... supervising prop maker
Cáitlín Keenan ... construction secretary
Aiden Lenahan ... plasterer
Chris Lewry ... drapesman
Graeme Livingstone ... stand-in
Kelly Long ... stand-in
Mark Lowry ... standby art director
Darren Lyttle ... dressing props
Colm Markey ... plasterer
Brian Martin ... construction coordinator
Thomas Martin ... construction manager (as Tom Martin)
Kevin McCabe ... standby props
John McCartney ... standby greens
Arthur McCullough ... carpenter
William McDonald ... painter
Brian McGraw ... chargehand standby props
Joseph McGuinness ... apprentice plasterer
Áine McGuinness ... assistant buyer
Liam McNally ... carpenter
Neil McNally ... dressing props (as Neil McNally)
Brendan McShane ... plasterer
Neville Mooney ... greensman
Christopher Moore ... dressing props (as Chris Moore)
Sue Morrison ... production buyer
Paul Murphy ... foamshop supervisor
Michael Murray ... painter
Ivan Nesbitt ... dressing props
Laura Ng ... standby art director
John O'Brien ... supervising carpenter
Vanessa O'Connor ... trainee prop buyer
Gerard O'Neill ... painter
Danny O'Regan Jr. ... hod carpenter (as Danny O'Regan)
Kimberley Pope ... concept artist
Brendan Power ... chargehand painter
Brendan Rankin ... assistant art director
Jonathan Riddell ... art department runner
Jo Roberts ... drapeswoman
Marko Roginic ... property assistant
Kino Scialabba ... consulting art director: Legion Entertainment
Seamus Sharkey ... rigger
William Simpson ... storyboard artist
Tommy Spence ... stagehand
Adrian Start ... hod painter (as Ada Start)
Glenn Start ... supervising painter (as Glen Start)
Paul Stewart ... chargehand dressing props
Don Sturgeon ... modeller
Ryan Tohill ... second unit standby
Andrew Tombs ... supervising plasterer (as Andy Tombs)
Steve Transfield ... hod plasterer (as Steve Tranfield)
Michael Weaver ... chargehand painter
David Weller ... hod rigger (as Dave Weller)
John Wilkinson ... rigger
Michael McNally ... props (uncredited)

Sound Department 

James M.H. Atkinson ... sound assistant: Dragon Unit (as James Atkinson)
Paul Aulicino ... supervising foley editor
Onnalee Blank ... sound re-recording mixer
Peter Brown ... sound designer / sound supervisor
Rick Camera ... sound recordist (as Rick Camara)
Charlie Campagna ... sound effects recordist
Matteo De Pellegrini ... sound maintenance: Wolf Unit (as Matteo De Pelegrini)
Paul Flinchbaugh ... digital media assistant
Tim Hands ... adr co-supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon Unit
Simon Kerr ... boom operator sound maintenance: Dragon Unit
Vanessa Lapato ... dialogue editor
Luke McGinley ... sound trainee: Wolf Unit
Mervyn Moore ... production sound mixer: Wolf Unit
James Moriana ... foley artist
Forbes Noonan ... adr recordist
Mark Ormandy ... additional sound
Stephen P. Robinson ... sound effects editor
Kira Roessler ... dialogue and adr supervisor
Brett Voss ... foley editor
Mathew Waters ... sound re-recording mixer (as Matt Waters)
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Simon J. Willis ... sound: 3rd Unit (as Simon Willis)
Peter Gleaves ... adr (uncredited)

Special Effects by 

Jonathan Barrass ... special effects floor supervisor (as Jonathan Barass)
Stuart Brisdon ... special effects supervisor
Martin Hall ... special effects technician
Laurence Harvey ... senior special effects technician
Colin Holmes ... special effects assistant buyer
Dave Keen ... senior special effects technician
Vincent Kivlehan ... special effects technician
Christian Krebs ... special effects technician
Mark McKendry ... senior special effects technician
Nick Morton ... special effects technician (as Nicolas Morton)
Tez Palmer ... special effects buyer (as Terry Palmer)
Mark E. Raymond ... special effects snow foreman (as Mark Raymond)
Delroy Reid ... special effects technician
Graham Riddell ... special effects floor supervisor
Albert Whiteside ... special effects workshop assistant
Nigel Wilkinson ... special effects workshop supervisor
Michael Woods ... special effects trainee

Visual Effects by 

Jan Adamczyk ... visual effects artist: Pixomondo
Gordon Antell ... visual effects assistant editor: LA
Christoph Bachmann ... visual effects artist: Pixomondo
Christopher S. Baird ... visual effects editor: LA (as Chris Baird)
Jürgen Bilstein ... visual effects artist: Pixomondo
Daniel Binder ... compositor: Pixomondo
Falk Boje ... visual effects artist: Pixomondo
Rene Borst ... visual effects artist: Pixomondo (as René Borst)
Jan Burda ... visual effects artist: Pixomondo
Heiko Burkardsmaier ... visual effects producer: Pixomondo
Miguel Diaz Cachero ... visual effects artist: Pixomondo
Irfan Celik ... visual effects artist: Pixomondo
Adam Chazen ... visual effects coordinator
Miodrag Colombo ... visual effects artist: Pixomondo
Boris T. Duepré ... visual effects artist: Pixomondo
Timm Engelkamp ... visual effects artist: Pixomondo
Thilo Ewers ... visual effects artist: Pixomondo
Dean Faulder ... matchmove artist: Pixomondo
Jan Fiedler ... visual effects artist: Pixomondo
Adam Figielski ... visual effects artist: Pixomondo
Florian Franke ... visual effects artist: Pixomondo
Christoph Gaudl ... lead matchmove artist: Pixomondo
Rainer Gombos ... visual effects supervisor
Florian Greth ... visual effects artist: Pixomondo (as Flo Greth)
Johannes Gross ... visual effects artist: Pixomondo
Jörn Großhans ... visual effects artist: Pixomondo
Peter Hartless ... visual effects data wrangler
Jan Heinze ... visual effects artist: Pixomondo
Annika Hirsch ... visual effects artist: Pixomondo (as Annika Koch)
Sebastian Hirsch ... visual effects artist: Pixomondo
Christoph Hoffmann ... compositor: Pixomondo
Alexander Hupperich ... visual effects artist: Pixomondo
Martin Höhnle ... visual effects artist: Pixomondo
Marc Joos ... fx artist: Pixomondo
Martin Jurado ... visual effects artist: Pixomondo
Marcel Kern ... visual effects artist: Pixomondo
Katharina Keßler ... visual effects artist: Pixomondo (as Katharina M. Kessler)
Patrick Kreuser ... visual effects artist: Pixomondo
Robert Kriegel ... visual effects artist: Pixomondo
Norman Krüsmann ... fx artist: Pixomondo
Steve Kullback ... visual effects producer
Alican Kuzu ... visual effects artist: Pixomondo
Michael Lankes ... visual effects artist: Pixomondo
Thomas Lautenbach ... visual effects artist: Pixomondo
Julius Lechner ... visual effects artist: Pixomondo
Nicolas Leu ... compositor: Pixomondo
Sebastian Leutner ... visual effects artist: Pixomondo
Sunyan Liu ... visual effects artist: Pixomondo
Shawn Lopez ... roto artist: Entity FX
Igor Majdandzic ... visual effects artist: Pixomondo
Uwe Majer ... visual effects artist: Pixomondo
Tobias Mannewitz ... concept artist
Keith Mason ... visual effects editor: UK
Colin McCusker ... visual effects data wrangler
Niall McEvoy ... visual effects data wrangler
Pieter Mentz ... visual effects artist: Pixomondo
Sebastian Meszmann ... visual effects coordinator: Pixomondo
Steffen Metzner ... compositor: Pixomondo
Mohsen Mousavi ... visual effects artist: Pixomondo
Knuth Möde ... visual effects artist: Pixomondo
Bernd Nalbach ... visual effects artist: Pixomondo
Melvyn Nicholls ... visual effects production assistant
Travis Nobles ... visual effects artist: Pixomondo
Philip Nussbaumer ... visual effects artist: Pixomondo
Viktorija Ogureckaja ... visual effects artist: Pixomondo
Berter Orpak ... previs artist
Borja A. Ortiz ... visual effects artist: Pixomondo (as Borja Ortiz)
Steve Parsons ... visual effects artist: Pixomondo (as Stephen Parsons)
Tobias Pfeiffer ... visual effects artist: Pixomondo
Nina Pries ... visual effects artist: Pixomondo
Franzisca Puppe ... visual effects artist: Pixomondo
Niels Rinke ... visual effects artist: Pixomondo
Paul Santagada ... digital compositor
Marlies Schacherl ... visual effects artist: Pixomondo
Peter Schönherr ... visual effects artist: Pixomondo
Juri Stanossek ... visual effects supervisor: Pixomondo
Moritz Strothmann ... visual effects artist: Pixomondo
Jonas Stuckenbrock ... visual effects artist: Pixomondo
Robert Tucker ... visual effects artist: Pixomondo
Michael Vorberg ... visual effects artist: Pixomondo
Martin Wellstein ... visual effects artist: Pixomondo
Tobias Wiesner ... compositor: Pixomondo
Marco Wilz ... visual effects artist: Pixomondo
Lonni Wong ... visual effects artist: Pixomondo
Michael Wortmann ... visual effects artist: Pixomondo
Klaus Wuchta ... visual effects artist: Pixomondo
Runlin Xiong ... visual effects artist: Pixomondo
Mingzhe Yang ... visual effects artist: Pixomondo
Kei Yoneoka ... visual effects artist: Pixomondo
Xavier Zahra ... previs artist
Christoph Zollinger ... visual effects artist: Pixomondo
Jaroslaw Ancuta ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Fabian Auch ... production intern: Pixomondo (uncredited)
Ando Avila ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Shawn Barnett ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Steven Barthen ... effects trainee: Pixomondo (uncredited)
Daniel Beckmann ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Kyle Belko ... compositor (uncredited)
Anton Bitzer ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Stefanie Blatt ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Mike Bliss ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Mike Boschanski ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Ryan Burcham ... visual effects coordinator (uncredited)
Linus Burghardt ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Adriano Calafiore ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Marco Castellani ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Genevieve Claire ... visual effects coordinator (uncredited)
Andreas Dahn ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Michele Danzé ... environment artist: Pixomondo (uncredited)
Gilbert Dawson-Kesson ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Christian Deiß ... vfx td: Pixomondo (uncredited)
Stephen Delisle ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Tobias Dommer ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Ryan Dorney ... visual effects editor: MFX (uncredited)
Philipp Edelhäuser ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Samuel Edwards ... visual effects supervisor: MFX (uncredited)
Ryan Egan ... compositor (uncredited)
Daniel Emmerich ... effects trainee: Pixomondo (uncredited)
Esther Engel ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Patrick Esposito ... executive in charge of visual effects: MFX (uncredited)
Maeve Eydmann ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Shane Flaherty ... compositor (uncredited)
David Fonseca ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited) / matte painter: Pixomondo (uncredited)
Natasha Anne Francis ... visual effects producer (uncredited)
Urs Franzen ... division visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Michael Fritzsche ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Evan Ghigliotty ... compositor (uncredited)
Markus Graf ... CG artist: Pixomondo (uncredited)
Tobias Gruenberger ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Divya Gupta ... roto artist: Pixomondo (uncredited)
Hien Hung Ha ... IT: Pixomondo (uncredited)
Thierry Hamel ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Nick Hamer ... compositor (uncredited)
Rens Heeren ... division lead CG artist: Pixomondo (uncredited)
Gunnar Heiss ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Tobias Herschel ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Gábor Hoványi ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Gregor Höss ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Florian Jackl ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
Martin Jurado ... division matchmove supervisor: Pixomondo (uncredited)
Eric Kasanowski ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Lena Amanda Koch ... visual effects coordination assistant: Pixomondo (uncredited)
Christian Korneck ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
Hannes Krieger ... effects trainee: Pixomondo (uncredited)
Alexey Kuchinsky ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Marcin Kummer ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Marc H. Langbein ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Philip Lücke ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Christoph Malessa ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Irene Martin ... production assistant: Pixomondo (uncredited)
Robert Masula ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Sven Mecklenbroich ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Jessie Mizrahi ... visual effects coordinator (uncredited)
Georgios Mouroussidis ... visual effects artist: Pixomondo (uncredited)
Dominik Müller ... matchmove trainee: Pixomondo (uncredited)
Sven Müller ... division lead CG artist: Pixomondo (uncredited)
Chad Nagel ... visual effects production assistant (uncredited)
Philip Nussbaumer ... division lead compositor: Pixomondo (uncredited)
Finola O'Brien ... production assistant: Pixomondo (uncredited)
Viktorija Ogureckaja ... division line producer: Pixomondo (uncredited)
Andreas Opferkuch ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Sven Peters ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Franzisca Puppe ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Oliver Queck ... matchmove intern: Pixomondo (uncredited)
Rick Redick ... visual effects producer: MFX (uncredited)
Mikko Reim ... shading artist: Pixomondo (uncredited)
Christoph Reinfels ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Duncan Rochfort ... visual effects editor: Pixomondo (uncredited)
Christoph Roth ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Norbert Ruf ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Philipp Röger ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Malte Sarnes ... division visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Sven Sauer ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Stephan Schaefholz ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Sebastian Schäfer ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Michael Scialpi ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Maciek Sokalski ... compositor: opening sequence (uncredited)
Joshua Spivack ... visual effects editor (uncredited)
Sabrina Steinert ... CG artist: Pixomondo (uncredited)
Gareth Stevenson ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Julia Strack ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Til Strobl ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Michael Thalmann ... head of it: Pixomondo (uncredited)
Alexandra Toth ... matte painting trainee: Pixomondo (uncredited)
Marion Uhl ... human resources: Pixomondo (uncredited)
Monica Verdu ... compositor: Pixomondo (uncredited)
David Vivaldini ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Marion Voignier ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Sören Volz ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Cristina Vozian ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Sonja Waldraff ... human resources manager: Pixomondo (uncredited)
Johannes Weiss ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Mariusz Wesierski ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Siyun Yi ... human resources trainee: Pixomondo (uncredited)
Xavier Zahra ... previsualization supervisor (uncredited)
Christian Zilliken ... lead shading artist: Pixomondo (uncredited)
Gereon Zwosta ... lighting artist: Pixomondo (uncredited)

Stunts 

Ashley Beck ... stunt performer
Ferenc Berecz ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt performer
Stuart Clark ... stunt performer
Jonathan Cohen ... stunt performer
Rob Cooper ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt performer
Richard Dwyer ... stunt performer
Jamie Edgell ... stunt performer
Balázs Farkas ... stunt performer
Jozsef Fodor ... stunt performer
David Forman ... assistant stunt coordinator (as Dave Forman)
Stuart Frift ... stunt performer
David Garrick ... stunt performer
James Grogan ... stunt performer
Mark Henson ... stunt performer (as Mark Franklin Henson)
Paul Herbert ... stunt coordinator
Paul Howell ... stunt performer
Tolga Kenan ... stunt performer
Gergely Korpácsi ... stunt performer (as Gergely Horpacsi)
Norbert Kovács ... stunt performer (as Norbert Kovacs)
László Kósa ... stunt performer
Mike Lambert ... stunt performer
Akos Lenkei ... stunt performer
Guy List ... stunt performer
Michelle McKeown ... stunt department assistant
Erol Mehmet ... stunt performer
Rory Mulroe ... stunt performer
Daniel Naprous ... stunt performer
Chris Newton ... stunt performer
David Newton ... stunt performer
Ray Nicholas ... stunt performer
James O'Donnell ... stunt performer (as Jimmy O'Dee)
Domonkos Pardanyi ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer (as Andrew Pilgrim)
Marcus Shakesheff ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt performer
C.C. Smiff ... swordmaster
Shane Steyn ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Gabor Szeman ... stunt performer
Roy Taylor ... stunt performer
Steen Young ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Rene Adefarasin ... first assistant camera: "b" camera, wolf unit
Marc Atherfold ... first assistant camera: "c" camera, third unit
Graham Baker ... rigging electrician
Adrian Barry ... grip: third unit
Guy Bennett ... grip: "b" camera, dragon unit
Stuart Bunting ... grip: "b" camera, wolf unit
Jonny Burnside ... camera trainee: third unit
Jon Caldwell ... camera trainee: third unit (as Jonathan Caldwell)
Stephen Casey ... rigging gaffer: studio (as Steve Casey)
Darren Chesney ... camera trainee: wolf unit
David Churchyard ... second assistant camera: "a" camera, dragon unit (as Dave Churchyard)
Martin Conway ... best boy: wolf unit
David Cozens ... first assistant camera: "a" camera, wolf unit
Noah Davis ... second assistant camera: "b" camera, dragon unit
Sam Donaghy-Bell ... camera trainee: dragon unit (as Sam Donaghy Bell)
Ryan Douglas ... camera trainee: wolf unit
Joe Doyle ... camera trainee: Dragon unit
Fabio Ferrantini ... digital imaging technician assistant: wolf unit
Pat Garrett ... key grip: dragon unit
Tom Gates ... gaffer: dragon unit
Francesco Luigi Giardiello ... digital imaging technician: wolf unit (as Francesco Giardello)
Brian Greenway ... second assistant camera: "c" camera, third unit
Gareth Heatherington ... electrician
Kevin Heatherington ... electrician
Ave Hughes ... electrician
Dwayne Jenkins ... rigging wrangler
Martin Kenzie ... additional photography
Mary Kyte ... first assistant camera: "d" camera, third unit
Oliver Loncraine ... camera operator: third unit
Daire Mac an t-Saoir ... second assistant camera: "b" camera, wolf unit (as Dáire Mac An Tsaoir)
Ian Marrs ... digital imaging technician assistant: dragon unit
Dean Marshall ... lighting desk operator
Davie Mayes ... rigging electrician
Brett McCrum ... rigging gaffer: location
Michael McDermott ... gaffer: third unit
Niall McDonald ... video trainee: dragon unit
Giancarlo McDonnell ... best boy: dragon unit (as Carlo McDonnell)
Tom McFarling ... second assistant camera: "a" camera, wolf unit
Ian McGurrell ... grip: third unit
Felix Milburn-Foster ... best boy grip: wolf unit
David Mills ... second assistant camera: "d" camera, third unit
David Morgan ... camera operator: "b" camera, dragon unit
Dennis Mulholland ... rigging electrician
Ronan Murphy ... grip: "a" camera, wolf unit
Steve Murphy ... electrician
Ger O'Hagan ... electrician
Eugene O'Sullivan ... generator operator
Adam Ozmin ... video assist: wolf unit
John Paxton ... digital imaging technician: dragon unit
James Philpott ... best boy grip: dragon unit
Miles Proudfoot ... first assistant camera: "a" camera, dragon unit
Sean Savage ... camera operator: "a" camera, dragon unit
Keith Shanks ... lighting desk operator
Helen Sloan ... still photographer: dragon unit
Kylie Stubbs ... grip: third unit
Pat Sweeney ... gaffer: wolf unit
Simon Thorpe ... grip: third unit
Lisa Trinder ... video assist: dragon unit
Jimmy Ward ... first assistant camera: "b" camera, dragon unit
Martin Ward ... video assist: wolf unit
Ben Wilson ... camera operator: "a" camera, wolf unit
David Worley ... camera operator: "b" camera, wolf unit
Scott Jamison ... digital imaging technician trainee (uncredited)
Ed Lancaster ... crane grip (uncredited)

Casting Department 

Stephen Kirk ... extras coordinator: Northern Ireland
Carla Mercer ... casting: Northern Ireland (as Carla Stronge)
Maria Mulhall ... extras coordinator: Northern Ireland
Danny Nash ... casting assistant (uncredited)
Alison Whearty ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Chloe Aubry ... assistant designer
Nina Ayres ... breakdown assistant
Christiane Barbknecht ... costume maker (as Christine Barbknecht)
Susan Barras ... key crowd standby (as Susan Pollard)
Carla Barrow ... principal standby
Andrea Beaumont ... weaver
Tony Blyton ... costume armourer
Kathryn Boyle ... breakdown assistant
Marie-Therese Breen ... breakdown assistant
Simon Brindle ... costume armour supervisor
Melanie Carmichael ... costume seamstress
Michele Carragher ... principal cast embroiderer (as Michelle Carragher)
David Craig ... assistant costume supervisor
Timothy Deenhny ... costume armourer
Geri Doherthy ... costume trainee (as Geri Doherty)
Harriet Edmonds ... key crowd costume
Alex Fordham ... assistant designer (as Alexander Fordham)
Claire Green ... costume armourer
Lauren Hanna ... costume seamstress
Jonathan Harris ... crowd costume trainee
Nadine Henderson ... trainee seamstress
Caroline Hill ... crowd costume assistant
Donna Hughes ... principal key costume
Nichola Jones ... senior costume armourer
Enda Kenny ... breakdown supervisor
Ashleigh Lennox ... crowd costume assistant
Rachel Low ... principal standby
Lyndie MacIntyre ... principal maker
Lisa Malone ... breakdown assistant
Orla Marley ... crowd costume assistant
Carolyn Marston ... crowd costume supervisor
Sally-Gay McCann ... principal standby
Edel McCarron ... principal standby
Matthew McColgan ... crowd costume trainee
Stephanie McCutcheon ... costume trainee
Crawford McKenzie ... costume cutter
Rebecca McManus ... principal standby
Catherine McNally ... costume coordinator
Simone Michaux ... costume armourer
Mark Miller ... senior costume armourer
Camille Moohan ... principal standby
Darren Norris ... breakdown assistant
Emma O'Loughlin ... crowd costume trainee
Carole O'Neal ... costume cutter
Stephen O'Rawe ... assistant crowd costume supervisor
Margaret Pescott ... principal costume seamstress
Margaret Plunkett ... costume armourer
Leonie Roberts ... wardrobe mistress (as Leonnie Roberts)
Claire Snoddy ... assistant key crowd costume
Caoimhe Stack ... senior crowd assistant
Honnie Tang ... breakdown assistant
Kathryn Tart ... principal key costume
Katy Taylor ... trainee seamstress
Ivan Thomas ... costume armourer
Kate Thomson ... costume dyer
Sophie Wallace ... breakdown trainee
Sophie Webb ... costume assistant
Harriet Webb-Crozier ... senior crowd assistant
Rachael Webb-Crozier ... costume supervisor
Raymond Widdowson ... costume armourer (as Ray Widdowson)
Ciara Winnington ... principal costume trainee
Zachary Winnington ... costume trainee
Lex Wood ... costume armourer assistant
Sarah Yeoman ... wardrobe mistress
Hilary Niederer ... costume buyer (uncredited)
Liannah Pile ... costume armour coordinator (uncredited)

Editorial Department 

Christine Carr ... digital intermediate producer
Scott Ferguson ... dailies coordinator
Joe Finley ... final colorist
Alan Freir ... assistant editor
Raphi Hill ... assistant editor
Zuzana Klimova ... post-production assistant
Ingrid Lageder ... post-production assistant
Nicola Lusk ... post-production assistant
Danny Nash ... post-production assistant
Íde O'Rourke ... post-production coordinator: UK
Jesse Parker ... assistant editor
Jonathan Reid ... colorist: dailies
Alex Romano ... smoke editor
Ann Starbuck ... post-production coordinator: LA
Robert Wright ... dailies coordinator (as Rob Wright)

Music Department 

Brandon Campbell ... technical score advisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
Catherine Wilson ... technical score advisor
Stephen Coleman ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Jeff Aiken ... driver (as Geoff Aiken)
Johnny Anderson ... driver (as Jonathan Anderson)
James Barry ... driver
Stanely Bates ... driver (as Stanley Bates)
Jeff Brown ... driver (as Geoff Brown)
Maurice Brown ... transportation captain
Tom Bryans ... driver
John Burns ... driver
Anthony Carroll ... driver
Stephen Collins ... driver
Brian Corr ... driver
Joseph Couser ... driver
Frazier Crawford ... driver
Johnny Crawford ... driver
Philip Crawford ... driver
Paul Cree ... driver
Alan Crozier ... transportation manager
Eric Dowds ... driver
Martin Dyer ... driver
William Finlay ... driver
Brian Fox ... driver
David Gray ... driver
Thomas Hamilton ... driver
Tom Heaney ... driver
Ian Lewis ... driver
Ryan Marshall ... driver
Thomas McCallister ... driver
Paul McCausland ... driver
Tom McCrea ... driver
Lee McFadden ... facilities manager
Gail McIlvenny ... transportation assistant
Dermott McKee ... driver (as Dermot McKee)
Terry McKee ... driver
Roy McManus ... driver
David McMaster ... driver
Kenneth Meikle ... driver
Thomas Melia ... driver
John Morrison ... driver
Peter Morrison ... driver
Stephen Murphy ... driver
Thomas O'Brien ... driver
Thomas Sharp ... driver
Mark Sterling ... driver
Michael Thompson ... driver
Jeff Walker ... driver (as Jeffrey Walker)
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)
Sam Wilton ... driver
Ian Wray ... driver

Other crew 

Julie Austin ... dialogue coach
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Bailey ... health and safety/fire safety
Robert Boake ... hod locations
Michelle Burns ... assistant production coordinator
Jane Burrows ... script supervisor: Wolf Unit
Lisa Byrne ... production coordinator
Lucy Caird ... assistant: Frank Doelger (as Lucy Karina Caird)
Bryan Cogman ... story editor
Niamh Currie ... production runner
Tommy Dunne ... weapons master
Donal Geraghty ... location accountant: Croatia & UK
Jennifer Griffin ... accountant: Northern Ireland
Sally Hague ... dialogue coach
Zara Hamill ... accommodation coordinator
Dave Hill ... assistant: David Benioff & D.B. Weiss, LA
Rebecca Horan ... assistant horse wrangler
Robert Huffam ... locations facility assistant
Aleksandra Kaminska ... accounts cashier (as Aleksandra Kaminska-Omozik)
Eli Kirshner ... assistant: Vince Gerardis
Robert Kyle ... accountants assistant
Joan Lambe ... assistant accountant: Croatia & UK
Natalia Lee ... lead armourer
Naomi Liston ... key assistant location manager
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon Unit (as Lynda Marshall)
Barry Maxwell ... location facilities
Ruaidhri McAllister ... trainee location assistant
Paul McAnearney ... department coordinator
Jacqui McBride ... payroll accountant
Lucy McCutcheon ... production assistant
Damian McDonald ... location assistant (as Damien McDonald)
David McKee ... trainee location assistant
Claire McKinley ... travel coordinator
Fergus McNulty ... armoury model maker
Roisin McVeigh ... assistant accountant
Camilla Naprous ... horse master
Craig Newton ... unit nurse
Ally O'Leary ... financial controller
Lisa Orr ... dailies payroll assistant
David J. Peterson ... language creator
Anthony Pucillo ... assistant: Carolyn Strauss
Stephanie Quick ... assistant: Neil Marshall
Stacey Quigley ... shipping coordinator
Claire Quinn ... accounts trainee
Boyd Rankin ... senior supervising armourer
Alanna Riddell ... script coordinator
Bill Rothwell ... unit nurse
Jan Haydn Rowles ... dialogue coach (as Jan Hadyn Rowles)
Dean Schnider ... assistant: Guymon Casady
Kerry Smith ... accountant: UK
Peter Stephenson ... production secretary
Cat Taylor ... assistant: David Benioff & D.B. Weiss, UK
James P. Warren ... animal wrangler (as Jim Warren)
Pat Wilson ... assistant manager: Northern Ireland
Annick Wolkan ... assistant: Bernadette Caulfield
Hameed Shaukat ... producer: main title sequence (uncredited)
John-Paul Whearty ... location assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page