Edit

(TV Series)

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Farhad Mann

Writing Credits  

Michael Amo ... (created by)
 
Sam Egan ... (developed for television by)
 
James Hurst ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Dev Clark (as Rainbow Sun Francks)
...
Jade
...
Jason Coleman (as Wesley Williams)
...
Leon Quint
...
Marco Silvestri
Lawrence Bayne ...
Rodney Squires
Ian Busher ...
Detective Farmer
...
Lawyer
Jack Langedijk ...
Bill Lawrence
...
Christine Lawrence
Brianna Bisson ...
Samantha Lawrence
...
Jenny Lawrence
...
Bodie
Izaak Smith ...
Damian Wright
Jung-Yul Kim ...
Bodyguard (as Jung Yul Kim)
Lauren Toyota ...
Much Music VJ
Kojo Mayne ...
Male Dancer
Adrienne Chan ...
Female Dance #1
Caroline Torti ...
Female Dancer #2 (as Caroline Tort)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ken Cuperus ... co-producer
Scott Garvie ... executive producer
Jonathan Hackett ... producer
Teresa M. Ho ... associate producer
James Hurst ... co-executive producer
Christina Jennings ... executive producer
Shane Kinnear ... co-producer
Julie Lacey ... producer
Jan Peter Meyboom ... supervising producer
Peter Mohan ... executive producer
Sharon Tal Yguado ... executive producer: FOX International Channels (as Sharon Tal-Yguado)
Karen Troubetzkoy ... executive producer
Karen Walton ... co-executive producer

Music by 

Philip J Bennett ... (as Philip J. Bennett)
Tom Third

Cinematography by 

Stephen Reizes ... director of photography

Film Editing by 

Jean Coulombe

Casting By 

Stephanie Gorin

Production Design by 

Lindsey Hermer-Bell

Art Direction by 

Brad Greaves

Set Decoration by 

Jim Lambie

Costume Design by 

Michael Ground

Makeup Department 

Shauna Llewellyn ... key makeup artist
Ryan Reed ... key hair stylist

Production Management 

Paul Ackerley ... post-production supervisor
Carmen Arndt ... production manager
Rebecca Di Pasquale ... production executive: Bell Media (as Rebecca DiPasquale)
Robin Johnston ... production executive: Bell Media

Second Unit Director or Assistant Director 

Jill Compton ... first assistant director
Kevin Hourigan ... second assistant director
Rick Morris ... third assistant director (uncredited)
Andrew Palmer ... trainee assistant director (uncredited)
John Stead ... second unit director (uncredited)

Art Department 

John Archbell ... property master
Deb Burgess ... set buyer
Doug Henderson ... head carpenter
Deirdre Hughes ... first assistant art director
Brian Jones ... construction coordinator
Brent Kelly ... lead set dresser
Nicola Moss ... assistant property master
Friday Myers ... props buyer
Hiep Pham ... first assistant art director
Jacques Raphoz ... first assistant art director
Tom Thompson ... on-set dresser
Stephen Willetts ... key scenic (as Steve Willetts)

Sound Department 

Roman Alexander Buchok ... boom operator
Richard Calistan ... adr editor
Alan deGraaf ... re-recording sound mixer
Claire Dobson ... assistant sound editor
Matthew Hussey ... sound editor
Janice Ierulli ... dialogue editor
Sid Lieberman ... foley artist
Mark Shnuriwsky ... sound effects editor
Zenon Waschuk ... production sound mixer
Mike Woroniuk ... re-recording sound mixer
Paolo Amati ... assistant re-recording mixer (uncredited)
David Yonson ... foley mixer (uncredited)

Special Effects by 

Derek Liscoumb ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Kevin Chandoo ... director: title sequence animation (uncredited)
Robert Crowther ... visual effects supervisor (uncredited)

Stunts 

John Stead ... stunt coordinator
Geoff Scovell ... stunt double: Robert Mauriell (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Cudah Andarawewa ... "a" camera operator
Michael Dawson ... "b" camera first assistant (as Mike Dawson)
Frank Gentile ... gaffer
Rich Green ... "a" camera first assistant
Jeff Hohener ... "b" camera operator (as Jeffrey Hohener)
Sarah Lollar ... camera trainee
Sarah Mulholland ... "a" camera second assistant
Paolo Perin ... key grip
Stephen Scott ... still photographer
Tyler Sellers ... best boy grip
Marc Tardif ... "b" camera second assistant (as Mark Tardif)
Dan Wallace ... best boy electric
Glenn Warner ... second unit director of photography
Steve Wilkie ... still photographer
Sean Burton ... rigging gaffer (uncredited)
Greg Whiteside ... computer/video playback supervisor (uncredited)

Casting Department 

Deirdre Bowen ... original casting
Roisin McGilly ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Elizabeth Mastrandrea ... wardrobe set supervisor
Ann Steel ... assistant costume designer

Editorial Department 

Chad Glastonbury ... first assistant picture editor
Ed Ham ... on-line editor
Mark Kueper ... colourist

Music Department 

Andrea Higgins ... music supervisor
Kyle Merkley ... music coordinator

Transportation Department 

Steve Ranalli ... transportation coordinator

Other crew 

Doug Allen ... production controller
Sally Basmajian ... vice president and general manager: comedy & drama
Rick Brace ... president: specialty channels and CTV production
Glenn Carter ... location manager
Corrie Coe ... senior vice president: independent production
Christopher Comrie ... first assistant accountant (as Chris Comrie)
Meredith Conacher ... coordinator: business affairs
Catherine Currie ... production accountant
Sam Egan ... creative consultant
Elysse Goldman ... vice president: business & legal affairs
Sheena Graham ... production coordinator
Rebecca Herr ... marketing executive
Darren Kaliciak ... script coordinator
Phil King ... president: CTV programming and sports
Sarah MacKinnon ... manager: production affairs
Catherine MacLeod ... vice president: specialty channels
Anne Marley ... assistant production coordinator
Melanie Orr ... script supervisor
Mario Tassone ... unit publicist
Clement Virgo ... creative consultant
Hope Faith White ... first assistant accountant
Tim Hay ... production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page