Edit
"Game of Thrones" The Night Lands (TV Episode 2012) Poster

(TV Series)

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Alan Taylor

Writing Credits  

George R.R. Martin ... ("A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (creator) &
D.B. Weiss ... (creator)
 
David Benioff ... (written by) &
D.B. Weiss ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ros
...
...
Kerr Logan ...
...
...
...
...
Captain's Daughter
...
...
...
...
...
...
Derek Reid ...
Customer
Josephine Gillan ...
Dennis Stokes ...
Create a character page for: ?

Produced by 

David Benioff ... executive producer
Jonathan Brytus ... associate producer
Oliver Butler ... associate producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... producer
Frank Doelger ... executive producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... line producer
Erika Milutin ... line producer: Croatia
Christopher Newman ... co-producer (as Chris Newman)
Greg Spence ... co-producer
Carolyn Strauss ... executive producer
Alan Taylor ... co-executive producer
Vanessa Taylor ... co-executive producer
D.B. Weiss ... executive producer

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Kramer Morgenthau ... director of photography

Film Editing by 

Frances Parker

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Gemma Jackson

Art Direction by 

Heather Greenlees
Ashleigh Jeffers
Frank Walsh ... supervising art director

Set Decoration by 

Tina Jones

Costume Design by 

Michele Clapton

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Goran Babic ... stand in: Croatia
Candice Banks ... hair stylist
Jacqueline Bhavnani ... crowd hair supervisor: Croatia (as Jacqueline Bhvanani)
Marija Bingula ... hairdresser: Croatia
Karen Brotherston ... hairdresser: Croatia
Martina Byrne ... makeup artist
Rosalia Culora ... hair stylist
Kristina Divanovic ... stand in: Croatia
Merima Djikoli ... makeup artist: Croatia (as Merima Dikoli)
Pamela Elekes ... makeup artist: Croatia
Paul Engelen ... makeup designer
Kamen Glover ... hairdresser: Croatia
Svjetlana Gutic ... hairdresser: Croatia (as Svetlana Gutic)
Peter Hawkins ... prosthetics technician: Croatia
Dana Kalder ... crowd hair
Sarah Kelly ... crowd hair assistant: Croatia
Iva Kurobasa ... makeup artist: Croatia
Melissa Lackersteen ... makeup artist
Daniel Lawson Johnston ... makeup artist
Tracey Lee ... hair stylist: Croatia
Delia Letham ... hairdresser: Croatia (as Delia Langham)
Laura Lilley ... hairdresser: Croatia
Louise Luxton ... hairdresser: Croatia
Gary Machin ... hair stylist
Sanja Metkovic ... hairdresser: Croatia
Sanja Milic ... makeup artist: Croatia
Semsa Mrcela ... hairdresser: Croatia
Iva Nikolic ... stand in: Croatia
Maja Nonveiller ... hairdresser: Croatia
Roisin O'Reilly ... crowd makeup organiser: Croatia
Conor O'Sullivan ... prosthetics artist
Ivana Plesa ... hairdresser: Croatia
Laura Pollock ... hair assistant
Stefanija Roso ... hairdresser: Croatia
Pamela Smyth ... crowd makeup (as Pam Smyth)
Henrik Svensson ... prosthetics technician: Croatia (as Lars Henrik Svensson)
Robyn Wheeler ... makeup artist: Croatia

Production Management 

Mladen Cernjak ... production manager: Embassy Films, Croatia
Melissa Demino ... post-production supervisor: Los Angeles
Damien Glenholmes ... unit manager
Martin Mahon ... post-production supervisor: UK
Mark Mostyn ... unit production manager: Croatia

Second Unit Director or Assistant Director 

Colin Azzopardi ... assistant director crowd: Croatia
Ciaran Colton ... second second assistant director
Richard Goodwin ... first assistant director
Anna Harrison ... third assistant director: Wolf unit
Danijel Krizanovic ... third assistant director: Croatia
Sarah Mooney ... third assistant director: Croatia
Nick Thomas ... third assistant director: Dragon unit
Ciara Tinney ... second assistant director
Markus Allan Black ... trainee assistant director: second unit (uncredited)
Graham Kinniburgh ... trainee assistant director (uncredited)
Chris McCormick ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... supervising carpenter
Nick Ainsworth ... concept artist
Katarina Alamat ... local set decorator buyer: Croatia
Jason Babcock ... chargehand plasterer
Ivan Banovic ... greensman: Croatia
Karen Batley ... art department coordinator
Sara-Jo Baugh ... junior draughtsperson (as Sara Jo Baugh)
Max Berman ... assistant art director
Sean Bird ... supervising plasterer: Croatia
Peter Black ... supervising plasterer
Karyn Booth ... home economist
Philippa Broadhurst ... stand-by art director: Croatia
Martin Buchanon ... chargehand plasterer
Rob Cameron ... set decorator: Croatia (as Robert Cameron)
Laura Campbell ... junior draughtsperson
Matthew Campbell ... consulting greensman: Croatia
John Casey ... assistant property master
David Chisholm ... prop storeman: Croatia
Liz Colbert ... graphic designer
Michael Cullen ... dressing props
Cole Doherty ... supervising carpenter
Anita Dujic ... construction secretary: Croatia
Michael Eaton ... assistant graphic designer
Lucy Eyre ... set buyer: Croatia
Gordon Fitzgerald ... property master
Ben Fletcher ... modeller
Kevin Fraser ... scenic painter
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
Gordon Grant ... assistant set decorator
David Haberfield ... supervising painter: Croatia
Emma Hanson ... hod sculptor
Rohan Harris ... scenic artist: Croatia
Garth Hill ... greensman
Ivo Husnjak ... art director: Croatia
Niksa Jerkic ... standby stagehand: Croatia
Gavin Jones ... supervising prop maker
Cáitlín Keenan ... construction secretary
Danijela Kranjc ... greenswoman: Croatia
Tim Lanning ... head greensman: Croatia (as Timothy Lanning)
Chris Lewry ... drapesman: Croatia
Graeme Livingstone ... stand-in
Kelly Long ... stand-in
David Lowery ... assistant construction manager: Croatia (as Dave Lowery)
Mark Lowry ... standby art director
Darren Lyttle ... dressing props
Brian Martin ... construction coordinator
Thomas Martin ... construction manager (as Tom Martin)
Kevin McCabe ... standby props
John McCartney ... standby greens
Tom McCullagh ... art director: Croatia
Brian McGraw ... chargehand standby props
Áine McGuinness ... assistant buyer
Neil McNally ... dressing props (as Neil McNally)
Ryan McNeil ... supervising painter: Croatia
Ivan Mladosic ... artist plasterer: Croatia
Neville Mooney ... greensman
Christopher Moore ... dressing props (as Chris Moore)
Sue Morrison ... production buyer
Paul Murphy ... foamshop supervisor
Ivan Nesbitt ... dressing props
Laura Ng ... standby art director
John O'Brien ... supervising carpenter
Danny O'Regan Jr. ... hod carpenter (as Danny O'Regan)
Anamarija Obradovic ... painter artist: Croatia
John Palmer ... assistant property master: Croatia
Allen J. Polley ... property master: Croatia
Josh Polley ... chargehand dressing prop: Croatia (as Joshua Polley)
Kimberley Pope ... concept artist
Brendan Power ... chargehand painter
Brendan Rankin ... assistant art director
Darren Reynolds ... chargehand standby props: Croatia
Seamus Sharkey ... rigger
William Simpson ... storyboard artist
Tommy Spence ... stagehand
Adrian Start ... hod painter (as Ada Start)
Glenn Start ... supervising painter (as Glen Start)
Paul Stewart ... chargehand dressing props
Don Sturgeon ... modeller
Ryan Tohill ... second unit standby
Andrew Tombs ... supervising plasterer (as Andy Tombs)
Matthew Townsend ... specialist greens: Croatia
Steve Transfield ... hod plasterer (as Steve Tranfield)
Ivan Veljaca ... assistant art director: Croatia
Marijana Vukic ... artist plasterer: Croatia
Stuart Walpole ... standby props: Croatia
Michael Weaver ... chargehand painter
David Weller ... hod rigger (as Dave Weller)
John Wilkinson ... rigger
Michael McNally ... props (uncredited)

Sound Department 

James M.H. Atkinson ... sound assistant: Dragon Unit (as James Atkinson)
Paul Aulicino ... assistant supervising sound editor
Onnalee Blank ... sound re-recording mixer
Peter Brown ... sound designer / sound supervisor
Charlie Campagna ... sound effects recordist
Matteo De Pellegrini ... sound maintenance: Wolf Unit (as Matteo De Pelegrini)
Paul Flinchbaugh ... digital media assistant
Stefan Henrix ... adr co-supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon Unit
Simon Kerr ... boom operator sound maintenance: Dragon Unit
Luke McGinley ... sound trainee: Wolf Unit
Mervyn Moore ... production sound mixer: Wolf Unit
James Moriana ... foley artist
Forbes Noonan ... adr recordist
Mark Ormandy ... additional sound
Stephen P. Robinson ... sound designer
Kira Roessler ... dialogue and adr supervisor
Brett Voss ... foley editor
Mathew Waters ... sound re-recording mixer (as Matt Waters)
Jeffrey Wilhoit ... foley artist

Special Effects by 

Tony Auger ... senior special effects technician: Croatia
Jonathan Barrass ... special effects technician (as Jonathan Barass)
Damir Bender ... special buyer: Croatia
Stuart Brisdon ... special effects supervisor
Kenneth Cassar ... senior special effects technician: Croatia
Ben Fletcher ... modeller
Martin Hall ... special effects technician
Laurence Harvey ... senior special effects technician
Graham Hills ... special effects supervisor: Croatia & UK
Colin Holmes ... special effects assistant buyer
Vincent Kivlehan ... special effects technician
Christian Krebs ... special effects technician
Mark McKendry ... senior special effects technician
Nick Morton ... special effects technician (as Nicolas Morton)
Tez Palmer ... special effects buyer (as Terry Palmer)
Roderick Pulis ... special effects technician: Croatia
Mark E. Raymond ... special effects snow foreman (as Mark Raymond)
Delroy Reid ... special effects technician
Graham Riddell ... special effects floor supervisor
Don Sturgeon ... modeller
Albert Whiteside ... special effects workshop assistant
Nigel Wilkinson ... special effects workshop supervisor
Tim Willis ... special effects floor supervisor
Michael Woods ... special effects trainee

Visual Effects by 

Jan Adamczyk ... visual effects artist: Pixomondo
Gordon Antell ... visual effects assistant editor: LA
Christoph Bachmann ... compositing intern: Pixomondo
Christopher S. Baird ... visual effects editor: LA (as Chris Baird)
Annalyn Betinol ... visual effects artist: Pixomondo
Jürgen Bilstein ... visual effects artist: Pixomondo
Falk Boje ... visual effects artist: Pixomondo
Rene Borst ... visual effects artist: Pixomondo (as René Borst)
Jan Burda ... visual effects artist: Pixomondo
Heiko Burkardsmaier ... visual effects producer: Pixomondo
Miguel Diaz Cachero ... visual effects artist: Pixomondo
Irfan Celik ... visual effects artist: Pixomondo
Adam Chazen ... visual effects coordinator
Miodrag Colombo ... division lead compositor: Pixomondo / visual effects artist: Pixomondo
Boris T. Duepré ... visual effects artist: Pixomondo
Thilo Ewers ... visual effects artist: Pixomondo
Stefen Fangmeier ... visual effects supervisor: Croatia
Jan Fiedler ... visual effects artist: Pixomondo
Adam Figielski ... visual effects artist: Pixomondo
Lianne Forbes ... visual effects artist: Pixomondo
Florian Franke ... visual effects artist: Pixomondo
Christoph Gaudl ... lead matchmove artist: Pixomondo
Sabrina Gerhardt ... visual effects artist: Pixomondo
Rainer Gombos ... visual effects supervisor
Johannes Gross ... visual effects artist: Pixomondo
Jörn Großhans ... visual effects artist: Pixomondo
Ebru Gönül ... visual effects artist: Pixomondo
Thierry Hamel ... matchmove artist: Pixomondo
Jan Heinze ... visual effects artist: Pixomondo
Annika Hirsch ... visual effects coordinator: Pixomondo
Sebastian Hirsch ... environment artist: Pixomondo
Alexander Hupperich ... visual effects artist: Pixomondo
Martin Höhnle ... visual effects artist: Pixomondo
Florian Jackl ... systems administrator: Pixomondo
Marc Joos ... fx artist: Pixomondo
Martin Jurado ... visual effects artist: Pixomondo
Marcel Kern ... visual effects artist: Pixomondo
Katharina Keßler ... visual effects artist: Pixomondo (as Katharina M. Kessler)
Patrick Kreuser ... visual effects artist: Pixomondo
Robert Kriegel ... visual effects artist: Pixomondo
Steve Kullback ... visual effects producer
Alican Kuzu ... compositing intern: Pixomondo
Michael Lankes ... visual effects artist: Pixomondo
Sebastian Lauer ... visual effects artist: Pixomondo
Thomas Lautenbach ... visual effects artist: Pixomondo
Julius Lechner ... visual effects artist: Pixomondo
Sebastian Leutner ... visual effects artist: Pixomondo
Jing Li ... visual effects artist: Pixomondo
Sunyan Liu ... visual effects artist: Pixomondo
Philip Lücke ... compositor: Pixomondo
Igor Majdandzic ... visual effects artist: Pixomondo
Uwe Majer ... compositor: Pixomondo
Christoph Malessa ... division visual effects producer: Pixomondo
Tobias Mannewitz ... concept artist
Sven Martin ... visual effects artist: Pixomondo
Keith Mason ... visual effects editor: UK
Colin McCusker ... visual effects data wrangler
Niall McEvoy ... visual effects data wrangler
Pieter Mentz ... visual effects artist: Pixomondo
Steffen Metzner ... compositor: Pixomondo
Mohsen Mousavi ... visual effects artist: Pixomondo
Knuth Möde ... visual effects artist: Pixomondo
Bernd Nalbach ... visual effects artist: Pixomondo
Melvyn Nicholls ... visual effects production assistant
Travis Nobles ... visual effects artist: Pixomondo
Philip Nussbaumer ... division lead compositor: Pixomondo
Viktorija Ogureckaja ... division line producer: Pixomondo
Berter Orpak ... previs artist
Borja A. Ortiz ... cg trainee: Pixomondo
Steve Parsons ... visual effects artist: Pixomondo (as Stephen Parsons)
Saku Partamies ... visual effects artist: Pixomondo
Tobias Pfeiffer ... visual effects artist: Pixomondo
Nina Pries ... visual effects artist: Pixomondo
Niels Rinke ... visual effects artist: Pixomondo
Duncan Rochfort ... visual effects editor: Pixomondo
Marlies Schacherl ... visual effects artist: Pixomondo
Peter Schönherr ... visual effects artist: Pixomondo
Benjamin Seide ... visual effects artist: Pixomondo
Juri Stanossek ... visual effects supervisor: Pixomondo
Chris Stenner ... visual effects artist: Pixomondo
Moritz Strothmann ... visual effects artist: Pixomondo
Jonas Stuckenbrock ... visual effects artist: Pixomondo
Robert Tucker ... visual effects artist: Pixomondo
Marion Voignier ... compositor: Pixomondo
Sören Volz ... compositor: Pixomondo
Michael Vorberg ... visual effects artist: Pixomondo
Bill Wang ... visual effects artist: Pixomondo
Huida Wang ... visual effects artist: Pixomondo
Martin Wellstein ... visual effects artist: Pixomondo
Marco Wilz ... visual effects artist: Pixomondo
Lonni Wong ... visual effects artist: Pixomondo
Michael Wortmann ... visual effects artist: Pixomondo
Klaus Wuchta ... visual effects artist: Pixomondo
Runlin Xiong ... visual effects artist: Pixomondo
Mingzhe Yang ... visual effects artist: Pixomondo
Kei Yoneoka ... visual effects artist: Pixomondo
Xavier Zahra ... previs artist
Anton Zheltyakov ... visual effects artist: Pixomondo
Christoph Zollinger ... visual effects artist: Pixomondo
Fabian Auch ... production intern: Pixomondo (uncredited)
Ando Avila ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Kyle Belko ... compositor (uncredited)
Linus Burghardt ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Emma Brofjorden Chevin ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Frederick Cholewa ... compositing trainee: Pixomondo (uncredited)
Andreas Dahn ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Doris Ding ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Tobias Dommer ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Joseph Eapen ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Philipp Edelhäuser ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Ryan Egan ... compositor (uncredited)
Esther Engel ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Evan Ghigliotty ... compositor (uncredited)
Markus Graf ... CG artist: Pixomondo (uncredited)
Tobias Gruenberger ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Hien Hung Ha ... IT: Pixomondo (uncredited)
Nick Hamer ... compositor (uncredited)
Gunnar Heiss ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Tobias Herschel ... cg intern: Pixomondo (uncredited)
Eric Kasanowski ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Hannes Krieger ... effects trainee: Pixomondo (uncredited)
Nicolas Leu ... visual effects artist (uncredited)
Leon Loukeris ... CG artist: Pixomondo (uncredited)
Irene Martin ... production assistant: Pixomondo (uncredited)
Sven Mecklenbroich ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Jessie Mizrahi ... visual effects coordinator (uncredited)
Georgios Mouroussidis ... visual effects artist (uncredited)
Chad Nagel ... visual effects production assistant (uncredited)
Zofie Olsson ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Andreas Opferkuch ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Salahuddin Razul ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Mikko Reim ... shading artist: Pixomondo (uncredited)
Christoph Reinfels ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Sven Sauer ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Maciek Sokalski ... compositor: opening sequence (uncredited)
Simia Song ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Joshua Spivack ... visual effects editor (uncredited)
Sabrina Steinert ... CG artist: Pixomondo (uncredited)
Michael Thalmann ... head of it: Pixomondo (uncredited)
Alexandra Toth ... matte painting trainee: Pixomondo (uncredited)
Marion Uhl ... human resources: Pixomondo (uncredited)
Sonja Waldraff ... human resources manager: Pixomondo (uncredited)
Mariusz Wesierski ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Shanshan Xie ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Siyun Yi ... human resources trainee: Pixomondo (uncredited)
Momo Zhan ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Zhuotao Zhang ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Bin Zheng ... visual effects artist: Pixomondo (uncredited)
Jianghong Zhu ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Huajing Zhuo ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Christian Zilliken ... lead shading artist: Pixomondo (uncredited)

Stunts 

Toni Bobeta ... stunt coordinator: Croatia
Jonathan Cohen ... stunt player: Croatia
Rob Cooper ... stunt performer
Jamie Edgell ... stunt performer
David Forman ... assistant stunt coordinator (as Dave Forman)
James Grogan ... stunt player: Croatia
Paul Herbert ... stunt coordinator
Michelle McKeown ... stunt department assistant
James O'Donnell ... stunt performer (as Jimmy O'Dee)
C.C. Smiff ... swordmaster
Paul Howell ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Rene Adefarasin ... "b" camera first assistant camera: Wolf Unit
Graham Baker ... rigging electrician
Guy Bennett ... "b" camera grip: Dragon Unit
Dean Brkic ... electrician: Croatia
Stuart Bunting ... "b" camera grip: Wolf Unit
Stephen Casey ... rigging gaffer: studio (as Steve Casey)
Darren Chesney ... camera trainee: Wolf Unit
David Churchyard ... "a" camera second assistant camera: Dragon Unit (as Dave Churchyard)
Martin Conway ... best boy: Wolf Unit
David Cozens ... "a" camera first assistant camera: Wolf Unit
Noah Davis ... "b" camera second assistant camera: Dragon Unit
Sam Donaghy-Bell ... camera trainee: Dragon Unit (as Sam Donaghy Bell)
Ryan Douglas ... camera trainee: Wolf Unit
Joe Doyle ... camera trainee: Dragon Unit
Fabio Ferrantini ... digital imaging technician assistant: Wolf Unit
Jonathan Freeman ... additional photography
Pat Garrett ... key grip: Dragon Unit
Tom Gates ... gaffer: Dragon Unit
Francesco Luigi Giardiello ... digital imaging technician: Wolf Unit (as Francesco Giardello)
Nino Glavinic ... grip: Croatia
Gareth Heatherington ... electrician
Kevin Heatherington ... electrician
Ave Hughes ... electrician
Blaz Jelnikar ... crane operator: Croatia
Dwayne Jenkins ... rigging wrangler
Tomas Jerebic ... crane operator: Croatia
Dylan Jones ... video assist: Croatia
Callum Just ... digital imaging technician
Nikola Kljaic ... electrician: Croatia (as Nikola Kljajic)
Trimir Krejacic ... electrician: Croatia
Daire Mac an t-Saoir ... "b" camera second assistant camera: Wolf Unit (as Dáire Mac An Tsaoir)
Ian Marrs ... digital imaging technician assistant: Dragon Unit
Dean Marshall ... lighting desk operator
Davie Mayes ... rigging electrician
Brett McCrum ... rigging gaffer: location
Tom McDonald ... standby rigger: Croatia
Giancarlo McDonnell ... best boy: Dragon Unit (as Carlo McDonnell)
Tom McFarling ... "a" camera second assistant camera: Wolf Unit
Damir Micic ... videotape operator: Croatia
Felix Milburn-Foster ... best boy grip: Wolf Unit
Anze Misjak ... crane operator: Croatia (as Anze Misjak-Kernc)
David Morgan ... "b" camera operator: Dragon Unit
Josko Morovic ... sparks production assistant: Croatia
Dennis Mulholland ... rigging electrician
Ronan Murphy ... "a" camera grip: Wolf Unit
Steve Murphy ... electrician
Ger O'Hagan ... electrician
Eugene O'Sullivan ... generator operator
Adam Ozmin ... video assist: Wolf Unit
John Paxton ... digital imaging technician: Dragon Unit
James Philpott ... best boy grip: Dragon Unit
Miles Proudfoot ... "a" camera first assistant camera: Dragon Unit
Mario Radic ... grip: Croatia
Sean Savage ... "a" camera operator: Dragon Unit
Paul Schiraldi ... still photographer: Croatia
Keith Shanks ... lighting desk operator
Helen Sloan ... still photographer: Dragon Unit
Igor Stikovic ... grip: Croatia
Pat Sweeney ... gaffer: Wolf Unit
Lisa Trinder ... video assist: Dragon Unit
Jimmy Ward ... "b" camera first assistant camera: Dragon Unit
Martin Ward ... video assist: Wolf Unit
Gareth White ... dmx operator
Ben Wilson ... "a" camera operator: Wolf Unit
David Worley ... "b" camera operator: Wolf Unit
Niall Crawford ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Stephen Kirk ... extras coordinator: Northern Ireland
Carla Mercer ... casting: Northern Ireland (as Carla Stronge)
Maria Mulhall ... assistant extras coordinator: Northern Ireland
Sasa Pirolic ... casting: Croatia
Danny Nash ... casting assistant (uncredited)
Alison Whearty ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Chloe Aubry ... assistant designer
Sonja Maric Banovic ... seamstress: Croatia
Christiane Barbknecht ... costume maker (as Christine Barbknecht)
Susan Barras ... key crowd standby (as Susan Pollard)
Carla Barrow ... principal standby
Andrea Beaumont ... weaver
Tony Blyton ... costume armourer
Simon Brindle ... costume armour supervisor
Melanie Carmichael ... costume seamstress (as Melanie Carmicheal)
David Craig ... assistant costume supervisor
Harriet Edmonds ... key crowd costume
Alex Fordham ... assistant designer (as Alexander Fordham)
Lauren Hanna ... costume seamstress
Donna Hughes ... principal key costume
Nichola Jones ... senior costume armourer
Enda Kenny ... breakdown supervisor
Andrea Kustovic ... crowd costume standby: Croatia
Rachel Low ... principal standby
Lyndie MacIntyre ... principal maker
Carolyn Marston ... crowd supervisor
Sally-Gay McCann ... principal standby
Edel McCarron ... principal standby
Crawford McKenzie ... costume cutter
Rebecca McManus ... principal standby
Catherine McNally ... costume coordinator
Mark Miller ... senior costume armourer
Camille Moohan ... principal standby
Carole O'Neal ... costume cutter
Stephen O'Rawe ... assistant crowd supervisor
Margaret Pescott ... principal costume seamstress
Margaret Plunkett ... costume armourer
Mara Kolic Pustic ... costume breakdown: Croatia
Leonie Roberts ... wardrobe mistress (as Leonnie Roberts)
Claire Snoddy ... assistant key crowd costume / costume assistant
Katja Sunjic ... crowd costume standby: Croatia
Kathryn Tart ... principal key costume
Ivan Thomas ... costume armourer
Kate Thomson ... costume dyer
Anja Anka Vlahinic ... seamstress: Croatia
Rachael Webb-Crozier ... costume supervisor
Raymond Widdowson ... costume armourer (as Ray Widdowson)
Ciara Winnington ... principal costume trainee
Sarah Yeoman ... wardrobe mistress
Nina Ayres ... head breakdown artist (uncredited)
Claire Green ... costume amourer (uncredited)
Hilary Niederer ... costume buyer (uncredited)
Darren Norris ... breakdown assistant (uncredited)
Liannah Pile ... costume armour coordinator (uncredited)
Katy Taylor ... costume trainee (uncredited)

Editorial Department 

Christine Carr ... digital intermediate producer
Scott Ferguson ... dailies coordinator
Joe Finley ... final colorist
Alan Freir ... assistant editor
Raphi Hill ... assistant editor
Zuzana Klimova ... post-production assistant
Ingrid Lageder ... post-production assistant
Nicola Lusk ... post-production assistant
Danny Nash ... post-production assistant
Íde O'Rourke ... post-production coordinator: UK
Jesse Parker ... assistant editor
Jonathan Reid ... colorist: dailies
Alex Romano ... smoke editor
Ann Starbuck ... post-production coordinator: LA
Robert Wright ... dailies coordinator (as Rob Wright)

Music Department 

Brandon Campbell ... technical score advisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
Catherine Wilson ... technical score advisor

Transportation Department 

Jeff Aiken ... driver (as Geoff Aiken)
Stanely Bates ... driver (as Stanley Bates)
Jeff Brown ... driver (as Geoff Brown)
Maurice Brown ... transportation captain
Peter Chznowski ... driver: Croatia
Stephen Collins ... driver
Joseph Couser ... driver
Frazier Crawford ... driver
Johnny Crawford ... driver
Philip Crawford ... driver
Alan Crozier ... transportation manager
Eric Dowds ... driver
Brian Fox ... driver
Paul Frederickson ... driver: Croatia (as Paul Fredrickson)
David Gray ... driver
Tom Heaney ... driver
Frano Knego ... driver: Croatia
Antun Kojan ... driver: Croatia
Maro Kojan ... driver: Croatia
Paulo Mandic ... assistant transportation manager: Croatia
Ryan Marshall ... driver
Peter Marton ... driver: Croatia
Paul McCausland ... driver
Tom McCrea ... driver
Lee McFadden ... facilities manager
Gail McIlvenny ... transportation assistant
Dermott McKee ... driver (as Dermot McKee)
Terry McKee ... driver
Roy McManus ... driver
David McMaster ... driver
Peter Morrison ... driver
Dubravko Petrovic ... transportation manager: Croatia
Thomas Sharp ... driver
Marin Skrabo ... driver: Croatia
Mark Sterling ... driver
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)
Ian Wray ... driver
Marko Zvone ... driver: Croatia
Ante Zvono ... driver: Croatia

Other crew 

Jadranko Anticevic ... chef: Croatia
Julie Austin ... dialogue coach
Daren Bailey ... marine coordinator
Sean Bailey ... health and safety/fire safety
Sallie Beechinor ... production coordinator: Croatia
Robert Boake ... hod locations
Mario Boskovic ... crowd marshall: Croatia
Michelle Burns ... assistant production coordinator
Jane Burrows ... script supervisor: Wolf Unit
Lisa Byrne ... production coordinator
Lucy Caird ... assistant: Frank Doelger
Bryan Cogman ... story editor
Valerie Crawford ... tutor: Croatia
Niamh Currie ... production runner
Goran Daldon ... safety climber: Croatia
Lucretia Devlin ... assistant: Alan Taylor
Tamara Domljanovic ... caterer: Croatia
Nika Drobnic ... production secretary: Croatia
Karmen Dugec ... assistant accountant: Croatia
Tommy Dunne ... weapons master
Hollie Foster ... shipping coordinator: Croatia
Donal Geraghty ... location accountant: Croatia & UK
Danijela Goricki ... assistant accountant: Croatia
Toni Grcic ... paramedics: Croatia
Jennifer Griffin ... accountant: Northern Ireland
Sally Hague ... dialogue coach
Zara Hamill ... accommodation coordinator
Dave Hill ... assistant: David Benioff & D.B. Weiss, LA
Rebecca Horan ... assistant horse wrangler
Zelimir Hren ... caterer: Croatia
Robert Huffam ... locations facility assistant
Aleksandra Kaminska ... accounts cashier (as Aleksandra Kaminska-Omozik)
Eli Kirshner ... assistant: Vince Gerardis
Nikolina Koceic ... assistant production coordinator: Croatia
Robert Kyle ... accountants assistant
Joan Lambe ... assistant accountant: Croatia & UK
Naomi Liston ... key assistant location manager
Hrvoje Margaretic ... floor runner
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon Unit
Barry Maxwell ... location facilities
Ruaidhri McAllister ... trainee location assistant
Paul McAnearney ... department coordinator
Jacqui McBride ... payroll accountant
Lucy McCutcheon ... production assistant
Damian McDonald ... location assistant (as Damien McDonald)
David McKee ... trainee location assistant
Claire McKinley ... travel coordinator
Fergus McNulty ... armoury model maker
Roisin McVeigh ... assistant accountant
Terry Megarry ... health and safety officer: Croatia
Charlotte Melhuish ... horse groomer: Croatia
Darko Mihovic ... paramedics: Croatia
Maja Miljkovic ... production coordinator: Croatia
Nikola Milos ... paramedics: Croatia
Camilla Naprous ... horse master
Daniel Naprous ... horsemaster: Croatia
Craig Newton ... unit nurse
Iva Rodic Novak ... caterer: Croatia
Ally O'Leary ... financial controller
Lisa Orr ... dailies payroll assistant
David J. Peterson ... language creator
Branimir J. Petrak ... safety diver locations: Croatia
Mike Pike ... horse groomer: Croatia (as Michael Nicholson-Pike)
David Pinnington ... location manager: Croatia
Mihajlo Popovic ... head crowd marshall: Croatia
Jozo Prcela ... paramedics: Croatia
Anthony Pucillo ... assistant: Carolyn Strauss
Ivona Pulic ... crowd marshall: Croatia
Stacey Quigley ... shipping coordinator
Drago Rakoci ... accountant: Croatia
Boyd Rankin ... senior supervising armourer
Ivica Reparinac ... caterer: Croatia
Alanna Riddell ... script coordinator
Bill Rothwell ... unit nurse
Jan Haydn Rowles ... dialogue coach (as Jan Hadyn Rowles)
Igor Ruzic ... paramedics: Croatia
Dean Schnider ... assistant: Guymon Casady (as Dean Schneider)
Mario Sljuka ... paramedics: Croatia
Kerry Smith ... accountant: UK
Peter Stephenson ... production secretary
Cat Taylor ... assistant: David Benioff & D.B. Weiss, UK
James P. Warren ... animal wrangler (as Jim Warren)
Pat Wilson ... assistant manager: Northern Ireland
Annick Wolkan ... assistant: Bernadette Caulfield
Maroje Zanetic ... location manager: Croatia
Kelley Carville ... network publicist (uncredited)
Leah O'Rourke ... stand in (uncredited)
Hameed Shaukat ... producer: main title sequence (uncredited)
John-Paul Whearty ... location assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page