Edit
The Railway Man (2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan Teplitzky

Writing Credits  

Frank Cottrell Boyce ... (screenplay) and
Andy Paterson ... (screenplay)
 
Eric Lomax ... (book)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Michael MacKenzie ...
Sutton
...
Jeffrey Daunton ...
Burton
...
...
Withins
...
Major York
...
Thorlby
...
...
Jackson
Takato Kitamoto ...
Japanese Officer
Keith Fleming ...
Removal Man
...
Baliff
...
Japanese NCO
Louis Toshio Okada ...
Hank the Yank
...
Doctor Rogers
Shoota Tanahshi ...
Japanese Mechanic
Peter Tuinstra ...
Pump Operator
Shogo Tanikawa ...
Japanese Engineer
Ben Warren ...
Cook
Yasuhiko Miyauchi ...
Japanese Sergeant
...
Sakamoto
...
Kempei Officer
...
...
Captain Thompson
...
Thug Sergeant
Jack McTaggart ...
Australian Soldier
Sarah McVicar ...
Nurse
Therese Bradley ...
Mother
Rest of cast listed alphabetically:
...
British POW (uncredited)
Byron J. Brochmann ...
British Trooper POW (uncredited)
Ben Carey ...
POW (uncredited)
...
War Veteran #4 (uncredited)
...
Memsahib (uncredited)
...
Australian Soldier (uncredited)
David Firestar ...
Tourist (uncredited)
Inessa Kraft ...
Nurse (uncredited)
Eric Lomax ...
Himself (uncredited)
...
British Liasion Major Miller (uncredited)
Glenna Morrison ...
Mrs.Margery Lomax (uncredited)
Takashi Nagase ...
Himself (uncredited)
...
POW '2' (uncredited)
...
POW / Medic (uncredited)
...
Japanese Guard (uncredited)
Kate Rutter ...
Jean (uncredited)
...
Japanese guard (uncredited)
...
Sergeant (uncredited)
Joel Thomas ...
POW (uncredited)
...
Warrant officer (uncredited)
Koichi Waki ...
Slap Thorlby Japanese Sergeant (uncredited)
Ken Watanabe ...
Japanese Guard (uncredited)
...
Prisoner of War (uncredited)
Matthew Wollaston ...
Eric's carriage (uncredited)
Takashi Yamaguchi ...
Japanese Guard (uncredited)
Toshi Yoshino ...
Japanese Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Claudia Bluemhuber ... executive producer
Chris Brown ... producer
Colleen Clarke ... supervising post producer
Bill Curbishley ... producer
Annalise Davis ... co-producer: Scotland
Barbara Gibbs ... line producer: Australia
Samuel Hadida ... co-executive producer
Victor Hadida ... co-executive producer
Ian Hutchinson ... executive producer
Daria Jovicic ... executive producer
Zygi Kamasa ... executive producer
Nick Manzi ... executive producer
Andy Paterson ... producer
Michelle Sahayan ... associate producer
Charles Salmon ... line producer: Thailand
Anand Tucker ... executive producer
Oliver Veysey ... associate producer

Music by 

David Hirschfelder

Cinematography by 

Garry Phillips ... director of photography

Film Editing by 

Martin Connor

Casting By 

Nikki Barrett

Production Design by 

Steven Jones-Evans

Set Decoration by 

Nicki Gardiner

Costume Design by 

Lizzy Gardiner

Makeup Department 

Leanne Belbin ... additional hair stylist: Australia / additional makeup artist: Australia
Cori Burnett ... hair trainee: United Kingdom / makeup trainee: United Kingdom
Vitchu Chavasit ... hair supervisor: Thailand (as Vichu Chavasit) / makeup supervisor: Thailand (as Vichu Chavasit)
Louise Coulston ... hair stylist: Australia / makeup artist: Australia
Jessica Cruickshank ... hair supervisor: United Kingdom / makeup supervisor: United Kingdom
Wendy De Waal ... hair designer: United Kingdom / makeup designer: United Kingdom
Letham Delia ... additional hair stylist: United Kingdom (as Delia Letham) / additional makeup artist: United Kingdom (as Delia Letham)
Tammie Dineen ... hair trainee: United Kingdom (as Tamie Dineen) / makeup trainee: United Kingdom (as Tamie Dineen)
Isobel Donald ... additional hair stylist: United Kingdom / additional makeup artist: United Kingdom
Wendy Kemp Forbes ... additional hair stylist: United Kingdom / additional makeup artist: United Kingdom
Megan Giles ... additional hair stylist: United KIngdom / additional makeup artist: United Kingdom
Jodie Hellingman ... additional hair stylist: Australia / additional makeup artist: Australia
Gail Kane ... additional hair stylist: Australia / additional makeup artist: Australia
Lek Limsittiporn ... makeup artist: Thailand
Lynne O'Brien ... additional hair stylist: Australia / additional makeup artist: Australia
Ivana Primorac ... personal hair stylist: Ms Kidman
Zeljka Stanin ... additional hair stylist: Australia (as Zeljka Stannin) / additional makeup artist: Australia (as Zeljka Stannin)
Tia Stephanou ... assistant hair stylist: Australia / assistant makeup artist: Australia
Sudjai Tangsiri ... hair stylist: Thailand
Shane Thomas ... hair designer: Australia / makeup designer: Australia
Desiree Vogelsang ... additional hair stylist: Australia / additional makeup artist: Australia
Kerry Warn ... personal hair stylist: Ms Kidman
Wendy De Waal ... personal makeup artist: Nicole Kidman (uncredited)
Johny Live ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Ralph Eisenmann ... production manager / production manager: Thailand (as Ralf Eisenmann)
Barbara Gibbs ... production manager: Australia
Danny Khoudary ... unit manager: United Kingdom
Stuart Lynch ... unit manager: Australia
Suzanne Reid ... production manager: United Kingdom

Second Unit Director or Assistant Director 

Darwin Brooks ... third assistant director: Australia
Simon Chiu ... additional assistant director: United Kingdom
Siobhan Kennady ... second second assistant director: Thailand
Ray Kenny ... second assistant director: United Kingdom
Arthit Kimakhom ... second assistant director: Thailand
Scott Lovelock ... second assistant director: Australia
Simon Maloney ... first assistant director: United Kingdom
Scott McCutcheon ... additional assistant director: Australia
Ashley McKee ... additional assistant director: United Kingdom
Max Moya ... trainee assistant director: United Kingdom
Christian Otty ... third assistant director: United Kingdom
Mark Rossi ... additional assistant director: United Kingdom
Pakorn 'Tong' Samonroek ... third assistant director: Thailand (as Pakorn Samonroek)
Chris Webb ... first assistant director: Australia
Colin Wood ... additional assistant director: United Kingdom

Art Department 

Tom Armstrong ... greens assistant: Australia
Marc Baudouin ... set builder: Australia
Brett Beacham ... head of department prop maker
Azzedine Belayel ... set builder: Australia
Mick Bennett ... set painter: Australia
John Booth ... prop hand: United Kingdom
Phil Bowen ... carpenter: United Kingdom
Geoff Bradley ... casual set builder: Australia / set builder: Australia
Christopher Bruce ... art department fixer: Thailand (as Chris Bruce)
Katrina Bull ... set painter: Australia
Ross Cairns ... construction foreman: Australia
Joe Callaghan ... additional painter: United Kingdom
Graeme Callander ... storyboard artist: Australia (as Graeme Callender)
Joey Charlton ... art department work experience: Australia
Ross Clarke ... construction 21c: Australia
Jodie Cooper ... art department assistant: Australia
James Cox ... stand-by props: Australia
Garth Croft ... set builder: Australia
Paul Curren ... supervising painter: United Kingdom
Sam Curren ... painter: United Kingdom
Promtpug Dararuja ... art coordinator: Thailand
Wayne Diskin ... carpenter: Australia / casual carpenter: Australia
Ross Donoghue ... construction foreman: Australia
Jake Drummond ... carpenter: United Kingdom
Justine Dunn ... property master: Australia
Jim Elliott ... property master: United Kingdom
Dan Eyre ... set builder: Australia
Steven Fernandez ... trade assistant: Australia
Saul Fitton ... carpenter: Australia
Nick Foley ... art department assistant: Australia
Colin H. Fraser ... construction manager: United Kingdom (as Colin Fraser)
Katherine Geaney ... assistant buyer: Australia (as Kate Geaney) / assistant set dresser: Australia (as Kate Geaney)
Iain Geddes ... painter: United Kingdom
Bobby Gee ... painter: United Kingdom
Rachel George ... additional painter: United Kingdom
Flynn Gower ... assistant stand-by props: Australia
Alan Harley ... props dresser: United KIngdom
Jan Holt ... art director: Thailand
Toey Jaruvaateekul ... set dresser assistant: Thailand (as Tuey Jaruvateekul)
Matt Jordin ... head scenic artist: Australia
Rattanan Kaewsaard ... set construction: Thailand
Thapakorn Kaewsaard ... art director assistant: Thailand
Victor Kirk ... additional set dresser: Australia
Witoon Krengnarongdech ... set dresser assistant: Thailand
Xavier Lambert ... trade assistant: Australia
Brett C. Langby ... greens foreman: Australia (as Brett Langby)
Jamie McCallum ... carpenter: United Kinghdom
Nicki McCallum ... art director: United Kingdom
Noel McCartney ... set builder: Australia
Kanhaiya McGarn ... labourer: Australia
Russell McGovern ... art department assistant: United Kingdom
Elaine McLenachan ... props buyer: United Kingdom
Matt Mooney ... props dresser: United Kingdom
Corey O'Connell ... set dresser: Australia
Danny Oji ... additional plasterer: United Kingdom (as Daniel Oji)
Janie Parker ... art director: Australia
Carly Parris ... assistant props buyer: United Kingdom
Christian Petersen ... senior buyer: Australia / set dresser: Australia
Alan Phillip ... trade assistant: Australia
Phada Phuthangtorng ... props buyer: Thailand
Sittichai Promsub ... construction man #1: Thailand
John Rann ... contruction manager: Australia
Hamish Raven ... additional set dresser: Australia
Ukit Reunsukon ... construction manager: Thailand
Alex Robertson ... stand-by chippy: United Kingdom
John Rooney ... set painter: Australia
Bert Ross ... supervising carpenter: United Kingdom
Craig Ross ... stagehand: United Kingdom
Emma Rudkin ... senior buyer: Australia / set dresser: Australia
Narakorn Siricham ... construction man #2: Thailand
Grant Skipper ... steelworker: Australia
Duncan Sorby ... greens assistant: Australia
Steve Spence ... supervising art director: Thailand (as Steven Spence)
Jeff Sturm ... additional set dresser: Australia
Jaen Tanghom ... property master: Thailand (as Jane Tanghom)
Theprattana Thepleun ... set construction: Thailand
Jocelyn Thomas ... art department coordinator: Australia
Caireen Todd ... assistant art director: United Kingdom
Willem van Heemstra ... petty cash buyer: United Kingdom
Ron Wallekers ... head greensman: Australia
Vesna Wallington ... labourer: Australia
Punsak Wareerut ... stand-by props: Thailand
Weerapun Wareerut ... stand-by props: Thailand
Jo Watkinson ... graphics: United Kingdom
David Weatherstone ... prop hand: United Kingdom
Callum Webster ... concept artist: Australia
Norman Buster Weise ... set finisher: Australia
Matthew Wenn ... carpenter: Australia
Paula Whiteway ... set designer: Australia
Zoe Wight ... stand-by art director: United Kingdom
Tony Williams ... set designer: Australia
Ryan Woods ... art department attachment: Australia
Simon Gill ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Justine Angus ... adr editor
Mick Boraso ... foley editor
Scott Bruce ... sound assistant: Australia
Glenn Butler ... re-recording engineer
Gethin Creagh ... re-recording mixer
Jared Dwyer ... assistant sound editor
Bruce Emery ... dolby consultant
Peter Gleaves ... adr recording: UK, Goldcrest Post London
Colin Gregory ... boom operator: United Kingdom
Sam Hayward ... re-recording engineer
Dan Johnston ... foley artist
Teekhayu Kongchayuth ... boom operator: Thailand
Duncan McAllister ... foley recordist
Thayna McLaughlin ... sound assistant: United Kingdom
Duncan McRae ... stage recordist: Deluxe StageOne Sound
Stuart Morton ... sound effects editor
Peter Mulheron ... mix assistant
Linda Murdoch ... adr session supervisor
Bronwyn Murphy ... dialogue editor
Colin Nicolson ... sound mixer: United Kingdom
Emmet O'Donnell ... adr recordist
Andrew Plain ... sound designer / sound supervisor
Peter Purcell ... additional sound mixing
Angus Robertson ... head of sound: Deluxe StageOne Sound
Andrew Simmons ... foley editor
Blair Slater ... foley supervisor
Craig Walmsley ... sound recordist: Australia
David White ... additional mixing / sound effects editor
Ben Wyatt ... boom operator: Australia
Beth Bezzina ... post sound attachment (uncredited)
Christian Bourne ... sound mixer: UK pick ups (uncredited)
Simon Diggins ... adr mixer (uncredited)
Robin Gray ... score recording engineerr (uncredited)
Jan Kasskawo ... adr mixer (uncredited)
Thom Kellar ... additional sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Tossaporn Chailanga ... special effects assistant: Thailand (as Tossaporn Chailungka)
Kevin Chisnall ... special effects supervisor: Thailand
Daniel Houweling ... special effects coordinator: Australia
Clint Ingram ... special effects supervisor: Australia
Jake Ingram ... special effects technician: Australia
Chirasak Mueangchai ... special effects technician: Thailand
Damrong Rompochee ... special effects technician: Thailand (as Damrong Romphochee)
Harit Taechathummarak ... special effects coordinator: Thailand
Greg Tuckwell ... special effects technician: Australia

Visual Effects by 

Dominique Cama ... visual effects coordinator: Method Studios
Dustin Cumming ... compositor: Method Studios
Jayne Da Costa ... visual effects producer: Method Studios / visual effects producer: visual effefts plate unit, Method Studios
Tom Debenham ... on-set visual effects supervisor: United Kingdom
Rahul Deshprabhu ... 3d artist: Method Studios
Ian Dodman ... 3d artist: Method Studios
Ian Douglass ... compositor: Method Studios
John Durney ... digital intermediate compositor: EFilm Australia
Chris Jackson ... compositor: Method Studios
Mike James ... digital matte painter: Method Studios
Danny Janevski ... digital matte painter: Method Studios
Gyuri Kiss ... head of 3d: Method Studios
Helen Kok ... visual effects coordinator: Method Studios
Konstantin Kovalenko ... 3d artist: Method Studios
Daniel Loui ... compositor: Method Studios
David Orman ... roto artist: Method Studios
Tim Parsons ... compositor: Method Studios
Taj Patel ... visual effects camera assistant: visual effects plate unit, Method Studios
Sebastian Ravagnani ... 3d artist: Method Studios
Gabriel Reichle ... lead compositor: Method Studios
Andrew Robinson ... visual effects executive producer: Method Studios
James Rogers ... on-set visual effects supervisor: Australia / visual effects cinematographer: visual effects plate unit, Method Studios / visual effects supervisor
Takahiro Suzuki ... compositor: Method Studios
Ben Tanti ... compositor: Method Studios
Jensen Toms ... 3d artist: Method Studios
Randy Vellacott ... compositor: Method Studios
Archie Villanueva ... roto artist: Hirota Paint Industries
Rakitha Vithanage ... 3d artist: Method Studios
David Walker ... visual effects ocation manager: visual effects plate unit, Method Studios
Rhodem Regner Capilla ... roto/key artist (uncredited)
Faith Domingo ... rotoscope artist (uncredited)

Stunts 

Brahim Achabbakhe ... stunt coordinator: Thailand
Yoshinao Aonuma ... stunt performer
Damian Bradford ... stunt performer (as Damien Bradford)
Kawee Buanawarat ... assistant to stunt coordinator: Thailand
Tanapol Chuksrida ... stunt performer
Toby Fuller ... additional stunt assistant: Australia
Prach Jitroongruangvhai ... stunt performer
Ian Llambi ... stunt performer
Masarsugu Mitagi ... stunt performer
Gouet Nicolas ... stunt performer
Gulliver Page ... stunt performer
Wanchai Pungsampa ... stunt performer
Curtis Rivers ... stunt performer
Rupp Raine Rojjanavaroe ... stunt performer
Charlie Ruedpokanon ... stunt performer
Max Schofield ... assistant wire man: United Kingdom
Robert Schofield ... wire specialist: United Kingdom
Andy Smart ... stunt coordinator: United Kingdom / stunt performer
Pattick Tang ... stunt performer
Jesse Turner ... stunt performer: scenes deleted
John Walton ... stunt coordinator: Australia
Graham Wooding ... stunt performer
Yoshi Yoshinoa ... stunt performer
Shinji Ikefuji ... stunt performer (uncredited)
Yutaka Izumihara ... stunt performer (uncredited)
Curtis Rivers ... stunt double: Stellan Skarsgård (uncredited)
Koichi Waki ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Treenuch Aerawan ... clapper loader: Thailand (as Treenuch Erawan)
Simon Alberry ... data manager: Australia
Toon Aungsanu ... electrician: Thailand
Simon Baker ... steadicam operator: United KIngdom
Marcus Ballantine ... assistant grip: Australia (as Marcus Ballatine)
Paul Bates ... best boy: United Kingdom
Theo Berman ... second assistant camera: "a" camera, United Kingdom
Julie Bills ... camera operator: "b" camera, United Kingdom
Virat Boontor ... grip: Thiland
Kerry Brown ... additional still photographer: United Kingdom
Jaap Buitendijk ... still photographer
Ross Butler ... additional electric: Australia
Josh Calder ... grip assistant
Josh Calder ... assistant grip: Australia
Marc Campbell ... additional digital imaging technician trainee: United Kingdom
Martin Campbell ... grip: "b" camera, United Kingdom
Todd Carmody ... additional grip: Australia
John Colley ... gaffer: United Kingdom
Eliot Coulter ... additional lighting: United Kingdom
Erin Currie ... second assistant camera: "b" camera, United KIngdom
Fraser Denholm ... digital imaging technician trainee: United Kingdom
Laura Dinnett ... camera trainee: United Kingdom
Warwick Drucker ... key grip: United Kingdom
Jimmy Ennett ... camera attachment: Australia
Ewan Epton ... generator operator: United Kingdom
Treenuch Erawan ... clapper / loader
Dillan Hamer ... assistant grip: Australia (as Dillan Harmer)
Billy Harmer ... best boy grip: Australia
John Harper ... first assistant camera: "b" camera, United Kingdom
Iain Harrison ... stand-by rigger: United Kingdom
Steve Head ... additional electric: Australia (as Steven Head)
Anusorn JitPong ... gaffer: Thailand (as Anusorn Jitpong)
Anak Klahan ... grip: Thailand (as Anak Krahan)
Paul Knox ... data wrangler: Australia
Jattupong Koonsoot ... electrician: Thailand
Ed Lancaster ... grip
Brooke Ledingham ... additional grip: Australia (as Brooke Lettingham)
Mark Levey ... additional electric: Australia (as Mark Levy)
Margie McClymont ... additional camera operator: Australia
Jon McCormick ... assistant rigger: United Kingdom
Grant McLean ... electrician: United Kingdom
Jason McPhee ... additional grip: Australia
Callum Milne ... electrician: United Kingdom
Phil Mulligan ... additional electric: Australia
Scott Napier ... additional lighting: United Kingdom
Luke Nixon ... steadicam operator: Australia
Christopher R. Nunn ... digital imaging technician: United Kingdom (as Chris Nunn)
Yootthapoom Peatonga ... electrician: Thailand
Derrick Peters ... first assistant camera: "a" camera, United Kingdom
Pronsak Pojang ... electrician: Thailand
Chanpen Poonperm ... electrician: Thailand
Colin Price ... additional lighting: United Kingdom
Mark Purvis ... data workflow supervisor: United Kingdom
Christopher Reig ... data wrangler: Australia (as Chris Reig)
Clive Rippon ... additional electric: Australia
Rusty ... additional grip: Australia
Nalit Sangpa ... electrician: Thailand (as Nalit Sungpa)
Duncan Scott ... additional focus puller: Australia
Paul Shakeshaft ... first assistant camera: Australia
Alongkorn Sinsamorn ... electrician: Thailand
Matt Slattery ... gaffer: Australia
Surarak Sriaumka ... best boy electrician: Thailand
Joe Stick ... additional electric: Australia
Luke Stone ... key grip: Australia
Sittichai Teankaw ... electrician: Thailand
Chatchai Tepun ... vdo man: Thailand
Charruek Thatanam ... key grip: Thailand
Veera Tikratok ... grip: Thailand
Brett Tracey ... additional focus puller: Australia
Chalew Turmkratok ... best boy grip: Thailand (as Chaleaw Temkratok)
Alan Willis ... best boy: Australia
Scott Wood ... second assistant camera: Australia
William Zain ... video assistant: Australia
Andrew Schuster ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting: United Kingdom
Bud Hopes ... extras casting: Australia
Kaprice Kea ... casting director: Thailand
Warunee Nawatthanaphaiboon ... casting coordinator: Thailand
Tamonwan Ngamvilai ... casting assistant: Thailand
Ben Parkinson ... extras casting: Australia
Caroline Stewart ... additional casting: United Kingdom, Kathleen Crawford Casting
Joshua Taylor ... extras casting assistant: Australia (as Josh Taylor-Anderson)
Natalie Wall ... casting associate: Australia
Ken Isaacs ... Japanese extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Krittima Ampuprapha ... costume runner: Thailand / costume stand-by: Thailand
Phatarakorn Ampuprapha ... age painter: Thailand / costume stand-by: Thailand
Sophie Barra ... additional costume: Australia
Katherine Burchill ... costume supervisor: United Kingdom
Nattapon Chullakasewee ... age painter: Thaiand / costume stand-by: Thailand
Adam Dalli ... costume coordinator: Australia
Kathryn Donaldson ... costume mistress: United Kingdom
Marlee Dutton ... costume extras assistant: Australia
Salvador Gomez-Lopez ... additional costume runner: United KIngdom
Sirintip Jirapantawee ... age painter: Thailand / costume stand-by: Thailand
Waraporn Kheawnanjai ... key costume stand-by: Thailand
Lauren Lamarr ... additional costume runner: United KIngdom
Lien See Leong ... costume extras stand-by: Australia
Nathanael Martin ... costume extras assistant: Australia
Amanda Mattes ... costume assistant
Sally-Gay McCann ... costume stand-by: United Kingdom
Nancy McKenna ... additional crowd costume: United Kingdom
Amy Mitchell ... costume stand-by: Australia
Marnie Ormiston ... costume fitter: United Kingdom
Damir Peranovic ... costume supervisor: Australia
Nadine Powell ... crowd costume coordinator: United Kingdom
Sanivad Pungsung ... costume supervisor: Thailand
Thitipang Pungsung ... costume coordinator: Thailand
Jirayut Repumgsung ... age painter: Thailand / costume stand-by: Thailand
Elizabeth Rice ... costume stand-by: Australia
Louise Roach ... assistant costume stand-by: Australia
Elaine Robertson ... crowd costume stand-by: United Kingdom
Benyapa Sananpanich ... costume stand-by: Thailand / laundress: Thailand
Andrew Sparke ... webbing supervisor: Australia
Peter Sparke ... webbing assistant: Australia
Katy Taylor ... crowd costume assistant: United Kingdom
Caroline Thorpe ... costume stand-by: United Kingdom
Tanya Woelfle ... costume extras stand-by: Australia
Jane Law ... costumes: Nicole Kidman (uncredited)

Editorial Department 

Simon Alberry ... data manager: EFilm Australia
David Birrell ... associate editor (as Dave Birrell) / first assistant editor
Marcus Bolton ... head of post production
Jolayne Crabbe ... digital intermediate editor: EFilm Australia
Jo Dale ... assistant editor: UK
Catherine Duroux ... digital intermediate producer: EFilm Australia
Billie Egan ... post assistant
Georgina Foley ... post-production coordinator
Olivier Fontenay ... digital intermediate colorist: EFilm Australia
Amelia Ford ... first assistant editor
John Gilbert ... consultant editor
Matthew T. Griffin ... digital intermediate supervisor: EFilm Australia
Brisha Gurung ... digital intermediate assistant: EFilm Australia
Katherine Heads ... digital intermediate producer: EFilm Australia
Chris McHugh ... video/dcp mastering: EFilm Australia
Lea Morement ... assistant editor: UK
David O'Brien ... video/dcp mastering: EFilm Australia
Jamie Payne ... digital lab supervisor: United Kingdom
Andrew Robinson ... general manager creative services: EFilm Australia
Dino Theodore ... data i/o operator: EFilm Australia
Rod Wallwork ... data i/o operator: EFilm Australia
Brett McManus ... first assistant editor (uncredited)
Jody Neckles ... digital consultant (uncredited)
Jamie Payne ... colorist: dailies (uncredited)

Location Management 

David Burt ... assistant location manager: United Kingdom
Iain Canning ... location runner: United Kingdom
Tony Clarke ... location manager: Australia
Miglet Crichton ... location manager: United Kingdom
Kanchana Murathathanyalak ... location runner: Thailand
Prawit Saenthit ... location manager: Thailand

Music Department 

Thomas Armstrong ... score assistant
Elaine Beckett ... studio manager
Daniel Brown ... score engineer / score mixer
Jason Fernandez ... music editor
Kim Green ... music licensing
Peter Hoyland ... score coordinator / score mixer
Brett Kelly ... conductor
James K. Lee ... orchestrator
Mark Lo ... executive music producer: Cutting Edge
Ewan Mitchell ... score engineer
Kelly Riley ... musician: shakuhachi (as Riley Lee)
Maggie Rodford ... music supervisor: Cutting Edge
Nicholas Rowe ... score assistant
Robin Gray ... scoring mixer (uncredited)
Alex Henery ... musician contractor (uncredited)

Transportation Department 

Martin Auld ... unit driver: United Kingdom, Driven Scotland
Gary Barnes ... unit driver: United Kingdom, Driven Scotland
Willie Bennie ... action vehicle coordinator: United Kingdom
Virat Boontor ... driver: grip, Thailand
Shawn Cowan ... driver: mini bus, United Kingdom, Jim Courtney's
Scott Dare ... vehicle mechanic: Australia
Russell Dunsmore ... unit driver: United Kingdom, Driven Scotland
Russell D. Equi ... transportation captain: United Kingdom (as Russell Equi)
Andy Finnie ... unit driver: United Kingdom, Driven Scotland
Roddy Garden ... driver: art department, United Kingdom
Vicki Kasdaglis ... driver: cast, Australia
Graham Kircher ... vehicle coordinator assistant: Australia
Jattupong Koonsoot ... driver: electricity, Thailand
Chetsada Netroong ... transportation manager: Thailand
Jarimtr Nuchprapha ... vehicle coordinator: Thailand
Yootthapoom Peatonga ... driver: electricity, Thailand
Nisakorn Peeratthamrongkul ... transportation assistant: Thailand
Rab ... driver: mini bus, United Kingdom, Jim Courtney's
Craig Ross ... driver: construction, United Kingdom
Saratorn Sakulthammarom ... vehicle assistant: Thailand
Nalit Sangpa ... driver: electricity, Thailand (as Nalit Sungpa)
Steve Taylor ... action vehicle coordinator: Australia
Ron Tierney ... driver: camera car, United Kingdom
Russell D. Equi ... driver: Nicole Kidman (uncredited)

Other crew 

Mike Adams ... corporate counsel: Fulcrum Media Finance
Robbie Allen ... production executive: Creative Scotland
Nicholas Alvarez ... chef: Thailand
Pramoth Assakul ... armoury assistant: Thailand (as Pramoth Addsakul)
Erich Bailey ... production assistant: Australia
Maureen Barron ... chief executive officer: Screen NSW
Ciara Barry ... clearances: United Kingdom
Rodney Beattie ... historical advisor (as Rod Beattie)
Rocky Bester ... investment and production: Screen Queensland
Peter Beveridge ... provider: facilities, UK
Amanda Birchnoff ... location accountant: Thailand
Amy Blacker ... personal assistant: Ms Kidman, United Kingdom
Jock Blair ... development: Screen Queensland
Fraser Bloom ... insurance: UK, Davenport Lyons
Grace Bolt ... casual location assistant: Australia
Somwang Boonmalert ... unit assistant: Thailand
Crystal Bourbeau ... senior vice president international: Lionsgate
Justin Brace ... account assistant: Australia
Amanda Broomhall ... additional production secretary: Australia
Matthew Brown ... assistant production coordinator: United Kingdom (as Matt Brown)
Anni Browning ... completion guaranty: Australia, Film Finances
Cookie Brusa ... representative: Trinifold
Tania Carter ... animal wrangler: Australia
Colleen Champ ... program manager: Screen Australia
Nuchanart Chareonsontichai ... production coordinator: Thailand
Davie Charles ... provider: facilities, UK
Chanon Cheablam ... production office assistant: Thailand
Chaiya Chimplee ... unit assistant: Thailand
Kevin Chisnall ... armory supervisor: Thailand / armourer: Thailand
Ian Clark ... unit assistant: Australia
Sue Clarke ... animal wrangler: United Kingdom
Sue Collins ... project manager: Screen Australia
William Conacher ... dialogue coach
Sally Considine ... personal assistant: Ms Kidman, United Kingdom
Ross Cunningham ... head of marketing: Lionsgate UK
Florian Dargel ... representative: Silver Reel
Peter De Groot ... additional unit assistant: Australia
Ben Delorger ... additional armourer: Australia
Somsak Detchwatin ... visa/work permit coordinator: Thailand
Neringa Domarke ... head of rights management: Lionsgate UK
Jeanette Dombrowe ... first location assistant: Thailand (as Jannette Dombrowe)
Yvonne Dunn ... legals: Creative Scotland, Pinsent Masons
Nazifa Duranovic ... catering: Phoenix Catering, Australia
Marilyn Edmond ... floor runner: United Kingdom
Jon Eggleton ... unit assistant: Australia
Alice Faye Eichelberger ... consultant psychiatrist: United Kingdom
Sam Elia ... additional safety supervisor: Australia
Lucy Enfield ... script supervisor: United Kingdom
Stacey Erbacher ... personal assistant: Mr Firth, Australia
Bronwyn Feachnie ... catering: Phoenix Catering, Australia (as Bronwen Feachnie)
Mitch Ferguson ... additional unit assistant: Australia
Gary Fitzgibbon ... stand-in: Thailand
Da Foeytong ... stand-in: Thailand
Uta Fredebeil ... representative: Silver Reel
Charlotte Freeman ... solicitor legal and business affairs: Lionsgate UK
Irene Gall ... representative: Silver Reel
Debbie Gilbert ... post-production accountant: Australia
Lindsay Goodall ... production coordinator: United Kingdom
Louise Green ... post accounts assistant: United Kingdom
Jeff Gribble ... assistant armourer: Australia
Ruth Harley ... chief executive officer: Screen Australia
Glynn Henderson ... health and safety consultant: United Kingdom
Jim Hewitson ... additional unit assistant: Australia
Jodie Hewitson ... additional unit assistant: Australia
Mark 'Lurch' Houstein ... unit assistant / unit assistant: Australia
Jessie Hoyle ... stand-in: United Kingdom
Jennie Hughes ... head of screen culture: Screen Queensland
Paula Jensen ... completion guaranty: Australia, Film Finances
Pimpemol Kampol ... catering manager: Thailand
Piya Kanrum ... production office runner: Thailand
Georgia Kaufman ... head of marketing: Lionsgate UK
Richard Keyte ... accounts assistant: United Kingdom
David Korda ... completion guarantee: United Kingdom, Film Finances
Damrong Koythong ... unit assistant: Thailand
Samantha Laidlaw ... production secretary: Australia
Jen Lambert ... unit nurse: Australia (as Jen Granr)
Pornchai Na Lampang ... production office assistant: Thailand
John Lea ... head of operations: Lionsgate UK
Ryan Light ... stand-in: Australia
Alan Long ... additional unit assistant: Australia
Bryan Lowe ... chief executive officer: Screen Queensland
Tracey Mair ... unit publicist: Australia
Ryan Makepeace ... production runner: Australia
Lorna Mann ... head of publicity: Lionsgate UK
Helen Martin ... stand-in: Thailand
Ross Matthews ... production and investment: Screen Australia
Linda McClure ... business affairs: Creative Scotland
Charles McDonald ... unit publicist: United Kingdom
Sid McDonald ... additional unit assistant: Australia / unit assistant: Australia
Dave McEwan ... production insurance: HW Wood Australia (as David McEwan)
Ashley McFarlane ... production secretary: United Kingdom
Shug McGurk ... security: United Kingdom
Bryce Menzies ... legal services: Australia, Marshalls and Dent Lawyers
Sharon Menzies ... director: Fulcrum Media Finance
John Millec ... catering supervisor: Thailand
Tomo Miyaguchi ... japanese advisor: Australia
Charlotte Monfreda ... personal assistant: Ms Firth, United KIngdom
Pauline More ... nurse: United Kingdom, Star Nurses (as Pauline Moore)
John Mossop ... additional unit assistant: Australia
Allan Mowbray ... armourer: Australia
Phanomrung Nakata ... production facilitator: Thailand
Meena Ngammee ... key production office assistant: Thailand
Gary Nicholson ... title designer: Method Studios
Mike Noonan ... freight services: Panafreight Australia
Oscar O'Bryan ... legal services: Australia, Marshalls and Dent Lawyers
Timothy Obank ... unit assistant: Australia (as Tim Obank)
Kana Ono ... additional on-set production assistant: Australia (as Kana Tanitsu)
Lynn Paetz ... post-production accountant: Australia
Daniel Park ... stand-in: Australia
Luke Parkinson ... personal assistant: Mr Sanada, Australia
Nicola Pearcey ... head of home entertainment: Lionsgate UK
Toni Pearson ... production accountant: Australia
Rujira Peerathamrongkul ... cashier: Thailand
Siriporn Peerethamrongkul ... production accountant: Thailand (as Siriporn Peerathamrongkul)
Savika Prasertphol ... extras assistant: Thailand
David Quli ... legal services: Silver Reel, Wiggin
Wendy Reeds ... executive vice president content sales and distribution: Celestial Tiger, Lionsgate
Norman Campbell Rees ... stand-in: Colin Firth, United Kingdom (as Norman Rees)
Sally Regan ... investment manager: Screen Australia
Shaine Riddle ... stand-in: Australia
Terri Robinson ... travel coordinator: Australia
Robert Rosenberg ... representative: Trinifold
Anne-Marie Ross ... executive vice president international: Lionsgate
John Rowe ... military advisor: United Kingdom
Steve Runworth ... additional unit assistant: Australia
Kriangkri Saelim ... second location assistant: Thailand
Apissara Sangchai ... craft service manager: Thailand
Sanguan Sangprom ... production maid: Thailand
Alex Sangston ... senior manager: Screen Australia
Chanida Saosawan ... assistant production accountant: Thailand
Lara Sargent ... post-production accountant: United Kingdom
Nobuaki Shimamoto ... temporary voiceover artist
James Shirras ... completion guarantee: United Kingdom, Film Finances
Megan Simpson Huberman ... development and production: Screen NSW (as Megan Simpson-Huberman)
Adrian Siska ... stand-in: Thailand
Tanation Sitongdee ... extras assistant: Thailand
Rachel Quigley Smith ... production accountant: United Kingdom
Nitithep Somnoi ... set production assistant: Thailand
Jared Southern ... production runner: United Kingdom
Tracey Rose Sparke ... military advisor: Australia (as Ian Sparke)
Marieke Spence ... on-set production assistant: Australia
Joanne Stewart ... legals: Creative Scotland, Pinsent Masons
Craig Sugar ... additional unit assistant: Australia (as Craig Sugars)
Michael Suhr ... additional unit assistant: Australia
Stef Swiatek ... nurse: United Kingdom, Star Nurses
Daniel Taylor ... production runner: United Kingdom
Weerspong 'Mee' Tharneerat ... key set production assistant: Thailand (as Weerapong Tharneerat)
Nikki Thornhill ... additional insurance: UK, Gallagher Entertainment
Brett Thornquest ... production incentives advisor: Australia, Contrarian Vision Group
Jan Thornton ... lab liaison: Deluxe Australia
Melissa Veerhuis ... production coordinator: Australia
Patrick Wachsberger ... co-chairman motion picture group: Lionsgate
Panida Wanaun ... craft service assistant: Thailand
Kristie White ... post accounts assistant: United Kingdom
Jamie Whitfield ... additional unit assistant: Australia
Dan Whybrew ... legal services: Silver Reel, Wiggin (as Daniel Whybrew)
Prudence Williams ... assistant accountant: Australia (as Prue Williams)
Pamela Willis ... script supervisor: Australia (as Pam Willis Burden)
David Keith Window ... additional unit assistant: Australia (as David Window)
Alex Winter ... stand-in: Australia
Grant Wolstenholme ... accounts assistant: Australia
Graham Young ... production runner: Australia
Paul Zieleniec ... assistant accountant: United Kingdom
John Fox ... armory supplier: Thailand (uncredited)
Ali Moshref ... production executive: completion guarantor (uncredited)
Becky Wright ... ADR voice group (uncredited)

Thanks 

Gavin James ... special thanks
Patti Lomax ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page