Edit
A Most Wanted Man (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Anton Corbijn

Writing Credits  

Andrew Bovell ... (screenplay)
 
John le Carré ... (novel)
 
Stephen Cornwell ... (additional writing)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Issa Karpov (as Grigory Dobrygin)
...
...
Mehdi Dehbi ...
Neil Malik Abdullah ...
Abdullah's Bodyguard (as Neil Melik Abdullah)
...
...
Maximilian
...
Niki
...
Rasheed
Franz Hartwig ...
Karl
...
The Admiral
Vedat Erincin ...
Storekeeper
...
Derya Alabora ...
Leyla Oktay
Tamer Yigit ...
Melik Oktay
René Lay ...
Sparring Partner
...
Michael Axelrod
Georg Ebinal ...
Axelrod's Driver
...
Bernhard Schütz ...
Otto Keller
...
Jessica Joffe ...
Lotta
Imke Büchel ...
Frau Elli
...
...
Mitzi Brue
Uwe Dag Berlin ...
Tattooed Man (as Uwe-Dag Berlin)
Corinna Kropiunig ...
Lonely Dancing Woman
Max Volkert Martens ...
Otto Burgdorf
Rest of cast listed alphabetically:
Leif Altenburg ...
Annabel's Friend (uncredited)
...
Man in Abdullah Video (uncredited)
Dennis Schäfer ...
Barkeeper (uncredited)

Produced by 

Andrea Calderwood ... producer
Simon Cornwell ... producer
Stephen Cornwell ... producer
Klaus Dohle ... associate producer
Gail Egan ... producer
Sam Englebardt ... executive producer
Solveig Fina ... co-producer
Malte Grunert ... producer
William D. Johnson ... executive producer
John le Carré ... executive producer
Arno Neubauer ... line producer
Tessa Ross ... executive producer
Helge Sasse ... co-producer
Rhodri Thomas ... associate producer

Music by 

Herbert Grönemeyer

Cinematography by 

Benoît Delhomme ... director of photography (as Benoit Delhomme)

Film Editing by 

Claire Simpson

Casting By 

Simone Bär
Jina Jay

Production Design by 

Sebastian T. Krawinkel ... (as Sebastian Krawinkel)

Art Direction by 

Sabine Engelberg ... supervising art director

Set Decoration by 

Yesim Zolan

Costume Design by 

Nicole Fischnaller

Makeup Department 

Julia Böhm ... daily makeup artist
Lisa Edelmann ... daily makeup artist
Nicola Faas ... daily makeup artist (as Nica Faas)
Andrea Gotowtschikow ... daily makeup artist: Berlin
Yasmin Iqbal ... daily makeup artist
Alexandra Lebedynski ... daily makeup artist
Sharon Martin ... hair designer / makeup designer
Valeska Schitthelm ... makeup artist
Jenna Smith ... makeup artist
Bettina Stähle ... daily makeup artist
Valeska Schitthelm ... hair stylist (uncredited)
Jenna Smith ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Jan Brandt ... production manager
Sandra Feicht ... post-production producer: laboratory
Rebekka Garrido ... post-production supervisor
Tracey Josephs ... head of production: Film4
Kenneth Stiller ... post-production producer

Second Unit Director or Assistant Director 

Heiko Becker ... additional second assistant director
Carlos Fidel ... second assistant director
Philip Haferbusch ... additional first assistant director
Caroline Kaempfer ... third assistant director (as Caroline Kämpfer)
Scott Kirby ... first assistant director
Lynn Kommer ... trainee assistant director
Corinne Le Hong ... additional second assistant director
Julia Mierzwa ... trainee assistant director
Laura Mihartescu ... additional first assistant director
Sezgin Sen ... trainee assistant director

Art Department 

Bülent Akgün ... leadman
Robert Blasi ... art department coordinator
Henning Brehm ... graphic designer
Jakob Buse ... carpenter
Christina Degenhardt ... assistant stand-by props
Lars Dicht ... stand-by carpenter
Bill Earwaker ... carpenter
Axel Eichhorst ... illustrator / storyboard artist
Enzo Enzel ... stand-by painter
Jürgen Grothey ... additional set dresser
Sebastian Hantschke ... carpenter
Manuel Hess ... set constructor / set dresser
David Hoffmann ... property master
Philipp Hübner ... set dresser
Dirk Kaiser ... carpenter
Sabine Kasch ... set decoration buyer
Oliver Kuhlmann ... stand-by props
Ralph Maria Lang ... assistant set decorator
Steffi Lehmkuhl ... assistant property master
Helen Susanne Lingens ... additional props assistant (as Susanne Lingens)
Eva-Maria Müller ... additional painter (as Eva Maria Müller)
Niels Müller ... stand-by carpenter
Benjamin Peper ... set decoration trainee
Matthias Piorecki ... constructor: Brainnail
Esther Schreiner ... assistant art director
Max Schubert ... additional assistant stand-by props
Karola Soos ... additional set dresser (as Karola Soós)
Tim Tamke ... props buyer
Michael Timmermann ... set constructor / set dresser
Jeannine Ullrich ... additional set dresser / props buyer
Jan Müller von der Haegen ... set dresser
Ole Werber ... set dresser
Johanna-Marie Wimmer ... painter (as Johanna Wimmer)
Stefanie Übelhör ... art department trainee

Sound Department 

Christopher Atkinson ... boom operator (as Chris Atkinson)
Vanessa Baker ... loop group supervisor: Audio Catz
Manfred Banach ... additional sound mixer
Gareth John ... sound mixer
Thomas Kalbér ... sound re-recording assistant
Christa Kistner ... loop group recordist: Synchronproduktion
Frank Kruse ... supervising sound editor
Helen McGovern ... cableperson / second boom operator
Kai Nührmann ... additional boom operator
Paul Oberle ... additional sound mixer
Carsten Richter ... foley artist
Jac Rubenstein ... dialogue editor
Matthias Schwab ... foley re-recording mixer
Dirk Schäfer ... additional boom operator (as Dirk 'Teo' Schäfer)
Markus Stemler ... additional sound effects editor
Martin Steyer ... re-recording mixer
André Stiebe ... sound re-recording assistant
Bernd von Bassewitz ... additional boom operator
Hanse Warns ... foley editor / foley recordist
Andreas Drost ... a.d.r. mixer (uncredited) / loop group recordist (uncredited)
Frank Kruse ... sound designer (uncredited)
Alessandro Mongardini ... adr recordist (uncredited)
Beauxregard Neylon ... adr mixer (uncredited)
Jac Rubenstein ... adr editor (uncredited)
Tom Ryan ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Peter Wiemker ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Daniel Beckmann ... lead compositing artist: Pixomondo Hamburg
Jean-Michel Boublil ... visual effects supervisor: The Post Republic
Hector Robles Fernandez ... 3d artist: The Post Republic (as Héctor Robles Fernández)
Florian Obrecht ... compositing artist: The Post Republic
Christoph Roth ... visual effects producer: Pixomondo Hamburg
Malte Sarnes ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: Pixomondo Hamburg
Sven Straßer ... compositing artist: The Post Republic
Jeury Tavares ... visual effects coordinator
Jonas Thorbrügge ... compositing artist: Pixomondo Hamburg
Alessio Bertotti ... compositor (uncredited)
Adriano Calafiore ... digital compositor (uncredited)
Benjamin Ey ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Urs Franzen ... division visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Johannes Hezer ... pipeline technical director: Pixomondo (uncredited)
Annika Hirsch ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Thilo Kuther ... visual effects executive producer: Pixomondo (uncredited)
Ivan Lima ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Judith Reuter ... division visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Alessandro Rovere ... visual effects editor: Pixomondo (uncredited)
Alexander Rumpf ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Christian Vogt ... executive producer: Pixomondo (uncredited)
Johannes Weiss ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Florian Westermann ... concept artist: Pixomondo (uncredited)

Stunts 

Josh Behjat ... stunts
Ferenc Berecz ... stunts
James Bomalick ... stunts
Karsten Brandt ... stunt rigger
Georg Ebinal ... stunts
Chris Gneißl ... stunts (as Chris Gneissl)
Thomas Hacikoglu ... stunts
Dori Horvath ... stunts
Jürgen Klein ... stunts
René Lay ... stunts
Mike Luft ... stunts
Uwe Mansshardt ... stunts
Mike Möller ... stunts
Ronnie Paul ... stunt coordinator
Nils Rohde ... stunts
Marcel Stefanski ... stunts
Daniel Stockhorst ... stunts
Toni Varvasoudis ... stunts
Martin Winter ... stunts
Uwe Mansshardt ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Isabelle Arnold ... additional camera operator
Philipp Barth ... junior electrician
Niklas Bastian ... daily junior electrician
Max Becker ... daily junior electrician
Sebastian Behrens ... rigging electrician
Yoshua Berkowitz ... digital imaging technician / steadicam operator
Florian Birch ... daily electrician
Steffen Birker ... rigging gaffer
Henning Blum ... daily best boy
Stefan Bräsen ... daily electrician
Ronald Deter ... rigging electrician
Frank Didlaukies ... rigging electrician
Stefan Diecks ... daily electrician (as Stefan Diercks)
Birgit Dierken ... first assistant camera (as Bebe Dierken) / focus puller (as Bebe Dierken)
Nicole Dierken ... additional second assistant camera
Daniel Eberhard ... second digital imaging technician
Alexander Ehlers ... daily electrician
Matthias Emmrich ... daily junior electrician
Miklos Endres ... daily electrician
Sonny Christian Fels ... daily electrician
Fabian Friedrich ... balloon light operator
Patrick Fuchs ... daily electrician (as Patrik Fuchs)
Steffen Giesel ... daily electrician
Markus Große ... rigging electrician
Jan Grunwald ... second assistant camera
Christof Grunz ... rigging electrician
Marjan Grünewald ... additional second assistant camera
Sascha Görlich ... best boy (as Sascha Goerlich)
Christian Hitzler ... electrician
Thorben Hviid ... daily electrician (as Thorben Hvid)
Golo Jahn ... rigging electrician
Philipp Jestädt ... additional second assistant camera (as Philip Jestädt)
Matthias Kapinos ... additional first assistant camera
Alexis Kostudis ... additional assistant camera operator
Jan Kremzow ... additional digital imaging technician assistant
Florian Kronenberger ... gaffer (as Florian 'Bay' Kronenberger)
Rainer Köhle ... daily best boy / rigging electrician
Hans Kötter ... daily electrician
Björn Lingner ... daily electrician
Andres Lizana Prado ... additional digital imaging technician: prep (as Andrés Lizana Prado)
Boris Lohmeyer ... daily junior electrician
Caroline Malecha ... additional camera trainee
Stefan Meese ... daily electrician (as Stefan Uhlenbrock)
Kai Möller ... daily electrician (as Kay Möller)
Max Mönig ... dolly grip (as Thino 'Max' Mönig)
Alexander Probst ... additional second assistant camera
Jan Quaas ... daily electrician
Ben Rahf ... daily electrician
Christian Saure ... camera trainee
Götz Schmidt zu Nedde ... daily electrician
Tobias Semmelmann ... assistant digital imaging technician
Armin Sieghart ... daily rigging electrician (as Armin Sieghar)
Georg Simmendinger ... electrician
Mike Stiebing ... second digital imaging technician (as Michael-Philipp Stiebing)
Felix Storp ... additional camera operator
Johan Stroessner ... daily junior electrician
Peter Tabbert ... video playback operator (as Peter 'Bibo' Tabbert)
Felix Weddige ... electrician / rigging gaffer: Berlin
Sarah Wetzstein ... additional grip
Klaus Witt ... key grip
Tom Witt ... grip
Niko Wunder ... electrician (as Nikolas Wunder)
Alex Zeihn ... rigging electrician (as Alexander Zeihn)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (uncredited)
Kerry Brown ... still photographer (uncredited)
Inesa De La Roche ... additional camera operator: making-of (uncredited)
Boris Lohmeyer ... rigging lighting assistant (uncredited)
Heiko Matting ... crane operator: grip GF-16 (uncredited)

Casting Department 

Jessie Frost ... assistant casting director: UK
Alexandra Montag ... assistant casting director: Germany
Oliver Poppelbaum ... extras casting: Extra Faces Hamburg
Simone Bär ... casting: Europe (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Susanne Armbruster ... costumer
Olga Delgado-López ... additional costumer (as Olga Delgado)
Jasmin Geckle ... costumer
Nicola Hoffmann ... additional costumer
Pauline Hüners ... additional costumer
Sabrina Kandler ... additional costumer
Dorothee Klaaßen ... costume trainee
Inga Kusche ... assistant costume designer: Berlin
Yvonne Lehmann ... additional costumer
Ada Oehrlein ... additional costumer (as Ada Genske)
Michaela Rinker ... assistant costume designer
Helen Stein ... additional costumer
Ilka Stoye ... additional costumer
Judith Stryczek ... additional costumer
Ninja Walther ... costume trainee
Frederike Wyrwol ... additional costumer
Anna Wübber ... additional costumer

Editorial Department 

Maximilian Benjamin ... avid technical support
Alexander Beyer ... post-production assistant
Arne Hastedt ... digital intermediate engineer
Adam Inglis ... digital colorist
Mandy Krause ... post-production assistant
Latisha Nicholson ... assistant dailies colorist
Steffen Paul ... colorist: dailies
Andreas Reuber ... head of post-production
Heidrun-Maria Schloßmacher ... editorial production assistant (as Heidrun Schlossmacher)
Clemens Schmid ... operations and technology manager (as Clemens Schmidt)
Jamie Turpin ... first assistant editor
Christian Wachholz ... head of lab: Arri Film & TV
Bettina Winter ... lab colorist (as Bettina Dietmann-Winter)
Robert Friebe ... colorist (television version) (uncredited)

Location Management 

Benjamin Ackermann ... assistant location manager
Lars Buscher ... location office coordinator
Nic Diedrich ... location manager
Thomas Lauterkorn ... location scout: Berlin
Bastian Rabe ... assistant location manager: Berlin
Olly Stück ... assistant location manager
Nic Diedrich ... location scout (uncredited)

Music Department 

John Barrett ... protools recordist
Ian Berryman ... assistant (as Iain Berryman)
Peter Clarke ... music editor
Peter Cobbin ... score mixer / score recordist
Caroline Dale ... musician: solo cello (as Caroline Dal)
Milena Fessmann ... music clearances: Cinesong
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Herbert Grönemeyer ... music arranger
David Hefti ... protools assistant
Jan Hendrickse ... musician: duduk (as Jan Hendricks)
Nick Ingman ... conductor / orchestrator
Alfred Kritzer ... music arranger: additional arrangements / musician: accordeon
Alli MacInnes ... music production coordinator
Charlotte Matthews ... assistant orchestra contractor
Everton Nelson ... orchestra leader
Felix Penny ... additional music editor
Greg Penny ... additional music editor
Alex Silva ... music arranger / music producer
Tim Tautaurat ... assistant
John Barrett ... assistant score mixing engineer (uncredited)
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Milena Fessmann ... music supervisor (uncredited)
Bruce White ... musician: viola (uncredited)

Transportation Department 

Teodor Ardeleanu ... production driver: Berlin (as Teo Ardeleanu)
Markus Bendler ... picture vehicles coordinator
Dörte Brodesser ... transportation coordinator
Ann Kristin Citzler ... production driver (as Ann-Kristin Citzler)
Hinrich Deegen ... daily production driver
Michael Fischer ... production driver: Berlin
Jens Jensen ... daily production driver
Matthias Kühl ... daily production driver
Daniel Luoni ... production driver
Mirko Mayer ... daily production driver
Jan Müller-Jeppsson ... production driver
Nima Nadaf ... driver: set decoration
Phuong Thao Nguyen ... production driver: prep
Jennifer Nitz ... production driver: Berlin
Christoph Peters ... production driver
Mathieu Rech ... driver: camera car (as Matthieu Rech)
Simon-Philipp Samuelsdorff ... production driver (as Simon Philipp Samuelsdorff)
Christian Teichmann ... production driver
Jan Trommer ... additional picture vehicles coordinator: SpielMobil
Nico Viets ... production driver
Thomas Weber ... production driver: prep
André Wolf ... driver: props
Boris Zarnoch ... daily production driver
Michael Ziegler ... production driver / personal driver: Mr. Corbijn (uncredited)

Other crew 

Monica Axelsson ... assistant to director
Ute Baron ... representative: Arri Rental Deutschland GmbH
Torsten Baumann ... armorer
Dieter Bechtloff ... stand-by mechanic
Grit Belitz ... production coordinator
Michael Belitz ... additional production assistant
Christian Berg ... representative: Medienboard Berlin-Brandenburg
Ralph Bischoff ... tax consultant: Steuerbüro Grobecker
Alexei Boltho ... representative: The Ink Factory
John Luc Butz ... stand-in
Benedict Caesar ... stand-by armorer assistant
Amy Cairns ... legal: Reed Smith
Phil Cairns ... unit publicist: Premier PR
Neil Calder ... completion bond: Film Finances
Beate Carlino ... cashier
Vanessa Christoffers ... completion bond: Film Finances
Dirk Dautzenberg ... set medic
Whine Del Rosario ... assistant: Sam Englebardt, Demarest Films
Harry Dixon ... head of business affairs: Film4
Callum Dodgson ... representative: The Ink Factory
Marcella Däwers ... representative: Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein
Stefan Düll ... representative: Arri Rental Deutschland GmbH
Felix Eisele ... business affairs: Amusement Park Film
Sylvie El Sayegh ... production loan: COFILOISIRS
Martin Fischer ... representative: Arri Rental Deutschland GmbH
Brian Flanagan ... vice president of finance and operations: Demarest Films
Martin Gerecke ... legal: Unverzagt von Have
Gabriella Gobber ... script supervisor
Jelena Goldbach ... assistant to producers
Helen Grearson ... assistant: Gail Egan, Potboiler Productions
David S. Greathouse ... senior vice president of production: Demarest Films (as David Greathouse)
Philipp Großmann ... Avid support: Harvest Digital Agriculture GmbH
Cornelia Hammelmann ... representative: Deutscher Filmförderfonds
Jens Hartwig ... stand-in
Steffi Hiller ... production controller
Imke Hingst ... extras production assistant
Tom Hingston ... title designer
Christoph Hoffsten ... representative: Arri Rental Deutschland GmbH
Johann Hohenwarter ... cinema operation supervisor
Kristin Holst ... representative: Deutscher Filmförderfonds
Eva Hubert ... representative: Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein
Sophie Jenik ... extras production assistant
Stefan Kayser ... representative: Pjuma Events
Lisa Knodel ... legal: Unverzagt von Have
Philipp Kramer ... extras production assistant
Jörg Kriminski ... caterer: Mama Filmcatering
Moritz Kromer ... representative: Mobilespace
Martin Kucklack ... travel coordinator: Tour Atlantica Lufthansa City Center
Olaf Kühle ... representative: Investitionsbank des Landes Brandenburg
James Lane ... production assistant: assistant director
Sam Lavender ... commissioning executive: Film4
Hannah Leader ... legal: Demarest Films
Jakub Lebedynski ... set production assistant
Christina Legkova ... assistant: Gail Egan, Potboiler Productions
Bek Leigh ... head of finance: Potboiler Productions
Cosette Liebgott ... production loan: COFILOISIRS
Marcel Loges ... completion bond: Film Finances
Henriette Lüth ... stand-in
Nicholas Marple ... development support
Stefan Mentz ... assistant: Philip Seymour Hoffman
Philipp Mielke ... representative: Electric Sun Hamburg
Rusta Mizani ... representative: Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein
Yassin Musharbash ... consultant
Louise Muskala ... assistant: Rachel McAdams
Helmut Müller ... caterer: extras, Movie Mampf
Ilka Müller-Waack ... additional key set production assistant
Kirsten Niehuus ... representative: Medienboard Berlin-Brandenburg
Richard Philipps ... legal: Reed Smith
Jan Prudöhl ... representative: Translux Germany GmbH
Marco Quast ... insurance: Marsh GmbH
Dennis Rabenstein ... assistant accountant (as Dennis Müller-Rabenstein)
Gary Raskin ... legal: Demarest Films
Sophie Roberts ... development support
Jonathan Rutter ... unit publicist: Premier PR
Steve Sauthoff ... set manager
Michael Scheibe ... representative: Arri Rental Deutschland GmbH
Marco Schenke ... payroll services: extras, MECON Media Concept Ltd.
Barbara Schmidt ... unit publicist: Schmidt Schumacher
Corbinian Schradick ... set medic
Judica Schrammeck ... assistant production coordinator
Marten Schumacher ... unit publicist: Schmidt Schumacher
Florian Schwombeck ... extras production assistant
Martin Sengbusch ... extras production assistant
Jane Simpson ... representative: The Ink Factory
Sue Bruce Smith ... head of commmercial and brand strategy: Film4 (as Sue Bruce-Smith)
Jean-Baptiste Souchier ... production loan: COFILOISIRS
Claudia Stielow ... research housing
Ingo Stroot ... additional set manager
Olly Stück ... movement coordinator
Carla Swiderski ... assistant to producer / office production assistant
Anne Thieme ... production assistant: assistant director
Caroline Veyssière ... script supervisor: second unit
Harro von Have ... legal: Unverzagt von Have
Friederike von Rauch ... artwork: Brue's bank and Brue's house
Bernd Weikert ... weapons: Actionteam Leon
Kay Wiebke ... set medic
Julia Wilson Dickson ... dialogue coach (as Julia Wilson-Dickson)
Felix Witte ... key set production assistant
Semjon Wolf ... set production assistant
Thomas Wolff ... additional payroll accountant
Fatih Yildiz ... advisor: Islamic
Stephanie Ahlen ... operations manager: aerial unit, Hamburg (uncredited)
Cameron Arguelles ... conversions operator (uncredited)
Gero Brugmann ... legal services: production financing (uncredited)
Judy Dickerson ... dialect coach: Rachel McAdams (uncredited)
Silke Engelhardt ... additional script supervisor (uncredited)
Ulrike Franz ... additional script supervisor (uncredited)
Verena Hassani ... housing coordinator: post-production (uncredited)

Thanks 

Turgut Aydin ... the location department wishes to thank
Katharina Babczynski ... special thanks: V Communication/Rimowa
Nico Bandl ... special thanks: Schoeller & von Rehlingen PR/G-Star
Oliver Bartelt ... special thanks: Becks
Matthias Basting ... the location department wishes to thank: Hamburger Hafen und Logistik AG
Johannes Bethge ... special thanks: Nike
Freda Boakye ... special thanks: Astra by Carlsberg
Stefani Buthe ... special thanks: Locavi GmbH
Simon Channing Williams ... in loving memory of
Jane Cornwell ... special thanks
Susan Cummings ... special thanks: Susan Cummings Design
Margarethe Drabczyk ... the location department wishes to thank: Hochbahn
Rike Döpp ... special thanks: Agency V/Muuba (as Rike Doepp)
Susann Eggers ... the location department wishes to thank: Hamburg Port Authority
Dorothee Eloy ... special thanks: Jaeger LeCoultre
Marco Erhorn ... the location department wishes to thank
Ellen Fink ... special thanks: Hugo Boss
Martin Franze ... the location department wishes to thank
Alexandra Friese ... the location department wishes to thank
Ingo Gauger ... the location department wishes to thank
Isabelle Gervais ... special thanks: Jaeger LeCoultre
Sue Giers ... special thanks: Closed
Tobias Grau ... the art department wishes to thank: for their generous support
Dominik Großefeld ... the location department wishes to thank
Annegret Guddat ... the location department wishes to thank: Landesbund für Vogelschutz
Ralf Heuss ... the location department wishes to thank
Philip Seymour Hoffman ... in loving memory of
Bent Angelo Jeske ... special thanks: Herr von Eden
Melanie Jeske ... special thanks: Herr von Eden
Tino Klemp ... the location department wishes to thank
Sandra Koehnert ... special thanks: Schoeller & von Rehlingen PR/Jaeger LeCoutre
Ursula Kröger ... the location department wishes to thank: Hamburg Port Authority
John le Carré ... the director wishes to thank (as David Cornwell)
Wencke Lehmann ... special thanks: Bree
Christine Loerke ... special thanks: Loerke Kommunikation/Helbing by Borco
Günther Losse ... the location department wishes to thank: Hauptzollamt Hamburg
Petra Lück ... the location department wishes to thank: Bezirksamt Hamburg Altona
Alexandra Lütkens ... the location department wishes to thank: Film Commission Hamburg (as Alexandra Luetkens)
Roberto Martinez ... special thanks: MDZ
Dieter Neumann ... the location department wishes to thank: Bezirksamt Hamburg Mitte
Mirko Paulmann ... the location department wishes to thank
Caroline Pilz ... special thanks: Mercedez-Benz
Eva Maria Pitz-Niepel ... the production wishes to thank: Deutsche Botschaft Moskau
Alex Ponnudurai ... the director wishes to thank
Herbert Ponnudurai ... the director wishes to thank
Nimi Ponnudurai ... the director wishes to thank
Stephan Puteick ... the location department wishes to thank
Renate Rasmussen ... the location department wishes to thank: Hochbahn
Marc Rieckenberg ... the location department wishes to thank
Tina Rose ... the production wishes to thank: Bezirksamt Hamburg Eimsbüttel
Alexandra Scheckel ... the location department wishes to thank
Christiane Scholz ... the location department wishes to thank: Film Commission Hamburg
Martin Schütz ... the location department wishes to thank
Katy Stollery ... special thanks: Edrington Group/The Famous Grouse
Dietrich von Albedyll ... the location department wishes to thank: Hamburg Tourism
Friederike von Rauch ... the art department wishes to thank: for their generous support (as Friederieke von Rauch)
Maja Weihgold ... the location department wishes to thank: Hochbahn
Kai Wirth ... the location department wishes to thank: Landesbund für Vogelschutz
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page