IMDb > The Hunger Games: Catching Fire (2013)
The Hunger Games: Catching Fire
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Hunger Games: Catching Fire (2013) More at IMDbPro »

Photos (See all 298 | slideshow) Videos (see all 8)
The Hunger Games: Catching Fire -- Katniss Everdeen and Peeta Mellark become targets of the Capitol after their victory in the 74th Hunger Games sparks a rebellion in the Districts of Panem.
The Hunger Games: Catching Fire -- Watch a clip from The Hunger Games: Catching Fire.
The Hunger Games: Catching Fire -- Featurette: IMAX - Behind the Frame
The Hunger Games: Catching Fire -- Katniss Everdeen and Peeta Mellark become targets of the Capitol after their victory in the 74th Hunger Games sparks a rebellion in the Districts of Panem.
The Hunger Games: Catching Fire -- Katniss Everdeen has returned home safe after winning the 74th Annual Hunger Games along with fellow tribute Peeta Mellark.  Winning means that they must turn around and leave their family and close friends, embarking on a "Victor's Tour" of the districts.  Along the way Katniss senses that a rebellion is simmering, but the Capitol is still very much in control as President Snow prepares the 75th Annual Hunger Games (The Quarter Quell) - a competition that could change Panem forever.

Overview

User Rating:
7.8/10   343,582 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 27% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Simon Beaufoy (screenplay) and
Michael Arndt (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for The Hunger Games: Catching Fire on IMDbPro.
Release Date:
22 November 2013 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Every revolution begins with a spark. See more »
Plot:
Katniss Everdeen and Peeta Mellark become targets of the Capitol after their victory in the 74th Hunger Games sparks a rebellion in the Districts of Panem. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Golden Globe. Another 24 wins & 49 nominations See more »
User Reviews:
A Total Surprise Of A Film See more (630 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Jennifer Lawrence ... Katniss Everdeen

Liam Hemsworth ... Gale Hawthorne

Jack Quaid ... Marvel

Taylor St. Clair ... Ripper

Sandra Ellis Lafferty ... Greasy Sae

Woody Harrelson ... Haymitch Abernathy

Josh Hutcherson ... Peeta Mellark

Paula Malcomson ... Katniss' Mother

Willow Shields ... Primrose Everdeen

Donald Sutherland ... President Snow

Elizabeth Banks ... Effie Trinket

Bruce Bundy ... Octavia

Nelson Ascencio ... Flavius

Lenny Kravitz ... Cinna

Stanley Tucci ... Caesar Flickerman

Afemo Omilami ... District 11 Mayor

Kimberley Drummond ... Rue's Aunt

Deena Beasley ... Thresh's Grandmother
Leon Lamar ... Old Man

Mandy Neuhaus ... Flower Girl

Erika Bierman ... Snow's Granddaughter

Philip Seymour Hoffman ... Plutarch Heavensbee

Wilbur Fitzgerald ... Cray

Patrick St. Esprit ... Commander Thread

Jill Jane Clements ... Old Lady

James Sutton ... Presidential Guard

Alan Ritchson ... Gloss

Stephanie Leigh Schlund ... Cashmere

Meta Golding ... Enobaria

Jeffrey Wright ... Beetee

Amanda Plummer ... Wiress

Megan Hayes ... Female Morphling

Sam Claflin ... Finnick Odair

Stef Dawson ... Annie Cresta

Lynn Cohen ... Mags

Toby Jones ... Claudius Templesmith

Jena Malone ... Johanna Mason

James Logan ... District 5 Male Tribute

E. Roger Mitchell ... Chaff

Bruno Gunn ... Brutus

Maria Howell ... Seeder

Judd Lormand ... Hovercraft Peacekeeper

Elena Sanchez ... Cecelia
John Casino ... Woof

Marian Green ... District 9 Female Tribute (as Marian Greene)

Daniel Bernhardt ... District 9 Male Tribute

Ravi Naidu ... Operator #1

Franco Castan ... Operator #2
rest of cast listed alphabetically:
Andrea Alcorn ... D12 Hob (uncredited)

Jared Allman ... Capital Aristocrat (uncredited)
Scott Alms ... Game Tech (uncredited)

Angela Dawn Atchley ... Capitol Citizen (uncredited)

Laura Avnaim ... Trainer (uncredited)

JoAnn Bernat ... Hobb District Worker (uncredited)
Terri Blazek ... Game Tech (uncredited)
Christina Blizzard ... Capitol (uncredited)
Kurt Bonatz ... Tribute Past Victor District 2 (uncredited)
Jenna Brandi ... District 4 Citizen / District 6 Citizen (uncredited)

Giovanna Braund ... Capitol (uncredited)
Starlin Britt ... Capitol Aristocrat (uncredited)

Nicky Buggs ... Tympanist (uncredited)

Harley Castro ... Peacekeeper (uncredited)
Jordan Christian ... District 11 Rioter (uncredited)

Chuck Clark ... District 8 Official (uncredited)
Hunter Clowdus ... Capitol (uncredited)
Brian E. Cole ... District 11 Rioter (uncredited)
Rita Conte ... Hob (uncredited)
Samantha Gillies Cox ... District member 1 / 2 / 3 / 11, District 3 Council Member (uncredited)
Greg Crews ... Peacekeeper (uncredited)
Camryn Curtis ... Rue's Sister (uncredited)
Courtney Curtis ... Rue's Sister (uncredited)
John Deifer ... District 12 Hob Vendor / Rioter (uncredited)

Kathryn Dickerson ... District 4 Family Member (uncredited)
Max DiNatale ... Capitol Citizen (uncredited)

Elyse Dufour ... Capitol Aristocrat (uncredited)

Rode Ferland ... Marcus (uncredited)

William Frasca ... Capital Aristocrat (uncredited)
Miranda-Lynn Gartin ... Capitol Woman (uncredited)

Jeff Matthew Glover ... Presidential Cabinet Member (uncredited)

Robert Hatch ... District 3 / District 11 Rioter (uncredited)
Ron Heisler ... Capitol Citizen (uncredited)

Karen Henning ... Capital Aristocrat (uncredited)

Christian Higgins ... District 11 Rioter (uncredited)

Sarah Turner Holland ... Capitol Aristocrat (uncredited)
Vincent Howard ... Coal Miner / Farmer / Textile Worker (uncredited)

Raiden Integra ... District 11 Rioter (uncredited)

Kenneth Israel ... Peacekeeper (uncredited)

Abigail Jackson ... Past Victor District 2 (uncredited)
Michael Jaegers ... Gale Miner (uncredited)

John Jaret ... Timpani Drummer (uncredited)

Dale Jennings ... Citizen (uncredited)
Jevon Johnson ... District 11 / Farm Boy (uncredited)

Berglind Jonsdottir ... Past Victor District 2 (uncredited)

Bobby Jordan ... Blight (uncredited)

Angela Kerecz ... Capitol Aristocrat (uncredited)
Debi Kimsey ... Dowager Capitol Woman (uncredited)

King ... Stylist of District 10 (uncredited)

Mehmet Korhan ... Game Tech (uncredited)

Kirk LaSalle ... Capitol Citizen (uncredited)

Ivette Li-Sanchez ... Tribute Girl District 5 (uncredited)

Juliet London ... Outraged Capitol Woman (uncredited)
Kenneth Manos ... Game Tech (uncredited)

Lindley Mayer ... Capitol Citizen (uncredited)

Taylor McPherson ... District 12 / 8 Citizen (uncredited)
Mike McVearry ... Capitol (uncredited)

Gary Miller ... Hob Vendor - District 12 (uncredited)

Jaylen Moore ... Peacemaker (uncredited)
Aaron Taylor Morrow ... District 12 Member (uncredited)
Moses J. Moseley ... District 11 citizen (uncredited)

Kevin J. O'Connor ... Capital Citizen (uncredited)

Dayo Okeniyi ... Thresh (archive footage) (uncredited)

Jonathan Pal ... Avox Boy (uncredited)

William Palmer Jr. ... Gamemaker Disciple (uncredited)

John J. Palomino ... Game Tech (uncredited)
Christopher Payne ... Coal Miner (uncredited)
April Phipps ... Capitol Aristocrat (uncredited)
Kathy Walton Pulley ... District 12 (uncredited)
Keith Ratchek ... Old Peacekeeper #1 (uncredited)
Edd Robinson ... Gamekeeper Disciple (uncredited)

Joel Rogers ... Capitol Aristocrat (uncredited)

Dillon Roseen ... District 11 Rioter (uncredited)
Anthony Rosso ... District 12 / 8 Male (uncredited)

Julisita Salcedo ... Capitol Aristocrat (uncredited)

Nancy Sandlin ... District 6 Official / District 4 Citizen (uncredited)
Gina Santiago ... District 3 Worker (uncredited)
Eli Shannon ... Capitol Aristocrat (uncredited)
Jackson Spidell ... Tribute Man District 10 (uncredited)

Ron Stafford ... Past Victor District 4 (uncredited)

Amandla Stenberg ... Rue (archive footage) (uncredited)

Kelly Sturniolo ... Hob Vendor / District 12 Resident (uncredited)
Don Teems ... District 3 Worker (uncredited)
William Tokarsky ... Someone Else (uncredited)

Jerrad Vunovich ... District 3 Man (uncredited)
Bilan Walker ... District 11 Rioter (uncredited)

Eli Walker ... District 12 Citizen (uncredited)

Bailee Watters ... Capitol Citizen (uncredited)
Ben Weddington ... Propaganda Miner (uncredited)

Memi West ... (uncredited)
Amy Westmoreland ... District 12 Hob Mother (uncredited)

Garret Ethan Whittington ... District 11 Rioter (uncredited)

Nickolas Wolf ... Hob Kid (uncredited)

Directed by
Francis Lawrence 
 
Writing credits
(WGA)
Simon Beaufoy (screenplay) and
Michael Arndt (screenplay) (as Michael deBruyn)

Suzanne Collins (novel "Catching Fire")

Produced by
Suzanne Collins .... executive producer
Joseph Drake .... executive producer
Nina Jacobson .... producer
Jon Kilik .... producer
Michael Paseornek .... production executive
Aldric La'auli Porter .... co-producer
Louise Rosner .... executive producer
Alli Shearmur .... executive producer
 
Original Music by
James Newton Howard 
 
Cinematography by
Jo Willems 
 
Film Editing by
Alan Edward Bell 
 
Casting by
Debra Zane 
 
Production Design by
Philip Messina 
 
Art Direction by
John Collins (supervising art director)
Adam Davis 
Robert Fechtman 
 
Set Decoration by
Larry Dias 
 
Costume Design by
Trish Summerville 
 
Makeup Department
Diana Acrey .... hair stylist
Lance Aldredge .... hair stylist
Lay'Na Anderson .... makeup artist
Elena Arroy .... makeup artist
Dean Banowetz .... hair stylist
Stephanie Barnes .... makeup artist
Maurice Beaman .... hair stylist
David Beneke .... dental prosthetics
Sheryl Blum .... hair stylist
Chantal Boom'la .... makeup artist
Anita Brabec .... makeup artist
Andrea C. Brotherton .... hair stylist
Shutchai Tym Buacharern .... makeup artist
Mary Burton .... makeup artist
Barbara Cantu .... hair stylist
Caitlin Charles .... hair stylist
Mia Collie .... hair stylist
Bryson Conley .... hair stylist
Cydney Cornell .... hair stylist
Becky Cotton .... makeup artist
Lawrence Davis .... additional hair stylist
Beatrice De Alba .... hair stylist
Peter De Oliveria .... makeup artist
Caitlin DeGarmo .... hair stylist
Victor Del Castillo .... makeup artist
Leslie Devlin .... makeup artist
Erin Draney .... special makeup effects artist
Lynne K. Eagan .... makeup artist
Gunn Espegard .... makeup artist
Kris Evans .... background makeup supervisor
Selena Evans-Miller .... makeup department head (background)
Linda D. Flowers .... hair department head
Linda D. Flowers .... hair designer
Tyson Fountaine .... makeup artist
Shana Fruman .... hair stylist
Julia Gadiana .... hair department head: 2nd Unit Hawaii Crew
Zoe Hay .... makeup artist
Glenn Hetrick .... key makeup artist
Valerie Jackson .... hair stylist
Bill Johnson .... makeup artist
Ignacia Johnston .... additional makeup artist
Kimberly Jones .... makeup artist
AnnaRose Kern .... hair stylist
Yuko T. Koach .... hair stylist
Micah Laine .... makeup artist
Melody Levy .... makeup artist
Brad Look .... makeup artist
Veronica Lorenz .... makeup artist
Chris Lyons .... special effects teeth
Gindy Martin .... makeup artist
Joe Matke .... key hair stylist
Robert Maverick .... makeup artist
Sarah Mays .... makeup artist
Tracey L. Miller-Smith .... makeup artist (as Tracey L. Miller)
Tracey Moss .... hair stylist
Bill Myer .... makeup artist
Ve Neill .... makeup department head
Ve Neill .... makeup designer
Douglas Noe .... makeup artist
Bruna Nogueira .... makeup artist
Ralph A. Ochoa .... hair stylist
Quintessence Patterson .... makeup artist
Victoria Payne .... makeup production assistant
Brian Penikas .... makeup artist
Anthony Pepe .... makeup artist
Carol Rasheed .... makeup artist
Cyndi Reece-Thorne .... makeup artist
H. Kevin Russell .... extra makeup and hairstylist
Deborah Rutherford .... makeup artist
Don Rutherford .... makeup artist
Monty Schuth .... additional hair stylist
Aida Scuffle .... makeup artist
Toby Sells .... Atlanta life casting for Optic Nerve Studios
Toby Sells .... additional dental prosthetics: Toby Sells Creature Make up FX Shop
Kendal Shannon .... makeup artist
Jamilah Simmons .... makeup artist
Nikoletta Skarlatos .... key makeup artist
Colette Slattery .... hair stylist
Natalie MacGowan Spencer .... image designer
Keitric Starks .... makeup artist
Katrina Suhre .... hair stylist
Jennifer Tremont .... hair stylist
Nani Velez .... hair stylist
Teresa Vest .... makeup artist
Renè Warnes .... hair stylist
Robert Wilson .... hair stylist
Steve Winsett .... special makeup effects artist
Victoria Wood .... wig maker
Mi Young .... makeup artist
Jose Zamora .... hair stylist
Debbie Zoller .... makeup artist
 
Production Management
Renee Confair .... production supervisor: Hawaii
Adam McCarthy .... production supervisor
Mark W. McCoy .... vice president feature post production
Jason Pomerantz .... production manager: IMAX Version
Louise Rosner .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Hamid Ait Timaghrit .... third assistant director
Philip Banks .... additional second assistant director
David Champion .... additional second assistant director
Matt Goldstein .... second second assistant director: second unit
Michael G. Jefferson .... first assistant director: second unit
Amir R. Khan .... second assistant director: second unit
Derek Peterson .... second second assistant director: new york
Aldric La'auli Porter .... first assistant director
Justin Ritson .... second assistant director: New York
John R. Saunders .... first assistant director: second unit, Hawaii
John R. Saunders .... second assistant director
Chad Stahelski .... second unit director
Christopher Surgent .... first assistant director: New York
Ben White .... second second assistant director
Wainani Young-Tomich .... second assistant director: second unit (Hawaii)
 
Art Department
Alan Au .... set designer
Pedro Barquin .... greens on set foreman
Cliff Battle .... metal fabricator
Cameron Beasley .... assistant art director
Christopher Beeman .... construction clerk
Daniel Boxer .... property master: New York
Dawn Brown .... concept artist
Robert Bullock Jr. .... propmaker
Joanna Bush .... illustrator
Alvin S. Cabrinha Jr. .... greensman
Christopher Carlson .... assistant set decorator
Sam Carter .... set dresser
Paul Chandler .... concept artist: development
Rick Chavez .... assistant property master
Jack Cornelius .... greensman gang boss
Rebecca Cornwall .... painter
Michael Crowe .... construction coordinator: Hawaii
Jason Davis .... second unit property master
Jeffrey DeBell .... greens coordinator
David Elliott .... construction coordinator
Kate Emery .... art department production assistant
Scot Erb .... senior model maker
Sarah Falls .... sculptor
Kelsey Fowler .... scenic sculptor
Carol Francoso .... scenic artist
Carol Francoso .... standby: second unit
Seth Gardner .... construction foreman
Sara Gardner-Gail .... key buyer
Shane Garner .... scenic sculptor
Amy Giedraitis .... props
Michael Gowen .... construction buyer
Wylie Griffin .... art department coordinator
Jennifer Hackney .... art department production assistant
Kaitlyn Hamby .... paint utility
Rob Hamby .... toolman gang boss
Jeffrey Harris .... gang boss
Jim Hewitt .... set designer
Sammy Ray Hill .... set painter
Stephen Hutton .... prop maker
Jeff Tolley .... prop maker
Tommy John .... scenic gangboss
Kent Jones .... paint forman
Shurlan Joseph .... scenic foreman
Mark Keever .... set dresser
Solomon King .... gang boss
Rich Koll .... foreman
Nina Kyle .... sculptor
Steven Ladish .... set dresser
Alphonse A. Lambert Jr. .... carpenter
Chris Larsen .... set dresser
George Lee .... set designer
Amy Lehman .... set decoration coordinator
Craig K. Lewis .... greensman
Ted Lubonovich II .... propmaker foreman
Jay Martin .... storyboard artist
Karl J. Martin .... set designer
Gregory H. Massey .... scenic foreman
Laura C. McPherson .... Gang boss scenic artist
Ron Mendell .... prop illustrator
Drew Meyers .... set dresser
Ruth Mitchell .... scenic artist
Sheila Nash .... set designer
Mark Nave .... metal foreman
Jason Negron .... set dresser
Ky Hoang Nguyen .... set dresser
Tripp Norton .... on set dresser
Harry E. Otto .... set designer
Rick Perryman .... carpenter
Andrew Petrotta .... property master
Allyson Petty .... set dresser
Edward J. Protiva .... gang boss
Anna Ragghianti .... set painter
Taraja Ramsess .... on set dresser: second unit
Ricky Riggs .... charge scenic
Isaia Robins .... greensman
T.J. Rottenberg .... greensman
Gregory Schmitz .... paint foreman
Nathan Schroeder .... illustrator
Zach Selter .... props: New York
Trey Shaffer .... graphic designer
Rae Signer .... scenic gang boss
Brett C. Smith .... leadman
Easton Michael Smith .... set designer
Richard Smith .... carpenter
Spencer Smith .... greensman
Jacob Standley .... construction auditor: Hawaii
Craig Stanley .... scenic artist
Darrell Tachibana .... greensman
Kouji Tajima .... concept artist
John Thomason .... set painter
Michael Trumphour .... scenic
Linda Verzi .... set decoration buyer
Amanda Ward .... assistant prop master: second unit
David Mathew Weeks .... utility foreman (as David Weeks)
John Weeks .... foreman
Alexandra West .... props assistant
Jack White .... food stylist
Liloa Wong .... greens foreman: Hawaii
Ben Woodworth .... paint foreman
Steven Spelman .... props assistant (uncredited)
 
Sound Department
Sarah Bourgeois .... assistant sound editor
Mark DeSimone .... adr mixer
Joel Dougherty .... sound effects editor
Robert Edwards .... adr mixer
Lee Gilmore .... sound effects editor
Catherine Harper .... foley artist
Shane Hayes .... adr recordist
Hilda Hodges .... foley artist
Pedro Jimenez .... trailer re-recording mixer
David Jobe .... foley mixer
Thomas Jones .... supervising dialogue & adr editor
Kyle D. Krajewski .... adr recordist
Skip Lievsay .... sound re-recording mixer
Skip Lievsay .... supervising sound editor
Hank Martin .... sound utility
Michael Miller .... adr mixer
Ralph Osborn .... dialogue editor
Jeremy Peirson .... sound designer
Jeremy Peirson .... sound re-recording mixer
Jeremy Peirson .... supervising sound editor
James Peterson .... sound utility
Adam Pleiman .... adr recordist
Drew Ponder .... boom operator
Andy Potvin .... dolby sound consultant
Mark Purcell .... dubbing recordist
David Raymond .... boom operator
Greg Steele .... adr mixer
Cameron Steenhagen .... dialogue editor
John Joseph Thomas .... supervising foley editor
Chykeria Thompson .... utility (second unit)
Mark Weingarten .... sound mixer
James Baker .... boom operator (uncredited)
John St. Denis .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Steve Cremin .... special effects coordinator
Christian Eubank .... special effects foreman
Nick Karas .... second unit foreman
Pete Kelley .... special effects technician: Film Illusions
William D. Lee .... assistant special effects coordinator
Joe Love .... special effects technician
Chelsea Madison .... special effects buyer
Wes Mattox .... special effects technician
Brandon K. McLaughlin .... special effects on-set foreman
Paul Sabourin .... special effects technician
Russell Shinkle .... specialty costumes
Richard Terry Tjelmeland .... special effects technician
Scott Willis .... special effects technician (as Sparky Willis)
Michael O'Brien .... lead sculptor/special makeup effects: Optic Nerve Studios, Inc. (uncredited)
 
Visual Effects by
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' .... animation technical director: Weta Digital (as Shaun Friedberg)
Marco Abbruzzese .... rotoscope artist: Weta Digital
Brian Adler .... visual effects executive producer: Gentle Giant Studios
Oliver Adranghi .... compositor: Method Studios
Gerardo Aguilera .... visual effects technical director: Weta Digital
Suzaine Aguirre .... digital imaging specialist
Laide Agunbiade .... senior digital compositor
Shish Aikat .... education manager: Rhythm & Hues
Matthew Albone .... tech department: Double Negative
Alexandre Alin .... motion tracking artist: Hybride
Antony Allen .... compositor: Method Studios
Jon Allitt .... massive supervisor: weta digital
Gerald Ang .... matchmove artist: Double Negative
Joe Arnold .... matchmove lead: Method Studios
Vaughn Arnup .... roto/paint supervisor
Marc Aubry .... animator: Hybride
David Aulds .... compositor: Double Negative
Dan Ayling .... camera technical director
Nithin Babu .... prep artist: Double Negative
Marcus Bain .... machmove artist
Cheryl Bainum .... visual effects executive producer: Hatch
Heath Baker .... digital compositor: Double Negative
Simon Baker .... effects technical director: WETA Digital
Wayne Baker .... assistant camera: 2nd unit
Michael Jeff Baldemoro .... roto artist: double negative
Daniel Baldwin .... CG artist
Sam Balzer .... camera technical director
Marco Barbati .... senior facial creature technical director: WETA Digital
George Barbour .... lighting technical director
Adam Barnett .... tech support
Daniel Barrett .... animation supervisor: weta digital
Patrice-Alain Barrette .... vfx editor: Hybride
Michel Barrière .... compositing supervisor: Hybride
Olivier Beaulieu .... digital compositor: Hybride
Lyse Beck .... digital compositor
Loïc Beguel .... matchmove artist: Rodeo FX
Alexis Belanger .... digital compositor: Rodeo FX
Gregory Bellis .... camera technical director: Weta Digital
Michaël Bentitou .... textures & lighting: Hybride
Michel Bergeron .... digital compositor: Hybride
Vincent Bergeron .... production support: Rodeo FX
Alex Berson .... senior digital paint artist: Weta Digital
Louise Bertrand .... visual effects producer: Hybride
Pierrot Berube .... production assistant: Hybride
Romain Besnard .... visual effects artist
Shweta Bhatnagar .... lead layout technical director: Weta Digital
Sabina Bihlmaier .... digital compositor
Muhittin Bilginer .... visual effects technical director: Double Negative
Steven Bills .... assistant technical director: Double Negative
Graham Binding .... senior animator: Weta Digital
Pierre Blain .... digital compositor: Hybride
Raphaele Blanchard .... lead motion tracking artist: Hybride
Vincent Blanco .... system administrator: Rodeo FX
Sandro Blattner .... compositor: Method Studios
Robert Bock .... director of photography: Rodeo FX
Jason Bohbot .... technical support: Hybride
Martin Bohm .... visual effects artist: Double Negative
Eglantine Boinet .... digital matter painter: method studios
Jeremy Boissinot .... environment lead: Rodeo FX
Sebastian Bommersheim .... senior digital paint artist: Weta Digital
Varun Bondwal .... pipeline technical director
Cédric Bonnaffoux .... technical support: Hybride
Landon Bootsma .... digital compositor (Dneg)
Jonathan Bot .... digital compositor: Double Negative
Maryse Bouchard .... textures & lighting: Hybride
Yanick Bourgie .... matte painter: Rodeo FX
Romain Bouvard .... digital compositor
Adam Bradley .... senior digital paint artist: Weta Digital
Neal Bradshaw .... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
James Braid .... technology: Double Negative
Paul Brannan .... lighting technical director: Double Negative
Hayley Brazelton .... digital compositor
Michael Brazelton .... compositing sequence supervisor
Caroline Brien .... digital compositor: Hybride
Jamie Briens .... pipeline technical director: Double Negative
Ryan Brooks .... senior rotoscope artist
Colin Brown .... colourist
Nik Brownlee .... lead digital compositor: Double Negative
Christina Bruce .... digital effects artist: Double Negative
Tom Bruno .... previs artist
Matt Beauchamp Buck .... visual effects artist
Jean-Francois Burdin .... rotoscope artist: Rodeo FX
Patrick Michael Burke .... compositor
Markus Burki .... visual effects artist
Andy Burmeister .... senior camera technical director: Weta
Thomas J. Burton .... technical director
Amirah Busairi .... prep artist
Paul Butterworth .... visual effects supervisor: Fuelvfx
Edouard Buttiero .... motion graphics designer: Hybride
Caroline Bélisle .... administration: Hybride
Andrew Cadey .... visual effects technical director
Steve Cady .... animator: Hybride
Ignacio Caicoya .... roto artist: Double Negative
Daniel Cairnie .... compositor: Double Negative
Robin Stuart Cape .... rotoscope artist: Weta Digital
Jon Capleton .... technical director
William Carley .... matchmove artist: Double Negative
Caleb Carr .... rotoscope artist
Helen Carr .... digital compositor
Remi Cauzid .... visual effects
Elohim Cervantes Tampus .... prep artist: Double Negative Singapore
Elohim Cervantes Tampus .... prep artist: Double Negative, Singapore
Julien Chabot .... textures & lighting: Hybride
Christophe Chabot-Blanchet .... digital compositor: Rodeo FX
Caroline Chai .... roto/prep
Saptarshi Chakraborty .... digital compositor
Guillaume Champagne .... CG artist: Rodeo FX
Arthur Chan .... rotoscope artist
Johnny Chan .... visual effects artist
François Chancrin .... technical director: Hybride
Jerly Chang .... matchmove lead and layout: Double Negative
Will Chang .... digital compositor: weta digital
Lai Lok Chau .... animator: Double Negative
Cheow Hong Chia .... roto artist: double negative
Gak Gyu Choi .... modeller: Weta Digital
Jong Jin Choi .... visual effects artist
Julian Chong .... compositor: double negative
Tina Thitinuch Chongko .... digital compositor
Caleb Choo .... matchmove artist: Double Negative
Charles Chorein .... lighting technical director
Kenneth Chua .... match move: Double Negative
Johnson Chuang .... matchmove artist: Method Studios
Jasper Chung .... rotoscope artist: Weta Digital
Patrick Clancey .... digital opticals
Francis Clément .... production support: Rodeo FX
Félix Clément .... production assistant: Hybride
Kia Coates .... digital compositor
Chad E. Collier .... data operations manager: Method Studios
Dannah Collins .... retouching
Carlos Conceicao .... prep artist: double negative
Robert Connor .... lighting technical director: Double Negative
Shane Cooper .... senior software developer
Francesco Cosatti .... visual effects: Double Negative
Mélanie Cotton .... technical support: Hybride
Francois Croteau .... matte painter: Rodeo FX
Joanie Croteau .... visual effects coordinator: Hybride
Marie-Cecile Dahan .... visual effects producer: Rodeo FX
Sean Danischevsky .... 2D supervisor: Method Studios, London
Rhea Darch .... matchmove artist
Tim Daust .... effects animator: Integrated Visions Productions
Patrick David .... digital compositor: Rodeo FX
Samual Dawes .... digital compositor: Double Negative
Ana Mestre de Almeida Pereira .... digital compositor: Weta Digital
Robert De La Cruz .... modeler: Hybride
Adrian De Wet .... visual effects supervisor: double negative
Yoshi DeHerrera .... 3D scanning supervisor: Gentle Giant Studios
Thierry Delattre .... visual effects supervisor: Hybride
Joel Delle-Vergin .... compositor
Brian Delmonico .... compositor: Method Studios
Paul Denhard .... visual effects technical director
Luc Desmarais .... technical support: Hybride
Matt Dessero .... visual effects supervisor
Anouk Deveault-Moreau .... communications: Rodeo FX
Craig Dibble .... senior systems engineer: Animal Logic Fuel
Ivelina Dobreva .... digital compositor: Double Negative
Jennifer Docherty .... creatures coordinator: weta digital
Andreane Dodier-Villeneuve .... digital compositor: Rodeo FX
Bryan Dodson .... animator (Integrated Visions Productions)
Michelle Penland Dodson .... animator (Integrated Visions Productions)
Tim Donlevy .... matchmove artist
Tyson Donnelly .... digital compositor
Wes Dorough .... visual effects production assistant
Lukas Drake .... digital artist
Dominic Drane .... crowd supervisor
Jeff Driver .... modeling artist
Julien Dubuisson .... pipeline td: Rodeo FX
Georg Duemlein .... effects technical director
Lafleche Dumais .... computer graphics supervisor: Hybride
Georgia Dumergue .... visual effects artist
François Dumoulin .... visual effects supervisor: Rodeo FX
Catherine Duncan .... visual effects producer
Eamon Samuel Duncan .... matchmove artist: weta digital
Frederic Dupere .... matte painter: Rodeo FX
Mathieu Dupuis .... digital compositor: Hybride
Samuel Durocher .... production assistant: Hybride
Daniel Duwe .... paint/prep artist: Double Negative
Thomas Døhlen .... lighting technical director
Javier Edo .... lighting technical director
Jennifer Elena .... production support: Rodeo FX
Elicia Koo .... rotoscope artist (double negative)
James D. Etherington .... compositing sequence supervisor: visual effects: Double Negative
Huw J. Evans .... cg sequence supervisor
Lawrence Fagan .... spydercam flight control
Finella Fan .... visual effects artist
Liam Farnham .... visual effects artist
Luca Fascione .... rendering research lead
Oliver Ferguson .... visual effects technical director: Weta Digital
Mitchell Ferm .... visual effects producer
Deak Ferrand .... matte painter: Hatch
Eduardo Figueiroa Salas .... digital compositor: Hybride
Jean-Pierre Flayeux .... compositing supervisor: Hybride
Matthew Fogarty .... digital compositor: visual effects: Weta Digital
Yong Xian Foo .... matchmove artist
Ludovic Fouche .... camera technical director
Sebastien Francoeur .... CG artist: Rodeo FX
Migael Franken .... roto artist
Rogier Fransen .... effects artist
Alan Fregtman .... pipeline td: Rodeo FX
Raphaël Gadot .... visual effects artist
Jean-Francois Gagne .... digital compositor: Rodeo FX
Carl Gagnon .... CG artist: Rodeo FX
Adam Gailey .... visual effects artist
Megan Galbraith .... visual effects production coordinator: Rhythm & Hues
Roxanne Geoffroy .... production support: Rodeo FX
Sotiris Georghiou .... visual effects technical director: Double Negative
Daniel Georgiou .... lighting technical director: Double Negative
Judith Gericke .... visual effects line producer
Stephan Gervais .... technical support: Hybride
Anette Gjertsen .... visual effects technical director: Double Negative
Huiying Goh .... roto/prep artist: Double Negative
Michelle Goh .... digital compositor: Double Negative
Marcus Goodwin .... visual effects production manager: Weta Digital
Jimmy Gordon .... technical animation supervisor
Olivier Gravel .... production assistant: Hybride
Elizabeth Gray .... visual effects: Weta Digital
Matt Greig .... compositing supervisor: Fuel VFX
Jonathan Grégoire .... animator: Hybride
Lewis Guarniere .... visual effects artist
Martine Guay .... matte painter td: Rodeo FX
Alexandre Gény .... digital compositor
Varun Hadkar .... visual effects: Double Negative
Shramana Haldar .... prep/cleanup artist
Patrick Hall .... digital compositor (Method Studios)
Thomas Hallé .... digital compositor: Hybride
Rachel Faith Hanson .... visual effects producer
Emile Harvey .... digital compositor: Rodeo FX
Serena Hastie .... rotoscope artist: Weta Digital
Quentin Hema .... digital paint supervisor: weta digital
Rachael Hender .... visual effects artist
Jennifer Herbert .... digital compositor (double negative)
Christopher Hiess .... fx td: Double Negative
Peter Hillman .... compositing department: Weta Digital
Mia Hippy .... production coordinator
Alex Holcombe .... vfx editor and i/o operator: Fuel VFX
Matt Holland .... lead compositor
Julie Holmes .... layout technical director: Weta Digital
Nadine Homier .... digital compositor: Hybride
Sandy Houston .... roto supervisor: Weta Digital
Benjamin Huber .... cg supervisor: double negative
Chad Hudson .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues
Dhuha Isa .... assistant visual effects editor: Double Negative
Muhammad Hidayat Isnin .... roto artist: double negative
James Jacobs .... creatures department: Weta Digital
Victoria James .... visual effects editor: Double Negative
Jean-Sebastien Jasenovic .... system administrator: Rodeo FX
Chris Jestico .... vfx company scheduler
Adam Jhani-Stephens .... studio assistant
Neil Jianoran .... prep artist: Double Negative
Martina Johansson .... Lead texture artist: Weta Digital
Drew Jones .... visual effects executive producer: Method Studios
Vanessa Joyce .... visual effects coordinator
Jeffrey Kalmus .... visual effects supervisor: In House Team
Joshua Kamau .... rotoscope artist
Miae Kang .... digital effects crew: Weta Digital
Stephen Karl .... camera technical director
Joseph Kasparian .... computer graphics supervisor: Hybride
Christoph Keller .... compositor
John Kelly .... visual effects technical director: double negative
Jeremy Kelly-Bakker .... compositor
Lara Khachooni .... assistant visual effects editor
Benjamin Khan .... matchmove artist
Ara Khanikian .... digital compositor: Rodeo FX
Eunice Khoo .... visual effects coordinator
Jordan Kirk .... cg sequence supervisor (Double Negative)
Julien Klein .... rotoscope artist: Rodeo FX
Mak Knighton .... visual effects artist
Marta Knudsen .... concept artist: Rhythm & Hues Studios -uncredited
Jessica Kong .... roto/prep artist
Robin Konieczny .... concept modeler
Makoto Koyama .... senior animator: Weta Digital
Lars Kramer .... matchmove artist
Dmitri Krasnokoutski .... shader technical director: Weta Digital
Duncan Boon Kwang Kuah .... technical director
Vikram Kulkarni .... digital compositor, Dneg
Anouk L'Heureux .... visual effects coordinator: Hybride
Khaled Labidi .... digital compositor: Hybride
Keith Lackey .... senior animation technical director: WETA Digital
Alain Lacroix .... layout artist: Hybride
Mathieu Lalonde .... modeler: Hybride
Vassilios Lanaris .... textures & lighting: Hybride
Nathan Lane .... matchmove artist
Sam Lane .... visual effects editor: Double Negative
Isabelle Langlois .... head of production: Rodeo FX
Geoffroy Lauzon .... motion graphics designer: Hybride
Alex Lay .... digital compositor: Fuel VFX
Mathieu Leclaire .... lead r&d: Hybride
Christine Leclerc .... CG artist: Rodeo FX
Daniel Leduc .... visual effects executive producer: Hybride
Francois Leduc .... digital compositor: Hybride
David Lee .... visual effects artist
Carmelo Leggiero .... animator: weta digital
Simon Legrand .... visual effects
Maxime Lemieux .... digital compositor: Hybride
Samuel Lepage-Bedard .... digital compositor: Hybride
Jean-François Leroux .... digital compositor
Raphael Letertre .... cg artist: Rodeo FX
May Leung .... lead fx artist: Double Negative
Dean Lewandowski .... layout technical director: Weta Digital
Darryl Li .... visual effects line producer: Double Negative
Sky Lim .... 2D Artist: Double Negative
Carlos Lin .... creature technical director
Zachary Lo .... compositor
Jason Locke .... camera technical director: Weta Digital
Reilly Lohr .... lead texture painter
Zoe Lord .... texture artist: double negative
Martine Losier .... visual effects coordinator: Hybride
Leah Low .... texture/lookdev artist and lighting td
Valerie Loyer .... CG artist: Rodeo FX
Adrian Rivera Lozano .... digital compositor: Hybride
Matt Lumb .... layout technical assistant
Sam Maclennan .... wrangler coder: Weta Digital - uncredited
Garry Maddison .... colourist
Jocelyn Maher .... digital compositor: Hybride
David Man .... compositing supervisor
Tony Man .... digital compositor
Peter Mann .... research and development
Howard Margolius .... visual effects technical director: Double Negative
Karina Mariano .... visual effects coordinator: Hybride
Jason Marlow .... camera technical director
Olivier Martin .... concept artist: Rodeo FX
Richard Martin .... visual effects supervisor: Hybride
Luc-Ewen Martin-Fenouillet .... lighting artist: method studios
Rob Mason .... system administrator: Rodeo FX
Mark Masson .... lead creature technical director: Double Negative
Daniel Matley .... visual effects coordinator: Method Studios
Bradley McFlinn .... rotoscoping artist
Owen McGonigle .... visual effects artist
Dave McGrath .... compositing assistant technical director: Weta Digital
David McKay .... motion tracking artist: Hybride
Donal McMullan .... production engineer: WETA Digital
Renton McNeill .... production engineer: Weta Digital
Ravi Mehta .... technology support
James Meikle .... visual effects editor: WETA Digital
Simon Mercier .... rotoscope artist: Rodeo FX
Charlotte Merrill .... digital compositor
Francois Metivier .... digital compositor: Hybride
Thomas Middleton .... digital compositor: Double Negative
Jessica Millar .... senior technical director: lighting
James A.J. Miller .... visual effects artist
Seth F. Miller .... digital paint artist: Weta Digital
Belly Mingmuong .... digital compositor: Hybride
Vladimir Minguillo .... modeler: Double Negative
Nafisah Mohamed .... matchmove artist: Double Negative
Thomas Montminy Brodeur .... digital compositor: Rodeo FX
Peter Moran .... compositor: DNEG
Sébastien Moreau .... visual effects executive producer: Rodeo FX
Steven Morgan-Hastie .... rotoscope artist: Weta Digital
Benoit Morin .... motion tracking artist: Hybride
Christian Morin .... digital compositor: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette .... matchmove artist: Rodeo FX
Matt Mueller .... senior camera technical director
Michel Murdock .... senior executive: Hybride
Vanessa Mylchreest .... visual effects artist
Duncan Nairn .... rotoscope artist
Amit Narwani .... matchmove artist: Double Negative
Stephane Naze .... visual effects supervisor
Dan Neal .... CG supervisor
Matt Neapolitan .... postvis artist
Matt Neapolitan .... previs artist
Jessica Newhouse-Smith .... visual effects coordinator: method studios london
Evan Ng .... matchmove artist: Double Negative
Tom Nixon .... visual effects artist: Double Negative
Nicolas-Alexandre Noel .... computer graphics supervisor: Hybride
Teni Noravian .... compositor: Weta Digital
Alexander Nowotny .... effects technical director: Weta Digital (as Alex Nowotny)
John O'Lone .... digital compositor
Cyndi Ochs .... visual effects producer (weta digital)
Cenay Oekmen .... visual effects artist
Yvonne Oh .... roto/prep artist: double negative
Pawel Olas .... digital artist
Paula Olszowska .... compositor
Jon Ossitt .... lead cg artist: Method Studios London
Carol-Ann Ouimet .... visual effects coordinator: Hybride
Olivier Painchaud .... technical support: Hybride
Francisco Palomares Pozas .... digital compositor: double negative
Sathyan Panneerselvam .... visual effects artist
Nikolett Papp .... compositor: Method Studios
Nicholas Papworth .... visual effects technical director: double negative
Hunter Parks .... shader td
Daniel Pastore .... lead environment technical director
Bhavik B. Patel .... tech support: double negative
Uppu Pavanrajesh .... compositor: Double Negative VFX
Emily Pearce .... visual effects line producer: Double Negative
Benoit Pelchat .... matte painter: Rodeo FX
Steve Pelchat .... layout artist: Hybride
Laurie Pellard .... studio: double negative
Philip Pendlebury .... studio: double negative
Dylan Penhale .... systems engineer: Fuelvfx
Luis Pereira .... effects technical director
Patrick Piche .... lead technical director: Hybride
Andrew Pinson .... compositor: Method Studios
James Porter .... camera td
Andy Potter .... visual effects artist
Etienne Poulin St-Laurent .... matchmove artist: Rodeo FX
Emily Probert .... digital compositor: Double Negative Singapore
Yann Provencher .... texture painter
Esdras Prudente .... paint/roto lead: Method Studios Vancouver
Giorgia Pulvirenti .... compositor: Method Studios
Katherine Pursey .... visual effects artist
Simon Pynn .... matchmove supervisor: double negative
Pascal Raimbault .... models supervisor: Weta Digital
Kade Ramsey .... rotoscope artist: Weta Digital
Troy Ramsey .... senior paint artist: WETA Digital
Pierre Raymond .... visual effects executive producer: Hybride
Patrick Redmond .... lighting & lookdev technical director
Richard R. Reed .... compositing sequence supervisor
Eric Reinhard .... digital compositor
Julia Reinhard .... compositing supervisor: Double Negative
Benjamin Ribière .... digital compositor: Hybride
Tania Richard .... matte painter: Double Negative
Viktor Rietveld .... effects supervisor
Nicolas Rigaud .... digital compositor: Double Negative
Sébastien Rioux .... vfx editor: Hybride
Chris Ritvo .... on-set lead/matchmove artist: Double Negative
David Roberge .... modeler: Hybride
Marianne Roberge .... visual effects production assistant: Rodeo FX
Eleanor Rogers .... digital compositor: Method Studios
Emanuel Rosario .... stereoscopic conversion artist
Sharuddin Rosunally .... compositing department production manager: WETA Digital
Wang Ruiting .... roto artist
Leigh Russell .... visual effects technical director
Ashley Ryan .... digital compositor
Olivier Ryard .... digital compositor
Stephanie Saillard .... digital compositor
Matthew Salisbury .... matchmove supervisor: Double Negative
Christoph Salzmann .... compositing supervisor: Weta Digital
Mayur Samant .... senior camera tracker
Olov Samuelsson .... compositor: Double Negative
Kevin San .... texture artist: Double Negative
Katy Savoie .... digital compositor: Hybride
Dan Schick .... digital compositor: Double Negative
Markus Schmidt .... lead character modeller: Double Negative
Andreas Schulz .... visual effects artist
Andreas Schuster .... layout technical director: Weta Digital
Sam Schwier .... lead environment technical director
Paul Scott .... compositor
Amanda Seah .... matchmove artist: Double Negative
Laetitia Seguin .... visual effects coordinator: Rodeo FX
Todd Semmes .... Spydercam coordinator/rigging
Apoorva Shah .... motion graphics designer: Hybride
Michael Shapiro .... visual effects assistant
Leona Sharkey .... visual effects artist
Janet Sharpe .... digital producer: Weta Digital
Dominic Sidoli .... visual effects: Double Negative
Richard Simko .... lighting technical director
Janek Sirrs .... visual effects supervisor
Richard Skelton .... matchmove artist
Howard Sly .... facial modeler
Lori Smallwood .... senior animation technical director
Stephen Smart .... production engineer: Weta Digital
Irene Smirnova .... CG artist: Rodeo FX
Dane Allan Smith .... visual effects producer: Gentle Giant
Marc Smith .... camera technical director: Weta Digital
Eva Snyder .... digital compositor: visual effects: Weta Digital
Perry Hyunwoo Sohn .... camera technical director: weta digital
Jordan Soles .... director of technology: Rodeo FX
Michael Solon .... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
Michael Solorzano .... previsualization artist: Proof Inc.
Na Song .... modeler: WETA Digital
John Sore .... senior animator: Weta
Eddie Soria .... senior paint artist
Melissa Spicer .... compositing coordinator: weta digital
Doug Spilatro .... visual effects artist
Laurent Spillemaecker .... digital compositor: Rodeo FX
Laurent Srey .... digital compositor: Hybride
Guillaume St-Aubin-Seers .... vfx editor: Hybride
Mark Stanger .... animator: Weta Digital
Adrian Steel .... visual effects coordinator
Albrecht Steinmetz .... visual effects: Weta Digital
Alan Stucchi .... digital compositor: Double Negative
Frederick George Stuhrberg .... 3d scanning
Filip Sustek .... digital compositor: Method Studios
Philip Swart .... compositor
Ben Swinbanks .... camera technical director
Josef Sy .... animator: Hybride
Sonny Sy .... lead lighting artist
Nicholas Symons .... animator
Ranko Tadic .... previs supervisor: Proof, Inc.
Mathieu Taggart .... digital compositor: Hybride
Sylvie Talbot .... communication: Hybride
Alex John Tan .... lighting technical director: Double Negative
Gabriel Tan .... matchmove artist: Double Negative
Makoto Tanaka .... shading supervisor
Patrick Tasse .... digital compositor: Hybride
Manuel Tausch .... senior effects technical director
Yang Ki Tay .... matchmove artist
Jalal Tchelebi .... technical director: Hybride
Ari Teger .... postvis animator
Kieran Tether .... lighting technical director: Weta Digital
Stephen Tew .... compositor
Philippe Theroux .... visual effects supervisor: Hybride
Gaetan Thiffault .... motion graphics designer: Hybride
Eric G. Thivierge .... research and development: Hybride
Amy Thomas .... creature technical director: weta digital
Gareth Thomas .... rotoscope artist
Melinka Thompson-Godoy .... visual effects producer: Double Negative
Jon Thorsen .... camera technical director: Weta Digital
Steve Tizzard .... digital compositor
Shermaine Toh .... roto artist: Double Negative VFX
Kar Hung Tom .... system administrator: Rodeo FX
Helder Tomas .... matchmove artist: Rodeo FX
Oscar Tornincasa .... digital compositor
Attila Torok .... CG artist: Double Negative
Mariko Tosti .... shaders department manager
Carine Touraille .... programmer: Rodeo FX
Sanju Travis .... digital compositor
Diego Trazi .... visual effects technical director: Weta Digital (as Diego Trazzi)
Anne Tremblay .... communication: Hybride
Marco Tremblay .... lead modeler: Hybride
Marjolaine Tremblay .... senior staff: Rodeo FX
Véronique Tremblay .... digital compositor: Hybride
Christophe Trepanier .... rotoscope artist: Rodeo FX
Andrew Ryan Turner .... visual effects editor
Niki Turpin .... compositor: Double Negative
Chris Ung .... digital effects artist: Double Negative
Raphael Valle .... digital compositor: Hybride
Felix Vallieres .... rotoscope artist: Rodeo FX
Gert Van Dermeersch .... digital compositor
Marc Varisco .... visual effects supervisor
Vanessa Velasquez .... tech department: Double Negative
Lies Veldeman .... digital compositor: Double Negative
Fabrice Vienne .... CG artist: Rodeo FX
Giuliano Dionisio Vigano .... sequence lead: Method Studios
Valérie Villeneuve .... textures & lighting: Hybride
Victor Wagner .... visual effects artist
Sean Noel Walker .... CG supervisor
Tara Walker .... digital compositor
Tim Walker .... compositor: Double Negative
Brenda R. Wallace .... production engineer (as Brenda Wallace)
Jenny Wan .... roto/prep artist
Zhi Wan .... matte painter td: Rodeo FX
Mengdi Wang .... effects artist
Ian Ward .... CG supervisor
Joe Wehmeyer .... data wrangler
Mark H. Weingartner .... visual effects director of photography: second unit
Conal Wenn .... layout artist: Hybride
Neil West .... lighting technical director
George Wharton .... digital compositor: Rodeo FX
Huw Whiddon .... rotoscope artist
Huw Whiddon .... technical support
Ross Lee Wilkinson .... technical director
Guy Williams .... visual effects supervisor: Weta Digital
Blake Winder .... lead compositor: Double Negative
Guido Wolter .... compositor
Christine Wong .... digital compositor
Kross Wong .... roto artist: Double Negative
Stephen T.Y. Wong .... compositor: Double Negative (as Stephen Wong)
Melody Woodford .... head of production: Method Studios
Andy Wright .... wrangling department lead
Gavin Wright .... previs supervisor
Casey Yahnke .... senior digital paint artist: Weta Digital
Yuichiro Yamashita .... digital artist
Anna Yamazoe .... texture artist: double negative
Rayeon Yeem .... digital paint artist: Weta Digital
Ben Ying .... compositor
Stacy M. Yoi .... assistant technical director: Weta Digital
Gareth Young .... post vis artist
Trevor Young .... digital compositor
Fabio Zangla .... 3D sequence supervisor: Double Negative
Luca Zappala .... senior visual effects technical director
Matthias Zeller .... lead creature technical director (weta digital )
Jun Zhang .... digital compositor: Double Negative
ZongGuang Zhao .... rotoscope artist: Rodeo FX
Cleve Yilun Zhu .... compositor: double negative
Alfred Zhuo .... concept artist
Alfred Zhuo .... matte painter
Joost Zoetebier .... tech department: Double Negative
Ian Abbott .... tech department: Double Negative (uncredited)
Joel Aguilar .... compositor: Double Negative (uncredited)
Stephen Allison .... wrangle coder: Weta Digital (uncredited)
Michael John Baker .... roto artist: Double Negative (uncredited)
Andre Brizard .... digital compositor (uncredited)
Benjamin Carlson .... assistant visual effects colourist: Double Negative (uncredited)
Rosie Colligan .... visual effects artist (uncredited)
Alice Collins .... rotoscope artist: Weta Digital (uncredited)
Kyle Fawcett-Shell .... research and development: Double Negative (uncredited)
Tim Gibbons .... digital compositor (uncredited)
Geoffroy Givry .... digital compositor: Weta Digital (uncredited)
Ngoc Heng .... texture artist (uncredited)
Megan Hutchison .... paint and rotoscope artist: WETA Digital (uncredited)
Sundar Krishnamurthy .... research and development: Double Negative (uncredited)
Kosta Lagis .... visual effects artist (uncredited)
Ian Lawson .... research & development: Double Negative (uncredited)
Tracey Leadbetter .... visual effects: Double Negative (uncredited)
Hao Feng Liang .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Boon Hean Low .... r&d developer (uncredited)
Georges Nakhle .... senior effects technical director: Double Negative (uncredited)
Kenichi Nishida .... modeler: Weta Digital (uncredited)
Ellis Parry .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Lucita Peek .... rotoscope artist (uncredited)
Daniel Powter .... data lead: Animal Logic (uncredited)
Brett Purmal .... senior animator (uncredited)
Cesar Quijada .... digital paint artist: Weta Digital (uncredited)
Andrew Ross .... render wrangler: Weta Digital (uncredited)
Chrystia Siolkowsky .... rotoscope artist (uncredited)
Raymond Tan .... paint & roto artist (uncredited)
Sukumaran Lalithambika Vijin .... compositor (uncredited)
Joseph West .... visual effects (uncredited)
Jack Zaloga .... visual effects technical director: Method Studios LA (uncredited)
 
Stunts
Christopher 'Critter' Antonucci .... stunts (as Chris Antonucci)
Danya Bateman .... stunts
Nick Benseman .... stunts
Eric Benson .... stunts
JoAnn Bernat .... stunts
John Bernecker .... stunts
Brent Bernhard .... stunts
Tristan Boswell .... stunts
Michael T. Brady .... water safety
Emily Brobst .... stunts
Eugene Brown .... stunts
Chris Bryant .... stunts
Jennifer Keady Cadwell .... stunts
Max Calder .... stunts
Stacey Carino .... stunts
John Casino .... stunts
Stephen Conroy .... stunts (as Steve Conroy)
Scott Dale .... stunts
Chris Daniels .... stunts
Elizabeth Davidovich .... stunts
Nick DeKay .... stunts
Arturo Dickey .... stunts (as Arturo Joe Dickey)
Suzi Dixon .... stunts
Jared S. Eddo .... stunts (as Jared Eddo)
Margaret Eischen .... stunts
Michael Endoso .... stunts
Nick Epper .... stunts (as Nicholas A. Epper)
Guy Fernandez .... stunts
Bob Fisher .... stunts
Monique Ganderton .... stunts
W. Dante Ha .... stunts (as Dante Ha)
Sam Hargrave .... stunt coordinator
Kari Harmon .... stunts
Regis Harrington .... stunts
Thayr Harris .... stunts
Daniel Hernandez .... stunts
J.T. Holt .... stunts (as JT Holt)
David Hugghins .... stunts
Michael Hugghins .... stunts
William Humphries .... stunts (as Bill Humphries)
Scott Hunter .... stunts (as Scott C. Hunter)
Ralf Koch .... stunts (as Ralf Earl Koch)
Joni Kuhn .... stunts
Carlos Lopez .... stunts (as Carlos Lopez IV)
Tara Macken .... stunts
Anderson Martin .... stunts (as Andy Martin)
Jessica Merideth .... stunts
Sarah Molasky .... stunts
Heidi Moneymaker .... stunts
Renae Moneymaker .... stunts
T. Ryan Mooney .... stunts (as Ryan Mooney)
Jaylen Moore .... stunts
Kevin Morgan .... stunts (as Kevin Edward Morgan)
Matthew Austin Murray .... stunts (as Matthew Murray)
Abby Nelson .... stunts
Dan B. Norris .... stunts (as Daniel B. Norris)
Paul Andrew O'Connor .... stunts (as Paul O'Connor)
Noon Orsatti .... stunts
Jane Oshita .... stunts
Jay Pearson .... stunts
Ian Quinn .... stunts (as Ian Quin)
George Quinones .... stunts (as George Quinones Jr.)
Sarah Reagin .... stunts
Greg Rementer .... stunts
Misty Rosas .... stunts
Andy Rusk .... stunts
Erik Schultz .... stunts
Laurie Singer .... stunts
Lonnie R. Smith Jr. .... stunts (as Lonnie Smith)
Tim J. Smith .... stunts (as Tim Smith)
Jackson Spidell .... stunts
Chad Stahelski .... supervising stunt coordinator
Remington Steele .... stunts
Larnell Stovall .... stunts
Tracy E. Thomas .... stunts
Ashley Rae Trisler .... stunts
Jaye Tyroff .... stunts
Will Wagner .... stunts
Greg Wattkis .... stunts
Michael Yahn .... stunts (as Mike Yahn)
Wendy Ying .... stunts
Jeanette Branch .... stunt performer (uncredited)
Emily Brobst .... stunt double: Lynn Cohen (uncredited)
Jwaundace Candece .... stunts (uncredited)
Stacey Carino .... stunt double: Megan Hayes (uncredited)
Harley Castro .... stunt performer (uncredited)
Stephen Conroy .... stunt driver (uncredited)
Scott Dale .... utility stunts (uncredited)
Craig H. Davidson .... stunt performer (uncredited)
Arturo Dickey .... utility stunts (uncredited)
Philip Dido .... stunt double: Woody Harrelson (uncredited)
Jared S. Eddo .... utility stunts (uncredited)
Katie Eischen .... stunt double: Jennifer Lawrence/Jena Malone (uncredited)
Troy Faruk .... stunt double: Jeffrey Wright (uncredited)
Kyle Gardiner .... stunt rigger (uncredited)
Marian Green .... stunt double: Amanda Plummer (uncredited)
Thayr Harris .... utility stunts (uncredited)
David Hugghins .... stunt rigger (uncredited)
Bobby Jordan .... stunt performer (uncredited)
Keone Kim .... utility stunts (uncredited)
Ralf Koch .... stunt double: Josh Hutcherson (uncredited)
Tara Macken .... stunt double: Meta Golding (uncredited)
Aby Martin .... stunt double: Stephanie Leigh Schlund (uncredited)
Jessica Merideth .... stunt double: Taylor St. Clair (uncredited)
Sarah Molasky .... stunt double: Jena Malone (uncredited)
Renae Moneymaker .... stunt double: Jennifer Lawrence (uncredited)
Dave Moro .... stunts (uncredited)
George Quinones .... stunt double: Lenny Kravitz (uncredited)
Jade Quon .... stunts (uncredited)
Maya Santandrea .... stunts (uncredited)
Cale Schultz .... stunts (uncredited)
Erik Schultz .... stunt double: Liam Hemsworth (uncredited)
Ben Smith-Petersen .... stunts: motion capture (uncredited)
Ashley Rae Trisler .... stunt double: Stephanie Schlund (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Ryan Abrams .... film loader
Norman Akau .... rigging electric: Hawaii
Nick D. Allin .... grip: additional
Rocky Babcock .... libra head operator
Stephen Bacquet .... lighting technician
Scott Barnes .... lighting programmer
Michael Bauman .... gaffer
Robby Baumgartner .... director of photography: second unit
Jonathan Bennett .... film loader: second unit
Chris Birdsong .... key grip: second unit
Mike Bonnaud .... assistant chief lighting technician
John Bonnin .... libra head operator
Warren Brace .... second assistant camera - "c" camera: dayplayer
Doug Brannon .... electrician
Jermaine Brantley .... rigging electric
Hugh Braselton .... second assistant camera
Ray Brown .... key grip: second unit
Matt Byrnes .... grip: dayplayer
Johnny Cain .... balloon technician
Dwight O. Campbell .... second assistant camera: second unit (as Dwight Campbell)
Robert 'Boceno' Campbell .... second assistant camera: "b" camera
Tyler Childs .... electrician
Murray Close .... still photographer
Anthony Coan .... film loader
Catherine Cravens .... company set electric
Rick Crum .... lighting technician
Steven Cueva .... first assistant camera
Thomas M. Dangcil .... electrician
Tim Daust .... projection services (Integrated Visions Productions)
Greg Davis .... rigging electrician
David Deever .... video engineer
Chad Deslatte .... company grip
Dhamarata Dhiensuwana .... key rigging grip
Bryan Dodson .... projection services (Integrated Visions Productions)
Michelle Penland Dodson .... projection services (Integrated Visions Productions)
Bill Draheim .... set grip: second unit
Duke Duvauchelle .... best boy: additional crew
Duke Duvauchelle .... rigging electrics
David Ellis .... electrician
Sean Engel .... grip
Patrick D. Fields .... rigging grip
Xavier De Jesus Figueroa Jr. .... lighting technician
Donny Fowler .... rigging electric best boy
William Frazier .... electrician
Mike Gerzevitz .... balloon lighting technician
Oscar Gomez .... best boy rigging grip
Gerik Gooch .... video production assistant
Ben D. Griffith Jr. .... best boy grip
Duke Groder .... grip: Hawaii
John Grubb .... company grip
Francis Harlan .... company grip
Patrick Istorico .... grip
Paige Jarvis .... best boy grip: second unit
Dirk Jenkins .... lighting technician
Chris Jones .... camera operator: second unit
R. Derek Keener .... camera operator: second unit
Peter B. Kowalski .... camera operator
Jessica Lakoff .... second assistant camera
John Lally .... best boy electric: second unit
Doug Lavender .... imax tech
Daniel John Lerch .... electrician: second unit
Jon Lindsay .... first assistant camera
Scott Lisetor .... grip
Bobb Lovett .... second unit electrician
Oren Malik .... film loader
Richard Mall .... key rigging grip: Hawaii
Chile' Manuel .... grip
Christopher Mapes .... technocrane operator
Jason Marvel .... BTS/EPK
David McLean .... gaffer: second unit
Adam Meadows .... video assist
Josh Medak .... camera operator: "b" camera
Tim Metivier .... first assistant camera: "b" camera
Guy Micheletti .... key grip
David Miksch .... electrician
Christopher L. Miller .... grip
Keith Moore .... company grip
Darin Moran .... camera operator: "b" camera
Francine Natale .... balloon technician
David Norris .... aerial director of photography
Robert Petrin .... edge arm operator
Christopher E. Pettus .... grip
Doyle Petty .... balloon light technician
Doyle Petty .... electric: day player
Doyle Petty .... grip: day player
Alan Pierce .... camera operator: New York
Sean Piper .... company grip
Chad Lear Plunkett .... additional grip
Brandon Ponticelle .... second assistant camera
Joe A. Ponticelle .... first assistant camera: second unit
Kevin M. Rowe .... grip: second unit
Kevin M. Rowe .... rigger grip
Robert Russell .... rigging electrician
Art Schultz .... rigging electrician
William Self .... lighting technician: Hawaii unit
Robert Settlemire .... first assistant camera: underwater scenes
Eamon Shannon .... grip: Hawaii
S. Benny Smyth .... best boy grip: rigging
Mark Spath .... first assistant camera: "b" camera
Brent Spencer .... Perfect Horizon technician/C camera
Greg Still .... electrician
Hektor Stockton .... best boy electric: second unit
Gregor Tavenner .... first assistant camera: "a" camera
Randy Tharpe .... rigging grip
David J. Thompson .... Steadicam operator
David J. Thompson .... camera operator: "a" camera
Michael Tolochko .... fixtures
Don Tomich .... gaffer: second unit
Robert Townsend .... projection services (Integrated Visions Productions)
Mike Tyson .... rigging gaffer
Raimar van den Bylaardt II .... electrician
Mike Visencio .... set lighting fixtures foreman
Amanda Ward .... rigging grip
Paul E. Woods .... film loader: second unit
Daniel Wurschl .... camera pa
Peter Zuccarini .... underwater camera operator
Linus Sandgren .... director of photography: second unit (uncredited)
 
Animation Department
Colin McEvoy .... animation lead
Rini Sugianto .... animator: Weta digital
Roland Vallet .... animator
 
Casting Department
Jackie Burch .... local casting
Samy Burch .... local casting assistant
Jamie Lynn Catrett .... extras casting
Rose Locke .... extras casting (as Jennifer Rose Locke)
Shayna Markowitz .... casting assistant
John McAlary .... casting associate
Adam Morris .... extras casting assistant
Kelli Wilcoxen .... extras casting
 
Costume and Wardrobe Department
Ashley Aikens Dorough .... shopper (as Ashley Aikens)
Anthony Almaraz .... costumer
Cristina Araujo .... key costumer
Valentina Aulisi .... set costumer
English Benning .... costumer
Anna Purifoy Bourne .... background costumer
Phillip Boutte Jr. .... costume concept artist
April J. Brown-Traquina .... assistant textile artist (as April Brown)
Dorothy Bulac .... specialty costumer: Film Illusions
Erica Ciaglia .... cutter/fitter
Joseph Cigliano .... costumer
Sara Cobbeldick .... costume assistant
Michelle D'Antonio .... assistant textile artist
Shelby Davis .... costumer
Sarah Downer .... key costumer
Kirby Emile .... costume buyer
Shavon Christina Gihan .... costumer
Betsy Glick .... key costumer
Scott R. Hankins .... key set costumer
Keith Hudson .... costume textile artist
Erinn Knight .... additional costumer
Dawn Y. Line .... costume supervisor
Marilyn Madsen .... costume manufacturing foreperson
Melanie Mascioli .... set costumer
Taryn Nagle .... costume assistant
Cylinda Nesmith .... seamstress
Kendra L. Patterson .... costumer
Brandi Quinn .... costumer
Marcy Rector .... costumer
Ellen Semones .... costumer
Trey Shaffer .... costume graphic designer
Hilary Smiley .... additional costumer
James W. Tyson .... costume supervisor
Stacy L. Tyson .... costumer
Heather Vandergriff .... assistant cutter
Michael Welch .... costumer
Rebecca Napier White .... set costumer
Korii Young .... costumer
 
Editorial Department
Lauren Clark .... assistant editor
Dannah Collins .... color correction
Jason Esquivel .... assistant dailies producer
Ben Estrada .... colorist: dailies
Vanessa Galvez .... vfx project manager
Bruce Goodman .... colorist
Eric Van Dyn Hoven .... post-production assistant
Élodie Ichter .... second colorist: Efilm
Katie Jordan .... digital intermediate color assist
Yvan Lucas .... digital colorist
Christopher McDonald .... dailies operator
Jim Passon .... color timer
Billy Peake .... post-production assistant
Justin Powell .... post-production coordinator
Kimi Rosenthal .... post-production assistant
Matthew Tomlinson .... imaging scientist
Jennifer Vecchiarello .... associate editor
Ken Lebre .... dailies producer (uncredited)
 
Music Department
Pete Anthony .... conductor
Pete Anthony .... orchestrator
Peter Bateman .... orchestrator
Thomas Bowes .... orchestra leader
David Channing .... scoring editor
Chris Cozens .... auricle control systems
Sven Faulconer .... synth programming
Isobel Griffiths .... orchestral contractor
Jake Jackson .... additional score engineer
Trevon Kezios .... manager: film music
Tracy McKnight .... executive in charge of film music
Shawn Murphy .... music scoring engineer
Shawn Murphy .... scoring mixer
David Olson .... music editor
Ben Parry .... choir director
Alexandra Patsavas .... music supervisor
Karen Sidlow .... Manager: contract administration
Pamela J. Sollie .... scoring coordinator
Ryan Svendsen .... music coordinator
Philip Tallman .... temp music editor
John Ashton Thomas .... orchestrator
Sunna Wehrmeijer .... solo vocals
Jim Weidman .... supervising music editor
Dave Foster .... music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Ryan Allen .... driver
Irish Barber .... driver
Tim Barker .... transportation
Denny Caira .... transportation coordinator
Jayson Chang .... dispatcher
Tracy Craytor .... production van driver
Daniel La Fave .... driver
Lauren Levine .... transportation
Jan Overson .... production driver
Randy Southerland .... driver: construction
Timothy Stephens .... transportation captain: second unit
Craig Vogel .... dot compliance administrator
James Waitkus .... transportation captain
Tyson Weatherford .... transportation captain
 
Other crew
W. Aeric Adams .... production assistant
Dayne Ahuna .... hawaii key craft service
Gaytra Arnold .... second assistant accountant
Sean Aronson .... location assistant
Teri J. Barber .... set production assistant: reshoots
Sadie Paige Barton .... additional set production assistant (as Sadie Paige)
Annette Bas .... second assistant accountant
Paul Bednarz .... set medic: additional unit
Stephanie Beman .... key craft service
Christopher Blackmore .... key set production assistant
Bobby Burks .... medic
Bobby Burks .... set medic
Kevin Cahill .... main title digital artist: Ignition Creative
Will Casey .... unit publicist
Al Cerullo .... helicopter pilot
David Champion .... key set production assistant: GA unit
Jean Chien .... location manager: New Jersey
Yamato Cibulka .... production assistant
Rudy Coblentz Jr. .... construction accountant
Ami Cohen .... production department manager
Jessica Cole .... production coordinator
Maureen 'Mo' Crutchfield .... production accountant
Catie Cullari .... assistant production coordinator
Jeff Dash .... Executive director of production accounting: Lionsgate
Zion DeBeatham .... miscellaneous crew
Derron Delaney .... set medic
Ethan Duff .... production assistant
Erik Feig .... production executive
Rebecca Feldman .... first assistant accountant (as Rebecca Feldman McLaughlin)
Katie Ferguson .... production assistant
John Findley .... location scout
Christopher Finley .... set production assistant
Ethan D. Firestone .... production assistant
Brandon Folsom .... production assistant
Anne C. Ford .... production controller
Danny Frommer .... set medic
Jacob Fry .... production assistant
Michael A. Fry .... office production assistant
Corey Gilbert .... location scout
Nick Gjoka .... mold maker: plaster dept
Dennise Gonzalez .... travel coordinator
Raphael Gort .... main title creative director: Ignition Creative
Adam Hamilton .... stand-in
Anthony J. Hanna .... additional legal services
Matt Hans .... stand-in: Josh Hutcherson
Deborah Harpur .... product placement wardrobe
Liam Hearne .... post production accountant
Anna Heppner .... production assistant
Angela Higley .... production assistant
Renee Hines .... accounting assistant: post production
Sonya Hooks .... location coordinator
Cindy Huggins .... location medic
Pasha Ivanov .... main title digital artist: Ignition Creative
Matthew Janzen .... vice president: production and development
Daniel Jarvie .... stand-in
Leah Kaina .... production secretary: Hawaii
Alexander Kanellakos .... game designer
Robin Rk Kempf .... production assistant
Lesley King .... script supervisor: 2nd Unit
Wolf Kirchner .... main title production coordinator: Ignition Creative
Jenny Kissoon .... set production assistant: second unit
Stephen C. Knight .... construction assistant
Jeremy Ladson .... set production assistant
Ken Lavet .... location manager
Demetrius Z. Lewis .... medic: construction
Paul Lowe .... medic
Britney Lozano .... assistant craft service (as Lozano Britney)
Thornton Lukela .... assistant accountant: Hawaii
Brad Dirk Martin .... boat captain
Garrett V. Martin .... craft service
Mary E. Martin .... second unit key craft service
Gary Martyn .... assistant production coordinator: New York Unit
Rob McEntegart .... senior executive vice president: Lionsgate Motion Picture Group
Ben McIver .... assistant location manager
Trevor McNure .... set production assistant
Mega .... set security
Chrissy Metge .... production coordinator
Curtis A. Miller .... executive director of production: Lionsgate Entertainment
Jim Miller .... executive vice president, Production and Development, Lionsgate
Kurt J. Miner .... safety consultant
Octavio Minozzo .... main title coordinator: Ignition Creative
Les Morgan .... set production assistant
Trey Neely .... key assistant location manager
David A. Oster .... additional set production assistant
Melissa Pawneshing .... production assistant
Carl Pedregal .... head of feature post production
David Albert Pierce .... additional legal services
Ryan Price .... assistant to mr. harrelson
Jon Privett .... additional craft service
Erik Proveaux .... catering chef
Ana Maria Quintana .... script supervisor
Timothy Scott Ralston .... screening operations executive
Rachel Redding .... additional production secretary
Emily Rice .... post production accountant
Drew Ritson .... production assistant: NY Unit
Joey Rivera .... second unit craft services
Danielle Robarge .... locations scout
Alan Robbins .... construction medic: day player
Shannon Rohan .... stand-in: Mags
Brian Russell .... production secretary
Chris Saharek .... assistant location manager
Joseph Salas .... production assistant
John Sanchez .... production coordinator
Matthew Silverman .... main title producer: Ignition Creative
Donna Sloan .... executive vice president: Production, Lionsgate
Jim Small .... key assistant location manager: additional photography (uncredited)
Cara Smiczek .... pre-production accountant
Reilly Smith .... set production assistant: reshoots
Tyler Smith .... set production assistant
Randy Spangler .... location manager: Hawaii Unit
Robin Spears .... production assistant: second unit
Priscilla Stafford .... Set Production Assistant: Hawaii Unit
Joe Stargensky .... key assistant location manager
Jack Stecher .... stand-in: Donald Suterland
Gabrielle Stein .... stand-in
Philip J. Strina .... business & legal affairs: Lions Gate
Stephen Stumberg .... production assistant
Crystal Sugarman .... stand-in
Alex Sundquist .... production assistant
Amanda Sutton .... post production payroll accountant
Christopher Swindle .... adr voice artist
Carlos Tapia .... assistant location manager
Jeffery A. Taylor .... utility
Robert Teten .... key set production assistant: New Jersey Unit
Carol Tresan .... animal coordinator
Carol Tresan .... animal trainer
Greg Tresan .... animal coordinator
Tom Tresemer .... set production assistant: second unit
Reed Wade .... production engineer
Kelly Westmiller .... marine coordinator: Hawaii unit
Kelli Wilcoxen .... stand-in
Shannon Williams .... construction medic
Gabby Williamson .... location scout
Derek Wilson .... production assistant
Hope Wright .... production assistant
Erica Young .... base camp production assistant: second unit
Brett Young-Fountain .... key second assistant accountant
Melissa Zeigler .... production assistant
Vanessa Galvez .... project manager (uncredited)
Mikyoung Hahm .... title design: Right Lobe Design Group (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Catching Fire" - USA (informal alternative title)
"The Hunger Games II" - USA (alternative title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for intense sequences of violence and action, some frightening images, thematic elements, a suggestive situation and language
Runtime:
146 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.44 : 1 See more »
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
When Katniss, Peeta and Haymitch are at a meal table discussing the need for allies in the Quarter Quell, a figure in the background stands with a sphere around his head that has a covering over the mouth. This is an apparent homage to the "avox" characters (mute because their tongue has been cut out by the capital) who appear in a minor but significant plot line in the books.See more »
Goofs:
Factual errors: When Peeta opens an oyster and finds a pearl and gives it to Katniss, the inside of the oyster shell is very white but the pearl is dark gray. All pearl-producing mollusks create pearls that are the same color as the inside of the shell. Oysters with interiors that are white will produce only white pearls; dark gray pearls come only from oysters with dark gray interiors.See more »
Quotes:
[first lines]
Gale Hawthorne:[Katniss almost shoots him] Easy. Saw some turkeys on the way here. Crossed right in front of me like I wasn't even there.
Katniss Everdeen:How rude of them.
Gale Hawthorne:That's what happens when you spend six days a week working in the mines. Stupid birds start to think they own these woods.
[brief pause]
Gale Hawthorne:When's the tour leave?
Katniss Everdeen:Couple hours.
Gale Hawthorne:Well, let's go.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Gale SongSee more »

FAQ

Was Katniss really pregnant?
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
Is there anything after the credits?
See more »
48 out of 91 people found the following review useful.
A Total Surprise Of A Film, 7 January 2014
Author: TheFilmGuy1 from Canada

So, for a long time, I avoided The Hunger Games. I had seen and loved Battle Royale, and I felt like The Hunger Games would be a more PG version of that. But I decided to watch the first film, and I was pleasantly surprised. I enjoyed it. But this one is even better. I walked out of this film really pleased. It does have similarities to the first film, but I think this one does everything better. It has a lot of really interesting twist and turns to the story to keep me wanting to know what happens. The film ends in a way that really leaves you wanting to see the next film so you can find out how the rest of it plays out. I would say this film can appeal to both men and women, with it's mix of action, drama, and romance, and that works to it's advantage. If you enjoyed the first movie, you will love this one. This is how blockbuster movies should be made. Entertaining, but done in a way that feels like effort has been made.

Was the above review useful to you?
See more (630 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Hunger Games: Catching Fire (2013)
Recent Posts (updated daily)User
So many Battle Royale threads... anna_saurusrex
Katniss was such a bitch with Johanna anpercast
Unlimited Arrows(?) (Not a Battle Royal Thread!) DrHerbertWest
Best Action/Romance Movie J_Force
Ten Million Times Better Than The First Movie lucyw0557-125-852382
Morphling Sacrifice leejean21
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.