Edit
Trance (2013) Poster

(I) (2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Danny Boyle

Writing Credits  

Joe Ahearne ... (screenplay) and
John Hodge ... (screenplay)
 
Joe Ahearne ... (story)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
Nate
...
Dominic
Wahab Sheikh ...
Riz
Mark Poltimore ...
Francis Lemaitre
...
Young Woman in Blue Car
Simon Kunz ...
Surgeon
Michael Shaeffer ...
Security Guard #1
Tony Jayawardena ...
Security Guard #2
Vincent Montuel ...
Handsome Waiter
Jai Rajani ...
Car Park Attendant
...
60's Robber
Gursharan Chaggar ...
Postman
Edward Rising ...
60's Auctioneer
Rest of cast listed alphabetically:
Kimberly Barrios ...
Office Assistant (uncredited)
...
DJ (uncredited)
...
Auction Punter (uncredited)
...
(uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
Kostas Katsikis ...
(uncredited)
Simone Liebman ...
(uncredited)
Alex Roseman ...
Waiter (uncredited)
...
Art Auction Worker (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bernard Bellew ... executive producer
Christian Colson ... producer
François Ivernel ... executive producer
Cameron McCracken ... executive producer
Diarmuid McKeown ... associate producer
Steven M. Rales ... executive producer (as Steven Rales)
Tessa Ross ... executive producer
Mark Roybal ... executive producer
Raphaël Benoliel ... line producer: France (uncredited)
Danny Boyle ... producer (uncredited)

Music by 

Rick Smith

Cinematography by 

Anthony Dod Mantle ... director of photography

Film Editing by 

Jon Harris

Casting By 

Donna Isaacson
Gail Stevens

Production Design by 

Mark Tildesley

Art Direction by 

Katrina Dunn
Denis Schnegg ... supervising art director

Set Decoration by 

Dominic Capon

Costume Design by 

Suttirat Anne Larlarb ... (as Suttirat Larlarb)

Makeup Department 

Christine Blundell ... hair designer / makeup designer
Chris Clarke ... prosthetics technician
Paula Eden ... prosthetics technician
Andy Garner ... prosthetics technician
Adrian Getley ... prosthetics technician
Alexandra Joyce ... junior makeup artist (as Alex Joyce)
Chloe Meddings ... hair stylist / makeup artist
Dee Sherwood-Wallace ... prosthetics technician (as Dee Sherwood Wallace)
Kevin Walker ... prosthetics technician
Cliff Wallace ... prosthetics designer
Lesa Warrener ... hair stylist / makeup artist
Catriona Johnstone ... crowd hair/makeup artist: daily (uncredited)
Stephanie Lynne Smith ... junior makeup artist (uncredited)

Production Management 

Tania Blunden ... post-production supervisor
John David Gunkle ... unit manager
Joan Schneider ... unit production manager
Kevin Jenkins ... unit manager: re-shoots (uncredited)
Matthieu Rubin ... production manager: France (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Danielle Bennett ... second assistant director: second unit
Tamana Bleasdale ... first assistant director: second unit
Carlos Fidel ... second assistant director
Clare Glass ... second assistant director: second unit
Richard Styles ... first assistant director
Richard Wilson ... third assistant director
Mark Gillespie ... third assistant director: crowd (uncredited)
Chris Judd ... second assistant director: additional pick-ups (uncredited)

Art Department 

Jess Alexander ... graphic artist
Laura Barden ... art department runner
Jon Bates ... art department assistant (as Jon-Claude Bates)
Jo Berglund ... assistant set decorator
Charlie Cobb ... fine art painter
Arwel Evans ... stand-by art director
Jools Faiers ... graphic artist
Alice Felton ... set decoration: dailies
Kristian Flory ... stand-by carpenter: second unit
Mark Fruin ... stand-by props: second unit
Brendan Houghton ... storyboard artist
Bethan Jones ... assistant art director
Josh Jones ... stand-by carpenter
Mark Kimber ... prop hand
Harry Metcalfe ... construction manager
Christopher James Miller ... dressing prophand
Warren Parkinson ... dressing prophand
Ross Passfield ... props trainee
Alan Payne ... art director: graphics
Sophie Phillips ... set decoration: dailies
Kathryn Pyle ... production buyer
Paul Robinson ... stand-by props
Mary Pat Sheahan ... stand-by painter
Pete Steward ... stand-by carpenter (as Peter Steward)
Terry Wells ... storeman
Clive Wilson ... chargehand stand-by props
Stephen Doyle ... props (uncredited)
Su Whitaker ... senior art director (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Niv Adiri ... sound effects editor / sound re-recording mixer
Mark Appleby ... adr recordist
Ben Barker ... sound effects editor
Gillian Dodders ... adr editor / dialogue editor
Arthur Fenn ... boom operator
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nicholas Freemantle ... assistant sound editor
James Gibb ... sound assistant
Peter Gleaves ... adr recordist
John Hayes ... sound mixer: second unit
Simon Hayes ... production sound mixer
Eilam Hoffman ... sound effects editor
Robin Johnson ... sound maintenance
Andrea King ... foley artist
Adam Mendez ... foley recordist
Emilie O'Connor ... assistant sound editor
Timothy Siddall ... sound mix technician
Jack Stew ... foley artist
Ian Tapp ... sound re-recording mixer
P.J. Corvus ... audio technical support (uncredited)
Duncan Craig ... sound assistant: dailies (uncredited)
Emmet O'Donnell ... adr recordist (uncredited)
Andrew Rowe ... boom operator: additional photography (uncredited)
Paul Schwartz ... boom operator: second unit (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Nick Watson ... sound consultant: Dolby (uncredited)
Mike Weber ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Richard Conway ... special effects supervisor
Jennifer Groves ... special effects technician
Curtis Iggolden ... special effects technician (as Curtis Iggulden)
Nick Smith ... senior special effects technician
Jack Whinnett ... special effects technician
Mark White ... senior special effects technician (as Mark 'Chalky' White)
Catherine Mednick ... lifecast: James McAvoy (uncredited)
John Schoonraad ... lifecast: James McAvoy (uncredited)
Mark White ... floor supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Tim Caplan ... visual effects producer
Sandra Chocholska ... visual effects artist: Union Visual Effects
Mitch Crease ... visual effects artist: Union Visual Effects
Jesus Garrido ... visual effects artist: Union Visual Effects (as Jesus Garrido Guisado)
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor
Ines Li ... visual effects production assistant: Union Visual Effects (as Ines Li Ying)
Toby Lloyd ... visual effects editor (as Tobias Lloyd)
Kaveh Montazer ... visual effects artist: Union Visual Effects
Mervyn New ... lead visual effects artist: Union Visual Effects
Maria Peralta Ramos ... visual effects artist: Union Visual Effects
Victor Perez ... visual effects artist: Union Visual Effects
Kim Ranzani ... visual effects artist: Union Visual Effects
Iain Read ... visual effects artist: Union Visual Effects
James Roberts ... visual effects artist: Union Visual Effects
Noga Alon Stein ... visual effects coordinator: Union Visual Effects
Andrew Harvey ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Lloyd Bass ... stunts
Nellie Burroughes ... stunts
Stephanie Carey ... stunts
James Cox ... stunts
Richard Dwyer ... stunts
Lyndon Stewart Hellewell ... stunts
Gary Kane ... stunts
Paul Kulik ... stunts
Erol Mehmet ... stunts
Matt Price ... stunts
Andy Smart ... stunts
Julian Spencer ... stunt coordinator
Tony Van Silva ... stunts
Nellie Burroughes ... stunt double: Rosario Dawson (uncredited)
Stephanie Carey ... stunt double: Double Rosario Dawson (uncredited)
James Cox ... stunt double: Vincent Cassel (uncredited)
Paul Kulik ... stunt double: James Mcavoy (uncredited)
Andy Smart ... assistant stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Allkins ... electrician
Susie Allnutt ... still photographer (as Susan Allnutt)
John Bailie ... first assistant camera: second unit
David Bird ... central loader
Dean Burch ... stand-by rigger: second unit
Dan Carling ... digital imaging technician
Sean Connor ... underwater cameraman
Darren Coomber ... stand-by rigger
Chris Craig ... desk operator
Anthony Cupples ... electrician
David Draper ... key grip: second unit (as Dave Draper)
Warren Ewen ... rigging gaffer
Conor Finlay ... rigging electrician (as Conner Finley)
Steve Foster ... rigging electrician
Peter Goddard ... rigging electrician
Tony Gorden ... rigging electrician
David Gray ... stand-by rigger
Woody Gregson ... second assistant camera: second unit
Darren Harvey ... location gaffer
Niels Reedtz Johansen ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Nye Jones ... digital imaging technician: second unit
Lizzie Kelly ... video assist operator
Lee Knight ... gaffer: second unit
Henry Landgrebe ... second assistant camera: "a" camera (as Henry J. Landgrebe)
Rupert Lloyd-Parry ... key grip (as Rupert Lloyd Parry)
Marc-Jason Maier ... assistant digital imaging technician (as Marc Maier)
Andy Mountain ... desk operator
Peter Myslowski ... grip
Thomas Neivelt ... gaffer
David Penfold ... first assistant camera: second unit
Steve Petrie ... video assist: second unit
Alastair Rae ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Paul Sharp ... electrician
Paul Snell ... second assistant camera: "b" camera
James Starr ... assistant video assist operator
Paul Stewart ... rigging electrician
Luke Stone ... grip: "b" camera
Brian Sullivan ... electrician
Alex Teale ... camera trainee: second unit
Nick C. Teulon ... grip trainee
Greg Thevenot ... second assistant camera: second unit, New York
Simon Tindall ... first assistant camera: "a" camera
John Watters ... first assistant camera: 'b' camera
Dan West ... second assistant camera: second unit
Gabriel Albuquerque ... camera trainee: dailies, second unit (uncredited)
Alex Bender ... camera trainee: dailies (uncredited)
Jason Berman ... phantom technician: second unit (uncredited)
Alex Brown ... lighting technician (uncredited)
Jp Caldeano ... camera technical support (uncredited)
Jake Capistron ... eclipse technician (uncredited)
Mike Farr ... lighting balloon technician (uncredited)
Ian Jackson ... camera trainee: dailies (uncredited)
Dora Krolikowska ... second assistant: "c" camera, dailies (uncredited)
David Littlejohns ... grip: dailies (uncredited)
John Marzano ... aerial director of photography (uncredited)
Danny McGee ... practical electrician (uncredited)
Jordan Perry ... lighting technician (uncredited)
Stephen Price ... phantom technician (uncredited)
Cenay Said ... camera trainee dailies (uncredited)
Richard B. Shean ... additional video operator (uncredited)
Alex Soria ... dit trainee (uncredited)
Tom Stansfield ... daily grip trainee (uncredited)
Joe Steel ... digital imaging technician: additional photography (uncredited)
Paul Swann ... camera and equipment support (uncredited)
Benjamin Michael Wearing ... digital imaging technician assistant: second unit (uncredited)
Harry Wiggins ... lighting gaffer: additional photography (uncredited)
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (uncredited)
Jessica Wray ... camera trainee: additional photography (uncredited)

Casting Department 

Rebecca Farhall ... casting assistant: UK
Sherlan N. Koloi ... casting associate (uncredited)
Jason Montgomery ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Sonia Booth ... costume trainee
Bruno de Santa ... set costumer
Anna Lau ... costume: additional photography
Michael Mooney ... assistant costume designer
Marnie Ormiston ... set costumer
Claire Hardaker ... costume assistant (uncredited)
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Ruth Antoine ... second assistant editor
Michael Crusz ... digital intermediate data departent
Charlotte Dean ... post-production coordinator
Sascha Dhillon ... assistant editor
Dan Dolan ... digital recording
Tamsin Jeffrey ... assembly editor
David Johnston ... digital intermediate editor
Todd Kleparski ... senior digital intermediate producer
Katie McCulloch ... digital intermediate data department
Dan Mulligan ... digital front end manager
Jean-Clement Soret ... digital intermediate colorist
Cliff Thomas ... digital recording
Matt Watson ... digital intermediate editor
Matthew Benns ... data operations manager (uncredited)
Lawrence Donello ... assistant editor: Technicolor (uncredited)
Danny Gagatt ... post production consultant (uncredited)
Chema Gomez ... digital dailies: Technicolor (uncredited)
Miguel Lloro Javierre ... assistant editor: Technicolor (uncredited)
Ben Mills ... assistant editor: Technicolor (uncredited)
Lance Spindler ... color timer (uncredited)
Jonathan Sykes ... data management (uncredited)

Music Department 

Jamie Ashton ... assistant engineer
John Barrett ... assistant engineer
Kris Burton ... studio assistant: Rick Smith
Paul Clarvis ... musician: percussion
Peter Cobbin ... music mixer
Simon Gogerly ... musician: additional guitars & bass
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Allan Jenkins ... music editor
Wil Malone ... orchestral arrangements
Perry Montague Mason ... orchestra leader (as Perry Montague-Mason)
Kirsty Whalley ... music mixer
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Bruce White ... viola
Vicki Williams ... music clearances
John Barrett ... scoring protools engineer (uncredited)
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)
Toby Hulbert ... scoring protools engineer (uncredited)

Transportation Department 

Jimmy Carruthers ... transportation captain
Martin Birmingham ... transportation co-captain (uncredited)
Simon Burgess ... facilities captain (uncredited)
Simon Dennis ... driver: cast (uncredited)
Bohdan Stoklasa ... facilities driver (uncredited)
Dave Williams ... transport facilities manager (uncredited)

Other crew 

Tom Ackerley ... set production assistant
Hailu Asfaw ... head chef
George Batchelor ... set production assistant
Linda Bowen ... assistant post-production accountant
Monique Brown ... production office runner
Lee Bye ... distribution & technical: Pathé
Neil Chaplin ... production financial controller
James Clarke ... finance: Pathé
Marcia Clarke ... set production assistant
Jamie Cook ... catering manager
Damon Crane ... assistant location manager
Rebecca Davis ... location scout
Sekani Doram ... set production assistant
Pierre Du Plessis ... business affairs: Pathé
Mary-Ann Durant ... accounts trainee
Gaia Elkington ... assistant: Danny Boyle and Christian Colson
John Ensby ... lab contact: Technicolor Creative Services
Elton Farla ... on-set medic
Annie Foley ... catering manager
Fiona Garland ... production coordinator
Alex Gladstone ... location manager
Constantine Gregory ... dialect coach
Richard Gunner ... diver
Dominique Haidar ... represented by: Pathé
Tarn Harper ... post-production accountant
Mick Hurrell ... health & safety officer
James Littmann ... production secretary
Fiona McGuire ... production: Pathé
David Oakley ... hypnosis consultant
Katie Organ ... for: Pathe
Stephen G. Parker ... location assistant (as Stephen Parker)
Sylvia Parker ... script supervisor
Neil Pierson ... assistant accountant
Ben Piltz ... location manager: second unit
Mark Poltimore ... auction consultant
Claire Robertson ... production accountant
Kate Selby ... set production assistant
Cassandra Sigsgaard ... script clearances
Pippa Suren ... assistant production coordinator
Alexander Thompson ... work experience runner (uncredited)
Ian Thomson ... unit publicist
Lucy Ward ... script supervisor: second unit
Charlotte Wright ... location manager
Jeremy Bau ... assistant: location manager, France (uncredited)
Georgia Charter ... work experience runner (uncredited)
Hannah Collett ... production coordinator: pick ups (uncredited)
Megan Cooke ... location runner (uncredited)
Jessica Corlett ... floor runner: crowd (uncredited)
James Davidson ... additional runner (uncredited)
Mark Davies ... head of security (uncredited)
Jason Devil ... set security (uncredited)
Dave Fishlock ... fireman (uncredited)
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator (uncredited)
Ben Hope ... security (uncredited)
Carlton Jarvis ... set medical advisor (uncredited)
Geraldine Lumpp ... assistant: Vincent Cassel (uncredited)
Laurie Mahon ... production assistant (uncredited)
Ali Moshref ... production executive: completion guarantor (uncredited)
Michael D. Nes ... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Teresa Orlando ... floor runner: second unit (uncredited)
Nicolas Piechaczek ... production staff (uncredited)
Craig Pinney ... production assistant (uncredited)
Tom Reynolds ... floor runner: crowd (uncredited)
Ben Rothwell ... armourer (uncredited)
Will Samuelson ... helicopter pilot (uncredited)
Andy Stephens ... aerial operations manager (uncredited)
Yasmin Stewart ... production assistant: dailies (uncredited)
Noelle Volpintesta ... assistant: head of physical production: Pathé (uncredited)
Patrick Waggett ... floor runner: second unit, dailies (uncredited)
Derek Warman ... fire officer (uncredited)
Lesley Wise ... legal & business affairs: Ingenious Media (uncredited)

Thanks 

Russell Allen ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page