Edit
Barricade (2012) Poster

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrew Currie

Writing Credits (in alphabetical order)  

Michaelbrent Collings ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Terrance Shade
...
Leah Shade
...
Cynthia Shade
...
...
Sheriff Howes
...
Deputy Dan
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Griffiths ... line producer
Richard Lowell ... executive producer
Michael J. Luisi ... executive producer (as Michael Luisi)
Michael Pavone ... producer (as Mike Pavone)
Harvey Rosenstock ... co-producer

Music by 

Trevor Morris

Cinematography by 

Robert Aschmann ... (as Bob Aschmann)

Film Editing by 

Peter Forslund

Casting By 

Denise Chamian
Candice Elzinga ... (casting: Canada)
Ania Kamieniecki-O'Hare ... (as Ania O'Hare)

Production Design by 

Geoff Wallace

Art Direction by 

Joanna Dunn

Set Decoration by 

Terry Joseph

Costume Design by 

Kerry Weinrauch

Makeup Department 

Jeny Cassady ... special effects makeup coordinator
Emma Clarke ... assistant hair stylist
Courtney Frey ... assistant makeup artist
Christina Furuya ... assistant hair stylist
Maiko 'Mo' Gomyo ... special effects makeup artist (as Maiko Gomyo) / special makeup effects artist
Todd Masters ... special effects makeup supervisor
Sarah Pickersgill ... special effects makeup supervisor
Lisa Strong ... makeup department head
Marnie Wong ... department head hairstylist

Production Management 

Nancy Hirami ... executive in charge of post production
Koah Kruse ... post-production supervisor
Simon Richardson ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David Heimbecker ... third assistant director
Victor Landrie ... second assistant director
Kevin Leslie ... first assistant director
Beth Welch ... trainee assistant director

Art Department 

Marty Adamski ... carpenter (as Martin Adamski)
Allan Burdett ... construction coordinator (as Alan D. Burdett)
Leontyne Burdett ... construction buyer
Jessie Campbell ... set dresser
Tina Caveno ... lead hand
Martin Chambers ... carpenter
Rick Colledge ... lead hand
Leanne Currie ... scenic painter
Jason Dampier ... carpenter
Rob Dampier ... scenic carpenter
Roger Dole ... assistant set decorator
Dylan Dowd ... head greens person
Ian Edgar ... construction foreperson
Robert Edgar ... construction laborer
Matthew L. Eisenhauer ... scenic carpenter
Andre Julian Ethier ... carpenter
Kevin Gillan ... carpenter
Simone Gore ... graphic designer
David Hadaway ... set designer
Mark Haddad ... lead greens
Erich Hepnar ... lead greens
Janessa Hitsman ... set dresser
Steve Houle ... on set dresser
Shirley Inget ... buyer
Todd Keller ... on set dresser
Brent Kennay ... lead carpenter
Alyssa King ... set dresser
Lisa Lancaster ... set dresser
Jody Lavoie ... key scenic artist
Vern Lavoie ... paint foreperson
Sandra Lusk ... lead scenic painter
Sergio Mattei ... leadman
Jason McConnell ... leadman
Darren Moore ... best boy greens
Wayne Phillips ... lead carpenter
Robert Pratt ... storyboard artist
Sara Quine ... set dresser
Christopher Rodgers ... carpenter (as Chris Rodgers)
Daniel Sandhu ... painter
Daren Luc Sasges ... property assistant (as Darren Luc Sasges)
Miroslaw S. Scheller ... carpenter
Michelle Searle ... painter (as Michele Searle)
Cameron Senum ... carpenter
Kathie Sharpe ... assistant property master
Christian Snelgrove ... lead carpenter
Dan Snelgrove ... scenic carpenter
Vasa Sramek ... scenic painter
Rob Sykes ... carpenter
Randy Tebokkel ... carpenter
Craig Thompson ... carpenter
Robert Tunold ... set dresser
Adriaan Wagner ... greensman
Maggie Wilson ... property master
Thomas Christopher Wren ... scenic painter

Sound Department 

Vince Balunas ... adr and dialogue editor
Sara Bencivenga ... adr and dialogue editor
Daniel Colman ... additional sound effects
Peter Eliuk ... adr recordist / sound studio technician
Dean Giammarco ... foley editor
Dave Hibbert ... foley recordist
Gord Hillier ... dialogue editor
Marti D. Humphrey ... sound re-recording mixer
Chris M. Jacobson ... sound re-recording mixer
Jack Levy ... sound supervisor
Sam Lewis ... foley
Kat Liffiton ... studio coordinator
Maureen Murphy ... foley walker
Graham Timmer ... sound mixer
James Wallace ... sound designer
Wayne Williams ... boom operator

Special Effects by 

Augusto Bellantoni ... special effects assistant
Todd Bilawchuk ... special effects foreperson
Mark Blacklock ... special effects assistant / special effects technician
Donna Leahy ... special effects assistant
Charles Ovington ... special effects assistant
Amanda Paller ... special effects assistant (as Amanda Nichol Paller)
David Paller ... special effects technician
Robert Paller ... special effects coordinator (as Rob Paller)
Anila D. Vasky ... special effects assistant
Paul Warn ... special effects technician

Visual Effects by 

Etienne Andlau ... compositor
Tom Archer ... lead compositor
Toma Bowen ... visual effects technical supervisor
Dan Brittain ... compositor
Pauline Burns ... visual effects production manager
Chris Doll ... compositor
Joshua Gengler ... compositor
Brandon Hines ... compositor
Jeremy Hoey ... digital matte painter
Ed Holdsworth ... compositor (as Edwin Holdsworth)
Terry Hutcheson ... visual effects producer
Andrew Karr ... digital effects supervisor
Jeremy Kehler ... compositor
Lincoln Kupchak ... visual effects editor: Flash Film Works
Julie Landholt ... end title animator
Jordan Mendenhall ... compositor
Arthur Mesa ... compositing supervisor
John P. Mesa ... visual effects co-supervisor: Flash Film Works
William Mesa ... visual effects supervisor: Flash Film Works
Don Myers ... modeling: 3D
Jeremy Nelson ... consulting compositor
Daniel Osaki ... visual effects artist: 3D
James Rorick ... visual effects supervisor
Denise Tam ... visual effects coordinator
Toby Taplin ... visual effects artist: 3D
Jon Terada ... compositor
Don Waller ... animation supervisor
Emily Wallin ... visual effects producer: Flash Film Works

Stunts 

Curt Bonn ... stunt rigging coordinator
Marie-Eve Boudreau ... stunts
Janene Carleton ... stunt performer
Kirk Jarrett ... stunt coordinator
Terrance Leigh ... stunt coordinator
Nicole Lissner ... stunt double
Jeff Sanca ... stunt double
Nicole Sturges ... stunts

Camera and Electrical Department 

Phoenix Black ... grip
Stefan Burianyk ... grip
Dean Buscher ... still photographer
Seth Campbell ... grip
Rob Cantin ... best boy electric
Raimey Casiro ... b camera second assistant
T.C. Chapman ... rigging gaffer (as Tracey Chapman)
Scott Clark ... gaffer
Andrew Coppin ... a camera first assistant
Matteo Di Iorio ... epk camera operator (as Matt DiIorio)
Damon J. Evans ... electrician
Mark Evans ... c camera first assistant
Bob Findlay ... b camera / steadicam operator
Craig Forsberg ... set wireman
Colin Heagle ... genny operator
Devin Karringten ... film loader
Jiri Kucera ... a camera first assistant
Jennifer Lawson ... electrician
Kyle Leggett ... electrician
Caroline Longford ... electrician
Chad Martin ... electrician
Heywood Martin ... technocrane operator
Rod Mawson ... b camera first assistant
Nicholas McKenzie ... a camera first assistant
David McMartin ... grip
Tony Mirza ... aerial unit cameraman
Mark Neville ... dolly grip
Tyler Olson ... best boy grip
Laird Pierce ... a camera second assistant: day player
Dan Pressler ... a camera second assistant
Ronald Richard ... electrician
Colin Robson ... grip
John Scavarda ... grip
Neil Seale ... a camera operator
Todd Shelley ... grip
Keith Sherritt ... genny operator
Brandon Siemens ... grip
Einar Sigurdson ... a camera first assistant
Brian Steadman ... dolly grip
Masayo Takada ... camera trainee
Christopher Tate ... key grip
James Vinblad ... dolly grip
Richard Walden ... camera operator: "c" (as Richard Sanford Walden)
Scott Wells ... power pod technician

Casting Department 

Alexandra DelHoyo ... casting assistant
Kara Eide ... casting assistant: Canada
L.A. Hilts ... extras casting director
Liz Ludwitzke ... casting assistant
Ben Pollack ... casting assistant
Martina Smyth ... casting associate: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Joi Kittredge ... assistant costume designer
Jillian Sheard ... wardrobe buyer
Jamie Tedham ... costume supervisor
Syreeta Elise Wooton ... assistant costume designer
Syreeta Wootton ... truck costumer

Editorial Department 

Shannon Archibald ... post-production assistant
David Burden ... digital intermediate managing director
Doug Delaney ... digital intermediate colorist
Bob Dewald ... first assistant editor
Melissa Elliott ... end title designer
Cassidy Greenwood ... digital intermediate colorist assistant
Annalise Kurinsky ... digital intermediate sales: producer
Michael Lafuente ... digital intermediate technical director (as Mike Lafuente)
Mato ... color timer
Peter Mergus ... first assistant editor
Shawn Montgomery ... post-production coordinator
Justin Morris ... apprentice editor
Jon Pehlke ... digital intermediate editor
Thor Roos ... colorist: dailies
Dave Wilkinson ... colorist: dailies

Location Management 

Dustin Lee Abram ... location production assistant
Gregory Astop ... location manager
Mike Atwater ... location production assistant
Michael Engmann ... location production assistant
Curtis A. Hansen ... location production assistant
Tom Hoeverman ... location scout
Ed Holden ... location production assistant
Sue Kittler ... location scout
Marc Leveille ... location production assistant
John MacCulloch ... location production assistant
Andrew Marles ... location scout
Julian Marles ... location production assistant
M.J. Marles ... location production assistant
Kelly McKeigan ... key location production assistant (as Kelly Shea McKeigan)
Ryan Stander ... location production assistant
Nathalie Tefenkdjian ... location production assistant
Shane Travis ... location production assistant (as Shane Scott-Travis)
Jason Yeung ... location production assistant

Music Department 

Steve Davis ... composer: additional music (as Steven Richard Davis) / composer: additional music
Phil McGowan ... scoring mixer
David Metzner ... music editor
Trevor Morris ... score produced by / score recording & mixing
J. Christopher Nye ... assistant to composer (as John Nye)

Transportation Department 

Ron Aimer ... driver
Jeremy Alexander ... driver
Reese Alexander ... driver
Jamie Cross ... driver
Ross Dennison ... driver
Gurpal Deol ... driver (as Gurpaul Deol)
Jim Farara ... driver (as James Fafara)
Louis Felhaurer ... transportation captain
Peter Gibson ... transportation coordinator
Rob Glen ... driver (as Robert Glen)
Louie Hausner ... driver
Mike Heagle ... driver (as Michael Heagle)
Jeff Holloway ... picture car coordinator
Darryl Martin ... driver (as Daryl Martin)
Ross Martin ... driver
Stuart Martin ... driver
Ted Massey ... driver
Billy McRobbie ... driver (as William J. McRobbie)
Vince Morden ... driver: cable truck
Geoff Obadia ... driver
Robert Quayle ... driver
Mickey Sangha ... driver
Ryan Sangha ... driver
Rainer Scheelisch ... driver
Kevin Weber ... driver
Katsuyuki Wolfe ... driver
Mia Wong ... driver

Other crew 

Troy Adamson ... stand-in
Amanda Alexander ... script supervisor (as Amanda Alexander-McLean)
Mike Bieker ... security
Heenan Blaikie ... legal
Shauna Chandler ... studio teacher
Wayne Close ... security
Michael Craig ... security
Marion Dobson ... chef
Dana Dubé ... animal coordinator
Melanie Duffy ... security
Ted Emerson ... production office assistant
Mark Evans ... security
Robin Eyre ... security
Tara Fuhre ... craft service
Michelle Goldenberg ... post production assistant accountant
Sandra Gould ... first assistant accountant
Than Hadjioannou ... security
Sean Hanlin ... security coordinator
Erica Hargreave ... studio teacher
Darren Howard ... security
Darcy Danielle Irvine ... security
Krista Johnston ... clearances
Lori Lewis ... production finance controller
Andy Lieu ... assistant chef (as Andy An Quoc-Lieu)
Ellen MacDonald ... second assistant production coordinator
Louisa Main ... production coordinator
Wendy Miller ... craft service
Cheryl Nelson ... legal
Karen Nielsen ... clearance coordinator / script coordinator
Ashley Olpherts ... assistant to producers
Lei Leng Ong ... first assistant production coordinator
Elva Parsons ... payroll accountant (as Elva Mathieu)
Charles Payne ... security
Amanda Perkin ... assistant chef
David Riben ... assistant chef
Albert G. Ruben ... insurance
Bonnie Russell ... set medic
Hauns Rutherford ... security
Cherish Sampson ... stand-in
Ron Simmons ... set medic
Veronika Skarlandtova ... accounting clerk
Craig Stapleton ... production accountant
Nadia Wechselberger ... legal
Alison Wells ... unit publicist
James Wood ... security captain

Thanks 

Peter Hagan ... special thanks
Lawrence Klein ... special thanks
Neil Lawi ... special thanks
Bart Rachmil ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page