Edit
Deepwater Horizon (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Berg

Writing Credits  

Matthew Michael Carnahan ... (screenplay) and
Matthew Sand ... (screenplay)
 
Matthew Sand ... (screen story)
 
David Rohde ... (article) and
Stephanie Saul ... (article)

Cast (in credits order)  

...
...
Jimmy Harrell
...
Landry
...
O'Bryan
Joe Chrest ...
Sims
...
...
Kaluza
...
Vidrine
...
Kuchta (as Dave Maldonado)
...
Dewey A. Revette
...
Jason Anderson
Jason Pine ...
Stephen Ray Curtis
...
Aaron Dale Burkeen
...
Doug Brown
...
...
Gordon Jones
Bill McMullen ...
Halliburton Rep
...
Adam Weise
...
Felicia
...
Sydney
...
Mr. Skip (as Pete Berg)
...
Anthony Gervasio
Anthony Centonze ...
Dan Barron / Roughneck #1 (as Tony Centonze)
Zachary Guerra ...
Coast Guard Commander
...
Coast Guard Officer #1
...
Coast Guard Officer #2
Robert Nash ...
Coast Guard Officer #3
...
Andrea's Housemate
Sean Carter ...
ROV Operator
Elizabeth Carey ...
Frenchman / Schlumberger #1
...
Bankston Crewman / Medic
Joel Allen ...
Old Man Carl
...
Shane M. Roshto
...
Keith Blair Manuel
...
Karl Kleppinger Jr.
...
Roy Wyatt Kemp (as Michael A. Howell)
Ronald Weaver ...
Donald Clark
...
Paula Walker
...
Scared Crew Member
Leighton Gonzales ...
ROV Operator #2
Michael O'Brien ...
ROV Supervisor
...
Wyman Wheeler
...
BP Rep
...
Massive Man
Kurt Peterson ...
Rescue Swimmer
Cierra Price ...
Counter Agent #1
Kenneth Billings ...
Crew Member
...
Outgoing DPO (as Ilan Srulovicz)
Wesley Figaro ...
Coastguard Officer #4
Jennifer Tamminen ...
Coastguard Officer #5
Carliene O'Connor ...
Coastguard Officer #6
Craig Shellenberger ...
First Mate
...
DP Officer
Ronnie Cupstid ...
Subsea Engineer
David William Donze ...
Still Photographer
Micah le Blanc ...
Incoming Subsea Engineer
Patrick Arabie ...
Chief Mechanic
Brandt Allen ...
Aircraft Commaner
Kelly Smith ...
Co-Pilot #1
Stephen Nicoll ...
Coast Guard Rescue Swimmer
Preston Brice ...
...
Rig Worker #1
Cedric Gervais ...
Frenchman / Schlumberger #2
David Grutman ...
Frenchman / Schlumberger #3
Peter Trentacosta II ...
Life Boat Driver
Jenny Kubiak ...
Counter Agent #2
Steve Fisher ...
Tawnya Carr ...
Bristow Advisory
Meghan Gatto ...
Reporter #1
Tom Yura ...
Reporter #2
Sandra Santiago ...
Worried Mother
Scott Francis Campbell ...
BP Escort (as Scott Campbell)
Barry Fallon ...
BP Personnel
Mark Schotz ...
Cowboy
Anthony 'Ace' Thomas ...
Paula's Husband
Barker Carlock ...
Bankston Survivor #1
...
Bankston Survivor #2 (as Tracy Mann)
Richard Williams ...
Pilot
Derek Thorsrud ...
Co-Pilot #2
Nick Litchfield ...
Deepwater Rescue Swimmer
Robert Lovett ...
Deck Hand
...
Helicopter Pilot (as Fred North)
Mayla Parker ...
Voice of Natalie (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Darrell L. Shuler ...
Chris Angerdina ...
Bankston Tugboat Crew (uncredited)
...
Roughneck (uncredited)
...
Passengers (uncredited)
...
Rov tech (uncredited)
...
Roughneck (uncredited)
Nazeema Bartek ...
Heliport Greeter (uncredited)
Tony Beard ...
Transocean Supervisor (uncredited)
...
Lifeboat #1 (uncredited)
...
Rig Survivor (uncredited)
...
Rough Neck - Survivor (uncredited)
...
Rig Survivor (uncredited)
Timothy Cornelius ...
Lifeboat #1 (uncredited)
...
Rig Survivor (uncredited)
...
Roughneck (uncredited)
Micheal K. Douglas ...
Roughneck (uncredited)
...
Lifeboat Evacuee (uncredited)
...
Survivor's Son (uncredited)
...
Survivor's Daughter (uncredited)
Gary A. Hecker ...
Special Voices (uncredited)
...
Ruffneck (uncredited)
...
Airplane Passenger (uncredited)
...
Jimmy's Wife (uncredited)
...
Roughneck (uncredited)
Jeremy D. Jackson ...
Roughneck (uncredited)
...
Bankston Survivor #3 (uncredited)
...
Lifeboat Evacuee #2 (uncredited)
...
Wife (uncredited)
Patrick Kearns ...
Rig Survivor (uncredited)
John C. Klein ...
Channel 5 Cameraman (uncredited)
Jenny Lacey ...
Flight Attendant (uncredited)
Zander Macon ...
Survivor's Son (uncredited)
...
Rough Neck (uncredited)
...
Roughneck / Rig Survivor (uncredited)
Duane Moseley ...
Evacuee (uncredited)
Chuck Newsom ...
Heliport Crew (uncredited)
...
Roughneck (uncredited)
Devin Posey ...
BP Victim's Child (uncredited)
Hannah Jacole Powell-Yost ...
Airline Passenger (uncredited)
Sammy Romeo ...
Roughneck (uncredited)
...
Bankston Tugboat Crew (uncredited)
Logan Douglas Smith ...
Roughneck (uncredited)
Sean Stevens ...
Electrician (uncredited)
...
Photographer (uncredited)
Danny Vince ...
Rig Survivor (uncredited)
Jacob Walker ...
Survivor (uncredited)
...
Rig Survivor (uncredited)
Jesse Yarborough ...
Roughneck (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Lorenzo di Bonaventura ... producer
Lauren Downey ... associate producer
Petra Holtorf ... co-producer
Jonathan King ... executive producer
Cliff Lanning ... co-producer
Todd Lewis ... co-producer
Michael Paseornek ... production executive
Jeff Skoll ... executive producer
Mark Vahradian ... producer
Mark Wahlberg ... producer
David Womark ... producer

Music by 

Steve Jablonsky

Cinematography by 

Enrique Chediak

Film Editing by 

Gabriel Fleming
Colby Parker Jr.

Casting By 

Deborah Aquila
Tricia Wood

Production Design by 

Chris Seagers

Art Direction by 

Douglas Cumming
Marc Fisichella ... supervising art director
Donnie Grant ... (Paint Gangboss)
Erik Haraldsted
Jason Baldwin Stewart ... (second unit)
Lisa Vasconcellos ... standy art director

Set Decoration by 

Victor J. Zolfo

Costume Design by 

Kasia Walicka-Maimone

Makeup Department 

Cary Ayers ... makeup artist
Jonny Bullard ... makeup artist
Daina Daigle ... key hair stylist
Sherri B. Hamilton ... hair stylist
Jennifer Hodges ... second unit: Hair Department Head
Courtney Jarrell ... makeup artist
Renee Ramos ... hair stylist
Kristal Shannon ... makeup artist
William Spataro ... makeup artist
Adam Walls ... special makeup effects artist

Production Management 

Russell Allen ... production supervisor
Petra Holtorf ... post-production supervisor
Elona Tsou ... production supervisor: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Jason Altieri ... second unit: key second assistant director
Mikey Eberle ... First Assistant Director: Aerial/VFX Unit
Michael Kuzenka ... dga trainee
Cliff Lanning ... first assistant director
Kristina Massie ... additional second assistant director
Dixon McPhillips ... second second assistant director
Jayson Merrill ... first assistant director: second unit
Kevin Scott ... second unit director
Rhys Summerhayes ... key second assistant director
Eric Scott Williamson ... second second assistant director: second unit

Art Department 

Edward J. Borasch Jr. ... property master
Tristan Paris Bourne ... set designer: Specialist
Katalin Bujnova ... scenic artist
Steve Burnes ... propmaker
Laurianne Butler-Smith ... labor
Gregory Byrne ... set dressser
Stephen Cabinum ... welder
Alexandra Capps ... assistant prop master: second unit
Todd Clevenger ... set dressing/paint foreman
David A. Cook ... assistant set decorator: United States
Alan Coombs ... labor foreman
Cosmas A. Demetriou ... Digital set designer / set designer
Dale DeStefani ... construction coordinator
Alan Droeger ... welder foreman
Timothy M. Earls ... lead set designer
Will Eastin ... graphic designer
Jaime Fernandez ... props
Sonia L. Garcia ... set dressing/scenic artist
Adam Gelbart ... modelmaker
Kristopher Gifford ... graphic designer
Drew Guajardo ... assistant property master
Josh Hadley ... gangboss
Erika Marie Heaton ... set painter
John Hockaday ... art assistant
Jeremy Holroyd ... welder
Glenn Hoofman ... plaster supervisor
Vinson Jae ... stand by painter
Caleb P. Johnson ... props
Kent Jones ... painter foreman
John Kelso ... offshore rig fabrication gang boss
Noelle King ... set designer
Lisa M. Kittredge-Rodriguez ... construction auditor (as Lisa M. Kittredge)
Ken Lewis Jr. ... labor
Lindanne Lewis ... Scenic artist
Rikki Longanecker ... art assistant
Landon Lott ... set designer
Elizabeth Lynch ... prop maker
Alex Maxwell ... carpenter
Sergey Mazurov ... propmaker/gangboss
Patrick R. McCloskey Jr. ... set dresser
Robert S. McDonald ... general foreman
Jonathan Mikita ... paint foreman
Michael Mikita ... lead designer / paint supervisor
John Millard ... assistant set decorator
Daniel P. Murphy ... welding gangboss
Austin Naulty ... set dresser
Carla S. Nemec ... art department coordinator
Rick Newsome ... storyboard artist
Paul Penley ... on-set dresser
Alixandra Petrovich ... props
Kyle S. Plowden ... on set dresser: 2nd unit / set dresser
Erik Polczwartek ... set dressing gang boss
Bert Rodriguez ... propmaker foreman
Nicholas Rymond ... leadman
Matthew Salac ... labor
John Sanchez ... props
Walter Schneider ... set designer
Dean Sherriff ... concept artist / storyboard artist
Chad Simpson ... paint foreman
Lauren Slatten ... assistant art director (as Lauren Slatten Day)
Valek Sykes ... props
Ed Symon ... set designer
Emma Verdugo ... set dresser
Michael Vojvoda ... set dressing gang boss
Taylor Weeks ... set dresser/scenic
Frank White ... welding supervisor
Shaun Young ... set decorating coordinator
Daniel Hyun Lim ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Ron Bartlett ... re-recording mixer
Raam Brousard ... sound mixer: second unit
Paul Capuano ... dolby sound consultant
Derek Casari ... adr engineer
Cary Clark ... technical support
Harry Cohen ... sound effects designer
Jeremy B. Davis ... additional re-recording mix technician
Kris Fenske ... sound effects editor
Michael Feuser ... dialogue editor
Dustin Fleetwood ... sound utility: second unit
Sarah Gibble ... assistant sound editor
Gary A. Hecker ... Supervising Foley Artist
Eric Hoehn ... re-recording mixer: immersive mix
Nick Jimenez ... adr recordist
Michael Keller ... re-recording mixer
Michael B. Koff ... production sound mixer: second unit
Sylvain Lasseur ... underwater sound
Betsy Lindell ... boom operator
Leo Marcil ... additional audio
Michael Miller ... adr mixer
Dror Mohar ... re-recording mixer / sound designer / sound effects designer
Chris Navarro ... adr mixer
Rick Owens ... foley artist
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Ryan Putz ... Sound Utility
Lee Salevan ... sound recordist
Randy Singer ... foley mixer
Branden Spencer ... dialogue supervisor
Wylie Stateman ... sound designer and supervising sound editor
Renee Tondelli ... supervising sound editor
Chris Welcker ... sound recordist
David Wyman ... sound mixer
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Wayne Beauchamp ... special effects technical advisor
Robert Benavidez ... special effects technician
Marshall T. Broyles ... special effects crew
Douglas Calli ... special effects mechanical engineer
Tony Centonze ... special effects foreman
Troy Collins Jr. ... special effects technician
Steve Cremin ... special effects coordinator
Burt Dalton ... special effects supervisor
William Dawson ... pyrotechnic foreman
Donnie Dean ... special effects foreman
Bart Dion ... special effects technician
Matthew Dion ... special effects assistant
Roderic 'Mick' Duff ... special effects technician
Elias Duhe Jr. ... special effects technician
Randy Fitzgerald ... pyrotechnician
Skylar Gorrell ... special effects technician
Wesley R. Hardee ... special effects technician
Mik Kastner ... special effects technician
Lisa Kutcher ... special effects crew
Matt Kutcher ... additional special effects set foreman
Matthew James Kutcher ... special effects foreman
Joe Love ... special effects technician
Chelsea Madison ... special effects buyer
Andrew Miller ... special effects consultant
Justin Kane Miller ... special effects technician
Jennifer Picard ... special effects purchaser
David A. Poole ... special effects set forman
William Purcell ... pyrotechnician
Eric Roberts ... special effects coordinator
Christopher A. Suarez ... special effects pyro technician
David Neil Trifunovich ... special effects technician
Juli Van Brown ... special effects technician
Bruno Van Zeebroeck ... pyrotechnic foreman
Joshua von Badinski ... special effects technician
Taylor Weigel ... special effects crew
Patrick Edward White ... special effects technician
Jeffrey G. Wicker ... pyrotechnician
Scott Willis ... special effects technician

Visual Effects by 

Nadia Alaskari ... layout artist: ILM
Silvio Alberti ... compositor: Industrial Light & Magic
Stephen Allison ... lead render wrangler: Iloura
Jill Ambrosino ... Previsualization Producer
Raine Anderson ... senior texture artist: ILM
Florent Andorra ... senior technical director: ILM
Rob Andrews ... cg supervisor: Iloura
Nicole Ashford ... layout artist: industrial light & magic
Marc Aubry ... animator: Hybride
Josh Azzopardi ... clean up/roto artist: Iloura
Mostafa Badran ... character rigging: Hybride
Christopher Balog ... layout onset supervisor: Industrial Light & Magic
Danny Banda ... matchmove artist: Iloura
Guy Barnes ... clean up/roto artist: Iloura
William Bartlett ... visual effects coordinator: Industrial Light & Magic
Claudio Bassi ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Grettel Batoon ... production coordinator: ILM
Matt Bauer ... previsualization supervisor
Caleb Bell ... rigger: Iloura
Kevin Bell ... Senior Compositor: ILM
David Bemi ... lead fx artist: Iloura
Ethan Bentley ... clean up/roto artist: Iloura
Louise Bertrand ... visual effect producer: Hybride
Miguel Berube Ouellet ... modeler: Hybride
Wayne Billheimer ... visual effects executive producer: ILM
Jason Billington ... vfx supervisor: Iloura
Sean Bittinger ... digital artist: Industrial Light & Magic
Jason Bohbot ... technical support: Hybride
Jean Bolte ... visual effects
Chris Bone ... lead developer: Iloura
Cédric Bonnaffoux ... technical support: Hybride
Rob Bonstin ... assistant visual effects editor
Landon Bootsma ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Nathan Borck ... visual effects digital imaging technician
Gregory Bossert ... previs/layout artist: ILM
Mathieu Boudreau ... production assistant: Hybride
Paul Boyd ... visual effects artist
Ryan Brassington ... visual effects editor: Iloura
Dan Brittain ... digital compositor
Hugh Brompton ... visual effects coordinator: Iloura
Caroline Bélisle ... administration: Hybride
Kristaan Cain ... sr. effects technical director: Industrial Light & Magic
Luis Calero ... digital artist
Marc Calvelo ... animator: ILM (animator: ILM)
Zac Cavaliero ... previz artist
Katherine Chambers ... visual effects production manager
Hui Ling Chang ... associate vfx producer
Chris Charlton ... clean up/roto artist: Iloura
Kathy Chasen-Hay ... visual effects consultant
Mark Chataway ... effects technical director: ILM
Peter Chesloff ... digital compositor
Daniel Chirwa ... compositor: Iloura
Anthony Church ... fx artist: Iloura
Graham Churchill ... production assistant: ILM
Simone Ciliani ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Mihai Cioroba ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Bodie Clare ... matchmove artist: Iloura
Félix Clément ... production assistant: Hybride
Alex Coble ... digital compositor
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: BaseFX
Glenn Cotter ... digital artist: ilm
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride
Antonio Covelo Peleteiro ... fx artist: Iloura
Debbie Cramb ... recruitment/artist manager: Iloura
Joanie Croteau ... visual effects coordinator: Hybride
Dustin Cumming ... compositor: iloura
Allan Dalton ... systems administrator: Iloura
Samantha Dark ... visual effects coordinator: ILM
Dexter Davey ... digital compositor
Max Decroix ... lighter: Iloura
Thierry Delattre ... visual effect executive producer: Hybride
Luc Desmarais ... technical support: Hybride
Donald Dey Jr. ... visual effects production assistant
Aleksa Dodic ... fx artist: Iloura
Lafleche Dumais ... computer graphics supervisor: Hybride
Brad Dunn ... lead clean up/roto artist: Iloura
David Edwards ... compositor: Iloura
Hunter Elliott ... visual effects production assistant
Edwin Erdmanis ... pipeline td: Iloura
Ari Feblowitz ... previsualization artist
Chantal Feghali ... visual effects consultant
Tom Fisher ... i/o operator: Iloura
Jean-Pierre Flayeux ... compositing supervisor: Hybride
Daniel Flood ... pipeline td: Iloura
Edward Fokkema ... matchmove artist: Iloura
Lauren Fong ... visual effects coordinator: ILM
Adam Gailey ... visual effects
Andrew Galka ... systems engineer: iloura
John J. Galloway ... visual effects supervisor: ILM London
Martin Garcia ... matchmove artist: Iloura
Juan Jesús García ... Senior Matte Painting Generalist: ILM
Michael Garrett ... in-house compositor
Alejandro Garrido ... fx artist: Iloura
Jesus Garrido ... digital compositor: ILM
Stephan Gervais ... technical support: Hybride
Sam Getz ... modeler: Iloura
Matthew E. Gill ... Roto Dept Manager
Mathieu Girard ... digital compositor: Hybride
Andrew Graham ... effects td
Olivier Gravel ... digital compositor: Hybride
Alexandra Greene ... visual effects production coordinator: ilm
Dean Grubb ... senior effects technical director
Jonny Gu ... digital compositor: ILM
Veronique Guay ... digital compositor: Hybride
Will Hackett ... clean up/roto artist: Iloura
Varun Hadkar ... visual effects supervisor: BaseFX
Craig Hammack ... visual effects supervisor: ILM
Nils Hansson ... compositor: Iloura
Daniel Harkness ... compositor: Iloura
Mark Harmon ... compositor: iloura
Adam Hazard ... digital compositor: ILM
David James Henderson ... animator: Iloura
Simon Herden ... compositor: iloura
Jeffrey Charles Higgins ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Jeremy Hollingsworth ... modeler: ILM
Petra Holtorf ... visual effects producer
Daniel Hourigan ... visual effects artist
Chia-Chi Hu ... digital compositor
Levon Hudson ... matchmove artist
Zameer Hussain ... senior compositor: Iloura
Zayn Jinah ... Stereoscopic Production Coordinator: Stereo D
Grzegorz Jonkajtys ... visual effects artist
Georg Kaltenbrunner ... fx supervisor: ILM
Ian Kelly ... digital artist
Spencer Kelsey ... previsualization artist
Laurent Kermel ... visual effects artist
Cenk Cevdet Kilar ... creature td
Markus Kircher ... compositor: Iloura
Alexander Koehl ... digital artist: Industrial Light & Magic
Van Aarde Krynauw ... fx artist: Iloura
Vikas Kurup ... matchmove artist: Iloura
Amit George Kuruvilla ... lead fx technical director: ILM
Alain Lacroix ... layout/tracking: Hybride
Charles Lai ... digital artist: Industrial Light & Magic
Ganesh Lakshmigandan ... fx artist: Iloura
Mathieu Lalonde ... modeler: Hybride
Zoe Lamaera ... compositor: Iloura
Vassilios Lanaris ... textures & lighting: Hybride
Xavier Larocque ... digital compositor: Hybride
Kelvin Lau ... visual effects
David Law ... clean up/roto artist: Iloura
Peter Leber ... production finance lead
SeungHun Lee ... creature supervisor
Simon Legrand ... visual effects
Brice Lehmann ... fx artist: Iloura
Maxime Lemieux ... digital compositor: Hybride
Samuel Lepage-Bedard ... digital compositor: Hybride
Jean-Sebastien Letourneau ... production assistant: Hybride
Chris Lewry ... fx artist: Iloura
Claudia Li ... visual effects coordinator: ILM
Todd Liddiard ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Melissa Lin ... digital artist: ILM
Michael Lockheart ... visual effects production assistant: ILM
Kyle Long ... visual effects artist: Industrial Light & Magic
Samuel Loriault-Goulet ... layout/tracking: Hybride
Martine Losier ... visual effects coordinator: Hybride
Sam Loxton ... fx artist: Iloura
Linda Luong ... visual effects production manager: Iloura
Wei Ma ... layout artist: Base FX
Vittorio Maglione ... fx artist: Iloura
Jeannette Maher-Manifold ... general manager: Iloura
Damien Mahoney ... lighter: Iloura
Cristiane Teles Maia ... technical support (as Cristiane Maia)
Mike Marcuzzi ... fx td: ILM
Patrik Marek ... lead digital artist: ILM
Karina Mariano ... visual effects coordinator: Hybride
Harrison Marks ... visual effects production supervisor
Andrew Martin ... visual effects production assistant: ILM
Richard Martin ... compositing supervisor: Hybride
Will Martindale ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Tom Martinek ... lead digital artist: Industrial Light & Magic
James McCarthy ... clean up/roto artist: Iloura
Ryan A. McCoy ... previsualization supervisor
Will McCoy ... onset layout supervisor: ILM
Daniel McDonald ... surfacer: Iloura
Andrew McGregor ... matchmove artist: Iloura
Finley McNeilage ... clean up/roto artist: Iloura
Juan Carlos Mendoza ... digital compositor
Tory Mercer ... digital compositor
Andre Mercier ... previsualization artist
Jared Michael ... clean up/roto artist: Iloura
Luca Mignardi ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Jim Milton ... visual effects editor: ILM
Belly Mingmuong ... digital compositor: Hybride
Erik Morgansen ... supervising animator: ILM
Benoit Morin ... layout/tracking: Hybride
David Manos Morris ... visual effects artist
Steven Muniz ... pipeline technical director: ILM
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Martin Murphy ... texture artist: ILM
Jens Mårtensson ... digital artist
Ram Mohan Nadam Reddy ... digital compositor
Payankulath Nandakumar ... compositor: Iloura
Masa Narita ... digital modeler: ILM
Sebastian Ness ... senior matchmove artist
Rachel Neville ... recruitment/artist coordinator: Iloura
Yuhon Ng ... previz artist
Greg O'Connor ... asset supervisor: Iloura
Dave Orman ... clean up/roto artist: Iloura
Raphael Oseguera ... lead roto/prep artist
Daniel Pacey ... clean up/roto artist: Iloura
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride
Matt Peadon ... modeller, texture artist: Iloura
Steve Pelchat ... lead layout/tracking: Hybride
Dylan Penhale ... head of it: Iloura
Marc Picco ... visual effects artist
Patrick Piche ... technical director: Hybride
Alexandre Pilon ... technical support: Hybride
Konstantinos Pontikidis ... matchmove/layout TD: ILM
Marc Purnell ... matchmove artist: Iloura
Casey Pyke ... previsualization artist
David Quinn ... visual effects editor: iloura
Nitin Rathod ... clean up/roto artist: Iloura
Pierre Raymond ... president and head of production: Hybride
Brett Reyenger ... compositor: Iloura
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride
David Roberge ... modeler: Hybride
Brad Roddy ... compositor: Iloura
Matt Roe ... compositor: iloura
Thorsten Rolle ... matte painter: Iloura
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Simon Rosenthal ... Head of VFX: Iloura
Mark Russell ... visual effects supervisor
Miguel Santana ... digital compositor: ILM
Dan Schick ... digital compositor: ILM
Jakob Schmidt ... creature technical director
Tanner Scott ... FX Technical Director
Ethan Seagren ... technology coordinator: Industrial Light & Magic
Miguel Perez Senent ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Ryan E. Seymour ... matchmove artist: Iloura
Dylan Shaw ... clean up/roto artist: Iloura
Micha Sher ... digital compositor: Hybride
Poya Shohani ... fx artist: Iloura
Randal Shore ... executive staff: ilm
Jason H. Snell ... associate visual effects supervisor
Perry Hyunwoo Sohn ... senior layout technical director: ILM
Peter Spinaze ... compositor: Iloura
Kevin Sprout ... visual effects
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital compositor: Hybride
Joe Statham ... vfx on-set data wrangler
Sujil Sukumaran ... fx technical director
Jeff Sutherland ... compositing supervisor: Industrial Light & Magic
Ryley Swan ... fx artist: Iloura
Sylvie Talbot ... communication: Hybride
Dolorès Tardif ... administration: Hybride
Ruggero Taschini ... senior creature technical director: ILM
Ferry Taswin ... fx artist: Iloura
Philippe Theroux ... visual effect supervisor: Hybride
Blaine Toderian ... lead animator: Industrial Light & Magic
Jensen Toms ... lead lighter: Iloura
Attila Torok ... visual effects artist
Sebastian Tran ... clean up/roto artist: Iloura
Anne Tremblay ... communication: Hybride
Marco Tremblay ... lead modeler: Hybride
Jimmy Uddo ... vfx data wrangler
Johan Vagstedt ... compositor: Iloura
Leslie Valentino ... visual effects producer: ILM
Luke Vallee ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Rick van de Schootbrugge ... compositor: Iloura / compositor: iloura
Michael Van Eps ... digital paint and roto supervisor
Dominic Vincent ... digital compositor: Hybride
Kim Vongbunyong ... texture artist: ILM
Rebecca Vujanovic ... Visual effects coordinator: Iloura
Victor Wagner ... technical director
Daniel Ward ... compositor: Iloura
Vaughn White ... matchmove lead: Iloura
James Whitlam ... senior visual effects producer: Iloura
Ben Wilson ... compositor: Iloura
Chris A. Wilson ... lighting td: ILM
Sally Wilson ... senior texture artist: Industrial Light & Magic
Wade Wilson ... senior creature technical director: ILM
Eric Wimmer ... technical support: ILM
Gary Wu ... creature technical director: ILM
Joe Tsung-Yu Wu ... modeling and texture artist: Iloura (as Joe Wu)
Tiffany Wu ... visual effects producer
Steve Yamamoto ... Previsualization Supervisor
Travis Yee ... previs artist
Chris Young ... fx artist: Iloura
Mark Young ... senior texture artist
Josh Kelly ... io operator: Iloura (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)

Stunts 

Tim Bell ... stunt double: John Malkovich
Jodi Lyn Brockton ... stunt double: Kate Hudson
Troy Brown ... stunts
John Casino ... stunt double: kurt russell
Javier Diaz ... aerial unit coordinator
Matthew Dion ... stunt performer
Chris J. Fanguy ... stunt double: Kurt Russell / stunt performer / utility stunts
Patrick Gallaway ... stunt double: Jason Kirkpatrick: High Fall Specialist
Jeff Galpin ... stunt performer
Sean Graham ... stunt double: mark
Regis Harrington ... stunts
Michael W. Hoban ... stunts
Adam Horwitz ... stunt performer
Kevin L. Jackson ... utility stunts
Josh Kemble ... stunt double
Scott Lang ... stunt double
Bill Leaman ... utility stunts
Daniel F. Malone ... stunt performer
Rob Mars ... stunts
Mike Mayhall ... stunts
James Mitchell-Clyde ... utility stunts
Carl Anthony Nespoli ... stunt performer
Michael Papajohn ... stunt performer
Kevin Reid ... stunt double: Jeremy Sande
John Rottger ... stunts/water safety / water safety & stunts
Kevin Scott ... supervising stunt coordinator
Eric Stratemeier ... stunts
Tim Trella ... stunt coordinator
Kevin Waterman ... stunt double: henry frost
Jessica Williams ... stunt double: Gina Rodriguez

Camera and Electrical Department 

Austin Alward ... first assistant camera: additional
Kareem Audain ... dolly grip: second unit
Richard Coy Aune ... camera operator: "b" camera
Adam Barth ... key video assist
Russell Beard ... rigging electric best boy
Nolan Beaver ... second unit lighting desk operator
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Zachary Blosser ... loader
Durado D. Brooks Jr. ... grip
Sharelle Brown ... grip
Victor Brunette ... video playback supervisor
Dwight O. Campbell ... second assistant "B" Camera
Ian Campbell ... second assistant camera
Luke Cauthern ... b dolly grip
Ryan Chamberlain ... grip
Daniele Colombera ... digital imagining technician
Lauren Elizabeth Cummings ... camera utility: second unit
Crystal Dallas ... rigging electrician
Eric DePoorter ... rigging gang boss
Ferdinand Duplantier Jr. ... rigging gaffer
Michael Feduccia ... grip
Jose Figueroa-Baez ... additional loader
Brady Flynn ... video playback
Nathan Fung ... grip
Sean P. Gilbert ... First Assistant Camera: Underwater
Mike Grace ... lighting technician: second unit
Ted Gregg ... grip
Mark Haas ... rigging tie down grip
John C. Hoffler Jr. ... second assistant camera: "b" camera: second unit
Zachary Holmes ... video playback operator
Richard T. Hoover ... a camera dolly grip
Paul Hughen ... director of photography: second unit
Nathan Hughes ... grip
Dana Hunt ... Lighting Console Programmer
Tom Hutchinson ... daily first assistant camera
Jimmy E. Jensen ... first assistant camera: "a" camera
McKay Johnson ... digital imaging technician: second unit
Jacques Jouffret ... camera operator: "a" camera - steadicam operator
Glenn Kaplan ... assistant camera
Michael D. Kennedy ... scorpio head tech
Thomas Knight ... video assist
Brandon Langlois ... rigging electric
Kevin Lippincott ... fixtures foreman
Joe Lotuaco ... second unit grip
Kevin Luster ... grip
Bradley Martin ... lighting technician
Richard Masino ... "a" camera first assistant: second unit
Griffin McCann ... "c" camera 2nd a.c. main unit
Michael C. McCullough II ... video playback
Dan McKee ... "c" camera second assistant: second unit
Chris Molly ... second assistant camera: "a" camera additional photography
Nick Nicolay ... best boy grip / key grip: second unit
Benjamin Nowicki ... video graphics
Jaim O'Neil ... Gaffer: Second unit
Mike 'Chewie' Pappas ... grip rigger
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Nino Paternostro ... electrician: second unit
Max Patrucco ... key rigging grip
Lewis 'Duck' Pieratt ... grip
Paul Rahfield ... second assistant camera
Donald Roth ... rigging grip
Andy Ryan ... gaffer
Jimi Ryan ... key grip
Derek A. Schwebel ... second unit: video assistant
Nate Selee ... grip
Robert Settlemire ... first assistant camera: underwater scenes
Zachary Sieffert ... first assistant camera: "b" camera: second unit
Karina Silva ... camera operator
Michael Stumpf ... camera operator: c camera: main unit
Connor Sullivan ... grip
Creig Symons ... rigging grip
Joe Sökmen ... grip
Chad Taylor ... digital loader: second unit
Jonathan Terpstra ... lighting technician
John Vinson ... grip
Joe Waistell ... 1st assistant camera: C Camera 2nd Unit
Benton Ward ... rf technician
Jim Wayer ... best boy rigging grip
Jeremy Webre ... dolly grip
Jordan Whaley ... lighting technician
Jerry Wheat ... best boy electric: second unit
Dan Wyssmann ... best boy grip: 2nd Unit / grip
Peter Zuccarini ... underwater director of photography
Trevor Beeler ... second assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Chris Bancroft ... animator: Iloura
Cecile Dubois-Herry ... animator
David James Henderson ... animator: Iloura
Tim Strain ... animator: Iloura

Casting Department 

Anna Brown ... casting assistant
Kate Evans ... casting associate
Dann Fink ... adr voice casting
Adam Hochfeld ... extras casting
Mary Huber ... extras casting
Meagan Lewis ... casting: New Orleans
Patty Majorczak-Connolly ... adr voice casting
Katherine McArdle ... casting assistant
Pricilla Marie Rodgers ... extras casting assistant
Mark Sussman ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Allison Bauserman ... ager/dyer
Jade Brandt ... cutter/fitter
Ian Churchill ... ager/dyer
Lorraine Crossman ... costumer to mr. wahlberg
Caryn Frankenfield ... ager/dyer: additional
Benj Gibicsar ... ager/dyer
Ashley Heathcock ... head ager dyer/textile artist
Kelly Herdus ... set costumer
Juliana Hoffpauir ... Key Stunt Costumer/Fitter
Heidi Howell ... key costumer
Jennifer Kamrath ... key costumer
Brittany Loar ... assistant costume designer
Chris Nausley ... costumer
Antoinette Scherer ... set costumer
Laura Sumich ... costume assistant
Olivia Vestina Torres ... set costumer
Pamela Waggoner ... ager/dyer

Editorial Department 

Rajiv Bedi ... colorist: dailies
John Diesso ... on-line editor
Avalonne Hall ... digital intermediate producer
Rebekah Hernandez ... post-production coordinator
Steve Jacks ... assistant editor
Ken Lebre ... Supervising dailies producer
Kimaree Long ... assistant editor
Justin Powell ... senior post production coordinator
Brett Price ... color assistant
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
Kimi Rosenthal ... post-production coordinator
Adam Schaefer ... assistant editor
Chad Schermerhorn ... digital intermediate editor
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist / executive producer digital intermediate
Michael Struk ... Visual Effects Editor
Justin Yates ... first assistant editor
Nicholas Figueroa ... color assist (uncredited)

Location Management 

Elijah Eastlund ... location scout
Rene Fabre ... location assistant
Glen McGee ... location coordinator
Norris Ortolano ... assistant location manager
Chris Quackenbush ... assistant location manager / location scout
Laura Sode-Matteson ... supervising location manager

Music Department 

Jon Aschalew ... ambient music designer
Trevon Kezios ... music executive
Klayton ... synth programmer
Mark Petrie ... composer: trailer music
Peter Rotter ... music coordinator
Ryan Rubin ... music editor
Katrina Schiller ... supervising music editor
Del Spiva ... music editor
Tom Strahle ... musician: electric guitar, acoustic guitar, dobro, bass
Ryan Svendsen ... senior music coordinator

Transportation Department 

Velvet Braswell ... dispatcher/dot
Richard Brown ... Picture Car Captain
Jennifer Davis ... transportation assistant
Gregory 'Stepper' Jones ... 2nd unit captain / operator: special equipment
Dexter P. Smith ... transportation
Brian Stackhouse ... driver
Dave Woodcock ... driver

Other crew 

Ava Amundsen ... key set pa
Neil Andrea ... marine department
Erik Andreasen ... production executive
Cua-Cua Apey ... marine department
Tommy Armour IV ... set assistant to peter berg
Diana Ascher ... post production accountant: trevanna post
Tamara Bally ... associate producer
Chandler Barbee ... production assistant
Michael Todd Bishop ... production assistant
Gabriel Brakin ... executive vice president: business & legal affairs (as Gabe Brakin)
Jennifer Brown ... set medic
Erce Deli Cantu ... Key Assistant Location Manager: Main Set
Elizabeth Classen ... animal wrangler
Chris Clinton ... cast assistant: Gina Rodriguez
Ami Cohen ... Production Department Director
Abby Coon ... second assistant accountant
Mona Coulter ... travel agent
Jennifer Kristin Cox ... assistant to robert melnik: lionsgate
Elle Davida ... payroll clerk
Alicia Dean ... production assistant
Nick Degan ... assistant: Mr Womark
Louis Delavenne ... aerial ground coordinator
Patrick DeVine ... title designer
Brittany Dewees ... marine office coordinator
Taylor DiMarco ... production assistant: second unit
Ashley Dizon ... assistant to Lorenzo di Bonaventura
Sean J. Donnelly ... Key Assistant Location Manager
Thomas Farrelly ... additional production assistant
Erik Feig ... production executive
Jeremiah Ferrell ... end titles designer
Shayne Fiske ... production executive
Jonathan Ford ... construction medic
Alexandrea Furr ... production assistant
Jeff Galpin ... animal wrangler
Pablo Gambetta ... set production assistant
Paula Gebhardt ... stand in/double
Grant Grabowski ... travel coordinator
Christopher L. Graves ... adr loop group
Ashley Greyson ... marketing
Gage Hanlon ... production assistant
Deborah Harpur ... product placement
Alexander B. Hill ... script supervisor: second unit / script supervisor: splinter unit
Michael W. Hoban ... marine crew (as Michael Hoban)
Diane Howard ... interviewer: journalist
Harrison Huffman ... production coordinator: second unit
Caitlin Jackson ... Assistant to Todd Lewis
Brittney Joseph ... production coordinator: LA prep
Chris Kieffer ... video graphics supervisor
Wolf Kirchner ... end title graphics
Beth Koshinski ... special effects accountant
Donald M. Krause ... stand-in
Stacy Lauricella ... construction auditor assistant
John Lavis ... second unit medic
Oliver Lowry ... production secretary
Ruben Malaret ... publicist
Daniel F. Malone ... marine coordinator
Jon McCarthy ... medic
Kyla McFalls ... research
Glen McGee ... Researcher (LA Prep)
Robert M. Melnik ... executive vice president of business and legal affairs: lionsgate
Curtis A. Miller ... Vice President of Production: Lions Gate Films Inc.
Kurt J. Miner ... safety consultant
Josh Montes ... set production assistant
Kaleb Naquin ... production assistant
Hailey Oltman ... production assistant
Carl Pedregal ... head of feature post production
Katie Marie Peters ... production assistant
Leah M. Peterson ... second assistant accountant
Philip Piediscalzo ... production assistant
Kevin Pratt ... production assistant
Zach Prengler ... production assistant
Eric Price ... production assistant / stand-in
John W. Pruitt III ... coast guard advisor
Timothy Scott Ralston ... screening operations executive
Marjorie Rudick ... assistant production office coordinator
Alexander Salazar ... background set production assistant: second unit (as Alex Salazar)
Francine Segal ... dialect coach: Mark Walhberg
Salpy Semerdjian ... 2nd assistant accountant
Matt Sewell ... production assistant
Matthew Silverman ... end titles: producer
Donna Sloan ... President, Physical Production, Motion Picture Group: Lionsgate Entertainment
Josh Stephenson ... production assistant: splinter unit
Spencer Strasmore ... assistant to Stephen Levinson
Samuel W. Sullivan ... script supervisor: second unit
Jodi Tripi ... stock footage research
Sally Villasenor ... craft service assistant
Lauren Von Huene ... production coordinator
Lindsey Washington ... payroll accountant
Trevor Waterson ... production executive
Brooke Wilkins ... unit publicist
Ezra Womark ... production assistant
Gabriel Womark ... production assistant
Armin J. Zellers ... Construction Office Coordinator/Assistant to Mr. DeStefani
Kori Sparks ... script editor/researcher (uncredited)
Daniel Yi ... 4D Motion Editor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page