The Voice Poster

(2011– )

Awards

Primetime Emmy Awards 2016

Won
Primetime Emmy
Outstanding Reality Competition Program
John de Mol (executive producer)
Mark Burnett (executive producer)
Audrey Morrissey (executive producer)
Jay Bienstock (executive producer)
Lee Metzger (executive producer)
Chad Hines (executive producer)
Kyra Thompson (co-executive producer)
Amanda Zucker (co-executive producer)
Mike Yurchuk (co-executive producer)
Anthea Bhargava (supervising producer)
Keith Dinielli (supervising producer)
May Johnson (supervising producer)
Clyde Lieberman (supervising producer)
Teddy Valenti (supervising producer)
Ashley Baumann (senior producer)
Kyley Tucker (senior producer)
Carson Daly (producer)
Barton Kimball (producer)
Michelle McNulty (producer)
Brittany Martin Porter (producer)
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
Allan Wells (technical director)
Terrance Ho (senior video control)
Diane Biederbeck (camera)
Suzanne Ebner (camera)
Guido Frenzel (camera)
Alex Hernandez (camera)
Dave Hilmer (camera)
Marc Hunter (camera)
Scott Hylton (camera)
Katherine Iacofano (camera)
Scott Kaye (camera)
Ron Lehman (camera)
Jofre Rosero (camera)
Steve Simmons (camera)
Danny Webb (camera)
For "Episode 917A"
Outstanding Production Design for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)
Lydia Smyth (art director)
Stephanie Trigg (set decorator)

Episodes "Live Finale (Part 2), "The Blind Auditions Premiere (Part 2), "Live Semifinal ... More

Episodes "Live Finale (Part 2), "The Blind Auditions Premiere (Part 2), "Live Semifinal Performances"

Outstanding Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
Robert M. Malachowski Jr. (editor)
John M. Larson (editor)
Hudson Smith (editor)
Jason Stewart (editor)
Matt Antell (editor)
Kevin Benson (editor)
Matthew Thomas Blair (editor)
Melissa Silva Borden (editor)
Jamie Bull (editor)
William Castro (editor)
Jason Cherella (editor)
A.J. Dickerson (editor)
Noel A. Guerra (editor)
John Homesley (editor)
Omega Hsu (editor)
Ryan P. James (editor)
James J. Munoz (editor)
Rich Remis (editor)
Eric B. Shanks (editor)
Robby Thompson (editor)
Eric Wise (editor)
Roger Bartlett (editor)
The Voice "Episode 1005" NBC

Primetime Emmy Awards 2015

Won
Primetime Emmy
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
Oscar Dominguez (lighting designer)
Sam Barker (lighting director)
Daniel K. Boland (lighting director)
Craig Housenick (lighting director)
Johnny Bradley (media server operator)
National Broadcasting Company (NBC)
For episode: "818A".
Outstanding Reality-Competition Program
Mark Burnett (executive producer)
John de Mol (executive producer)
Audrey Morrissey (executive producer)
Marc Jansen (executive producer)
Lee Metzger (executive producer)
Chad Hines (co-executive producer)
Amanda Zucker (co-executive producer)
Mike Yurchuk (co-executive producer)
Jim Roush (co-executive producer)
Kyra Thompson (co-executive producer)
May Johnson (supervising producer)
Teddy Valenti (supervising producer)
Anthea Bhargava (supervising producer)
Clyde Lieberman (supervising producer)
Ashley Baumann (senior producer)
Keith Dinielli (senior producer)
Barton Kimball (producer)
Brittany Martin Porter (producer)
Kyley Tucker (producer)
Carson Daly (producer)
Michelle McNulty (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special
Michael Abbott (production sound mixer)
Kenyata Westbrook (production sound mixer)
Robert P. Matthews Jr. (production sound mixer)
John Koster (production sound mixer)
Ryan Young (post-production sound mixer)
Randy Faustino (broadcast music mixer)
Andrew Fletcher (pa mixer)
Christian Schrader (supplemental audio mixer)
Michael Bernard (music sub-mixer)
Eric White (vocal mixer)
Mike Parker (stage monitor mixer)
Eddie Marquez (production sub-mixer)
Bill Dietzman (monitor mixer)
National Broadcasting Company (NBC)
For episode: "Finale Results".
Outstanding Production Design for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Programming
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)
Lydia Smyth (art director)
National Broadcasting Company (NBC)
For episodes: "701", "806" and "815A".
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
Allan Wells (techincal director)
Diane Biederbeck (camera)
Danny Bonilla (camera)
Suzanne Ebner (camera)
Guido Frenzel (camera)
Alex Hernandez (camera)
Dave Hilmer (camera)
Marc Hunter (camera)
Scott Hylton (camera)
Katherine Iacofano (camera)
Scott Kaye (camera)
Steve Martyniuk (camera)
Jofre Rosero (camera)
Bryan Trieb (camera)
Terrance Ho (video control)
Steve Simmons (camera)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Episode 718B".
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
Shawn Finch (department head hairstylist)
Jerilynn Straitiff (key hairstylist)
Renee Ferruggia (additional hairstylist)
James Dunham (additional hairstylist)
Stacey Morris (additional haristylist)
National Broadcasting Company (NBC)
For: "Episode 818B".

Primetime Emmy Awards 2014

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Reality-Competition Program
Mark Burnett (executive producer)
John de Mol (executive producer)
Audrey Morrissey (executive producer)
Stijn Bakkers (executive producer)
Lee Metzger (executive producer)
Chad Hines (co-executive producer)
Nicolle Yaron (co-executive producer)
Amanda Zucker (co-executive producer)
Mike Yurchuk (co-executive producer)
Jim Roush (co-executive producer)
Kyra Thompson (supervising producer)
May Johnson (senior producer)
Teddy Valenti (senior producer)
Ashley Baumann (producer)
Carson Daly (producer)
Keith Dinielli (producer)
Barton Kimball (producer)
Kyley Tucker (producer)
Brittany Martin Porter (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Drama Series, Variety Series, Miniseries or a Special
Oscar Dominguez (Lighting Designer)
Sam Barker (Lighting Director)
Daniel K. Boland (Lighting Director)
Johnny Bradley (Lighting Director)
Craig Housenick (Lighting Director)
Outstanding Interactive Program
National Broadcasting Company (NBC)
One Three Media
Talpa Media USA
Warner Horizon Television
Outstanding Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)
Lydia Smyth (art director)
Kristen O'Malley (set decorator)
National Broadcasting Company (NBC)
For episodes: "601", "516A" and "607".
Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special
Michael Abbott (production mixer)
Kenyata Westbrook (production mixer)
Robert P. Matthews Jr. (production mixer)
John Koster (production mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Ryan Young (post production mixer)
Christian Schrader (supplemental audio mixer)
Tim Hatayama (music mix recordist)
Michael Bernard (music sub mixer)
Andrew Fletcher (foh mixer)
Bill Dietzman (reality stage monitor mixer)
Eddie Marquez (production sub mixer)
National Broadcasting Company (NBC)
For: "Episode 619A".
Outstanding Picture Editing for Reality Programming
John M. Larson (supervising editor)
Hudson Smith (supervising editor)
Robert M. Malachowski Jr. (supervising editor)
William Castro (editor)
Eric B. Shanks (editor)
Jason Stewart (editor)
Robby Thompson (editor)
Noel A. Guerra (editor)
James Muñoz (editor)
National Broadcasting Company (NBC)
For: "Episode 601".
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
Shawn Finch (department head hairstylist)
Jerilynn Straitiff (key hairstylist)
Renee Ferruggia (hairstylist)
Samantha Wen (hairstylist)
Corey Hill (hairstylist)
Cheryl Marks (hairstylist)
National Broadcasting Company (NBC)
For: "Episode 419B".
Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
Darcy Gilmore (department head makeup artist)
Sherri Simmons (key makeup artist)
Thea Samuels (makeup artist)
Kristene Bernard (makeup artist)
Carlene Kearns (makeup artist)
Molly Tissavary (makeup artist)
National Broadcasting Company (NBC)
For: "Episode 516B".
Outstanding Cinematography for Reality Programming
Alex Van Wagner (cinematography)
Steve Lopez (camera)
Adam Tash (camera)
Marcos Alvarado (camera)
Jeffrey Wilkins (camera)
Edgar Martin (camera)
Graham Steele (camera)
Dom Zanghi (camera)
National Broadcasting Company (NBC)
For: "Episode 601".

Primetime Emmy Awards 2013

Won
Primetime Emmy
Outstanding Reality-Competition Program
John de Mol (executive producer)
Mark Burnett (executive producer)
Audrey Morrissey (executive producer)
Stijn Bakkers (executive producer)
Lee Metzger (executive producer)
Chad Hines (co-executive producer)
Jim Roush (co-executive producer)
Amanda Zucker (co-executive producer)
Nicolle Yaron (senior supervising producer)
Mike Yurchuk (senior supervising producer)
Kyra Thompson (supervising producer)
Teddy Valenti (senior producer)
May Johnson (producer)
Carson Daly (producer)
Ashley Baumann (producer)
Keith Dinielli (producer)
Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety Series
Oscar Dominguez (lighting designer)
Daniel K. Boland (lighting director)
Sam Barker (lighting director)
Craig Housenick (media server operator)
For episode: "(Season 3) Live Final Performances".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for Variety or Nonfiction Programming
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)

For episodes: "Battle Rounds (Part 1)," The Live Shows, Semi-Finals, and "The Blind Auditions (Part... More

For episodes: "Battle Rounds (Part 1)," The Live Shows, Semi-Finals, and "The Blind Auditions (Part 1)"

Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
Shawn Finch (department head hairstylist)
Jerilynn Straitiff (key hairstylist)
Renee Ferruggia (additional hairstylist)
Cheryl Marks (additional hairstylist)
Corey Hill (additional hairstylist)
Kathleen Leonard (additional hairstylist)
National Broadcasting Company (NBC)
For episode: "The Live Shows (Part 1)".
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
Allan Wells (technical director)
John Repczynski (camera)
Suzanne Ebner (camera)
Diane Biederbeck (camera)
Dave Hilmer (camera)
Manny Bonilla (camera)
Marc Hunter (camera)
Steve Martyniuk (camera)
Scott Kaye (camera)
Scott Hylton (camera)
Joe Coppola (camera)
Guido Frenzel (camera)
Alex Hernandez (camera)
Jofre Rosero (camera)
Steve Simmons (camera)
Terrance Ho (video control)
National Broadcasting Company (NBC)
For episodes: "Live Final Performances".

Primetime Emmy Awards 2012

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for Variety or Nonfiction Programming
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)
For episodes "Blind Auditions (Part 2)", "Battle Rounds (Part 1)" and "Live Shows (Part 4)"
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
Shawn Finch (department head hairstylist)
Jerilynn Straitiff (additional hairstylist)
Cindy Costello (additional hairstylist)
Cheryl Marks (additional hairstylist)
Renee Ferruggia (additional hairstylist)
Samantha Wen (additional hairstylist)
For episode #210A
Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety Series
Oscar Dominguez (lighting designer)
Daniel K. Boland (lighting director)
For episode "Live Shows (Part 1)"
Outstanding Reality-Competition Program
Dean Houser (supervising producer)
Carson Daly (producer)
John de Mol (executive producer)
David Offenheiser (producer)
Jim Roush (co-executive producer)
Lee Metzger (executive producer)
Audrey Morrissey (executive producer)
May Johnson (producer)
Stijn Bakkers (executive producer)
Teddy Valenti (producer)
Joni Day (producer)
Nicolle Yaron (supervising producer)
Chad Hines (co-executive producer)
Amanda Zucker (co-executive producer)
Mark Burnett (executive producer)
Mike Yurchuk (supervising producer)

ALMA Awards 2012

Won
ALMA Award
Favorite TV Reality, Variety, or Comedy Personality or Act
Christina Aguilera

ALMA Awards 2011

Nominated
ALMA Award
Favorite TV Reality, Variety, or Comedy Personality or Act
Christina Aguilera

Art Directors Guild 2017

Nominated
Excellence in Production Design Award
Variety, Reality, or Competition Series
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Brittany Perham-MacWhorter (art director)
Lydia Smyth (art director)
Zeya Maurer (art director)
John Myatt (assistant art director)
Kyle Doll (assistant art director)
Heather Cantrell (set decorator)

Art Directors Guild 2016

Nominated
Excellence in Production Design Award
Variety, Competition, Reality, or Game Show Series
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)
Lydia Smyth (art director)
Brittany Perham-MacWhorter (art director)
Kirsten Larsen (assistant art director)
Stephanie Trigg (set decorator)
Episodes: "Blind Auditions Premiere", "Battles Premiere", and "The Knockouts Premiere"

Art Directors Guild 2015

Nominated
Excellence in Production Design Award
Variety, Competition, Reality, or Game Show Series
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)
Brittany Perham-MacWhorter (art director)
Lydia Smyth (art director)
Kirsten Larsen (assistant art director)
Episode: "Blind Auditions Premiere"

Art Directors Guild 2014

Nominated
Excellence in Production Design Award
Multi-Camera, Variety, or Unscripted Series
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Dave Edwards (art director)
Lydia Smyth (art director)
Zeya Maurer (art director)
Brittany Perham-MacWhorter (assistant art director)
Ellen Jaworski (assistant art director)
Ed Strang (scenic artist)
Jose Ramirez (scenic artist)
Kristen O'Malley (set decorator)
Episode: "Live Playoffs, Part 1"

Art Directors Guild 2013

Nominated
Excellence in Production Design Award
Episode of a Multi-Camera, Variety or Unscripted Series
Anton Goss (production designer)
James Connelly (production designer)
Zeya Maurer (art director)
Rick Vanzini (art director)
Anthony Bishop (art director)
Lydia Smyth (assistant art director)
Kirsten Larsen (assistant art director)
Scott Harper (graphic designer)
Ed Strang (scenic artist)
Jose Ramirez (scenic artist)
Lynn Brown (scenic artist)

ASCAP Film and Television Music Awards 2013

Won
ASCAP Award
Top Television Series
Matt Chambless
David Paul Dorn
Jared Gutstadt
William McIntyre
Jeff Peters
Rick Smith
Additional recipient Bill Markt
Top Television Series
David Paul Dorn (Composer)

California on Location Awards 2014

Nominated
COLA
Location Professional of the Year - Reality Television
Alexandra Gibson

Critics Choice Television Awards 2016

Won
Critics' Choice TV Award
Best Reality Show - Competition

Critics Choice Television Awards 2016

Won
Critics' Choice TV Award
Best Reality Show - Competition
Nominated
Critics' Choice TV Award
Best Reality Show Host
Carson Daly

Critics Choice Television Awards 2015

Nominated
Critics' Choice TV Award
Best Reality Series - Competition

Critics Choice Television Awards 2014

Nominated
Critics' Choice TV Award
Best Reality Series - Competition
Best Reality Host
Carson Daly

Critics Choice Television Awards 2013

Won
Critics' Choice TV Award
Best Reality Series - Competition

Critics Choice Television Awards 2012

Won
Critics' Choice TV Award
Best Reality Series - Competition

Gay and Lesbian Entertainment Critics Association (GALECA) 2012

Nominated
Dorian Award
TV Musical Program of the Year

GLAAD Media Awards 2012

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Reality Program
National Broadcasting Company (NBC)

Gold Derby Awards 2016

Nominated
Gold Derby TV Award
Reality Program

Gold Derby Awards 2015

Won
Gold Derby TV Award
Best Reality Program

Gold Derby Awards 2014

Nominated
Gold Derby TV Award
Reality Program

Gold Derby Awards 2013

Won
Gold Derby TV Award
Reality Program

Gold Derby Awards 2011

Nominated
Gold Derby TV Award
Reality-Competition Program

Guild of Music Supervisors Awards 2017

Won
GMS Award
Best Music Supervision in a Docuseries or Reality Television
Clyde Lieberman
Jill Meyers

Guild of Music Supervisors Awards 2016

Won
GMS Award
Best Music Supervision in a Docuseries or Reality Television
Clyde Lieberman
Jill Meyers
Season 8

Guild of Music Supervisors Awards 2015

Won
GMS Award
Best Music Supervision in a Reality Television
Clyde Lieberman
Jill Meyers
Seasons 6 and 7

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards 2017

Nominated
Artisan
Best Contemporary Makeup - Television and New Media Series
Darcy Gilmore
Kristene Bernard
Diane Mayo
Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series
Jerilynn Straitiff
Meagan Herrera
Renee Ferruggia

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards 2016

Nominated
Artisan
Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series
Shawn Finch
Jerilynn Straitiff
Renee Ferruggia
Episode: "Live Finale"

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards 2015

Nominated
Artisan
Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series
Shawn Finch
Jerilynn Straitiff
Cheryl Marks

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards 2014

Won
Artisan
Best Contemporary Hair Styling - Television and New Media Series
Shawn Finch
Jerilynn Straitiff

Image Awards 2017

Nominated
Image Award
Outstanding Reality Program/Reality Competition Series

Image Awards 2016

Nominated
Image Award
Outstanding Reality Program/Reality Competition Series

Image Awards 2015

Nominated
Image Award
Outstanding Reality Series

Image Awards 2014

Nominated
Image Award
Outstanding Reality Series

Imagen Foundation Awards 2013

Nominated
Imagen Award
Best Variety or Reality Show

Kids' Choice Awards, USA 2017

Nominated
Blimp Award
Favorite Reality Show

Kids' Choice Awards, USA 2015

Won
Blimp Award
Favorite Talent Competition Show
National Broadcasting Company (NBC)

Kids' Choice Awards, USA 2014

Nominated
Blimp Award
Favorite Reality Show
Warner Bros. Television
Mark Burnett Productions

Kids' Choice Awards, USA 2013

Nominated
Blimp Award
Favorite Reality Show

Online Film & Television Association 2016

Won
OFTA Television Award
Best Individual Host or Panelist in a Reality or Non-Fiction Program
Adam Levine
Nominated
OFTA Television Award
Best Reality or Non-Fiction Program
Best Direction of a Reality or Non-Fiction Program

People's Choice Awards, USA 2017

Won
People's Choice Award
Favorite Competition TV Show

People's Choice Awards, USA 2016

Nominated
People's Choice Award
Favorite TV Show
John de Mol
MGM Television

People's Choice Awards, USA 2015

Won
People's Choice Award
Favorite Competition TV Show

People's Choice Awards, USA 2014

Won
People's Choice Award
Favorite Competition TV Show

People's Choice Awards, USA 2013

Nominated
People's Choice Award
Favorite Competition TV Show
Favorite Celebrity Judge
Adam Levine
Favorite Celebrity Judge
Christina Aguilera

People's Choice Awards, USA 2012

Nominated
People's Choice Award
Favorite TV Competition Show

PGA Awards 2017

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Competition Television
Audrey Morrissey
Jay Bienstock
Mark Burnett
John de Mol
Chad Hines
Lee Metzger
Kyra Thompson
Mike Yurchuk
Amanda Zucker
Carson Daly
Season 9-11

PGA Awards 2016

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Competition Television
Audrey Morrissey
Mark Burnett
John de Mol
Marc Jansen
Lee Metzger
Chad Hines
Jim Roush
Kyra Thompson
Mike Yurchuk
Amanda Zucker
Seasons 7 and 8

PGA Awards 2015

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Competition Television
Stijn Bakkers
Mark Burnett
John de Mol
Chad Hines
Lee Metzger
Audrey Morrissey
Jim Roush
Kyra Thompson
Mike Yurchuk
Amanda Zucker

PGA Awards 2014

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Competition Television
Stijn Bakkers
Mark Burnett
John de Mol
Chad Hines
Lee Metzger
Audrey Morrissey
Jim Roush
Kyra Thompson
Nicolle Yaron
Mike Yurchuk
Amanda Zucker

PGA Awards 2013

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Competition Television
Stijn Bakkers
Mark Burnett
John de Mol
Chad Hines
Lee Metzger
Audrey Morrissey
Jim Roush
Nicolle Yaron
Mike Yurchuk
Amanda Zucker

Teen Choice Awards 2014

Won
Teen Choice Award
Choice TV Personality: Female
Shakira
Choice TV: Reality Competition Show
Choice TV Personality: Male
Adam Levine

Teen Choice Awards 2013

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Reality Competition Show
Choice TV Personality: Male
Adam Levine
Choice TV Personality: Male
Blake Shelton

Teen Choice Awards 2012

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Personality: Male
CeeLo Green
Choice TV: Female Personality
Christina Aguilera
Choice TV: Reality Competition

Teen Choice Awards 2011

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Breakout Show
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Personality
Christina Aguilera
Choice TV: Personality
Adam Levine
Choice TV: Reality Competition

Television Critics Association Awards 2014

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Reality Programming

Television Critics Association Awards 2013

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Reality Programming

Television Critics Association Awards 2012

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Reality Programming

Television Critics Association Awards 2011

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Reality Programming

TV Guide Awards 2014

Won
TV Guide Award
Favorite Reality Competition Show

TV Guide Awards 2013

Won
TV Guide Award
Favorite Reality Competition

TV Guide Awards 2012

Nominated
TV Guide Award
Favorite Singing Contest

Young Hollywood Awards 2014

Nominated
Young Hollywood Award
Reality Royality

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards