Edit
Spooky Buddies (Video 2011) Poster

(2011 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Vince

Writing Credits  

Kevin DiCicco ... (character "Air Bud" created by)
 
Robert Vince ... (written by) and
Anna McRoberts ... (written by)
 
Paul Tamasy ... (characters created by) &
Aaron Mendelsohn ... (characters created by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Hound (voice)
...
...
...
Deputy Sniffer (voice)
...
...
...
Devil Kid (as Mitchell Duffield)
...
...
Nico Ghisi ...
Budderball (voice)
...
Billy / B-Dawg (voice)
Tatiana Gudegast ...
1st Beagle Pup - voice / Pink Goblin
...
Rosebud (voice)
Nicholas Harrison ...
...
...
Sam
...
Pip (voice)
...
Stuart Malinowski ...
Monster Mash Singer
...
...
...
Mudbud (voice)
Tom Pickett ...
...
Zelda (voice)
...
...
...
Hoot (voice)
...
Frank C. Turner ...
...
Charles Henry Wyson ...
Buddha (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Angry Townsperson (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Anna McRoberts ... producer
Robert Vince ... producer

Music by 

Brahm Wenger

Cinematography by 

Mike Southon ... director of photography

Film Editing by 

Kelly Herron

Casting By 

Lorna Johnson

Production Design by 

Michael S. Bolton ... (as Michael Bolton)

Art Direction by 

Roxanne Methot ... (as Mary Roxanne Methot)

Set Decoration by 

Shirley Inget

Costume Design by 

Stephanie Nolin

Makeup Department 

Tim Chappell ... assistant hair stylist (as Timothy James Chappell)
Leeann Charette ... first assistant makeup artist (as Lee Ann Charette)
Leigh Clarke ... second assistant makeup artist
Joel Echallier ... prosthetic makeup artist / special makeup effects designer
Honey Dawn Faircrest ... key hair stylist (as Honey-Dawn Faircrest)
Gillian Keys ... second assistant makeup artist
Trudy Parisien ... key makeup artist (as Trudy A. Parisien)
Marcine Peter ... contact lens technician
Owen Pierson ... second assistant hair stylist
Brydie Stone ... first assistant makeup artist
Marjorie Wood ... first assistant makeup artist

Production Management 

Ian Birkett ... production manager
Louisa Skinner ... post-production supervisor (as Louisa Rees)
Darcy Wild ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Geoff Anderson ... splinter unit director
Sam Carey ... trainee assistant director
Brian Chapek ... trainee assistant director
Joanne Gerein ... first assistant director
Kate Godley ... third assistant director
Rob Larson ... second assistant director
Anna McRoberts ... splinter unit director (as Anna Mcroberts)

Art Department 

Warren Agee ... carpenter
Ardley Angelhart ... greens person (as Ardley Anglehart)
Mike August ... carpenter
Alistair Bell ... carpenter
Paul Birch ... carpenter
Terri Bishop ... dresser
Tom Bonny ... dresser
Rene Bourque ... head sculptor (as Armand Rene Bourque)
Wendy Brotherston ... paint coordinator
Jess Campbell ... dresser (as Jessie Campbell)
Clayton Carr ... greens person
John Carr ... greensperson
Paul Carriere ... paint foreman
Jim Cebrowski ... construction foreman
Janice Chow ... dresser
Donald Crowell ... painter
Adam Dent ... dresser
Roger Dole ... assistant set decorator
Rowland Dyton ... lead hand carpenter
R.D. 'Luther' Fairbairn ... property master
Mark Francis ... assistant property master
Mike Gallagher ... props assistant
Joy Hanser ... sign writer
C. Ryan Hazenboom ... on-set construction / stand-by carpenter (as Corey Ryan Hazenboom)
Tracy Hendrix ... dresser
Robert Hillard ... carpenter
Janessa Hitsman ... dresser
Eliza Hooker ... dresser
Cindy Johnson ... painter (as Cindy L. Johnson)
Brett R. Johnstone ... painter
Terry Joseph ... buyer
Michael Kabrud ... carpenter
Raelene Knowles ... dresser
Dustin LaVoie ... lead hand carpenter (as Dustin Lavoie)
John Lavoie ... lead paint (as Dustin John Lavoie)
Mike LeBlanc ... painter (as Michael LeBlanc)
John Lennig ... sign writer
George Lesjak ... carpenter
Philip Linfield ... carpenter
Jason Martin ... greens person
Mike McCarthy ... construction buyer
Mark McDermott ... carpenter
John G. Miller ... carpenter (as John Miller)
Eric Nascou ... dresser
Michael Nemirsky ... dresser / set designer
Charles Newson ... on-set props
Shane O'Reilly ... lead hand carpenter
Roy Obermann ... carpenter
Hitoshi Okamoto ... sculptor
Trevor Oleksy ... head greensperson
Chris Poptsis ... on-set dresser
Robert Pratt ... storyboard artist (as Rob Pratt)
Sara Quine ... dresser
Kaeleigh Rettie ... dresser
Michaela Sale ... painter
Shawn Schmidt ... carpenter
Cameron Senum ... location leadman
Gloria Smyth ... painter
Chris Thompson ... construction coordinator
Robert Turriff ... sculptor
Brady Van Hest ... dresser
Natalie Van Hest ... art department assistant
Tyler Vince ... on-set dresser
Jessica Yeandle-Hignell ... sculptor
Osvaldo Yero ... sculptor

Sound Department 

Chris Fairfield ... adr recordist / sound supervisor / walla editor / walla mixer
Craig George ... foley editor / foley mixer
Greg Hannas ... boom operator
Patrick Haskill ... sound designer (as Pat Haskill) / supervising sound editor (as Pat Haskill)
Gord Hillier ... adr recordist / sound effects editor / supervising re-recording mixer
Matt Kunau ... sound consultant: Dolby
Eric Lamontagne ... sound mixer
Don Mann ... backgrounds editor
Jean-Édouard Miclot ... sound engineer (as Jean-Edouard Miclot)
Maureen Murphy ... foley artist
Harley Paul ... dialogue editor
Danny Reeves ... additional adr
James Schoening ... boom operator
Bill Sheppard ... sound re-recording mixer
Cam Wagner ... foley artist
Graham Crowell ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Mark Blacklock ... special effects
Curt Bonn ... special effects rigger (as Kurt Bonn)
Kory Grim ... special effects (as Kory Grimolfson)
Mark Kielan ... special effects technician
Donna Leahy ... special effects
Kyle T. Moore ... special effects (as Kyle Moore)
David Paller ... first assistant special effects coordinator (as Dave Paller)
Gary Paller ... special effects rigger
Robert Paller ... special effects coordinator (as Rob Paller)
Tom Price ... special effects

Visual Effects by 

Geoff Anderson ... visual effects supervisor
Melissa Lee Anderson ... visual effects production manager
Ken Beauchamp ... senior effects technical director
Denny Bigras ... senior animator
Patricia Binga ... lead animator (as Patricia 'Bus Pass' Binga)
Luke Spence Byrd ... lead matchmover
Paola Chavez ... compositor (as L.Paola Chavez Olmos)
Terry Dankowych ... animator
Adam de Bosch Kemper ... additional visual effects (as Adam De Bosch Kemper)
Chelsea Marie Elliott ... compositor
Paul Faulkes ... effects technical director
Heather Garrow ... animator
Justin Gladden ... visual effects producer
Sam Johnston ... compositor / plate supervisor
Brett Keyes ... additional visual effects
Will Kosman ... concept artist / visual effects coordinator
Ryan Letourneau ... IT administrator
Hailey Moore ... look development technical director
Saybian Morgan ... digital effects supervisor
Shawn Patapoff ... senior tools developer
Jason Pielak ... visual effects editor
Mark T. Reid ... lead compositor (as Mark Reid)
Avichai Shahar ... animator (as Avichai Shachar)
Vicki Silva ... compositing supervisor (as Vicki Silva Weber)
Donald Tse ... compositor
Ruslan Vasylev ... lead modeller
Sebastian Weber ... character supervisor
Graham White ... compositor
Daniel Woods ... visual effects assistant

Stunts 

Ed Anders ... stunt performer
Curt Bonn ... stunt rigger (as Kurt Bonn)
Mike Desabrais ... stunt performer
Craig Fraser ... stunt performer
Kory Grim ... stunt performer
Randy Lee ... stunt coordinator
Gerald Paetz ... stunt performer
Gary Paller ... stunt rigger
Todd Scott ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Dave Alexander ... company grip / rigging grip
Cale Ashe ... second assistant camera: "b" camera
Sandes Ashe ... first assistant camera: "b" camera
Ryan Bailey ... gaffer
Dacoda Bartles ... lamp operator
David Bercovici-Artieda ... camera operator: "a" camera
J.B. Bivens ... dolly grip: "a" camera
Matt Braun ... lamp operator (as Matt James Braun)
Adam Braverman ... second assistant camera: "a" camera
Al Campbell ... key grip
Trevor Carabin ... best boy electric (as T.C. Carabin)
Peter Carty ... first assistant camera: "a" camera
Josiah Cooper ... camera trainee
Rusty Deluce ... first assistant camera: "c" camera
Jay Diamond ... board operator: town hall
Richard Eagan ... first assistant camera: "b" camera
Doug Ede ... video assistant: splinter unit (as Douglas Ede)
Sacha Fassaert ... first assistant camera: "b" camera
Ryan Fehr ... crane grip
Bob Findlay ... Steadicam operator
Christopher C. Fisher ... company grip (as Christopher Fisher)
Keith Flanagan ... dolly grip: "a" camera
Jonathan Fox ... lamp operator
Justin Hanika ... generator operator
Jackson Harper ... camera trainee
Jesse Harris ... company grip
Frederick Heartline ... second assistant camera: "b" camera (as Fredrick Heartline)
Keenan Horita ... lamp operator
Michael Jacobsen ... rigging grip
Tim Johnson ... crane grip (as Tim Jonsson)
Dennis Jones ... rigging gaffer
Rick Lobb ... best boy grip (as Rick M. Lobb)
Larry Lynn ... director of photography: splinter unit
Michael Martell ... company grip (as Mike Matall)
Paul Matsalla ... generator operator
Finbar McMillan ... dolly grip: "b" camera
Matt Medwin ... lamp operator
Josh Moody ... camera: EPK
Adrian Mottram ... lamp operator
Joshua F.J. Murdock ... company grip
Jordan Neifer ... crane grip (as Jordy Neifer)
Aaron Olson ... video assistant
Michael Potts ... lamp operator / second assistant camera: "c" camera
Dave Roughley ... lamp operator (as David Roughley)
Tyler Scott ... lamp operator
Mike Southon ... camera operator: "b" camera
David Strongman ... still photographer
Benjamin M. Thomas ... lamp operator (as Ben Thomas)
Johnny Walker ... key rigging grip
Christopher C. Fisher ... dolly grip: second unit (uncredited)
Paolo Malo ... grip (uncredited)
Paul Matsalla ... gaffer: second unit (uncredited)
Laura May Taylor ... lamp operator (uncredited)

Casting Department 

Sandra Couldwell ... extras casting
Kara Frederick ... extras casting assistant
Renee Henry ... casting assistant: US (as Renee Good)
Jackie Lind ... casting: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Sheila Bingham ... assistant designer
Scott Blackie ... background costumer
Nancy Jones ... set supervisor (as Nancy B. Jones)
Ruso 'Ruskin' Llannera ... costumer
Alyssa Nasvadi ... truck costumer
Jana Reidel ... costumer: animals
Jody De Ruiter ... background costumer (as Jody deRuiter)
Nicola Ryall ... background costumer

Editorial Department 

Anne Marie McGinn ... post-production coordinator (as Anne-Marie McGinn)
Jason Pielak ... on-set editor
Mitchell Politeski ... trainee assistant editor
Peter Sartwell ... technical supervisor
Nik Svab ... first assistant editor / on-line editor / on-set editor
Seán Travers ... colorist
Nathan Van Horn ... second assistant editor
Keir Vichert ... first assistant editor / on-line editor
Jennifer Pearson ... first assistant editor (uncredited)

Music Department 

Thomas Bowes ... orchestra leader
Jo Buckley ... assistant orchestra contractor
Crouch End Festival Chorus ... choir
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Gregory Prechel ... composer: additional music / music editor / orchestrations
Casey Stone ... scoring mixer
David Temple ... director: Crouch End Festival Chorus
Brahm Wenger ... orchestra conductor / orchestrations
Lewis Jones ... score recordist (uncredited)
Jason Poss ... music transcription (uncredited)
Bruce White ... viola (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello (uncredited)

Transportation Department 

Ghilas Aiteur ... driver: hair/makeup/wardrobe
Michael Breed ... driver
John Bromley ... driver / driver: cast
Ketih Cameron ... driver: cable truck (as Keith Bruce Cameron)
Stefano Chimarios ... driver: cast
Kam Dhesi ... transportation captain
Dean Fitzpatrick ... transportation coordinator
Dave Harris ... driver: cast (as David N. Harris)
Peter Holt ... driver
Arnaldo Lombardi ... driver: cast
Jordan MacKay ... driver: set dec
Rick MacKay ... driver (as Rick Mackay)
Chris Mullen ... driver: construction
Jim Papadogambros ... driver
Al Parisien ... driver
Amar Sangha ... driver
John Santies ... driver: construction
Mark Schmitke ... driver: hair/makeup/wardrobe
John Sorenson ... driver: cast (as Jorgen Sorensen)
Rick Weeks ... driver: honeywagon

Other crew 

Sean P. Aislabie ... craft service assistant (as Sean Aislabie) / first aid assistant (as Sean Aislabie)
Robin Auckland ... craft service (as Robin Ackland) / first aid (as Robin Ackland)
Raymond W. Beal ... animal trainer
Jennifer Beckhuson ... production assistant
Michael Bendner ... extras wrangler
Daniel Biagi ... office production assistant
Chris Billow ... production assistant
Tammy Blackburn ... additional trainer (as Tammy Vanessa Blackburn)
Georgina Bradley ... additional trainer
Luke Bradshaw ... script supervisor
Mike Calic ... production assistant
Steven Campbell ... production assistant
Candace B. Cothern ... additional trainer (as Candy Cothern)
James Dew ... additional trainer
Danika Dinsmore ... set tutor
Audra Dore ... assistant: kennel
Linda Dubuc ... production insurance: GlobalEx
Joel Echallier ... puppeteer
Mark A. Echevarria ... additional trainer
Peter Fletcher ... extras wrangler
Mark Forbes ... animal coordinator
John Genzel ... production banking: Royal Bank of Canada
Thomas L. Gunderson ... additional trainer (as Tom Gunderson)
Annika Hagen ... script supervisor: splinter unit
Mark Hakim ... assistant chef: Tivoli Moving Picture Caterers
Kirsten Hansen ... development executive
Raj Ho ... production assistant
Mike Hopcraft ... assistant: kennel
Trevor Hopp ... production assistant
Ken Hovgaard ... location scout
Susan Humphrey ... additional trainer
Daniel Kredell ... development executive
Emily Long ... production assistant
Yvonne Loppnau ... assistant: kennel
Erik Lydestad ... chef: Tivoli Moving Picture Caterers (as Erik Lyde-Stad)
April Mackin ... additional trainer
Jen Mallet ... assistant: director/producer
Brad McDonald ... assistant: kennel
Jill McQueen ... production coordinator
Cristie Miele ... additional trainer
Hamish Miller ... assistant chef: Tivoli Moving Picture Caterers
Karen Miskenack ... security coordinator
Glenn Moore ... craft service assistant / first aid assistant
Edgar Morales ... production assistant
Chris Obonsawin ... on-set monitor: AHA
Peter Pantages ... location manager
Andrew Pavlik ... assistant location manager
Martina Pavlik ... production assistant
Catherine Pittman ... additional trainer (as Cathy Pittman)
Tracey Poirier ... extras wrangler
Nicole Reid Naziel ... production assistant (as Nicole Reid-Naziel)
Brian Reilly ... production assistant
Tracy Roberson ... unit publicist (as Tracey Roberson)
Anthony Rolfe ... production assistant
Stephanie Ryan ... production assistant
Denise Sanders ... additional trainer
Gail H. Schacht ... business affairs (as Gail Schacht)
Morgan Schmidt ... production assistant
Eva B. Schmieg ... legal services: Heenan Blaikie (as Eva Schmieg)
Julie Schultz ... additional trainer
Bruce Seto ... production assistant
David Simpson ... assistant chef: Tivoli Moving Picture Caterers
Doree Sitterly ... additional trainer
Cherie Smid ... additional trainer (as Cherie L. Smid)
David Sousa ... additional trainer (as Dave Sousa)
Tony Suffredini ... additional trainer
Maureen Sugrue ... assistant chef: Tivoli Moving Picture Caterers
Jane Talbot ... extras wrangler
Laura May Taylor ... key production assistant
Trudi Thorwaldson ... assistant production accountant
Susan Trovao ... production accounting clerk
Karla Wanner ... first assistant production coordinator
Laurie Watt ... production accountant
Paula Weeks ... craft service assistant / first aid assistant
Robyn Wiener ... production coordinator
Ryan Wilde ... key production assistant
Tim Williams ... additional trainer
Melinda Eichberg ... animal trainer (uncredited)
Kristen Ross ... production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page