Edit
Paranormal Activity 3 (2011) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Henry Joost
Ariel Schulman

Writing Credits  

Christopher Landon ... (written by)
 
Oren Peli ... (film "Paranormal Activity")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Dennis (as Chris Smith)
...
...
Kristi (as Jessica Brown)
Hallie Foote ...
Grandma Lois
...
Randy Rosen
...
Lisa
...
...
...
William Juan Prieto ...
Hunter (as William Prieto)
Jackson Xenia Prieto ...
Hunter (as Jackson Prieto)
Paitoon Cheng ...
Ida
Eddie Medrano ...
Party Magician
...
Crying Bridesmaid
...
Bailey (as Bailey Brown)
Tucker Brown ...
Tucker
Jessica Berger ...
Kid
...
Kid
Asher Rowland ...
Kid
...
Kid
...
Woman
...
Dorothy Wolfe
Marilyn Alex ...
Creepy Lady
Jackie Benoit ...
Creepy Lady
Jody Carter ...
Creepy Lady
...
Creepy Lady
Karen Teliha ...
Creepy Lady
Create a character page for: ?

Produced by 

Jason Blum ... producer
Jeanette Brill ... co-producer (as Jeanette Volturno-Brill)
Akiva Goldsman ... executive producer
Christopher Landon ... co-producer
Oren Peli ... producer
Gregory Plotkin ... co-producer
Steven Schneider ... producer

Cinematography by 

Magdalena Górka

Film Editing by 

Gregory Plotkin

Casting By 

Terri Taylor

Production Design by 

Jennifer Spence

Art Direction by 

David Batchelor Wilson ... (as David Wilson)

Set Decoration by 

Kelly Berry

Costume Design by 

Leah Butler

Makeup Department 

Kymber Blake ... makeup department head
Paula Jane Hamilton ... key makeup artist
Rene Vaca ... department head hair stylist
Robert Hall ... special makeup designer: Almost Human Inc (uncredited)
Dalton Kutsch ... special makeup fx technician: Almost Human Inc. (uncredited)

Production Management 

Rick Osako ... unit production manager (as Rick A. Osako)
Ralph Bertelle ... executive in charge of production (uncredited)
Richard Stirling ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

James Moran ... first assistant director
Marc Newland ... second assistant director
Jaysene Overton ... second second assistant director
Matt Smith ... second second assistant director
James Moran ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Zachery Alexander ... property master
Rich Andrade ... lead person
Alan Barnett ... art department production assistant
Morgan Blackledge ... assistant property master
Darren Patnode ... set dresser
Isidoro Avila ... set dresser (uncredited)
Maxwell Britton ... set dresser (uncredited)
Niko Hovartos ... on set dresser (uncredited)
Larry J. White II ... gangboss (uncredited)
Erica Willis McCormick ... set decorations buyer (uncredited)

Sound Department 

Paul Aulicino ... assistant supervising sound editor
Peter Brown ... supervising sound designer
Patrick Cusack ... field recordist
Robert Deschaine ... adr mixer
Joe Dzuban ... sound re-recording mixer
Paul Flinchbaugh ... digital media assistant
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Glynna Grimala ... adr supervisor
Greg Hayes ... mix technician
Gary A. Hecker ... supervising foley artist (as Gary Hecker)
Michael Hertlein ... dialogue editor
Daniel S. Irwin ... dialogue editor
Tim D. Lloyd ... boom operator (as Tim Lloyd)
Zsolt Magyar ... sound mixer
Craig Mann ... sound re-recording mixer
Margit Pfeiffer ... foley editor
Stephen P. Robinson ... sound designer
Paul Stevenson ... foley artist
Tami Treadwell ... adr recordist
Richard Mercado ... sound mixer: second unit (uncredited)
Beauxregard Neylon ... adr mixer (uncredited)
Steve Schwartzberg ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Mark Gullesserian ... special effects foreman
Thomas Mertz ... special effects coordinator (as Tom Mertz)
Steve Newquist ... special effects technician (uncredited)
Ted Robinson ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Brian Begun ... compositor: Hammerhead
Rob Blue ... compositor: Hammerhead
Timothy Michael Cairns ... compositor: Hammerhead (as Tim Cairns)
Daniel Chuba ... visual effects executive producer: Hammerhead (as Dan Chuba)
Caitlin Content ... compositor: Hammerhead
Mark A.Z. Dippé ... additional visual effects supervisor: Hammerhead (as Mark Dippe)
Jamie Dixon ... visual effects supervisor: Hammerhead
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead
Brandon Gonzales ... matte painter: Hammerhead
Deborah Hiner ... rotoscope artist: Hammerhead
Robert Malina ... visual effects editor (as Rob Malina)
Daniel Mellitz ... compositing supervisor: Hammerhead
Candida Nunez ... tracking supervisor: Hammerhead
Angella Szynkowski ... i/o: Hammerhead
Tommy Tran ... compositor: Hammerhead
Derek Zavada ... system administrator: Hammerhead
Brandon Gonzales ... concept artist: Hammerhead (uncredited)
Paul Hopkins ... matchmove/layout (uncredited)
Daniel Loiewski ... visual effects intern (uncredited)
Linda Tremblay ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

James Armstrong ... stunts
Kelli Barksdale ... stunts
Emily Brobst ... stunt double: Katie
Seth Duhame ... stunt double: Chris Smith
Meegan Godfrey ... stunts
Nikki Hester ... stunt double: Lauren Bittner
Craig Jensen ... stunts
G. Grant Jewett ... stunt rigger
Michael R. King ... stunts (as Mike King)
Nicholas King ... stunts (as Nick King)
Rob King ... stunt coordinator
Dennis Scott ... assistant stunt coordinator
Daniel Browning Smith ... stunts
Steven Stone ... stunts
Ator Tamras ... stunt double: Lauren Bittner
Liisa Cohen ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Keith Dunkerley ... camera operator / director of photography: second unit
Paul Farley ... first company grip (as Paul M. Farley)
Sergio Gutierrez ... second company grip
Jordan C. Kadovitz ... video assist (as Jordan Kadovitz)
Damon Liebowitz ... chief lighting technician (as Damon Leibowitz)
Oliver Mancebo ... digital imaging technician
Olga Matlin ... grip
Daniel C. McFadden ... still photographer (as Daniel McFadden)
Dara Norman ... dimmer operator
Benjamin Steeples ... second assistant camera
Phoebe Sudrow ... first assistant camera
Derek Touvell ... electrician
Brian Woronec ... assistant chief lighting technician

Casting Department 

Sarah Domeier ... casting assistant: Los Angeles
Alexa L. Fogel ... casting: New York (as Alexa Fogel)
Christine Kromer ... casting: New York
John McAlary ... casting associate: Los Angeles
Claire Simon ... casting: Chicago

Costume and Wardrobe Department 

Rebecca M. Graves ... costumer (as Rebecca Graves)
Linda Huse ... costume supervisor
Candle Williams ... production assistant: costume department
Christina DeMasi ... set costumer (uncredited)
Linda Huse ... wardrobe supervisor (uncredited)

Editorial Department 

Maria Gonzales ... first assistant editor
Joel Griffen ... assistant editor
Mark Griffith ... digital intermediate colorist
Omar Hassan-Reep ... first assistant editor
Vince Hughes ... dailies operator: nextLAB
Katherine Kane ... project coordinator
George Koran ... associate digital intermediate colorist
Nicholas Lareau ... outpost engineer
Wendy Nomiyama ... assistant editor
Jose Parra ... digital intermediate producer
Joe Rosenbloom ... post-production assistant
David Rosenthal ... i/o supervisor
Bill Schultz ... digital intermediate executive
Daniel Sessoms ... baselight operator: nextLAB
Elliott Traeger ... post-production assistant
Phillip Dawe ... post-production coordinator (uncredited)
Katie Fellion ... post production consultant (uncredited)
Aaron Kroger ... outpost engineer (uncredited)
Harry Muller ... color timer (uncredited)
Ron South ... first assistant editor (uncredited)

Transportation Department 

James G. Brill ... transportation coordinator
Jason Messersmith ... transportation captain

Other crew 

Laura Altmann ... production coordinator
Steve Berens ... animal wrangler
Joseph Bodner ... assistant: Mr. Blum
Cecilia Cardwell ... studio teacher
Justin Carville ... first assistant accountant
Nicki Cortese ... assistant: Mr. Goldsman
Danny Giles ... production assistant (as Daniel A. Giles)
Hernan Hernandez ... craft service
Pablo C. Herrera ... craft service (as Pablo Herrera)
Saj Jayasinghe ... account manager: Deluxe
Lynn Johnson ... medic
Jessica Kivnik ... production secretary
Megan Lurty ... production assistant
James Messersmith ... production assistant
Murray Miller ... location manager
Allyson Nelson ... production assistant: writer
Chelsea Peters ... assistant: Mr. Blum
Margaret L. Schlaifer ... studio teacher (as Margaret Schlaifer)
Sam Schweikert ... set production assistant: second unit
Patrick R. Siembieda ... production accountant (as Patrick Siembieda)
Billy Stimson ... production assistant
Alexis Tanasoca ... accounting clerk
David Thornsberry ... location manager
Erin Vitali ... production assistant
Diane Weiss ... script supervisor
Mandy Yaeger ... assistant: Mr. Joost & Mr. Schulman
Laura Caulfield ... production legal (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page