Edit
In the Name of the King 2: Two Worlds (2011) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Uwe Boll

Writing Credits  

Michael Nachoff ... (written by) (as Michael C. Nachoff)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Granger
...
The King / Raven
...
Manhatten
Christina Jastrzembska ...
Holy Mother
...
Allard
...
Elianna (as Natalia Guslistaya)
...
Seer
...
Thane
Michaela Mann ...
Young Woman
...
Pudgy Dark One
...
Soldier #1
...
Dunyana
...
Dark One Soldier
...
Soldier #2
...
Soldier #3
Sean Campbell ...
Court Announcer
...
Soldier
...
Dark One Actor
Alexandra Robinson ...
King's Servant
Rest of cast listed alphabetically:
...
Village Woman (uncredited)
...
Cop (uncredited)
Ralf Seeger ...
Dark One (uncredited)
...
Dark One Lord (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Dale A. Andrews ... executive producer
Uwe Boll ... executive producer
Dan Clarke ... producer (as Daniel Clarke)
Karyn Edwards ... executive producer
Jonathan Shore ... executive producer
Bob Van Ronkel ... associate producer (as Bob Van Runkel)
Shawn Williamson ... executive producer

Music by 

Jessica de Rooij

Cinematography by 

Mathias Neumann ... director of photography

Film Editing by 

Peter Forslund

Casting By 

Maureen Webb

Production Design by 

Rick Willoughby

Art Direction by 

Kimberley Zaharko ... (as Kim Zaharko)

Set Decoration by 

Josh Plaw ... (as Joshua D. Plaw)

Costume Design by 

Kerry Weinrauch

Makeup Department 

Rexford Bangle ... first assistant makeup artist
Leah Ehman ... key makeup artist
Angela Nair ... assistant hair stylist
Marnie Wong ... key hair stylist
Cory Roberts ... second assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Dan Clarke ... production manager (as Daniel Clarke)
Koah Kruse ... post-production supervisor
Jonathan Shore ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Dale Bredeson ... third assistant director
Chad Fitz ... trainee assistant director
Ryan Kosmynka ... second assistant director
Bill Mizel ... first assistant director

Art Department 

Alex Abahmed ... set painter
Grant Davey ... assistant property master
Ken Davies ... property master
Ilona Fausten ... scenic painter
Myke Jensen ... scenic artist
Miranda Middleditch ... dresser
Chris Nohel ... assistant set decorator
Shane O'Reilly ... construction coordinator
Cristina Peori ... head scenic artist
Cameron Senum ... construction foreman
Dena Skalin ... paint coordinator
Carol-Ann Smith ... scenic painter
Kester Svendson ... lead dresser (as Kester Svendsen)
Greg Williams ... on-set dresser
Luca Carati ... plasterer (uncredited) / set dresser (uncredited)
Christopher Rodgers ... lead carpenter (uncredited)

Sound Department 

Simon Bright ... boom operator
Jay Cheetham ... backgrounds editor
Matt Dawson ... adr mixer: Vancouver
Dario DiSanto ... foley editor
James Fonnyadt ... sound editor
David Green ... re-recording mixer
Kathryn He ... sound assistant (as Kathy He)
Graeme Hughes ... re-recording mixer
Kirby Jinnah ... sound supervisor
Laurie Melhus ... post audio manager
Candyce Meyers ... assistant sound editor (as Candyce Myers)
Mark Noda ... sound mixer
Glen Noseworthy ... foley mixer
Belinda Pattison ... assistant sound editor
Iain Pattison ... re-recording mixer
Tony Rodney ... assistant sound editor
Shane Shemko ... foley artist
Ann Townshend ... assistant sound editor (as Anne Townshend)
Kevin Townshend ... dialogue editor
Cam Wagner ... foley artist
James Wallace ... sound designer
Tony Wyman ... boom operator
Steven Iba ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Denys Guillemette ... special effects best boy
Harold Levy ... slime effects
Jak Osmond ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Beatrice Borowiec ... visual effects producer
Zenon Borowiec ... compositor / rotoscope artist
Aurélie Chien Chow Chine ... animator (as Aurelie Chien Chow Chine)
Julien de Volte ... visual effects production assistant (as Julien De Volte)
Thomas Eïd ... lead compositor (as Thomas Eid)
Arnaud Gomez-Thebaud ... 2D artist
Laurent Jaffier ... animator
Claude Lerouge ... lighting
Jérémie Mamo ... animator (as Jeremi Mamo) / compositor (as Jeremi Mamo) / rotoscope artist (as Jeremi Mamo)
Alexis Martinez ... 2D artist / visual effects supervisor
Michaël Massias ... visual effects supervisor
Michel Pecqueur ... head of animation
Michka Pescar ... rigging
Françoise Rabu ... tracking artist
Arthur Remy ... visual effects associate producer
Claudio Sepulveda ... digital intermediate colorist: Technicolor Creative Services, Vancouver
Arnaud Tabarly ... visual effects coordination assistant
Pierre-Olivier Thevenin ... creator: Dragon / matte painting artist (as Pierre Olivier Thevenin)
Olivier Tournayre ... 2D artist
Arnaud Vignal ... CG fire effects

Stunts 

Lloyd Adams ... stunts
Trevor Addie ... stunts
Tony Bailey ... stunts
James Bamford ... stunt coordinator
Loyd Bateman ... stunts (as Lloyd Bateman)
Shawn Beaton ... stunts
Chad Bellamy ... stunts
Curtis Braconnier ... stunts
Simon Burnett ... stunts
Brett Chan ... stunt performer
Lauro Chartrand ... stunts
Kimberly Chiang ... stunts
Dean Choe ... stunts
Brent Connolly ... stunts
Mike Desabrais ... stunts
Marny Eng ... stunts (as Marnie Eng)
Glenn Ennis ... stunts
Will Erichson ... stunts
Rob Hayter ... stunts
Brian Ho ... stunts
Ernie Jackson ... stunts (as Ernest Jackson)
Trevor Jones ... stunts
Paul Lazenby ... stunts
Don Lew ... stunts
J.J. Makaro ... stunts (as JJ Makaro)
Mark Mikita ... stunts
Tony Morelli ... stunts
David Mylrea ... stunts (as Dave Mylrea)
Jennifer Mylrea ... stunts
Matthew Mylrea ... stunts
Simon Northwood ... stunts
Efosa Otuomagie ... stunts
Matt Reimer ... stunts
Dan Rizzuto ... stunts (as Dan Rizutto)
Shawn Robidoux ... stunts
Quentin Schneider ... stunts
Shawn Stewart ... stunts
Cody Thomson ... stunts (as Cody Thompson)
Clay Virtue ... stunts
Eli Zagoudakis ... stunts
Natalie Burn ... stunt performer (uncredited)
Andrew Chin ... stunts (uncredited)
Lloyd Cunningham ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark Allan ... camera trainee
Michael Bailey ... best boy electric
T.C. Chapman ... gaffer (as Tracey Chapman)
Marco Ciccone ... camera operator: "b" camera
Mark Cohen ... first assistant camera: "a" camera
Jeff Grimshire ... grip
Chris Helcermanas-Benge ... still photographer
David Kurvers ... digital imaging technician (as Dave Kurvers)
David-Wesley Kyle ... second assistant camera: "b" camera (as David Wesley Kyle)
Steve Larsen ... best boy grip
Kyle Leggett ... lamp operator
Brian Lymer ... generator operator
Adam McDonald ... dolly grip: "b" camera
Marty Naucler ... first assistant camera: "b" camera
Austin Nethercoat ... grip
Mathias Neumann ... camera operator: "a" camera
Mark Neville ... dolly grip: "a" camera
Vince Phillips ... key grip
Carly Stinn ... second assistant camera: "a" camera
Grizz Salzl ... camera operator (uncredited)
Aiken Weiss ... Steadicam operator (uncredited)
Katie Yu ... still photographer (uncredited)

Casting Department 

Kit Hayward ... extras casting director
Sara Brown ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Scott Blackie ... truck costumer
Joan Boyko ... set supervisor
Joi Kittredge ... assistant costume designer
Tina Wilson ... costumer: prep/breakdown
Veronika Rudez ... extras costumer (uncredited)

Editorial Department 

Shannon Archibald ... post-production assistant
Bob Dewald ... first assistant editor
Scot Evans ... account executive: Technicolor Creative Services, Vancouver
Jay Harada ... digital intermediate editor: Technicolor Creative Services, Vancouver
Justin Richardson ... post-production assistant
Adam Rogers ... digital intermediate producer: Technicolor Creative Services, Vancouver
Keith Vincent ... digital intermediate systems administrator: Technicolor Creative Services, Vancouver

Music Department 

Maarten Buning ... composer: additional music / score producer
Peter Fuchs ... score mixer
Stan Koch ... orchestration
Than Van Nispen ... sound programmer (as Than van Nispen tot Pannerden)
Maarten Buning ... drum programmer (uncredited)

Transportation Department 

Gordon Alyward ... transportation coordinator (as Gord Alyward)
Bob Chase ... transportation captain
Kam Dehsi ... driver
Jim Farara ... driver (as Jimmy Farara)
Frank Guadagno ... driver (as Frank Gaudagno)
Ryan Hammerquist ... driver
Brent Hartsook ... driver
Joe Hermoza ... driver
Lloyd Lillie ... driver
Billy McRobbie ... driver: cast
Garry Radons ... driver: cast

Other crew 

Chris Adams ... assistant location manager
Robin Auckland ... craft service (as Robin Ackland) / first aid (as Robin Ackland)
Debbie Barlow ... accounting clerk
Bonnie Barton ... stand-in
Kristen Bell ... assistant: Ms. Edwards
Michael Bendner ... wrangler (as Michael Bender)
Joel Bradley ... first assistant production coordinator (as Joel Bradley Fox)
Neal Clarance ... chartered accountant: Ernst & Young LLP
Linda Crain ... key production assistant
Sarah Crawford ... post-production accounting: Brightlight Pictures Inc.
Karyn Edwards ... executive in charge of business and legal affairs
Arthur Evrensel ... legal advisor: Heenan Blaikie LLP
Sean Hanlin ... security
Stephen Hegyes ... partner: Brightlight Pictures Inc.
John Inthavixay ... vice president of finance: Brightlight Pictures Inc.
Ken Kabatoff ... assistant: Dolph Lundgren
Brenna Kelly ... assistant: Dolph Lundgren
Faria Khan ... office production assistant
Cathy Landry ... assistant accountant
Cian Lawlor ... corporate accounting: Brightlight Pictures Inc.
Margo MacPherson ... assistant: Shawn Williamson
Trevor Malkinson ... assistant chef: Truffles Fine Foods
Jessie McAllan ... operations: Brightlight Pictures Inc.
James Moffat ... chef: Truffles Fine Foods (as James Moffet)
Robert Murdoch ... location manager (as Rob Murdoch)
Darin Oishi ... production accountant
David Oland ... director of business and legal affairs
Dominique Ragenard ... assistant chef: Truffles Fine Foods
Joey Setter ... production coordinator
Joecy Shepherd ... script supervisor
Stephanie Swedlove ... executive assistant: Stephen Hegyes, Brightlight Pictures Inc.
Josh A. Young ... stand-in (as Josh Young)
Jeff Croft ... production assistant (uncredited)
Julien de Volte ... director: making-of documentary (uncredited)

Thanks 

Nora Baterdok ... very special thanks
Will Erichson ... very special thanks
Mandy Groening ... very special thanks
Sean LaLoge ... very special thanks
Kirk McMeekan ... very special thanks
Brannock Moon ... very special thanks (as Brannoch Moon)
Nicole Rockmann ... very special thanks
Aidan Williamson ... very special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page