Edit
Snow White and the Huntsman (2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rupert Sanders

Writing Credits (WGA)  

Evan Daugherty ... (screenplay) and
John Lee Hancock ... (screenplay) and
Hossein Amini ... (screenplay)
 
Evan Daugherty ... (screen story)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Gus
...
...
...
...
...
...
Hattie Gotobed ...
...
...
Young William
...
Anastasia Hille ...
Elliot Reeve ...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Tom Mullion ...
Rest of cast listed alphabetically:
Karen Anderson ...
...
Jason Bostridge ...
Dukes's Army
Adams Cullen ...
...
Fendland woman
...
Craig Izzard ...
Lee Edward Jones ...
Quert Dwarf Double
Cameron Matthew Leese ...
Nobleman
Edwards Lewis ...
Nion Dwarf Double
...
Gort Dwarf Double
...
Beith Dwarf Double
John Robinson ...
Bishop
...
Palace Worker (uncredited)
...
Ravenna Guard (uncredited)
...
Ravenna's Archer (uncredited)
Dylan Goodall ...
Fairy (mocap) (uncredited)
...
Village Peasant Amputee (uncredited)
...
Dukes Army / Nobleman (uncredited)
...
Magnus Guard (uncredited)
Kevin Hudson ...
Archer (uncredited)
...
Emaciated Peasant (uncredited)
...
Shadow Army Soldier (uncredited)
Hain MacSheoinin ...
Dark Guard (uncredited)
...
The Shadow (uncredited)
Max Manganello ...
Duke's Warrior (uncredited)
...
Warrior - Duke's Army (uncredited)
...
Woodsman (uncredited)
Sarah Molkenthin ...
Peasant (uncredited)
Alex Moore ...
Duke's Knight (uncredited)
Bryony Neylan-Francis ...
Gypsy Villager (uncredited)
Mayo Oliver ...
Ravenna Guard (uncredited)
...
Dark & Duke's Army Soldier (uncredited)
...
Bat Faerie (uncredited)
Jd Roth-round ...
Ravenna guard (uncredited)
...
Woodsman (uncredited)
...
Ravenna Guard (uncredited)
...
Mercenary #3 (uncredited)
David Verne ...
Shadow Soldier (uncredited)
...
Sara (uncredited)
Paul Warren ...
Emaciated Peasant (uncredited)
...
Ravenna's Archer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Laurie Boccaccio ... associate producer
Gloria S. Borders ... executive producer
Sarah Bradshaw ... co-producer
Helen Hayden ... producer: Ireland surf unit
Sam Mercer ... producer
Palak Patel ... producer
Joe Roth ... producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Greig Fraser

Film Editing by 

Conrad Buff IV
Neil Smith

Casting By 

Lucy Bevan

Production Design by 

Dominic Watkins

Art Direction by 

Andrew Ackland-Snow
Alastair Bullock
John Frankish
Oliver Goodier
Stuart Rose
David Warren ... supervising art director

Set Decoration by 

Fainche MacCarthy

Costume Design by 

Colleen Atwood

Makeup Department 

Roz Abery ... prosthetic makeup artist
Natalie Abizadeh ... make-up trainee: Crowd
Francesco Alberico ... hair stylist
Sylvia Atkins ... daily hair assistant
Victoria Bancroft ... prosthetic makeup artist
Farah Beegun ... standby optician
Jessica Brooks ... crowd makeup artist
Stuart Browne ... prosthetic modeller
Nicola Buck ... makeup supervisor: second unit
Amy Byrne ... makeup artist
Tilly Calder ... makeup junior
Hanna Canfor ... hair junior
Sacha Carter ... prosthetics production manager
Punam Chhatralia ... contact lens optician / standby contact lens optician
Bonnie Clevering ... hair stylist: Ms. Stewart
Helen Conroy ... junior makeup artist: dailies
Lauren Katie Cox ... hair trainee
Tamsin Dorling ... daily makeup artist
Sarah Downes ... makeup artist: crowd
Kathryn Fa ... hair stylist: crowd
Marcelle Genovese ... hair crowd supervisor
Richard Glass ... contact lens optician
Mandy Gold ... crowd makeup artist
Chloe Grice ... hair trainee
Nikkie Grimshaw ... prosthetic painter
Lisa Halstead ... daily hair styilst (as Lisa Newson)
Tammy Harewood ... daily makeup artist
Jennifer Harty ... makeup daily
Victoria Holt ... prosthetic makeup artist
Joe Hopker ... hair supervisor: second unit
Jill Hornby ... makeup: dailies
Colin Jackman ... sculptor
Soleil Jackson ... crowd makeup junior: dailies
Catriona Johnstone ... crowd hairdresser
John Kavanagh ... prosthetics assistant
James Kernot ... mouldshop supervisor
Angela Kiely ... junior makeup artist: second unit
Uxue Laguardia ... makeup artist
Katie Lee ... hair stylist: dailies
Sebastian Lochmann ... prosthetic makeup sculptor
Monica MacDonald ... makeup artist
Giuliano Mariano ... hair stylist
Sharon Martin ... makeup designer
Nuria Mbomio ... crowd makeup supervisor
Donald McInnes ... crowd makeup artist
Lois McIntosh ... makeup daily
Ferdinando Merolla ... hair stylist
Alice Moore ... makeup trainee
Nicola Mount ... hair stylist
Niamh O'Loan ... makeup artist
Susie O'Sullivan ... prosthetic makeup artist
Jane Oginsky ... assistant makeup artist
Shane Paish ... makeup artist for ms. theron
Stacey Panepinto ... makeup artist: Ms. Stewart
Sunita Parmar ... prosthetic makeup artist
Katie Pattenden ... assistant hair stylist
Nina Pratley ... crowd makeup junior: dailies
Pascale Recher ... junior makeup artist: dailies
Stuart Richards ... special makeup effects artist
Alex Rouse ... wigmaker
Luca Saccuman ... hair stylist
Laura Schiavo ... hair stylist
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens coordinator
Colin Shulver ... special makeup effects artist
Sophie Slotover ... make up artist: daily
Brigitta Smart ... crowd makeup artist
Kate Alexandra Smith ... prosthetics modeller / prosthetics mould maker
Stephanie Lynne Smith ... daily makeup
Tracy Smith ... hair stylist
Rachael Speke ... hair dailies
Angelo Vannella ... hair stylist
Luca Vannella ... hair department head
Sarah Walkinshaw ... makeup artist
Josh Weston ... special makeup effects artist
David White ... prosthetics makeup designer
Julie White ... prosthetic makeup artist
Lucy Willis ... daily makeup artist
Julia Wilson ... makeup artist assistant
Kate Laura Woodhead ... silicone technician
Pippa Woods ... crowd hair: dailies
Wakana Yoshihara ... hair stylist: crowd
Patt Foad ... crowd hair junior: dailies (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Sarah Bradshaw ... unit production manager
Simone Goodridge ... production supervisor
Samson Haveland ... assistant unit manager (as Sam Haveland)
Michael J. Malone ... unit production manager: additional photography
Tricia Miles ... post-production supervisor
Gerald Scaife ... second unit production supervisor
Lauren Scott ... post-production supervisor
Sean T. Stratton ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Dan Channing-Williams ... second second assistant director
James Davidson ... assistant director runner: crowd
Fraser Fennell-Ball ... second second assistant director: second unit
Tania Gordon ... base third assistant director: second unit
Lindsay Gough ... base third assistant director: second unit
Richard Graysmark ... first assistant director: second unit
Paul Hayes ... floor assistant director
Mark Layton ... second assistant director: second unit
Sandrine Loisy ... base third assistant director
John Mahaffie ... second unit director
Tom Mulberge ... third assistant director: second unit
Cedric Nicolas-Troyan ... second unit director
Samar Pollitt ... second assistant director
Ben Quirk ... third assistant director: dailies
Nanw Rowlands ... crowd second assistant director
Toby Spanton ... additional third assistant director
Vaughn Stein ... additional third assistant director
Andrew Ward ... first assistant director (additional photography)
Richard Whelan ... first assistant director

Art Department 

Michael Acheson ... greensman/arborist
Luis F. Aguilar ... stage foreman: additional photography
Roxana Alexandru ... draughtsperson
Jory Alvarado ... set dresser: additional photography
Maudie Andrews ... assistant buyer
Charlotte Anthony ... art department work experience
Martin Asbury ... storyboard artist
Ravi Bansal ... concept artist
Ken Barley ... h.o.d. plasterer
Sarah Bick ... junior greens daily
Matthew Broderick ... stand-by props
Mark Buck ... plasterer
Steven Burdett ... greensmen
Martin Campbell ... senior prop modeller
Oliver Carroll ... assistant art director
Joel Chang ... concept artist
Keith Christensen ... sculptor: Ironhead Studio
Mick Chubbock ... standby plasterer
Danny Clark ... junior model maker
Jane Clark ... storyboard artist
Jeff Clark ... painter
Temple Clark ... storyboard artist
Matt Codd ... concept artist
Kelvin Cook ... chargehand dressing propsman
Jim Cornish ... storyboard artist
Bryn Court ... sculptor
Steve Court ... supervising plasterer
Gary Crosby ... hod painter
Laura Davison ... construction coordinator
Gary Dawson ... second unit chargehand stand-by prop
Alfonso De La Torre ... concept designer
Steven DeSantis ... construction coordinator: additional photography
John Dickenson ... concept artist
Laura Dishington ... graphic designer
Anthea Dixon ... painter
David Doran ... assistant art director
Steve Dring ... prop modeller
Judy Ducker ... production buyer
Jack Dudman ... junior concept artist
David E. Duncan ... storyboard artist
Colin Ellis ... charge hand dressing props
Philip Elton ... assistant art director
Adriaan Engelbrecht ... prop modeller
James Enright ... props
Jeff Errico ... storyboard artist
Simon Essery ... props runner
Stephen Fell ... chargehand rigger
Jordana Finkel ... draughtsman
Richard Flower ... prop maker
Richard Fox ... stand-by carpenter
Rhiannon Fraser ... set decorating propmaker
Barry Gibbs ... property master
Hayley Gibbs ... props coordinator
Lily Gibbs ... property dyer & ager
Lucy Gibson ... props
Sarah Ginn ... junior draughtsperson
Craig Gleeson ... supervisor
Trevor Goring ... character illustrations
Simon Gosling ... prop modeller
Clare Gosnold ... petty cash buyer
Patrick Harris ... art department assistant
Paul Hearn ... set dresser
Jourdan Henderson ... art department co-ordinator: US
Peter Hooper ... greens supervisor
Jason Hopperton ... props storeman
Rhys Ifan ... draughtsman
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Thomas Jones ... prop modeller
Ben Kendall ... carpenter trainee
Kevin Kirkpatrick ... lead sculptor: Quantum Creation FX
Chloe Kletsa ... art department assistant
Vance Kovacs ... concept artist
Magdalena Kusowska ... concept artist
Gerald Linnane ... carpenter
Will Loughlin ... greensman
Vincent Lucido ... storyboard artist
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Kevin Mahoney ... paint supervisor: additional photography
Jerad Marantz ... character designer
Jon Marson ... key greensman
Dominic Masters ... draughtsman
Mark McCabe ... drapesman
Ian McCaughrean ... concept artist
Kate McColgan ... production buyer / set dresser
Peter McKinstry ... concept artist
Rob Mear ... prop modeller
Sonny Merchant ... stand-by props: second unit
Sebastian Meyer ... concept artist
Naomi Moore ... art department co-ordinator: UK
Brian Muir ... sculptor
Ben Munro ... standby art director
Neil Murrum ... dressing propman
Annis Naeem ... concept illustrator
Brian Neighbour ... construction manager
Sophie Neil ... art department assistant
Rick Newsome ... storyboard artist
Mitch Niclas ... chargehand standby props
Danny O'Keefe ... props
Harriet Orman ... production buyer
Andrew Palmer ... assistant art director
He Jung Park ... concept artist
Robert Park ... supervising carpenter
Darryl Paterson ... assistant property master
Carl Peters ... props
Thomas Power ... sculptor
Rick Radomski ... art department assistant
Jenny Ray ... set decorating propmaker
Justin Richards ... greensman
Andrew Richardson ... greens
Steve Ritchie ... prop hand
Mark Rocca ... prop modeller
Tom Rothwell ... greensman
Annushka Russell ... draughtsman
Mark Russell ... construction buyer
Mark Smith ... dressing props
Gavin Snell ... modeler
Jeff Tartaglini ... general foreman: additional photography
Jeremy Thompson ... property master: additional photography
George Thomson ... property department
Amy Lynn Umezu ... storyboard artist
Joe Vettese ... sculptor
Ketan Waikar ... draughtsman
Norman Walshe ... concept artist
Amanda Ward ... soft props
Dicken Warner ... thatching
Simon Webber ... concept artist
Ian Whiteford ... greensman
Catherine Whiting ... junior draughtsman
Andrew Williamson ... concept artist
Clare Winkworth ... art department assistant: dailies
Eddie Wolstencroft ... stand-by painter
Rebecca Wood ... armoury props
Ryan Jeremy Woodward ... storyboard artist
Dorrie Young ... draughtsman
Paul Zippo ... construction electrician
Darren Fitzsimons ... sculptor (uncredited)
Matt Hains ... props trainee (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Sandy Buchanan ... adr recordist
Derek Casari ... adr engineer
Simon Chase ... ADR editor
Smokey Cloud ... first assistant sound editor
Ryan Cole ... recordist
Blake Collins ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Paula Fairfield ... sound designer / sound effects editor
Steve Finn ... boom operator
Glen Gathard ... adr recordist
John Guentner ... foley mixer
Warren Hendriks ... sound designer
Craig Henighan ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
James Hyde ... adr recordist
Bob Kellough ... supervising foley editor
Tom Lalley ... sound re-recording engineer
Ai-Ling Lee ... sound designer / sound effects editor
David Lucarelli ... adr recordist
Travis MacKay ... adr mixer
Chris Munro ... production sound mixer
Paul Munro ... production sound mixer: second unit
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Rob Nokes ... field sound effects
Dan O'Connell ... foley artist
Jill Purdy ... supervising dialogue and adr editor
Erin Michael Rettig ... sound engineering
Tristan Tarrant ... boom operator: second unit
William Towers ... sound maintenance

Special Effects by 

Vince Abbott ... senior special effects technician
Dominic Allan ... special effects technician
Kirby Allen ... special effects modeller
Robin Beavis ... special effects technician (as Robbie Beavis)
Blake Bolger ... special effects technician
Caimin Bourne ... senior special effects technician
Xavier Breuil ... special effects technician
Ben Broadbridge ... special effects technician
Jamie Corbould ... special effects technician
Neil Corbould ... special effects supervisor
Fernando da Silva ... sfx gangsman
Craig Daly ... snow effects technician
Keith Dawson ... lead senior technician
Michael Dawson ... special effects supervisor
Paul Denney ... snow effects technician
Michelle Deville ... fabrication department: Legacy Effects
Dawn Dininger ... specialty costumes
Brian Duff ... special effects assistant technician
Ronnie Durkan ... special effects technician
Manex Efrem ... special effects senior technician
Laura Elliott ... special effects technician
Andrew Ellwood ... special effects trainee
Nicholas Ellwood ... special effects trainee
Damian Fisher ... mold shop supervisor
Jesse Gee ... suit fabricator: Legacy FX
Tom Goodman ... explosives engineer
Charlie Graovac ... special effects trainee
Jared Guenther ... special effects technician
Oliver Guy-Watkins ... snow supervisor
Claire Hall ... special effects medic
Peter Haran ... special effects floor supervisor: second unit
Taea Hartwell ... special effects technician: Legacy Effects
Tomo Hayashi ... special effects technician
Mark Hutchinson ... snow effects technician
Stephen Hutchinson ... floor supervisor: second unit
Ben James ... special effects assistant
Terry Jones ... special effects senior technician
Nick Joscylene ... special effects technician
Alana Kirkpatrick ... special effects assistant
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician
Alan Lashbrook ... special effects
Kristen Lobstein ... special effects technician
Michael MacFarlane ... special effects technician
Lindsay MacGowan ... effects supervisor: Legacy Effects
Dan MacIntyre ... snow effects technician
Kevin Mathews ... wire effects supervisor
Martin 'Marty' McLaughlin ... senior snow effects technician
Kevin McTurk ... special effects technician: Legacy Effects
Noah Meddings ... special effects technician
David Merritt ... key artist: Legacy Effects
Nigel Nixon ... special effects production buyer
Angela Novak ... assets coordinator: Legacy Effects
Declan O'Donnell ... special effects assistant
William Overstall ... special effects modeller
Dennis Parker ... special effects technician
Ken Pearce ... facial motion capture
Tim Phoenix ... special effects
Dave Poole ... senior special effects technician
Del Reid ... snow effects technician
Tracey Roberts ... special effects technician
Dave Roddham ... special effects technician
John Rosengrant ... studio coordinator: Legacy Effects
Simon Rowling ... special effects crew
Alan Scott ... studio coordinator: Legacy Effects
Karol Stachowicz ... special effects technician
Ana Stichini ... special effects coordinator
Tom Stroud ... snow effects technician
David 'Pinkie' Thomas ... modeller
Neil Toddy Todd ... special effects technician
George Troester ... special effects technician
Mark Vanstone ... senior technician
Matt Veale ... special effects technician
Steven Warner ... special effects floor supervisor
Daniel Williams ... special effects technician
Stuart Wishart ... special effects senior technician
Clint Zoccoli ... fabricator: Legacy FX
Brian Claus ... model department: Legacy Effects (uncredited)

Visual Effects by 

Resham Aaron ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Gary Abrahamian ... division lead animator: Pixomondo
Sean William Adair ... compositor: Hydraulx
Gokcer Adli ... matchmove artist: Rhythm & Hues
Stanley Joseph Aghori ... visual effects technical director
Suzaine Aguirre ... digital imaging specialist
Kavan Ahalpara ... production coordinator: Rhythm & Hues
Kieran Ahern ... editorial assistant: Baseblack
Shish Aikat ... education manager: Rhythm & Hues
Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects exective producer: BlueBolt
Erik Akutagawa ... digital image resources supervisor
Juan Antonio Alamo ... visual effects artist
Dominic Alderson ... lighting technical director
Brad Alexander ... pre-visualization supervisor
Diccon Alexander ... concept artist/matte painter: Double Negative
Casey Allen ... visual effects supervisor
Praveen Allu ... prep artist
Holli Alvarado ... flame artist
Xuzhen An ... compositor: Pixomondo
David Andrade ... previs artist
Mohammed Anuz ... modeling technical director
Syed Arafath Apsar ... visual effects production assistant
Mayumi Arakaki ... visual effects production manager
Joe Arnold ... matchmove artist
Saurabh Arora ... compositor: Rhythm & Hues
Jeff Atherton ... visual effects producer: Hydraulx
Jarrod Avalos ... matchmove supervisor
Henry Badgett ... 2d supervisor: BlueBolt
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Jen Bahan ... senior rigger
Wenting Bai ... compositor: Pixomondo
Cheryl Bainum ... executive producer: HATCH
Anand Balasubramaniam ... technical animator: Rhythm and Hues India
Jason Barlow ... lighting technical director
Adam Barnett ... technology support
Angela Barson ... visual effects supervisor: BlueBolt
Valentina Bartiromo ... roto/prep artist
Bryan Bartlett ... lead compositor
Dan Bartolucci ... Flame artist: Lola VFX
Katrina Barton ... visual effects coordinator
Claudio Bassi ... digital compositor: Baseblack
Anuradha Behera ... visual effects coordinator
Sara Bennett ... compositing supervisor: The Mill
Marc H. Berrouet ... character rigger: Pixomondo
Romain Besnard ... visual effects artist
Annalyn Betinol ... roto/paint artist: Pixomondo
Dane Bettis ... pipeline technical director
Avinash Bhandary ... digital compositor
Nikhil Bhatnagar ... pipeline technical director
Muhittin Bilginer ... visual effects technical director: Double Negative
Thomas Biller ... lighting artist
Vincent Blin ... flame artist
Michelle Blok ... previs supervisor
Ashley Blyth ... matchmove artist
Sathish Kumar Bodicherla ... technical director: cloth/hair
Bhargava Boini ... digital compositor
Michael Bomagat ... lead animator: Double Negative
Dinesh Borude ... background prep technical director
Ryan Bowden ... effects technical director: Rhythm and Hues
Neal Bradshaw ... 3d scan technician: Gentle Giant Studios
James Braid ... technology: Double Negative
Phil Brennan ... visual effects supervisor (as Philip Brennan)
A.J. Briones ... previs artist
Jason Lee Brown ... modelling lead
Randy Brown ... compositing supervisor: Pixomondo
Cody Brunty ... visual effects artist
Stuart Bullen ... lead compositor: bluebolt
Andrew Bunday ... pipeline supervisor: Baseblack
Shannan Burkley ... matte painter
Elika Burns ... roto/paint artist: Pixomondo
Amirah Busairi ... roto artist
Maria Busco ... effects technical director: Double Negative
Rashabh Butani ... prep/roto artist: Rhythm & Hues
Jeremy F. Butler ... character rigging supervisor
Moises Flores Cabrera ... junior compositor: Lola Visual Effects
Daniel Caffrey ... technical support: Double Negative
Kristaan Cain ... effects technical director: Double Negative
Stephen Camardella ... previsualization artist
Huseyin Caner ... Cyber scanning supervisor
Patrick Canning ... rotoscope artist: Hydraulx VFX
Joe Carhart ... visual effects assistant coordinator: Universal Pictures
Paul Carman ... lead effects technical director
Sibi Chakaravarthi ... texture painter
Alexander Chaliovski ... visual effects technical director
Chee Leong Chan ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Eric K. Chan ... digital compositor
Jerly Chang ... matchmove lead: Double Negative
Jessi Chang ... look development
Abhishek Chaturvedi ... roto and paint artist
Ashley Chaw ... matchmoving artist: Rhythm & Hues
Marco Checa Garcia ... senior compositing technical director: Rhythm & Hues
Richard Cheek ... rigger: Pixomondo
Zhongwei Chen ... matchmove artist: Pixomondo
Cheng Cheng ... roto/paint artist: Pixomondo
Karen Cheng ... compositor: Pixomondo
Yong Cheng ... matchmove artist: Pixomondo
Vanessa Cheung ... digital matte painter
Nicolas Chevallier ... senior generalist: BlueBolt
Emma Brofjorden Chevin ... compositor: Pixomondo
Celine Chew ... visual effects coordinator
Hitesh Chikate ... lead tech animator: Rhythm & Hues Studios
Wally Chin ... roto/paint artist: Pixomondo
Jeremy Chinn ... modeling lead: Rhythm and Hues
Vikas Chirate ... senior systems administrator
Jiyeon Cho ... compositing and lighting artist
Julian Chong ... digital paint artist: Double Negative
Sandesh Chonkar ... modeler: Rhythm & Hues, India
Gotthardt-Mills Chris ... lidar scanning technician
Andrea Chua ... rotoscope artist: Double Negative
Marvin Chua ... render i/o coordinator
Daniel Chung ... matchmove technical director: rhythm and hues
Lester Chung ... lighting technical director
Ivan Cipriani ... digital compositor: Baseblack
Patrick Clancey ... digital opticals
Lisa Clarity ... visual effects artist
Ross Clark ... assistant data wrangler
Trent Claus ... flame artist
Pietro Coco ... paint/prep artist
Adam Coglan ... visual effects artist
Joshua M. Cogswell ... technical animation lead: Rhythm and Hues
Will Cohen ... visual effects producer: Mill Film
Miodrag Colombo ... compositor: Pixomondo
Shaun Comly ... digital artist: Rhythm & Hues / senior look development technical director
Michael Conelly ... digital fx supervisor
Michael Connor ... roto/prep artist: Double Negative
Robert Connor ... matchmove artist: Double Negative
Matt Conway ... matte painter: Rhythm and Hues
Sean Coonce ... digital compositor: Rhythm and Hues
John Cornejo ... compositor: Pixomondo
Will Correia ... digital artist: lighting, Baseblack
Trea Cotton ... roto/paint artist: Pixomondo
Craig Crane ... Lidar supervisor
Michael Crane ... lead digital compositor: Rhythm and Hues
Jason Crosby ... fx artist: Pixomondo
Tim T. Cunningham ... visual effects producer: Rhythm & Hues
Amy Cuthbertson ... lead matchmove artist: The Mill
Umesh Dalvi ... effects technical director: Rhythm & Hues Studios, India
Enrico Damm ... lead lighting artist: Pixomondo
Dazrene Irman Darus ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Marcos De Barros ... modeler: Pixomondo
Jose L. De Juan ... digital artist
Angelo de Witt ... visual effects artist: The Mill
Robert Deas ... cg sequence supervisor: Double Negative
Jean-Claude Deguara ... animation supervisor: The Mill
Christian Deiß ... visual effects technical director: Pixomondo
Jessica Psy DeLacy ... technical animator
Ashutosh Deshmukh ... technical animator
Fefo Desouza ... Flame artist
Amol Dighe ... technology operations lead
Doris Ding ... roto/paint artist: Pixomondo
John Dinh ... compositor: Pixomondo
Van Le Do ... visual effects studio coordinator
Stephen Dobbs ... technical director
Yoav Dolev ... digital compositor: Double negative
Hugo Dominguez ... visual effects artist: Pixomondo
Nicolas Donel ... lead matte painter
Benjamin Richard Drake ... render I/O administrator
Pierre Drolet ... modeler: Pixomondo
Brent Droog ... visual effects artist
Christopher Dsouza ... background prep technical director
Philip Duncan ... technical animator: Rhythm and Hues
Gus Duron ... digital opticals editor
Ryan Dutour ... digital compositor
Pauline Duvall ... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Joseph Eapen ... matchmove artist: Pixomondo
Stephen Edwards ... roto/paint artist: Pixomondo
Joël Einhorn ... visual effects artist
Tosh Elliott ... senior creature modeller
Stephen Ellis ... visual effects artist
Josh Elmore ... model/texture artist: Hydraulx
Stephen Elson ... visual effects executive producer
Denny Ertanto ... compositor: Pixomondo
David Espinoza ... cg artist: Pixomondo
Huw J. Evans ... CG sequence supervisor
Sabine Ewers-Schorr ... recruiter: Pixomondo
Matthew Fairclough ... compositor: Pixomondo
Carl Fairweather ... visual effects artist
Péter Farkas ... digital compositor: Double Negative
B.J. Farmer ... vfx producer: Pixomondo
Ryan Fear ... motion control producer
Justin Ferk ... visual effects artist
Erik Fernando ... lighting/shading artist: Pixomondo
Deak Ferrand ... matte painter: HATCH
Catarina Ferreira ... roto/prep artist: BlueBolt
Fabrizio Fioretti ... visual effects artist: Bluebolt
Mohd Firdaus ... matchmove artist: Double Negative
Felix Fissel ... it manager: Pixomondo
Alex Fitzgerald ... visual effects coordinator
Dadrian Flavors ... visual effects production assistant
Jacob Flint ... matchmove artist: The Mill
Cheri Fojtik ... texture painter
Chun Wai Adam Fok ... rigger: Pixomondo
Tze Ching Foo ... rotoscope artist
Lianne Forbes ... division matchmove supervisor: Pixomondo
Richard Fox ... digital compositor
Jonathan Frammingham ... visual effects artist
Eloi Nischith Francis ... roto/prep artist: Rhythm and Hues Studios
Gabriel Franke ... cg fx artist: Pixomondo
Mike Frevert ... visual effects artist
Miles Friedman ... visual effects coordinator: Lola VFX
Wesley Froud ... matchmove supervisor
Laetitia Gabrielli ... look development artist
Nicole Galaz ... technology show coordinator
John J. Galloway ... Compositing Sequence Supervisor: Double Negative
Feng Gao ... compositor: Pixomondo
Demitre Garza ... flame artist
Dawn Gates ... roto/paint artist: Pixomondo
Philippe Gaulier ... concept artist: Double Negative VFX
Henry Gaw ... render coordinator
Rob Geddes ... bgprep technical director: Rhythm & Hues
Mikael Genachte-Lebail ... digital matte painter: Rhythm & Hues
Daniel Georgiou ... matchmove artist: Double Negative
Trupti Ghosh ... visual effects coordinator
Mathew Giampa ... compositor: Rhythm & Hues
Matt Gibson ... previz artist
Matthew Gilson ... digital matte painter: Rhythm and Hues
Andrea Giordano ... texture artist
Sheila Giroux ... visual effects coordinator
Henning Glabbart ... lead compositor
Huiying Goh ... roto artist: Double Negative
Michelle Goh ... roto/prep lead: Double Negative
Olivia Goh ... visual effects coordinator
Ankit Gokani ... visual effects coordinator
Harrison Goldstein ... digital production manager: Rhythm & Hues
Jimmy Gordon ... technical animation supervisor
Namita Gotephode ... modeling and shading manager
Oded Granot ... compositing technical director: Rhythm & Hues
Katie Green ... associate lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Greg Groenekamp ... compositor: Pixomondo
Dean Grubb ... senior effects technical director
Chris Grun ... concept designer: Rhythm & Hues
Miguel A. Guerrero ... modeling supervisor: hydraulx
Andrew Guest ... visual effects
Jan Guilfoyle ... visual effects co-ordinator: BlueBolt
Sruthi Guntupalli ... visual effects artist
Benson Guo ... roto/paint artist: Pixomondo
Divya Gupta ... roto/paint artist: Pixomondo
Justin Hammond ... lighting technical director: Rhythm & Hues
Stephen Hammond ... texture painter
Rose Hancock ... visual effects coordinator
Rachel Faith Hanson ... visual effects coordinator
Dante Harbridge Robinson ... matte painter: BlueBolt
Will Hardwick ... digital compositor
Benjamin Hardy ... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Mohamad Sharil Harees ... prep artist
Anthony Harris ... color supervisor
John Hart ... cg texture artist
Philipp Hartmann ... massive artist: Pixomondo
John Lake Harvey ... digital compositor
Firdaus Hashim ... digital compositor
Wenyi He ... matchmove artist: Pixomondo
Ewoud Heidanus ... digital compositor: Double Negative
Nicolas Hernandez ... visual effects supervisor: Mill Film
Emiko Hikita ... roto/paint artist
Bryan Hirota ... visual effects supervisor: Pixomondo
Sean Castle Hitchcock ... junior compositor: Lola Visual Effects
Phil Holland ... visual effects consultant
Brian Holmes ... systems administrator: Pixomondo
Rudi Holzapfel ... visual effects supervisor: Baseblack
Richard Hopkins ... texture artist
Paul Hormis ... fx artist: Pixomondo
Heather Hoyland ... lead compositor
Duff Chung-Pu Hsiao ... roto/paint artist: Pixomondo
Chung-Yin Hsieh ... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Gerry Hsu ... technical animator
Xiaoyong Hu ... matchmove artist: Pixomondo
Chris Hunt ... visual effects artist
Drew Huntley ... compositor: Hydraulx
Nathan Hurlburt ... digital compositor
Ben Hutchings ... lighting td: Blue-Bolt
Andrew Hutchinson ... virtual camera technician
Lonnie Iannazzo ... CG production manager: Rhythm & Hues
Atsushi Imamura ... model/texture artist: Hydraulx
Chris Ingersoll ... digital compositor
Florentin Ionita ... digital compositor
Kevin Jackson ... lead animator
Janice M. Jacobs ... division vfx producer: Pixomondo
Joni Jacobson ... vfx executive producer: Pixomondo
Priyank Jain ... tech animator: Rhythm & Hues Studios
Neh Jaiswal ... visual effects coordinator
Andrea Jamiel ... render wrangler: Pixomondo
Christopher Jaques ... compositor: Double Negative
Daniel Jauregui ... visual effects artist
Andrew Jennings ... technical animator
Adam Jhani-Stephens ... studio assistant
Hongyan Ji ... roto/paint artist: Pixomondo
Leo Jia ... modeling/texturing artist: Pixomondo
Chao Jiang ... compositor: Pixomondo
Cherian Jijo ... background prep technical director: Rhythm and Hues India
Mabel John ... modeller: Rhythm and Hues Studio
Casey Johnson ... pipeline technical director
Helen Johnson ... digital compositor
Christopher Johnston ... vfx editor: Pixomondo
Tad Johnston ... MIS programmer
Amanda Johnstone-Batt ... visual effects artist
David Jones ... visual effects artist
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Nicholas Joseph ... compositor: Pixomondo
Vanja Jozinovic ... modeler: Pixomondo
Sarah Juniper ... digital compositor: Baseblack
Alla Kalachnikova ... co-lead lighting technical director: Rhythm & Hues Studios
Spiros Kalomiris ... lighting td: double negative
Kamalakkannan ... lead compositor
Megumi Kanazawa ... compositing td: Rhythm & Hues Studios
Gunjan Kathale ... look dev artist
Patricia Kavanaugh ... visual effects artist
John Kay ... previs animator
Matthew Kee ... lead matchmove technical director: Rhythm & Hues
Tomi Keeling ... motion control operator
Patrick Keenan ... digital compositor: Rhythm & Hues
Matt Kelly ... compositor: Pixomondo
Stephanie C. Kelly ... digital compositor
Michael Kessler ... pipeline technical director
Alvin Keung ... BG prep td: Rhythm & Hues Studio
Asim Khan ... digital effects artist: Baseblack
Hussin Khan ... production & technical support: Rhythm & Hues
Erin Eunsung Kim ... visual effects coordinator: Double Negative
Khi-Hyun Kim ... visual effects artist
Tricia Kim ... matchmove artist: Pixomondo
Anooj Kiran ... match move technical director
Alexander Kirk ... visual effects artist
Bhavani Kishore ... roto/prep artist: Rhythm & Hues
Jennifer Kitching ... visual effects artist
Karen Klein ... digital compositor
Dan Knight ... compositor: Pixomondo
Jamal Knight ... senior compositing technical director: Rhythm and Hues Studios (as Jason Knight)
Lena Amanda Koch ... visual effects coordinator assistant
Stephanie Kok ... matchmove technical director: Rhythm and Hues
Ivan Kokov ... division compositing lead: Pixomondo
Marcin Kolendo ... digital compositor
Kevin Kolodinsky ... title designer
Christian Korneck ... it system administrator: Pixomondo
Michael Kowalski ... division visual effects producer: Pixomondo
Sylvia Kratzsch ... lighting technical director: Double Negative
Slav Kravchenko ... texture artist: Pixomondo
Jaye Krebs ... compositing td: Rhythm and Hues
Duncan Boon Kwang Kuah ... technical director
Markus Kuha ... compositor: BlueBolt
Radha Kulkarni ... texture & shading artist
Gl Kumar ... texture painter
Bill Kunin ... compositor
James Kurian ... prep artist
Thilo Kuther ... visual effects executive producer: Pixomondo
Sarah Kym Cosmi ... texture & shading artist (as Sarah Cosmi)
Matt La Brooy ... lead matchmove technical director: Rhythm and Hues
Erran Lake ... data wrangler
Yogesh Lakhani ... lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Harry Lam ... digital effects supervisor
Terence Lam ... matchmover
David Lamps ... animation layout supervisor: Rhythm and Hues Studios
Michael Lankes ... division compositing lead: Pixomondo
Choon Ming Lau ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Thomas Lautenbach ... division visual effects supervisor: Pixomondo
Kirsty Lawlor ... compositor
Dan Lazarow ... lead lighting technical director: Rhythm & Hues Studios
Kenji Lee ... cg artist: Pixomondo
Matthew Lee ... matte painting supervisor: Pixomondo
Richard S. Lee ... environment artist: Pixomondo
Robbie Lee ... visual effects editor: Baseblack
Sam Lee ... compositor: Rhythm & Hues
Sun Lee ... senior matte painter: Hydraulx
Young Lee ... technical animation supervisor: Rhythm and Hues
Max Leonard ... visual effects coordinator: Lola VFX
Luka Leskovsek ... compositor: BlueBolt
Xavier Lestourneaud ... effects technical director: Double Negative
Dave Levine ... flame artist: Lola VFX
Justin Lewers ... modeler: Pixomondo
Edward Li ... pipeline technical director
Jing Li ... division vfx producer: Pixomondo
Qian Li ... compositor: Pixomondo
Ruibo Li ... matchmove artist: Pixomondo
Wenkang Li ... compositor: Pixomondo
Nicolas Lim ... roto/prep artist: Rhythm and Hues Studios
Tze Ken Lim ... matchmove artist: double negative
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative
Sharlene Lin ... model/texture artist: Hydraulx
Daniel Lindsey ... character rigger: Rhythm & Hues
Liwen Liu ... compositor: Pixomondo
Sophia Lo ... lighter & compositor: Rhythm and Hues
Leon Loukeris ... fx artist: Pixomondo
Kyle Lovrien ... educator
Sam Lucas ... cg artist: The Mill
Robyn Luckham ... animation supervisor
Valy Lungoccia ... compositor
John Lyons ... digital artist: Rhythm & Hues
Chenchen Ma ... matchmove artist: Pixomondo
Mabel ... modeller
Mary Lynn Machado ... look development/color & lighting: Rhythm & Hues Studios
Ben Mackey ... systems administrator: Pixomondo
Damien Macé ... lead matte painter: BlueBolt
Garry Maddison ... colourist
Renaud Madeline ... compositor
Raj Mahendran ... technical support
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant producer
Joe Mancewicz ... character rigging supervisor
Tom Mangat ... background prep technical director: Rhythm & Hues Studio
Indah Maretha ... prep artist
Josh Margolies ... editorial manager: Rhythm and Hues
Howard Margolius ... visual effects technical director: double negative
Mincho Marinov ... matchmove artist: Blue Bolt
Terry Marriott ... fx artist
Edward Martin ... matchmove artist
Paul Martinez ... model/texture artist: Hydraulx
Haydn Masuda ... compositing td: Rhythm & Hues Studios
Praveen Mathew ... lighting technical director
Shelley Matsutani ... look development manager: Rhythm & Hues
Jason Mayo ... technical director
Jamison McCord ... roto/paint: Hydraulx VFX
L. Patrick McCormack ... senior manager: International Digital Productions
Kelvin McIlwain ... visual effects art director
Mare McIntosh ... cgi coordinator: Hydraulx VFX
Gurel Mehmet ... concept artist: Double Negative
Jay Mehta ... lead prep/roto artist: Rhythm & Hues Studios
Ravi Mehta ... technology support
Tobias Meier ... matte painter: Baseblack
Suradi Melissa ... matchmove artist: rhythm & hues studios
Pieter Mentz ... division cgfx lead artist: Pixomondo
Ian Menzies ... motion control operator
Sebastian Meyer ... concept designer: Rhythm and Hues
David Michaels ... character technical director
Karishma Mirashi ... Look development TD (Shading & Fur Grooming): Rhythm and Hues
Nitesh Mishra ... roto artist
Toshiko Miura ... compositor: Pixomondo
John Moffatt ... visual effects supervisor
Azhul Mohamed ... effects technical director
Effandi Mohamed ... visual effects: Double Negative (as Mohamed Effandi)
Vikram Mohan ... matchmove artist: Double Negative
Young Joon Mok ... digital compositor
Steve Moncur ... visual effects supervisor
Zeke Morales ... visual effects editor: rhythm & hues
Rafael Morant ... matte painting & digital environment supervisor: BlueBolt
Rakesh More ... lead lighting technical director: Rhythm & Hues Studios
Aleksi Moriarty ... pipeline fx technical director: Pixomondo
Gwilym Morris ... animator: Double Negative
Adam Moura ... lighting lead
Rishikesh Nandlaskar ... 3D modeler
Malcolm Neailey ... matchmove artist
Dan Neal ... CG supervisor: Double Negative
Paul Nendick ... head of technology: Baseblack
Adrian Neub ... division it manager: Pixomondo
Dan Newlands ... matchmove artist
Celleste Ng ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Kieran Nicholas ... visual effects editor: double negative
Carlos-Christian Nickel ... senior technical director: lighting
Cedric Nicolas-Troyan ... visual effects supervisor
Lukas Niklaus ... animator: Pixomondo
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Johnathan Nixon ... effects technical director: Rhythm & Hues
James P. Noon ... head of tracking: Yannix
Clare Norman ... visual effects producer: Bluebolt
Tristan North ... lighting TD: Double Negative
Rob O'Dea ... matchmove artist: Baseblack
Mark O'Kane ... modeller
Robert Olsson ... digital matte painter
Zofie Olsson ... compositor: Pixomondo
John Palmer ... digital film bureau manager
Eugene Paluso ... matchmove
Khaled Pamir ... lighting artist: Pixomondo
Ming Pan ... concept designer: Rhythm & Hues
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: Baseblack
Nikolett Papp ... compositor: BlueBolt (as Niki Papp)
Hojin Park ... compositing td: Rhythm & Hues Studios
Clark Parkhurst ... flame artist
Hunter Parks ... look development
Chintan Parmar ... technical support
Prakash Parmar ... paint artist
Jale Parsons ... visual effects artist
Saku Partamies ... divison vfx supervisor: Pixomondo
Justin Pascal ... visual effects artist
Daniel Pastore ... texture artist
Allison Paul ... visual effects coordinator: Lola Visual Effects
Tilman Paulin ... digital compositor: Double Negative
Laura Pavone ... digital film bureau
Tan Paw Xuan ... compositor
Eloise Rachael Payne ... roto/prep artist: Double Negative
Robbie Payne ... on set vfx assistant
Claire Pegorier ... digital effects artist
Laurie Pellard ... studio assistant
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Scott Penningroth ... lighting artist: Rhythm and Hues
Seth Peterson ... lead lighter: Rhythm & Hues
Sean Pfeiffer ... visual effects artist
Long-Hai Pham ... previs artist
Kate Phillips ... visual effects producer: double negative
Mark V. Phillips ... assistant visual effects editor
Jaikumar Pillay ... effects artist: Rhythm & Hues Studios, India
Andrea Pirisi ... vfx editor: BlueBolt
Konstantinos Pontikidis ... matchmove artist
Josa Leah 'SDB' Porter ... production manager: Pixomondo
Tristan Porter ... compositing td: Rhythm & Hues Studios
Joana Powell ... visual effects assistant
Terron Pratt ... digital producer: Rhythm & Hues
Xinyi Puah ... visual effects editor: Double Negative
Rocco Pucillo ... visual effects coordinator
Franzisca Puppe ... division vfx producer: Pixomondo
Katherine Pursey ... visual effects artist
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Zhennan Quan ... matchmove artist: Pixomondo
Chris Radcliffe ... lead modeler
Mahmoud Rahnama ... division cg supervisor: Pixomondo
Erin Ramos ... fx supervisor: rhythm and hues
Srinivasan Ranganathan ... roto/prep artist
Lance Ranzer ... roto/paint supervisor: Pixomondo
Dean Rasmussen ... digital artist
Vishal Ravishankar ... pipeline
Ridhwan Razak ... roto/paint artist
Salahuddin Razul ... division paint/roto lead: Pixomondo
Vijay Bharath Reddy ... prep artist
Natalie Reid ... visual effects production assistant
Trina Renee ... vfx coordinator: Pixomondo
Ashley Retallack ... pipeline engineer: Bluebolt
Tania Richard ... concept artist: Double Negative
Dominic Ridley ... on-set matchmover
Nicolas Rigaud ... digital compositor: Double Negative
Colin Riley ... compositor: Rhythm and Hues Studios
Andrew Roberts ... dfx supervisor: Pixomondo
Neil Roche ... rigging supervisor: The Mill
Roni Rodrigues ... roto/prep artist
Lad Rohit ... texture/look dev artist
Zhiyang Rong ... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Alan Rosenfeld ... digital artist
Luca Gabriele Rossetti ... senior matte painter
Simon Rowe ... compositor: Bluebolt
Tom Rubendall ... visual effects production assistant
Marc Rubone ... lead compositor
Karl Rumpf ... CG production manager: Rhythm & Hues
Matthew Sacchitella ... render i/o coordinator
Krystal Sae Eua ... model/texture artist: Hydraulx
Josh Saeta ... sequence supervisor: Rhythm and Hues
Florian Salanova ... lighting td: double negative
Avi Salem ... compositor: Pixomondo
Mayuresh Salunke ... senior modeler: Rhythm & Hues
Marc-Andre Samson ... senior matte painter
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Kevin San ... visual effects: Double Negative
Marlies Schacherl ... vfx coordinator: Pixomondo
Jason Adam Schaefer ... rotoscope artist: Hydraulx VFX
Silam Schmidt ... global talent manager: Pixomondo (as Silam Oezkaya)
Crystle Schrecengost ... roto/paint artist: Pixomondo
Karie Schwabl ... production assistant: Pixomondo
Carla Schwam ... visual effects production supervisor
Kino Scialabba ... lead visual effects art director: Legion Entertainment
Alexandre Scott ... fx technical director: Pixomondo
Geoff D.E. Scott ... on set supervisor: Pixomondo
Matt Scott ... animator: Pixomondo
Alexander Seaman ... effects animation supervisor: Double Negative
Benjamin Seide ... division vfx supervisor: Pixomondo
Pedro Seixas ... roto/prep artist
Senthilvelan ... animator sr
Seshaprasad ... head of digital production: Rhythm & Hues Studios Asia
Joel Sevilla ... cg supervisor
Ryan E. Seymour ... matchmove supervisor: Double Negative (as Ryan Seymour)
Behnam Shafiebeik ... lead compositor: Rhythm & Hues
Siddharth Shah ... lead prep/roto artist: Rhythm and Hues
Rommel Shamoun ... compositor: Pixomondo
Shikhar Sharma ... modeling technical director
Sanchita Nath Shasmal ... texture painter
Mark Sherwood ... visual effects producer: baseblack
Natasha Shetye ... production coordinator
Todd Shifflett ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Mayumi Shimokawa ... matte painter: Rhythm and Hues
Heekyung Shin ... lighting technical director
Dominic Sidoli ... visual effects: Double Negative
Nic Sievers ... modeling lead: Rhythm & Hues
Murugan Siju ... compositing lead
Andrew Simmonds ... digital compositor
Tim Simon ... cg artist: Pixomondo
Nathaniel Sims ... effects technical director: Rhythm & Hues
John Slattery ... digital compositor
Matthew Smart ... previs artist
Brian A. Smeets ... fx technical director: Pixomondo
Brad Smith ... render i/o administrator
Hitesh Solanki ... lighting techical director: Rhythm & Hues Studio
Trevor Sommer ... technical animator
Simia Song ... roto/paint artist: Pixomondo
Somboun Souannhaphanh ... animator: Pixomondo
Doug Spilatro ... visual effects artist
Srinivas Sreekantan ... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Seshadri Srinidhi ... technical animation td
Angelo Stanco ... technical animation international supervisor: Rhythm and Hues
Christopher Stanczak ... compositor
Stephanie Jean Staunton ... visual effects compositor
Kellany Stewart ... compositor: Pixomondo
Jelena Stojanovic ... digital compositor
Brooke Stone ... visual effects coordinator
Christina Lee Storm ... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Sean Stranks ... 2D supervisor: Double Negative
Michael Strathearn ... lighting technical director: BlueBolt
Frederick George Stuhrberg ... 3D scanning
Jialin Su ... matchmove artist: Pixomondo
Sungwook Su ... fx artist: Pixomondo
Yinai Sun ... vfx coordinator: Pixomondo
Yanti Suryati ... matchmove artist: double negative
Josh Sutherland ... visual effects editor: Hydraulx
James Sutton ... 3d generalist: BlueBolt
Jeremiah Sweeney ... compositor: Lola Visual Effects
Glen Swetez ... lighting & rendering technical director: Double Negative
Greg Szafranski ... matte painter: Pixomondo
Emerick Tackett ... layout artist: Pixomondo / lead matchmove artist: Pixomondo
Kenny Tam ... visual effects
Joseph Tan Lui Boon ... junior matchmove technical director: Rhythm & Hues
Jiabin Tan ... cg artist: Pixomondo
Makoto Tanaka ... lighting td: double negative
Aashima Taneja ... technology show coordinator
Yi Ling Tay ... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Ben Taylor ... render i/o coordinator
Richard Tepavchevich ... visual effects artist
Anna Terekhova ... digital compositor
Jateen Thakkar ... sequence supervisor
Nicholas Theisen ... digital imaging specialist
Gavyn Thompson ... cg artist: Pixomondo
Lynda Thompson ... visual effects producer (as Lynda Ellenshaw Thompson)
Caitlin Thornton ... visual effects coordinator
Eugene Ting ... background prep technical director: Rhythm and Hues
Zelda Tinska ... production coordinator: Double Negative
Narayana Murthy Tirunagari ... prep artist
Bill Tlusty ... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Chris Tomkins ... 3D support
Samantha Tracey ... visual effects line producer: Double Negative
Nhat Phong Tran ... compositing td: Pixomondo
Iyi Tubi ... visual effects artist
Robert Tucker ... compositor: Pixomondo
Meg Tyra ... visual effects coordinator
Charlotte Tyson ... matte painter: BaseBlack
Shreya Uchil ... technical animator: Rhythm and Hues, India
Yuki Uehara ... Flame artist
Sourabh Uppal ... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Eric Urquhart ... matte painter: rhythm & hues
Theang Uvern ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Viral Vadalia ... systems support: Rhythm & Hues
Nick van Diem ... 3D support: Double Negative
Tom van Dop ... compositor: Pixomondo
Martijn van Herk ... fx artist: Pixomondo
Phi Van Le ... vfx coordinator: Pixomondo
Benito Vargas ... pre-vis artist
Fani Vassiadi ... compositor: BlueBolt
Rickey Verma ... compositor: Pixomondo
Giuliano Dionisio Vigano ... compositing supervisor
Gopalarathinam Viswanathan ... senior matchmove artist: Prime focus
Christian Waite ... senior Houdini artist
Sean Wallitsch ... lead compositor: Rhythm & Hues
Bill Wang ... vfx coordinator: Pixomondo
Chuan Wang ... digital matter painter / matchmover
Steven Wang ... lighting/shading artist: Pixomondo
Yanlin Wang ... compositor: Pixomondo
Ashley J. Ward ... visual effects coordinator
Robert Ward ... cg supervisor: Pixomondo
Jun Watanabe ... effects technical director: Rhythm & Hues Studios
Mark Webb ... visual effects coordinator: BlueBolt
Darrin Wehser ... lookdev supervisor: Rhythm & Hues Studios
Feiyi Wei ... matchmove artist: Pixomondo
Kaifeng Wei ... roto/paint artist: Pixomondo
Henry Weickert ... pipeline: Pixomondo
Keith Weilmuenster ... digital artist
Jeff Wells ... digital compositor: Rhythm & Hues
Cliff Welsh ... flame compositor
Nick Wesley ... pipeline td
Toby White ... visual effects coordinator: Universal Pictures
Amielia Williams ... visual effects coordinator (as Amie Cox)
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
David Willnerd ... visual effects coordinator
Wineeth Wilson ... visual effects artist
Derek Winslow ... matte painter
Patrik Witzmann ... fx technical director: Pixomondo
Patrick Wolf ... head of pipeline: Pixomondo
Lonni Wong ... compositor: Pixomondo
Michael Woodside ... technical animation international supervisor: Rhythm and Hues
Shanshan Xie ... vfx coordinator: Pixomondo
Yoshiya Yamada ... project lead: Hydraulx
Dongyue Yang ... roto/paint artist: Pixomondo
Julius Yang ... pipeline supervisor
Mingzhe Yang ... i/o coordinator: Pixomondo
Zhao Yang ... roto/paint artist: Pixomondo
Esther Yap ... matchmove technical director: rhythm and hues
Gianne Yap ... roto prep artist
Cao Ye ... matchmove artist: double negative
Travis Yee ... previs artist
Travis Yohnke ... visual effects artist
Brandon Young ... fx artist: Pixomondo
Olly Young ... on-set data wrangler: Universal
Robert Young ... digital compositor: Rhythm and Hues
Tim Young ... digital compositor: Baseblack
Ahmed Yousry ... look dev artist: pixomondo
Sarah Yunrong Yu ... vfx coordinator: Pixomondo
Sagar Zade ... modeling technical director
Michael Zavala ... 2D production manager: Hydraulx
Tristan Zerafa ... compositor
Momo Zhan ... vfx coordinator: Pixomondo
Peng Zhang ... matchmove artist: Pixomondo
Wei Zhang ... division lead matchmove artist: Pixomondo
Zhixin Zhang ... compositor: Pixomondo
Zhuotao Zhang ... matchmove artist: Pixomondo
Zihao Zhang ... matchmove artist: Pixomondo
Anton Zheltyakov ... compositor: Pixomondo
Jianghong Zhu ... compositor: Pixomondo
Alfred Zhuo ... paint and roto artist
Huajing Zhuo ... roto/paint artist: Pixomondo
Pedram Ziaei ... compositor
Paolo Joel Ziemba ... previs artist: Halon
Christoph Zollinger ... division vfx producer: Pixomondo
Jiarun Zou ... compositor: Pixomondo
Xinguo Zou ... compositor: Pixomondo
Brandy Zumkley ... digital compositor
Joel Aguilar ... paint/prep artist: Double Negative (uncredited)
Laura Aldridge ... coordinator of digital production: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Steve Baker ... senior animator (uncredited)
Saptarshi Chakraborty ... compositor: Double Negative (uncredited)
Max Chan ... prep/paint artist: Double Negative (uncredited)
Tristan Fisher ... editorial assistant: The Mill (uncredited)
John Gibson ... digital supervisor (uncredited)
Claas Henke ... compositor (uncredited)
Bruce Jurgens ... visual effects executive producer: Legion Entertainment (uncredited)
Ngai Charm Lam ... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
P. Alex Lim ... digital effects: Rhythm & Hues (uncredited)
Taz Lodder ... technology support manager: Double Negative (uncredited)
Victoria Muthu ... lighting technical director: Rhythm & Hues (uncredited)
Jeang Foong Ng ... matchmove artist (uncredited)
Rutul Patel Nair ... digital texture painter: Rhythm and Hues Studios (uncredited)
Matthew J. Rowney ... visual effects assistant (uncredited)
Brett Rutland ... animator: Rhythm and Hues (uncredited)
Fredrik Rönnvall ... systems administrator: Double Negative (uncredited)
Aurora Shannon ... colourist: visual effects (uncredited)
Mandeep Singh ... vfx production manager (uncredited)
Peter Sumner ... research and development: Double Negative (uncredited)
Raymond Tan ... paint artist (uncredited)
Kat Tysoe ... studio: double negative (uncredited)
Christian Vogt ... executive producer: Pixomondo (uncredited)
Michael Watson ... visual effects director of photography: Faction Creative (uncredited)
Stephanie Whitmarsh ... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Mark Edward Wright ... visual effects editor: Hydraulx (uncredited)

Stunts 

Gary Arthurs ... stunt performer
Ashley Beck ... stunt performer
Rachelle Beinart ... stunt double: Raffey Cassidy
Nick Benseman ... stunts
Freddy Bouciegues ... stunts
Pavel Bousek ... stunts
Dan Burman ... special action performer
Andy Butcher ... stunt performer
Chris Carey ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt performer
Tony Christian ... stunt double / utility stunts
Jonathan Cohen ... stunt performer
Ben Cooke ... fight coordinator / stunt coordinator
Martin Csiaki ... stunts
Aldonio Danny Freitas ... stunt performer
Sam Dent ... assistant horse master
Steve Dent ... stunt coordinator
Will Dent ... stunt performer (as William Dent)
Ben Dimmock ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer
Tomas Ereminas ... stunt double: Chris Hemsworth
Dan Euston ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Cecily Fay ... stunt double
Pete Ford ... stunt performer
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunt double: King Magnus / stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
David R. Grant ... stunt double: Sam Claflin
James Grogan ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
Elliot Hawkes ... stunt performer
Paul Howell ... utility stunts
Peter Hric ... stunts
Milan Hrvol ... stunts
Rob Inch ... stunt performer
Rowley Irlam ... assistant stunt coordinator / stunt coordinator: second unit
Roman Jankovic ... stunts
Josh Jefferies ... special action performer (as Joshua Jefferies)
Laszlo Juhász ... wagon driver
Maurice Lee ... stunt performer
Jess Liaudin ... special action performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Paul Lowe ... stunt double: Dwarfs
Marc Mailley ... stunts
Chris Manger ... stunt rider
Adrian McGaw ... stunt performer
Erol Mehmet ... stunt performer
Ivan Mica ... stunt performer
Casey Michaels ... stunt performer
Lee Millham ... stunt performer
Mike Mukatis ... stunts
Rory Mulroe ... stunt performer
David Newton ... stunt performer
Ray Nic ... stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer
James O'Donnell ... stunt performer
Peter Olgyay ... stunts
Sam Parham ... stunt performer
Salomon Passariello ... stunt rider
Ronnie Paul ... Russian arm precision driver
Ian Pead ... stunt performer
Bean Peel ... stunt performer
Jan Petrina ... stunt double
Andy Pilgrim ... stunt performer
Paradox Pollack ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt performer
Dayna Porter ... stunt double: Charlize Theron
Dominic Preece ... stunt performer
Dusan Prvy ... stunts
Charles Ramsay ... stunt performer
Curtis Rivers ... stunt performer
Florian Robin ... stunt double
Tom Rodgers ... stunt performer
Olly Rowland ... stunt rider
Matthew Sampson ... stunt department coordinator
Stanislav Satko ... stunts
Marcus Shakesheff ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt performer
Helen Steinway Bailey ... stunt double: Kristen Stewart
Shane Steyn ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunts
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Roy Taylor ... stunt performer
Alexander Temmink ... stunt rider
Arran Topham ... stunt performer
Marek Toth ... stunt performer
Pablo Verdejo ... stunt performer
Jamie lee Verne ... stunt double
Rudolf Vrba ... stunts
Andy Wareham ... stunt performer
Calvin Warrington-Heasman ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... stunt double: Joey Ansah
Reg Wayment ... stunt performer
Lou Wong ... utility stunts
Leo Woodruff ... stunt performer
Ben Wright ... stunt double: Chris Hemsworth
Liang Yang ... stunt performer
Steen Young ... stunt performer
Neve Gachev ... stunts (uncredited)
Thayr Harris ... stunts (uncredited)
Tom Waite ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jonathan Ames ... video assistant: second unit
David Armstrong ... grip: splinter unit
Marc Atherfold ... first assistant camera: second unit
Alex Bailey ... still photographer
Chas Bain ... camera operator
Chris Bain ... first assistant camera: "a" camera
Simon Baker ... camera operator: steadicam operator
Sebastian Barraclough ... second assistant camera: "a" camera
Josh Bleibtreu ... director of photography: second unit
Jake Capistron ... eclipse technician
Chris Clarke ... additional second assistant camera
Shaun Cobley ... first assistant camera: "b" camera
Malcolm Cooper ... second assistant camera: dailies
Eliot Coulter ... lighting technician
Cameron Davidson ... video assistant
Claudio Del Gobbo ... dolly grip
Massimiliano Dessena ... best boy grip
Stefano Di Pasquali ... grip
Rob Dowling ... daily electrician
Jason Dully ... additional second assistant camera
Laurence Edwards ... crane/remote head technician
Harry Elvin ... crane tech
Mark Evans ... 2nd unit gaffer / second unit gaffer
Perry Evans ... gaffer
Jason Ewart ... additional camera operator: main unit
Francesco Ferrari ... second assistant camera: second unit
Peter Field ... camera operator: "a" camera, second unit
Anna Fleischmann ... second assistant camera: aerial unit
Gavin Free ... slow motion cinematographer
Max Friswell ... camera trainee
Billy Gamble ... second unit: best boy
Dan Gamble ... camera trainee
John Gamble ... first assistant camera
Mark Gay ... electrician
Max Glickman ... additional second assistant camera
Lee Godfrey ... grip dailies
Eric Greenberg ... focus puller: Ireland surf unit
Luke Andrew Haddock ... video assistant: second unit
Will Handley ... microwave technician
John Hanks ... electrician
Stuart Hendry ... still photographer
Des Hills ... russian arm precision driver
Andy Hopkins ... best boy grip
Larry Hurt ... russian arm technician
Rick James ... video playback assistant
Steven Johnson ... camera trainee
Paul Kelly ... lighting technician
Alex Klabukov ... key grip: additional photography
Aaran Lewis Leach ... camera trainee
Oliver Loncraine ... additional camera operator
Iain Lowe ... hod electrical rigger
Ben Mahoney ... Fastrac operator
Peter Marsden ... video operator: dailies
Guillermo Gil Martin ... camera trainee
John Marzano ... aerial director of photography
Chris McAleese ... central loader: second unit
Vince McGahon ... Steadicam operator: second unit / camera operator: "b" camera, second unit
Ray Meere ... assistant camera
Tommaso Mele ... key grip
David Mills ... second assistant camera: second unit
Jamie Mills ... lighting technician
Will Morris ... central loader: main unit (as William Morris)
Dean Morrish ... second assistant camera: second unit
Neil Munro ... electrician
Adam George Neas ... grip (additional photography)
Dara Norman ... lighting technician: re-shoots
Lee Perkins ... electrician
Nigel Permane ... motion control technician
Giorgio Pezzotti ... grip
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Dominic Rau ... video playback operator
James Ray-Leary ... grip
George Richmond ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Jonathan 'Chunky' Richmond ... camera operator: "c" camera
Massimo Rinella ... dolly grip
Tony Roberts ... electrical rigger
Sean Savage ... additional camera operator
Luke Selway ... clapper loader: second unit
Tim Shepherd ... time-lapse photographer
Frank Shields ... lighting console operator
David Sinfield ... gaffer: additional unit
James Smart ... electrician
James Smith ... clapper loader
Martin Smith ... gaffer: insert unit
Mickey Smith ... director of photography: Ireland surf unit
Morgan Spencer ... camera trainee dailies
Agnieszka Szeliga ... camera trainee
Tim Tregoning ... camera assistant: Ireland surf unit / digital imaging technician: Ireland surf unit
Robert Viglasky ... assistant still photographer
Tom Wade ... second assistant camera: "b" camera
Jon Webb ... focus puller
Paul Wheeldon ... second assistant camera
Michael White ... rigging electrician
Allan Wilson ... director of photography: Ireland surf unit
George Worley ... electrician
Sebastian Barraclough ... first assistant camera: "c" camera (uncredited)
Roger Pratt ... director of photography: splinter unit (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (uncredited)

Animation Department 

Abraham Aguilar ... animator
Andrew Arnett ... animation director
Alexandre Belbari ... animator
Jason Bettinger ... layout artist
Michael Bomagat ... lead animator
Francesco Canonico ... animator
Ludovic Chailloleau ... animator
Benjamin Cheong ... animator: Rhythm & Hues
Alessandro Ciucci ... animator
Aaron Deerfield ... lead animator
Ben Goerlach ... animator
Nicolas Gueroux ... animator
Joseph Hoback ... animation supervisor
Trystan James ... animator
Ben Krolick ... animator
Daniel Patrick Lane ... animator
Adam Lawson ... animator
Christopher Marshall ... animator: Double Negative
Tony Mecca ... animator
Alex Poei ... animator
Burke Roane ... animator: Rhythm and Hues
Trey Roane ... animator: Rhythm and Hues
Rebecca Ruether ... cg animator
Valerie Scheiber ... animator: Rhythm & Hues
Roberto Smith ... animation supervisor
Kristin Solid ... animator: development team
Nicholas St. Clair ... animator: Rhythm & Hues
Althea Suarez Gata ... animator
John Sung ... animator: Rhythm and Hues
Derek Tannehill ... animation supervisor
Amanda Wagner ... animator
Shawn Lee Wilson ... animator
Robby Wong ... animator
Andrew Malesky ... animator (uncredited)

Casting Department 

Elizabeth Dean ... casting manager
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Carly Lewisohn ... extras casting
Olivia Scott-Webb ... casting assistant
Adela Tirado ... casting coordinator (as Sarah Adela Tirado)

Costume and Wardrobe Department 

Chris Alexander ... specialty costumes mold maker: Ironhead Studios
Deborah Ambrosino ... specialty costume keyperson
Jeeda Barford ... costume buyer
Fiona Barty ... costume props modeler
Costanza Bastanti ... costume researcher: Italy
Nicola Belton ... costume breakdown artist
David Bethell ... senior costume prop maker
Tommy Blunkell ... costume assistant
Laetitia Boaretto ... costume fabricator
Jane Bogunovic ... costume maker
Lorraine Burn ... costume maker
Christine L. Cantella ... assistant costume designer (as Christine Cantella)
Mauricio Carneiro ... costume breakdown artist
Melanie Carter ... costume cutter
Miranda Clarke ... costume buyer
Jane Clive ... assistant costume designer
Berel-Anne Cohen ... costume breakdown/dyer (as Beryl Anne Cohen)
Paul Colford ... wardrobe assistant
Jake Collier ... costume props maker
Thomas Collier ... costume props maker
Christian Cordella ... costume illustrator
Gaia Cozzi ... crowd costumer
Ken Crouch ... costume supervisor
Anne T. Delaney ... costume alterations: daily
Erin Dell'amore ... specialty costumes mold maker: Ironhead Studios
Charlie Denny ... assistant armourer
Lucy Denny ... costume cutter
Graham Docherty ... costume trainee
Marianne Elgaard-Bendtsen ... costume props maker
Ryk Fortuna ... specialty costumes mold maker: Ironhead Studios
Ian Foweraker ... costume assistant: daily
Victoria Garside ... costume breakdown artist
Lucy Gibson ... costume jeweller
Jacob Gillman ... costume fabricator
Philip Goldsworthy ... set costumer
Perry Goyen ... set costumer
Libby Guy ... trainee costume breakdown/dyer
Warren Haigh ... costume prop maker
Dougie Hawkes ... crowd master
Sarah Higbid ... costume assistant
Esther Himer ... costume trainee
Courtney Hoffman ... costume buyer
Mark Holmes ... wardrobe master
Tom Hornsby ... crowd costume assistant
Imogen Hose ... costumer
Sophie Hutton ... costume assistant
Nigel Hyams ... set costumer
Amber Jordyn ... costumer
Briana Jorgenson ... costumer
Eileen Suzanne Zita Kelly ... costume armorer
Bryan Kopp ... costume illustrator
Linda Lashley ... senior seamstress
Kate Laver ... costume assistant
Jane Law ... costumes for Charlize Theron Kristen Stewart and Sam Spruell
Jessica Lawless ... costume trainee
Aimee Lisby ... crowd wardrobe mistress
Zimer Longhin ... tailor/cutter
Ashwin Makan ... costume assistant
Kay Manasseh ... costume buyer
Robyn Manton ... costumer
Clayton Martinez ... specialty costume construction
David McLaughlin ... costume props maker
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Calandra Meredith ... dresser to Ms.Theron
Marco Montalvo ... costume assistant
Jacqueline Mulligan ... costume maker
Bryony Myers ... costumer trainee
Kathryn Mysko Von Schultze ... costume maker (as Kate Frampton)
Karen Naser ... costume cutter
Caroline Nicholls ... costume breakdown artist
Donna O'Neal ... key set costumer
Steve O'Sullivan ... costume assistant
Maggie Partington-Smith ... costume assistant
Jennifer Powell ... trainee costume maker
Kevin Pratten ... costume assistant
Gemma Rasmussen ... costume maker
Lora E. Revitt ... assistant costume designer / costume illustrator
Louise Roach ... costume assistant
Lisa Robinson ... costume maker
Sarah Robinson ... costume manager
Naomi Rush ... costume breakdown/dyer
Gina Scarnati ... specialty costume manufacturer
Margarethe Schmoll ... costume maker
Timothy Shanahan ... chief costume breakdown artist
Deirdre Sheehan ... freelance costume maker
Sabrina Siebert ... armor fabrication: Quantum Creation FX
Marcia Smith ... costume maker
Jack Taggart ... ager/dyer
Sadie Tilbury ... dyer: breakdown
Trethanna Trevarthen ... costume maker
Bryony Tyrrell ... costume props maker
Chan Chi Wan ... seamstress
Kate Williams ... costume breakdown artist
Lex Wood ... set costumer
Dominic Young ... costume cutter
Dominic Meyrick-Brook ... costume prop trainee (uncredited)
Johanna Garrad ... costume assistant (uncredited)
Sarah Rose ... costume prop maker (uncredited)

Editorial Department 

Daniel Boccoli ... first assistant editor
Pamela Choules ... visual effects editor
Tom Davis ... second assistant editor
Tom Harrison-Read ... first assistant editor
Élodie Ichter ... colorist assist: Efilm
Carole A. Kenneally ... first assistant editor
Curtis Lindersmith ... digital intermediate editor
Yvan Lucas ... film colorist
Sabine McDonald ... telecine assistant
Lindsey Morrow ... dailies assistant editor
Iñigo Oleaga ... post-production assistant
Alex Parrett ... project manager: hd dailies
Jim Passon ... color timer
Darren Rae ... hd dailies colorist
Tom Reiser ... second colorist: Efilm
Ben Renton ... second assistant editor
Robert Scammell ... hd dailies assistant
Lauren Scott ... post-production coordinator
Luis Silva ... colorist assist
Catherine Williams ... HD dailies assistant editor
JoAnne Yarrow ... second assistant editor

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jon Aschalew ... midi programmer
Jeff Atmajian ... orchestrator
Maya Beiser ... soloist: cello
Becky Bentham ... music playback consultant
Belinda Broughton ... orchestra leader
Celeste Chada ... score coordinator
David Channing ... scoring editor
Peter Cobbin ... additional recordist
Chris Cozens ... auricle control systems
Robert Danzey-Persaud ... synth programming
Sandy DeCrescent ... music contractor
Clay Duncan ... composer: additional music
Sam Estes ... additional synth programming / synthesizer programmer
Sven Faulconer ... additional arrangements
Matt Franko ... music preparation
Isobel Griffiths ... choir contractor
Peter Hanson ... additional music editor
Jon Kull ... orchestrator
Chris Loken ... musician: violin
Shawn Murphy ... scoring mixer
Ben Parry ... choir director
Victor Pesavento ... music preparation
Dante Reynolds ... scoring crew
Jason Ruder ... music editor
Andrew Shulman ... musician: cello soloist
Linnea Snyder ... music preparation
Pamela J. Sollie ... scoring coordinator
Jeanette Surga ... temp music editor
John Ashton Thomas ... orchestrator
Stuart Michael Thomas ... synth programming
Marcus Trumpp ... orchestrator
Matthew J. Ward ... additional score recordings
Jim Weidman ... supervising music editor
Gina Zimmitti ... music contractor
Mike Knobloch ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Darren Aitchison ... unit driver
Paul Allen ... unit driver
Darren Beaven ... unit driver
Glenn Charter ... unit driver
Steve Clarke ... minibus driver
Malcolm Cooper ... camera car driver
Mark Crowley ... driver: Kristen Stewart
Mark Cutler ... minibus driver
Simon Davis ... driver: cast
Paul Deluce ... unit minibus driver
Warren Deluce ... transport captain: 2nd Unit
Lee Edwards ... driver: Charlize Theron
Darren Fenny ... production driver
Gerry Gore ... transport captain
Kash Hameed ... driver: accounts
Paul Howitt ... transport facilities manager
Marc Kelly ... unit driver
Shahin Moatazed' Keyvany ... unit driver
Stephen Lawrence ... driver: Sam Claflin
Mark Mccarron ... driver: SFX
Rob McKenna ... unit driver
Peter Mercer ... driver: cast
Antonio Molina ... transportation: USA
Jason Mortlock ... unit driver
John Orlebeck ... transportation coordinator: reshoots
Bernard Turner ... unit driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager: second unit
Martin Walsh ... facilities driver

Other crew 

Mark Abraham ... production assistant: second unit
Sara Akhteh ... key production assistant
Chick Allan ... team leader: Combat International
Simon Atherton ... master armorer
Jules Baker-Smith ... assistant to director
Guy Barker ... miscellaneous crew
Tristan Battersby ... key set production assistant: Second unit
Jo Beckett ... script supervisor
Barbara Berkery ... voice and dialogue coach
Thom Berryman ... digital production services
Karen Bicknell ... assistant accountant
Lottie Birmingham ... base runner
Karen Birtchnell ... payroll accountant
Kate Bone ... assistant production coordinator
Peter Boothby ... production assistant
Caterina Boselli ... assistant location coordinator
Ron Bottitta ... ADR voice
Graham Bowen ... armourer
Duncan Broadfoot ... assistant location manager
Lauren Broderick ... second unit: production assistant
Valeria Bullo ... ((assistant production coordinator: second unit)
Andy Butcher ... horses supplier
James 'Fingers' Buxton ... assistant location manager
Rob Campbell-Bell ... assistant location manager
Jayme Carr ... assistant to mr. roth
Shoky Carter ... additional set production assistant
Bruno Cassoni ... additional assistant location manager
Dean Clack ... facilities
Luke Clare ... production assistant
Rosie Coker ... floor runner: second unit
Daniel Cox ... additional floor runner
Chris Cranstoun ... base camp manager
Tom Crooke ... location manager
Steve Cummings ... supervising armorer
Devis Damonte ... assistant accountant
Alex Darby ... location assistant
Bill Darby ... supervising location manager
Teresa Darby ... location manager
Elmar David ... asset coordinator / assets administrator
Andrew Davidson ... additional location assistant
Michelle Davis ... production assistant
Tony Davis ... production coordinator: second unit
Steve Dent ... horse master
Farnaz Donovan ... payroll accountant
Kathryn Donovan ... unit publicist
Sekani Doram ... set production assistant
Cathy Doubleday ... second unit script supervisor
Eleanor Downey ... unit assistant
Charlotte Draper ... set production assistant: second unit
Manija Emran ... end title sequence typographer
Nicola Esam ... locations coordinator
Nick Estep ... production assistant
John Fahrendorf ... assistant to ms. stewart
Ben Firminger ... location assistant: dailies
Stephanie M. Flores ... office production assistant: additional photography
Tom Forbes ... production coordinator
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Henrietta Fuller ... production assistant
Laura Fuller ... on-set location assistant
Lisa Furia ... transportation accountant
Nicole Furia ... production controller
Micheal Gentry ... facilities assistant
Lucy Gibson ... location assistant
Elliott Gilhooly ... location marshall
Ankit Gokani ... production coordinator
Barrie Gower ... prosthetic makeup artist
Bill Gray ... mythic and folklore advisor
Gareth Griffin ... locations runner
Neil Grigson ... location manager: second unit
Duncan Hamilton ... ice sculptor
Jamie Hamilton ... ice sculptor
Bonnie Haner ... assistant accountant
Jane Hardcastle ... production assistant
Beni Hardiman ... assistant: Ms. Bradshaw
Alan Hausmann ... armourer
Daniel Hillary ... location marshall: dailies
Paula Hind ... transport office coordinator
Annie Hitchcock ... set production assistant
Henry Hobson ... main & end titles director & designer
Nancy Honeycutt ... production coordinator: additional photography
Paul Hornsby ... key military advisor / military advisor
Lucy Howell ... assistant accountant
Marianne Huet ... assistant script supervisor
Aisling Hughes ... double: kristen stewart
Tobin Hughes ... location manager
Andrew Jack ... key dialect coach
Kevin Jenkins ... assistant location manager
Sean Jennings ... additional production assistant: los angeles
Catherine Jones ... armorer/leather maker
Dylan Jones ... horse rider
Geraint Jones ... second assistant accountant
Anne Bergstedt Jordanova ... stand-in
Eman Kazemi ... set production assistant: dailies
Nick Laurence ... set production assistant
Tim Lewis ... supervising armorer
Philip Lobban ... location scout
Toby Lomas ... set location assistant
Jason Lopes ... lead systems engineer legacy effects
Sarah Lorenz ... assistant production coordinator: additional photography
Tom Ludlam ... second unit production assistant
Ian Lumsden ... location assistant
Louise Lynch ... location marshall: dailies
Robert Madden ... set production assistant
Shane Mahan ... studio coordinator: Legacy Effects
Laurie Mahon ... production assistant
Richard Manlove ... stand-in
Michael Mann ... assistant production coordinator
Phoebe Vale Markham ... set production assistant
Freddie Martin ... greens labour
Michael McDermott ... location assistant
Sharon McGuinness ... location assistant
M. Gavin McMillan ... motion capture performer
Vineil Mehta ... production assistant
Debbie Merritt ... assistant production office coordinator: Los Angeles
Lottie Millar ... facilities
Julian Murray ... construction accountant
Simon Nobes ... conservation consultant
Tara Nostramo ... assistant to Ms. Theron
Nick Page ... set production assistant
Lucie Pankhurst ... movement director
Mark Payne ... horse rider
James Payton ... stand-in
Berenice Percival ... assistant to second unit director
Diana Perko ... unit nurse
Philip Pickford ... aerial safety engineer
Thomas Pook ... set production assistant: dailies
Lindsey Powell ... location assistant
Stephen Ralphs ... archery coach
Norman Campbell Rees ... stand-in
Steven John Reynolds ... location accountant
Hallam Rice-Edwards ... production coordinator
Darren Richardson ... ADR Voice Artist
Linda Jayne Roberts ... construction set medic
Cadi Helene Rowlands ... set production assistant
Alice Rowlinson ... set production assistant
Helen Seery ... production accountant
Charlie Simpson ... location unit manager
Luke Snowball ... location production assistant
Edward Squires ... key office production assistant
Ricky Staub ... assistant: Mr. Mercer
Andy Stephens ... aerial operations manager
Julian Stone ... voice actor
Roy Stratford ... workshop armourer
Helen Swanwick-Thorpe ... production secretary
Rhiannon Tate ... location marshall: dailies
Natalie Testa ... assistant: Mr. Patel
Rachel Thompson-Nartey ... office production assistant
Katharine Tidy ... home economist
Sarah Townsend ... location runner
Georgette Turner ... assistant location manager
Stephen Walsh ... assistant: Mr. Hemsworth
Tom Walter ... location marshall
Dominic Weisz ... armoury modelmaker
Carrick Welsh ... locations marshall
Kimberley White ... location assistant
Annie Wilkinson ... on-set teacher
Caroline Wilson ... armoury coordinator
Vicki Wilson ... location assistant
Marc Wolff ... aerial coordinator
Sandra L. Yeary ... U.S. accountant
Elliot Albarran ... armorer (uncredited)
Grant Babbitt ... production assistant: behind-the-scenes / promo (uncredited)
Kiri Bloom ... stand-in (uncredited)
Sam Girdler ... set production assistant: second unit: dailies (uncredited)
Nikhil Jassawalla ... consultant (uncredited)
Teariki Leonard ... set production assistant: second unit (uncredited)
Paradox Pollack ... movement director (uncredited)
Dmitri Vigneswaren ... assistant to director (uncredited)
David Ware ... locations runner (uncredited)

Thanks 

Joan Scheckel ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page