Edit

(TV Mini-Series)

(1998)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve Barron

Writing Credits  

David Stevens ... (teleplay) &
Peter Barnes ... (teleplay)
 
Edward Khmara ... (story)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
Mountain King (voice)
...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Vortigern's Guard
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Halmi Sr. ... executive producer
Dyson Lovell ... producer
Chris Thompson ... line producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Sergei Kozlov ... director of photography (as Sergey Kozlov)

Film Editing by 

Colin Green

Casting By 

Lynn Kressel

Production Design by 

Roger Hall

Art Direction by 

Michael Boone ... (as Mike Boone)
John King ... supervising art director

Set Decoration by 

Karen Brookes

Costume Design by 

Ann Hollowood

Makeup Department 

Nuala Conway ... hair stylist: Sam Neill
Mark Coulier ... prosthetic makeup artist
Shaune Harrison ... prosthetic makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Kylie Marr ... hair artist
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Aileen Seaton ... makeup artist
Amber Sibley ... prosthetics artist
Jane Walker ... hair artist
Norma Webb ... hair artist

Second Unit Director or Assistant Director 

Geoff Dibben ... additional second assistant director
Toby Hefferman ... third assistant director
Terry Madden ... first assistant director: second unit
Jonathan Scott ... third assistant director: second unit
Richard Styles ... second assistant director: second unit
Gareth Tandy ... first assistant director
Tim Webber ... second unit director
Arthur Wooster ... action director: second unit
Rebecca Wright ... second assistant director (as Rebecca Tucker)

Art Department 

Leon Apsey ... supervising carpenter
Bruce Bigg ... property master
Peter Bigg ... dressing props
Brian Bishop ... scenic artist
Brian Blues ... supervising carpenter
Dennis Bovington ... construction manager
Peter Dorme ... draughtsperson
Frederic Evard ... stand-by art director
John Greaves ... storyboard artist
Michael Hedges ... supervising carpenter (as Mick Hedges)
Andrew Holder ... chief sculptor
Mags Horspool ... draughtsperson (as Margaret Horspool)
Douglas Ingram ... storyboard artist
Terry James ... supervising plasterer
Paul Kirby ... draughtsman
Sonja Klaus ... assistant set decorator
Alan Lee ... illustrator
Iain Lowe ... supervising rigger
Christopher Mason ... supervising painter
Mitch Niclas ... stand-by props
Dean Norgate ... stand-by
Norman North ... stand-by
Paul Nott-Macaire ... stand-by
Dermot Power ... conceptual artist
Ray Rose ... property storeman
Ted Stickley ... dressing props (as Edward Stickley)
Warren Stickley ... stand-by props
Vonn Stropp ... artist: creature concept art
Andy Thomson ... junior draughtsperson (as Andrew Thompson)
Jamie Wilkinson ... propman
John Wright ... stand-by
Kevin Hunter ... concept artist (uncredited) / storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Vicky Brazier ... post-production sound
Paul Carr ... re-recording mixer
Robert Farr ... re-recording mixer
Stephen Gilmour ... sound assistant
Peter Glossop ... production sound mixer
John Ireland ... effects editor
Robert Ireland ... sound effects editor
Franklin Jones Jr. ... re-recording mixer
Shaun Mills ... sound maintenance
Rocky Phelan ... post-production sound
Lionel Strutt ... re-recording mixer
Elaine 'Chucks' Thomas ... post-production sound (as Elaine 'Chuck' Thomas)

Special Effects by 

Terry Bridle ... special effects technician
Richard Conway ... physical special effects supervisor
Sam Conway ... special effects technician
Ben Cronin ... matador artist
Dave Eltham ... special effects technician
Darrell Guyon ... special effects technician
Steve Hamilton ... senior special effects technician
Clive R. Kay ... special effects contact lenses
Luke Murphy ... special effects technician
Ceri Nicholls ... special effects trainee
Alan Perez ... sfx wire supervisor
Caroline Roemmele ... additional special effects staff
Nick Smith ... underwater special effects diver
Paul Stephenson ... senior special effects modeller
Andrew Thompson ... additional special effects staff
Tim Willis ... senior special effects technician (as Timothy Willis)

Visual Effects by 

Hani AlYousif ... digital effects compositor
Avtar Bains ... visual effects artist
William Bartlett ... visual effects artist
Oliver Bersey ... digital visual effects
Tim Burke ... digital effects compositor
Murray Butler ... digital visual effects
Matthew Cope ... visual effects
Andrew Daffy ... digital visual effects
Nick Drew ... visual effects coordinator: Jim Henson's Creature Shop
John Fuller ... animator
Timothy Greenwood ... digital visual effects (as Tim Greenwood)
Karen Halliwell ... creature supervisor
Tim Keene ... digital visual effects
Stefan Lange ... visual effects cameraman
Arnon Manor ... visual effects
Karl Mooney ... digital effects compositor
Alex Parkinson ... visual effects
Martin Parsons ... digital visual effects
Sirio Quintavalle ... digital visual effects
George Roper ... digital visual effects
Pedro Sabrosa ... digital visual effects
Fiona Walkinshaw ... digital visual effects
Tim Webber ... visual effects supervising designer
Richenda Wheeler ... animator
Angus Wilson ... visual effects artist
Maks Naporowski ... digital animation consultant (uncredited)
Richard Widgery ... motion capture supervisor: Jim Henson's Creature Shop (uncredited)

Stunts 

Roy Alon ... stunts
David Anders ... stunts
Nina Armstrong ... stunts
Dani Biernat ... stunts
Tracey Caudle ... stunts
Gerry Crampton ... stunt coordinator
David Cronnelly ... stunts
Graeme Crowther ... stunts
Ben Dimmock ... stunts
Sadie Eden ... stunts
Stuart Frift ... stunts
Nic Goodey ... stunts
Paul Heasman ... stunts
Nick Hobbs ... stunts
Rob Inch ... stunts
Rowley Irlam ... stunts
Ian Jay ... stunts
Paul Jennings ... stunts
Mark Mottram ... stunts
Brian Nickels ... stunts (as Brian Sonny Nickels)
James O'Donnell ... stunts
Andreas Petrides ... stunts
Dominic Preece ... stunts
Seon Rogers ... stunts
Kiran Shah ... stunts
Lee Sheward ... stunts
Tony Smart ... stunts
C.C. Smiff ... stunts
Mark Southworth ... stunts
Anna Stacey ... stunts
Eddie Stacey ... stunts
Mark Sugden ... stunts
Ian van Temperley ... stunts
Terry Walsh ... stunt coordinator
Paul Weston ... stunts
Nick Wilkinson ... stunts
William Willoughby ... stunts (as Will Willoughby)
Rick Manning ... fight performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Darren Brown ... video assistant operator
Peter Casey ... electrician
Nick Coward ... video operator
Adam Dale ... aerial camera operator
Tommy Finch ... gaffer: second unit
Catherine Frift ... clapper loader
Mike Frift ... camera operator
John Gamble ... first assistant camera
Gifford Hooper ... aerial camera operator
Eddie Knight ... gaffer
Rupert Lloyd-Parry ... grip
Simon Mills ... focus puller
Stewart Monteith ... best boy
Dean Morrish ... assistant camera
Phil Murray ... grip
Spencer Murray ... second assistant camera
Ron Nicholls ... grip
John Payne ... grip
Stuart Reid ... electrician
Peter Robertson ... steadicam operator
Martin Shepherd ... focus puller
John Turner ... electrician
Oliver Upton ... still photographer
George White ... electrician
Helen Williams ... clapper loader
Neil Brown ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)

Casting Department 

Harry Audley ... additional casting
Noel Davis ... casting: U.K.
Oded Levy ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Daryl Bristow ... wardrobe supervisor
Paul Colford ... costumes
Charlotte Finlay ... wardrobe mistress
Edwin Francis ... costume coordinator: Rome
Philip Goldsworthy ... wardrobe assistant
Marcus Love-McGuirk ... wardrobe daily
Justine Luxton ... costume design assistant
Rupert Steggle ... wardrobe assistant
William Steggle ... wardrobe set supervisor
Emma Walker ... costume textile artist
Mark Wyndham ... armour costumer

Editorial Department 

Kevin Lester ... associate editor
Tim Lewiston ... supervising editor
Dominic Strevens ... assistant editor
David Yardley ... associate editor

Location Management 

Chris Brock ... location manager
Robin Higgs ... assistant location manager
Simon Marsden ... assistant location manager
Nick Waldron ... location assistant

Music Department 

Geoff Alexander ... music realization
Edmund Butt ... music realization
Gareth Cousins ... music realization
Andrew Glen ... music realization
Janice Graham ... music realization
Julian Kershaw ... music realization
Kipper ... music realization
London Symphony Orchestra ... performers (as The London Symphony Orchestra)
Wayne Morley ... music realization
Sandra Portman ... assistant music editor
Simon Rhodes ... music realization
Victoria Seale ... music realization
Tony Stanton ... music realization
Phil Todd ... music realization (as Philip Todd)

Transportation Department 

Gerry 'Haggis' Bryson ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Patricia Barr ... unit nurse (as Pat Barr)
Andrea Barron ... research
Tamana Bleasdale ... floor runner
Loren Boothby ... advisor: legend
Jean Bourne ... script supervisor
Ruth Breslaw ... assistant production coordinator
Wayne Docksey ... animal consultant
Tina Ellis ... assistant accountant (as Tina McConnell)
Bryon Fear ... assistant: Dyson Lovell
Ben Fogg ... production runner
Fiona Gosden ... floor runner
Debbie Hanney ... utility stand-in
Andy Hennigan ... financial controller
Sarah Hinch ... script supervisor: second unit
Helen Holdcroft ... animal coordinator
Dylan Jones ... rider
John Kearney ... horse wrangler
Rita Kozma ... assistant accountant
Louise Kramskoy ... assistant: Steve Barron
Fry Martin ... assistant accountant
Paula McBreen ... production coordinator
Alan Meacham ... utility stand-in
Daniel Naprous ... horse master
Gerard Naprous ... horse master
Tim Osborne ... title sequence
Jonathan Pilcher ... production assistant
Derek Warman ... fire officer (1998)

Thanks 

Simon P Thorp ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page