Edit
Snowpiercer (2013) Poster

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Joon-ho Bong ... (as Bong Joon Ho)

Writing Credits (WGA)  

Joon-ho Bong ... (screenplay) and
Kelly Masterson ... (screenplay)
 
Joon-ho Bong ... (screen story)
 
Jacques Lob ... (based on Le Transperceneige by) &
Benjamin Legrand ... (based on Le Transperceneige by) and
Jean-Marc Rochette ... (based on Le Transperceneige by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Namgoong Minsoo (as Song Kang Ho)
...
...
...
...
...
...
...
Yona (as Ko Asung)
...
...
...
Franco the Elder
...
...
Claude
...
Fuyu (as Stephen Park)
...
Painter
...
Tim (as Marcanthonee Jon Reis)
Paul Lazar ...
Paul
...
Egg-Head
...
News Reporter
Robert Russell ...
Gerald
Magda Weigertová ...
Doris (as Magdaléna Weigertová)
...
Soldier 1
...
Soldier 2
Haruna Honcoop ...
Female Officer (as Haruna Honcoopova)
Ana Braun ...
Ylfa
...
Boy
Tyler John Williams ...
Young Wilford (as Tyler Williams)
Luna Sophia Bar-Cohen ...
Magdalena
...
Sergio (as Sean Renwick)
Karel Vesely ...
Andy
Park Sungtaek ...
Chan
...
Soldier A (as Brian Foley)
...
Soldier B
Seisuke Tsukahara ...
Old Man
Tomás Dianiska ...
Dark Voice (voice)
Miroslav Navratil ...
Giant (as Miroslav Navrátil)
Hun Chang ...
Plant Tender 1 (as Huh Chang)
Lucie Burianová ...
Plant Tender 2
Dana Green ...
Voice Actor (voice)
...
Voice Actor (voice)
...
Voice Actor (voice)
...
Voice Actor (voice) (as Joseph Bertot)
Eunkyung Song ...
Korean Translator
Rest of cast listed alphabetically:
Igor Juric ...
Dark Figure (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jisun Back ... co-producer (as Back Jisun)
Robert Bernacchi ... co-producer
Dooho Choi ... co-producer
Pyung-ho Choi ... co-executive producer (as Choi Pyeung Ho)
Francis Chung ... co-producer
Kris Ghil ... co-executive producer
Samuel Yeunju Ha ... associate producer
Tae-sung Jeong ... producer (as Jeonyg Tae-sung)
Wonjo Jeong ... producer: Hoho Film (as Wonjo Jeong)
Eun Hee Kim ... executive producer: Hoho Film
Young-don Kim ... co-executive producer (as Kim Young Don)
Miky Lee ... producer
Tae-hun Lee ... producer (as Lee Tae Hun)
David Minkowski ... co-producer
Steven Nam ... producer
Chan-wook Park ... producer (as Park Chan-wook)
Tae-joon Park ... co-producer (as TJ Park Tae Joon)
Cathy Seok ... associate producer
Lee Sorim ... associate producer
Matthew Stillman ... co-producer
Huh Soo Young ... associate producer

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Kyung-pyo Hong ... (as Hong Kyung Pyo)

Film Editing by 

Steve M. Choe
Changju Kim

Casting By 

Jenny Jue
Johanna Ray

Production Design by 

Ondrej Nekvasil

Art Direction by 

Stefan Kovacik

Set Decoration by 

Beatrice Brentnerova ... (as Beata Brendtnerovà)

Costume Design by 

Catherine George

Makeup Department 

Linda Eisenhamerova ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Ruzena Novotna ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Gabriela Polakova ... hair stylist / makeup artist
Paula Price ... key hair stylist / key makeup artist
Young Kim Seo ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Jeremy Woodhead ... hair designer / makeup designer
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Matthew Smith ... prosthetic sculptor: tilda swinton (uncredited)
Bobo Sobotka ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Su Park Beoh ... post-production supervisor
Park Jisung ... production manager
Jiri Kotlas ... unit manager (as Jiri 'Effa' Kotlas)
Sungho Nam ... unit production manager
Gerhard Rupp ... unit production manager: Austria
Katerina Silna ... unit production manager (as Katerina Silná)

Second Unit Director or Assistant Director 

Lucie Burianová ... second second assistant director
Hum Chan ... assistant director
Jaehuen Chung ... assistant director
Jakub Dvorak ... second assistant director
Robert Grayson ... first assistant director
Sallie Anne Hard ... key second assistant director (as Sallie Hard)
Jirí Kolárský ... third assistant director
Hyun Chul Park ... first assistant director: Korea
Philip Seeger ... second assistant director: crowd (as Philip L. Seeger)

Art Department 

Michal Abraham ... prop storage
Mi Song Bo ... set designer: Korea
Jozef Bork ... stand-by props
Petr Bouska ... set designer
Ham Kim Byung ... set designer: Korea
Hin Soo Cho ... conceptual artist
Zuzana Cizmarova ... assistant art director
Libor Datel ... set dresser
Bárbara Cruz García ... set designer (as Barbara Garcia)
Stanislav Glugar ... assistant prop maker
Adela Hakova ... set designer
Darina Hejlová ... set designer
Jan Hejzlar ... set dresser
Viktor Hoschl ... illustrator
Jan Hrusa ... set decoration painter
Ju Park Hyun ... art department assistant: Korea
Roman Illovsky ... stand-by art director
Hee Chul Jang ... conceptual artist
Eliska Jenickova ... assistant production designer
Kyeong Lee Jeong ... art department assistant: Korea
Na Park Ji ... art department assistant: Korea
Hee Kwon Ju ... set designer: Korea
Lucas Kakatalidis ... stand-by props: daily
Jannis Katakalidis ... set dresser
Martin Kodada ... assistant prop buyer
Jan Kodera ... property master
Petr Krivacek ... assistant set decorator
Petr Marousek ... leadman
Pavel Mehes ... prop maker
Silvie Michajlova ... art department supervisor
Miroslav Mraz ... stand-by construction
Kyung Lee Nae ... art director: Korea
Kamil Najser ... prop buyer
Jan Palcr ... stand-by painter
Jae Chul Park ... conceptual artist
Vladimir Pribyslavsky ... stand-by construction
Jelinek Radovan ... graphic designer (as Radovan Jelinek)
Jean-Marc Rochette ... artist: painter's sketches (as Jean Marc Rochette)
Vladimir Stastny ... set dresser
Martin Svandrlik ... set dresser
Jan Svoboda ... art department coordinator
Pavel Tatar ... set designer
Vera Trousilová ... art department supervisor
Jakub Vlcek ... set dresser
Jana Zelezna ... set designer trainee
Zodod ... conceptual artist / stand-by artist

Sound Department 

Anna Behlmer ... sound re-recording mixer
Rob Browning ... sound studio coordinator
Kim Byungin ... adr recordist / supervising dialogue editor
Sung Rok Choi ... sound designer
Tae-young Choi ... sound recording mixer: Livetone (as Tae Young Choi) / supervising sound editor: Livetone (as Yae Young Choi)
Vladimir Chorvatovic ... adr recordist
Patrick Christensen ... adr mixer
Felix Diekhake ... sound recordist: Boom Library
Hitch Dorf ... adr mixer
Eric Flickinger ... sound re-recording technician
Al George ... adr mixer
Judah Getz ... adr mixer
Mark Holding ... sound mixer
Young Kang Hye ... ambience designer
Kang Hyeyoung ... sound designer
Yoon Hyun Jee ... dialogue editor
Marek Klasna ... sound studio coordinator
Kyle D. Krajewski ... adr recordist (as Kyle Krajewski)
Chunggyu Lee ... foley artist
Michael Miller ... adr mixer
Michael Morrison ... adr recordist
Tim Nielsen ... sound designer
Craig Noble ... adr mixer
David Osternacher ... sound recordist: Boom Library
Jinhae Park ... sound effects editor
Juno Park ... sound: trailer, Moby Sound
Yongki Park ... foley recordist
David Philipp ... sound recordist: Boom Library
Terry Porter ... sound re-recording mixer: Technicolor at Paramount
Roman Rigo ... boom operator
Axel Rohrbach ... supervising sound recordist: Boom Library
Julius Selbach ... sound recordist: Boom Library
Lukas Spacil ... second boom operator
Andreea Stanculeanu ... adr recordist
Paul Stephenson ... sound studio coordinator
Dave Whitehead ... sound designer
Tomás Zubek ... adr mixer
Eric Flickinger ... re-recording mix technician (uncredited)
David Michael Green ... post production infrastructure (uncredited)
Tristan Horton ... sound recordist (uncredited)
Kyle D. Krajewski ... adr recordist (uncredited)
Rob Nokes ... sound effects recordist (uncredited)
Michael Prechtl ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Karel Brosinger ... gimbal special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Jan Holub ... gimbal special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Ondar Hrncir ... special effects technician: Flash Barrandov Special Effects (as Ondrej Hrncir)
Kamil Jaffar ... senior special effects technician: Flash Barrandov Special Effects (as Kamil Jafar)
Jan Ris ... gimbal special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Pavel Sagner ... special effects supervisor (as Pavel Ságner)
Frantisek Sloup ... gimbal special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Karel Solc ... gimbal special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Rudolf Tudzaroff ... special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Jirí Vater ... special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Jirí Vojtech ... special effects technician: Flash Barrandov Special Effects
Russell L. Smith ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Antony Allen ... compositor: Method Studios London
Seo Jin Bae ... matte painting artist: 4th Creative Party
Andrzej Bandurski ... fx artist: ScanlineVFX
Fritz Beck ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Larissa Bender ... accounting: ScanlineVFX
Tomas Bezdecka ... matte painting artist: UPP
Eglantine Boinet ... concept/omp artist: Method Studios London (as Eglantine Bonet)
Patrik Borecky ... matte painting artist: UPP
Mark Breakspear ... visual effects supervisor: Method Studios Vancouver
Ariane Brinkmann ... accounting: ScanlineVFX
Shauna Bryan ... visual effects executive producer: Method Studios Vancouver
Christian Burggraf ... systems admistrator: ScanlineVFX
André Cabaco ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
John Cairns ... compositing supervisor: Method Studios Vancouver
Korey J. Cauchon ... visual effects producer: Method Studios Vancouver (as Korey Cauchon)
Jaroslava Chalasova ... 3d artist/animator: UPP
Alexis Chapman ... compositor: Method Studios Vancouver
Sung Cho ... compositing artist: 4th Creative Party (as Cho Sung Ku)
Yong-seok Cho ... executive visual effects supervisor: 4th Creative Party (as Cho Yong Seok)
Ji Won Choi ... lead matte painting artist: 4th Creative Party
Ha Na Chu ... motion graphic artist: 4th Creative Party
Jae-sung Chun ... lighting artist: 4th Creative Party (as Chun Jae Sung)
Jochen Conradt ... fx artist: ScanlineVFX
Niko Conte ... fx artist: ScanlineVFX
Michelle Cornwall ... visual effects coordinator: Method Studios Vancouver
Marcela Coto ... visual effects assistant
Ondrej Ctibor ... 2d senior compositor: UPP
Jiri Cvancara ... scanning coordinator: UPP
Sean Danischevsky ... 2d supervisor: Method Studios London
Nicolas Darques ... tech support: Method Studios London
Christopher Davies ... matchmove artist: Method Studios London
Jonathan Davies ... fx supervisor: Method Studios London
Marco de Goeij ... matchmove artist: ScanlineVFX
Simone De Salvatore ... matte painting artist: ScanlineVFX
Gabriel Dedic ... color scientist: ScanlineVFX
Francesco Dell'Anna ... 2d compositor: UPP
Thad Diego ... r&d: ScanlineVFX
Jesus Diez Perez ... compositor: Method Studios London (as Jesus Diez)
Ales Dlabac ... 3d technical director: UPP
Martin Dolezal ... 2d compositing supervisor: UPP
Martin Doule ... it support: UPP
Catherine Duncan ... visual effects producer: Method Studios London
Moriba Duncan ... modeling artist: ScanlineVFX
Eric Durst ... visual effects designer / visual effects producer
Radek Dvorak ... 3d senior artist: UPP
Moritz Eiche ... digital compositor: ScanlineVFX
Marijn Eken ... digital compositor: ScanlineVFX
Ben Empey ... visual effects assistant
Marco Fanari ... modeling artist: ScanlineVFX
Manuel Ferdinand ... r&d: ScanlineVFX
Bruno Fernandes ... compositor: Method Studios London
Ondrej Flior ... it support: UPP
Peter Forsyth ... cg artist: Method Studios London
Frederic Fourier ... cg artist: Method Studio London
Robert Freitag ... lead shading/lighting: Scanline VFX
Markéta Fulínová ... 2d compositor: UPP
Christoph Gaudl ... matchmove artist: ScanlineVFX (as Christoph Gadl)
Bum-ho Gil ... lead matte painting artist: 4th Creative Party (as Gil Bum Ho)
Jan Glöckner ... digital compositor: ScanlineVFX
Björn Gottwald ... digital compositor: ScanlineVFX
Jason Gray ... visual effects systems administrator
Gabriela Hadová ... matte painting artist: UPP
Markus Hagemeier ... visual effects editor: ScanlineVFX
Zane Harker ... data management: Method Studios Vancouver
Peter Hart ... matchmove lead: Method Studios Vancouver
David Harter ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Geoffrey Harvey ... technical support: Method Studios Vancouver (as Geoff Harvey)
Daniela Hasenbring ... r&d: ScanlineVFX
Carla Heinzel ... animator: ScanlineVFX
Lukas Herrmann ... head of matte painting: UPP
Marc Herzer ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Simone Hirschberger ... human resources: ScanlineVFX
Tomas Hodr ... scanning operator: UPP
Tobias Hoffmann ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Ed Holdsworth ... compositor: Method Studios Vancouver (as Edwin Holdsworth)
Uel Hormann ... visual effects supervisor: Method Studios London
Zdenek Hrazdira ... 3d artist/animator: UPP
Ladislav Hrbacek ... scanning operator: UPP
Milos Hudec ... data operator: UPP
Wendy Hulbert ... visual effects coordinator: ScanlineVFX
Peter Hunt ... cg artist: Method Studios Vancouver
Timo Hyhs ... fx artist: ScanlineVFX
Stephan Hähnlein ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Mirko Hänssgen ... modeling artist: ScanlineVFX
Stefan Ihringer ... digital compositor: ScanlineVFX
Hasan Ilhan ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Dalibor Janda ... 2d senior compositor: UPP
Seok-hyoun Jang ... animation artist: 4th Creative Party (as Jang Seok Hyoun)
Seung-yeol Jang ... previsual artist: 4th Creative Party (as Jang Seung Yeol) / senior animation artist: 4th Creative Party (as Jang Seung Yeol)
Simona Janika ... visual effects production: UPP
Scott Janush ... visual effects editor
Mario Jaros ... visual effects artist (as Jaros Mario)
Mi Mi Jeong ... modeling artist: 4th Creative Party
Yang Jinho ... visual effects editor
Kyung-hoon Jo ... motion graphic artist: 4th Creative Party (as Jo Kyung Hoon)
Drew Jones ... visual effects executive producer: Method Studios London
Peter Kenneth Jones ... visual effects assistant coordinator (as Peter Jones)
Dae-kil Jun ... senior modeling artist: 4th Creative Party (as Jeon Dae Kil) / system advisor: 4th Creative Party (as Jeon Dae Kil)
A. Reum Jung ... visual effects project coordinator: 4th Creative Party (as Jung A Reum)
So Hee Jung ... lighting artist: 4th Creative Party
Christian Kahler ... fx artist: ScanlineVFX
Tomas Kalhous ... head of 2d department: UPP
Chang-bae Kang ... lead lighting artist: 4th Creative Party (as Kang Chang Bae) / visual effects (as Kang Changbae)
Young-eun Kang ... senior lighting artist: 4th Creative Party (as Kang Young Eun)
Matej Kardelis ... 2d compositor: UPP
Sandro Kath ... digital compositor: ScanlineVFX
Helena Keslova ... 2d compositor: UPP
Cheol Kim ... chief visual effects finance officer: 4th Creative Party
Dave Kim ... visual effects coordinator: ScanlineVFX
Eun Young Kim ... senior matte painting artist: 4th Creative Party (as Kim Eun Young)
Eun-jung Kim ... lead compositing artist: 4th Creative Party (as Kim Eun Jung)
Green Kim ... project manager: 4th Creative Party
Hi Rang Kim ... lighting artist: 4th Creative Party
Hyung Kim ... lead modeling artist: 4th Creative Party
Jee-hye Kim ... project manager: 4th Creative Party (as Kim Jee Hye)
Ji-Hoon Kim ... special effects artist: 4th Creative Party (as Kim Ji Hoon)
Jong Kyum Kim ... compositing artist: 4th Creative Party
Jong Yun Kim ... animation artist: 4th Creative Party
Kee-Won Kim ... visual effects supervisor: 4th Creative Party (as Kim Kee Won)
Ki Young Kim ... animation artist: 4th Creative Party
Min-bum Kim ... compositing artist: 4th Creative Party (as Kim Min Bum)
Min-sik Kim ... special effects artist: 4th Creative Party (as Kim Min Sik)
Sae Rom Kim ... motion graphic artist: 4th Creative Party
Seong Chiol Kim ... senior matte painting artist: 4th Creative Party
Young Sam Kim ... modeling artist: 4th Creative Party
Martin Kindl ... 3d artist/animator: UPP
Sarah Kirchgässner ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Ivo Klaus ... fx supervisor: ScanlineVFX
Mak Knighton ... matchmove artist: Method Studios London
Claudia Knorr ... modeling artist: ScanlineVFX
Yun-jung Ko ... lead compositing artist: 4th Creative Party (as Ko Yun Jung)
Nikolay Kolev ... 2d compositor: UPP
Vít Komrzý ... visual effects producer: UPP
Lada Konecna ... matte painting artist: UPP
Sua Kook ... compositing artist: 4th Creative Party (as Kook Su A)
Meier Korbinian ... fx artist: ScanlineVFX
Vaclav Kostun ... machmove artist: UPP
Christian Kratzert ... animation supervisor: ScanlineVFX
Jan Krupicka ... scanning operator: UPP
Andrea Krupp ... digital compositor: ScanlineVFX
Jan Krupp ... r&d: ScanlineVFX
Kwang-goo Kwon ... animation artist: 4th Creative Party (as Kwon Kwang Goo)
Young Kook Kwon ... special effects artist: 4th Creative Party
Sebastian Küchmeister ... fx lead: ScanlineVFX
Roland Langschwert ... fx supervisor: ScanlineVFX
Felix Laser ... digital compositor: ScanlineVFX
Chan-ran Lee ... compositing artist: 4th Creative Party (as Lee Chan Ran)
Hee-seok Lee ... senior compositing artist: 4th Creative Party (as Lee Hee Seok)
In Lee ... modeling artist: 4th Creative Party (as Lee In Woo)
Jae Woo Lee ... visual effects producer: 4th Creative Party
Jeon-hyeong Lee ... chief visual effects supervisor: 4th Creative Party (as Lee Jeon Hyoung)
Ji Woong Lee ... modeling artist: 4th Creative Party
Jin Lee ... assistant visual effects editor (as Lee Jin)
Jong-mu Lee ... matchmove artist: 4th Creative Party (as Lee Jong Mu)
Jung Hyun Lee ... animation artist: 4th Creative Party (as Lee Jung Hyun)
Jung Wook Lee ... lighting artist: 4th Creative Party
Justin Lee ... tech support: Method Studios London
Sangdon Lee ... motion graphic designer: title
Sean Lee ... visual effects producer: 4th Creative Party
So-hee Lee ... associate production manager: 4th Creative Party (as Lee So Hee)
Tackmin Lee ... motion graphic designer: title (as Tackzun Lee)
Yeoun-a Lee ... compositing artist: 4th Creative Party (as Lee Yeoun A)
Ondrej Lev ... 2d compositor: UPP
Sean Lewkiw ... head of 3d: Method Studios Vancouver
Lenka Likarova ... visual effects executive producer: UPP
Jirí Linhart ... co-visual effects supervisor: UPP
Björn Lubitz ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Jakub Lukas ... head of visual effects support: UPP
Jona Maluck ... digital compositor: ScanlineVFX
Ona Maluck ... digital compositor: ScanlineVFX
Ivo Marak ... scanning producer: UPP
Giorgio Marino ... digital compositor: ScanlineVFX
Petr Matas ... visual effects support: UPP
Daniel Matley ... visual effects coordinator: Method Studios London
Vladimír Matousek ... 3d artist/animator: UPP
Jaroslav Matys ... visual effects production manager: UPP
Dirk Mauche ... modeling artist: ScanlineVFX
Steve McLeod ... visual effects editor: Method Studios Vancouver
Joel Román Mendías ... visual effects producer: ScanlineVFX (as Joel Mendias)
Petr Mentberger ... visual effects coordinator: UPP
Michel Mielke ... visual effects supervisor: ScanlineVFX
Djordje Milasinovic ... 2d compositor: UPP
Walid Mouawad ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Viktor Muller ... visual effects producer: UPP / visual effects supervisor: UPP
Ga-Young Nam ... associate production manager: 4th Creative Party (as Nam Ga Young)
Stephane Naze ... sequence lead: Method Studios London
Ondrej Necas ... 2d compositor: UPP
Andreas Nehls ... modeling supervisor: ScanlineVFX (as Andrea Tandy Nehls)
Jessica Newhouse-Smith ... visual effects coordinator: Method Studios London
Lukás Nun ... visual effects support: UPP
Spiridoula O'Reagan ... technical support: Method Studios Vancouver
Péter Obornik ... 3d artist/animator: UPP
Pavel Ocovaj ... 3d artist/animator: UPP
Hyun Oh ... lighting artist: 4th Creative Party (as Oh Hyun A)
Paula Olszowska ... compositor: Method Studios London
Peter Orlicky ... 2d compositor: UPP (as Petr Orlicky)
Jon Ossitt ... cg artist: Method Studios London
Nikolett Papp ... compositor: Method Studios London (as Niki Papp)
Da-jeong Park ... texture artist: 4th Creative Party (as Park Da Jeong)
Doseok Park ... motion graphic designer: title
Hee Young Park ... senior lighting artist: 4th Creative Party
June-young Park ... senior compositing artist: 4th Creative Party (as Park June Young)
Kun Hwa Park ... project manager: 4th Creative Party
Kyung Su Park ... special effects artist: 4th Creative Party
Min Su Park ... cgi supervisor: 4th Creative Party
Min-yong Park ... compositing technical director: 4th Creative Party (as Park Min Yong)
Sang-ki Park ... special effects artist: 4th Creative Party (as Park Sang Ki)
Sun-hyung Park ... special effects technical director: 4th Creative Party (as Park Sun Hyoung) / system advisor: 4th Creative Party (as Park Sun Hyoung)
Monika Pavlickova ... visual effects business affairs: UPP
Tomas Pavlis ... visual effects bidding manager: UPP
Stepan Pazderka ... 2d compositor: UPP
Menelaos Peristeridis ... matte painting artist: ScanlineVFX
Christine Petrov ... head of 2d: Method Studios Vancouver
Andrew Pinson ... compositor: Method Studios London
Viktor Plch ... head of 3d department: UPP
Christian Pokorny ... lead shading/lighting: ScanlineVFX
Jiri Pospisil ... 3d artist/animator: UPP
Olivier Pron ... concept/omp artist: Method Studios London
Esdras Prudente ... roto lead: Method Studios Vancouver
Giorgia Pulvirenti ... junior compositor: Method Studios London
Ingo Putze ... matte painting artist: ScanlineVFX
Cloud Razali ... visual effects assistant coordinator
Ralf Rendelmann ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Sandra Roach ... digital compositor: ScanlineVFX
Bernardo Rodriguez ... visual effects editor: ScanlineVFX
Timo Rolle ... visual effects editor: ScanlineVFX
Casey Rolseth ... cg artist: Method Studios Vancouver
Benjamin Ross ... matte painting artist: ScanlineVFX
Simon Ross ... fx artist: ScanlineVFX
Yves Ruprecht ... animator: ScanlineVFX
Jae Hwan Ryu ... visual effects supervisor: 4th Creative Party
Tae Wook Ryu ... modeling artist: 4th Creative Party
Michael Scheffler ... systems admistrator: ScanlineVFX
Franz Schiller ... digital compositor: Scanline VFX
Paul Schlie ... digital compositor: ScanlineVFX
Jeong Hun Seong ... special effects technical director: 4th Creative Party
Felix Serwir ... 2d compositor: UPP
Misato Shinohara ... visual effects production manager
Josef Skvrcek ... 2d compositor: UPP (as Josef Svrcek)
Martin Sladky ... scanning operator: UPP
Courteney Smith ... visual effects production assistant
Russell L. Smith ... cg artist: Method Studios Vancouver
Mirek Sochor ... scanning supervisor: UPP
Miroslav Sochor ... scanning supervisor: UPP
Lan Sorensen ... cg artist: Method Studios Vancouver
Jiri Stamfest ... senior matte painting artist: UPP
Guang Huan Sum ... assistant visual effects editor
Hyung Ju Sung ... visual effects supervisor: 4th Creative Party
In-kyoung Sung ... senior lighting artist: 4th Creative Party (as Sung In Kyoung)
Radek 'Hop' Svoboda ... it support: UPP
Jakub Szilvasi ... 2d compositor: UPP
Heiko Sülberg ... fx artist: ScanlineVFX
Joshua Teleki ... modeling artist: ScanlineVFX
Curtis Tsai ... visual effects coordinator: Method Studios Vancouver
Mike Tuffy ... tech support: Method Studios London
Vaclav Uhlir ... matchmove artist: UPP
Alexander Urik ... fx artist: ScanlineVFX
Frantisek Vaclavek ... 3d artist/animator: UPP
Petr Vcelicka ... 2d compositor: UPP
Jakub Velcl ... 3d artist/animator: UPP
Lenka Velingerová ... visual effects production assistant: UPP
Pavel Vicik ... 2d compositor: UPP
Johannes Vogl ... lighting/shading artist: ScanlineVFX
Jiri Vycital ... 3d artist/animator: UPP
Jan Wagner ... 2d compositor: UPP
Jenny Wan ... junior compositor: Method Studios London
Ian Ward ... cg artist: Method Studios London
José Manuel Weil ... cg supervisor: ScanlineVFX (as Jose Weil)
Paulo Welter ... cg artist: Method Studios Vancouver
Matthias Winter ... visual effects producer: ScanlineVFX
Maike Witt ... team assistant: ScanlineVFX
Melody Woodford ... head of production: Method Studios London
Bjoern Wortmann ... digital compositor: ScanlineVFX
Trevor Wyatt ... rmatchmove/roto coordinator: Method Studios Vancouver
Janet Yale ... visual effects head of production: L Method Studios Vancouver
Mert Yamak ... cg lead: Method Studios Vancouver
Jose Yapor ... cg artist: Method Studios Vancouver
Jong-ku Yeo ... visual effects rigging artist: 4th Creative Party (as Yeo Jong Ku)
Ji Hoon Yeom ... animation artist: 4th Creative Party
Tai-keun Yoo ... lead animation artist: 4th Creative Party (as Yoo Tai Keun) / previsual artist: 4th Creative Party (as Yoo Tai Keun)
Jaeho Yoon ... motion graphic designer: title
Pyeong Hwa Yoon ... assistant visual effects editor
Young-sun Yuk ... project manager: 4th Creative Party (as Yuk Young Sun)
Jin-il Yun ... special effects artist: 4th Creative Party (as Yun Jin Il)
Ismat Zaidi ... visual effects executive producer: ScanlineVFX
Katarzyna Zak ... visual effects coordinator: ScanlineVFX
Jan Zamradincek ... scanning operator: UPP
Petr Zemlicka ... visual effects data wrangler
Rainer Zöttl ... modeling artist: ScanlineVFX
Kaevski Aleksandar ... matchmove artist: fx3x (uncredited)
Zoltán Bojtos ... digital compositor (uncredited)
Peter Bowmar ... head of technology: Method Studios Vancouver (uncredited)
Jakub Budina ... compositor (uncredited)
Michal Cavoj ... digital effects artist (uncredited)
Dalibor Cee ... visual effects artist (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Chad E. Collier ... data operations manager: Method Studios (uncredited)
Poprizov Cvetan ... matchmove artist: Fx3x (uncredited)
Dejan Dimovski ... paint artist: fx3x (uncredited)
Marvin Fonacier ... senior systems engineer (uncredited)
Derik Gokstorp ... pipeline technical director (uncredited)
Ed Holdsworth ... digital compositor (uncredited)
Christoffer Hulusjö ... pipeline technical director: Method Studios Vancouver (uncredited)
Todorovski Ilija ... matchmove artist: Fx3x (uncredited)
Manovigianek Jehman ... pipeline technical director: Method Studios Vancouver (uncredited)
Zahid Jiwa ... digital artist: Method Studios Vancouver (uncredited)
Vijay Kadapatti ... stereo production coordinator (uncredited)
Goran Kocov ... matchmove artist (uncredited)
Antonín Kolman ... matte painter (uncredited)
Lukasz Kopec ... cg animator (uncredited)
Tibor Nadas ... texture artist (uncredited)
Chi Pham ... visual effects systems administrator (uncredited)
George Pinkava ... digital compositor: UPP (uncredited)
Gligor Postolovski ... visual effects artist (uncredited)
Laurent Reynaud ... digital compositor (uncredited)
Den Serras ... roto/paint supervisor: Deluxe (uncredited)
Filip Sustek ... digital compositor: UPP (uncredited)
András Szõcs ... digital compositor (uncredited)
Joshua Teleki ... senior environment artist (uncredited)
Thiago Teles Trilux ... roto/paint artist (uncredited)

Stunts 

Jan Benedict ... stunts
David Bilek ... stunts
Pavel Bousek ... stunts
Petr Bozdech ... stunts
Matous Brichcin ... stunt double: Jamie Bell / stunts
Radek Bruna ... stunts
Jan Cajzl ... stunts
Pavel Cajzl ... stunt coordinator
Martin David ... stunts
Zdenek Dvoracek ... stunts (as Zdenik Dvoracek)
Pavel Dvorscik ... stunts
Rene Hajek ... stunts
Jan Homolka ... stunts
Jiri Horky ... stunts
Marek Hotlicek ... stunts
David Hottl ... stunts
Martin Hub ... stunts
Marek Jelinek ... stunts
Josef Jelínek ... stunts
Pavel Kratky ... stunts
Petr Kucera ... stunts
Miroslav Lhotka ... stunts
David Listvan ... stunts
Jan Loukota ... stunts
Ivan Mares ... stunts
David Mottl ... stunts
Miroslav Navratil ... stunts
Se-young Oh ... stunts: Korea, Triple-A (as Oh Se Young)
Tomas Peterac ... stunts
Jan Petrina ... stunt double: Curtis
Jaroslav Psenicka ... stunts
Ales Putik ... stunts
Tomas Rydval ... stunts
Jiri Simberský ... stunts
Klara Slavikova ... stunt double (as Klára Slavíkovía)
Julian Spencer ... stunt coordinator
Martin Spur ... stunts
Zdenek Stadtherr ... stunts
Petr Stehlík ... stunts
Marek Svitek ... stunts
Tomás Tobola ... stunts
Miroslav Valka ... stunts
Pavel Vokoun ... stunts
Jan Vosmik ... stunts
Stadtherr Zdenek ... stunts (as Zdenik Stadherr)
Ivo Zubaty ... stunts
Jan Holicek ... stunt rigger (uncredited)
Igor Juric ... parkour stunts (uncredited)
Jindrich Klaus ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Martin Bublik ... third rigging best boy electric
Jan Carda ... first assistant camera: "a" camera
Pavel Caslavsky ... rigging electrician
Jésus Castro ... behind the scenes (as Jesus Castro Ortega)
Václav Cermak ... gaffer (as Vaclav 'Enzo' Cermak)
Ivo Cervenka ... grip
Michal Chadima ... video assist operator
Karel Charvat ... key grip (as Karil Charvat)
Vladimir Cholasta ... second rigging best boy electric
Jiri Ctvrtecka ... on-set rigger
Tibor Demcak ... rigging electrician
Pavel Hoffmann ... rigging electrician
Jiri Horych ... electrician
Jaroslav Hromádka ... rigging gaffer
Alan Hrstka ... rigging electrician
Ladislav Hruby ... first assistant camera: "b" camera
Stanislav Hubacek ... cable wrangler
Stépán Jaromérský ... rigging electrician
Vladimir Kesl ... on-set playback
Martin Kulhavy ... rigging electrician
Radek Kuzdas ... rigging electrician
Jae Hyuk Lee ... poster photographer
Jae-Hyeok Lee ... still photographer (as Jae Hyuk Lee)
Miloslav Nevsimal ... rigging electrician
Jirí Novak ... rigging electrician
Vratislav Novotony ... loader
Miroslav Pavlik ... second assistant camera: "b" camera
Vaclav Peterka ... on-set rigger
Vlastimil Plucar ... rigging electrician
Jiri Pospisil ... best boy grip
Jaroslav Potuzník Jr. ... electrician (as Jaroslav Potuznik)
Martin Rain ... first rigging best boy electric
Jan Rehanzl ... dolly grip
Jan Rimský ... electrician
Jaroslav Rubin ... rigging electrician
Roland Safr ... generator operator
Jan Sankot ... rigging electrician
Jiri Slajs ... dimmer operator
Jakub Smetana ... rigging electrician
Bogdan Stanciu ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Jaroslav Ungr ... grip
Josef Valta ... electrician
Benjamin Vitek ... rigging electrician
Zdenek Vodvarka ... best boy electric
Jan Vojtech ... second assistant camera: "a" camera
Tomas Volter ... rigging electrician
Petr Zavrel ... second assistant camera: "a" camera
Marek Radolf ... balloon lighting supervisor (uncredited)

Casting Department 

Nancy Bishop ... casting director: Central Europe
Jirí Hrstka ... extras casting director
Sarka Hudeckova ... casting assistant: Czechoslovakia
Krista Husar ... casting assistant
Martin Oktabec ... extras coordinator
Sarah Marie Brown ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Martina Chloupa ... costume breakdown
Cameron Dale ... assistant costume designer (as Cameron Folan)
Jirina Eisenhamerova ... extras costumer
Terizie Honsova ... costume breakdown
Karolina Honsová ... costume breakdown
Alena Hrebejuova ... seamstress
Maria Hubackova ... on-set costumer
Katalina Iturralde ... head ager and dyer
Eliska Kosinová ... extras costumer
Hana Kucerova ... costume supervisor
Romana Martinkova ... seamstress
Courtney McClain ... assistant costume designer
Sona Morgenthalova ... costume intern
Karolina Morrison ... costume coordinator
Patricie Soptenková ... on-set costumer
Lenka Syobodova ... seamstress
Giuliana Teso ... fur coat producer: worn exclusively by Ms. Swinton
Barbora Vodvarkova ... costume intern
Patricie Soptenková ... personal costumer: Tilda Swinton (uncredited)

Editorial Department 

Jo Ala ... digital cinema operator: CJ Powercast (as Jo A La)
Angie Alavez ... digital intermediate data management: EFilm
Ji Wook Chang ... digital cinema supervisor: CJ Powercast
Se Hyeung Cho ... digital intermediate system support: CJ Powercast
In Seon Choi ... digital cinema operator: CJ Powercast
Andy Chung ... digital intermediate data management: EFilm
Sun Jin Chung ... digital intermediate administrator: CJ Powercast
Min Ji Go ... digital cinema operator: CJ Powercast
Yang Jinho ... on-set editor
Ha Na Jo ... digital intermediate administrator: CJ Powercast
Katie Jordan ... color timing assistant: EFilm
Kevin Kang ... digital colorist: CJ PowerCast
Jae Min Kim ... digital color assistant: CJ Powercast
Paek-Cheol Kim ... digital intermediate executive producer: CJ PowerCast (as Kim Paek Cheol)
Seon Sik Kim ... digital intermediate system support: CJ Powercast
Kimin-Seok ... digital intermediate administrator: CJ Powercast (as Kim In Seok)
Jong-Eun Lee ... digital i/o: CJ Powercast (as Lee Jong Eun)
Jung Min Lee ... digital color assistant: CJ Powercast
Kyoung Ho Lee ... digital intermediate administrator: CJ Powercast
Kyoung Jong Lee ... digital color assistant: CJ Powercast
Young Gook Lee ... digital intermediate system support: CJ Powercast
Curtis Lindersmith ... digital intermediate editor: EFilm
Yvan Lucas ... digital colorist
Philippe Majdalani ... digital intermediate assistant producer: EFilm
Yeon Han Mee ... assistant editor (as Mee Yeon Han)
Im-Sik Ok ... digital intermediate lab manager: CJ Powercast (as Ok Im Sik)
Sung-won Park ... assistant editor (as Sung Won Park)
Loan Phan ... digital intermediate producer: EFilm
Yeon Ryu ... digital intermediate producer: CJ Powercast
Dong Won Seo ... digital intermediate system support: CJ Powercast
Jung-Min Shin ... digital color assistant: CJ Powercast (as Shin Jung Min)
Hyun Kim Woo ... assistant editor (as Woo Hyun Kim)
Young-hyun Yoo ... digital intermediate project coordinator: CJ Powercast (as Yoo Young Hyun)
Tricia Chiarenza ... color timer (uncredited)
J.D. Funari ... trailer editor (uncredited)
Joel McWilliams ... digital intermediate color assist (uncredited)

Music Department 

Angela Claverie ... assistant music editor
John Kurlander ... music mixer / music recordist
Tyson Lozensky ... assistant score mixing engineer / assistant score recording engineer
Chris McGeary ... music editor
Buck Sanders ... score producer
Ron Finn ... music editor (uncredited)
Dennis Smith ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Elemer Demeny ... trailer technician
Josef Ferkl ... driver
Vaclav Frybert ... driver: director
Ladislav Harkabus ... basecamp technician
Marek Jumar ... driver: accounting
Petr Jumar ... driver: costume
Petr Juran ... driver: grip truck
Marek Kalawski ... trailer captain
Lukas Karasek ... basecamp technician
Vaclav Knol ... driver: camera truck
Vaclav Kochan ... driver: costume
Dan Kuska ... production driver (as Daniel Kuska)
Jirí Marek ... driver: art department (as Jiri 'Jumbo' Marek)
Karel Michalek ... transportation captain
Ondrej Modry ... driver: cast
Tomas Modry ... driver
Petr Skvor ... driver: cast
Jan Smoldas ... driver
Libor Spachmann ... driver (as Libor Spachman)
Karil Straberger ... driver: wardrobe bus
Alexandr Stracovsky ... driver: cast
Zdenic Trimal ... driver
Vit Uhlir ... driver: cast
Rudolf Vanác ... driver
Milos Wild ... driver
Richard Wild ... driver: cast
Ivan Zielenski ... driver (as Ivan Zielinsky)

Other crew 

Ji Yeon Ahn ... marketing support: CJ Entertainment
Jihyun An ... business support: CJ Management
Shin Arum ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Lee Ayoun ... title producer: Locus Co
Karoline Baumgartner ... mountain safety: Austria
Leo Baumgartner ... mountain safety guide: Austria
Thomas Baumgartner ... mountain safety: Austria
Luca Calinescu ... set production intern
Candace Carlo ... legal representative: US, KleinbergLange Cuddy & Klein
Michalle Chae ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Yuri Chae ... on-line marketing: Two Rabbit
Kwon Chan ... international financing and production: CJ Entertainment
Soo Young Chang ... public relations support: CJ Entertainment
Kim Chi-Hyung ... international financing and production: CJ Entertainment
Young Tono Cho ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Aram Choi ... marketing support: CJ Entertainment
Justin Choi ... marketing support: CJ Entertainment
Young Bo Choi ... business support: CJ Management
Brian Chung ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Ini Chung ... assistant to producer
Choi Chungkwan ... legal representative: Korea, Lee & Ko
Kathi Danielson ... pre-production controller
Thi Truc Ha Dao ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Eva Dvorakova ... on-set medic
Michal Engrth ... assistant accountant: Czechoslovakia
Yun Sun Eo ... marketing support: CJ Entertainment
Hong Eun Kyung ... assistant accountant: Korea
Ja Kim Eun ... head accountant: Korrea
Ji Kim Eun ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Denisa Daines Francová ... assistant: Mr. Bernacchi
Arthur J. Gallagher ... insurance: Gallagher Entertainment
Rohan Graf ... cashier
Cheong Jeon Hae ... legal representative: Korea, Lim, Chung & Suk
Hye Seong Ham ... legal: CJ Entertainment
Hyung-Sun Han ... making film: Punctum
Su Min Han ... media agency: Cheil Worldwide
Krystle Haney ... studio teacher
Jeon Kim Hee ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Gregor Hock ... production assistant: Austria
Emily Hong ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Ryeon Park Hye ... researcher: Korea
Ahn Hyeok ... legal representative: Korea, Lee & Ko
Gun Lee Hyeong ... legal representative: Korea, Lee & Ko
Chang Hyun ... business management: CJ Entertainment
Kyoon Im Hyung ... strategy and planning: CJ Entertainment
Jun Ryu Jae ... production coordinator: Korea
Hye Jung Jang ... marketing manager: CJ Entertainment
Lee Japil ... finance support: CJ Entertainment
Boh Yung Jeon ... on-line marketing: Two Rabbit
Hye Suk Jeon ... on-line marketing: Two Rabbit
Sae Dom Jeon ... promotion manager: CJ Entertainment
Kwang Pil Jeong ... public relations support: CJ Entertainment
Wonjo Jeong ... Producer: Moho Film
Kim Jeonoteon ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Tomas Jeseticky ... caterer: JTN Catering
Kubhaer T. Jethwani ... key set production assistant
Shin Jhye ... marketing support: CJ Entertainment
Hye Jung Ji ... strategy and planning: CJ Entertainment
Min Ji-Hye ... marketing research manager: JC Entertainment (as Hye Min Ji)
Hyeong Kim Jie ... legal representative: Korea, Lim, Chung & Suk
Peter Wonsuk Jin ... translator
Lee Jisue ... finance support: CJ Entertainment
Bryan Jo ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Wan Kim Joh ... production management support: CJ Entertainment
Lee Jongbin ... business support: CJ Management
Kwa Lee Joo ... business support: CJ Entertainment
Joyce Jun ... legal representative: US, Catten Muchin Rosenman
Rhee June ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Dongwan Jung ... legal: CJ Entertainment
Hyun Lee Jung ... finance department manager: Opus Pictures
Jae Wook Jung ... marketing support: CJ Entertainment
Cho Rong Kahm ... marketing: &Credit
Paul Kampf ... production assistant: Austria
Euno Yong Kang ... marketing support: CJ Entertainment
Jono Goo Kang ... marketing support: CJ Entertainment
Solee Kang ... assistant: Sunstaek Park
Eun Hee Kim ... Executive Producer: Moho Film
Eun Young Kim ... trailer: Tomm Creative Lab
Hyung Woon Kim ... media agency: Cheil Worldwide
Jet Eon Kim ... marketing support: CJ Entertainment
Jin Lee Kim ... on-line marketing: Two Rabbit
Jong-min Kim ... business support: CJ Management (as Kim Jong Min)
Justin Kim ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Kwon Sik Kim ... marketing manager: CJ Entertainment
S. Kim Kim ... head of international sales and distribution: CJ Entertainment
Seonk Young Kim ... outdoor ads: Artservice
Yang Hee Kim ... assistant: Ko Asung
Yeo Wool Kim ... marketing: &Credit
Young Kuk Kim ... making film: Punctum
Lee Kiyun ... international financing and production: CJ Entertainment
Jakub Klíma ... set production intern
Adela Kokesova ... intern
Hin Sung Kwon ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Michelle Kwon ... marketing and public relations executive: CJ Entertainment
Sung Joon Kwon ... promotion supervisor: CJ Entertainment
Jung Hyun Kwong ... trailer: Tomm Creative Lab
Duk Kim Kyoung ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Hyun Kim Kyu ... script translation
Hoo Kim Kyung ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Hwang Kyuyoung ... title designer: 617 Graphics
Ed Labowitz ... legal representative: US, Alexander Lawrence Erumes & Labowitz (as Edward S. Labowitz)
Eliska Lapkova ... stand-in
Chang Hyun Lee ... public relations supervisor: CJ Entertainment
Gemma Lee ... marketing support: CJ Entertainment
Hannah Lee ... strategy and planning: CJ Entertainment
Hye Sung Lee ... public relations manager: CJ Entertainment
Jae-In Lee ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Jeheng Lee ... subtitles: Korean
Jeong-eun Lee ... assistant: Song Kang Ho (as Lee Jeong Eun)
Ji Young Lee ... on-line marketing: Two Rabbit
Jiae Lee ... marketing manager: JC Entertainment
Joo Hi Lee ... digital marketing: CJ Entertainment
Lucy Lee ... ancillary rights distribution: Korea, CJ Entertainment
Samantha Lee ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Sang Ho Lee ... making film: Punctum
Song Yi Lee ... on-line marketing: Two Rabbit
Soo Haeng Lee ... assistant: Song Kang Ho
Tereza Mandic Listikova ... assistant production manager (as Tereza Listikova)
Iva Lukesová ... assistant accountant: Czechoslovakia
Martin Macik ... armorer
Young Park Mi ... business support: CJ Management
Ji Lee Min ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Yoon Min ... international sales and distribution: CJ Entertainment
William Morris ... sales: USA< Endeavor Entertainment
Marketa Mutlova ... payroll clerk
Sarah Nam ... marketing support: CJ Entertainment
Gerhard Normager ... mountain guide: Austria
Tomas Novak ... caterer: JTN Catering
Hye Rim Oh ... marketing manager: CJ Entertainment
Darcy Paquet ... script translation
Bo Eun Park ... script supervisor
Chul-soo Park ... head of distribution: Korea, CJ Entertainment (as Park Chil Soo)
Evelyn Park ... marketing support: CJ Entertainment
Heo Young Park ... marketing: &Credit
Hyun-Cheol Park ... production coordinator: Korea (as 'Patrick' Park Hin Chul)
Jong Min Park ... trailer 2d: Biluy
Jung Eun Park ... outdoor ads: Artservice
Lucia Park ... public relations manager: JC Entertainment
Seulgi Park ... ancillary rights distribution: Korea, CJ Entertainment
Daniela Paulova ... set production intern
Nigel Pearson ... legal representative: US, Loeb & Loeb
Josh Peck ... assistant: Chris Evans
Jan Petrina ... double: Chris
Armin Popp ... location manager: Austria
Sonny Ritscher ... production controller (as Sonny Adam Ritscher III)
Dusan Robovsky ... stand-in
Jhye Ryu ... outdoor ads: Artservice
Martin Sabljak ... filing clerk
Stephen L. Saltzman ... legal representative: US, Loeb & Loeb (as Stephen Saltzman)
Ou Lee Sano ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Jin Yoo Se ... accountant: Korea
Bo Ram Seo ... marketing: &Credit
Claire Seo ... international sales and distribution: CJ Entertainment
James Seo ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Yeong-Gyeong Seo ... on-line marketing: Two Rabbit
Ki Lee Seog ... legal representative: Korea, Lim, Chung & Suk
Hwan Lee Seung ... legal representative: Korea, Lee & Ko
Jung Il Shin ... finance and accounting: CJ Entertainment
Cecile Shu ... marketing support: CJ Entertainment
Yeon Jae Si ... marketing supervisor: CJ Entertainment
Faujja Singh ... supervising armorer
Nina Slotte ... production assistant: Austria
Eo Jin Son ... outdoor ads: Artservice
Hyera Song ... marketing research supervisor: CJ Entertainment
Hyo Jung Sonn ... marketing: &Credit
Jin Kim Soo ... business support: CJ Management
Milos Stehlík ... armorer
Young Lee Suk ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Min Rae Sung ... distribution: Korea, CJ Entertainment
Jung Talsun ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Melanie Tomanov ... legal representative: US, Catten Muchin Rosenman
Goran Uljanic ... assistant production coordinator
Ludek Vomacka ... production coordinator: Czechoslovakia
Shin Wonsun ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Ram Woo ... public relations support: CJ Entertainment
Feng Xu ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Shin Kim Yeong ... assistant accountant: Korea
Choi Yeonu ... international financing and production: CJ Entertainment
Sejin Yoo ... accountant: Korea
Da Hyun Yoon ... outdoor ads: Artservice
Jae Hyon Yoon ... public relations support: CJ Entertainment
Joh Tang Yoon ... marketing support: CJ Entertainment
Rim Lee You ... production management support: CJ Entertainment
Chung Ys ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Li Yuelan ... international sales and distribution: CJ Entertainment
Jung Yun-Jae ... production management support: CJ Entertainment (as Yun Jae Jung)
Kam Yuri ... production management support: CJ Entertainment
Radek Zacek ... stand-in
Peter Ziak ... accountant: Czechoslovakia
Baic Zong ... title designer: 617 Graphics
Christian Zwicker ... production assistant: Austria
Daniel Adam ... extras wrangler (uncredited)
Thomas Fuchs ... film commissioner (uncredited)
Amit Shekhar ... digital marketing manager: India (uncredited) / digital media: India (uncredited)
Parry Shen ... voice artist (uncredited)

Thanks 

Paul Dano ... special thanks
Lewis Taewan Kim ... special thanks
Sandro Kopp ... special thanks
Stuart T. Maschwitz ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page