Edit
Chronicle (2012) Poster

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Josh Trank

Writing Credits  

Max Landis ... (screenplay)
 
Max Landis ... (story) &
Josh Trank ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Bo Petersen ...
...
Rudi Malcolm ...
Luke Tyler ...
Crystal-Donna Roberts ...
Samantha (as Crystal Donna Roberts)
Adrian Collins ...
Costly
...
Howard
...
Austin
Nicole Bailey ...
Cala
Lynita Crofford ...
Casey's Mom
Royston Stoffels ...
Pharmacist
...
Park Ranger (as Patrick Walton)
Lance Elliot ...
Police Officer
Nadine Suliaman ...
School Flyer Girl
Pierre Malherbe ...
Police Detective
...
Michael Ernesto
Matthew Dylan Roberts ...
Ernesto's Neighbour
...
Redneck Trucker
Chelsea Nortje ...
Girl in Window
Francois Coetzee ...
Thug #3
Hendrik Kotze ...
Priest
...
Newscaster
...
Newscaster
...
Karen Detmer (voice)
...
Samantha (voice)
...
Costly (voice)
...
Howard (voice)
...
Austin (voice)
Charles L. Campbell ...
Pharmacist (voice)
Popeye Vogelsang ...
Park Ranger (voice) (as Popeye V.)
Steve Kramer ...
Police Officer (voice)
...
School Flyer Girl (voice)
...
Priest (voice)
Jeff Fischer ...
Thug #3 (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Andrew Germishuys ...
SWAT Team Member (uncredited)
Vanessa Lee ...
Waitress (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Greig Buckle ... line producer: South Africa
John Davis ... producer
James Dodson ... executive producer
Adam Schroeder ... producer
Katie Shapiro ... associate producer

Cinematography by 

Matthew Jensen ... director of photography

Film Editing by 

Elliot Greenberg

Casting By 

Ronna Kress

Production Design by 

Stephen Altman

Art Direction by 

Johnny Breedt ... supervising art director
Patrick O'Connor ... (as Patrick 'Poc' O'Connor)

Set Decoration by 

Fred Du Preez

Costume Design by 

Diana Cilliers

Makeup Department 

Talia Barak ... hair stylist / makeup artist
Rob Carlisle ... prosthetics supervisor (as Robert Carlisle)
Zania Gerber ... makeup artist / prosthetics
Mathew Howard-Tripp ... prosthetics (as Mathew Howard Trip)
Jason Human ... concept artist
Belinda Manwaring ... makeup artist / prosthetics
Simone Stubbs ... key hair stylist / key makeup artist
Megan Tanner ... hair department head (as Meg Tanner) / makeup department head (as Meg Tanner)
Francesca Van Der Feyst ... key hair stylist
Gloria Wessels ... makeup artist / prosthetics

Production Management 

Joan Kelley Bierman ... post-production supervisor
Theuns De Wet ... production manager: second unit
James Dodson ... unit production manager
Drew Locke ... production manager: Vancouver
Marisa Soneman ... production manager (as Marisa Sonemann)

Second Unit Director or Assistant Director 

Jim Brebner ... first assistant director: Vancouver
Mark Bunting ... second assistant director: Vancouver
De Villiers Fourie ... second second assistant director
Sarah MacFarlane ... second assistant director
Lynette Mitchelle ... third assistant director
Charlie Watson ... first assistant director
Neil Allan ... third assistant director (uncredited)
Alexandra Archer ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Zea Aimes ... construction medic
Patricia Altman ... props buyer: US
Erica Attridge ... scenic
Akhona Bambeni ... assistant scenic
Mogammat Igshaan Benjamin ... carpenter (as Mogamat Benjamin)
Lucas Boshoff ... junior carpenter
Ngawodwa Botomane ... junior carpenter
Valentina Burger ... fabricator
Jonathan Clark-Brown ... props assistant
Graeme Cowie ... digital art coordinator
Mark Cramer ... assistant carpenter
Hanne-Lizé Delport ... scenic
Mpumelelo Dluthu ... assistant carpenter
Will Easton ... graphics provided by
Julius Etah ... swing gang
Isak Faroa ... labour
Mnonpholi Sadam Folokwe ... carpenter (as Mnonopheli Folokwe)
Anthony Fortune ... carpenter
Mogamat Fredericks ... carpenter
Clint Gordon ... greensman
Vivienne Gray ... set designer
Craig Griffin ... set dresser
Sonnel Grobbelaar ... set dresser
Paulus Heijn ... fabricator
Willow Howell ... property master
Martiens John ... labour
Kenneth Jurries ... labour
Nkosinati Kalipa ... carpenter
Vincent Khentani ... carpenter (as Vincent Khethani)
Shakeela Kingzley ... art department assistant
Jane-Anne Kokkinn ... clearances coordinator
Nick Lauer ... construction controller (as Nic Lauer)
Tristan Lauer ... carpenter
Michael Liesing ... swing gang
Nicci Lubbe ... set dressing buyer
Nicolus Lusse ... assistant carpenter (as Nicolas Lüsse)
Danial Mabina ... assistant greensman (as Daniel Mabina)
Stephan Madonsela ... scenic (as Velaphi Madonsela)
Shaun Marlon Nasson ... lead hand (as Shaun-Marlon Nasson)
Victor Mase ... scenic (as Mika Victor Malase)
Henry Mbanje ... swing gang
Siswe Mbatha ... labour
Mogammad Misbach ... carpenter
David Molesky ... artwork provided by
Troy Morgan ... storyboard artist
Siwa 'David' Mzukisi ... storeman
Alphonse Ndikum ... swing gang
Emmanuel Ndumbe ... swing gang
Pandi Norberit ... swing gang
Lee-Ann Olwage ... props buyer
Tania Petzer ... scenic
Nceba Pondo ... labour
Awathi Qina ... labour
Mnguni Rabooiba ... labour
Doycelle Reed ... junior carpenter
Michael Rossouw ... leadman (as Werner Michael Rossouw)
Gregory Roux ... carpentry lead hand
Mustikim Salie ... foreman (as Kim Salie)
Shuaib Samsodien ... junior carpenter
Basil Schell ... buyer / runner
Lucky 'Vincent' Shabalala ... labour (as Lucky Shabalala)
Andrew Sheel ... art coordinator
Mlungiseleli Shwalakhe ... scenic
Michael Shwelakhe ... scenic (as Boy Michael Shwalakhe)
Zolisa Ernest Skti ... assistant scenic
Wynand Smit ... stand-by property
Julia Sprenger ... food stylist
Sonia Staven ... graphic designer
Shamiel Stevens ... carpenter
Cecelia van Straaten ... assistant art director
Andre Van Vuuren ... carpenter (as Andre Jansen Van Vuuren)
Tom Van Wyk ... labour
Johan Vermeulen ... assistant greensman
Shameegh Walbrugh ... junior carpenter
Mathew Webster ... junior carpenter
Comfort Williams ... welder
Nazmie Williams ... carpenter
Rae Wynna-Roberts ... construction manager (as Rae Wynne-Roberts)
David Wynne-Roberts ... head scenic
Siyabulela Yali ... welder
Godfrey Simphiwe Zacharia ... labour
Simon Zikhali ... carpenter (as Simon Ngaya Zikhali)
Michael Love ... assistant property master (uncredited)
Terry Weaver ... property master (uncredited)

Sound Department 

Joe Barnett ... sound re-recording mixer
Ron Bedrosian ... adr mixer
Kerry Ann Carmean ... sound effects editor (as Kerry Carmean-Williams)
Julio Carmona ... adr recordist
Damian Anthony Fermor ... cable basher
Daniel R. Kerr ... sound effects librarian
Conrad Kuhne ... sound mixer
Tony Lamberti ... sound re-recording mixer
James Moriana ... foley artist
Beauxregard Neylon ... adr mixer (uncredited)
Kelly Oxford ... supervising sound editor
Jacques Pienaar ... boom operator
David Stanke ... first assistant sound editor
Greg Steele ... adr mixer
Patrick Stoltz ... mixing recordist (as Pat Stoltz)
Greg Townsend ... sound mixing recordist
Karen Vassar Triest ... sound designer (as Karen Triest)
Brett Voss ... foley mixer
Tim Walston ... sound designer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Greg Zimmerman ... adr recordist
Derek Deitz ... assistant sound editor (uncredited)
Mark DeSimone ... adr mixer: New York (uncredited)
Santiago Martin Medina ... sound engineer (press junket) (uncredited)
Ric Schnupp ... adr recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Kevin Adcock ... senior special effects technician
Kevin Bitters ... special effects technician
Warren Elrick ... special effects technician
Siraaj Fortune ... special effects technician
Mickey Kirsten ... special effects supervisor
Warren Lennox ... special effects technician
Evan Moses ... special effects technician
Siyathemba 'Alex' Sinobo ... special effects technician (as Alex Sinombo)
Athean Reubenique Vigeland ... senior special effects technician (as Athean Vigeland)
Siddiq Aquil ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Shish Aikat ... education manager: Rhythm & Hues
Ryan Andersen ... visual effects production assistant: Shade VFX
Mohammed Anuz ... modeling technical director
Tom Archer ... compositing supervisor: Atmosphere
P.N. Arunkumar ... roto artist: CG Factory
Simon Assekritov ... visual effects editor: CG Factory
Charles Baden ... roto artist: Shade VFX
Lenin Balaji ... roto artist: CG Factory
Christy Beckert ... compositor: Post Mango (as Christina Beckert)
John Berri ... visual effects editor (as John E. Berri)
Pavel Bezborodov ... cg supervisor: CG Factory
Egor Borisko ... effects artist: CG Factory
Louise Brand ... head of operations: 4DMax
Dan Brittain ... compositor: Atmosphere
Bruno Brown ... compositor: Post Mango
Pauline Burns ... visual effects production manager: Atmosphere (as Patricia Burns)
Jocelyn Cervenka ... 3D modeller and animator: Post Mango
Chandrasekhar ... roto artist: CG Factory
Kathy Chasen-Hay ... visual effects producer
Petr Chegodaev ... digital artist: CG Factory (as Peter Chegodaev)
Raymond Chen ... visual effects supervisor: Rhythm and Hues Studios
Derek Cheung ... effects artist: Rhythm and Hues Studios
Celine Chew ... visual effects coordinator
Rajkumar Chidambaram ... roto artist: CG Factory
Vikas Chirate ... senior systems administrator
Jiyeon Cho ... compositor: Rhythm & Hues Studios
Justin Cohen ... visual effects runner
Julie D'Antoni ... executive producer: Rhythm & Hues Studios (as Julie D'Antoni Donovan)
Dazrene Irman Darus ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Andrew DeGraff ... digital coordinator: Rhythm and Hues Studios
Nadejda Dolgova ... roto artist: CG Factory (as Nadezhda Dolgova)
Chris Doll ... compositor: Atmosphere
Matthew Nowicki DuVall ... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Matthew Duvall)
Ryan English ... rigging supervisor: Rhythm & Hues Studios
Tony Etienne ... look development supervisor: Rhythm & Hues Studios
Alexandr Evseev ... research and development: CG Factory
Taf Fattani ... roto artist: CG Factory
Ian Findley ... rotoscoping: Post Mango
Sean Findley ... visual effects supervisor: Post Mango
Lindsey Fry ... compositor: Post Mango
Anthony Fung ... visual effects artist
Henry Gaw ... render coordinator
Mikael Genachte-Lebail ... matte painter: Rhythm & Hues Studios (as Mikael Genachte-Le Bail)
Pavel Giydenko ... digital artist: CG Factory
Bryan Godwin ... visual effects supervisor: Shade VFX
Mitch Gonzalez ... 3D modeller and animator: Post Mango (as Mitch Gonzales)
Aleksandr Gorokhov ... visual effects producer: CG Factory
Victor Grant ... effects supervisor: Rhythm and Hues Studios
Sergei Gritsenko ... visual effects producer: CG Factory
Chris Grun ... visual effects art director: Rhythm and Hues Studios
Sathish Guntapalli ... roto artist: CG Factory
Camilla Gutorova ... production manager: CG Factory
Robert Habros ... visual effects supervisor: Atmosphere & Cape Town
Khairul Hadi ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as W Muhd Khairul W Ab Hadi)
Simon Hansen ... visual effects supervisor
Firdaus Hashim ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Muhammad Firdaus Hashim)
Paul Hegg ... 3d artist: Atmosphere
Brandon Hines ... compositor: Atmosphere
Jeremy Hoey ... lead matte painter: Atmosphere
Ed Holdsworth ... compositor: Atmosphere (as Edwin Holdsworth)
Terry Hutcheson ... visual effects producer: Atmosphere
Yasamin Ismaili ... CG production manager: Rhythm and Hues Studios
Pratibha Itikalapati ... roto artist: CG Factory
Pasha Ivanov ... digital artist: CG Factory
Olga Ivanova ... production manager: CG Factory
Anton Izhbarayev ... digital artist: CG Factory
Evan Clarke James ... compositor: Post Mango (as Evan James)
Jeeva ... roto artist: CG Factory (as Jeeeva)
Nate Jess ... supervising visual effects artist: Post Mango
Rajeev K.J. ... roto artist: CG Factory
Brandon Kachel ... matte painter: Rhythm & Hues
Alexey Kalinchikov ... art director: CG Factory
Elena Karpunkina ... compositor: CG Factory
Andrew Karr ... digital supervisor: Atmosphere & Vancouver / visual effects supervisor: Atmosphere & Vancouver
Dhas Karthick ... visual effects artist
Syam Sundar Karumathil ... compositor: Post Mango
Kathir ... roto artist: CG Factory
Matthew Kee ... matchmove lead: Rhythm & Hues Studios
Jeremy Kehler ... compositor: Atmosphere
Harimander Singh Khalsa ... compositing supervisor: Shade VFX
Liliya Kharevych ... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Sam Kim ... digital compositor: uncredited
Max Kirienko ... research and development: CG Factory (as Maxim Kirienko)
Sergei Kleymenichev ... compositor: CG Factory
Maxim Klochkov ... animator: CG Factory
Eswarbabu Kolla ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Pavel Korpelianskiy ... compositor: CG Factory (as Pavel Korpelyansky)
Pavel Kovalenko ... effects artist: CG Factory
Takashi Kubota ... effects artist: Rhythm and Hues Studios
Alexey Kulivov ... compositor: CG Factory
Praveen Kumar ... roto artist: CG Factory
Senthil Kumar ... roto artist: CG Factory
Choon Ming Lau ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Adam Lawson ... animator: Rhythm and Hues Studios
Stas Lebedev ... art director: CG Factory
Marvin Lee ... compositor: Shade VFX
Duncan Lees ... head of 3D services: 4DMax
Oksana Leferova ... compositor: CG Factory
Louis Leung ... 3d artist: Atmosphere
Kevin Lin ... matchmove supervisor: Rhythm & Hues Studios
Dave Lockwood ... compositor: Post Mango
Jamie Macdougall ... 3d artist: Atmosphere
Anoop P. Madhavan ... roto artist: CG Factory
Galeed Majiet ... visual effects animator
Srikanth Makkena ... roto artist: CG Factory
Andrew Malesky ... animator: Rhythm and Hues Studios
Mariyappan ... roto artist: CG Factory
Steve Matson ... matte painter
Shelley Matsutani ... look development manager: Rhythm & Hues
Alec McClymont ... lead technical director: Atmosphere
Cris Meira ... compositor
Cristiano Meira ... compositor: Post Mango
Daniel Mejia ... sequence supervisor: Rhythm and Hues Studios (as Daniel Mejia Morales)
James Michael Miller ... digital coordinator: Rhythm and Hues Studios
Troy Morgan ... supervising visual effects artist
Sergey Muravev ... senior technical director: CG Factory (as Sergei Muraviev)
Gopi Murthy ... roto artist: CG Factory
Jesh Murthy ... visual effects
Allan Nadel ... compositor: CG Factory
Abhilash Nanda ... roto & cleanup
Pavel Nefedov ... compositor: CG Factory
Sergei Nevshupov ... senior technical director: CG Factory
Maxim Nezvanov ... digital artist: CG Factory
Dmitry Novikov ... compositor: CG Factory
Shyam Prasad Chowdhary Nunna ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Shyam Prasad Chowdhary)
Hideki Okano ... effects artist: Rhythm and Hues Studios
Hiroyuki Okubo ... effects artist: Rhythm and Hues Studios
Kevin Olson ... pipeline supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Kevin B. Olson)
Daniel Osaki ... lead modeller: Atmosphere
Elam Parithi ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Sookie Park ... compositor: Post Mango
Kamal Pasupulati ... roto artist: CG Factory
Bethany Pederson Onstad ... compositor: Shade VFX (as Bethany Onstad)
Alexandr Petrov ... technical director: CG Factory
Victoria Plis ... visual effects producer: CG Factory
Amarnath Ponnuswami ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Amarnath Ponnuswami Rathankumar)
Anna Pozdeyeva ... animator: CG Factory
Amira Quinlan ... visual effects coordinator
Manoj R. ... roto artist: CG Factory
Venkatesh Rajagopal ... roto artist: CG Factory
Balakrishnan Rajarathinam ... roto artist: CG Factory
Vivekananthan Rajasekaran ... roto artist: CG Factory
Pugazhenthi Rajendran ... roto artist: CG Factory
Rajkamal ... roto artist: CG Factory
Manikandan Ramalingam ... roto artist: CG Factory
Ramanathan ... roto artist: CG Factory
Andres Rascon ... compositor: Rhythm & Hues Studios
Vishal Ravishankar ... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Ridhwan Razak ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Ahmad Ridhwan Abdul Razak)
Srinivasa Rao Reddy ... roto artist: CG Factory (as Srinivas Reddy)
John Riddle ... technical director: Shade VFX
Alexandra Rizek ... production manager: CG Factory
David Robinson ... visual effects producer: Rhythm and Hues Studios (as Dave Robinson)
Kenny Roy ... 3D modeller and animator: Post Mango
Mayuresh Salunke ... senior modeler: Rhythm & Hues
Neville Emerson Samuel ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Neville Samuel)
Vikram Sanghai ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Pinto Sasikumar ... roto artist: CG Factory
Dennis Sedov ... visual effects supervisor: CG Factory (as Dennis S. Sedov)
Santosh Semior ... roto artist: CG Factory
Shanker Senior ... roto artist: CG Factory
Harsh Sharma ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Chad Shattuck ... animator: Rhythm and Hues Studios
Margarita Sheshukova ... animator: CG Factory
Ivan Shevchik ... digital artist: CG Factory
Swain Shiv ... visual effects artist
Lulu J. Simon ... layout supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Lulu Simon)
Kalyan Sirna ... matchmove artist: Rotomaker
Hannah Slezacek ... visual effects coordinator
Brad Smith ... render i/o administrator
Maxim Sobolev ... digital artist: CG Factory
Natalia Sorokina ... animator: CG Factory
Vitaly Starikov ... digital artist: CG Factory
Harrison Stark ... technical animator
Dmitry Staroverov ... effects artist: CG Factory
Christina Lee Storm ... production and technical support: Rhythm & Hues Studios (as Christina Storm)
Larisa Stupenkova ... digital artist: CG Factory
Sundaramoorthy ... roto artist: CG Factory
Denise Tam ... visual effects coordinator: Atmosphere
Derek Tannehill ... animator: Rhythm and Hues Studios
Toby Taplin ... lead 3d artist: Atmosphere
Brian Tatosky ... 2D supervisor: Rhythm & Hues Studios
Will Telford ... digital supervisor: Rhythm and Hues Studios
Eugene Ting ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Bill Tlusty ... executive producer: Rhythm & Hues Studios
Egor Tomskiy ... senior animation supervisor: CG Factory (as Egor Tomsky)
Brent Tyler ... pre-visualisation artist
Eugeny Urusov ... technical director: CG Factory
Alexey Uskov ... senior compositor supervisor: CG Factory
Andrey Ustyugov ... technical director: CG Factory
Craig Van Den Biggelaar ... 3d artist: Atmosphere (as Craig Vandenbiggelaar)
David Van Dyke ... visual effects producer: Shade VFX
Vanjinathan ... roto artist: CG Factory
Shaji Velappan ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Valery Vinogradsky ... research and development: CG Factory
Neha Wickramasekaran ... tech animator
Chad Wilson ... visual effects cinematographer: Post Mango
Wineeth Wilson ... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Charlie Winter ... CG lead: Shade VFX
Shihlin Wu ... rotoscoping: Post Mango
Mike Yatham ... roto artist: CG Factory
Masahito Yoshioka ... effects artist: Rhythm and Hues Studios
Anton Zakharov ... compositor: CG Factory
Resham Aaron ... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Suzaine Aguirre ... digital imaging specialist (uncredited)
Erik Akutagawa ... digital image resources supervisor (uncredited)
Mithun Jacob Alex ... digital artist (uncredited)
Tony Alexander ... digital artist (uncredited)
Charles Arulraj ... digital artist (uncredited)
Michael Backauskas ... visual effects editor: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Mannix Bennett ... digital matte painter: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Jennifer Brand ... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Sibi Chakaravarthi ... texture painter (uncredited)
Vanessa Cheung ... digital matte painter (uncredited)
Marvin Chua ... render i/o coordinator (uncredited)
Shaun Comly ... senior technical director: lighting (uncredited)
Oliver Cubbage ... digital artist (uncredited)
Benjamin Richard Drake ... render I/O administrator (uncredited)
Eloi Nischith Francis ... roto/prep artist: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Jimmy Gordon ... technical animation supervisor (uncredited)
Mohamad Sharil Harees ... roto/paint artist (uncredited)
Cherian Jijo ... background prep technical director (uncredited)
Sean Kennedy ... compositor: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Gl Kumar ... texture painter (uncredited)
Ngai Charm Lam ... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Nicolas Lim ... roto/prep artist (uncredited)
Jay Mehta ... lead prep/roto artist: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Sebastian Ng ... visual effects coordinator: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Phinnaeus O'Connor ... photographer and 3D digital modeller: 4DMax (uncredited)
Zhiyang Rong ... texture painter: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Jean-Marc Rulier ... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Siddharth Shah ... lead prep/roto artist: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Katryna Shattuck ... visual effects coordinator: Rhythm and Hues (uncredited)
Shyamchand ... digital compositor (uncredited) / visual effects artist (uncredited)
Srinivas Sreekantan ... software and technology: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Chris Street ... animator (uncredited)
Shane Strickman ... senior visual effects coordinator: Shade VFX (uncredited)
Radhakrishnan Sundararaj ... digital artist (uncredited)
Yi Ling Tay ... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Nicholas Theisen ... digital imaging specialist (uncredited)
Mimi Thian ... matchmove artist: rhythm & hues studios (uncredited)
Joseph Towe ... junior compositor (uncredited)
Sourabh Uppal ... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Ajo Alex Varghese ... pipeline technical director (uncredited)
Rakesh Venugopalan ... prep artist (uncredited)
Robert Young ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Steve Ziolkowski ... animator (uncredited)

Stunts 

George Bailey ... stunts
Oliver Bailey ... stunts
Dermot Brogan ... stunts
Jared Cohen ... stunt performer
Kerry Gregg ... stunt coordinator
Francois Grobbelaar ... stunts
Brandon Livanos ... stunts
Voytec Modrezewski ... stunts (as Voytek Modrzewski)
Franz Spilhaus ... stunt supervisor
Johan Spilhaus ... stunts
Vernon Willemse ... stunt performer
Colin Decker ... stunts (uncredited)
Francois Grobbelaar ... stunt double: Adrian Collins (uncredited)
Allen Irwin ... stunt driver (uncredited)
Fleur van Eeden ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Grant Appleton ... director of photography: second unit
Mitch Bax ... dit: vancouver unit
Peter Belcher ... camera operator: "a" camera
Patrick Botha ... dimmer technician: second unit
Dermot Brogan ... cable cam operator
Hilton Carelse ... dimmer technician
Chris Clarke ... rigging spark (as Christopher Clarke)
Brandon Daniels ... spark
Gerando Daniels ... assistant grip
Pierre de Villiers ... vto operator
Apiwe Diko ... assistant grip trainee
Shaun Dobson ... video tape operator: second unit
Diogo Domingues ... second assistant camera: "b" camera
Rusticus du Preez ... digital assistant
Naguib Fredericks ... camera assistant: second unit
Frank Gardner ... focus puller: "b" camera
Andrew Green ... rigger: second unit
Mogamat Groenmeyer ... rigging spark trainee
Jean-Pierre Hankins ... gaffer: second unit (as JP Hankins)
Rory Hankins ... spark: second unit
Jed Harris ... spark
Craig Hattingh ... best boy grip: second unit
Nick James ... rushes runner
Keith Johnston ... key grip: second unit (as Keith 'Rocky' Johnston)
Zane Kassiem ... assistant grip
Norbert Kitshoff ... remote head technician: second unit
Yuma Koning ... rigging best boy
Jonathan Kyle ... data wrangler
Nouel Lewis ... generator operator
Adam Liebenberg ... rigging supervisor
Andrew Luscombe ... focus puller: second unit
J.S. Mackay ... gaffer
Selemani Mahango ... spark
Brad Maloney ... libra technician
Lesley Manuel ... best boy
Mbonisi Maxwell Maphongwana ... vto assistant (as Mbonisi Mapongwana)
Alan Markfield ... still photographer
Aubrey Masibulele ... assistant grip trainee
'Richard' Jean Armand Melo ... spark: second unit (as Jean Armand Melo)
Mongezi Eric Mzana ... assistant grip trainee
Romeo Ndirini ... rigger: second unit
Lundi Ntsabo ... spark
Loki Prichard ... assistant grip
Travis Randall ... spark
Tell Reid ... rigging gaffer
J.P. Ridgeway ... key grip (as Jean-Pierre Ridgway)
Dale Rodkin ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Dan Sigobongo ... best boy grip (as Danisile Sigobongo)
Dean Slotar ... digital image technician: second unit
Gay Stallard ... spark (as Guy Stallard)
Eric Tshaka ... rigging spark trainee
Jaco van Niekerk ... rigging supervisor
Jacques van Tonder ... digital imaging technician
Patrick Vrieslaar ... lighting trainee
Damien Walsh ... focus puller: "a" camera
Jason Weir ... lighting technician
Amy Yeats ... second assistant camera: "a" camera
Paul Brebner ... first assistant camera (uncredited)
Gustavo Brum ... cinematographer: EPK (uncredited)
Matt Codrington ... best boy rigging grip: Vancouver (uncredited)
Synnove Godeseth ... additional photography assistant: Adam Schroeder (uncredited)
Harry Hope ... key grip (pilot) (uncredited)
Paul Martins ... lamp operator: additional photography (uncredited)
Regan Mitchell ... remote head technician (uncredited)
Joel Phillips ... assistant camera (uncredited)
Dana Powers ... lighting technician: reshoots (uncredited)
Andrey Prikazchikov ... gaffer (uncredited)
Keith Saayman ... libra head technician (uncredited)
Shai Vera ... key rigging grip: Vancouver (uncredited)
Sven Vosloo ... additional cinematographer (uncredited)

Casting Department 

Noa Franco ... casting assistant
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Bonnie Rodini ... casting associate: South Africa
J.P. van der Merwe ... extras coordinator (as W.T. 'JP' van der Merwe)
Leslie Woo ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Hetta Burger ... lead costume standby
Carlos Dela Torres ... costume buyer (as Carlos De La Torre)
Shaida Dramat ... seamstress (as Shahida Dramat)
Carlos Dumont ... costume breakdown (as Carlos Du Mont)
Gillian Florence ... costume standby
Jayne Forbes ... assistant costume designer
Jacomina Jankowitz ... costume supervisor
Ayesha Khatieb ... assistant standby
Daryl Matthee ... costume breakdown
Morris Riley ... breakdown assistant
Ronel Wagner ... pattern cutter (as Ronel Wagener)
Miriam Williams ... seamstress (as Mariam Williams)
Rick de Souza ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Darren Griffiths ... conform editor
Paul Lavoie ... digital intermediate production manager
Blair Miller ... assistant editor
Harry Muller ... lab color timer
John Nicolard ... head of digital production
Jerome Pangelinan ... post-production assistant
Bill Schultz ... digital film services general manager
Morgan Smith ... post-production assistant
Ryan Smith ... post-production assistant: Post Mango
Matt Tassone ... first assistant editor: US
Jeffrey Totten ... post-production assistant
Tessa Verfuss ... first assistant editor: South Africa
Walter Volpatto ... digital intermediate colorist
Robert Zalkind ... digital conform editor
John Daro ... second digital intermediate colorist (uncredited)

Music Department 

Andrea von Foerster ... music supervisor
Terry Wilson ... music editor

Transportation Department 

Eric Gwala ... transport captain
David Halliday ... transportation coordinator
Iain McGreer ... picture car coordinator
Theresa Stead ... action vehicles coordinator
Ulf Suhrmuller ... action vehicle assistant (as Ulf Suhrmüller)
Bradley Sweetman ... unit transport manager
Mia Vorster ... action vehicle assistant (as Mia-Reunis Vorster)

Other crew 

Andrea Adams ... assistant: Adam Schroeder
Steve Alterman ... additional voice
Kgotla Appolus ... production staff
Jose Avitia ... resource manager
Pip Ayers ... epk producer
James Baillie ... cast chaperone
Kirk Baily ... additional voice
Maggie Baird ... additional voice
Sonya Ballas ... production coordinator
Lorna Bennet ... script supervisor (as Colleen Lorna Bennet)
Robert Bentley ... location manager
Nick Bergstedt ... location scout
Bianca Boshoff ... set production assistant
Lise-Marie Bothma ... floor manager (as Lize-Marie Pansegrouw)
Colin Breedt ... on set standby coordinator
Brooke Brooks ... assistant: John Davis
Richard Cansino ... additional voice
Archie Casson ... petty cash accountant (as Archi Casson)
Michael Cerff ... cast chaperone
Sean Chisholm ... set captain
Unathi Claassen ... assistant: Josh Trank (as Unathi Claasen)
Chezlin Cross ... cast chaperone
Grace Dames ... ap assistant accountant
Kevin Dorman ... additional voice
John Farrall ... key set production assistant
Rene Foster ... production secretary: South Africa
Ty Foster ... additional voice
Tarique Fredericks ... set production assistant
Jean Gilpin ... additional voice
Jeremy Glazer ... additional voice
Synnove Godeseth ... assistant to Mr. Schroeder (Additional Photography) (as Synnöve Godeseth)
Joanne Goldstone ... production accountant: South Africa
Nicholas Guest ... additional voice
Danielle Hartnett ... additional voice
George Hendriks ... cast chaperone (as George Hendricks)
Kiko Herera ... assistant: James Dodson (as Rodrigo 'Kiko' Herera)
Talula Holt ... additional voice
Walter Jones ... additional voice (as Walter Emanuel Jones)
Eduard Klarenbeek ... assistant location manager (as Edu Klarenbeek)
Jane-Anne Kokkinn ... clearances coordinator
Megan Korzynski ... assistant production coordinator: South Africa
Greg Kriek ... assistant: Adam Schroeder
Keith Kumamoto ... auditor
Laura Leonard ... assistant: John Davis
Susan Leslie ... additional voice
Avi Levy ... production accountant: US
Hope Levy ... additional voice
Marilyn Lindsay ... first assistant accountant
Phumzile Manana ... trainee set production assistant
Danny McWilliams ... location manager Vancouver
Ernest Mokwena ... office production assistant
Kelley Moore ... resource manager
Rick Negron ... additional voice (as Rick Negrón)
Tammy Nicol ... location coordinator / second unit coordinator
Andile Vuyolwethu Pakade ... trainee set production assistant
Devika Parikh ... additional voice
Kelly Patino ... additional voice
Jacqueline Pinol ... additional voice
Brendan Plane ... location medic
Juan Pope ... additional voice
Kevin Posnanski ... mastering coordinator: deluxe digital cinema
Selwyn Prins ... base camp captain
Jill Remez ... additional voice
Simon Rhodes ... production coordinator: South Africa
Kat Rogers ... production coordinator: US
Dezi Rorich ... publicist
Nicholas Rutherford ... additional voice
Jayson Snyman ... office production assistant (as Jayson 'Carni' Snyman)
Alton Stoffels ... location medic
Steele Stride ... office production assistant
Shane Sweet ... additional voice
Shelley Tassin ... assistant: Josh Trank
Ozayr Vally ... safety consultant
Les Vary ... resource manager
Dirk Venter ... location assistant
Chris Ward ... cast chaperone
Lisa Wilhoit ... additional voice
Warren Wisebeach ... location scout (as Warren Wisbeach)
Rachel Wood ... dialogue coach
Lawren Bancroft-Wilson ... executive producer assistant (uncredited)
Kristian Bremberg ... story editor (uncredited)
Ankit Gokani ... production coordinator (uncredited)
Paula Holt ... accounting assistant: post-production (uncredited)
Craig J. Lane ... first assistant production coordinator: additional photography (uncredited)
Hope LaVelle ... production assistant (uncredited)
Lance Peters ... key armourer (uncredited)
Sheena Peters ... armourer (uncredited)
Valdor Uren ... armourer (uncredited)
Alex Voong ... office production assistant: Vancouver (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page