Edit
A Fairly Odd Movie: Grow Up, Timmy Turner! (TV Movie 2011) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Savage Steve Holland

Writing Credits (WGA)  

Butch Hartman ... (series and characters) &
Butch Hartman ... (written by) &
Scott Fellows ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Baby Poof (voice)
...
...
...
...
...
...
Animated Wanda (voice)
...
Animated Poof (voice)
...
Janice
...
Chris Anderson ...
...
...
...
Katie (as Olivia Steele-Falconer)
Qayam Devji ...
Diego Martinez-Tau ...
Mouse (as Diego Martinez)
...
...
The Mayor
Butch Hartman ...
Maitre'd
...
Pirate Captain
Daniel-Ryan Spaulding ...
Animal Control Officer
...
Realtor
...
Dozer Operator (as Keith Blackman Dallas)
...
Goon #1
Osmond L. Bramble ...
Goon #2
Judith Maxie ...
Fairy Elder #1
...
Fairy Elder #2
...
Asian Waiter
Rest of cast listed alphabetically:
...
Elmer (uncredited)
...
Veronica Star (uncredited)
...
Mom on the Beach (uncredited)
Kennith Overbey ...
Fairy Council Elder (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Margie Cohn ... executive producer (as Marjorie Cohn)
Butch Hartman ... executive producer
Lauren Levine ... executive producer
Scott McAboy ... co-executive producer
Fred Seibert ... executive producer

Music by 

Guy Moon

Cinematography by 

Jon Joffin ... director of photography

Film Editing by 

Anita Brandt Burgoyne ... (as Anita Brandt-Burgoyne)
Damon Fecht

Casting By 

Heike Brandstatter
Sharon Chazin Lieblein ... (as Sharon Lieblein)
Coreen Mayrs

Production Design by 

Richard Hudolin

Art Direction by 

Doug McLean

Set Decoration by 

Dominique Fauquet-Lemaitre ... (as Dominique Fauqet-Lemaitre)

Costume Design by 

Angus Strathie

Makeup Department 

Stacey Butterworth ... wigs (as Stacy Butterworth)
Vincenza Celentano ... assistant makeup artist / first assistant makeup artist
Charmaine Clark ... second assistant hair stylist
Danielle Fowler ... assistant makeup artist: second unit (as Daniel Fowler)
Christina Furuya ... first assistant makeup artist / key hair stylist: second unit
Cindy Larson ... first assistant hair stylist
Debi Lelievre ... key makeup artist (as Debbie Lelievre)
Lisa Leonard ... key hair stylist
Sharon Markell ... first assistant hair stylist
Amanda McGowan ... key makeup artist: second unit / second assistant makeup artist
Ladan Mojallal ... first assistant makeup artist
Sharon Mosley ... first assistant hair stylist
Frances Smith ... first assistant hair stylist (as Fran Smith)
Joel Echallier ... special makeup effects designer (uncredited)

Production Management 

Michael Potkins ... unit production manager
Michael Sammaciccia ... executive in charge of production
Ian Sheppard ... executive in charge of production
Aaron Staudinger ... post-production supervisor
Amy Sydorick ... production supervisor
Michael Williams ... unit production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Joao Paulo Bertol ... assistant director trainee: second unit (as JP Bertol)
Dawn Charette ... assistant director trainee
Brian Giddens ... first assistant director
Warren Hanna ... first assistant director: second unit / second assistant director
Kathy Houghton ... second assistant director: second unit
Rachel Leiterman ... first assistant director: second unit
Scott McAboy ... second unit director
Tammy Tamkin ... third assistant director

Art Department 

Sandra Baier ... property assistant
Santino Barile ... property assistant
Matthew Campbell ... on-set greensman (as Matt Campbell)
Raul Casillas ... lead dresser
Chris Claridge ... construction coordinator
Joao Cordeiro ... assistant property master
Michael Corrado ... set designer
Doug Currie ... paint foreman
Dylan Dowd ... head greensman: second unit
David Goodman ... property assistant: truck (as Dave Goodman)
Kenneth H. Hawryliw ... property master (as Ken Hawryliw)
Jim Hayes ... construction foreman
Sheri Hunter-Locke ... assistant set decorator (as Sherri Hunter-Locke)
Denise Hutniak ... art department coordinator
Lance Johnson ... property buyer
Leonardo Lara ... on-set dresser
Vern Lavoie ... paint coordinator
Philip Lunt ... head greensman (as Phil Lunt)
Rob Moser ... construction foreman
Robert Pratt ... storyboard artist: production (as Rob Pratt)
Ken Rabehl ... assistant art director
Cara Rogers ... construction buyer
Faye Thorp ... set buyer
Claire Yargeau ... property assistant (as Claire Yargo)
John Gallagher ... illustrator (uncredited)

Sound Department 

Kristian Bailey ... sound assistant / sound mixer: second unit
Onnalee Blank ... re-recording mixer (as Onna Blank)
Mark Cleary ... lead sound designer
Andy D'Addario ... re-recording mixer
Melanie Eng ... adr assistant
Mike Marchain ... post-production sound supervisor
Mark Noda ... production sound mixer
Dwight Rhodes ... sound mixer: second unit
Tony Wyman ... boom operator
Julie Altus ... adr recordist (uncredited)
Christopher Cleator ... adr mixer (uncredited)
Geordy Sincavage ... foley mixer (uncredited)
Dean St. John ... adr mixer (uncredited)
Alex Ullrich ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Denys Guillemette ... special effects assistant
Jak Osmond ... special effects coordinator
Greg Pyne ... special effects assistant
Lance Smith ... special effects assistant

Visual Effects by 

Brian Belot ... visual effects production assistant
Nadine Blackler ... visual effects compositor: Artifex Studios Ltd.
Daniel Chuba ... visual effects executive producer (as Dan Chuba)
Thomas Dadras ... on-set visual effects supervisor
Stanislav Enilenis ... 3D artist: Artifex Studios Ltd. (as Stan Enilenis)
Elaine Fung ... 3D artist: Artifex Studios Ltd.
Lynn M. Gephart ... visual effects producer (as Lynn Gephart)
Sean Gilhooly ... visual effects coordinator: Artifex Studios Ltd.
Mark Goldberg ... visual effects compositor: Artifex Studios Ltd.
Louie Hinayo ... 3D artist: Artifex Studios Ltd.
Jeong Jaehoon ... digital artist
Namsik Kim ... digital artist
Loic Laurelut ... digital compositor
Seung Yong Lee ... visual effects supervisor (as Seungyong Lee)
Youngki Lee ... visual effects executive producer
Jina Lim ... visual effects production assistant
Milton Muller ... visual effects compositor: Artifex Studios Ltd.
Jack Mullins ... visual effects production assistant
Shin Nam ... visual effects line producer
Gordon Oscar ... matte painter
Tracy Park ... visual effects production supervisor
Richard Patterson ... CG supervisor: Artifex Studios Ltd.
Adam Stern ... visual effects producer: Artifex Studios Ltd. / visual effects supervisor: Artifex Studios Ltd.
Brent Veal ... visual effects compositor: Artifex Studios Ltd.

Stunts 

Scott J. Ateah ... stunt performer (as Scott Ateah)
Krista Bell ... stunt performer
Curtis Braconnier ... stunt performer (as Curtis Branconnier)
Dave Campbell ... stunt performer
Garvin Cross ... stunt coordinator
Ryan Ennis ... stunt coordinator
Zandara Kennedy ... stunt performer
Katie Wright Pere ... stunt double: Devon weigel
Dan Redford ... stunt rigger
Dan Rizzuto ... sword choreography
Darryl Scheelar ... stunt performer
Kimani Ray Smith ... stunt performer
Shawn Stewart ... stunt performer
Kye Walstrom ... stunt performer
Owen Walstrom ... stunt rigger

Camera and Electrical Department 

Ed Araquel ... still photographer
Sandes Ashe ... first assistant camera: second unit
Dave Askey ... key grip (as David Askey)
Justin Bergler ... second assistant camera: "a" camera
Rob Brady ... best boy
Luke T. Campbell ... digital imaging technician (as Luke Campbell) / digital imaging technician: second unit (as Luke Campbell)
Murray Chysyk ... generator operator (as Murry Chysyk)
Marty Coady ... lamp operator (as Marty Cody)
Drew Davidson ... gaffer / gaffer: second unit
Rusty Deluce ... first assistant camera: "c" camera
Simon Doucet ... grip: second unit
Todd Elyzen ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Bob Finlay ... camera operator: second unit
David Goyer ... lamp operator
Scott Gray ... rigging grip
Jeff Grimshire ... rigging grip
Dwight Hartnett ... second assistant camera: second unit
James S. Harvey ... lamp operator (as James Harvey)
Brian Johnson ... camera operator: "a" camera / director of photography: second unit
Dennis Jones ... lamp operator
David Kershaw ... dolly grip: "a" camera
Finn King ... key grip: second unit
Steve Krasznai ... second assistant camera: "b" camera
Jeff Kuzyk ... 2nd Unit Gaffer / lamp operator
Jeremy Lundstrom ... second assistant camera: "c" camera
Carol Macdonald ... first assistant camera: "b" camera (as Carol McDonald)
Diane Osowetski ... best boy grip: second unit (as Dwayne Osowetski)
Will Parrot ... leadman grip
Vince Phillips ... best boy grip
Ryan Pilon ... best boy grip / dolly grip: "b" camera / grip
Rick Podd ... grip (as Rick Pod)
Corey Robson ... digital imaging technician
Kyle Ruiterman ... best boy grip / grip / leadman grip
Christian Schauz ... lighting technician
Robin Smith ... first assistant camera: "a" camera
Simon Smith ... dolly grip: "a" & "b" camera / key grip (second unit)
Max Torroba ... playback coordinator
Johnny Walker ... key rigging grip
Chris Wayatt ... grip: second unit
Keith Woods ... rigging gaffer
Mark Yates ... dolly grip: second unit
Armand Santos ... rigging lamp operator (uncredited)

Animation Department 

Mark A.Z. Dippé ... senior animation supervisor (as Mark Dippe)
Dave Thomas ... animation storyboard artist

Casting Department 

James Forsyth ... extras casting
Amy Nygaard ... casting department coordinator
Cera Ziegler ... casting assistant
Laura Obenaus ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Sandra Baier ... additional costumer (as Sandra Bair)
Christina Barry ... set supervisor
Joan Boyko ... additional costumer (as Joan Boyco)
Shannon Corrie ... additional costumer
Auriana Garber ... assistant costume designer: second unit
Tina-Jane Krohn ... truck costumer
Michael Mew ... assistant costume designer
Zoya Niechoda ... truck costumer: second unit
Marco Pimenta ... additional costumer (as Marco P. Daxton)
Natalie Simon ... costumer: prep

Editorial Department 

Ted Brady ... final colorist
Mike Brosius ... post-production coordinator
Paul Samia ... post-production assistant
David Teitelbaum ... on-line editor

Location Management 

Jess Campbell ... key location production assistant
Joel Hurley ... location scout
Braden Jennings ... key location production assistant
Myles Lennig ... assistant location manager
Tim Moshansky ... assistant location manager: second unit
Jenna-Lee Perkins ... location production assistant
George Slivarich ... key location production assistant (as George Sliverich)
David Tamkin ... location manager
Thierry Tanguy ... location manager: second unit
James Thompson ... key location production assistant
Desiree Young ... location scout

Music Department 

Savannah Moon ... music supervisor
Guy Moon ... composer: stock music (uncredited)
Tom Strahle ... musician: guitar (uncredited)

Transportation Department 

T.J. Bak ... driver: second unit (as TJ Bac)
Dean Capstick ... driver
Harry Carlson ... driver
Kelly Charlton ... transportation captain
Vern Dexter ... driver: second unit
David Halliday ... transportation coordinator
Howard Huntley ... driver
Penny Lehnert ... driver: second unit
Barry Macdonald ... driver (as Barry McDonald)
Don Mackintosh ... driver (as Don 'Ducky' Mackintosh)
Rick Menzul ... driver: second unit
Rory Moffatt ... driver: second unit
Steve Muller ... transportation co-captain
Bill Parsons ... driver
Patricia Thorn ... driver (as Trish Thorn)
Chad Urquhart ... transportation captain: second unit
Ian 'Moss' Urquhart ... transportation coordinator: second unit (as Moss Urquhart)
Martin Walker ... driver (as Marty Walker)
John Webster ... driver
Andrzey Wrzosek ... driver (as Andy Wrzosek)

Other crew 

Grant Astle ... craft service / first aid
Elsie Blaquera ... second assistant chef: First Take Catering Ltd.
Corine Buffel ... assistant production coordinator: second unit (as Corine Buffet)
Bobby Bysouth ... stand-in
Lynda Chapple ... second assistant coordinator
Allison Clarke ... production assistant: second unit
Phaedra Eccleston ... assistant production coordinator (as Pheadra Eccleston)
Evan Godfrey ... assistant: Savage Steve Holland
Annika Hagen ... production assistant: behind-the-scenes
Marcia Klingman ... craft service: second unit (as Marcia Clingman) / first aid: second unit (as Marcia Clingman)
Sidney LeClaire ... production accountant (as Sydney LeClaire)
Sue Levens ... production controller
Joanna Lewis ... assistant: Butch Hartman
Lori Massini ... business affairs: Pacific Bay Entertainment
Lisa Mazzotta ... epk field producer
Joel McCooey ... assistant chef: First Take Catering Ltd.
Beth Mercer ... script supervisor: second unit
Wendy Miller ... craft service assistant
Janet D. Munro ... script supervisor (as Ruby Munro)
Jen Oberem ... continuity: second unit (as Jen Oberem Frost)
Lori K. Peterson ... extras wrangler (as Lori Peterson)
Kim Powers ... assistant: Lauren Levine
Lisa Ragosin ... production coordinator
Kim Roberts ... business affairs: Pacific Bay Entertainment
Anthony Sabatini ... security captain (as Anthony Sabatani)
Amy Savard ... stand-in
Clair Skill ... second assistant chef: First Take Catering Ltd. (as Claire Skills)
Tiara Sorensen ... stand-in
Soren Tanbour ... chef: First Take Catering Ltd. (as Soren Tambour)
Janice Taylor ... payroll accountant
Stephen Tibbetts ... stand-in
Nick Vecchio ... office production assistant
Wanda Weithers ... assistant: Lauren Levine
Darcy Woodley ... animal trainer
Steve Woodley ... head animal trainer
Milton Ng ... production assistant (uncredited)
Dylan Gray Woodley ... assistant animal trainer (uncredited)

Thanks 

Lee Ann Chmielewski-Larsen ... special thanks
Pete Danielsen ... special thanks
Alison Dexter ... special thanks
Paula Kaplan ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page