Edit
Hannah Arendt (2012) Poster

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Margarethe von Trotta

Writing Credits  

Pamela Katz ... (screenplay) (as Pam Katz) &
Margarethe von Trotta ... (screenplay)
 
Pamela Katz ... (as Pam Katz)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Lotte Köhler
Axel Milberg ...
Heinrich Blücher
Timothy Lone ...
News Speaker
...
Francis Wells
...
...
Jonathan Schell
...
...
Student Enrico
Leila Schaus ...
Student Laureen
...
Thomas Miller
Victoria Trauttmansdorff ...
Charlotte Beradt
Sascha Ley ...
Lore Jonas
Friederike Becht ...
Fridolin Meinl ...
Young Hans Jonas
Michael Degen ...
Kurt Blumenfeld
Shoshana Shani-Lavie ...
Jenny Blumenfeld
Eliana Schejter ...
Rahel Blumenfeld
Pini Tavger ...
Rafael Blumenfeld
Patrick Hastert ...
Franz Bruckner
Gad Kaynar ...
Jeckes
Clyde Prescod ...
Freddy
Klaus Pohl ...
Martin Heidegger
Pitt Simon ...
Student Peter
Marie Jung ...
Elisabeth
Jeremy Mockridge ...
Student Jerry
Felix Moeller ...
Hotel Receptionist
Joel Kirby ...
Lionel Abel
Matthias Bundschuh ...
Norman
...
Mrs. Serkin (as Claire Johnston-Cauldwell)
Ralph Morgenstern ...
Moderator
Germain Wagner ...
Siegfried Moses
Gilbert Johnston ...
Professor Kahn (as Gilbert K. Johnston)
Alexander Tschernek ...
Professor
Rest of cast listed alphabetically:
...
Voice
Jean-Luc Julien ...
Irving Howe
Adolf Eichmann ...
Himself (archive footage) (uncredited)
Gideon Hausner ...
Himself (archive footage) (uncredited)
Penina Mezei ...
Bride (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Cornelia Ackers ... commissioning editor
Michael André ... commissioning editor
Bettina Brokemper ... producer
Antoine de Clermont-Tonnerre ... co-producer
Sophie Dulac ... co-producer
Alexander Dumreicher-Ivanceanu ... co-producer
Rüdiger Jordan ... line producer
Hans-Wolfgang Jurgan ... commissioning editor
Bady Minck ... co-producer
Micki Rabinovich ... line producer: Israel (as Micky Rabinovitz)
Johannes Rexin ... producer
Sabine Schenk ... line producer: New York
David Silber ... co-producer
Birgit Titze ... commissioning editor
Sascha Verhey ... line producer
Michel Zana ... co-producer

Music by 

André Mergenthaler

Cinematography by 

Caroline Champetier ... director of photography

Film Editing by 

Bettina Böhler

Casting By 

Susanne Ritter

Production Design by 

Volker Schäfer ... (as Volker Schaefer)

Art Direction by 

Anja Fromm

Set Decoration by 

Petra Klimek

Costume Design by 

Frauke Firl

Makeup Department 

Bar Barak ... additional makeup artist: Israel
Antje Bockeloh ... hair stylist / makeup artist
Carmit Buzaglo ... additional makeup artist: Israel
Dorit Cohen ... additional makeup artist: Israel
Sigalit Grau ... additional makeup artist: Israel
Nadia Homri ... hair stylist / hair stylist: Crowd Supervisor / makeup artist
Carla Hovenbitzer ... additional hair stylist / additional makeup artist
Ziv Katanov ... makeup artist: Israel
Erwin H. Kupitz ... wigs
Olga Mataisan ... hair stylist: Israel
Sabine May ... additional hair stylist / additional makeup artist
Lisa Meier ... additional hair stylist / additional makeup artist
Katrin Paas ... additional hair stylist / additional makeup artist
Leila Schumacher ... additional hair stylist / additional makeup artist
Katrin Silbernagel ... additional hair stylist / additional makeup artist
Karen Ben Simhom ... additional makeup artist: Israel
Maria Torfeld ... makeup artist: New York
Caroline Torschew ... additional hair stylist / additional makeup artist
Astrid Weber ... hair designer / makeup designer

Production Management 

André Fetzer ... production manager
Philipp Reimer ... unit manager
Niko Remus ... post-production supervisor
Laura Einmahl ... unit manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Diana Briant ... second assistant director
Ralph Eisenmann ... additional first assistant director (as Ralk Eisenmann)
Victoria Haen ... second second assistant director: Israel
Marcel Just ... first assistant director
Andreas Kutscher ... third assistant director
Corinne Le Hong ... additional first assistant director
Anne Esther Meyer ... assistant director trainee
Christian Musolff ... third assistant director
Eyal Oberwerger ... second assistant director: Israel

Art Department 

Boris Bartholomäus ... construction manager
Lkaus Bienen ... stand-by carpenter
Paul Biwer ... stand-by props
Uli Boettcher ... set dresser
Angela Castro ... painter
Hughes de Maere ... carpenter (as Hugues de Maere)
Hannes Dücker ... set dresser
Tobias Dücker ... set dresser
Jenny Echelmeyer ... set dresser
Simon Empt ... set dresser
Mary Fellows ... art department consultant: New York (as Marry Fellow)
Thomas Ferrandis ... carpenter
Joachim Grundmann ... studio rigging
Frank Halbe ... construction coordinator
Barbara Hartwich ... set dresser
Jürgen Heinen ... construction
Beatrice Jansen ... assistant set decorator
Dorit Janssen ... graphics trainee
Nele Jordan ... assistant production designer
Franziska Kettmann ... art department trainee
Oliver Koch ... set dresser
Daniel Kolarov ... property master
Frinn Lorenz ... carpenter
Delphine Marconato ... painter trainee
Royi Marcos ... assistant art department: Israel
François Mast ... carpenter (as Francois Mast)
Sacha Milutinovic ... stand-by props
Gaby Mocaer ... painter (as Gabi Mocaer)
Bernd Nagel ... painter
Itzik Nofar ... construction coordinator: Israel
Chen Ohayon ... assistant set dresser: Israel
Simone Paintner ... painter
Alessandro Palestro ... assistant set decorator
Paddy Patterson ... carpenter
Daniel Peeck ... property handler / stand-by carpenter
Kim Reding ... painter
Achim Reimann ... painter
Walter Reinhard ... construction
Julie Ridremont ... painter
Luc Ridremont ... carpenter
Marc Ridremont ... painter
Kuli Sander ... art director: Israel (as Kuly Sander)
Lorenzo Sartor ... carpenter
Dieter Schmidt ... carpenter
Manolo Schor ... on-set props: Israel (as Manuel Schor)
Iftach Shapira ... assistant set dresser: Israel
Heike Steen ... additional props design
Uli Tegetmeier ... property designer
Ulrike Veit ... graphic designer
Fabian Verdeur ... painter
Christian Weber ... construction foreman
Arie Weiss ... property master: Israel
Gabriele Winzen ... chief painter (as Gabriele Wintzen)
Dominik Wipperfürth ... construction manager
Petra Maria Wirth ... draftswoman (as Petro-Maria Wirth)
Eli Zioni ... set dresser: Israel (as Eli Zion)

Sound Department 

Adrian Baumeister ... dialogue editor
Michael Busch ... sound recordist
Yoav Damti ... boom operator: Israel
Dominic Fitzgerald ... foley editor (as Domenic Fitzgerald)
Günther Friedhoff ... adr recordist (as Günter Friedhoff)
Babette Fürbringer ... sound stage: Cine Postproduction Munich
Sebastian Gassner ... sound stage: Cine Postproduction Munich
Manfred Gläser ... sound stage: Cine Postproduction Munich
Rainer Heesch ... dialogue editor / supervising dialogue editor / supervising sound editor
Oliver Held ... boom operator
Andreas Hemberger ... sound stage: Cine Postproduction Munich (as Andi Hemberger)
Beatrix Hengefeld ... adr studio: FFS Synchron
Tatjana Jakob ... adr editor
Simone Jung ... additional boom operator
Jörg Kaiser ... boom operator
Michael Kranz ... sound re-recording mixer
Thomas Lüdemann ... adr supervisor
Stefan Maiss ... sound stage: Cine Postproduction Munich
Raoul Nadalet ... sound design consultant
Rudi Neuber ... sound stage: Cine Postproduction Munich
Roland Platz ... foley artist / foley editor
Laura Plock ... foley editor
Abi Schneider ... sound stage: Cine Postproduction Munich
Nadja Schulz ... dubbing editor
Peter Schumann ... adr studio: FFS Synchron
Alon Shapira ... boom operator: Israel
Greg Vittore ... sound designer
Wolfi Müller ... sound stage assistant (uncredited)
Uwe Zillner ... foley recordist (uncredited)

Visual Effects by 

Sebastian Demuth ... visual effects artist: Scope FX Cologne
Beatrix Herling ... visual effects artist: Scope FX Cologne
David Horbach ... visual effects: Espera Productions
Samuel Jørgensen ... visual effects artist: Scope FX Cologne (as Samuel Jorgensen)
Claude Kongs ... visual effects: Espera Productions
Thomas Loeder ... visual effects supervisor: Scope FX Cologne
Katja Müller ... additional visual effects: ARRI Munich
Raoul Nadalet ... visual effects: Espera Productions
Oliver Nikelowski ... visual effects artist: Scope FX Cologne
Paul Poetsch ... additional visual effects: ARRI Munich
Roger Richards ... visual effects artist: Scope FX Cologne
Arnold Sakowski ... visual effects producer: Scope FX Cologne
Andrea Theel ... visual effects artist: Scope FX Cologne
Dominik Trimborn ... additional visual effects: ARRI Munich
Jan Herms ... special visual effects unit (uncredited)

Stunts 

Ernst Reimann ... stunt coordinator
Evangelos Grecos ... stunt player (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Gidon Albert ... additional electrician: Israel
Frédéric André ... camera equipment: TSF
Tom Ashuach ... best boy grip: Israel (as Tom Ashauch)
Matthias Baeumer ... best boy (as Matthias Bäumer)
Henning Battenfeld ... electrician assistant
Shimon Belfer ... gaffer: Israel (as Simon Belfer)
Liad Berger ... grip: Israel
Sezar Berger ... best boy: Israel (as Ceasar Birger)
James Carman ... plates photographer: New York
Nissim Chefetz ... additional grip: Israel
Alex Cohen ... additional electrician: Israel
Thierry de Segonzac ... camera equipment: TSF
Lior Etrogy ... additional grip: Israel (as Lior Etrogi)
Malki Firer ... video assistant: Israel
Sergei Franklin ... steadicam operator: New York
Hugo 'Lata' Gouveia ... additional electrician
Stefan Grabner ... electrician
Friedhelm Frett Holstein ... additional electrician (as Frett Holstein)
Christian Hölscher ... additional electrician
Daniel Kaluzshky ... additional grip: Israel (as Daniel Kaluzhsky)
Shlomo Kiper ... electrician: Israel
Vitalijus Kiselius ... additional electrician
Tobias Klauke ... second camera operator
Véronique Kolber ... still photographer
Olivier Koos ... electrician assistant
Michael Kopietz ... video assistant
Thomas Korda ... steadicam operator
Robert Lau ... second assistant camera: New York (as Rob Lau)
Knut Maier ... light/grip equipment: Maier Bros.
Philippe Manderscheid ... video assistant
Yana Mitnic ... additional electrician: Israel (as Yana Mitnick)
Eitan Mizrahi ... additional grip: Israel
David Moreira ... electrician assistant
Patrick Muller ... still photographer
Sandrine 'Alex' Neumüller ... additional electrician
Robert Patzelt ... steadicam operator
Thierry Ramanana ... best boy grip
Bruno Raquillet ... second assistant camera
Jean-François Roqueplo ... key grip
Marco Sales ... additional electrician
Claus Scheipers ... additional electrician
Arne Schriever ... additional grip
Amiram Snir ... additional electrician: Israel
Christian Stelling ... additional electrician
Carlo Thiel ... first assistant camera
Yves Philippe Jean Vaucher Antuña De Cocañin ... additional electrician
Grube Venn ... gaffer (as Klaus 'Grube' Venn)
Sebastian Volk ... camera: second unit
Robert Will ... video assistant

Casting Department 

Yael Aviv ... casting: Israel
Colleen Blake ... casting: Luxembourg
John Hubbard ... casting
Ros Hubbard ... casting
Meredith Jacobson ... casting: New York (as Meredith Jacobsen)
Angi Peters ... extras casting
Diana Briant ... extras casting (uncredited)
Martin Ware ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Balti Arcadi ... additional wardrobe: Israel
Yaron Arye ... wardrobe: Israel
Ane Bremer ... wardrobe
Jennifer Bublitz ... costume trainee
Michal Dor ... wardrobe: Israel
Rona Doron ... costume designer: Israel
Nicole Duque-Hansmann ... second costume assistant
Ifat Kanfi ... additional wardrobe: Israel
Trü Kobusch ... costume assistant
Carolin Kopietz ... additional wardrobe
Anika Kranz ... additional wardrobe
Daniela Szczodrok ... costume trainee
Angela Wendt ... wardrobe consultant: New York
Sarah Wüthrich ... wardrobe

Editorial Department 

Linda Ellwanger ... film lab: ARRI Munich
Denis Faupel ... avid support
Erhard Giesen ... on-line rushes: Farbkult
Hans Hohenwarther ... film lab: ARRI Munich
Markus Klaff ... digital lab: ARRI Cologne
Christian Littmann ... film lab: ARRI Munich
Günther Mairiedl ... on-line editor
Dirk Meier ... digital colorgrading
Franz Rabl ... film lab: ARRI Munich (as Frans Rabi)
Angela Reedwisch ... film lab: ARRI Munich
Josef Reidinger ... film lab: ARRI Munich
Timon Relitzki ... avid support
Niko Remus ... digital rushes grading
Mark Russell ... assistant editor
Martin Schwertführer ... film lab: ARRI Munich
Undine Simmang ... edit suite: Cine Plus Cologne
Martin Sippel ... film lab: ARRI Munich
Sascha Stiller ... film lab: ARRI Munich
Beate Trathnigg ... film lab: ARRI Munich
Manfred Turek ... digital colorgrading

Transportation Department 

Ilan Appel ... production driver: Israel
Robert Braun ... driver: props
Ralf Christiansen ... production driver
David Friedewald ... production driver
Marian Gallo ... production driver
Andrè Haskamp ... driver: props
Bernard Heider ... production driver
Evyatar Karavani ... production driver: Israel
Dominik Leurs ... production driver
Michael Roberts ... production driver
Rubey Star ... transportation manager: Israel (as Ruby Star)
Florian Wagner ... driver: props
Günter Warnke ... production driver
Eli Zioni ... action vehicles: Israel (as Eli Zion)
Nicolai Schah ... driver: props (uncredited)

Other crew 

Ayala Aroyo ... production assistant: Israel
Slonim Ashkenazi ... insurance broker
Eli Aspan ... accountant: Israel
Tanja Baum ... travel agent
Maria Bevacqua ... craft service
Manfred Breuersbrock ... historical research
Andreas Brey ... financing: DZBank
Nuno Fernando De Almeida Cardoso ... set runner (as Nuno Cardoso)
Gilda Cavazza ... production coordinator
Franck Celton ... accountant
Zvika Chen ... location manager: Israel (as Zvika Haen) / location scout: Israel (as Zvika Haen)
Asli Ciyow ... production assistant
Marco Claude ... auditor: Grant Thornton Luxaudit
Christophe Clavert ... assistant to producers
Mario Filipe Cruz ... set runner (as Ma*aacute;rio Filipe Cruz)
Sandor Czirjak ... horse wrangler
Ohad Domb ... assistant location manager: Israel
Patrick Eaton ... production assistant: New York
Martin Eichhorn ... titles: PAQT
Silke Christina Engler ... script/continuity
Mirjam Erdem ... production assistant
Silke Erhan ... auditor: PWC Germany
Laura Ettel ... assistant to producers
Sara Fischer ... assistant to producers
Iftach Gabay ... camp manager: Israel (as Iftach Gabbay)
Amit Goodman ... camp worker: Israel
Franz Gossler ... insurance broker
Alain Gross ... legal advisor: Amour Fou
Spartek Hamis ... camp worker: Israel (as Spartak Hamis)
Maria Herpich ... production coordinator
Sascha Heyar ... set runner
Will Jackson ... production assistant: New York
Rüdiger Jordan ... location scout: Germany, Cinematic Places
Geraldine Jourdan ... assistant to producers (as Géraldine Jourdan-Blain)
Claudia Coreen Kaiser ... production controller
Michel Kasel ... insurance broker
Uria Kedem ... camp worker: Israel
Anya Kirzner ... water girl: Israel
Nina Kunze ... production trainee / set runner
David Armati Lechner ... production assistant
Johannes Lehmann ... tax advisor
Steve Mannes ... location assistant
Rodolfo Mantovani ... set runner (as Rodolfo Mantovani Pazini)
Andra Maria Matresu ... assistant accountant
Marc Meyers ... financing: Banque Internationale a Luxembourg
Michael Naguib ... travel agent
Denis Nikolaev ... camp worker: Israel
Alfred Noll ... legal advisor: Amour Fou (as Alfred J. Noll)
Christian Pannrucker ... location manager / location scout: Luxembourg
Heike Panzer ... craft service
Paulo Perreira ... security
Nuno Pimenta ... set runner (as Nino G. B. Pimenta)
Dirk Poppendieck ... legal advisor: Heimatfilm (as Dr. Dirk Poppendieck)
Sebastian Püttner ... assistant to producers
Oliver Rebling ... accountant
Jan Recht ... set assistant
Bob Reding ... location assistant (as Bob Luc Reding)
Nickolas Rodwell ... set runner
Sven Rosenkranz ... set manager
Karen Rudolph ... public relations: Germany
Pablo Sanchez ... tax advisor
Khalil Sarr ... security
Robert Schlungs ... assistant location manager
Sindy Schmeisser ... financing: DZ Bank
Lies Schumandl ... production controller
Evelyne Schweitzer ... production administrator
Sixt Shlomo ... car rental: Car Motion Service
Maria Sobecki-Grimm ... cook
Ute Springer ... public relations: Luxembourg
Laure Stachnik ... legal advisor: Amour Fou
Claudia Stanetty ... production controller
Nikolaj Stavenhagen ... cook
Keren Sternfeld ... script supervisor: Israel
Frank Stoltz ... financial consultant: KPMG
Isa Streppel ... production assistant
Christoph Szonn ... auditor: LFA Bayern
Carlos Miguel Talhhadas Angelos ... security
Désirée Thilgen ... accountant (as Desirée Thilges)
Jean Edmond Cédric Tinancourt ... security
Didier Vitry ... location assistant
Martin Wiebel ... dramatic advisor
Michal Wintroib ... production coordinator: Israel
Ramona Wolff ... set runner
Tali Yaakov ... assistant to producer: Israel
Christiane Zietzer ... location manager
Jim Dobson ... publicist (uncredited)

Thanks 

Florian Ballhaus ... thanks
Christina Bentlage ... thanks
Petra Müller ... thanks
Michael Schmid-Ospach ... thanks
Wallace Shawn ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page