Edit
God in America (TV Series 2010– ) Poster

(2010– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

David Belton ... (3 episodes, 2010)
Sarah Colt ... (1 episode, 2010)

Series Writing Credits  

Greg Barker ... (1 episode, 2010)
David Belton ... (1 episode, 2010)
Sarah Colt ... (1 episode, 2010)
Tom Jennings ... (1 episode, 2010)

Series Cast  

...
 Himself - Narrator (3 episodes, 2010)
John Ahlin ...
 Southern Minister #2 (1 episode, 2010)
Catherine Brekus ...
 Herself - Historian, University of Chicago (1 episode, 2010)
Keith David ...
 Frederick Douglass (1 episode, 2010)
...
 John Hughes (1 episode, 2010)
Daniel Dreisbach ...
 Himself - Legal Scholar, American University (1 episode, 2010)
Richard Easton ...
 Clarence Darrow (1 episode, 2010)
...
 John Winthrop (1 episode, 2010)
Joe A. Garcia ...
 Himself - Okhay Owingeh Pueblo (1 episode, 2010)
Jimmy Hager ...
 Southern Minister #1 (1 episode, 2010)
Creighton James ...
 James B. Finley (1 episode, 2010)
...
 Thomas Jefferson (1 episode, 2010)
...
 George Whitefield (1 episode, 2010)
Frank Lambert ...
 Himself - Historian, Purdue University (1 episode, 2010)
Cynthia Lynn Lyerly ...
 Herself - Historian, Boston College (1 episode, 2010)
...
 Himself / ... (1 episode, 2010)
Stephen Marini ...
 Himself - Historian of Religion, Wellesley College (1 episode, 2010)
Mark S. Massa ...
 Himself - Theologian, Boston College (1 episode, 2010)
...
 Jeremiah Moore (1 episode, 2010)
...
 Po'pay (1 episode, 2010)
John McGreevy ...
 Himself - Historian, University of Notre Dame (1 episode, 2010)
...
 Thomas Dudley (1 episode, 2010)
Mary Beth Norton ...
 Herself - Historian, Cornell University (1 episode, 2010)
...
 Rural Man (1 episode, 2010)
Sarah Parish ...
 Rural girl (1 episode, 2010)
...
 Rural girl (1 episode, 2010)
...
 Charles A. Briggs (1 episode, 2010)
Stephen Prothero ...
 Himself - Professor of Religion, Boston University (1 episode, 2010)
...
 Anne Hutchinson (1 episode, 2010)
Jack Clark Robinson ...
 Himself - Franciscan Friar (1 episode, 2010)
...
 Abraham Lincoln (1 episode, 2010)
Cory Scott ...
 Antislavery Minister (1 episode, 2010)
Richard Shaw ...
 Himself - Roman Catholic Priest (1 episode, 2010)
James Slatton ...
 Himself - Baptist Minister (1 episode, 2010)
...
 Northern Minister and General Assembly Orator (1 episode, 2010)
Harry Stout ...
 Himself - Historian, Yale University (1 episode, 2010)
...
 Isaac Mayer Wise (1 episode, 2010)
Joseph H. Suina ...
 Himself - Historian, University of New Mexico (1 episode, 2010)
Porter Swentzell ...
 Himself - Santa Clara Pueblo (1 episode, 2010)
...
 William Jennings Bryan (1 episode, 2010)
Sam Tsoutsouvas ...
 Rev. Phineas Gurley (1 episode, 2010)
Nico Ward ...
 Woman whipped (1 episode, 2010)
Lauren F. Winner ...
 Herself - Historian of Religion, Duke University (1 episode, 2010)
Michael P. Winship ...
 Himself - Historian, University of Georgia (1 episode, 2010)
Gary Yudman ...
 Rev. Augustus Baldwin Longstreet (1 episode, 2010)
...
 Assistant Mother Superior (unknown episodes)
Darius Bridges ...
 Slave (unknown episodes)
Heidi Gennaro ...
 Rural woman / ... (unknown episodes)
Reagan Leonard ...
 Irish mother (unknown episodes)
...
 Franciscan #1 (unknown episodes)
James Middleton ...
 Slave Man #3 (unknown episodes)
Kenny Roach ...
 Boy In Field (unknown episodes)
...
 1860 Minister (unknown episodes)
David Weindel ...
 Puritin Minister (unknown episodes)
...
 John Hay (unknown episodes)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Raney Aronson ... producer / senior producer: Frontline (3 episodes, 2010)
David Fanning ... executive producer / executive producer: Frontline (3 episodes, 2010)
Sara Giustini ... series associate producer (3 episodes, 2010)
Sharon Grimberg ... senior producer / executive producer / senior producer: American Experience (3 episodes, 2010)
Marilyn Mellowes ... series producer (3 episodes, 2010)
Sarah Moughty ... coordinating producer (3 episodes, 2010)
Salme M. López Sabina ... coordinating producer (3 episodes, 2010)
Mark Samels ... executive producer / executive producer: American Experience (3 episodes, 2010)
Michael Sullivan ... executive producer / series executive producer (3 episodes, 2010)
Meaghan Wilson ... producer (3 episodes, 2010)
Callie T. Wiser ... co-producer (3 episodes, 2010)
Greg Barker ... producer (1 episode, 2010)
Diane Becker ... line producer (1 episode, 2010)
David Belton ... producer (1 episode, 2010)
Michael Bowes ... line producer (1 episode, 2010)
Chetin Chabuk ... associate producer (1 episode, 2010)
Erika Cohn ... associate producer (1 episode, 2010)
Sarah Colt ... producer (1 episode, 2010)
Julie Cresswell ... associate producer (1 episode, 2010)
Helen Ryan Dobrowski ... associate producer (1 episode, 2010)
David Espar ... producer (1 episode, 2010)
Missy Frederick ... post-production producer (1 episode, 2010)
Cathleen O'Connell ... co-producer (1 episode, 2010)
Robin Parmelee ... coordinating producer (1 episode, 2010)
Julia Powell ... producer (1 episode, 2010)
Arun Rath ... producer (1 episode, 2010)
Blythe Robertson ... line producer (1 episode, 2010)

Series Music by 

Philip Sheppard ... (3 episodes, 2010)

Series Cinematography by 

Tim Cragg ... (2 episodes, 2010)
Frank-Peter Lehmann ... (1 episode, 2010)

Series Film Editing by 

Lillian Benson ... (1 episode, 2010)
Jeffrey Doe ... (1 episode, 2010)
David Espar ... (1 episode, 2010)
Chyld King ... (1 episode, 2010)
James Rutenbeck ... (1 episode, 2010)

Series Casting By 

Paul Fouquet ... (unknown episodes)
Elissa Myers ... (unknown episodes)

Series Production Design by 

Katha Seidman ... (1 episode, 2010)
Amy Whitten ... (1 episode, 2010)
Jeremy Woodward ... (1 episode, 2010)

Series Costume Design by 

Rafael Jaen ... (1 episode, 2010)
Deborah Newhall ... (1 episode, 2010)

Series Makeup Department 

Joe Rossi ... key hair stylist / key makeup and hair designer / makeup designer (3 episodes, 2010)
Marleen Alter ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2010)
Rebecca Frye ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2010)
Jeri La Shay ... assistant makeup artist (1 episode, 2010)
Jennie-kay Murphy ... assistant makeup artist (1 episode, 2010)
Laura Wadford ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2010)

Series Production Management 

Vanessa Ezersky ... post-production manager (3 episodes, 2010)
Chris Fournelle ... post-production director (3 episodes, 2010)
Greg Shea ... post-production manager (3 episodes, 2010)
Mary Sullivan ... unit manager (3 episodes, 2010)
Laura Longsworth ... production manager (1 episode, 2010)
Caitrin Rogers ... production manager (1 episode, 2010)
Tyrra Turner ... post-production manager (1 episode, 2010)
Michael Bowes ... unit production manager (unknown episodes)

Series Art Department 

Maya Carmel ... designer (3 episodes, 2010)
Alison Kennedy ... senior designer (3 episodes, 2010)
Danielle Pierce ... designer (3 episodes, 2010)
Alisa Placas Frutman ... photo animation (2 episodes, 2010)
Beth Anderson ... property master (1 episode, 2010)
Amanda Brennan ... props (1 episode, 2010)
Wendy Joseph ... props (1 episode, 2010)
Sean Keenan ... set dresser (1 episode, 2010)
Deborah Kehs ... set dresser (1 episode, 2010)
Aaron Nee ... photo animation (1 episode, 2010)
Christopher Sawtelle ... set dresser (1 episode, 2010)
Amy R. Strong ... assistant: art department (1 episode, 2010)
Cynthia Treen ... art department assistant (1 episode, 2010)
Shan Whynot Young ... set dresser (1 episode, 2010)
Shann Whynot-Young ... set dresser (1 episode, 2010)

Series Sound Department 

John O'Connor ... sound (3 episodes, 2010)
G. John Garrett ... sound (2 episodes, 2010)
Roger Phenix ... sound (2 episodes, 2010)
George Shafnaker ... sound (2 episodes, 2010)
Paul Bang ... sound (1 episode, 2010)
James Becker ... sound (1 episode, 2010)
Glenn E. Berkovitz ... sound (1 episode, 2010)
Michael Boyle ... sound (1 episode, 2010)
Clint Bramesco ... sound (1 episode, 2010)
Dan Fulton ... assistant sound editor (1 episode, 2010)
David Girard ... sound (1 episode, 2010)
Matt Gundy ... foley artist / re-recording mixer (1 episode, 2010)
Don Hooper ... sound (1 episode, 2010)
Rowan Jennings ... sound designer / sound mixer (1 episode, 2010)
Saravoot Kaitkalang ... sound (1 episode, 2010)
Karl Mainzer ... sound designer / sound mixer (1 episode, 2010)
Tim Murphy ... sound (1 episode, 2010)
Paul Rusnak ... sound (1 episode, 2010)
Brad Schirmer ... sound (1 episode, 2010)
Ira Spiegel ... sound editor (1 episode, 2010)
Jim Sullivan ... sound designer / sound mixer (1 episode, 2010)
Andy Turrett ... sound (1 episode, 2010)
Dick Williams ... boom operator (1 episode, 2010)
Richard Williams ... boom operator (1 episode, 2010)
Tom Williams ... sound (1 episode, 2010)
Jeff Richardson ... dialogue editor (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Phil Gauvin ... special effects coordinator (1 episode, 2010)

Series Camera and Electrical Department 

Jason Longo ... additional cinematographer / additional camera operator (3 episodes, 2010)
John Baynard ... additional cinematographer / additional camera operator (2 episodes, 2010)
Joe Christofori ... assistant camera (2 episodes, 2010)
Joseph Christofori ... assistant camera (2 episodes, 2010)
Mike DeCristofaro ... best boy / swing (2 episodes, 2010)
Chuck Eldridge ... swing key grip / key grip (2 episodes, 2010)
Stephen McCarthy ... additional camera operator / additional cinematographer (2 episodes, 2010)
Erich Roland ... additional cinematographer (2 episodes, 2010)
Wayne Simpson ... gaffer (2 episodes, 2010)
Michael H. Amundson ... additional cinematographer (1 episode, 2010)
Walter Argo ... crane operator / grip / jimmy jib crew (1 episode, 2010)
Dustinn Craig ... additional camera operator (1 episode, 2010)
Geoff Dann ... electrician (1 episode, 2010)
Brian C. Doyle ... grip/electric swing (1 episode, 2010)
James Eichmann ... gaffer (1 episode, 2010)
Stephen Gaffney ... swing (1 episode, 2010)
Marc Jameson ... swing (1 episode, 2010)
Mary Anne Janke ... assistant camera (1 episode, 2010)
Jessica Jennings ... electrician (1 episode, 2010)
Eric Jones ... key grip (1 episode, 2010)
Tom Kaufman ... additional cinematographer (1 episode, 2010)
Brendan Keefe ... key grip (1 episode, 2010)
Stephen L. Lang ... gaffer (1 episode, 2010)
Aaron Lieber ... assistant camera (1 episode, 2010)
Jack McPhee ... gaffer (1 episode, 2010)
Rob Rainey ... additional cinematographer (1 episode, 2010)
Mark Rublee ... additional cinematographer (1 episode, 2010)
Bryan Single ... additional cinematographer (1 episode, 2010)
Wally Szczubialka ... additional cinematographer (1 episode, 2010)

Series Casting Department 

Paul Fouquet ... casting (2 episodes, 2010)
Kevin Fennessy ... additional casting (1 episode, 2010)
Elissa Myers ... casting (1 episode, 2010)
Melissa Paradice ... additional casting (1 episode, 2010)
Shari Rhodes ... additional casting (1 episode, 2010)
Marty Siu ... additional casting (1 episode, 2010)
Sarah Tillson ... casting associate (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Margaret Codola ... costume assistant (1 episode, 2010)
Mallory Frers ... assistant costume designer / costume assistant (1 episode, 2010)
Tyler Kinney ... stitcher (1 episode, 2010)
Kat Nakaji ... stitcher (1 episode, 2010)
Maile Speetjens ... stitcher (1 episode, 2010)
Tiffany Verch ... set costumer (1 episode, 2010)

Series Editorial Department 

Michael H. Amundson ... editor: avid / post-production assistant (3 episodes, 2010)
Jim Ferguson ... on-line editor / editor: avid / post-production assistant (3 episodes, 2010)
Glenn Fukushima ... post-production assistant (3 episodes, 2010)
John MacGibbon ... editor: avid / post-production assistant (3 episodes, 2010)
Megan McGough ... post-production assistant (3 episodes, 2010)
Tyrra Turner ... assistant editor (3 episodes, 2010)
Chris Fournelle ... post-production assistant / post-production director (2 episodes, 2010)
Bert Aldridge ... editorial consultant (1 episode, 2010)
Maureen Barillaro ... assistant editor (1 episode, 2010)
Jessie Beers-Altman ... assistant editor (1 episode, 2010)
John Dowdell ... colorist (1 episode, 2010)
Mark Dugas ... additional editing (1 episode, 2010)
Vanessa Ezersky ... post-production assistant (1 episode, 2010)
Missy Frederick ... post-production assistant (1 episode, 2010)
Perry Gibbs ... color correction (1 episode, 2010)
Eric Gulliver ... assistant editor (1 episode, 2010)
Christopher Koons ... on-line editor (1 episode, 2010)
Tuan Quoc Le ... assistant editor (1 episode, 2010)
James MacDonald ... assistant editor (1 episode, 2010)
Tim Mangini ... post-production assistant (1 episode, 2010)
James McDonald ... assistant editor (1 episode, 2010)
Jim McDonald ... assistant editor (1 episode, 2010)
Christine Park ... assistant editor (1 episode, 2010)
Robin Parmelee ... post-production assistant (1 episode, 2010)
Ira Schweitzer ... color correction (1 episode, 2010)
Owen Williams ... assistant editor (1 episode, 2010)

Series Location Management 

Daniel Hydrick III ... location scout (1 episode, 2010)
Laura Longsworth ... location scout (1 episode, 2010)
Willie Toubman ... location scout (1 episode, 2010)
Tom Trigo ... location manager (1 episode, 2010)

Series Music Department 

Jake Jackson ... score engineer (3 episodes, 2010)
Philip Sheppard ... music producer (3 episodes, 2010)
Hilary Skewes ... musician contractor (unknown episodes)

Series Other crew 

Sam Bailey ... multimedia director (3 episodes, 2010)
Eric Baldwin ... senior researcher / advisor (3 episodes, 2010)
Eric Brass ... legal (3 episodes, 2010)
Anthea Butler ... advisor / series advisor (3 episodes, 2010)
Shannon Carroll ... intern (3 episodes, 2010)
Susan Chinsen ... station relations (3 episodes, 2010)
Charles Cohen ... advisor / series advisor (3 episodes, 2010)
Catherine Coyne ... intern (3 episodes, 2010)
Jay Fialkov ... legal (3 episodes, 2010)
Janice Flood ... legal (3 episodes, 2010)
Gretchen Gavett ... research assistant / associate researcher (3 episodes, 2010)
Sarah Barringer Gordon ... advisor / series advisor (3 episodes, 2010)
John C. Green ... advisor / series advisor (3 episodes, 2010)
Nina Hazen ... production assistant (3 episodes, 2010)
Andrew Helms ... intern / production assistant (3 episodes, 2010)
Maureen Jordan ... legal (3 episodes, 2010)
Hillary Kaell ... advisor / researcher (3 episodes, 2010)
Erin Martin Kane ... outreach director (3 episodes, 2010)
Scott Kardel ... legal (3 episodes, 2010)
Lauren Kelleher ... intern (3 episodes, 2010)
Christopher Kelly ... public relations consultant (3 episodes, 2010)
Azmat Khan ... research assistant (3 episodes, 2010)
Ryan Macey ... intern / production assistant (3 episodes, 2010)
Stephen Prothero ... editorial advisors / program advisor / academic advisor (3 episodes, 2010)
Bill Rockwood ... website developer / associate developer (3 episodes, 2010)
Robin M. Santos ... project director (3 episodes, 2010)
Randall Stephens ... advisor (3 episodes, 2010)
Harry Stout ... advisor / series advisor (3 episodes, 2010)
Erin Tustin ... intern (3 episodes, 2010)
Ana Voci ... intern (3 episodes, 2010)
Grant Wacker ... advisor / series advisor (3 episodes, 2010)
Sasha Wilson ... intern (3 episodes, 2010)
Amanda Burr ... transcriptor (2 episodes, 2010)
Kristi Decisero ... craft service (2 episodes, 2010)
Mike Decisero ... craft service (2 episodes, 2010)
Christopher Domurat ... production assistant (2 episodes, 2010)
Joe Gleason ... production assistant (2 episodes, 2010)
Johanna Kovitz ... transcriptor (2 episodes, 2010)
Genina DeFruscio Sheehan ... production assistant (2 episodes, 2010)
Brad Allgood ... production assistant (1 episode, 2010)
Mark Bailey ... production assistant (1 episode, 2010)
Mark Bailey ... production assistant (1 episode, 2010)
Gregory Baker ... intern (1 episode, 2010)
Hilary Barker ... production assistant (1 episode, 2010)
James Berkery ... production assistant (1 episode, 2010)
Sarah Berkovich ... intern (1 episode, 2010)
Malachi Bibel ... production assistant (1 episode, 2010)
Kady Buchanan ... production assistant (1 episode, 2010)
Joseph Byrne ... archive advisor (1 episode, 2010)
Clayborne Carson ... editorial advisors / program advisor (1 episode, 2010)
Jinyoung Chang ... intern (1 episode, 2010)
Fang-Yi Chu ... intern (1 episode, 2010)
Joy Conley ... researcher (1 episode, 2010)
Katherine Cooper ... production assistant (1 episode, 2010)
David L. Dennis ... intern (1 episode, 2010)
Francine DiChiara ... production assistant (1 episode, 2010)
Bruce Dierenfield ... editorial advisors / program advisor (1 episode, 2010)
Brody Docar ... production assistant (1 episode, 2010)
Ken Donaldson ... production assistant (1 episode, 2010)
A.J. Farkas ... production assistant (1 episode, 2010)
T. Je'Nein Ferrel ... production assistant (1 episode, 2010)
Joe Flanders ... intern (1 episode, 2010)
Arlo Furst ... production assistant (1 episode, 2010)
Kelly Gallagher ... production assistant (1 episode, 2010)
Andrew Gray ... production assistant (1 episode, 2010)
Victoria Griffin ... production intern (1 episode, 2010)
Pam Hamilton ... production assistant (1 episode, 2010)
Lauren Hansen ... fact checker (1 episode, 2010)
DeLorean Felix Harry ... production assistant (1 episode, 2010)
Chris Johnson ... production assistant (1 episode, 2010)
Jeff Johnson ... researcher (1 episode, 2010)
Azmat Khan ... research assistant (1 episode, 2010)
Brittaney Kiefer ... intern (1 episode, 2010)
David LaCarubba ... production assistant (1 episode, 2010)
Frank Lambert ... editorial advisors / program advisor (1 episode, 2010)
Linda Lichter ... legal service (1 episode, 2010)
Stewart Lill ... intern (1 episode, 2010)
Sofia Liska ... intern (1 episode, 2010)
Cynthia Lynn Lyerly ... academic advisor (1 episode, 2010)
Tim Mangini ... broadcast director (1 episode, 2010)
Katrina Marcinowski ... production intern (1 episode, 2010)
Stephen Marini ... program advisor (1 episode, 2010)
Randall M. Miller ... academic advisor (1 episode, 2010)
Andrew Nicholson ... production assistant (1 episode, 2010)
Taylor O'Sullivan ... production intern (1 episode, 2010)
Tim Oliver ... production assistant (1 episode, 2010)
Kayla Parker ... intern (1 episode, 2010)
Nisha Pathak ... production (1 episode, 2010)
Robert Peyrebrune ... production assistant (1 episode, 2010)
Sally M. Promey ... archive advisor (1 episode, 2010)
Matthew Prouty ... production intern (1 episode, 2010)
Rich Remsberg ... archival researcher (1 episode, 2010)
Melissa Rosal ... production assistant (1 episode, 2010)
Pip Satchell ... production intern (1 episode, 2010)
Mary Jane Sawyer ... food stylist (1 episode, 2010)
Jonathon Schermerhorn ... production assistant (1 episode, 2010)
Sayyed Shabazz ... production assistant (1 episode, 2010)
Elizabeth Shea ... archivist / production assistant (1 episode, 2010)
Kate Simerly ... production intern (1 episode, 2010)
Lance J. Sussman ... academic advisor (1 episode, 2010)
Charles Swazey ... production assistant (1 episode, 2010)
Suzanne C. Taylor ... production assistant (1 episode, 2010)
David Vogel ... production assistant (1 episode, 2010)
Ronald C. White Jr. ... academic advisor (1 episode, 2010)
Helen K.C. Yung ... accountant (1 episode, 2010)
Pamela Aguilar ... archival researcher (unknown episodes)
God in America ... independent auditor (unknown episodes)
Scott Flood ... archival researcher (unknown episodes)

Series Thanks 

Christine M. Beauregard ... special thanks (1 episode, 2010)
Toby Bottorf ... special thanks (1 episode, 2010)
Jeffrey Bridges ... special thanks (1 episode, 2010)
Marrie Campbell ... special thanks (1 episode, 2010)
Edmond Collier ... special thanks (1 episode, 2010)
Maryanne DeCandia ... special thanks (1 episode, 2010)
Paul Ericksen ... special thanks (1 episode, 2010)
Marcus Freeman ... special thanks (1 episode, 2010)
Josh Glasstetter ... special thanks (1 episode, 2010)
Ron Gloff ... special thanks (1 episode, 2010)
Lewanne Jones ... special thanks (1 episode, 2010)
Barry Lynn ... special thanks (1 episode, 2010)
David B. Malone ... special thanks (1 episode, 2010)
Meredith Nierman ... special thanks (1 episode, 2010)
Chris Pepus ... special thanks (1 episode, 2010)
Julia Wolf ... special thanks (1 episode, 2010)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page