Edit
How to Train Your Dragon 2 (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Dean DeBlois

Writing Credits  

Dean DeBlois ... (written by)
 
Cressida Cowell ... ("How to Train Your Dragon" book series)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Hiccup (voice)
...
Valka (voice)
...
Stoick (voice)
...
Gobber (voice)
...
Astrid (voice)
...
Snotlout (voice)
...
Fishlegs (voice)
...
Tuffnut (voice)
...
Ruffnut (voice)
...
Drago (voice)
...
Eret (voice)
Kieron Elliott ...
Hoark the Haggard (voice)
Philip McGrade ...
Starkard (voice)
...
Ug (voice)
...
Teeny (voice)
...
No-Name (voice)
...
Toothless (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bonnie Arnold ... producer
Michael A. Connolly ... co-producer
Doug Davison ... co-producer
Dean DeBlois ... executive producer
Aaron Dem ... associate producer
Lisa J. Freberg ... marketing media producer
Kendra Haaland ... co-producer
Roy Lee ... co-producer
Chris Sanders ... executive producer
Kate Spencer ... co-executive producer

Music by 

John Powell

Cinematography by 

Gil Zimmerman ... (head of layout)

Film Editing by 

John K. Carr

Casting By 

Leslee Feldman
Christi Soper ... (as Christi Soper Hilt)

Production Design by 

Pierre-Olivier Vincent

Art Direction by 

Michael Necci ... (digital supervisor, environments)
Zhaoping Wei

Production Management 

Debra K. Chinn ... international post production executive
Joe Crowley ... production supervisor
Aditya Deosthale ... production supervisor
David Farley ... post-production supervisor
Rebecca Huntley ... production manager
Brent Hutchins ... production supervisor
Christopher K. Jefferies ... central production supervisor
Tracy Larson ... production supervisor
Shane Mulholland ... production supervisor
Dinesh Krishnan Nair ... production manager
Rachnatp ... production supervisor
Caroline Robinson ... production supervisor
Steven Schweickart ... production supervisor
Milind D. Shinde ... production manager
John Swanson ... production manager
Cat Thelia ... production supervisor

Art Department 

Jake Anderson ... storyboard artist
Rodrigo Blaas ... additional story artist
Bolhem Bouchiba ... story artist
Alessandro Carloni ... head of story
Yuchung Peter Chan ... visual development artist
Megan Dong ... story artist (as Megan Nicole Dong)
Paul Fisher ... story artist
Rodolphe Guenoden ... additional story artist
Martin Hanley ... visual development artist
Bill Kaufmann ... visual development artist
Todd Kurosawa ... additional story artist
Iuri Lioi ... visual development artist
Ron Lukas ... visual development artist
Tron Mai ... story artist (as Truong Son Mai 'Tron')
Nicolas Marlet ... character designer
Marcos Mateu Mestre ... visual development artist
Johane Matte ... story artist
Simon Otto ... story artist
John Puglisi ... additional story artist
Facundo Rabaudi ... visual development artist
Ryan Savas ... story artist
Radford Sechrist ... story artist
William T. Silvers Jr. ... matte painter
Darren Webb ... additional story artist (as Darren R. Webb)
Nicolas Weis ... visual development artist
Griselda Sastrawinata ... concept artist (uncredited)
Drew Struzan ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Panos Asimenios ... dubbing supervisor
Kevin Bolen ... assistant re-recording mixer
Jeremy Bowker ... sound effects editor
Maxwell Chamberlin ... assistant dialog mixer
Brian Chumney ... dialogue/adr supervisor
Sean England ... foley artist
Greg Faust ... foreign language mixer: Greek / foreign language mixer: Latvian / foreign language mixer: Mandarin
Andre Fenley ... assistant supervising sound editor
Sue Fox ... foley editor
Pascal Garneau ... foley editor
Simon Goldfinch ... re-recording engineer: foreign language versions
Jonathan Greber ... assistant sound effects editor
Robin Harlan ... foley artist
Steve Jamerson ... sound engineer
Kyle D. Krajewski ... original dialogue recordist
Roy Latham ... original dialogue mixer
Leff Lefferts ... additional re-recording mixer / assistant sound designer
Tim Maxwell ... sound transfer
Michael Miller ... adr mixer / original dialouge mixer
Shawn Murphy ... re-recording mixer: music
Al Nelson ... sound designer
Jordan O'Neill ... datasat sound mastering engineer
Jason Oliver ... adr mixer
Brandon Proctor ... re-recording mixer: dialogue/adr
Dan Randall ... foley recordist
Brian Seagrave ... audio conform
Tighe Sheldon ... original dialogue mixer
Michael Silvers ... supervising sound editor
Mac Smith ... sound effects editor
John Soukup ... sound transfer recordist
James Spencer ... assistant sound effects editor
Paul Stula ... epk sound mixer
Randy Thom ... re-recording mixer / supervising sound designer / supervising sound editor
Corey Tyler ... foley mixer
Andy Wright ... a.d.r. mixer
Jedediah Jenk ... sound design intern (uncredited) / sound recordist (uncredited)
Scott Levine ... digital editorial services (uncredited)
Rhys Maitland-Jones ... mix technician (uncredited)
Chris Manning ... sound effects editor (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial services (uncredited)
Mark Sheffield ... re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Tobin Jones ... lead effects animator

Visual Effects by 

Fernanda S. Abarca ... surfacing artist
Motohisa Adachi ... effects developer
Dustin Anderson ... visual effects artist
William E. Arias ... lighting
Mira Arte ... character effects artist
Nicholas Augello ... character effects artist
David Badgerow ... final layout artist
Stephen Bailey ... lighting sequence supervisor
Christian Barrett ... technical director
David Bazelon ... additional crowds artist
James Bennett ... senior previsualization artist
Shiben Bhattacharjee ... visual effects artist
Nafees Bin Zafar ... research and development principal engineer: DreamWorks Animation
Alan Blevins ... lighting technical director
Naveen Kumar Bolla ... effects technical director
Silviu Borac ... senior r&d engineer
Eric Bouffard ... matte painting supervisor
Scott Brisbane ... head of matte painting
Matt Brisbin ... fx technical director
Max Bruce ... lighting supervisor
Jeff Budsberg ... visual effects
Trisha Butkowski ... character technical director
Kevin Carney ... character fx artist
Craig Caton ... additional final layout artist
Kent Chan ... massive artist
Kevin Chaohwa Chang ... character effects technical director
Chloe Chao ... research and development supervisor
Yiqun Chen ... character effects
Alan Cheney ... visual effects artist
David S. Cheng ... technical director
Wes Chilton ... visual effects artist
Ariel Chisholm ... lighting artist
Joong-ryang Choi ... character effects lead
Tim Chrismer ... lighting technical assistant
Hannah Christensen ... crowd technical director
Jonathan Ciscon ... lighting artist
Sean Cole ... visual effects supervisor
Stephen Timothy Cooney ... visual effects artist (as Stephen Cooney)
Bart Coughlin ... character technical director
Matthew Davies ... production technology
Brian C. Davis ... visual effects artist
Ted Davis ... visual effects
Gilbert Davoud ... global character technical direction supervisor
Daniel Dawson ... character technical director
Alain De Hoe ... effects artist
Christina N. de Juan ... character technical director
Paolo deGuzman ... surfacing supervisor
Joe DiCesare ... matte painter
Craig Dowsett ... modeler
Willem Drees ... stereoscopic supervisor
David Drell ... character technical director
Vaibhav Dube ... lighting technical director
Christopher Lynn Edwards ... lighting technical director
Avedis Ekmekjian ... lead lighter
Charles Ellison ... modeler
John Erik Englund ... technical director
Marcus Erbar ... character effects technical director
Cassandra Fanning ... lead image finaling artist
Oliver Finkelde ... head of character effects: DreamWorks
Louis Flores ... additional effects / visual effects artist
Edwin Fong ... surfacer: Dreamworks Feature Animation
Ted Forgrave ... global development
Jennifer Fung ... research and development
Mariana Galindo ... lead character effects animator
Jack Geckler ... crowds artist
Amber Geisler ... image finaling artist
Jonathan Gibbs ... workflow director
Navjit Singh Gill ... lighting/compositing
Philippe Gluckman ... creative director india unit
Zach Glynn ... visual effects artist
Dan Golembeski ... supervising technical director
Dioselin Gonzalez ... research and development animation and rigging engineer
Ben Guastella ... character fx artist
Surya Gullapalli ... r&d engineer
Bill Gumina ... image finaling artist
Dorien Gunnels ... lighting artist
Michael P. Hamler ... lead lighter
Christian Hatfield ... effects artist (as Christian A. Hatfield)
Marty Havran ... modeler
Matt Head ... visual effects artist
Corey Hels ... rough layout artist: DreamWorks Animation
Ian Henckel ... technical director
Greg Hettinger ... surfacing artist
Nathan Hughes Hillier ... character effects artist
Robert Holder ... lighter: DreamWorks
Christina Hsu Holland ... crowds artist
Kevin Hong ... lighter
Carl Hooper ... visual effects artist
Joe Hughes ... character effects artist
Robbin Huntingdale ... surfacing artist
C. Jin Im ... lead lighter
Rohit Jain ... character effects artist
Aaron James McComas ... effects animator
DaYoon Jang ... image finaling artist
Lucas Janin ... effects developer: lead effects artist
Jaskirat Singh Jassal ... technical director
Tobin Jones ... fx sequence lead
Jeffrey Jose ... lead technical director
Terry Kaleas ... visual effects artist
Yagna Kalyanaraman ... r&d engineer
Natasha Kelkar ... technical director: lighting technical director
Aniraj Kesavan ... r&d engineer
Jaideep Khadilkar ... visual effects artist
Lisa Kim ... lead lighter
Kelly Kin ... additional lighter
Spencer Knapp ... crowds developer
Robert Kopinsky ... visual effects lead
Li-Lian Ku ... character technical director
Domin Lee ... lead visual effects
Fangwei Lee ... visual effects
Li-Ming 'Lawrence' Lee ... head of effects
Matt Lee ... visual effects: previz
Matthew Leishman ... character effects artist
David Lewis ... lighter
Kyung yul Kevin Lim ... lighting technical assistant
Matt Linder ... lead lighter
David Lipton ... visual effects artist
Christine Liu ... crowds artist
Philip K. Livingston Jr. ... character effects animator
Kieron Cheuk-Chi Lo ... lighter
Nathan Loofbourrow ... character technical director
Ilia Lyons ... pipeline software engineer
Marc Machuca ... lead image finaling artist
Mark Macready ... lighting technical artist
Cara Malek ... lead character technical director
Somanadhan Manoj ... surfacing artist
Marco Marquez ... image finaling artist
Vaideeswaran Mathappan ... r&d engineer
Mark J. Matthews ... research and development shader writer
Himanshu Maurya ... r&d engineer
Lucy Maxian ... character effects artist
Kyle Maxwell ... visual effects developer
Jason Mayer ... lead effects artist
Jayanta Mazumder ... modeler
Scott McGinley ... pre-viz & layout
Campbell McGrouther ... lighter
Mark A. McGuire ... head of production pipeline
Carson McKay ... surfacing artist
Phil 'Captain 3D' McNally ... stereoscopic supervisor
Peter Megow ... character effects artist
Zeki Melek ... research & development
David B. Menkes ... lighting and compositing
Anthony Meschi ... lead image finaling artist
Candice Miller ... character technical director
John R. Miller ... technical director
Cliff B. Mitchell ... character technical director
Mohammad Mohsin ... r&d engineer
Desiree Montalvo ... visual effects coordinator
Travis Mosley ... technical director
William Moten ... additional crowds artist
Elizabeth Muhm ... technical director
Rahul Mullick ... visual effects artist
Stephanie Mulqueen ... visual effects artist
Madhavi Marigold Muppala ... lead technical director
Maninya Murthy ... r&d engineer
Ken Museth ... r&d supervisor
Tomijann Nabors ... surfacer
Naren Naidoo ... image finaling artist: DreamWorks Animation
Gaku Nakatani ... lead lighter
Abhijit Nandy ... r&d engineer
Mark Nonnenmacher ... matte painter
Colleen O'Hagan ... technical director
Kevin Ochs ... supervising character technical director
Rohan Oka ... texture artist
Justin Onstine ... fx artist
Christy Page ... lighting technical assistant
Joyce Pan ... lighting technical director
Sudipta Panja ... modeling artist
Rupali Parekh ... cg lighting artist
Hongseo Park ... character technical director
Geoff Parkhill ... technical director
Keyur Patel ... surfacing artist
Atul Patil ... r&d engineer
Matthew Paulson ... head of modeling
Nikita Pavlov ... visual effects artist
Prashant Pawar ... surfacing artist
Andrew Pearce ... director of reseach and development
Devon Penney ... research and development
Scott B. Peterson ... co-head of effects
Joseph Piercy ... hair / fur lead
Bert Poole ... lighting supervisor
Jason Porath ... visual effects artist
Preet Prasannan ... r&d engineer
Andrew Pungprakearti ... surfacing artist
Sahil Ramani ... research & development engineer
Brian Ratchford ... surfacing artist
Joshua F. Richards ... crowds artist
Kevin Rodgers ... character technical director
Max Rodriguez ... Character Effects Artist
Milton E. Rodriguez-Rios ... lighting artist
Justin Rosen ... technical director
Christopher Rydalch ... visual effects artist
Wade Ryer ... character technical director
Kendal Sager ... character technical director
K L Sateesh Varma ... compositor
Paul Schoeni ... modeler
Marc Scott ... lead lighter
Pradipto Sengupta ... character fx td
Priyes Shah ... senior lighting and compositing artist
Vaibhav Shah ... modeling artist
Gaurav Shenai ... character technical director
Hannah Sherman ... lighting artist
Richard Shiba ... rough layout artist
Amy Shimano ... character effects animator / character effects
Dmitry Shklyar ... lighting technical assistant
Ehsan Shokrgozar ... technical director
Rahul Singh ... technical director
Ruhi Sinha ... lighting artist
Utkarsh Sinha ... technical director
Dan Smiczek ... crowds artist: DreamWorks Animation
Brian Smith ... image finaling artist
Kirill Smolskiy ... lighting artist
Jaryd Snover ... character technical director
Steven Sorensen ... final layout artist (as Steven E. Sorensen)
Christopher Sprunger ... lighting artist
Dug Stanat ... character technical director
James Stapp ... modeler
Timothy Steele ... character effects artist
Kemer Stevenson ... character fx artist
Satheesh Subramanian ... R&D Manager / research and development manager
Hong Suh ... digital artist (as Hong Suck Suh)
Jyothi Kalyan Sura ... technical director
Ben Sutherland ... visual effects artist
Bonnie Tai ... pipeline development TD (as Bonnie Tai Shimomi)
Osamu Takehiro ... lead lighter
Varun Talwar ... technical director
Suan Ching Tan ... surfacing artist
Frederic Tarabout ... surfacing artist
Don Taylor ... lighter
Blessan Thevalethu Abraham ... lead research & development engineer
Shannon Thomas ... digital modeler
Michael T. Thompson ... image finaling artist
James Thornton ... crowd supervisor
Nigel W. Tierney ... technical director
Stacey Truman ... surfacing artist
Sachin Tyagi ... character effects artist
Ajay Upadhyaya ... lead lighting artist and compositing
Kristi Valk ... matte painter
Pablo Valle ... head of lighting
Katie Van Maanen ... visual effects artist (as Katie Penney)
Baptiste Van Opstal ... lead effects artist
Sophie Van Ronsele ... image finaling artist
Benjamin Venancie ... lead lighter
Venu Victor ... effects lead
Robert Vignone ... modeler
Brent Villalobos ... technical lead
Vigneshwar Viswanathan ... Technical Resource Administrator
Dave Walvoord ... visual effects supervisor
Liang-Yuan Wang ... cg supervisor
Victor Wang ... r&d technology / visual effects: r&d technology
Nathan Warner ... pre-visualization artist
Eric Warren ... character effects technical director
Brent Watkins ... global development
Ferris Webby ... character technical director
Andrew Wheeler ... visual effects artist
David I. White ... light engineer
Jeffrey Wike ... head of research & development
David D. Wilson ... pipeline engineer
D'Lun Wong ... crowds artist
Youxi Woo ... visual effects artist
Joanna Wu ... lighting supervisor
Guoqiang Xie ... visual effects artist
Gentaro Yamamoto ... senior surfacing artist
Ken Yao ... character effects
Nate Yellig ... character effects lead
Ji Hyun Yoon ... lead visual effects
Erik Zimmermann ... effects artist
Guido Zimmermann ... lead character technical director

Animation Department 

Chirag Agarwal ... additional technical director
Shadi Almassizadeh ... Workflow Director
J.C. Alvarez ... layout artist
Michael Amos ... animator
Kevin Andrus ... animator
Marie Ayme ... surfacing artist
Zakk Bates ... animator: Lyric Video
James Baxter ... supervising animator: "Valka"
Julien Bocabeille ... animator
Joe Bowers ... animator
Daniel Bunn ... layout artist / previz artist
Darrin Butts ... rough layout artist
Laurent Caneiro ... animator
Alessandro Carloni ... head of story
Alessandro Ceglia ... rough layout artist
Nayoun Charoenchai ... animator
Alberto Corral ... animator
David Couchariere ... animator: additional animation
Michelle Cowart ... animator
Robert Edward Crawford ... layout artist / rough layout artist
Cassidy Curtis ... animator
Lou Dellarosa ... animator
Bill Diaz ... animator
Adam Dotson ... animator
Rachel Fite ... animator (as Rachel Hanson)
Emmanuel Fragelus ... lead modeler
Juan Gonzalez ... final layout supervisor
Thomas Grummt ... lead animator
Michael Guttman ... final layout artist
Stan R. Haptas ... final layout artist
Dave Hardin ... senior character animator
Andrew Harkins ... animator
Jennifer E. Harlow ... animator
Marty Havran ... modeler
Martin P. Hopkins ... animator (as Martin Hopkins)
Steven Hornby ... supervising animator
Tim Ingersoll ... additional animation
Sully Jacome-Wilkes ... surfacing artist
Leif Jeffers ... animator
Jakob Hjort Jensen ... supervising animator
Ewan Johnson ... additional layout artist
Conor Kavanagh ... layout artist
Megan Kreiner ... crowd animator
Josiah Larson ... technical director
John J.S. Lee ... lead lighter
Fabio Lignini ... supervising animator
Tommie Löfqvist ... animator
Abraham Meneu Oset ... character modeler
Paule Merlin ... render and light engineer
Pia Miniati ... animation rig engineer
Joseph C. Moshier ... character designer
Rani Naamani ... animator
Fredrik Nilsson ... workflow director
William Otsuka ... technical director
Simon Otto ... head of character animation / story artist
Joonki Park ... layout artist
Brian Pawlina ... render & light engineer
Tyler Phillips ... character animator
David R. Polk ... animator
Ron Pucherelli ... animator
Elmer Quinteros ... animation production assistant
Kimberly Rice-Bogdan ... CP Creative Director
Bonnie Robinson Stewart ... Lighting Coordinator (uncredited)
Carlos M. Rosas ... senior character animator
Jalil Sadool ... character lead
Mike Safianoff ... additional animator
Leo Sanchez Barbosa ... character designer
Ryan Savas ... story artist
Matthew Schmidt ... layout artist
Kristof Serrand ... supervising animator
Sean Sexton ... supervising animator
Tal Shwarzman ... animator
Tony Siruno ... character designer
Mike Stern ... animator
Dane Stogner ... character lead animator: Toothless
Jeff Sullivan ... crowd animator
Munira Tayabji ... supervising technical director
Joseph Thomas ... Additional Final Layout
Ty Thomson ... previz artist
Liron Topaz ... animator
David Torres ... supervising animator: "Eret"
Theodore Ty ... animator
Craig Van Dyke ... layout artist
Adri Von Drehle ... character TD coordinator / character effects coordinator
Nathan Warner ... layout artist
Greg Whittaker ... animator
Sebastien Wojda ... animator
Alfred Young ... lighter
Gil Zimmerman ... head of layout
Marek Kochout ... animation supervisor (uncredited)

Casting Department 

Mollie Gamo ... casting associate

Editorial Department 

James Beshears ... editorial and post production executive
Alex Cardullo ... post-production assistant
Anthony Severin Cox ... post production engineer
Gregory Creaser ... lead digital colorist
John Geller ... post-production assistant
Shane Glick ... assistant editor
Mark A. Hester ... associate editor
Lauren Lear ... first assistant editor
Paul Neal ... digital conform editor
Jeffery L. Parks ... on-line and titles
Jabari Phillips ... editorial coordinator
Allison Bernardi Stauth ... digital color production supervisor
Josh Wood ... senior post-production coordinator
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)

Music Department 

Laurence Anslow ... assistant score engineer
Pete Anthony ... orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
John Barclay ... musican: trumpet
Chris Barrett ... score recordist
Jonathan Bartz ... music preparation
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Julie Butchko ... Music Clearances
Elin Carlson ... chorus
Thomas A. Carlson ... music editor
Beth Caucci ... digital score production / musician: marimba
Victor Chaga ... Digital Score Production
David Channing ... scoring editor
Sebastien Christie ... music coordinator
Michael Christofi ... score production assistant
Dee Lewis Clay ... featured vocalist / musician: solo vocalist
John Crooks ... composer max tools
Jason Evans ... musician: trumpet
Andrew Findon ... musician: Irish flute (as Andy Findon)
Germaine Franco ... additional music producer: overdub / orchestrator
Matt Franko ... music preparation
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Mark Graham ... head of music preparation
Simon Grant ... choir: bass, Metro Voices
Gavin Greenaway ... conductor
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Charlene Ann Huang ... score production supervisor
Riley Hughes ... music preparation
Amanda Delores Patricia Jones ... music production assistant
Drew Jordan ... score production assistant
Randy Kerber ... orchestrator
Gary Kettel ... musician: percussion
Paul Kimber ... musician
Andrew Kinney ... orchestrator
Tom Kramer ... music editor
Peter Lale ... principal viola
Tommy Laurence ... orchestrator
Edie Lehmann Boddicker ... vocal contractor
Lorne MacDougall ... musician: bagpipe
Steve Mair ... musician: double bass
Metro Voices ... choir
Dave Metzger ... orchestrator
Adam Miller ... additional score engineer
Paul Mounsey ... composer: additional music
Shawn Murphy ... mixing engineer
Michael Nisbet ... score production assistant
Vincent Oppido ... music preparation
Sunny Park ... executive in charge of music
Victor Pesavento ... music preparation
Frank Ricotti ... musician: percussion
Andrew Rowan ... music preparation
Marni Sanders ... copyist
Mary Scully ... musician: solo bass
Emlyn Singleton ... orchestra leader: first violin
Owen Slade ... musician: tuba
Steven L. Smith ... music preparation
Linnea Snyder ... music preparation
David Stal ... music preparation
James Thatcher ... musician: French horn / musician: french horn
John Ashton Thomas ... orchestrator
John Traunwieser ... additional engineering and mixing
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Bruce White ... musician
Anthony B. Willis ... composer: additional music
Nick Wollage ... score engineer
Joe Zimmerman ... music preparation
Batu Sener ... score production assistant (uncredited)

Other crew 

Balaji Alahari ... engineering system administrator
Newell Alexander ... adr loop group
Stephanie Alpert ... production coordinator
Steve Alterman ... adr loop group
Ryan Amundson ... infrastructure engineer
Terri Anderson ... finance: accounting and operations
Rain Angeles ... systems administrator
Stephen Apostolina ... adr loop group
Parimal Aswani ... director of technology
Kaki Bage ... Lighting Production Assistant
Carl Bahor ... technical resource administrator
Julian Barnes ... adr loop group
Ryan Behnke ... production coordinator
Ken Bielenberg ... production executive
Grace Bisel ... administration: DreamWorks Animation
Laurie Blavin ... recruiter
Derek Bly ... Home Entertainment and Digital Strategy
Shawn Bohonos ... operations system administrator
Michael C. Bolds ... technical resource administrator
Rob Borja ... principal engineer: UX Design
Jeffrey Bradley ... research and development
Brian Brecht ... global department manager: Dreamworks Animation
Cathleen Brown ... clearances
Lans Carstensen ... digital operations principal engineer
Mitch Carter ... adr loop group
Scott Chapin ... supervisor: Systems Administration
Shabrayia Cleaver ... production staff
Rick Clifton ... marketing
Josh Cobb ... production assistant
Sarah Counnas ... senior technology production manager
Nathan Crommett ... corporate finance/accounting
Lawrence D. Cutler ... workflow director: DreamWorks Animation Studio Management
Michael Cutler ... digital operations director
Robert Pike Daniel ... adr loop group
Mark J. Davis ... research and development render and light engineer
Mike Davis ... production engineer
Damien de Froberville ... senior staff
Roger Deakins ... visual consultant
Margaret A. Decker ... software engineer
Jayson DeLancey ... technical lead
Neil Dickson ... adr loop group
Dj Downey ... operations system administrator
Jessica Drake ... dialect coach
Colin Duffy ... human resources: Dreamworks Animation
David Dufour ... research and development
Alastair Duncan ... adr loop group
Dennis Duong ... sr. software engineer: digital operations
Alex Echols ... creative marketing
Sean Ellis ... principal engineer (as Sean Jain Ellis)
Matt Elser ... technical resource administrator
Alireza Estakhrian ... operations system administrator
Anthony Fabrizio ... facility manager
Tiffany Feeney ... human resources/recruiting/outreach: DreamWorks Animation
Bart Feliciano ... systems administrator
Joseph Florez ... digital operations supervisor
Jessica Forer ... production coordinator
Emmanuel C. Francisco ... technology manager
Frankie Franco III ... production assistant
Jennifer Hoskin Frey ... assistant to Bonnie Arnold
Victor Fuste ... training & artistic development specialist
Nick Galante ... production assistant
David A. Gardner ... infrastructure engineer (as David Gardner)
Vinay Gedan ... Resource Administrator
Christopher Gibson ... technical director
Jean Gilpin ... adr loop group
Jonathan Gleit ... education: DreamWorks Animation
Jorge Juan González ... senior system administrator
Nicholas Guest ... adr loop group
David Hail ... publicist
Wayne Hellinger ... post-production office supervisor
Melissa Hellyar ... executive assistant: digital strategy
Chris Hewitt ... post-production assistant
Beth Hofer ... production executive: DreamWorks Animation Studio Management
Angie Howard ... production manager: custom animation
Tripp Hudson ... production executive
Endre Hules ... adr loop group
Rif Hutton ... adr loop group
Mark Jackels ... research and development supervisor
Keith Jeffery ... research and development render and light engineer: DreamWorks Animation
Bjorn Johnson ... adr loop group
Varun Kadle ... production assistant
Sarah Kaleel ... information technology
Priyaa Kalkura ... production assistant: modeling & surfacing
Sean Kamath ... supervisor
Jason Kankiewicz ... infrastructure engineer
Siva Kumar Kasetty ... Recruiting & Outreach
Md Afzal Imran Khan ... senior a/v engineer: Animation Technology
Katie Kibbee ... Assistant, R&D
Robert Knaack ... research and development manager
Deepak Kumar ... production coordinator
Kiran Kumaraswamy ... technology team: Platform Engineer
Tim Kwan ... production coordinator
Glenn Lamb ... engineering system administrator
Peter Lavin ... adr loop group
Rich Lee ... pipeline production supervisor
Wen-Po Bobby Lee ... audio visual engineer
Bonnie Lemon ... production executive
Mark Macready ... systems administrator
Jim Mainard ... Home Entertainment and Digital Strategy
Rich Marco ... Digital Operations (as Richard J. Marco)
Traci Tolman Mars ... global department manager
Andrew Martin ... technical resource administrator
William Meiklejohn ... operations system administration
Jacob K. Melvin ... technical director
Rick Menze ... training and technical development
Aubrey Millen ... production coordinator
Peter C. Miller ... configuration engineer
Edie Mirman ... adr loop group
Nabarun Modak ... human resources
Jemson Montefalcon ... hardware engineer
Laura Monteiro ... studio operations
Stacey Moreno ... global department manager
Bob Morgan ... education: DreamWorks Animation
Oliver Muirhead ... adr loop group
Kristen Murtha ... production coordinator
Senibo Myers ... production assistant
Jaimie Nakae ... marketing
Anna Newman ... research and development manager
Paula J. Newman ... adr loop group: adr
Patrick O'Connor ... engineering system administrator
Tom Owens ... head of story
Archisman Panigrahi ... human resources
Paul Parmer ... editorial systems engineer
Ariga Parseghian ... finance/accounting/operations: DreamWorks Animation
Andrea McCarthy Paul ... production accountant
Jim Pirri ... adr loop group
Elmer Quinteros ... editorial production assistant
Savaliya Rahul ... production staff
Vani Rakesh ... production assistant
Daniel Rich ... engineering systems administrator
Lillian Ritchie ... production coordinator
Jacquelyn Robbins ... production accountant
Matt Robertson ... Home Entertainment and Digital Strategy
Kevin Rose ... infrastructure engineer
Stephen E. Ross ... digital operations supervisor: Data Center Operations
Diana Sahagen ... miscellaneous crew
Tyler M. Saunders ... production coordinator
Scott Seiffert ... film marketing
Alan Shearman ... adr loop group
Doug Sherman ... technical lead
Rob Sherwood ... strategic alliances manager
Kyle Smeehuyzen ... assistant to Mr. Connolly
Jennifer Smith ... r&d software engineer
Bob Somers ... research and development
Diana Stolpe ... assistant production accountant
Julian Stone ... adr loop group
Samantha Suchland ... consumer products and franchise development
Ben Sutherland ... research and development
Julio C. Talavera ... operations system administrator
Victor Tang ... design and research representative
John Hans Tester ... adr loop group
Curtis W. Thompson ... production coordinator
Peter Tipton ... production engineer
Mark M. Tokunaga ... director: digital operations
Darlene Annette Toledo ... technical resource administrator
Betty Tom ... accountant
Selim Tuvi ... pipeline engineer
Mehulkumar Bharatkumar Upadhyay ... Platform Services Operation
Sneha Venkatraman ... Outreach and Recruiting
Sneha Venkatraman ... Outreach and Recruiting Coordinator (credit only)
Sumit Verma ... production coordinator
Miguel Vieira ... research and development
Stephen J. Ward ... software engineer: research and development
Martin Watt ... research and development principal engineer: DreamWorks Animation
Brandon Weil ... digital strategy and new business development
Dustin Wheelen ... production coordinator
Matthew Wolf ... adr loop group
Anita Y. Wong ... administrative assistant: technology
Andy Wood ... production assistant
Alissa Rowinsky Wright ... business affairs
Gregory Yepes ... global development: DreamWorks Animation
Darci Zalvin ... production executive
Corie Zhang ... production coordinator
Tyler Atkinson ... digital distribution (uncredited)
Omar Garcia ... technical resource administrator (uncredited)
Caitlin Hackett ... technical resource administrator (uncredited)
Joseph Lawson ... marketing/home entertainment/consumer products: DreamWorks Animation (uncredited)
Ben Marcheski ... miscellaneous crew (uncredited)
Matthew Margeson ... assistant: John Powell (uncredited)
Kevin Posnanski ... mastering coordinator: deluxe digital cinema (uncredited)
Joanna Lynne Smith ... production coordinator (uncredited)
Julian Stone ... voice actor (uncredited)

Thanks 

Guillermo del Toro ... special thanks
Drew Struzan ... special thanks
Linda Sunshine ... special thanks
Larry Weisberg ... Executive Administration

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page