Edit
Edge of Tomorrow (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Doug Liman

Writing Credits  

Christopher McQuarrie ... (screenplay) and
Jez Butterworth ... (screenplay) &
John-Henry Butterworth ... (screenplay)
 
Hiroshi Sakurazaka ... (novel "All You Need Is Kill")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Masayoshi Haneda ...
Takeda
...
Cruel Sergeant
...
...
Karen Lord
...
Julie
Assly Zandry ...
Infirmary Nurse
Sebastian Blunt ...
Young Soldier
Beth Goddard ...
Secretary - Iris
...
Dog Soldier 1
Aaron Romano ...
Dog Soldier 2
...
Dog Soldier 3
...
Dog Soldier 4
Mairead McKinley ...
Bar Maid
Andrew Neil ...
Old Man
...
Drunk
...
Drop Ship Pilot
...
Old Man 2
Harry Landis ...
Old Man 3
Rachel Handshaw ...
Military Spokesperson 1
...
Military Spokesperson 2
...
Sky News Anchor
Jane Hill ...
BBC News Anchor
Erin Burnett ...
CNN News Anchor
Dany Cushmaro ...
Channel 2 News Anchor
...
UDF Commercial (voice)
Jackson ...
Refugee Dog
Rest of cast listed alphabetically:
...
Kenyan UDF Soldier (uncredited)
...
Japanese UDF Soldier (uncredited)
...
J Squad Soldier (uncredited)
André Azevedo ...
Slovakian Soldier (uncredited)
...
Russian Aide (uncredited)
Paul Buchanan ...
Exo Soldier (uncredited)
Chris Cartwright ...
Dog Soldier (uncredited)
...
Sergeant Battey (uncredited)
...
Japanese Exo Solider (uncredited)
...
Herself (archive footage) (uncredited)
Bern Collaco ...
Indian UDF Soldier (uncredited)
Calvyn Desir ...
Exo Soldier (uncredited)
...
British UDF Soldier (uncredited)
...
Czech Soldier (uncredited)
Josh Dyer ...
Exo Soldier (uncredited)
...
German UDF Soldier (uncredited)
Kyla Frye ...
Soldier (uncredited)
Nazaire Gbolo ...
Dog Soldier (uncredited)
...
Slovakian Soldier (uncredited)
Goldie Green ...
US UDF Soldier (uncredited)
Philip Harvey ...
UDF Aide (uncredited)
François Hollande ...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Kenyan UDF Soldier (uncredited)
...
Dr. Whittle (uncredited)
...
US UDF Dog Soldier (uncredited)
Tingyi Liu ...
Japanese Soldier (uncredited)
...
Corporal Williams - British UDF Soldier (uncredited)
Stuart Matthews ...
Soldier (uncredited)
...
Exo Soldier (uncredited)
Patrick Moorhouse ...
Russian Aide (uncredited)
Luca Naddeo ...
Dog Soldier (uncredited)
...
Dog Soldier (uncredited)
Johnny Otto ...
Dog Soldier (uncredited)
Leandro Palme ...
Kimmel (uncredited)
...
Corporal Johnson - US UDF Soldier (uncredited)
...
Col. Walter Marx (uncredited)
...
US UDF Soldier (uncredited)
...
Dog Soldier (uncredited)
Chris St. Omer ...
Dog Soldier (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
Mercer - Civilian Staff (uncredited)
Tony Tennant ...
UDF Soldier (uncredited)
Liquid Thomas ...
Dog Soldier (uncredited)
...
UDF Soldier (uncredited)
...
UDF Helicopter Pilot (uncredited)
...
British Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Bartis ... executive producer (as Dave Bartis)
Jon Berg ... production executive
Bruce Berman ... executive producer
Hidemi Fukuhara ... executive producer
Joby Harold ... executive producer
Jason Hoffs ... producer
Gregory Jacobs ... producer
Tom Lassally ... producer
Tim Lewis ... co-producer
Doug Liman ... executive producer
Steven Mnuchin ... executive producer
Jeffrey Silver ... producer
Greg Silverman ... production executive
Erwin Stoff ... producer
Kim H. Winther ... co-producer (as Kim Winther)

Music by 

Christophe Beck

Cinematography by 

Dion Beebe ... director of photography

Film Editing by 

James Herbert
Laura Jennings

Casting By 

Lucinda Syson

Production Design by 

Oliver Scholl

Art Direction by 

Ravi Bansal ... (MPC)
Alastair Bullock
Mark Harris
Christian Huband
Jason Knox-Johnston
Neil Lamont ... supervising art director
Andrew Palmer
Hayley Easton Street ... (vfx)
Stephen Swain
Gary Tomkins

Set Decoration by 

Elli Griff
Chris 'Flimsy' Howes ... (senior 3D draft person)
Gena Vazquez ... (uncredited)

Costume Design by 

Kate Hawley

Makeup Department 

Francesco Alberico ... hair stylist
Jacqueline Bhavnani ... make up & hair artist
Jessica Brooks ... makeup artist
Zoe Brown ... makeup artist
Michael Byrne ... prosthetic makeup technician
Steven Byrne ... prosthetics technician
Satinder Chumber ... prosthetics
Jennie Cooper ... crowd hair stylist: dailies / crowd makeup artist: dailies
Rose Crocker ... hair stylist / makeup artist
Sally Crouch ... junior assistant makeup artist: crowd
Lizzie Davies ... junior makeup artist: dailies
Alison Hanken ... junior hair stylist: crowd, dailies / junior makeup artist: crowd, dailies
Uxue Laguardia ... makeup artist
Ailbhe Lemass ... key makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Kristyan Mallett ... prosthetics supervisor
Roo Maurice ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Sarah Monzani ... hair designer / makeup designer
Alice Moore ... hair trainee / makeup trainee
Fran Needham ... makeup artist
Ella Noble-Jones ... makeup trainee
Debbie Ormrod ... daily makeup trainee
Laura Pollock ... crowd hair stylist: dailies
Jacqui Rathore ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Natalie Reid ... hairdresser / makeup artist
Alex Rouse ... wigmaker
Michael White ... hair stylist: Mr. Cruise
Jayne Hyman ... special makeup effects trainee (uncredited)

Production Management 

Terry Bamber ... production manager: second unit
Tom Barnes ... unit manager: additional photography
Tim Grover ... post-production supervisor
Marianne Jenkins ... post-production executive
Afnahn Khan ... post-production executive
Tim Lewis ... unit production manager
Drew Payne ... unit manager
Jason Pomerantz ... production manager: IMAX version
Kelley Smith-Wait ... executive in charge of production
Cristina-Ioana Tanase ... production manager
Katherine Tibbetts ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Carreras ... first assistant director
Glen Carroll ... crowd second assistant director: additional photography / third assistant director: second unit
Joey Coughlin ... second assistant director
Lucy Cover ... third assistant director: additional photography
Simon Crane ... second unit director
William Dodds ... key second assistant director
Irene Díaz ... daily assistant director
Fraser Fennell-Ball ... crowd second assistant director
Holly Gardner ... third assistant director
Luc Gavigan ... third assistant director: additional photography
Clare Glass ... third assistant director
Max Keene ... first assistant director
Nick Laurence ... third assistant director: second unit
Robert Madden ... additional third assistant director: second unit
Terence Madden ... second assistant director: second unit
Terry Madden ... first assistant director: second unit
Abby Mills ... assistant director
Kiaran Murray-Smith ... first assistant director: second unit, additional photography
Tom Payton ... assistant director: set
Barnaby Riggs ... crowd third assistant director
Paul Sacks ... additional third assistant director: second unit
Sarah Jean Selway ... third assistant director (as Sarah Brand)
Kim H. Winther ... first assistant director

Art Department 

Monica Alberte ... set decoration buyer: France
David Allcock ... storyboard artist
Kirby Allen ... prop modeller
Sophie Allen ... prop modeller
Yasmin Alvarez ... trainee modeller
Matthew Andrews ... art production assistant
Hideki Arichi ... draughtsman: additional photography / stand-by art director: reshoot splinter unit
Martin Asbury ... storyboard artist
Christian Ashton ... assistant graphic designer
Dennis Baldwin ... prop modeller
Amy Battey ... art department assistant: additional photography
Amanda Bernstein ... set decorator: additional photography
Emily Bick ... prop modeller
Sarah Bick ... textile scenic artist
Lee Biggs ... supervising props carpenter
Graham Bishop ... production buyer
Pierre Bohanna ... modeller: exosuit
Andrea Borland ... draughtsman
Andy Bottomley ... graphics designer: additional photography
Joe Bovington ... stand-by props: second unit
Tim Browning ... concept artist
Christopher Brändström ... concept artist
Ian Bunting ... 3d artist
Jamie Burrows ... art department intern
Jack Candy-Kemp ... assistant scenic artist
Graham Caulfield ... drapesmaster
Andy Challis ... stand-by rigger
Netty Chapman ... assistant set decorator
Tina Charad ... lead graphic designer
Robert Consing ... storyboard artist
Francesco Corvino ... concept artist
Will Coubrough ... assistant art director
Kelton Cram ... concept artist
Rachel Cutler ... props buyer
Helen Dawson ... art department assistant
Jonas De Ro ... concept artist
Gavin Dean ... draughtsman
Dominic Meyrick-Brook ... prop runner
Jonathan Downing ... prop buyer
Tim Dutton ... art department assistant
Cai Dyfan ... trainee prop
Neil Ellis ... prop modeller
Adam Alexander Hansford Faux ... art department assistant
Jordana Finkel ... assistant art director
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist
Mark Fruin ... chargehand dressing propman
Lydia Fry ... draughtsman
Amy Grewcock ... digital art assistant
Roy Halfpenny ... prop modeller
Shane Harford ... dressing prop
Joseph Harlow ... prop modeller
Rohan Harris ... prop paintings
Steve Harris ... prop carpenter
Alison Harvey ... additional props buyer
Toby Hawkes ... supervising prop modeller
Paul J. Hayes ... construction manager
Justin Hayzelden ... chargehand dressing props
Stuart Heath ... bgi supplies modeller
Terry Heggarty ... stand-by painter: additional photography
Robert Hochstoeger ... assistant art director
Mitchell Holder ... trainee propman
Chris 'Flimsy' Howes ... props
Darren Howton ... prop modeller
Emily Hubbard ... junior modeller
Clive Ingleton ... decor and lettering artist
Douglas Ingram ... storyboard artist: reshoots
Chas Jellis ... props
Kevin Jenkins ... concept artist / creature designer
Caitlin Murray Jones ... scenic textile artist (as Caitlin Murray)
Jeff Julian ... conceptual designer
Sean Kenrick ... prop department
Matthew Kerly ... stand-by art director: second unit
Sally Knight ... drapes assistant
Jared Krichevsky ... creature designer
Tani Kunitake ... concept artist
Magdalena Kusowska ... concept artist
Ashley Lamont ... assistant art director
Sam Leake ... junior draughtsman
Simon Lee ... concept designer
Salli Lindgreen ... art department intern
David London ... prop modeller
Ivan Manzella ... creature concept sculptor
William McCann ... junior draughtsman: additional photography
Hugh McClelland ... junior draughtsman
Jon McCoy ... concept artist
Aaron McDonagh ... stagehand
Paul Anthony McGill ... concept designer
Matthew Meadows ... storyboard artist
Stuart Meridew ... propmaking buyer
Dave Midson ... supervising dressing prop
Nick Milner ... assistant property master
Michele Moen ... concept illustrator
Katie Money ... propmaking assistant buyer
Len Morganti ... storyboard artist
Craig Narramore ... supervising modeller
Ed Natividad ... conceptual designer
Sophie Neil ... junior draughtsman
Luca Nemolato ... concept artist
Antony Nguyen ... designer: sculptor
Nicole Nicolaou ... prop modeller
Carlos Nieto Lopez ... matte painting artist
Billy Noonan ... prop modeller
Brandon Norris ... art department production coordinator
Lee Oliver ... concept artist
Paul Pattison ... art department trainee
Steve Payne ... dressing props: dailies
Amanda Pettett ... construction coordinator
Helen Player ... assistant set decorator
Thomas Power ... props
Andrew Proctor ... draughtsman
Daniel Purdy ... propman (as Daniel Purdy-Aragon)
Graeme Purdy ... property master
Samantha Redwood ... art department assistant: additional photography
Tyrone Reed ... art department stand-by: action unit / stand-by stagehand: additional photography
Steffen Reichstadt ... concept artist
Skot Reynolds ... trainee modeller
Oliver Roberts ... stand-by art director
Sam Rowan ... concept modeler
Terry Royce ... chargehand dressing prop
Andrey Ryabovichev ... concept artist
Ignacio J. Santeugini ... carpenter
Matthew Savage ... concept artist
Elicia Scales ... junior draughtsman
Pollyanna Seath ... art department coordinator (as Pollyanna Noonan)
Darren Shearwood ... metal worker
Jeffrey D. Simon ... assistant art director
Aaron Sims ... concept artist
Matt Sims ... draughtsman
Tom Sinden ... prop modeller
Ryan Sinnott ... stand-by carpenter
Lee Smith ... junior modeller
Dorothy Sullivan ... assistant production buyer
William Sumpter ... prop modeller
Bgi Supplies ... prop fabrication
Ed Symon ... draughtsman
Charles Szczech ... draughtsman
Henrik Tamm ... conceptual illustrator
Andrew Tapper ... graphic designer
Stephen Tappin ... concept artist
Sophie Tarver ... prop maker
Richard Thomas ... senior prop maker
Tim Timmington ... props painter
Annie Toop ... drapes
Bradley Torbett ... supervising stand-by props: second unit
Mallitta Trudgeon-Collins ... trainee modeller
Maximilian-Gordon Vogt ... concept artist
Cara Walker ... assistant buyer: additional photography
Julian Walker ... decor and lettering artist
Stuart Walpole ... stand-by props
Amanda Ward ... props painter
Simon Webber ... concept artist
Paul Wescott ... head of department scenic painter (credit only)
Clint Whelan ... prop modeler
Terry Whitehouse ... senior prop maker
Simon Wilkinson ... dressing prop
Nicholas Williams ... stand-by painter
Rebecca Wood ... props
Nico Zarcone ... prop modeller
Mark Lambert Bristol ... poster designer: To Victory poster (uncredited)
Francesco Corvino ... concept art: environments (uncredited)
Nicolette Picardo ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Jennifer Annor ... sound assistant: dailies
Julian Bale ... sound trainee: additional photography
Orin Beaton ... main boom operator
James Boyle ... sound designer
Chris Burdon ... sound re-recording mixer
Peter Burgis ... foley artist
Simon Chase ... ADR editor
Henry Dyer ... sound trainee
Thomas Fennell ... second boom operator
Glen Gathard ... foley mixer
Luke Gentry ... second assistant sound editor
Dominic Gibbs ... supervising sound editor
Nick Gillett ... sound maintenance: second unit
Dawn Gough ... assistant sound editor
Peter Hanson ... assistant foley mixer
Alistair Hawkins ... first assistant sound editor
James Hyde ... adr recordist / mix assistant
Ben Jeffes ... sound assistant: second unit
Nick Kray ... adr mixer
Richard Lovell ... sound mix technician
Ben Meechan ... sound effects editor
Dan Morgan ... dialogue editor
Kevin Penney ... foley editor
Bjorn Ole Schroeder ... dialogue editor
James Shannon ... dolby sound consultant
Lee Sharp ... sound (dailies)
Andy Stallabrass ... adr mixer
Jason Swanscott ... foley artist
Mark Taylor ... re-recording mixer
Tim White ... production sound mixer: second unit
Stuart Wilson ... production sound mixer

Special Effects by 

Vince Abbott ... senior special effects technician
Nuttavut Baiphowongse ... concept artist
Richard Cheal ... special effects technician
Paul Clancy ... senior special effects technician
Ryan Conder ... senior special effects technician
Gayle Cooper ... special effects modeller
Jamie Corbould ... special effects technician
Craig Daly ... snow effects technician
Dave Eltham ... senior special effects technician: motion
Bernardo Fernandes ... compositing and special effects
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Dean Ford ... special effects technician
Sean Gardiner ... special effects
Tom Goodman ... explosives engineer
Garth Gutteridge ... special effects senior technician
Oliver Guy-Watkins ... snow effects floor supervisor
Darrell Guyon ... special effects floor supervisor
Mark Haddenham ... special effects senior technician
Matthew Johnson ... special effects senior technician
Peter Kersey ... special effects
Jess Lewington ... special effects coordinator
Daniel Ti Yan Lim ... matchmove artist: Framestore
Jeremy Lovett ... special effects workshop supervisor
Ian Lowe ... senior special effects technician
Noah Meddings ... special effects technician
Luke Murphy ... senior special effects technician
Joe Patti ... special effects assistant
James Payton ... snow effects technician
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Kevin Wescott ... special effects technician

Visual Effects by 

Nadarajan Usha Abheesh ... paint and prep artist
Eva Abramycheva ... senior visual effects coordinator
Christopher Ahrens ... senior lighting artist
Khan Ahsan ... motion tracking artist
Vladislav Akhtyrskiy ... compositing supervisor: Framestore
Nadia Alaskari ... matchmove artist: Framestore
Alexey Alekhin ... digital paint artist: visual effects
Maria Asim Ali ... stereoscopic compositer
Ian Allard ... senior look development
Rene Allegretti ... track/matchmove artist
Michael Allen ... compositor: Cinesite
Oliver Allen-Wielebnowski ... lead stereoscopic compositor
Vinicio Alvarez ... resource administrator
Sophie Anderson ... visual effects data wrangler
Valeria Andino ... stereo conversion producer
Luke Armstrong ... digital compositor: Cinesite
Hector Arriaga Ayala ... paint artist: Prime Focus
Stewart Ash ... previsualization artist: The Third Floor
Graham Ashworth ... environments technical director
Jose Astacio ... camera layout artist
Davey Atkinson ... stereo artist: Prime Focus World
Mark Anthony Austin ... previsualization artist: The Third Floor
Alvise Avati ... animator: Cinesite
Steve Avoujageli ... effects animation supervisor: SPI
Priya Ayengar ... lead stereoscopic paint: Prime Focus
Michael Baker ... digital compositor
Richard Baker ... stereo supervisor
Adam Balentine ... digital compositor: MPC
Tom Balogh ... visual effects
Suzette Barnett ... compositor
Hernan Barros ... stereoscopic conversion colead
Peter Bartfay ... stereo generalist
Geeta Basantani ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Lynn Basas ... senior lighting technical director: SPI
Denis Baudin ... modeling and texturing artist: MPC
Jeremy Bazin ... stereoscopic compositor
Alex Belgeonne ... visual effects assistant coordinator
Nick Bell ... matchmove artist: Cinesite
Ashley Bellm ... visual effects coordinator
Simon Bennett-Leyh ... visual effects data coordinator: Warner Bros.
Prabir Bera ... lead stereoscopic compositor
Jan Berner ... lead effects technical director: Cinesite
Maxime Besner ... paint artist
Alex Betancourt ... cg lighting artist: Cinesite
Suraj Bhagat ... stereoscopic compositor
Ediga c Bharath ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Gaurav Bhira ... compositor
Alex Bicknell ... visual effects producer
Moti Biran ... digital compositor
Sarangi Biswajit ... compositor: Stereo Element QC Prirme Focus
Kunal Biswas ... compositor stereoscopic: Prime Focus World
Michael Blain ... senior research and development engineer
Michelle Blok ... postvisualization supervisor: The Third Floor
Joel Bodin ... lighting lead
Jeremy Boissinot ... matte painter: Rodeo FX
Harsh Borah ... senior modeler
Nicolas Borens ... lead compositor
Daniel Borg ... prep artist
Michael Borhi ... Lead Texture Artist
Rachel Borkow ... previsualization production coordinator: The Third Floor
Damien Bouvier ... matchmove artist: Peanut
Matt Boyer ... matchmove artist: Cinesite
Richard Boyle ... character rigger: Cinesite
Amelia Braekke-Dyer ... stereoscopic conversion artist
Sheldon Brathwaite ... matchmove artist
Dennis Bredow ... texture supervisor
Justin Brekke ... production operations team lead: MPC
Michelle Lynne Brenner ... lead production services technician
Matthew Bristowe ... head of production: Prime Focus World
Andrew Brittain ... senior stereo artist
Brett Bronson ... compositing associate technical director
Jason Brown ... previsualization artist: The Third Floor
Steven Browning ... cg modeler
Gary Brozenich ... visual effects supervisor (MPC)
Hugo Brunet Gauvreau ... visual effects artist (as Hugo Brunet)
Lee Brunet ... digital compositor: Framestore
Marc Brzezicki ... lead stereoscopic conversion artist
John Bunt ... layout lead
Jean-Francois Burdin ... digital paint and roto artist: Framestore CFC
James Burke ... lead visual effects technical director
Benjamin Burr ... compositor: MPC
James Burr ... previsualization artist
Glenn Burton ... previsualization artist: The Third Floor
Paul Burton ... lighting technical director
Eamonn Butler ... animation supervisor: Cinesite
Simon Butler ... effects technical director
Conor Byrne ... visual effects editor
Hélène Bécourt ... visual effects coordinator: Cinesite
Philip Cabana ... visual effects production assistant
Thomas Callicoat ... previsualization artist: The Third Floor
Stephen Camardella ... previsualization artist: The Third Floor
Angus Cameron ... stereographer
Daniela Campos Little ... matchmove artist: Cinesite
Huseyin Caner ... Cyber and Lidar scanning supervisor / head of visual effects: Plowman Craven
Julia Canfora ... compositing production manager
Alexandre Canniccioni ... lighting technical director: Framestore
Pete Capelluto ... senior visual effects pipeline technical director
Francesco Capone ... stereo technical director
Marco Capparelli ... previsualization artist: The Third Floor
Allen Cappuccilli ... visual effects editor: SPI
Eric Carney ... previsualization creative director: The Third Floor
Jessica Carrington ... stereoscopic production coordinator
Jonathan Carré ... digital compositor
Shoghi Castel De Oro ... previsualization artist: The Third Floor
Maxime Cazaly ... matchmove artist: Framestore
Martin Chamney ... cg supervisor
Thomas Champon ... motion capture technical director: MPC
Singh Chandan ... stereo compositor
Matthew Chandler ... visual effects artist
Chandrasekhar ... digital artist
Blandine Chanteur ... lighting technical director
Vikki Chapman ... stereo production coordinator: Prime Focus
Vishal Chauhan ... compositor
John Abraham Chempil ... visual effects artist
Sandra Chocholska ... digital compositor
Gotthardt-Mills Chris ... lidar scanning technician / senior set surveyor
Sam Churchill ... visual effects artist
Simone Ciliani ... effects technical director: Framestore
Benjamin Cinelli ... senior character animator
John Clark ... layout artist
Ross Clark ... data wrangler
Peter Clayton ... animator: Cinesite
Claudio Clemente ... previsualization artist: asset builder, The Third Floor
Seth Cobb ... previsualization artist: The Third Floor
Esme Coleman ... stereoscopic compositor
Tim Coleman ... visual effects artist
Ross Colgan ... technical support: Cinesite
Stefaan Contreras ... final layout artist
Kingsley Cook ... senior visual effects coordinator: Warner Bros
Stephanie Cooper ... stereoscopic compositor
Chad Cortvriendt ... stereoscopic producer
Nestor Costa ... track/matchmove artist
William Cote ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Andrew Cottingham ... previsualization coordinator: The Third Floor
Laura Coumbe ... digital paint and roto artist
Richard Courtman ... visual effects
Francois Croteau ... matte painter (Rodeo FX)
James Cundill ... senior view-d editor
Eoghan Cunneen ... pipeline technical director
David Cunningham ... effects technical director
Will Cunningham ... crowd supervisor
Grahame Curtis ... cg modeller: Cinesite
Mark Curtis ... compositing head of department: MPC Vancouver
Ryan Cushman ... character pipeline
Anthony D'Agostino ... digital compositor: The Moving Picture Company
Matthew D'Angibau ... lead matchmover artist: Cinesite
Frank D'Iorio ... digital compositor: Framestore Montreal
Charles Darby ... creative director
Jose Augusto David ... stereo compositor
Philippe David ... lighting technical director: Framestore
David R. Davies ... effects animation supervisor
Amy Davis ... digital compositor: Framestore
Nick Davis ... visual effects supervisor
Stephen Davis ... roto prep lead
Jo De Mey ... prep artist: Cinesite
Jesus De Santiago ... associate production manager
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Sarah Delucchi ... postvisualization artist
Marie Victoria Denoga ... digital compositor
Anouk Deveault-Moreau ... communications: Rodeo FX
Robert Diaz ... previsualization artist: The Third Floor
Hunt Dougherty ... previsualization artist: The Third Floor
Jason Dowdeswell ... production operations
Peter Doyle ... supervising digital colourist
Zach du Toit ... visual effects artist
Julien Dubuisson ... pipeline technical director: Rodeo FX
Tom Duckett ... stereo conversion artist: Prime Focus
Jeremie Ducrocq ... digital compositor: Framestore
Ryan Duhaime ... senior technical director: Sony Pictures Imageworks
Rob Dunbar ... visual effects
Finlay Duncan ... paint and roto artist
Frederic Dupere ... matte painter (Rodeo FX) / visual effects artist
Margaux Durand-Rival ... lead previsualization artist: The Third Floor
Thomas Dyg ... environment supervisor: Cinesite
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Christopher Edwards ... previsualization creative director: The Third Floor
Richard Edwards ... stereoscopic production manager
Elayaraja ... associate production manager
Karen Elliott ... element supervisor: Prime Focus
James Elster ... compositor
Brian Emerson ... previsualization artist: The Third Floor
Marc English ... lead technical animator
Selcuk Ergen ... senior effects technical director: Framestore
Lars Erik Eriksen ... paint and roto artist: Framestore
Alexander Eriksson ... digital compositor: MPC
Arkin Esref ... visual effects artist
Fish Essenfeld ... lead compositor / senior technical director
Maeve Eydmann ... environment artist: Cinesite
Edwin Fabros ... texture painter
James Farrington ... previsualization artist: The Third Floor
Marq Faulkner ... lighting technical director: MPC
Jonathan Fawkner ... visual effects supervisor: Framestore
Talia Felber ... visual effects coordinator: Framestore
Ian Fellows ... digital compositor
Andrew Fensom ... compositor: Cinesite
Oliver Fergusson-Taylor ... compositor: Framestore
Maxime Ferland ... paint and roto artist: Framestore
Bernardo Fernandes ... visual effects compositor
Bruno Fernandes ... digital compositor: Cinesite
Brian Fisher ... senior compositor
Jed Fisher ... previsualization animator
Colas Fiszman ... pipeline technical director
Heather Flynn ... previsualization artist: The Third Floor
Anna Ford ... technical support: Cinesite
Brian Fortune ... digital compositor: Sony Imageworks
Suzanne Forward ... visual effects coordinator
Lucien Fostier ... digital compositor
Julien Fourvel ... previsualization artist
Richard Fox ... digital compositor
Guillaume Fradin ... cg effects lead: Framestore
Simon Fraser ... stereoscopic production coordinator
Mauro Frau ... senior technical director: Framestore
Nicholas Freeston ... previsualization artist: The Third Floor
Alan Fregtman ... pipeline technical director: Rodeo FX
Jorge Sanchez Fresno ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Carl Frytz ... postvisualization artist
Lisa Funkel ... digital artist
Amy Furey ... data operator: Cinesite
Katarina Gacevska ... paint artist
Carl Gagnon ... cg modeler: Rodeo FX
Sabrina Gagnon ... visual effects line producer
Megan Galbraith ... visual effects production coordinator: MPC
Murray Gale ... visual effects coordinator: Cinesite
Daniel Gardiner ... paint and roto artist
Ales Gargulak ... digital compositor
Richard Garnish ... technical support: Cinesite
Caroline Garrett ... technical support: Cinesite
Sarah Gatefield ... matchmove artist: Cinesite
Nikos Gatos ... senior lighting technical director: Cinesite
Manuel Gaudreau ... cg artist (Rodeo FX)
Pätrick Gehlen ... previsualization artist: The Third Floor
Sandra Germain ... visual effects coordinator: Framestore
Deborah Giarratana ... visual effects executive
Robert Gibbons ... stereoscopic compositor
Phillip Giles ... senior lighting technical director
Andre Giordani ... matchmove artist: Framestore
Michael Glans ... animator: Framestore
Frederikke Glick ... compositor: framestore
Kiel Gnebba ... effects technical director
Jean-Baptiste Godin ... digital compositor
Julien Goldsbrough ... compositor
Adam Goldstein ... lighting technical director
Michael Gomes ... technical animator
Alex Gooding ... visual effects artist
Marcus Goodwin ... lighting department manager: MPC
Sam Gordon ... modeller
Björn Gottwald ... digital compositor: Framestore
Matthieu Goutte ... lead character rigger
Oded Granot ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks / senior compositor: MPC
Michael Grawert ... previsualization artist
Luke Gray ... technical director
Aoife Greenham ... lead stereoscopic compositor
Philip Greenlow ... visual effects producer (MPC)
Florian Grenier ... paint and roto artist: Framestore
Larry Gritz ... rendering scientist
Pawel Grochola ... visual effects artist
Julie Groll ... senior digital production manager: SPI
Dean Grubb ... effects technical director
Chloe Grysole ... senior visual effects producer: Framestore
Jia Guanglei ... cyber scanning technician
Martine Guay ... matte painter: Rodeo FX
Vinod Gundre ... lead stereoscopic compositor
Ben Guthrie ... previsualization mocap
Amélie Guyot ... matchmove artist: Peanut
Kee-Suk 'Ken' Hahn ... digital effects supervisor
Ed Hall ... visual effects assistant editor
Steven Hall ... visual effects director of photography
Daniel Hammonds ... paint and roto artist: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Donghoon Han ... compositor: FrameStore
Rose Hancock ... previsualization production coordinator
Scott Hankel ... postvisualization lead: The Third Floor / previsualization lead: The Third Floor
Patrick Harboun ... visual effects artist
Jim Harnish ... systems manager
Rio Harrington ... lead stereoscopic compositor
Philip Harris-Genois ... modeling intern
Ben Harrison ... assistant production manager: stereo conversion
Jon Hartley ... modeller: Framestore
Andrew Harvey ... digital restoration: technicolor
Arnaud Havart ... matte painter: Rodeo FX
Michael Havart ... digital environment artist
Clive Haward ... technical support: Cinesite
Ed Hawkins ... compositor: Cinesite
Jason Hayes ... stereoscopic compositor
Chris Hebert ... visual effects photographer
Karsten Hecker ... production engineer
Karl Herbst ... cg supervisor
Jeremy Hey ... digital compositor
Jeffrey Charles Higgins ... effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Victoria Hodson ... paint and roto artist
Kim Hong Kyoung ... paint artist: Prime Focus (stereoscopic conversion)
Russell Horth ... lead artist compositing: Framestore
Leo Patrick Houde ... visual effects assistant editor: Framestore
Shannon Howald ... stereoscopic compositor: Prime Focus
Barry Howell ... previsualization supervisor: The Third Floor
Pavel Hristov ... digital compositor
Jack Hughes ... digital compositor: Nvizible
Shawn Hull ... previsualization lead artist: The Third Floor
Antony Hunt ... visual effects executive producer: Cinesite
Julian Hutchens ... lead look development and lighting technical director: Framestore
Andrew Hutton ... visual effects artist
Andrew Hwang ... previsualization artist: The Third Floor
Injoon Hwang ... visual effects artist
Atsushi Ikarashi ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Mutia Iskandar ... stereoscopic paint artist
Albena Ivanova ... stereoscopic compositor
Jason Ivimey ... previsualization shot creator: The Thrd Floor Inc
Sasha Leigh Izadpanah ... assistant visual effects editor: Framestore
Carl Jackson ... effects technical director
Liana Jackson ... visual effects editor
Owen Jackson ... digital paint and roto artist: Framestore
Kevin Jenkins ... visual effects art director
Laura Jennings ... visual effects editor
Woojo Jeon ... visual effects coordinator
Collombier Jerome ... matchmove artist: Framestore
Chuan Jin ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Blake Kenneth Johnson ... previsualization artist: The Third Floor
Odigie Johnson ... visual effects artist (framestore)
Felix Jorge ... previsualization artist: The Third Floor
Alyse Joseph ... senior visual effects coordinator
Marc Joubert-Nederveen ... modeling technical director
Luc Julien ... senior digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Kareem K.H. ... digital compositor
Joey Kadin ... resource specialist / systems administrator
Christian Kaestner ... visual effects supervisor
Spiros Kalomiris ... lighting technical director: Framestore
Mahima Kapoor ... junior comp/paint artist
Alban Kasikci ... digital compositor: Framestore
Matt Kasmir ... visual effects supervisor: Nvizible
John Kay ... postvisualization artist: Nvizible
Rosie Keane ... prep artist: Framestore
Ciarán Keenan ... visual effects coordinator: Nvizible
Lee Kerley ... senior shader writer
Ahsan Khan ... matchmove artist
Marvin Kim ... modeling supervisor
Diane Kingston ... visual effects producer: Cinesite
Kevin Kitchel ... crowd technical director
Connor Kitto ... tracking artist
Vadim Kiyaev ... character rigging technical director
Brian Kloc ... lead lighting artist
Daniel Klöhn ... visual effects artist: Studio Logo Open
Rohit Korgaonkar ... stereoscopic conversion compositor
Daniel Kramer ... visual effects supervisor: Sony Pictures Imageworks
Slav Kravchenko ... digital matte painter: environment / texture artist: environment
John Kubasco ... previsualization artist: The Third Floor
Swapnil Kulkarni ... stereoscopic technical lead
Sujay Kumar G. ... matchmove lead: MPC
Sanjeev Kumar ... pipeline software developer: MPC
Yashawantha Kumar ... matchmove artist (prime focus)
Puneeth Kunnatha ... stereoscopic paint artist
Dan Kunz ... motion capture technical director: Framestore
Laurent Laban ... lead animator: Framestore
Eric Lacroix ... senior effects technical director
Nancy Lamontagne ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Isabelle Langlois ... head of production: Rodeo FX
Charlotte Larive ... digital compositor
Warren Larkam ... visual effects production assistant
Martin Larrivée ... lead digital compositor: Rodeo FX
Mike Lasker ... lighting/comp technical director
Niña Laureles ... effects technical director (as Nina Laureles)
Chris Lawrence ... cg supervisor: Framestore
Kurt Lawson ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Christopher Learmonth ... visual effects editor: Cinesite
Florent Lebrun ... matte painter: Rodeo FX
Christine Leclerc ... cg artist: Rodeo FX
Kuan-Ting Lee ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Paul Lee ... animator: Cinesite
Sam Lee ... senior compositor: SPI
Soon Ngee Chris Lee ... digital compositor
Julien Legay ... effects technical director
Danielle Legovich ... visual effects producer
Benoit Legros ... digital compositor
Rory Leiva Ahearne ... matchmove artist: Cinesite
Taylor Lenton ... lighting technical director
Nicolas Leroy ... lighting technical director: Framestore
John Peter Li ... cg supervisor: Framestore
Todd Liddiard ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Fernando Lie ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
David Lieberman ... stereoscopic conversion compositor
Roger Liu ... previsualization artist: The Third Floor
Amy Lloyd ... matchmove artist: Cinesite
Cedric Lo ... senior animator (Sony Pictures Imageworks Vancouver)
Jeremie Lodomez ... sequence lead compositor: Framestore
James Long ... 3d data manager
Justin Long ... lighting technical director: Framestore
Sean Looper ... senior software engineer: SPI
Javier Lopez-Duprey ... previsualization artist: The Third Floor
Valerie Loyer ... cg artist: Rodeo FX
Viktor Lundqvist ... effects technical director: SPI
Chris Lunney ... screen graphics designer: Nvizible
Matthew Lutes ... view-d lead
Fredrick Lyn ... lighting technical director
Mickaël Léger ... digital compositor
Francesc Macia ... roto/prep artist: Cinesite
Derrick MacPherson ... systems administrator
Nikki Makar ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Aron Makkai ... senior technical director
Melik Malkasian ... previs artist: The Third Floor
Finbar Mallon ... technical support: Cinesite
Alex Manita ... senior effects technical director: MPC
Supreeti Mann ... stereoscopic paint artist: prime focus
Mike Marcuzzi ... visual effects: Sony Pictures Imageworks
Natanya Marks ... previsualization production manager: The Third Floor
Antonio Marra ... pipeline technical director: Framestore
Edward Martin ... matchmove artist: Cinesite
Graham Martin ... visual effects production coordinator
Jose Martin ... rigging artist: Framestore
Adam Martinez ... visual effects
Stephen Mascarenhas ... executive producer: stereoscopic conversion
Giovanni Mascherpa ... lighting technical director
Wendy Mashburn ... digital production management: SPI
Dan Mason ... texture artist: Cinesite
Laszlo Mates ... senior lighting technical director
Jemmel Matheson ... stereo compositor
Béranger Maurice ... postvisualization artist: Nvizible
Christopher Lucas Maw ... stereoscopic compositor
Adam May ... vision3 producer
Isabell Mayrhofer ... visual effects production coordinator: Framestore
Peregrine McCafferty ... matchmove artist: Peanut
Matt McClurg ... previsualization artist: The Third Floor
Will McCrate ... digital artist
Vincent McCrindle ... tracking/layout artist
Jason McDonald ... previsualization animator: The Third Floor
Paul Anthony McGill ... senior prop modeller
Brooke McGowan ... stereoscopic compositor
Andrew McGregor ... matchmove artist: Cinesite
Gavin McKenzie ... digital compositor: Framestore
Raymond McLendon ... senior production services technician
Renton McNeill ... pipeline technical director: Framestore
Craig McPherson ... lead animator: Sony Pictures Imageworks
Gus Melton ... view-d editor
Horacio Mendoza ... cg effects lead: Framestore
Aron Merritt ... capture technical director: Framestore
Matt Middleton ... visual effects supervisor
Adrian Millington ... senior animator
Minal Mistry ... matchmove artist: Cinesite
Annie Mitchell ... prep station
Tamara Mitchell ... visual effects set production assistant
Jonathan Molcan ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Bernadett Molnár ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Elizabeth Montes ... previsualization production coordinator: The Third Floor
Alex Moon ... previsualization artist: The Third Floor
Steven Moore ... modeler: Framestore
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Hiroshi Mori ... previsualization artist: The Third Floor
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Kan Muftic ... visual effects conceptual artist
Thierry Muller ... digital compositor
Adil Mustafabekov ... matte painter: SPI
Stephanie Muyco ... visual effects coordinator
Ricardo Nadu ... senior character technical director: SPI
Hee-Chel Nam ... digital texture artist: SPI
Bavindra Nama ... paint artist: Prime Focus
Nishant Narang ... digital compositor
Hiroaki Narita ... effects technical director
Pierpaolo Navarini ... effects technical director: Framestore
Helen Newby ... compositor: Cinesite
Christopher Newman ... track/matchmove artist
Gary Newman ... senior texture artist: Cinesite / texture artist: Framestore
Nicolette Newman ... texture artist: Cinesite
Adele Ng ... visual effects lighter
James Nicholl ... creature effects technical director: Framestore
Dillan Nicholls ... digital compositor: Framestore
Steve Nichols ... animation supervisor
Tristan Nieto ... stereoscopic compositor
Gustaf Nilsson ... compositor: Cinesite
Gary Nisbet ... junior effects technical director: Framestore
Motoki Nishii ... previsualization artist: The Third Floor
Eric Noel ... lighting technical director: Framestore
James P. Noon ... tracking
Brandon Norris ... art department production coordinator
Emma Norton ... visual effects producer
Marion Nove-Josserand ... effects animator: Cinesite
Adrian Nurse ... digital compositor: Framestore
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor
Tom O'Flaherty ... animator: Cinesite
Joshua Ochoa ... pipeline td
Alok Ogale ... digital artist
Artemis Oikonomopoulou ... cg supervisor: Cinesite
Chris Olsen ... previsualization artist
Conrad Olson ... digital compositor
Steven Ong ... senior effects technical director
Arturo Orgaz Casado ... lead lighting and lookdev
Michelangelo Neri Orliani ... digital compositor
Jose A. Ortiz Jr. ... visual effects supervisor: Opening Studio Logo
Samuel Erik Ortiz ... previsualization artist: The Third Floor
Mark Osborne ... lead lighting technical director: Framestore
Sam Osborne ... digital compositor
Siegfried Ostertag ... senior visual effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Christophe Pacaud ... digital compositor: Framestore
Brian Pace ... previsualization artist: The Third Floor
Ivo Panayotov ... system engineer: SPI
Anna Panton ... stereo production supervisor
Stephane Paris ... cg supervisor: MPC
Taehyun Park ... modeler
Chris Parks ... stereo supervisor
Florian Parrot ... previsualization animator
Tom Partridge ... visual effects editor
Nikul Patel ... lidar scanning technician / visual effects set surveyor
Jane Paton ... digital compositor
Jason Pauls ... stereoscopic production coordinator
George Pembrey ... visual effects production assistant: MPC
Venetia Penna ... compositor: Cinesite
Doug Penner ... systems administrator
Aymeric Perceval ... compositing supervisor: Cinesite
Christian Perschky ... technical support: Cinesite
Marshall Petersen ... senior production services technician
Goran Petrushevski ... paint artist
Daniel Pettipher ... technical support: Cinesite
Kim Phelan ... visual effects producer: Nvizible
Jimmy Philip ... stereo supervisor
Camil Planella ... lighting technical director
Mairin Platt ... visual effects production assistant
Patrice Poissant ... cg artist: Rodeo FX
Pavan Kumar Potluri ... paint supervisor
Etienne Poulin St-Laurent ... match move artist: Rodeo FX
Christian Poullay ... matchmove artist: Cinesite
Akie Prapas ... tracking/layout: Framestore MTL
Chris Preston-Barnes ... stereo production coordinator
Dale Pretorius ... environment artist
Holly Price ... visual effects coordinator
Richard Pring ... head of editorial: Prime Focus
Jeanne-Élise Prévost ... visual effects coordinator: Framestore
Christopher Puchta ... effects technical director: Cinesite
Simon-Pierre Puech ... digital compositor
Risto Puukko ... senior effects technical director
Toni Pykäläniemi ... digital compositor: MPC
Shane Rabey ... compositor: framestore
Sandesh Ramdev ... digital compositor
Matt Rank ... senior capture technical director
Patrick Redmond ... lighting technical director
Marc Rice ... compositor
Cynthia Richards ... department manager: MPC
Rob Richardson ... effects artist: lead
Sam Rickles ... visual effects artist
Romain Rico ... digital compositor
Dominic Ridley ... senior data wrangler
Brian Ritz ... visual effects artist
Bjarni Robert Bragason ... 2d sequence lead: Framestore
Ryan Roberts ... senior character technical director
Terrence Robertson-Fall ... senior character technical director: SPI
Santiago Robles ... effects technical director
Matt Rock ... production support
Rebecca Rogers Cecot ... previsualization artist: The Third Floor
Rebecca Rose ... previsualisation artist
David Ross ... machmove artist
Matthew Rouleau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Gavin Round ... visual effects production supervisor: Warner Bros.
Adam Rowland ... senior compositor
Sandeep Roy ... matchmove and rotomation artist
Daniel Rubin ... digital compositor
Katya Ruslanova ... digital compositor (as Ruslanova Katya)
Johnathan Sagris ... stereoscopic paint artist
Percy Sagun ... motion capture specialist
Vernon Saldanha ... paint artist
Gisele Sanchez ... previsualization coordinator: The Third Floor
Juan-Luis Sanchez ... lead creature technical director
Sabin Sasidharan ... lead stereoscopic compositor
Atsushi Sato ... senior character animator
Michele Sciolette ... software development: Cinesite
Eric Scott ... visual effects producer
Jacopo Sebastiani ... previsualization artist
Ronald Segovia ... roto paint artist
Antoine Seigle ... tracking/layout artist
Debapriya Senanayak ... visual effects artist
Maria Serrano ... previsualization artist: The Third Floor
Brad Share ... animator
Denys Shchukin ... effects technical director: Framestore
Kerry Shea ... previsualization producer: The Third Floor
Dan Sheerin ... technical animation supervisor
Swain Shiv ... visual effects artist
Alfonso Sicilia ... previsualization animator
Alonso Sierra ... stereoscopic paint artist
Nikola Simeonov ... tracking/layout artist
Jason Simmons ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Mads Simonsen ... previsualization artist: The Third Floor Inc.
Craig Simpson ... digital compositor / visual effects artist
Irina Slabkovska ... stereoscopic compositor
Matthew Smart ... previsualization artist
Irene Smirnova ... cg artist: Rodeo FX
Carey Smith ... digital producer
Jenesta Smith ... paint and roto artist
Ryan T. Smolarek ... senior digital compositor: SPI
Eric So ... digital compositor
Jordan Soles ... visual effects producer: Rodeo FX
Marek Solowiej ... paint and roto artist
Nelson Sousa ... senior modeler: Sony Pictures Imageworks
Janani Sridhar ... stereoscopic paint artist
Christophe St-Pierre Paradis ... animator: Framestore
Elliot Staker ... matchmove artist: Cinesite
Simon Stanley-Clamp ... visual effects supervisor: Cinesite
Andy Stevens ... visual effects editor - associate: Framestore
James Stone ... cg modeller: Cinesite / lead modeller
Aaron Strasbourg ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Hayley Easton Street ... art director (vfx) - ART DEPT
Gustav Suguimoto ... previsualization artist: The Third Floor
Jason Summersgill ... roto and prep artist: Cinesite
Kitsakorn Supanimitamorn ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Prapanch Swamy ... senior lighting and compositing technical director
John Szebegyinszki ... senior visual effects coordinator: Framestore
Jeremy Séguin ... digital compositor: Framestore
Kaz Tanaka ... color scientist
Cristina-Ioana Tanase ... production manager
Taisuke Tanimura ... senior software engineer
Abhimanyu Tanwar ... view-d roto artist
Mark Taylor ... texture artist: Framestore
Vincent Techer ... visual effects artist
Jacob Telleen ... pipeline technical director
Sky Tesi ... visual effects artist
Sebastien Tessier ... senior lighting technical director: SPI
Olivier Thibaut ... senior software developer: MPC
Neil Thompsett ... paint lead
Dominic Thomson ... compositor
Daniel Tiller ... technical support: Cinesite (as Dan Tiller)
Dan Tindell ... previsualization artist
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Ricardo Tobon ... motion capture specialist
Steven Tom ... previsualization artist: The Third Floor
Helder Tomas ... matchmove artist: Cinesite
Marissa Tomas ... visual effects accountant
Ruggero Tomasino ... digital compositor: Cinesite
Mark Tompkins ... concept artist: MPC
Alan Tormey ... stereoscopic compositor
Chris Tost ... animator: SPI
Benoit Touchette ... senior staff member: Framestore
Carine Touraille ... programmer (Rodeo FX)
Will Towle ... digital compositor
Jean Tsai ... production services technician
Arron Turnbull ... matchmove artist: Cinesite
Trevor Tuttle ... previsualization artist: The Third Floor
Simon Twine ... compositor
Nadia Tzuo ... visual effects artist: Prologue Films
Dhruv Uppal ... stereo conversion artist
Arturs Vaitilavics ... lead stereoscopic compositor
Mauricio Valderrama ... compositor
Jelle Van de Weghe ... previsualization artist
Pieter Van Houte ... senior compositor
Courtney Vanderslice ... visual effects executive producer: Cinesite
Greg VanZyl ... visual effects artist
Mohit Varde ... stereoscopic conversion artist: Prime Focus
Duarte Victorino ... effects technical director: Framestore
Eduardo Villarreal ... paint and roto
David Vivaldini ... digital compositor: Framestore
Yurdakul Volkan ... paint and roto artist: Framestore
Holger Voss ... head of cg technology: Cinesite
Andreas Vrhovsek ... visual effects artist
Jonathan Vuillemin ... cg lighting artist: Cinesite
Jaikishan Vyas ... digital compositor
Alexis Wajsbrot ... cg supervisor: Framestore
Maggie Walby ... visual effects stereo coordinator: Prime Focus
Johan Walfridson ... pipeline technical director
Erik Walker ... previsualization artist: The Third Floor
Eric Walls ... previsualization artist: The Third Floor
Jo Walls ... animator: Cinesite
Brian Walters ... layout artist
Ryan Walton ... previsualization artist
Jo Wand ... digital artist
Cliff Wang ... visual effects accountant
Doris Wang ... lighting technical director
Kevin Wang ... solving supervisor
Neil Weatherley ... cg supervisor: Framestore
Alex Webb ... digital compositor: Cinesite
Ollie Weigall ... compositor: Cinesite
Matt Welford ... senior computer graphics supervisor: Sony Pictures Imageworks
Kevin Wheatley ... software development: Cinesite
Bob Wiatr ... senior digital compositor: SPI
Bernard Wicksteed ... senior matchmove artist: Framestore
Guido Wilden ... workflow consultant
Royston Willcocks ... cg modeller: Cinesite
Stephen Willey ... head of systems and engineering
Katie Williams ... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Jeremie Winslow ... senior digital production manager: Sony Pictures Imageworks
Chris Wood ... digital compositor
Mike Woodhead ... lead data wrangler: second unit
Alan Woods ... lead lighter: Framestore
Harry Woollacott ... stereoscopic visual effects coordinator
Joe Worthington ... junior lighting technical director
James Wright ... visual effects artist
Shibo Xiao ... lighting technical director: framestore
Wang Yang ... effects technical director
Alvin Yap ... visual effects technical director
Joseph A. Zaki ... compositing supervisor: MPC
Hubert Zapalowicz ... matte painter: Rodeo FX
Joffrey Zeitouni ... previsualization artist
Dioni Zhong ... pipeline technical director
John Anderholm ... pipeline technical director (uncredited)
Keith Barton ... technical support: Cinesite (uncredited)
Camila Davila ... texture painter (uncredited)
Victoria Farley ... visual effects artist (uncredited)
Ken Graham ... digital compositor (uncredited)
Dilipan Jeevanandham ... roto artist (uncredited)
Lu Kondor ... technical writer (uncredited)
Ashwin Kumar ... stereo roto (uncredited)
Ben Lambert ... modeller (uncredited)
Liam Lavery ... visual effects artist (uncredited)
Zubair Lawrence ... software engineer (uncredited)
Taz Lodder ... systems administrator: Framestore (uncredited)
James Mann ... render/data support (uncredited)
Himanshu Meena ... senior matchmove artist (uncredited)
Christophe Meslin ... head of systems (uncredited)
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor (uncredited)
Darren Nash ... visual effects artist (uncredited)
Hayri Safak Oner ... software engineer (uncredited)
Andrea Lackey Pace ... executive director of production services and resources (uncredited)
Addison Pauli ... facilities assistant (uncredited)
Thomas Rich ... data/render support: Framestore (uncredited)
Paul Roberts ... render support (uncredited)
Grant Robertson ... digital compositor (uncredited)
David Schaub ... motion capture supervisor (uncredited)
Chris Scott ... visual effects (uncredited)
Michael Shaw ... visual effects artist (uncredited)
Daniel Tiesling ... development specialist (uncredited)
William G. Wright ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Daryl Andrews ... stunt performer
Cole Armitage ... stunt performer
Scott Armstrong ... stunt performer / utility stunts
Lee Bagley ... stunt performer
George Bailey ... stunt performer / stunt rigger
Oliver Bailey ... stunt performer / stunt rigger
Randy Beckman ... stunt performer / stunt rigging (reshoots)
Marvin Campbell ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Simon Crane ... stunt coordinator
Jason Curle ... stunt performer
Matt Da Silva ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Daniel Dow ... stunt performer
Giles Dumper ... stunt helicopter pilot
Wade Eastwood ... stunt coordinator
Rick English ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Isky Fay ... stunt performer
Annalese Ferrari ... stunt driver / stunt driving double: Rita / stunt performer
Amanda Foster ... stunt performer
Camino García ... stunt performer
Christopher Gordon ... assistant stunt coordinator / stunt double: Tom Cruise
Oliver Gough ... stunt performer
Paul Hampshire ... stunt performer
Paul Harford ... stunt performer
Dan Hirst ... stunt performer
Jorge Huergo ... stunt performer
Jason Hunjan ... stunt performer
Michael Li ... stunt performer / utility stunts
Andy Lister ... stunt double (stunt double) / stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt double / stunt performer
Kevin Lyons ... stunt performer / utility stunts
Boris Martinez ... stunt performer
Adrian McGaw ... stunt performer
Nick McKinless ... stunt performer
Domonkos Pardanyi ... stunt performer
Sam Parham ... stunt performer
Christian Petersson ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Steve Scott ... stunt medic
Curtis Rowland Small ... stunt performer
Wolfgang Stegemann ... stunt performer / stunt rigger
Shane Steyn ... stunt performer
Carly Stucky ... stunt double: Emily Blunt (additional photography) / stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt double: Ford
Susana Torres ... stunt department coordinator
Dave Van Zeyl ... key stunt rigger / stunt performer
Pablo Verdejo ... stunt performer
Vincent Wang ... stunt performer
Andy Wareham ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... stunt double: Dragomir Mrsic / stunt performer
Maxine Whittaker ... stunt performer
Simon Whyman ... stunt performer
Annabel Elizabeth Wood ... stunt double: Emily Blunt / stunt performer
Liang Yang ... stunt double / stunt performer

Camera and Electrical Department 

Sam Alberg ... electrician
Damien Beebe ... camera operator
Alex Bender ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Roger Bowles ... first assistant camera: dailies
Tom Bray ... video assist trainee
Alex Bridges ... video assist assistant
Bob Bridges ... video assist coordinator
Stuart Bridges ... video assist operator
Ben Brown ... second assistant camera: dailies
Jaap Buitendijk ... still photographer
Luke Cairns ... additional second assistant camera: second unit
Steven Casali ... video assistant: additional photography
Chris Cavanagh ... video operator: additional photography
Luke Chisholm ... grip
Chris Clarke ... additional first assistant camera: second unit
Barney Coates ... camera trainee: second unit, dailies
David Cozens ... first assistant camera
Adam Dale ... aerial director of photography: UK
Katerina Diakoyanni ... camera trainee: visual effects plates unit
Harry Dibden ... camera trainee: second unit, dailies
Billy Dunn ... lighting technician
Robert Eberlein ... additional photography
Tobias Eedy ... first assistant camera (additional photography)
Lee Eldred ... best boy electrical: second unit
Mike Farr ... lighting balloon operator
Francesco Ferrari ... second assistant camera: second unit
Peter Field ... camera operator: "a" camera, additional photography / camera operator: "a" camera, second unit
Chuck Finch ... gaffer
Wick Finch ... gaffer: additional photography
Alex Finlayson ... camera trainee: dailies
Jaime Fletcher ... desk operator: second unit (as Jamie Fletcher)
Kevin Fraser ... key grip: second unit
Dave Freeth ... libra head technician
Harry Gamble ... key central loader
Mike Gerzevitz ... underwater lighting technician
Chris Gilbertson ... lighting desk operator
Lee Godfrey ... grip dailies
Leigh Gold ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Alan Grayley ... electrician: second unit
Alan Hall ... second assistant camera
Jordan Halstead ... camera trainee
Robert Hamilton ... video operator: additional photography
Will Handley ... eclipse technician
Dan Hartley ... video assist operator
Laura Jean Healey ... phantom download technician: second unit
Terry Heggarty ... additional photography
Des Hills ... russian arm precision driver
Matt Hillyer ... video assist: visual effects
Simon Hume ... first assistant camera
Gary Hutchings ... key grip
Gabriel Hyman ... daily second assistant camera: second unit
David James ... still photographer
Jim Jolliffe ... director of photography: TV unit
Andrew Jones ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Sacha Jones ... second assistant camera: "c" camera
Aaron Keating ... underwater gaffer
Alistair King ... camera trainee: second unit
Alison Lai ... second assistant camera: second unit, dailies
Paul Legall ... crane operator / crane technician
Stephen Lloyd ... video assit trainee
Oliver Loncraine ... camera operator: "b" camera, second unit
Guillermo Gil Martin ... camera trainee dailies
Adam McGrady ... trainee video assist: second unit
Billy Merrell ... best boy
Richard Merrell ... electrician
Michael-Daniel-King ... electrician
Daniel Moriarty ... grip: trainee (second unit)
Mark Moriarty ... camera operator
Julian Morson ... camera operator: "b" camera
Simon Muir ... dolly grip
Andy Munday ... rigging desk operator
Robert Palmer ... first assistant camera: second unit
Greg Patterson ... underwater lighting technician
James Paul Thomas ... camera trainee
David Penfold ... first assistant camera
James Perry ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Steve Petrie ... video assistant
Roland C. Phillips ... additional second assistant camera
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Steve Pugh ... dolly grip
Nick Ray ... best boy grip
Peter Robertson ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Pete Romano ... underwater director of photography
Terje Røkke ... remote head technician
Richard B. Shean ... video playback assistant
Martin Smith ... gaffer: second unit
Paul Snell ... second assistant camera
Alex Soria ... video assistant: dailies
Ian Speed ... libra head technician
Kat Spencer ... second assistant camera
Stefan Stankowski ... camera operator: second unit
James Starr ... additional video assist
Fraser Taggart ... director of photography: second unit
Peter Talbot ... director of photography: splinter unit
David Tanner ... underwater electrician
Olly Tellett ... camera operator: "b" camera / first assistant camera
Nick Thursby ... camera trainee
Neil Tomlin ... crane technician dailies
Jon Webb ... first assistant camera
Paul Wheeldon ... first assistant camera
Michael White ... supervising practical electrician
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (as J. Glyn Williams)
Ben Wilson ... camera operator: second unit
Tim Wooster ... underwater director of photography
Jimmy Worley ... lighting technician
Treva Wurmfeld ... set videographer
Tim Dean ... Libra head technician (uncredited)
Larry Hurt ... russian arm technician (uncredited)

Animation Department 

Bailey Adam ... animator
Maxwell Adams ... animator: Framestore
Mike Beaulieu ... additional animator: Sony Pictures Imageworks
Bryon Caldwell ... senior animator: Framestore
Aaron Deerfield ... senior animator
Rex Fang ... animator
Oz Gani ... senior character animator: Sony Pictures Imageworks
Eric Huang ... animator
James Humphries ... animator
Odigie Johnson ... animator (animation segment)
Hyun Chul Jung ... senior animator
Michael Kimmel ... senior animator
Julius Kwan ... animator
Peer Lemmers ... animator
Brett Margules ... animator
Mariano Mendiburu ... animator
Phil Morris ... animation supervisor: framestore
Lukas Niklaus ... animator: Framestore
Zac Overcash ... animator: MPC
Christopher Page ... animator: Framestore
Ryan Page ... senior character animator: Sony Imageworks
Athavan Rajaratnam ... animator
Duncan Ransom ... animator
Alexandre Ronco ... animator
Samer Sallman ... animator: Framestore
Keith W. Smith ... lead animator
Paul Smith ... animator: Cinesite
Blaine Toderian ... animator
Zachary Torok ... animator
Kevin Wang ... solving supervisor
James R. Ward ... animator

Casting Department 

Akira Otaguro ... casting assistant
Kate Ringsell ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Alford ... costume cutter
Terry Archer ... costume assistant
Nicola Belton ... costume breakdown artist
Dan Blacklock ... costume assistant
Kyle Callanan ... costume breakdown artist
Kate Chadderton ... costume co-ordinator
Sacha Chandisingh ... costume textile artist
Joel Christopher ... costume assistant / textile artist
Amanda Cox ... set costumer
Stefanie Cytron ... costume consultan
Libby Dempster ... head textile artist
Graham Docherty ... costume p.a.
Jack Dudman ... concept artist
Marianne Elgaard-Bendtsen ... costume props modeler
Nicola Foy ... costume maker
María Garcés ... costume assistant (re-shoots)
Perry Goyen ... principal costumer
Dan Grace ... costume supervisor
Brendan Handscombe ... assistant costume supervisor
Emma Harding ... costume assistant
Jamie Harvey ... costume assistant
Joe Hobbs ... assistant costume designer
Imogen Hose ... costume maker
Nigel Hyams ... crowd costume
Sam Keyte ... costume maker
Stephen Kill ... costume prop maker
Susan MacKenzie ... costume maker: reshoots
Simon McGuire ... concept artist
Kathryn Mysko Von Schultze ... costume maker
Caroline Nicholls ... costume breakdown artist
Lisa Robinson ... costume maker
Christof Roche-Gordon ... key set costumer: location
Nicholas Roche-Gordon ... key costumer
Deirdre Sheehan ... freelance costume maker
Justine Warhurst ... crowd costume
Anna Haigh ... costume graphic artist (uncredited)

Editorial Department 

Mark Burton ... first assistant editor
Kelly Kiyoon Chang ... editorial trainee
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Martin Corbett ... 3d editor
Andrew Dearnley ... digital intermediate producer
Harikrishna Dubey ... stereoscopic editor
Colin Foulkes ... digital dailies
Rebecca Goodeve ... trainee colourist
Philip Hedgecock ... first assistant editor
Laura Jennings ... editor
David Johnston ... 3d conform editor
Henry Kemplen ... assistant editor
Daniel F. Lyons ... second assistant editor
Neelkanth Mapara ... on-line editor
Trevin Matcek ... previsualization editor: The Third Floor
Kate McCoid ... editorial trainee
Yaminah McKessey ... post-production assistant
Angus Munro ... second assistant editor
Harold Parker ... assistant editor
Sachin Patidar ... on-line editor
Robert Sealey ... 3d conform assistant
Natalie Silver ... datacine dailies
Jonathan Sykes ... digital intermediate data management
Girish Takle ... dailies editor
Smeet Vedant ... stereoscopic editor
Jason Wasserman ... assistant editor
Tim Weyers ... post-production coordinator
Gwillym Hewetson ... assistant editor (uncredited)
Patrick J. Smith ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Fernand Bos ... supervising music editor
Brent Brooks ... music editor: temp score
Tim Davies ... conductor
DeadMono ... additional music
Karen Elliott ... musical clearances
Dave Hage ... copyist
Jordan Hale ... music coordinator
Michael Higham ... music editor
Robert Houston ... music editor
Allan Jenkins ... music editor
Julianne Jordan ... music supervisor
Tommy Laurence ... additional orchestrator
Joshua Mosley ... synth programming
Victor Pesavento ... music preparation
Zach Robinson ... score coordinator
Darren Rutter ... musician
Patrick Savage ... musician
Linnea Snyder ... music preparation
Casey Stone ... music scoring mixer
John Ashton Thomas ... orchestrator
John Warhurst ... music editor: temp music
Michael White ... synthesizer programming
Craig Wild ... trumpet

Transportation Department 

Mark Crowley ... driver: Tom Cruise
Mark Cutler ... minibus driver
Lee Edwards ... driver: Chris McQuarrie
Colin Goff ... unit driver
Barry Goodwin ... unit driver
Charlotte Graham ... driver
Chris Hammond ... lead minibus driver
Darren Litten ... action vehicle coordinator
Mark Mccarron ... facilities captain
Peter Mercer ... transport
Tony Molyneux ... driver: Bill Paxton / unit driver
David O'Donoghue ... driver: cast
Clive Shaw ... 4x4 driver
Lol Smith ... unit driver
Barry Snell ... unit driver
Keith Whitham ... unit driver
Rob Willoughby ... props driver
Neville Young ... unit minibus driver
Declan Lambert ... hgv driver (uncredited)

Other crew 

Caridad Angus ... stand-in/double: Emily Blunt
James Ashworth ... set runner
Simon Atherton ... supervising armorer
George Batchelor ... key set production assistant
Hannah Boschi ... assistant: Gregory Jacobs
Mary Boulding ... production assistant
Caroline Bowker ... script supervisor: additional photography second unit
Matthew Bradley ... assistant: Jeffrey Silver
Grace Breton-Nikol ... assistant to director
James Brodie ... unit security
Billy Budd ... military consultant
Charlotte Bushnell ... location department coordinator
Aneta Chalas ... assistant production coordinator
Nicky Coats ... post/vfx accountant
Samuel Cook ... production assistant
Samuel Martin Cook ... production assistant
Colin Coombs ... on-set security
Greg Corke ... armourer
Hephzibah Craen ... production assistant: second unit
Patrick Cullen ... military advisor
Matt Curtis ... title designer
Bex Dark ... set production assistant
Ian Dawson ... title sequence producer: prologue
Guillermo del Toro ... special visual consultant
Laurie Deuters ... set production assistant
Jason Devil ... set security
Dominic Meyrick-Brook ... production assistant
Lex Donovan ... assistant location manager: additional photography
Jonny Eagle ... set production assistant
Harriet Eastgate ... accounts assistant
Jake Edwards ... production assistant
Amanda Fernie ... assistant accountant
Christopher Fosh ... set security
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Joanne Fox ... production assistant
Richard Franceschini ... production resources executive
Micheal Gentry ... production assistant: Mr Cruise
Arabella Gilbert ... production coordinator: second unit
Colin Giles ... studio security
Sam Girdler ... set production assistant: additional photography
Helen Glover ... post/vfx assistant accountant
Rebecca Hall ... assistant script supervisor
Will Handley ... ground handler/refueler: aerial unit
Steve Harvey ... location manager
Samson Haveland ... location assistant (as Sam Haveland)
Darren Helman ... location runner
Daniel Hillary ... location runner
Jonny Hodgetts ... floor runner: additional photography
Reese Howard ... lock-off production assistant
Jason Huberman ... post production accountant
Jack Ivins ... set production assistant: second unit
Dan Johnson ... set armorer
Holly Johnson ... assistant script supervisor
Kaylee Johnson ... assistant to co-producer
Robyn Johnson ... assistant: Erwin Stoff
Jamie Jones ... production assistant
Arnaud Kaiser ... location manager: visual effects unit, France
Waléra Kanischtscheff ... voice actor
Samantha C. Kirkeby ... script supervisor: additional photography
Nick Komornicki ... armorer
Teariki Leonard ... key set production assistant
Rick Lipton ... dialogue coach
Eric Aaron Lizer ... production assistant
Cazzie Loveday ... unit security
Cristina Manlises ... assistant script supervisor: second unit
Richard Manlove ... stand-in
Miranda Marks ... production coordinator
Leigh Matthews ... location security
Piotr Michael ... voice actor
Maureen Midson ... clearance coordinator
Corrine Millson-Crane ... accounts trainee
Kurt J. Miner ... safety consultant
Dean Mitchell ... location security
Oliver Mitchell ... accounts assistant
Laura Moloney ... set production assistant
Camilla Naprous ... horsemaster
Gemma Nicholson ... assistant production coordinator: additional photography
William O'Toole ... construction accountant
Ann Ormesher ... assistant accountant
David Orpheus ... production assistant
Sylvia Parker ... script supervisor: additional photography
Bridget Petty ... environmental steward
Philip Pickford ... aerial safety
Georgia Picton ... production assistant
John Prendergast ... location manager: additional photography
Sue Quinn ... supervising location manager
Claire Raskind ... unit publicist
James J. Reid ... additional set production assistant: second unit
Ed Ripley ... set runner: dailies
Linda Jayne Roberts ... medic: second unit
Mario Romain ... security consultant
Sam Rook ... set production assistant
Will Samuelson ... helicopter camera pilot
Becky Sands ... set production assistant
Francesca Sardone ... production secretary: additional photography
Lucas Saunal ... assistant location manager
Debapriya Senanayak ... element and explorer
Ingrid Simmonds ... assistant accountant
Adrian Spanna ... digital playback project manager
Melissa Spratt ... production assistant: exosuit
Liam Steel ... choreographer
Brian Steele ... rigger
Andy Stephens ... aerial operations manager
Mike Stern ... photo double: Noah Taylor
Sarah Stiff ... first assistant accountant
Roy Stratford ... senior armoury technician
William Sumpter ... modeller
Artur Surma ... accounts assistant
Carmen Tabanyi ... script supervisor: second unit
Krista Tabone ... stand-in/body double
Angela Taylor ... assistant to producer
Ewan Taylor ... assistant accountant
Susana Torres ... assistant: Mr. Crane
Rob Townsend ... fire safety officer
Jodi Tripi ... footage researcher
Dan Turner ... assistant production coordinator
Georgette Turner ... assistant location manager
Sara-Jane Valentine ... computer and video coordinator: Useful Companies
Lisa Vick ... script supervisor
Patrick Waggett ... production assistant
Claire Walker ... production secretary
Chloe Warren ... production assistant: second unit
Fern Webster ... set production assistant
Dominic Weisz ... armory modeller
Ruby Whitelocke ... production assistant
Dan Whitty ... location manager
Richard Wild ... weather consultant
Tim Wildgoose ... senior supervising armourer
Anna Joel Wilson ... assistant coordinator: 3d
Caroline Wilson ... armoury coordinator
Alison Winter ... assistant to director
Marc Wolff ... aerial coordinator
Jenny Wood ... trainee script supervisor
Dan Worth ... runner: dailies
Leah Wouters ... data archivist
Lorena Wright ... assistant to co-producer / key set production assistant
Nick Corbett ... digital cinema mastering manager (uncredited)
Alex Ferrari ... script clearance analyst (uncredited)
Ben Hope ... security (uncredited)
Jasmin Moradian ... script coordinator (uncredited)
Jimmy Pethrus ... set production assistant: dailies (uncredited)
Chiky Serrano ... miscellaneous crew (uncredited)
Michael Stapleton ... security (uncredited)
Lilles Whitby ... production assistant (uncredited)

Thanks 

I.M. Pei ... the producers would like to thank (as Pyramid Architect Mr. Ieoh Ming Pei)
James P. Schramm ... special thanks
James Waller ... the producers would like to thank: The Metropolitan Police
Treva Wurmfeld ... the producers would like to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page