Edit
"Downton Abbey" Episode #1.3 (TV Episode 2010) Poster

(TV Series)

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ben Bolt

Writing Credits  

Julian Fellowes ... (written and created by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Lionel Guyett ...
...
...
Artificial Limbs Man
...
Helen Sheals ...
Postmistress
Andrew Westfield ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Villager (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Rebecca Eaton ... executive producer
Julian Fellowes ... executive producer
Nigel Marchant ... producer
Gareth Neame ... executive producer
Liz Trubridge ... series producer

Music by 

John Lunn

Cinematography by 

David Marsh ... director of photography

Film Editing by 

Nick McPhee

Casting By 

Jill Trevellick

Production Design by 

Donal Woods

Art Direction by 

Charmian Adams
Mark Kebby

Set Decoration by 

Gina Cromwell

Costume Design by 

Susannah Buxton

Makeup Department 

Laura Blount ... hair & make up daily
Elaine Browne ... makeup artist
JoJo Dutton ... makeup trainee
Gerda Lauciute ... makeup artist
Anne Oldham ... hair designer / makeup designer
Nadia Stacey ... makeup artist

Production Management 

Moira Brophy ... post-production supervisor
Sarah Dibsdall ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Danielle Bennett ... third assistant director
Charlie Reed ... second assistant director
Tom Fenwick Smith ... third assistant director: second unit

Art Department 

Philippa Broadhurst ... stand-by art director
Damian Butlin ... stand-by props
Peter Graffham ... additional stand-by rigger
Ian Murray ... hod rigger (as Ian Vincent Murray) / stand-by rigger (as Ian Vincent Murray)
Chris Sibley-Hale ... standby carpenter
Lucy Spofforth ... assistant art director
Chantelle Valentine ... art department assistant

Sound Department 

Adam Armitage ... sound effects editor
Stuart Bagshaw ... foley editor
Peter Eusebe ... sound maintenance
Nigel Heath ... sound re-recording mixer
Keith Partridge ... foley engineer
John Rodda ... sound mixer
Alex Sawyer ... dialogue editor
Lee Sharp ... second boom operator
Barnaby Smyth ... foley artist

Special Effects by 

Edward Draycott ... special effects technician
David Holt ... special effects technician
Kristyan Mallett ... special effects makeup
Jason Troughton ... special effects supervisor

Stunts 

Andy Bradford ... stunt coordinator
Kelly Dent ... stunt performer (as Kelly J. Dent)

Camera and Electrical Department 

Anna Benbow ... focus puller
Paddy Blake ... camera operator
Nick Briggs ... stills photographer
Tony Cardenas ... sparks rigger
Dean Foard ... lighting technician
John Hanks ... sparks rigger
Lee Howarth ... standby rigger
Gabriel Hyman ... second assistant camera
Richard Law ... sparks rigger
Andy Levett ... grip assistant
Danny Madden ... sparks rigger
Les Mills ... supervising sparks rigger
Rupert Morency ... assistant grip
Terry Richards ... sparks rigger
Ian Rolfe ... sparks rigger
Xandy Sahla ... camera operator / steadicam operator
Otto Stenov ... gaffer
Aaron Walters ... best boy

Casting Department 

Solomon Artistes ... extras casting
Darren Baba ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Sally Crees ... costume assistant
Jason Gill ... costume assistant
Caroline McCall ... assistant costume designer
Dulcie Scott ... costume supervisor

Editorial Department 

Clyde Kellett ... on-line editor
Al Morrow ... assistant editor
Leon Wright ... trainee assistant editor (uncredited)

Location Management 

Mark Ellis ... assistant location manager
Richard May ... location manager

Music Department 

Paul Golding ... music scoring engineer
Chris Gutch ... composer agent
Alastair King ... conductor / orchestrator
Darrell Alexander ... music producer (uncredited)

Transportation Department 

Danny Brown ... transportation coordinator (transport facilities)
Symon Butcher ... transportation captain (uncredited)

Other crew 

Pip Ayers ... epk director
Victoria Brooks ... managing director
Alastair Bruce ... historical advisor
James Custance ... production assistant / production runner
Claire Daxter ... script editor
Kimberley Hikaka ... production executive
Jonathan Houston ... assistant production co-ordinator
Sarah Lucraft ... production accountant
Bettina Lyster ... production coordinator
Una Maguire ... publicity director
Davina Pem ... assistant accountant
John Powell ... medical consultant
John Prendergast ... unit manager
Sam Symons ... script editor
Andy Young ... floor runner/stand in
Jessica Corlett ... floor runner: dailies (uncredited)
Paul Hayes ... floor runner (uncredited)
Kate Selby ... floor runner (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page