Edit
Abraham Lincoln: Vampire Hunter (2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Timur Bekmambetov

Writing Credits (WGA)  

Seth Grahame-Smith ... (screenplay by)
 
Seth Grahame-Smith ... (based on the novel by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Senator Jeb Nolan
Lux Haney-Jardine ...
...
...
RR Pastor
...
Gabrielle
Raevin Stinson ...
Prostitute
...
Harriet Tubman
...
Rev. Dresser
...
Will's Brother
...
Doctor
...
Henry's Wife
...
Pharmacist
...
Bull Run Private
...
Captain Slash
Earl Maddox ...
Angry Resident
John McConnell ...
Scroll Official
Bernard Hocke ...
White House Doctor
...
Guest #1
Scott Michael Jefferson ...
Guest #2
Pierre Pichon ...
Meditation Bartender
Maya M. Marshall ...
Slave Ball Dancer
Michael Madary ...
General
...
Typographer
...
Dancer
Casey Bundick ...
Dancer (as Casey Lane Bundick)
...
Dancer
...
Dancer
...
Dancer
Brian Paul Falgoust ...
Dancer
Tara Francis ...
Dancer
Sean Glazebrook ...
Dancer
Lauren Hammond ...
Dancer
Kelly Hasandras ...
Dancer
...
Dancer (as Brent Henry)
Rianne Herron ...
Dancer
Kyle Kahn ...
Dancer
Erin Mallory ...
Dancer
Laura B. Manning ...
Dancer
...
Dancer
Francis Scully ...
Dancer
Elsie Semmes ...
Dancer
Simeon Sjöberg ...
Dancer
Mark C. Stevens ...
Dancer
Aaron Thacker-Woodruff ...
Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
Ken Adams ...
Union / confederate soldier (uncredited)
Mike Agresta ...
Senator (uncredited)
...
Union Soldier / Confederate Vampire (uncredited)
...
Silver Soldier #4 (uncredited)
...
Diplomat (uncredited)
...
Vadoma Maid (uncredited)
Edward J. Clare ...
Congressman (uncredited)
...
Sgt. Major (uncredited)
...
Townspeople (uncredited)
...
Supporter / Gettysburg Address (uncredited)
...
Vampire Soldier (uncredited)
...
Hollie Doker ...
Dead Girl (uncredited)
Lorna Street Dopson ...
Civil War Nurse (uncredited)
...
Midwife (uncredited)
Neil Durr ...
Union Soldier / Vampire (uncredited)
...
Texting Man (uncredited)
Russell M. Haeuser ...
U.S. Congressman (uncredited)
Gene Kevin Hames Jr. ...
Crowd Supporter (uncredited)
Rex Harsin ...
Union Soldier (uncredited)
...
Union Soldier (uncredited)
Sean Keehan ...
Federal Soldier (uncredited)
John C. Klein ...
D.C. Crowd (uncredited)
Richie J. Ladner ...
Union 1st Artillery Sgt (uncredited)
Cynthia LeBlanc ...
Upperclass Pedestrian / Civil War Nurse (uncredited)
Elton LeBlanc ...
Upperclass Pedestrian / Us Army Major General (uncredited)
...
Senator Nolan's Guard (uncredited)
Stephen Livaudais ...
Union Soldier (uncredited)
Travis Wade Locke ...
Silver Soldier #1 (uncredited)
Vatican Lokey ...
Pedestrian (uncredited)
...
Mary's Sister (uncredited)
Jakel Marshall ...
White House Butler (uncredited)
John C. Martin ...
Protester (uncredited)
Ken Massey ...
Illinois Protester (uncredited)
Taylor Newman ...
Union Soilder (uncredited)
Natalie Nicole ...
Vampire Dancer (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Protester (uncredited)
Johnny Otto ...
Union Soldier (uncredited)
...
Upper Class Citizen (uncredited)
Steve Rally ...
Vampire Horseman (uncredited)
Bradley Randall ...
Union Soldier (uncredited)
...
Congress Man (uncredited)
...
Protestor (uncredited)
Michael Patrick Rogers ...
Union Soldier (uncredited)
Andrew Serpas ...
Doctor (uncredited)
...
Union Soldier (uncredited)
Jenny Slaydon ...
Barmaid (uncredited)
Chaz Smith ...
Union Soldier (uncredited)
Logan Douglas Smith ...
U.S. Senator (uncredited)
Terry Lee Smith ...
Pedestrian (uncredited)
Brittany Soileau ...
Jeremy Spring ...
Union Soldier (uncredited)
...
Park Victim (uncredited)
...
Stephen A. Douglas (uncredited)
Daniel Vincent ...
Young Farmer at Speech (uncredited)
...
Vampire Bartender (uncredited)
...
Vampire Soldier (uncredited)
Stephen Daniel Wayne ...
Confederate Vampire Soldier (uncredited)
...
Vampire Dancer (uncredited)
...
Senator's Wife (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Timur Bekmambetov ... producer
Tim Burton ... producer
Derek Frey ... associate producer
Seth Grahame-Smith ... executive producer
John J. Kelly ... executive producer
Simon Kinberg ... executive producer
Jim Lemley ... producer
Kathleen Switzer ... associate producer
Michele Wolkoff ... executive producer

Music by 

Henry Jackman

Cinematography by 

Caleb Deschanel

Film Editing by 

William Hoy

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

François Audouy

Art Direction by 

Beat Frutiger

Set Decoration by 

Cheryl Carasik

Costume Design by 

Varvara Avdyushko
Carlo Poggioli

Makeup Department 

Denise Adams ... contact lens technician
Steven E. Anderson ... special makeup effects artist
Joe Badiali ... special makeup effects technician
Robin Beauchesne ... makeup artist
Carla Brenholtz ... makeup artist
Greg Cannom ... special makeup creator and applicator
Gloria Pasqua Casny ... hair department head / hair designer
Jason Collins ... special makeup effects artist: Autonomous F/X, Inc.
Trent Cotner ... makeup artist
Fionagh Cush ... makeup department head
Gabriel De Cunto ... special makeup effects artist
Erica Dewey ... special makeup effects artist
Bailey Domke ... special makeup effects artist: Autonomous FX South
Kris Evans ... makeup artist
Margeaux Fox ... hair stylist
André Freitas ... special makeup effects artist
Greg Funk ... makeup artist (as Gregory Funk)
Mark Garbarino ... special makeup effects artist
Marcos Gonzales ... additional hair / hair stylist
Allison Gordin ... makeup artist
Gina Granger ... special makeup effects production assistant
Elizabeth Hoel ... makeup artist
Jules Holdren ... assistant hair department head
Will Huff ... special makeup effects supervisor
Elvis Jones ... special makeup effects artist: Autonomous FX South
Jamie Kelman ... additional makeup artist
Kevin Kirkpatrick ... prosthetic makeup artist
Mary Hedges Lampert ... additional hair: crowd / hair stylist
Steve LaPorte ... special makeup effects artist
Jack Lazzaro ... special makeup effects artist
Dee Leveque ... assistant hair stylist
Joshua Lilly ... special makeup effects production assistant
Brad Look ... special makeup effects artist
Darryl Lucas ... makeup artist
Bill McCoy ... makeup artist / special makeup effects artist
Jessica Nelson ... contact lens technician
Mark Nieman ... special makeup effects artist
Cristina Patterson ... contact lens designer/painter (as Cristina Patterson Ceret)
Kim Perrodin ... additional makeup
Stephen Prouty ... special makeup effects artist (as Steve Prouty)
Kent Richard ... additional hair
Remi Savva ... makeup artist
Melizah Schmidt ... hair stylist
Anthony M. Scott ... makeup and hair production assistant
Geordie Sheffer ... key hair stylist
Greg Solomon ... special makeup effects artist
Donna Spahn ... hair stylist
Randa Squillacote ... hair stylist
Justin Stafford ... wig maker
Miles Teves ... makeup designer
Vicki Vacca ... makeup artist
Tony Ward ... key hairstylist: second unit
Anne Morgan ... hair department head: reshoots (uncredited)

Production Management 

Craig Ayers ... production supervisor
Mark Carter ... production manager: second unit / production supervisor
Hamo Djoboulian ... production manager
Aaron Downing ... executive in charge of post-production
John J. Kelly ... unit production manager
Jeff Valeri ... production supervisor
Jen Wall ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Kim Barnard ... second assistant director: second unit
Dieter 'Dietman' Busch ... second assistant director: second unit
Mark Carter ... first assistant director: second unit
Mark Cotone ... first assistant director
Julie Cummings ... assistant director: additional photography / second assistant director
Jim Lemley ... second unit director
Tommy Martin ... second assistant director: second unit (as Tom Martin)
Anastacia C. Nemec ... second assistant director (additional photography)
Gerson Paz ... assistant director
Robert Rizzolo ... second second assistant director
Mic Rodgers ... second unit director: Civil War unit
Yumiko Takeya ... second assistant director
Georgianna Whitley ... assistant director

Art Department 

A. Russell Amdal ... foreman
Michael Arena ... greens gang boss
Steve Auvenshine ... armorer/weapons fabricator
Charles Bodenheimer ... scenic artist
Christopher Branan ... carpenter
Gail Briant ... lead scenic: additional photography / on set painter
Jill Broadfoot ... set decoration buyer / set decorator: additional photography
David Keith Broome ... lead greensman
Shane Buckallew ... lead plaster/staff shop supervisor
Andrew Max Cahn ... assistant art director
Cassie Catalanotto ... on-set dresser: reshoot
Ralph Chabaud ... signwriter
John B. Clarey III ... general foreman
Todd Clevenger ... foreman
Chris Clinton ... props assistant
Randall S. Coe ... construction coordinator
Francesco Corvino ... concept artist
Daniel Coulthard ... set dresser
Shane Decote ... carpenter
Guillaume DeLouche ... property master
Ken Deubel III ... paint foreman
James Dupuy ... general foreman
Indar Dzhendubaev ... storyboard artist
Heather Elwell ... art department coordinator
Zachary Fannin ... graphic designer
Patricio M. Farrell ... assistant art director
Matthew Ford ... construction medic
Sonia L. Garcia ... painter (as L. Sonia Garcia)
Julie Gueydan ... construction buyer
Molly Harrison ... props
Jeff Hinds ... props
Hunter Holder ... props
A. Todd Holland ... assistant art director
Frank House ... fabricator
Lally House ... fabricator
Jerod Johnson ... painter
Peggy Johnson ... scenic gang boss
Thomas V. Johnson ... lead scenic
Jeff Julian ... conceptual designer
Norman Kendrick ... carpenter
Alexa Kinigopoulos ... props
Fabian Lacey ... concept illustrator
Stacy Lauricella ... construction office assistant
Mara LePere-Schloop ... assistant art director
Ken Lewis Jr. ... plaster gangboss
Landon Lott ... art department assistant
Daniel A. Maes ... set dresser
David Manhan ... leadman
Leonard Marchand ... second unit property master (as Leonard Lavigueur)
Steve Martemucci ... construction gangboss
Bruce E. Merlin ... prop shop foreman
Dave Merry ... greens foreman
Molly Mikula ... set designer
Ricky Molnar ... greensman
Marco Montalvo ... art assistant
Charlie Montoya ... on-set dresser
Robert J. Moore Jr. ... set dresser
Rachel Nowik ... set decoration coordinator
Jason Oertling ... gang boss scenic
Alexis Payment ... assistant property master: second unit
Gordon Peck Jr. ... scenic artist
Giang N. Pham ... property coordinator
Manuel Plank-Jorge ... concept artist
Adele Plauche ... set designer
Paul Rahfield ... props
Bradley Randall ... art assistant
Helen Rasmussen ... draper
Steffen Reichstadt ... concept artist
Richard Reynolds ... computer set designer
Raj Rihal ... concept artist
James L. Roberts ... prop shop coordinator
George Sanchez ... set plasterer
Mike Scherschel ... props
Aaron Sims ... concept art
William Spataro ... painter
Gordon Thomas ... set dresser
John J. Tibbetts ... historical weapons advisor
Perry James Trentacosta ... scenic artist/set painter
Taylor Vaughan ... props
Trinh Vu ... set designer
Joel Watts Jr. ... painter
Wendy Weaver ... set dec buyer
Dave Whatley ... plasterer/staff shop mold maker
Jason Wicksell ... key set dresser / lead man: reshoots
Robert Wilson Jr. ... painter
Casey Zimmerman ... set dresser
Melisa Coby ... scenic artist (uncredited)
Francesco Corvino ... concept artist: environments (uncredited) / matte painter (uncredited)
Hamo Djoboulian ... graphic artist (uncredited)

Sound Department 

Steve C. Aaron ... additional sound mixer
Julie Altus ... adr recordist
Ron Bartlett ... sound re-recording mixer
Ron Bedrosian ... adr mixer
Bob Beher ... foley editor
David Betancourt ... adr mixer
Harry Cohen ... sound designer
Toby Cohen ... foley editor
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Robin Atkin Downes ... creature sound effects
Ezra Dweck ... sound editor
Ryan Farris ... boom operator
Kris Fenske ... sound effects editor
David Forshee ... sound utility
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Tim Gomillion ... sound recordist
Shane Hayes ... adr recordist
Gary A. Hecker ... supervising foley artist
Doug Hemphill ... sound re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Bill Higley ... adr mixer: New York
James Hyde ... adr recordist
Bobby Johanson ... adr mixer
Nick Kray ... adr mixer
Paul Ledford ... production sound mixer
David Lucarelli ... adr recordist
Gary Marullo ... foley artist
Dror Mohar ... supervising sound editor
Chris Navarro ... adr mixer
Kim H. Ornitz ... sound mixer (pre-pro tests)
Michelle Pazer ... dialogue editor
Roni Pillischer ... adr recordist
Ryan Putz ... sound utility
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Richards-Steeves)
Dennis Rogers ... sound recordist
Brielyn Sexeny ... sound production assistant
Branden Spencer ... first assistant sound supervisor
Tami Treadwell ... adr mixer
Hugh Waddell ... supervising sound editor
Filip Watermann ... voice talent
Jared Watt ... boom operator: additional photography
Rabb Whitehead ... adr recordist
Ryan Young ... adr recordist
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Robert Benavidez ... special effects technician
Adam Cambre ... special effects technician
Eric Coon ... special effects set foreman
Donnie Dean ... special effects technician
Jonathan Dunn ... special effects technician
Skylar Gorrell ... special effects technician
Mark Hava ... pyrotechnician
Justin B. Johnson ... special effects technician
Mik Kastner ... special effects technician
Matt Kutcher ... special effects supervisor
Caius Man ... special effects coordinator
Brad Manis ... special effects technician
Cristen Martemucci ... special effects technician
Ratna Pappert ... special effects fabricator: Autonomous F/X, Inc.
James Parsons ... special effects technician
Monica Reilly ... special effects technician
Wayne Rowe ... special effects technician
Carlos Savant ... special effects technician
Russell L. Smith ... special effects technician
Blumes Tracy ... special effects foreman
Patricia Villalobos ... special effects crew
Kyle A. Wasserman ... special effects technician
Robert G. Willard ... special effects foreman

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... animation technical director: Weta Digital
Seb Abante ... reference photographer: Weta Digital
Michael Aerni ... senior animator
Hunny Agarwal ... stereo roto artist
Ivy Agregan ... visual effects consultant
James Albiez ... visual effects artist
Anjel Alcaraz ... depth artist: Stereo D
Steve Alegria ... digital compositor / stereoscopic rotoscope artist
Tim Alexander ... asset supervisor
Neishaw Ali ... visual effects executive producer
Lee Allan ... digital compositor
Mark Edward Allen ... model groomer: Weta Digital
Yoav Allon ... roto artist
Patrick L. Almanza ... stereoscopic painter
Fatima Anes ... stereo compositor: Stereo D
Jonathan Angelo ... pipeline developer: Stereo D
Chris Ankli ... tracking / layout artist
George Antonopoulos ... digital compositor / paint and rotoscope artist: Atomic Arts
Erick Aragon ... rotoscope artist: StereoD/Deluxe 3D
Ryan Arcus ... layout technical director: Weta Digital
Yalda Armian ... models production manager: Weta Digital
Taylor Armstrong ... stereo paint artist: Stereo D
Creighton Ashton ... stereoscopic compositor: Stereo D
Simon Assekritov ... visual effects editor
Andrew Atkinson ... visual effects systems tools manager
Derrick Auyoung ... animation technical director: Weta Digital
Dan Ayling ... camera td
Paul A. Baccam ... stereoscopic artist
Simon Baker ... effects technical director: WETA Digital
Jarret Ballard ... stereoscopic depth artist
K.C. Barnes ... stereoscopic lead: Stereo D
Shawn Barnett ... visual effects
Mark Battle ... compositor: Stereo D
Daniel Bayona ... matte painter: Weta Digital
Brittany Bell ... visual effects
John Bellas ... title sequence designer/animator
Jeannie Ben-Hain ... stereoscopic compositor
Brian N. Bentley ... stereo compositor / stereo paint artist
Maxime Besner ... stereoscopic artist
Aaron D. Beyer ... visual effects
Sourajit Bhattacharya ... stereo compositor
Zena Bielewicz ... compositor
Edward Blackford ... stereoscopic artist
Alex Blatt ... visual effects editor
David Blemur ... stereo compositor
Jonathan Block ... title sequence design/animation
Mike Bodkin ... stereo executive producer: Stereo D
Jeremy Boissinot ... matte painter technical director: Rodeo FX
Jason Bomstein ... stereoscopic artist
Marc Bonneviot ... roto artist: Method Vancouver
Egor Borisko ... digital effects artist
James Robert Bosley ... stereoscopic artist
Jonathan Bot ... digital compositor: Weta Digital
Marie-Pierre Boucher ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Patrick Boucher ... programmer: Rodeo FX
Shane Bouthillier ... stereoscopic artist
Jason Bowers ... stereoscopic compositor
Peter Bowmar ... head of 3d and technology: CIS Vancouver
Christopher Bozzetto ... visual effects artist
Adam Bradley ... senior digital paint artist
Derek Bradley ... creature effects
Michael Brako ... stereoscopic artist
Milady Bridges ... visual effects artist
Kirk Brillon ... digital compositor: Spin VFX
Ryan Brooks ... rotoscope artist
Kyle Patrick Brown ... lead compositor (stereoscopic conversion)
Edward Brugge ... roto lead: The Base Studio
Julian Bryant ... digital compositor
Jared Buford ... stereoscopic artist: Stereo D
Andy Burmeister ... camera technical director: Weta Digital
Julian R. Butler ... lead character setup
Sam Buys ... digital asset manager: Weta Digital
Regina Cachuela ... animation technical director
John Cairns ... digital compositor: Method Studios Vancouver
Andrew Calder ... senior animator
Caitlin Campbell ... stereoscopic compositor
Jeff Campbell ... visual effects supervisor: Spin VFX
Marco Cantaluppi ... digital compositor
Robin Stuart Cape ... rotoscope artist: Weta Digital
Curtis Carlson ... stereo compositor: Stereo D
Tasha Carlson ... stereo depth artist
Brian Carney ... stereoscopic compositor
Taylor Carrasco ... animation technical director
Jeremy P. Carroll ... lead stereoscopic compositor: StereoD
Merlin Carroll ... roto artist
Monica L. Castro ... stereoscopic compositor (as Monica Castro)
Norman Cates ... lead compositor
Luis Alberto Cayo ... visual effects artist
Gabe Cervantes ... stereoscopic artist: Stereo D
Min Hyun Cha ... digital compositor
Snata Chakraborty ... stereo roto artist
Arthur Chan ... rotoscope artist: Weta Digital
Nardeep Chander ... effects technical director: Method Studios Vancouver
Chun-Ping Chao ... digital compositor
Hunter Chase ... compositor
Peter Chen ... animator
Nick Cherry ... compositor
Sujesh V. Chitty ... matte painter: Soho VFX
Jong Jin Choi ... visual effects artist
Bradley Chowning ... stereoscopic depth artist
James Chretien ... lighter
Eric D. Christensen ... visual effects supervisor: Factory VFX
Kristy Chrobak ... stereo production coordinator
Ria-Bella Chua ... rotoscope artist: Weta Digital
Jasper Chung ... rotoscope artist: Weta Digital
Julia Jooyeon Chung ... previs artist
Adriano Cirulli ... compositor: Atomic Arts
Graham D. Clark ... stereographer
Jimi Clark ... stereoscopic lead artist
Joseph Clark ... fur groomer
Craig D. Clarke ... layout technical director: Weta Digital
Ryan Cleveland ... stereoscopic compositor
Francis Clément ... rotoscopy artist: Rodeo FX
Johann Francois Coetzee ... creature technical director
Michael Colburn ... stereoscopic compositor
David Cole ... supervising digital colourist
Jeff Cole ... visual effects artist
Chad E. Collier ... data technician: Method Studios
Mary-Margaret Conley ... data i/o administrator
Natalie Conliffe ... visual effects artist
Elliot Contreras ... stereo compositor
Matt Conway ... matte painter
Gemma Cooper ... digital compositor: Weta Digital
Shane Cooper ... senior software developer
Robert Coquia Jr. ... data management
Michael Corcoran ... lead creature technical director
Matt Cordero ... stereoscopic compositor
Justin Cornish ... visual effects supervisor: Atomic Arts
Michelle Cornwall ... data I/O render wrangler
Joshua Coté ... stereoscopic depth artist
Andrei Coval ... facial modeler: weta digital
Eric Covello ... digital compositor
Maurice Cox ... stereoscopic compositor
William J. Cox ... stereo depth artist: Stereo D
Karl Coyner ... pipeline technical director: CIS, Vancouver
Robert Cristino ... stereoscopic compositor
Thomas Crow ... depth artist
Barney Curnow ... compositing supervisor: Atomic Arts / visual effects supervisor: Atomic Arts
Glenn Curry ... layout td: Weta Digital
Jason Cutler ... digital compositor
Mikaël Damant-Sirois ... CG supervisor: Rodeo FX
Thomas Oliver Daniel ... production coordinator
Rhea Darch ... match move artist
Brad Darrow ... stereoscopic depth artist
Colin Davies ... visual effects supervisor: SPIN VFX
James Davis Jr. ... depth artist
Brandon Davis ... effects technical director
Jayson Davis ... stereo compositor: Stereo D
Mark A. Davis ... depth artist / stereoscopic compositor
Alan De Castro ... stereoscopic compositor: Stereo D
Kristin Dearholt ... visual effects: digital colorist
Josh Deason ... stereoscopic compositor: stereoscopic conversion
Rachel Decker ... data administrator
Val Dela Rosa ... senior systems administrator: stereoscopic conversion
Kevin Delee ... digital artist: The Base Studio
Levon Shant Demirjian ... visual effects
Andrew Dennis ... senior pipeline developer: Deluxe
Julien Depredurand ... effects technical director: Method Studios Vancouver
Tamir Diab ... lighting technical director / visual effects artist
Gareth Dinneen ... compositor: Weta Digital
Gus Djuro ... senior stereoscopic artist
Jennifer Docherty ... production coordinator: weta digital
Anita Dogra ... quality assurance coordinator
Eric Doiron ... compositing supervisor: Spin VFX
Jennifer Dolan ... stereoscopic conversion
Rene Dominguez ... stereoscopic paint artist
Corey Drake ... r&d programmer: Stereo D
Georg Duemlein ... effects technical director
Aubrey Dukes ... stereoscopic lead: Stereo D
Georgia Dumergue ... rotoscope artist
Shawn Dunn ... head of layout/animation technologies: Weta Digital
Mrinal Dutta ... digital compositor
Christopher Egden ... visual effects coordinator
Greg Emerson ... visual effects
Jeffrey Engel ... animator
Nathan Englbrecht ... lighting technical director
John Erik Englund ... software engineer: Stereo D
Francisco Estrada ... stereo artist
Bryan T. Evans ... matchmove artist
Eyetronics ... 3D Scanning
Gianpietro Fabre ... previs artist: Weta Digital
Brian Fanska ... stereoscopic compositor
Luca Fascione ... rendering research lead
Robin Pierce Ferber ... stereoscopic conversion artist
Via Fernandez ... digital artist: The Base Studio
Adrian Ferrari ... stereoscopic compositor
Judith Ferrer ... stereoscopic depth artist
Jerod Finn ... stereoscopic artist
Johnny Fisk ... producer: StereoD
Jason Fleming ... lighting technical director: Weta Digital
Megan Flood ... visual effects artist
Les Foor ... lead stereoscopic artist
Andy Foot ... compositor: Atomic Arts
Ashley Forbito ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Peter Forslund ... visual effects editor
Ludovic Fouche ... camera td
Guillaume Fradin ... lead fx artist: Weta Digital
Emily Francione ... stereoscopic roto lead
Sebastien Francoeur ... CG artist: Rodeo FX
Guillaume François ... shader writer
Jordan Freda ... visual effects producer: The Base Studio
Travis Fruci ... stereo artist: Stereo D
Garrett Fry ... digital matte painter
Jean-Francois Gagne ... digital compositor: Rodeo FX
Jason Galeon ... lighting technical director: Weta Digital
Juan Edgardo Garcia ... stereoscopic compositor: Stereo D
Adam Garnier ... stereoscopic compositor
Edgar Garrido ... roto artist
Bryan Gauna ... head of technology
Joan Gauna ... pipeline developer
Paul Geffre ... stereoscopic producer
Geoff Geis ... depth artist
Nader Gholipour ... visual effects artist
Ahmad Ghourab ... effects technical director: Method Studios
Jackson Gichuki ... stereoscopic rotoscope artist
Matthew E. Gill ... stereoscopic rotoscope artist: Stereo D
Jen Gillespie ... technology coordinator: Weta Digital
Kenneth Gimpelson ... visual effects artist
Melissa Goddard ... senior paint artist: Weta Digital
Annie Godin ... visual effects producer: Rodeo FX
Clarke Godwin ... stereoscopic lead
Guenever Goik ... compositor
Derik Gokstorp ... technical director
Philip Gordon ... stereoscopic artist: Stereo D
Josh Gotto ... compositor: Atomic Arts
Randy Goux ... visual effects supervisor
Cody Graham ... stereoscopic artist
Tom Greene ... production manager: Weta Digital
Neil Grey ... effects technical director
Sergei Gritsenko ... visual effects producer: Bazelevs
Martin Groezinger ... senior technical director: Weta Digital
David E. Groom ... chief operating officer: stereoscopic conversion
Signy Bjorg Gudlaugsdottir ... visual effects artist
Ricardo Guevara ... stereo artist: Stereo D
Kamilla Gutorova ... visual effects production manager
Joe Hagg ... 3D executive: Twentieth Century Fox
Nick Haines ... visual effects artist
Katie Hamberger ... visual effects artist
William F. Hamilton ... systems administrator
Josh Handley ... stereoscopic compositor
Greg Hansen ... fx technical director
Matt Hansen ... visual effects artist
Derek Hanson ... stereo compositor: Stereo D
Reginald Harber Jr. ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Aisling Harbert ... lead stereo artist
Michael S. Harbour ... compositing supervisor
Kyle Hardin ... stereoscopic depth artist
Yoshihiro Harimoto ... creature technical director: Weta Digital
Nina Harlan ... compositor (as Nina Yoon)
Monica Harrion ... rotoscope artist
Emile Harvey ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Serena Hastie ... rotoscope artist: Weta Digital
Jessica Hee ... matchmover: Method Studios Vancouver
Alex Heffner ... lead stereoscopic artist
Quentin Hema ... digital paint supervisor: weta digital
Rachel Herbert ... layout technical director: Weta Digital
Veronica Hernandez ... rotoscope artist
Jordan Heskett ... visual effects
Afif Heukeshoven ... camera technical director
Nick Hiatt ... matte painter: Rodeo FX
Bryan M. Higgins ... roto supervisor
Erin Hill ... animation coordinator
Martin Hill ... visual effects supervisor: Weta Digital
Peter Hillman ... senior software developer: Weta Digital
Ryan Hirsh ... stereoscopic depth artist
Adam Hlavac ... stereoscopic depth artist
Irit Hod ... senior technical director: lighting
Timothy Hoffman ... senior lighting technical director
Joshua D. Holden ... stereoscopic depth artist
Robin Hollander ... digital compositor
Neha Hooda ... visual effects producer
Todd Hoppmeyer ... visual effects assistant
Sandy Houston ... roto supervisor: Weta Digital
Bryan Howard ... rigger: Soho VFX
Jason Lei Howden ... rotoscope and digital paint artist (as Jason Howden)
Colin Hui ... visual effects artist
Lucas Hull ... digital compositor: Stereo D
Stu Hunter ... roto artist
Katherine Hupp ... stereoscopic roto artist
Luan Huynh ... systems administrator
Damian Isherwood ... digital artist
Jason A. Jenkins ... stereoscopic roto artist
Marek Jezo ... digital artist: The Base Studio
Zahid Jiwa ... lead rotoscope artist: Method Studios
JoAnna Johnson ... stereo compositor: StereoD
Tim Johnson ... visual effects coordinator
Jeremy Jones ... stereoscopic artist
Henrik Jonsson ... digital effects artist: Atomic Arts
Corey Just ... stereoscopic depth artist
Miguel Kabantsov ... CG lead
Vijay Kadapatti ... stereo production coordinator
Joshua Kamau ... rotoscope artist
Stephen Karl ... camera technical director
Prateek Kaushal ... stereoscopic lead: Stereo D
Ryan Keely ... digital compositor
Ian Kelly ... stereoscopic roto artist
Kolby Kember ... depth artist
Simon D. Kern ... stereoscopic lead: Stereo D
Christian Kesler ... matte painter: Weta Digital
Nadav Kessous ... digital compositor
Ara Khanikian ... compositing supervisor: Rodeo FX
Filip Kicev ... lighter
Ben Kilgore ... creature technical director
Yoonkwan Kim ... pipeline developer
Oliver Kirchhoff ... camera technical director: Weta Digital
Kelly Knauff ... visual effects coordinator
Mike Knox ... data administrator
Gerry Kodo ... stereo compositor: Stereo D
Prasanna Kodpadi ... finaling artist (as Prasanna Kodapadi)
Alex Kramer ... senior camera technical director: Weta Digital
Lars Kramer ... camera td
Dmitri Krasnokoutski ... shader writer: Weta Digital
Martin Kulig ... camera technical director: Weta Digital
Sergei V. Kuzmin ... pre-vis production manager: Bazelevs
SangHun Kwon ... lighting artist
Jasmine Labelle ... visual effects accountant: Rodeo FX
Jonathan Laborde ... CG artist: Rodeo FX
Keith Lackey ... senior animation technical director: WETA Digital
Ken Lam ... compositor
Nancy Lamontagne ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Alberto Landeros ... digital compositor: method studios
Xavier Lapointe ... programmer: Rodeo FX
Warren Larkam ... visual effects production assistant
Tim Latham ... stereoscopic artist: Stereo D
Niña Laureles ... effects technical director: Method Studios (as Nina Laureles)
Gary Laurie ... matchmove technical director: Ivo Horvat VFX
Grant Lee ... second stereo paint lead: Stereo D
Jongju Lee ... animator: SPIN VFX
Paul Lemeshko ... visual effects artist
Sylvia T. Leung ... stereoscopic depth artist: StereoD
Mari Levitan ... stereo production coordinator
Dean Lewandowski ... layout technical director: Weta Digital
Sean Lewkiw ... digital effects supervisor
Michael Ligammare ... stereoscopic artist: Stereo D
Lisardo Liriano ... stereoscopic compositor
Shelly Lloyd-James ... visual effects coordinator (as Shelly Lloyd-Samson)
Jason Locke ... camera td
Shawn Lopez ... stereoscopic depth artist
Jade Lorier ... visual effects artist
Daniel Lu ... lead modeller/rigger: Soho VFX
Son Lu ... stereoscopic lead
Steven Luc ... stereoscopic depth artist
Craig Lyn ... visual effects supervisor
Brooke Lyndon-Stanford ... visual effects supervisor: Atomic Arts
Clayton Lyons ... visual effects coordinator
Kodie Mackenzie ... compositor
George Macri ... visual effects producer
Francois Madere ... visual effects artist
Arman Mafi ... stereoscopic depth artist
Allan Magled ... visual effects producer: Soho VFX
Oleg Magrisso ... creature technical director: weta digital
Carson Majors ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Yael Majors ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Daisuke Maki ... lighting technical director: Weta Digital
David Maldonado ... senior depth artist: Stereo D
Sebastian Maldonado ... stereoscopic roto artist
Brian Malmstrom ... rotoscope artist: Stereo D
Gabriel Mandala ... compositor
Roy Vincent Mann ... lead stereoscopic compositor
Jade Mansueto ... shader writer: Weta Digital
Pavan Maradia ... pipeline Technical assistant: Stereo D
Mike Marbery ... stereoscopic compositor
Jose Marin ... compositor: Stereo D
Jason Marlow ... camera td
Andrew Marquez ... stereoscopic artist
Tony Martin ... stereoscopic depth artist
Raymond Martinez III ... rotoscope artist
Damon Martinez ... stereo compositor
Dena Massenburg ... rotoscope artist
Kindra McCall ... depth artist / roto artist
Brandon Jay McCartney ... stereoscopic artist
Megan McCollum ... stereo compositor: Stereo D
David McCormick ... creature pipeline technical director
Russell McCoy ... digital paint supervisor
Damian McDonnell ... additional digital intermediate colorist
Riley McDougall ... visual effects coordinator: method studios
Jonathan Mcfall ... digital compositor
Bradley McFlinn ... rotoscope artist
Doran McGee ... stereoscopic depth artist
Steve McGillen ... senior compositor
Jeremy McKenzie ... layout technical director: Weta Digital (as Jeremy Ball)
Krista McLean ... matte painter
Steve McLeod ... visual effects editor: method studios
David McMahon ... stereo compositor: Stereo D
Donal McMullan ... production engineer
Renton McNeill ... production engineer: Weta Digital
Louise McNicholl ... layout department manager: Weta Digital
Shantel Medina ... stereo conversion artist
Darshan Mehta ... lighting/shot td
Gagan Mehta ... lighting technical director: Weta Digital
James Meikle ... visual effects editor
Juan Melgoza ... digital effects supervisor
Kevin Melia ... stereoscopic depth artist
Doug Melville ... visual effects production manager
Douglas Melville ... visual effects production manager: SPIN VFX
Mark Menaker ... desktop administrator
Carlos Mendoza Jr. ... senior stereoscopic compositor: StereoD
Anand Ramachandran Menon ... stereoscopic conversion (as Anand Ramachandran)
Abel Milanes ... compositing supervisor: Method Studios
David Miles ... digital production manager: Factory VFX (as David Miles Wolkind)
Luke Millar ... cg supervisor
David Miller III ... stereoscopic artist
Lizz Miller ... depth artist
Harsh Mistry ... layout technical director
Farhad Mohasseb ... lead compositor
Erick Montano ... stereoscopic artist
Alberto Montañés ... digital compositor: Weta Digital
Chris Montesano ... visual effects artist
Andy Moorer ... stereo fx supervisor
Declan Moran ... stereo compositor: StereoD
Sébastien Moreau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Sergio Morillo ... compositor: Atomic Arts
Jean-Francois Morissette ... lead matchmover: Rodeo FX
Simon Dean Morley ... production engineer
Immanuel Morris ... stereoscopic artist
William Morrison ... visual effects artist: Stereo D
Matt Mueller ... senior reference photographer
Mike Mulock ... animator
Arwen Munro ... vfx production manager: Weta Digital
Sergey Muravev ... artist: CGF (as Sergey Muraviev)
Carson Murdy ... stereoscopic artist: StereoD
Michael Murphy ... lead stereoscopic artist: Stereo D
Travis Murray ... stereo compositor: Stereo D
Scott Musselman ... stereoscopic depth artist
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositer
Vanessa Mylchreest ... visual effects artist
Emmi Nakagawa ... stereoscopic artist
Farzad 'Fuzz' Namdjoo ... stereoscopic lead
Mohan Narayanaswamy ... quality manager
Gerardo Navarro ... stereoscopic artist
Hector Navarro ... depth artist
Tony Neal ... digital effects artist: Atomic Arts
Pete C. Newbauer ... digital matte artist
Luke Ng ... stereo compositor
Wolfgang Niedermeier ... camera lead: Weta Digital
Jordan Nieuwland ... matte painter: Spin VFX
Reika Nishio ... senior matchmove artist
Tony Noel ... Stereoscopic Artist
Lisa Nolan ... visual effects artist
John Norris ... visual effects producer: The Aaron Sims Company
Chris O'Connell ... stereoscopic depth artist
Patrick O'Riley ... visual effects
Daniel O'Shaughnessy ... visual effects artist
James Ogle ... lead digital modeler
Grant Okita ... digital artist
Dave Olivares ... visual effects technical director
Nicholas Onstad ... digital compositor
Raphael Oseguera ... rotoscope artist
David A. Ostler ... lighting technical director: Weta Digital
Jared Otake ... digital compositor
Richard Owen ... tracking / layout artist
Michael Owens ... visual effects supervisor
Michael Paget ... layout technical director
Jinnie Pak ... visual effects producer
Earl Paraszczynec ... cg lead
Aaron Parry ... visual effects
Ritchie Pasiliao ... rotoscope artist
Anthony Passaniti ... depth artist/camera tracker: Stereo D Deluxe LLC
Yogesh Pathak ... senior stereo roto annotation artist
Demetrios Patsiaris ... stereoscopic roto artist
Helen Paul ... digital compositor / lighting technical director
Benoit Pelchat ... visual effects art director: Rodeo FX
Lyndsey Pendley ... stereoscopic compositor / stereoscopic paint artist
Daniel Perez ... stereoscopic depth artist
Eddie Perez ... stereo compositor
Binoy Peters ... senior production coordinator
Josh Peterson ... stereoscopic roto artist
Patrick Peterson ... layout technical director
Christine Petrov ... head of 2d: Method Vancouver
Chi Pham ... visual effects systems administrator
David Jeffrey Phillips ... stereo supervisor
Phets Phonasa ... depth artist
Jeremy Pickett ... cg supervisor
Ezra Pike ... stereo roto
Erik Ploneda ... stereoscopic depth artist: Stereo D
Vincent Poitras ... digital compositor: RodeoFX
Pete Polyakov ... visual effects artist
James Porter ... camera td
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmover: Rodeo FX
Malachi Pound ... production supervisor
Sam Prebble ... creature technical director: Weta Digital
Esdras Prudente ... rotoscope artist: Method Studios Vancouver
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial supervisor
Juan Carlos Quintana ... senior stereoscopic compositor
Gunnar Radeloff ... visual effects artist
Ula Rademeyer ... lead texture artist: Weta Digital
James Raiz ... matte painter
Karthic Ramesh ... digital compositor: Soho VFX
Kade Ramsey ... rotoscope artist: Weta Digital
Troy Ramsey ... senior paint artist: Weta digital
Craig Douglas Rattray ... rotoscope artist: Weta Digital
Justin Ray ... stereoscopic compositor
Jorge Razon ... cg supervisor
Marco Recuay ... visual effects supervisor: Scoundrel
Benjamin J. Reesing ... visual effects
William Reges ... stereoscopic artist: Stereo D
Patrick Reilly ... visual effects artist
Gerard Retulla ... stereoscopic depth artist
Pedro Luis Reyes ... stereoscopic compositor
Steve Rhee ... additional visual effects editor
Mike Rhone ... visual effects
Jason Richardson ... stereoscopic compositor
Leroy Riche ... stereoscopic depth artist
Bryce Rieger ... compositor: method studios
Mike Rim ... stereoscopic compositor
Agustin Rios ... depth artist
Alexandra Rizek ... visual effects production manager: Bazelevs
Arturo Rodriguez ... stereoscopic depth artist
Katherine Rodtsbrooks ... lead stereoscopic compositor
Lisa Dawn Rogolsky ... rotoscope artist
Casey Rolseth ... cg lead: Method Studios
Zachary J. Rose ... visual effects coordinator
Elliot Rosenstein ... fur groomer
Brogan Ross ... technical director (stereoscopic conversion)
Kuba Roth ... visual effects
David Rozenfeld ... compositor
Jance Rubinchik ... lead animator: Weta Digital
Tumi Rufai ... stereoscopic depth artist
Ryan Jae Wook Park ... visual effects artist
Ruben Salazar ... digital compositor
Dylan Sanchez ... digital compositor
Theodore M. Sandifer ... stereoscopic artist
German Sandoval ... stereoscopic artist
Eric Sanford ... lead stereoscopic compositor
Sankarasubramanian ... paint & rotoscoping supervisor: BOT VFX
Tiago Santos ... digital compositor
Mag Sarnowska ... compositor
K L Sateesh Varma ... bg prep artist
Davis Scott Porter Saunders ... stereoscopic supervisor
Eric Savino ... depth artist
Steve Sayer ... visual effects artist
Adrian Scherger ... stereoscopic assistant editor: StereoD
Sebastian H. Schmidt ... visual effects artist: Weta Digital
Marcus Schoo ... software developer
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto lead
Jameson Schultz ... stereoscopic lead: StereoD
Brian Schumacher ... stereoscopic supervisor
Raymond R. Scott Jr. ... stereoscopic roto artist
Michael Scott ... stereo compositor
Dennis Sedov ... visual effects production supervisor: Bazelevs
Carsten Seller ... animator
Keith Sellers ... senior compositor: Soho VFX
Paolo Emilio Selva ... software developer: Weta Digital
Den Serras ... senior technical artist: Deluxe
Paul Seyb ... visual effects
Marnie Shachar ... texture artist: weta digital
Rasoul Shafeazadeh ... matte painter
Hitesh Shah ... producer: BOT VFX
Stanislav Shapetskiy ... compositor
Sam Sharplin ... digital modeler: Weta Digital
Aurynn Shaw ... production engineer: weta digital
Ahmed Shehata ... CG supervisor: Spin VFX
William Sherak ... stereo executive producer (Stereo D)
Jay Shindell ... visual effects
Eric Sibley ... stereoscopic supervisor
Tim Sibley ... lead effects artist: SPIN VFX
Adnan Siddique ... lead roto artist
Keith D. Simpson ... rotoscope supervisor: The Base Studio
Kalyan Sirna ... matchmove artist: Rotomaker studios
Joao Sita ... digital compositor: RodeoFX
Lori Smallwood ... senior animation technical director
Stephen Smart ... wrangler: Weta Digital
Corey Smith ... stereoscopic compositor
Marc Smith ... camera TD: Weta Digital
Rick Smith ... digital compositor: Soho VFX
Robert Snyder ... compositor
Jordan Soles ... chief technology officer: Rodeo FX
Joseph Soloway ... rotoscope artist
Reyffer Sousa ... compositor: Atomic Arts
Jonas Sperl ... layout technical director: Weta Digital
Marco Spitoni ... previs artist
Stephen T. Spurlock ... stereo compositing artist
Srikanth ... paint lead: BOT VFX
Frederic St-Arnaud ... matte painter: Rodeo FX
Mike Stadnyckyj ... compositor
Albrecht Steinmetz ... camera lead: Weta Digital
Andrea R. Stephens ... production coordinator: Deluxe 3D
G. Allen Stewart ... stereoscopic conversion artist
Matteo Stirati ... modeller: Weta Digital
Joshua Stirling ... roto artist
Nicholas Stocker ... stereoscopic artist
Bobby Stockport ... visual effects artist
Justin Stockton ... layout technical director: Weta Digital
Frederick George Stuhrberg ... 3d scanning
Allison Sturdy ... stereoscopic depth artist
Kamalakar Suryavanshi ... stereo compositor
Adrian Sutherland ... digital compositor: Soho vfx
Josh Swanson ... compositor: Stereo D
Sarah Swick ... visual effects producer: Soho VFX
Mike Swiegot ... visual effects artist
Raqi Syed ... lighting technical director
Ronald Tacsion ... rotoscope artist
Ronen Tanchum ... effects technical director
Eric Tang ... lead creature technical director: Weta Digital
Rob Tasker ... digital compositor: Soho VFX
Brandon Taylor ... digital compositor
Beau Teora ... visual effects artist
Brandon Terry ... visual effects editor: Spin VFX
Christopher Terry ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Radley Teruel ... digital artist
Kieran Tether ... lighting technical director: Weta Digital
Craig Thomas ... visual effects production coordinator: Weta Digital
Patrick Thompson ... digital compositor
Eric Timm ... stereoscopic artist
Robert Tobin ... senior stereoscopic artist
Kar Hung Tom ... system administrator: Rodeo FX
Egor Tomskiy ... previz artist: animator
Audrea Topps Harjo ... creatures production manager: WETA Digital
Viviana Torrellas ... stereoscopic depth artist: Stereo D
Mariko Tosti ... shaders coordinator: Weta Digital
Benoit Touchette ... senior staff: Rodeo FX
Adrien Toupet ... effects technical director: Weta Digital
Joseph Towe ... junior compositor
Micole Toyloy ... senior digital artist: Factory VFX
Derek Tracy ... stereoscopic compositor
Khuong Tran ... stereo compositor: Stereo D
Tomas Tran ... Desktop Administrator
Tuong-Van Tran ... effects technical director
Mark Victor Trappett ... render wrangler
Chris Treichel ... stereo production coordinator: Stereo D
Marjolaine Tremblay ... senior staff: Rodeo FX
Gabriel Tremblay-Beauvais ... CG artist: Rodeo FX
John Treusch ... visual effects artist
John Trotter ... stereoscopic compositor
Adam Trowse ... digital compositor
Iyi Tubi ... paint and rotoscope artist: Atomic Arts
Melanie Rose Tucker ... stereoscopic compositor / stereoscopic painter
Barry R. Tuttle ... visual effects coordinator: The Base Studio
Kraig Tytus ... vfx assistant coordinator
Jimmy Uddo ... visual effects production assistant
Elliottness A. Valentin ... stereoscopic artist: Stereo D
Luke Vallee ... digital compositor
Josiah Van Arsdel ... stereo compositor: Stereo D
Sherin Varghese ... stereoscopic lead: Stereo D
Aurelio x. Vera Jr. ... lead stereoscopic compositor
Fabrice Vienne ... CG artist: Rodeo FX
Douglas Peter Viljoen ... rotoscope artist
Isaac Von Leu ... digital effects artist
Anton Voytenkov ... character rigger: Spin VFX
Reed Wade ... production engineer
Chris Walker ... lighting technical director: Weta Digital
Brenda R. Wallace ... production engineer
Kendrick Wallace ... visual effects producer
Gwyneth Walton ... visual effects artist
Jeffrey Warnhoff ... depth artist
Gregory Watkins ... rotoscope artist: Method Studios
Mark H. Weingartner ... visual effects director of photography
Ashley Whitaker ... visual effects
Faith Whitehead ... depth artist
Jason Wilson ... visual effects artist
Jay Wilson ... stereoscopic compositor
Nicholas Wilson ... senior digital modeler: Weta Digital
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Greg Winhall ... cg modeler
Andrew Winters ... visual effects artist
Chris Winters ... senior lighter
Garrett Winters ... layout technical director: Weta Digital
Teresa Winters ... layout technical director: Weta digital (as Teresa Hooper)
Paul Wojdylo ... lighting artist
Bruce Woloshyn ... sequence supervisor: Method Studios
Steve Won ... vfx line producer: Method Studios
Clare Woodford-Robinson ... digital modeler: Weta Digital
Noel Wright ... compositor
Peter M. Wu ... stereoscopic depth artist: Stereo D, LLC.
Trevor Wyatt ... rotoscope and matchmove coordinator
Piotr Fox Wysocki ... senior texture r&d and look dev artist
Junying Xu ... texture artist: Weta Digital
Tuba Yalcin ... effects technical director: Method Studios
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead
Jose Yapor ... visual effects artist
Viki Yeo ... texture artist: Weta digital
Michelle Yhan ... digital compositor: Soho VFX
Danyo Donghyun Yoon ... previs artist
Joyce Young ... lighting techical director: Weta Digital
Marvyn Young ... visual effects producer
Kian Zand ... digital compositor
Patrick Zentis ... matte painter
Tristan Zerafa ... digital compositor
Pedram Ziaei ... digital artist
Valery Zraghevsky ... concept artist
Pankaj Brijlani ... visual effects artist (uncredited)
Caleb Carr ... rotoscope artist (uncredited)
Cody Charfauros ... producer: rotoscopy (uncredited)
William Jackson ... digital artist (uncredited)
Hetal Jain ... visual effects producer (uncredited)
Raechel Kasprzak ... digital production manager (uncredited)
Goran Kocov ... lead matchmove artist (uncredited)
Scott Squires ... additional visual effects supervisor (uncredited)
Andy Wright ... render wrangler: weta digital (uncredited)
Edward Paul Yu ... compositor: Stereo D (uncredited)

Stunts 

Andy Abele ... stunts
Kenny Alexander ... stunts
Matt Baker ... stunts
Hunter Baxley ... stunts
Matt Berberi ... stunts
Lucas Bernard ... stunts
John Bernecker ... stunts
Christopher Berry ... stunts
Bob Brown ... stunts
Troy Brown ... stunts
Edrick Browne ... stunts
Chris Bryant ... stunts
Roy Burger ... stunts
Dieter 'Dietman' Busch ... stunts (as Dieter Busch)
Jay Caputo ... stunts
Jay Carrado ... stunts
Kyle Russell Clements ... stunts (as Kyle Clements)
J.J. Dashnaw ... stunts
Christopher Di Meo ... stunt performer
Shauna Duggins ... stunts
Doc Duhame ... stunts
Zack Duhame ... stunts
Justin Eaton ... stunts
Chris J. Fanguy ... stunts
Guy Fernandez ... stunts
Jeff Galpin ... stunts
David Scott Gaudin ... stunts
Adam Gomez ... stunts
Nelson Greaves ... stunts
Thomas Robinson Harper ... stunts
Will Harper ... stunts
Regis Harrington ... stunts
Freddie Hice ... stunts
Ronan Hice ... stunts
Jace Jeanes ... stunts
James Juckem ... stunts
Jacob Kabel ... stunts
Janice Knox ... stunts (as Janice Knox-Little)
Matt Kutcher ... stunts
Theo Kypri ... stunts
Don Lee ... fight coordinator (as Don L. Lee) / stunt coordinator: second unit (as Don L. Lee)
David A. Little ... stunts
Travis Wade Locke ... stunts (as Travis Locke)
Billy D. Lucas ... stunts
Dave Macomber ... stunt double: Dominic Cooper / stunts
Sam Malone ... stunts
Kyle McCasland ... stunts
John Medlen ... stunts
Brandon Melendy ... stunts
Michael Moody ... stunt performer
Chris Palermo ... stunts
Alec Rayme ... stunts
Justin Riemer ... stunts
Larry Rippenkroeger ... stunts
Mic Rodgers ... stunt coordinator
Eric R Salas ... stunts (as Eric Salas)
Alex Schoenauer ... stunts (as Alex Buciellato Schoenauer)
Lew Scott ... stunts
Wesley Scott ... stunts
Matthew R. Staley ... stunts
Larnell Stovall ... stunts
Ronn Surels ... stunts
Richard C. Taylor ... stunts (as Rich Taylor)
Betty Thompson ... stunts
Mallory Thompson ... stunts
Tim Trella ... stunts
Igor Tsay ... fight choreographer
Eric VanArsdale ... stunts
Lee Whittaker ... stunts
Joe Williams ... stunts (as Joe Nin Williams)
Mike Wilson ... stunts
Dana Woods ... stunts (as Dana Michael Woods)
Scott Workman ... stunts
Danny Wynands ... stunts (as Dan Wynands)
John Zimmerman ... stunts
Lucas Bernard ... utility stunts (uncredited)
Jay Caputo ... stunt rigger (uncredited)
Shauna Duggins ... stunt double: Erin Wasson (uncredited)
Justin Eaton ... stunt double: Benjamin Walker (uncredited)
Chris J. Fanguy ... utility stunts (uncredited) / water safety (uncredited)
Jeff Galpin ... utility stunts (uncredited)
Scott Helgert ... stunt performer (uncredited)
Matt Kutcher ... utility stunts (uncredited)
Don Lee ... co-stunt coordinator (uncredited)
Kyle McCasland ... stunt wrangler (uncredited)
Shane Rangi ... stunt performer (uncredited)
Eric R Salas ... water safety (uncredited)
Aaron Toney ... stunt double: Anthony Mackie (uncredited)
Eric VanArsdale ... water safety (uncredited)
Lee Whittaker ... key stunt rigger (uncredited) / stunt coordinator: second unit (uncredited)
John Zimmerman ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Tarik Naim Alherimi ... best boy electric
Michael Applebaum ... additional camera operator: second unit
Jason Augustin ... electrician
Rocky Babcock ... libra head operator
Patrick Barnes ... technocrane operator
Maxwell Beard ... grip
Russell Beard ... rigging electric
Michael S. Beckman ... lighting technician: California unit
Barry Blackman ... rigging grip
Autumn Boh ... first assistant camera: second unit
Nathan Borck ... digital imaging technician
Sarah Bowman ... "a" camera second assistant
Wesley Bryant ... second unit lighting technician
Scott Calcagno ... rigging grip
A. Anthony Cappello ... first assistant camera
Joe Cassano ... grip: second unit
Michael Ciancio ... phantom camera technician
Joseph V. Cicio ... camera operator
Andy Clapp ... second unit gaffer / stage rigging gaffer
Alex Clark ... camera operator
Jarrid Clinkinbeard ... rigging electrician
Kenneth Coblentz ... dolly grip: re-shoots / grip
Rene Crusto ... rigging grip
Brian Dallas ... rigging electrician
Crystal Dallas ... rigging electrician
Collin Davis ... "a" camera operator: 2nd unit
Andrew Degnan ... first assistant camera: "b" camera, additional photography
Louie DeMarco ... first assistant: second unit
Eric DePoorter ... best boy rigging grip
Ferdinand Duplantier Jr. ... rigging gaffer
Stephen Early ... key second assistant camera: plate unit
Rowland Egerton ... best boy rigging grip
Troy Felder ... lighting technician
Guy Fernandez ... electrician
Brad Garris ... electrician
Matthew Gaumer ... second assistant camera
Cody Gautreau ... film loader: second unit
Everett Grant ... lighting technician
Tom Graves ... assistant video
Daniel Greenup ... electrician
Shane E. Gros ... grip
Mark Haas ... rigging tie down grip
Christian Hardy ... additional grip
Tony Hart ... assistant camera
Tim Hawn ... lighting technician: second unit
Brad Heiner ... grip
John C. Hoffler Jr. ... film loader
Richard T. Hoover ... dolly grip: "a" camera
Stan Hoyt ... rigging grip
Kyle Jenkins ... video utility
Willow Jenkins ... additional photography: hd video assist
McKay Johnson ... phantom technician
Franklin Jones II ... key rigging grip
Ryan Lamy ... rigging electrician
Richard Landry ... dimmer board operator / electrician
Justin LeBlanc ... electrician / second assistant camera: second unit
Loui J. LeRoy ... assistant camera: second unit
Kevin Lippincott ... rigging electric best boy
Lisa Long ... second assistant camera: b camera, second unit
Kevin Luster ... grip
Byron Marigny ... rigging electrician
Griffin McCann ... second assistant camera
Bill McConnell Jr. ... second assistant camera
BJ McDonnell ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Mason McGuire ... rigging electric: reshoots
Aeron McKeough ... film loader
Christopher Meydrich ... rigging electric
Marcus Mizelle ... grip: second unit
Jamie Moreno ... lighting technician
Tony Muller ... a camera second assistant: second unit
Paul Olinde ... gaffer
Josh Oliver ... rigging electric: reshoots
Jerone A. Ordon Sr. ... company grip / grip
Max Patrucco ... grip: second unit
Paul Rahfield ... film loader: second unit
Richard Rammee ... grip
Patrick Ready ... data workflow supervisor
Patrick Redmond ... libra head operator
Raul Riveros ... digital imaging technician: second unit
Donald Roth ... rigging grip
Declan Ryan ... balloon light technician
Jacob Sauerbrey ... electrician
Giorgio Scali ... director of photography: second unit
Derek A. Schwebel ... video assistant: re-shoots
Codie Scott ... first grip / grip / grip: second unit
James Selph ... key grip: second unit
Gary W. Shaw ... grip
Bartholomew Singer ... assistant camera
John St. Laurent ... data management technician: additional photography
Brian Stegeman ... digital imaging technician: second unit
Keegan Stokley ... grip: second unit
Jonathan Stoll ... grip
Tommy Tieche ... first assistant camera: "a" camera
Aaron Toups ... rigging grip
Mark Toups ... best boy rigging grip
Remi Tournois ... additional camera operator: main unit / camera operator: "b" camera, second unit / steadicam operator: second unit
Robb W. Turner ... lamp operator
Jesse Valenzuela ... rigging electrician
Chad Vanko ... balloon light technician
Stephen Vaughan ... still photographer
John Vinson ... additional company grip
Jason Vowell ... video assist
Ryan Watson ... rigging grip
Kristopher Weaver ... lighting technician: re-shoots
Scott Wells ... best boy rigging grip
Spencer Wilcox ... dolly grip: "b" camera
Travis Williams ... grip
Marvin Wright ... rigging electric
Andy Young ... rigging grip

Animation Department 

Moragot Bodharamik ... previs animator
Stephen Clee ... animator
Nick Fredin ... animator: Weta Digital
Peter Giliberti ... animation supervisor
Juani Guiraldes ... animator: Weta Digital
Matthew Lajoie ... animator
Julian Legge ... animator
Merlin Bela Wassiij Maertz ... animator
Anthony McIndoe ... senior animator
Tom Meade ... animation technical director
Erin Nicholson ... CG artist
Andrew Park ... animator
Carol Prince ... CG artist
Nitin Singh ... CG artist
Celso Teixeira ... CG artist
Edwina Ting ... animator
Vladimir Tkachenko ... previz artist
Jonathan Wolfe ... main title animator
Roland Vallet ... animator (uncredited)

Casting Department 

Kim Barnard ... dance casting
Robin Batherson ... casting director: extras
Joe Cappelletti ... adr voice casting
Jason Landry ... extras casting
Meagan Lewis ... location casting: New Orleans
Kara Lipson ... casting associate
Marcy Punch ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Adducci ... costume co-ordinator
Gayle Anderson ... set costumer
Michelle Bohn ... seamstress
Michelle l Boucher ... seamstress
Toby Bronson ... key set costumer
Luca Canfora ... milliner
Suzanne M.B. Chambliss ... costumer
Anne Cicero ... costume buyer
Julie Ebel ... costumer (as Julie Ann Ebel)
Andree Fortier ... key fitting costumer
James Irvin Gates ... tailor
Benj Gibicsar ... costumer
Ashley Heathcock ... costumer / trainee ager/dyer
Rebecca Higginson ... key set costumer
Heidi Howell ... set costumer
Bryn Scott Hubbard ... costume assistant (as Bryn Hubbard)
Dawn Huertas Arevalo ... seamstress
Joni M. Huth ... seamstress
Enrica Iacoboni ... costume department intern
Aurora Knox ... assistant tailor
Frances LeCompte ... seamstress / tailor
Giovanni Lipari ... costume shop supervisor
Shonta T. McCray ... costumer
Janet Melody ... ager/dyer
Heather Rae Miller ... set costumer
Patrick O'Driscoll ... key military costumer
Jamie Ognibene ... costume assistant
Michael Pawlicki ... wardrobe assistant
Enzo Serafino Pellegrino ... ager/dyer: Italy (as Serafino Pellegrino)
Marco Piemontese ... costume workshop supervisor
Lexi Price ... set costumer
Nava R. Sadan ... key costumer
Nick Scarano ... costume supervisor
Jacqueline Shulman ... costumer
Laura Faye Sirkin-Brown ... seamstress
Hayley Stuppel ... set costumer
Michelle Toledo ... costumer
Pamela Waggoner ... costumer
Stephen Daniel Wayne ... wardrobe production assistant

Editorial Department 

Milton Adamou ... stereoscopic post supervisor
Michael Buck ... stereoscopic assistant editor
Stephen Ceci ... digital lab manager
Marisa Clayton ... digital intermediate producer
David Cowles ... stereoscopic on-line editor
Scott Douglas ... stereoscopic assistant editor
Valance Eisleben ... senior digital intermediate conform editor
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor
Daniel M. Nussbaum ... second assistant editor
Carrie Oliver ... digital conform editor
Thomas Overton ... dailies engineer
Melissa Remenarich ... first assistant editor (as Melissa Remenarich-Aperlo)
Pearce Roemer ... editorial assistant
Matvey Shatz ... post production consultant
Lindsay Tessier ... post-production assistant
Tom Forletta ... colorist: final video (uncredited)
Harry Muller ... color timer (uncredited)

Music Department 

Alex Belcher ... technical score engineer
Al Clay ... music score mixer
Stephen Coleman ... orchestrator
Jack Dolman ... music editor
Matt Dunkley ... additional orchestrations
Frank J. Garcia ... music production assistant
Gavin Greenaway ... conductor
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Steven Kofsky ... music production services
Daniel Kresco ... score album mixer
Dominic Lewis ... composer: additional music
Matthew Margeson ... composer: additional music
Benjamin R. Robinson ... score technical engineer
Mikael Sandgren ... music editor
Daniel J. Stimac ... score mixing assistant
Jill Streater ... supervising music copyist
Jeanette Surga ... music editor
Nick Wollage ... score engineer
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Morris Aroesti ... driver
Virgil Bienemy ... driver
Charley Bob Burnham ... transportation coordinator
Corey T. Dudley ... driver
Bart Figueiredo ... driver
Robert Jepson ... driver
Lionel C. Johnson ... driver
Alan Kaminsky ... transportation captain
Brian Kay ... transportation captain
Phuong Pham ... driver
Jesse Quiet ... driver
Jeff Rachal ... driver
Albert Samson ... transportation captain
Dave Woodcock ... driver
Christy Zeller ... transportation dispatcher

Other crew 

Heather Babineaux ... key craft service
Kim Barnard ... choreographer
Jane Bickford ... studio teacher
Bruce Bishop ... production assistant
Erin Booth ... production assistant
Amanda Brand ... unit publicist
Christina Bright ... cast assistant: Mary Elizabeth Winstead
George Brooks ... boat captain
Ben Brunkhardt ... historical consultant
Ashley Bunge ... location assistant
Ray Burger ... wrangler
David Bush ... set production assistant: second unit
Kris Butler ... set medic
Cecilia Cardwell ... studio teacher
Andrew Carlson ... production assistant
Ardy Brent Carlson ... key production assistant: additional photography
Tom Caster ... production assistant
Clay Chamberlin ... stand in: Benjamin Walker
Jason Chandler ... set production assistant
Felder Charbonnet ... stand-in
Edward J. Clare ... stand-in for frank brennan
Benton Collinsworth ... production assistant
Christy M. Corb ... set medic: additional photography
Brandon Cordon ... production assistant / stand-in
Brian James Cote ... construction accountant
Justin Coulter ... set production assistant: second unit
Alan Crawford ... craft service
Amanda Curry ... first assistant accountant
Kera Dacy ... second assistant accountant
Alicia Dean ... production assistant
Gil Dean ... wrangler
Karen Dean ... accounting clerk
Matthew Derba ... clearance coordinator / production secretary
Michael Dittmar ... location assistant
Anthony Dixon ... production assistant
Chelsea Donison ... basecamp production assistant: second unit
Sean J. Donnelly ... set production
Zack Earl Edwards ... additional set production assistant
Mary Frances Eglin ... second unit script supervisor
Erin E. Fitzgerald ... additional photography production assistant
Matthew Ford ... set medic: 2nd unit
Jason Frannino ... snake wrangler
Charlie French ... locations
Dustin Frost ... production assistant
Gregory Allen Gabroy ... stand-in
Jeff Galpin ... alligator wrangler / snake wrangler
Jeffrey Gladu ... lead payroll accountant
Santho Goonwardene ... assistant to Mr. Bekmambetov: additional photography (as Santho Goonewardne)
Josephine L. Gordon ... craft service assistant
Lori Grabowski ... script supervisor (additional script supervisor)
Nelson Greaves ... assistant to Mr. Bekmambetov
Matthew K. Grigsby ... production accountant
Justin Groetsch ... production coordinator: additional photography
Dan Gutierrez ... set production assistant: second unit
Thirl Haston ... marine coordinator (as Thirl R. Haston)
Elias Heartnet ... production assistant
Deuce Hedrick ... production secretary
Allan Henry ... motion capture performer
Shelley Hinson ... craft service: reshoots / key craft service
Annie Holstein ... production assistant
Elston Howard ... location manager
Warner Todd Huston ... production assistant
John Jabaley ... location scout
Rachel Jacob ... production assistant
Ari Joffe ... set production assistant
Kaylee Johnson ... production secretary: reshoots
Ted Kantrow ... caterer: Location Gourmet
Daniel Kepler ... main titles: production coordinator
Jeremy Kirkland ... production assistant
Janice Knox ... horse wrangler (as Janice S. Knox)
Noah Korff ... set production assistant
Ashley Lambert ... adr loop group
Stephen LeBlanc ... location manager
David Little ... horse wrangler
Brandon Lohstreter ... craft service assistant
Andy Luce ... production assistant
Jessica Luebe ... assistant production office coordinator
Darren Manzari ... production assistant
Bryce Marshall ... location production assistant
Krystal Mathiesen ... first assistant accountant
Robert K. McCasland ... wrangler
Jordan McKown ... production assistant
David Midgen ... titles producer
Callie Moore ... production assistant
Dennis J. Moore ... wrangler
Molly Murray ... payroll accountant / payroll accountant: additional photography
Michael D. Nes ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Kathy Chambless Oliver ... production coordinator
Jesse Michael Owen ... production assistant
Manny Penton ... set production assistant
Rachel Perez ... set production assistant: basecamp
Dirk Peterson ... wrangler
Chris Petro II ... reenactment coordinator
Annie Poirier ... assistant production coordinator
Brie Puneky ... cast assistant
Jennifer Ramirez ... stand-in: Robin McLeavy
Bradley Randall ... production assistant
Ellis Randolph ... wrangler
James Rawlings ... utility stand-in
Nick Reasons ... office production assistant
Ronnie Reeves ... wrangler
Darren Richardson ... ADR Voice Artist
Ryan Robison ... production assistant
Brett Roedel ... production assistant
Brian Roedel ... set production assistant: second unit
Blake Roussel ... production assistant
Adam Ryan ... key set medic
Rebecca R. Ryan ... producers asssistant
Howard Samuelsohn ... dialect coach: adr
Ashley Renee Saunders ... travel coordinator
Derek A. Schwebel ... craft service assistant
Caroline Seale ... additional set production assistant
Francine Segal ... head dialect coach
Brett P. Smith ... key second assistant accountant
Paula Stier ... production coordinator: second unit
Eric Stratemeier ... snake wrangler
Darren Sumner ... stand-in
Sharon Swan ... assistant payroll accountant
A.J. Timmcke ... assistant production coordinator: additional photography
Jimmy Uddo ... production assistant (as James Uddo)
Marc Uddo ... key set production assistant
Warren Upson ... production assistant
Sheila Waldron ... script supervisor
Charles Dillon Ward ... production assistant (as Dillon Ward)
Derrick Bentley Wells ... location assistant
Alexander B. Williams ... key craft service: second unit
Spencer R. Williams ... set production assistant: additional photography
Eric Scott Williamson ... production assistant
Ashley Wright ... production assistant: reshoots
Sean Paul Braud ... snake wrangler (uncredited)
Gregory Earls ... post production coordinator (uncredited)
Alexander B. Hill ... codex production assistant (uncredited)
Maggie Munro ... production assistant (uncredited)
Tom Proctor ... snake wrangler (uncredited)
Ronnie Reeves ... boss wrangler (uncredited)
Mark Smith ... additional office production assistant (uncredited)
Charles Dillon Ward ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page