Edit
Downton Abbey (TV Series 2010–2015) Poster

(2010–2015)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Brian Percival ... (6 episodes, 2010-2012)
David Evans ... (6 episodes, 2012-2015)
Philip John ... (6 episodes, 2013-2015)
Andy Goddard ... (5 episodes, 2011-2012)
Catherine Morshead ... (5 episodes, 2013-2014)
Minkie Spiro ... (5 episodes, 2014-2015)
Brian Kelly ... (4 episodes, 2010-2011)
Michael Engler ... (4 episodes, 2014-2015)
Ben Bolt ... (2 episodes, 2010)
Ashley Pearce ... (2 episodes, 2011)
James Strong ... (2 episodes, 2011)
Jeremy Webb ... (2 episodes, 2012)
Edward Hall ... (2 episodes, 2013)
Jon East ... (1 episode, 2013)

Series Writing Credits  

Julian Fellowes ... (creator) (52 episodes, 2010-2015)
Tina Pepler ... (1 episode, 2010)
Shelagh Stephenson ... (1 episode, 2010)

Series Cast  

...
 Robert Crawley, Earl of Grantham (52 episodes, 2010-2015)
...
 Lady Edith Crawley (52 episodes, 2010-2015)
...
 Charles Carson (52 episodes, 2010-2015)
...
 John Bates (52 episodes, 2010-2015)
...
 Lady Mary Crawley (52 episodes, 2010-2015)
...
 Anna Bates / ... (52 episodes, 2010-2015)
...
 Thomas Barrow (52 episodes, 2010-2015)
...
 Mrs. Hughes (52 episodes, 2010-2015)
...
 Cora Crawley, Countess of Grantham (52 episodes, 2010-2015)
...
 Daisy Mason / ... (52 episodes, 2010-2015)
...
 Mrs. Patmore (52 episodes, 2010-2015)
...
...
 Isobel Crawley (51 episodes, 2010-2015)
...
 Joseph Molesley (46 episodes, 2010-2015)
...
 Tom Branson (45 episodes, 2010-2015)
...
 Dr. Clarkson (34 episodes, 2010-2015)
...
 Sarah O'Brien (25 episodes, 2010-2012)
...
 Matthew Crawley (25 episodes, 2010-2012)
...
 Baxter (23 episodes, 2013-2015)
...
 Lady Rose MacClare (21 episodes, 2012-2015)
...
 Lady Sybil Crawley / ... (20 episodes, 2010-2012)
...
 Lady Rosamund Painswick (18 episodes, 2010-2015)
...
 Alfred Nugent (17 episodes, 2012-2013)
...
 Jimmy Kent (17 episodes, 2012-2014)
...
 Ethel Parks (16 episodes, 2011-2012)
...
 Spratt (16 episodes, 2013-2015)
...
 Lord Merton (16 episodes, 2012-2015)
...
 Mr. Mason (16 episodes, 2011-2015)
...
 Ivy Stuart (15 episodes, 2012-2013)
...
 William Mason (12 episodes, 2010-2011)
...
 Anthony Gillingham (12 episodes, 2013-2014)
...
 Andy (11 episodes, 2014-2015)
Howard Ward ...
 Sergeant Willis (11 episodes, 2014-2015)
...
 Tim Drewe (11 episodes, 2013-2015)
...
 Charles Blake (9 episodes, 2013-2014)
...
 Gwen Dawson / ... (8 episodes, 2010-2015)
...
 Miss Denker / ... (8 episodes, 2014-2015)
...
 Sarah Bunting (8 episodes, 2013-2014)
...
 Reverend Travis (8 episodes, 2011-2015)
...
 Henry Talbot (7 episodes, 2014-2015)
...
 Lavinia Swire (7 episodes, 2011)
...
 Sir Anthony Strallan (7 episodes, 2010-2012)
Emma Lowndes ...
 Mrs. Drewe / ... (7 episodes, 2014-2015)
...
 George Murray (7 episodes, 2010-2014)
...
 Bertie Pelham (7 episodes, 2014-2015)
...
 Michael Gregson (7 episodes, 2012-2013)
Patrick Brennan ...
 Mr. Dawes / ... (7 episodes, 2014-2015)
...
 Evelyn Napier (7 episodes, 2010-2015)
...
 Sir Richard Carlisle (6 episodes, 2011)
...
 Prince Kuragin (6 episodes, 2014)
Jason Furnival ...
 Craig (6 episodes, 2012)
...
 Atticus Aldridge (6 episodes, 2014-2015)
Neil Bell ...
 Durrant (5 episodes, 2012)
Helen Sheals ...
 Postmistress / ... (5 episodes, 2010-2014)
...
 Edna Braithwaite (5 episodes, 2012-2013)
...
 Mabel Lane Fox (5 episodes, 2014)
...
 Laura Edmunds (5 episodes, 2015)
...
 Jane Moorsum (4 episodes, 2011)
...
 Mrs. Bird (4 episodes, 2010-2012)
...
 Charlie Rogers (4 episodes, 2014-2015)
Nigel Harman ...
 Green (4 episodes, 2013)
Christine Mackie ...
 Daphne Bryant (4 episodes, 2011-2012)
...
 Lady Sinderby (4 episodes, 2014)
...
 Jack Ross (4 episodes, 2013)
...
 Lord Sinderby (4 episodes, 2014)
...
 Amelia Cruikshank (4 episodes, 2015)
...
 Lady Shackleton (4 episodes, 2013-2015)
...
 Simon Bricker (4 episodes, 2014)
...
 Hugh 'Shrimpie' MacClare, Marquess of Flintshire / ... (4 episodes, 2012-2015)
...
 Audrey (4 episodes, 2015)
Lionel Guyett ...
 Taylor (3 episodes, 2010)
...
 Martha Levinson (3 episodes, 2012-2013)
Bernard Gallagher ...
 Bill Molesley (3 episodes, 2010-2013)
Nicky Henson ...
 Charles Grigg (3 episodes, 2010-2013)
Louis Hilyer ...
 Inspector Vyner (3 episodes, 2014)
...
 Horace Bryant (3 episodes, 2011-2012)
...
 Major Charles Bryant (3 episodes, 2011)
Christopher Rozycki ...
 Count Rostov (3 episodes, 2014)
Richard Teverson ...
 Dr. Ryder (3 episodes, 2012-2015)
...
 Terence Sampson (3 episodes, 2013)
Charlie Anson ...
 Larry Grey / ... (3 episodes, 2012-2015)
...
 Vera Bates (3 episodes, 2011)
Joncie Elmore ...
 John Pegg (2 episodes, 2013)
Paul Putner ...
 Mr. Skinner (2 episodes, 2015)
...
 Henry Lang (2 episodes, 2011)
Fergus O'Donnell ...
 John Drake (2 episodes, 2010-2011)
...
 Archbishop of York (2 episodes, 2012)
...
 Sir John Bullock (2 episodes, 2013)
Andrew Westfield ...
 Lynch (2 episodes, 2010)
Karl Haynes ...
 Dent (2 episodes, 2012)
...
 Duchess of Yeovil (2 episodes, 2013)
Devon Black ...
 Receptionist (2 episodes, 2014-2015)
...
 Mrs. Drake (2 episodes, 2010-2011)
...
 Mrs. Bartlett (2 episodes, 2012)
Jake Rowley ...
 Paparazzo (2 episodes, 2015)
Hayley Jayne Standing ...
 Lucy (2 episodes, 2015)
Mark Penfold ...
 Mr. Charkham (2 episodes, 2012)
...
 Susan MacClare, Marchioness of Flintshire (2 episodes, 2012-2014)
...
 Reed (2 episodes, 2012)
John Voce ...
 Photographer (2 episodes, 2012-2015)
Ged Simmons ...
 Turner (2 episodes, 2012)
Stephen Ventura ...
 Davis (2 episodes, 2011)
...
 Lady Manville (2 episodes, 2012-2014)
Alastair Bruce ...
 Brancaster Butler / ... (2 episodes, 2013-2015)
...
 Judge (1 episode, 2011)
...
 Rita Bevan (1 episode, 2015)
Martin Walsh ...
 Mr. Finch (1 episode, 2015)
...
 Duke of Crowborough (1 episode, 2010)
...
 Stowell (1 episode, 2014)
Augusta Woods ...
 Hotel Maid (1 episode, 2014)
Mark Morrell ...
 Mr. Fairclough (1 episode, 2015)
Kate Bowes Renna ...
 Heckler (1 episode, 2010)
Colin R. Campbell ...
 Man at Smithy (1 episode, 2010)
...
 Joe Burns (1 episode, 2010)
...
 Kemal Pamuk (1 episode, 2010)
Danny Burns ...
 Stretcher Bearer (1 episode, 2011)
Howard Gossington ...
 Veteran (1 episode, 2011)
Kenneth Bryans ...
 Nield (1 episode, 2012)
...
 Nanny West (1 episode, 2013)
...
 Harold Levinson (1 episode, 2013)
...
 Billy (1 episode, 2015)
...
 Sir Michael Reresby (1 episode, 2015)
Elizabeth Hill ...
 Nurse (1 episode, 2010)
Greg Hobbs ...
 Heckler (1 episode, 2010)
...
 Artificial Limbs Man (1 episode, 2010)
Thomas Campbell ...
 Captain Smiley (1 episode, 2011)
Gwendolen Chatfield ...
 White Feather Girl (1 episode, 2011)
...
 Terence Margadale (1 episode, 2012)
...
 Kiernan Branson (1 episode, 2012)
Jamie de Courcey ...
 Liberal Candidate (1 episode, 2010)
Richard Hawley ...
 NCO (1 episode, 2010)
Jonathan Jaynes ...
 Postmaster (1 episode, 2010)
...
 Lord Hepworth (1 episode, 2011)
...
 White Feather Girl (1 episode, 2011)
...
 Mr. McCree (1 episode, 2012)
...
 Madeleine Allsopp (1 episode, 2013)
Ian Kelly ...
 Doctor at Moorfields Hospital (1 episode, 2010)
Marcus Kelly ...
 Thug (1 episode, 2010)
Perry Millward ...
 Paperboy (1 episode, 2010)
Martin Reeve ...
 Clerk (1 episode, 2010)
Dean Williamson ...
 Farmer (1 episode, 2010)
Jeremy Clyde ...
 General Robertson (1 episode, 2011)
Dominic Kemp ...
 Jury Foreman (1 episode, 2011)
...
 Lord Aysgarth (1 episode, 2013)
...
 John Harding (1 episode, 2015)
Charlotte Hamblin ...
 Lady Anne Acland (1 episode, 2015)
Graham Padden ...
 Army Doctor (1 episode, 2011)
...
 Defense Barrister (1 episode, 2011)
...
 Major Patrick Gordon (1 episode, 2011)
Terence Harvey ...
 Jarvis (1 episode, 2012)
Yves Aubert ...
 Arsene Avignon (1 episode, 2013)
...
 Prince of Wales (1 episode, 2013)
Simon Lowe ...
 Maître d' (1 episode, 2013)
Dean Ashton ...
 Evans (1 episode, 2014)
Gerard Mcdermott ...
 High Sheriff (1 episode, 2010)
...
 Lieutenant Edward Courtenay (1 episode, 2011)
Tony Pritchard ...
 Prison Officer (1 episode, 2011)
Shaun Hennessy ...
 Tug-of-War Judge (1 episode, 2012)
...
 Waiter (1 episode, 2013)
Kieran Hodgson ...
 First Student (1 episode, 2013)
...
 Freda Dudley Ward (1 episode, 2013)
...
 Porter (1 episode, 2014)
Sean McKenzie ...
 Mr. Bromidge (1 episode, 2010)
...
 Medical Officer (1 episode, 2011)
Nick Sampson ...
 Prosecution Barrister (1 episode, 2011)
John Henshaw ...
 Jos Tufton (1 episode, 2012)
Edmund Kente ...
 Mead (1 episode, 2012)
...
 Sir Philip Tapsell (1 episode, 2012)
Tristan Beint ...
 Waiter (1 episode, 2013)
...
 Second Student (1 episode, 2013)
Stephen Critchlow ...
 John Ward, MP (1 episode, 2013)
...
 Sam Thawley (1 episode, 2013)
Ben Bradshaw ...
 Chemist (1 episode, 2014)
Trevor Cooper ...
 Mr. Glover (1 episode, 2015)
...
 Sir John Darnley (1 episode, 2015)
Erin Surtees ...
 School Child (1 episode, 2015)
...
 Stretcher Bearer (1 episode, 2011)
Stephen Omer ...
 Registrar (1 episode, 2011)
...
 Marigold Shore (1 episode, 2011)
...
 General Sir Herbert Strutt (1 episode, 2011)
...
 Mavis (1 episode, 2012)
...
 Taxi Driver (1 episode, 2012)
...
 Tough Man at Dance (1 episode, 2013)
...
 Ethan Slade (1 episode, 2013)
Simon Lawson ...
 Man in Chemist (1 episode, 2014)
Hannah Wood ...
 Brancaster Kitchen Maid (1 episode, 2014)
Rick Bacon ...
 Mr. Henderson (1 episode, 2015)
Lucas Culff ...
 School Child (1 episode, 2015)
...
 Sergeant Stevens (1 episode, 2011)
...
 Wilkins (1 episode, 2012)
Kiri Te Kanawa ...
 Dame Nellie Melba (1 episode, 2013)
Issy Van Randwyck ...
 Nurse (1 episode, 2013)
...
 Waitress (1 episode, 2014)
...
 Hairdresser (1 episode, 2014)
...
 Chemist's Assistant (1 episode, 2014)
...
 Princess Irina (1 episode, 2014)
...
 Judge (1 episode, 2015)
Peter Hamilton Dyer ...
 Racing Commentator (1 episode, 2015)
Nicholas Lumley ...
 Auctioneer (1 episode, 2015)
Ian Marr ...
 Abbey Visitor (1 episode, 2015)
Jane Wenham ...
 Mrs. Bates (1 episode, 2010)
...
 Arresting Officer (1 episode, 2011)
David Acton ...
 Doctor (1 episode, 2013)
Joshua Richards ...
 Stall Holder (1 episode, 2013)
...
 Farmer (1 episode, 2013)
...
 Lady Anstruther (1 episode, 2014)
Alex McNally ...
 Cab Driver (1 episode, 2014)
Rupert Frazer ...
 Neville Chamberlain (1 episode, 2015)
...
 Mrs. Pelham (1 episode, 2015)
Milly Thomas ...
 Abbey Visitor (1 episode, 2015)
David Sibley ...
 Hospital Doctor (1 episode, 2011)
Nigel Betts ...
 Farmer (1 episode, 2013)
Louise Calf ...
 Kitty Colthurst (1 episode, 2014)
Tom Morley ...
 Abbey Visitor (1 episode, 2015)
Philip Scott-Wallace ...
 Stage Door Keeper (1 episode, 2013)
...
 Tim Grey (1 episode, 2014)
...
 Dinner Guest (1 episode, 2014)
...
 Mrs. Elcot (1 episode, 2014)
Wendy Albiston ...
 Abbey Visitor (1 episode, 2015)
...
 Sir Mark Stiles (1 episode, 2015)
William Travis ...
 Stall Keeper (1 episode, 2012)
Tony Turner ...
 Inspector Stanford (1 episode, 2012)
...
 Footman (1 episode, 2013)
Oliver Ashworth ...
 Wireless Technician (1 episode, 2014)
Sophie Cosson ...
 Prostitute (1 episode, 2014)
Alice Patten ...
 Diana Clark (1 episode, 2014)
David Keeling ...
 Abbey Visitor (1 episode, 2015)
...
 Thug (1 episode, 2012)
Jon Glover ...
 King George V (1 episode, 2014)
...
 Hotel Porter (1 episode, 2014)
James Phelips ...
 Waiter (1 episode, 2014)
...
 Child (1 episode, 2015)
Guy Williams ...
 King George V (1 episode, 2013)
Keiran Flynn ...
 Hotel Receptionist (1 episode, 2014)
...
 Porter (1 episode, 2013)
Darren Machin ...
 Basil Shute (1 episode, 2014)
Paul Prescott ...
 At the Hospital Meeting (1 episode, 2015)
Alice Shuttleworth ...
 At the Hospital Meeting (1 episode, 2015)
Kyra Williams ...
 At the Hospital Meeting (1 episode, 2015)
...
 Prisoner (1 episode, 2012)
...
 Maid (1 episode, 2012)
...
 George Crawley (uncredited) (17 episodes, 2014-2015)
...
 Sybbie Branson (uncredited) (13 episodes, 2014-2015)
...
 Villager (uncredited) (7 episodes, 2010-2011)
Giles Spencer ...
 Officer (uncredited) (4 episodes, 2011)
James Francis Andrews ...
 Wedding Guest / ... (uncredited) (4 episodes, 2013-2015)
...
 Detective / ... (uncredited) (3 episodes, 2010-2014)
...
 Diner / ... (uncredited) (3 episodes, 2013-2015)
Teresa Mahoney ...
 Villager (uncredited) (2 episodes, 2011)
Martyn Mayger ...
 Auction Bidder / ... (uncredited) (2 episodes, 2012-2015)
...
 British Battlefield Amputee / ... (uncredited) (2 episodes, 2012-2014)
...
 Prosecutor / ... (uncredited) (2 episodes, 2012-2014)
...
 Prisoner (uncredited) (2 episodes, 2012)
...
 Club Guest Dancer / ... (uncredited) (2 episodes, 2013-2014)
Scott Plumridge ...
 Waiter (uncredited) (2 episodes, 2013-2014)
Deborah Wise ...
 Rally Attendee (uncredited) (2 episodes, 2013)
Lauren Beacham ...
 Bella Davis (uncredited) (2 episodes, 2014)
Catherine Balavage ...
 Suffragette (uncredited) (1 episode, 2010)
Filippo Delaunay ...
 Villager (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Injured Officer (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Housemaid (uncredited) (1 episode, 2011)
Graham Bandy ...
 Medical Orderley / ... (uncredited) (1 episode, 2011)
...
 Officer at Benefit Concert (uncredited) (1 episode, 2011)
Robert Clayton ...
 Injured Soldier (uncredited) (1 episode, 2011)
Matthew David Hearn ...
 Injured Soldier (uncredited) (1 episode, 2011)
Laura Jeanne ...
 Nurse (uncredited) (1 episode, 2011)
...
 Reggie Swire (uncredited) (1 episode, 2011)
Jonathan Brooks ...
 Fairgoer (uncredited) (1 episode, 2012)
Lewis James ...
 Prisoner (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Dancer (uncredited) (1 episode, 2012)
Christopher Longman ...
 Prisoner (uncredited) (1 episode, 2012)
Glen Stanway ...
 Prisoner (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Prisioner (uncredited) (1 episode, 2012)
Christina Carty ...
 Virginia Woolf (uncredited) (1 episode, 2013)
Chris Cowlin ...
 Yeoman of the Guard (uncredited) (1 episode, 2013)
Valerie Dane ...
 Queen Mary (uncredited) (1 episode, 2013)
James Hare ...
 Gentleman Usher (uncredited) (1 episode, 2013)
Aisling Hughes ...
 Crying Girl (uncredited) (1 episode, 2013)
Stuart Matthews ...
 Barman (uncredited) (1 episode, 2013)
Gemma Rourke ...
 Lady Jane Radcliffe (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Restaurant Waiter (uncredited) (1 episode, 2013)
Evie Wray ...
 Lady (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Volunteer (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Atticus' Brother (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Rules Waiter (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Aristocrat with Dog (uncredited) (1 episode, 2014)
Josh Green ...
 Hallboy (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Plainclothesman (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Lady Annabelle MacClare (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Rules Patron (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Mason Worker (uncredited) (1 episode, 2014)
Robert Roman Ratajczak ...
 Footman (uncredited) (1 episode, 2014)
Chris Townsend ...
(uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Train Porter (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Lieutenant NRV (uncredited) (1 episode, 2014)
Glyn Angell ...
 Diner (uncredited) (1 episode, 2015)
Alan Billingham ...
 At the Hospital Meeting (uncredited) (1 episode, 2015)
...
(uncredited) (1 episode, 2015)
James H. Bristow ...
 Auction Attendant (uncredited) (1 episode, 2015)
Nick Davison ...
 Upper Class Wedding Guest (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Cyclist (uncredited) (1 episode, 2015)
Matt Jamie ...
 Dinner Guest (uncredited) (1 episode, 2015)
Hilary Joyce ...
 Diner (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Mrs. Dupper (uncredited) (1 episode, 2015)
Adrian Mitchell ...
 Abbey Visitor (uncredited) (1 episode, 2015)
Shaun Newnham ...
 Race Mechanic (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Upper class gentleman 3 (uncredited) (1 episode, 2015)
Nick Owenford ...
 Lawyer (uncredited) (1 episode, 2015)
Vanessa Quiney ...
 Mrs. Patmore's B&B Guest (uncredited) (1 episode, 2015)
Matthew Rohman ...
 Market Stall Owner (uncredited) (1 episode, 2015)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Rebecca Eaton ... executive producer: Masterpiece / executive producer (52 episodes, 2010-2015)
Julian Fellowes ... executive producer (52 episodes, 2010-2015)
Gareth Neame ... executive producer (52 episodes, 2010-2015)
Liz Trubridge ... executive producer / producer / series producer (52 episodes, 2010-2015)
Nigel Marchant ... co-executive producer / executive producer / producer (43 episodes, 2010-2015)
Charles Hubbard ... line producer (18 episodes, 2011-2012)
Chris Croucher ... producer (18 episodes, 2014-2015)
Rupert Ryle-Hodges ... producer (9 episodes, 2013)
Gina Marsh ... line producer (9 episodes, 2014)
Susanne Simpson ... executive producer: Masterpiece (9 episodes, 2015)
Ian Hogan ... line producer (8 episodes, 2013)
Denis Wray ... line producer (6 episodes, 2015)
Joanne Crowther ... line producer (3 episodes, 2015)

Series Music by 

John Lunn ... (23 episodes, 2010-2015)

Series Cinematography by 

Nigel Willoughby ... (22 episodes, 2011-2014)
Graham Frake ... (10 episodes, 2013-2015)
Gavin Struthers ... (6 episodes, 2011)
David Katznelson ... (5 episodes, 2010)
David Marsh ... (4 episodes, 2010-2011)
Adam Gillham ... (2 episodes, 2015)
David Raedeker ... (2 episodes, 2015)
Michael McDonough ... (1 episode, 2014)

Series Film Editing by 

Al Morrow ... (19 episodes, 2012-2015)
John Wilson ... (13 episodes, 2010-2012)
Paul Garrick ... (8 episodes, 2013-2015)
Justin Krish ... (3 episodes, 2013)
Alex Mackie ... (2 episodes, 2010)
Nick McPhee ... (2 episodes, 2010)
Mike Jones ... (2 episodes, 2011)
Steve Singleton ... (2 episodes, 2011)
Alex Kalmakrian ... (1 episode, 2015)

Series Casting By 

Jill Trevellick ... (35 episodes, 2010-2015)
Daniel Hubbard ... (9 episodes, 2013)

Series Production Design by 

Donal Woods ... (29 episodes, 2010-2015)
Charmian Adams ... (2 episodes, 2012)

Series Art Direction by 

Mark Kebby ... (19 episodes, 2010-2012)
Chantelle Valentine ... (15 episodes, 2013-2015)
Charmian Adams ... (8 episodes, 2010-2012)
Tim Blake ... (4 episodes, 2012)
Jo Sansom ... (4 episodes, 2015)
James Collins ... (2 episodes, 2012)

Series Set Decoration by 

Linda Wilson ... (18 episodes, 2014-2015)
Gina Cromwell ... (13 episodes, 2010-2012)
Judy Farr ... (8 episodes, 2011)

Series Costume Design by 

Caroline McCall ... (18 episodes, 2012-2013)
Anna Robbins ... (18 episodes, 2014-2015)
Susannah Buxton ... (10 episodes, 2010-2011)
Rosalind Ebbutt ... (6 episodes, 2011)

Series Makeup Department 

Nic Collins ... hair & make up designer (18 episodes, 2014-2015)
Elaine Browne ... make up & hair artist / makeup artist (15 episodes, 2010-2011)
Gerda Lauciute ... make up & hair artist / makeup artist (15 episodes, 2010-2011)
Anne Oldham ... make up & hair designer / hair designer / makeup designer / make-up and hair designer (15 episodes, 2010-2011)
JoJo Dutton ... make up & hair assistant / makeup trainee (14 episodes, 2010-2011)
Giorgio Galliero ... assistant makeup and hair artist / make up and hair trainee (13 episodes, 2014-2015)
Christine Greenwood ... make up & hair supervisor / make-up and hair supervisor (9 episodes, 2010-2011)
Adam James Phillips ... key hair / key hair stylist (9 episodes, 2013)
Katie Pickles ... makeup supervisor (9 episodes, 2013)
Linzi Bowen ... makeup artist (9 episodes, 2014)
Katharine Scott ... make-up and hair / makeup artist (9 episodes, 2014)
Amy Boyd ... Hair and Make-Up Artist / makeup artist (9 episodes, 2015)
Polly Fehily ... make up & hair artist (8 episodes, 2011)
Sjaan Gillings ... hair dailies (8 episodes, 2014-2015)
Nadia Stacey ... makeup artist (6 episodes, 2010)
Magi Vaughan ... make up & hair designer / makeup designer (6 episodes, 2012-2013)
Vicky Voller ... crowd hair and make-up (6 episodes, 2014-2015)
Katie Lee ... daily hair/makeup (5 episodes, 2012)
Sue Newbould ... make up & hair artist (5 episodes, 2012)
Julio Cesar Parodi ... hair dresser (5 episodes, 2012)
Vanya Pell ... make up & hair supervisor (5 episodes, 2012)
Charlotte Wood ... make up and hair trainee (5 episodes, 2014)
Ria Biggerstaff ... junior makeup artist: daily (4 episodes, 2013)
Marc Pilcher ... hair stylist: personal to shirley maclaine / hair stylist (3 episodes, 2012)
Mary Cooke ... hair & make-up daily / har & make-up daily' / makeup artist (3 episodes, 2014-2015)
Victoria Bancroft ... prosthetic makeup artist (2 episodes, 2011)
R. Cory McCutcheon ... Assistant Wig Maker to Campbell Young for Shirley MacLaine (2 episodes, 2012)
Kathryn Fa ... crowd makeup and hair (2 episodes, 2013)
Nicky Lissner ... makeup daily (2 episodes, 2014)
Natalie Fox ... makeup trainee (2 episodes, 2015)
Richard Glass ... contact lens optician (1 episode, 2011)
David Malinowski ... prosthetic make up artist (1 episode, 2011)
Nora Robertson ... make up & hair artist (1 episode, 2011)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens coordinator (1 episode, 2011)
Christine Allsopp ... makeup artist (1 episode, 2013)
Sophie Ashworth ... makeup trainee (1 episode, 2013)
Cassi Brookes ... makeup artist daily (1 episode, 2013)
Letham Delia ... additional hair and make-up (1 episode, 2013)
Doone Forsyth ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2013)
Catriona Johnstone ... crowd hair & make up (1 episode, 2013)
Dana Kalder ... daily makeup (1 episode, 2013)
Chris Redman ... key hair stylist (1 episode, 2013)
Jutta Russell ... makeup artist (1 episode, 2013)
Sam Smart ... makeup artist (1 episode, 2013)
Kelly Zampogna ... makeup artist (1 episode, 2013)
Marie Morgan ... make-up daily (1 episode, 2014)

Series Production Management 

Lauren McGuiness ... post-production supervisor: Masterpiece (18 episodes, 2014-2015)
Joanne Crowther ... production manager (15 episodes, 2014-2015)
Jessica Rundle ... post-production supervisor (13 episodes, 2011-2012)
John Prendergast ... unit manager (8 episodes, 2010-2011)
Moira Brophy ... post-production supervisor (7 episodes, 2010)
Sarah Dibsdall ... production manager (7 episodes, 2010)
Holly Baird ... unit manager (6 episodes, 2012)
Kimberley Hikaka ... production executive (1 episode, 2010)
James Lucas ... unit manager (1 episode, 2011)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Danielle Bennett ... second assistant director / third assistant director (26 episodes, 2010-2013)
Thom McNally ... floor runner / third assistant director (18 episodes, 2013-2014)
Chris Croucher ... first assistant director / second assistant director (16 episodes, 2011-2013)
Toby Spanton ... third assistant director / crowd second assistant director (9 episodes, 2013)
Sam Rook ... third assistant director (9 episodes, 2015)
Macarena Montero Sémelas ... floor runner (9 episodes, 2015)
Hannah Jolliffe ... base runner (8 episodes, 2014)
Charlie Reed ... second assistant director (7 episodes, 2010)
Matt Storey ... third assistant director (7 episodes, 2014)
Tom Fenwick Smith ... third assistant director (6 episodes, 2010)
Phil Booth ... first assistant director (5 episodes, 2010-2011)
Eddie Williams ... third assistant director (5 episodes, 2012)
Tom Dunbar ... first assistant director (5 episodes, 2014)
Howard Arundel ... first assistant director (4 episodes, 2010-2011)
Timothy Wood ... third assistant director / crowd assistant director (4 episodes, 2012)
Alex Streeter ... first assistant director (4 episodes, 2013)
David Stafford ... first assistant director (4 episodes, 2014)
Sarah Hood ... second assistant director (2 episodes, 2011)
Tim Riddington ... first assistant director (2 episodes, 2011)
Nige Watson ... first assistant director (2 episodes, 2012)
Ellysha Eglon-Smith ... floor runner (2 episodes, 2014)
Joe Payne ... third assistant director (2 episodes, 2014)
Tamara King ... third assistant director (1 episode, 2011)
Gemma Louise Read ... third assistant director (1 episode, 2012)
Robyn Barresi ... third assistant director (1 episode, 2015)

Series Art Department 

Chantelle Valentine ... assistant art director / art department assistant (29 episodes, 2010-2013)
Caroline Barton ... Art Department Assistant / art department assistant / standby art director / assistant art director (27 episodes, 2013-2015)
Damian Butlin ... stand-by props (20 episodes, 2010-2012)
Chris Sibley-Hale ... stand-by carpenter / standby carpenter (19 episodes, 2010-2012)
Philippa Broadhurst ... stand-by art director / standby art director (16 episodes, 2010-2011)
Lucy Spofforth ... assistant art director (15 episodes, 2010-2011)
Charlie Johnson ... property master / dressing props (14 episodes, 2010-2012)
Barry Moll ... construction manager (13 episodes, 2011-2012)
Dominic Byles ... standby props (13 episodes, 2014-2015)
Charmian Adams ... supervising art director (11 episodes, 2011-2012)
Nick Wood ... supervising painter (10 episodes, 2011-2012)
Steve Deane ... supervising carpenter (9 episodes, 2011-2012)
Don Santos ... dressing props (9 episodes, 2011-2012)
Rebecca Hemy ... stand-by art director (9 episodes, 2014)
Dominee Reid ... petty cash buyer (9 episodes, 2014)
Amy Cooper-Goodrich ... art department assistant (9 episodes, 2015)
Olivia Portman ... production buyer (9 episodes, 2015)
Esmeralda Power ... graphic designer (9 episodes, 2015)
Corina Burrough ... production buyer (8 episodes, 2011)
Steven Granger ... art department assistant (8 episodes, 2012)
Tom Pleydell-Pearce ... property storeman / dressing props (7 episodes, 2010-2012)
John Condron ... daily dressing props / dressing props (7 episodes, 2012-2015)
Peter Graffham ... additional stand-by rigger (6 episodes, 2010)
Ian Murray ... hod rigger / stand-by rigger (6 episodes, 2010)
Mark Quigley ... stand-by props (6 episodes, 2011-2012)
Netty Chapman ... stand-by art director (5 episodes, 2012)
Sue Morrison ... production buyer (5 episodes, 2012)
Andrew Forrest ... stand-by props (4 episodes, 2010-2011)
Neil McAllister ... stand-by props (4 episodes, 2011)
Sam Creed ... stand-by props / props: daily / stand-by propman (4 episodes, 2014)
Faye Brothers ... petty cash buyer (3 episodes, 2012)
Tom Pleydell-Pierce ... property storeman (3 episodes, 2012)
Carole Louise Machin ... props standby / stand by props / standy props (3 episodes, 2014)
Alexandra Hesketh-Wells ... petty cash buyer / stand-by props (2 episodes, 2013-2014)
Simon Marsay ... standby props dailies (2 episodes, 2014)
Mike Power ... prop master (1 episode, 2010)
Laura Conway-Gordon ... standby art director (1 episode, 2012)
Campbell Mitchell ... dressing props: Scotland (1 episode, 2012)
Roger Wilkins ... carpenter (1 episode, 2012)
Joe Willmott ... carpenter (1 episode, 2012)
Amy Battey ... art department assistant (1 episode, 2013)
Matthew J. Rowney ... art department assistant (1 episode, 2013)
Garry Marriott ... construction medic (1 episode, 2014)
Keith Weir ... storyboard artist (1 episode, 2014)
John Colebourn ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Toby Harvard ... storyboard artist (1 episode, 2015)

Series Sound Department 

Adam Armitage ... sound effects editor (52 episodes, 2010-2015)
Nigel Heath ... re-recording mixer / sound re-recording mixer (52 episodes, 2010-2015)
Alex Sawyer ... dialogue editor (50 episodes, 2010-2015)
Keith Partridge ... foley engineer (42 episodes, 2010-2015)
Stuart Bagshaw ... foley editor (38 episodes, 2010-2015)
Barnaby Smyth ... foley artist (24 episodes, 2010-2015)
Jim Hok ... boom operator (18 episodes, 2014-2015)
David Lascelles ... production sound mixer (18 episodes, 2014-2015)
Peter Allen ... sound trainee / second assistant sound: second unit (14 episodes, 2014-2015)
Lee Sharp ... sound assistant / second boom operator (13 episodes, 2010-2011)
Simon Diggins ... adr mixer (13 episodes, 2012-2013)
Gareth Rhys Jones ... foley artist (10 episodes, 2010-2015)
Tom Williams ... dialogue editor / additional ADR editor (10 episodes, 2011-2015)
Chris Ashworth ... sound mixer (9 episodes, 2011)
Brian Milliken ... sound mixer / production sound mixer (9 episodes, 2012)
Jackson Milliken ... sound assistant (9 episodes, 2012)
Alistair Crocker ... sound mixer (9 episodes, 2013)
Matt Loveridge ... second boom operator (9 episodes, 2013)
Rob Saunders ... boom operator / sound maintenance engineer (9 episodes, 2013)
Hanna Tailleur ... sound trainee (9 episodes, 2015)
Ruth Sullivan ... foley artist (8 episodes, 2011-2014)
Peter Eusebe ... sound maintenance (7 episodes, 2010)
Alex Fielding ... assistant re-recording mixer (5 episodes, 2011-2015)
Steve Hancock ... sound maintenance / boom operator (5 episodes, 2011)
Jules Zabbar ... sound post producer (5 episodes, 2012-2015)
Martin Ireland ... sound maintenance engineer (5 episodes, 2012)
Mark Holding ... sound mixer (4 episodes, 2010)
Alex Gibson ... foley recordist and editor: US version only (4 episodes, 2014)
John Rodda ... sound mixer (3 episodes, 2010)
James Harris ... sound maintenance (3 episodes, 2011)
Michael Miller ... adr mixer (3 episodes, 2013)
Jessica Ward ... dialogue editor (2 episodes, 2010)
Laura Lovejoy ... additional ADR editor / adr editor (2 episodes, 2013-2014)
Kiran Marshall ... assistant re-recording mixer (2 episodes, 2014-2015)
George Atkins ... adr mixer (2 episodes, 2015)
Sam Biggs ... adr recordist (2 episodes, 2015)
Colin Chapman ... adr editor (2 episodes, 2015)
Hugh Sherlock ... 1st assistant sound: dailies / 1st assistant sound: second unit (2 episodes, 2015)
Adam Horley ... adr recordist (1 episode, 2010)
Henry Dyer ... boom operator (1 episode, 2011)
Steve Hancock ... sound maintenance (1 episode, 2011)
Christian Bourne ... boom operator: second unit (1 episode, 2012)
James Feltham ... adr editor (1 episode, 2013)
Darren T. Jennings ... ADR recording engineer (1 episode, 2014)
Jennifer Annor ... second assistant sound: dailies (1 episode, 2015)
Oliver Brierley ... ADR recording mixer (1 episode, 2015)
Dylan Voigt ... sound mixer: second unit (1 episode, 2015)
Tom Wilkin ... sound trainee: Daily 2nd Unit (1 episode, 2015)

Series Special Effects by 

David Holt ... special effects technician / special effects coordinator (33 episodes, 2010-2014)
Edward Draycott ... special effects technician / special effects (7 episodes, 2010)
Jason Troughton ... special effects supervisor / special effects (7 episodes, 2010)
James Davis ... special effects (3 episodes, 2011)
Tom Goodman ... explosives engineer (2 episodes, 2011)
Kristyan Mallett ... special effects makeup (1 episode, 2010)
Craig Daly ... snow effects technician (1 episode, 2011)
James Smith ... snow effects coordinator (1 episode, 2012)
Tom Stroud ... snow effects technician (1 episode, 2012)
Mike March ... special effects assistant technician (1 episode, 2015)
Scott McIntyre ... special effects supervisor (1 episode, 2015)
Eddy Popplewell ... special effects technician (1 episode, 2015)

Series Visual Effects by 

James D. Fleming ... visual effects supervisor (11 episodes, 2013-2015)
Keith Wallis ... digital artist: The Senate (9 episodes, 2015)
Stuart Bullen ... visual effects supervisor: blue-bolt / visual effects supervisor: blue bolt (5 episodes, 2014)
Mark Webb ... visual effects production manager: BlueBolt (5 episodes, 2014)
Martin Waters ... visual effects supervisor: The Senate (5 episodes, 2015)
Stephen J. Smith ... roto/prep artist: The Senate vfx / roto artist: The Senate VFX (4 episodes, 2013-2014)
Ben Fleming ... Roto Artist: The Senate VFX / digital artist (2 episodes, 2013)
Oliver Johnstone ... digital compositor (2 episodes, 2013)
Jarek Aroslaw ... Roto Artist: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Steven Barham ... Production Assistant: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Jacob Flint ... senior matchmove artist: The Senate (1 episode, 2013)
Alexis Haggar ... visual effects supervisor (1 episode, 2013)
Mike Pope ... Digital Artist: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Sam Spacey ... VFX Producer: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Ken Turner ... visual effects artist (1 episode, 2013)
Prajwal Vas ... digital compositor (1 episode, 2013)
Jamie Wong ... Digital Artist: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (1 episode, 2014)
Phillip Charles-Sweeting ... digital paint & roto artist: BlueBolt (1 episode, 2014)
Daniel Gardiner ... Roto/Prep Artist (1 episode, 2014)
Rafael Morant ... senior matte painting artist (1 episode, 2014)
Francesco Russo ... roto/prep artist: Bluebolt (1 episode, 2014)
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: The Senate VFX (1 episode, 2015)

Series Stunts 

Tom Lucy ... stunt coordinator (9 episodes, 2011-2015)
Andy Bradford ... stunt coordinator (5 episodes, 2010)
Kelly Dent ... stunt performer (4 episodes, 2010-2011)
Gareth Milne ... stunt coordinator (3 episodes, 2015)
Kim McGarrity ... stunt performer (2 episodes, 2010-2015)
Julian Lightwing ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2010)
James Cox ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Jamie Edgell ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Paul Herbert ... stunt coordinator (2 episodes, 2011)
William Willoughby ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Gary Connery ... stunt performer (1 episode, 2010)
Neil Finnighan ... stunt performer (1 episode, 2010)
Rob Jarman ... stunt performer (1 episode, 2010)
Brian Nickels ... stunt performer (1 episode, 2010)
Maxine Whittaker ... stunt performer (1 episode, 2010)
Paul Heasman ... stunt coordinator (1 episode, 2011)
Rob Hunt ... stunt performer (1 episode, 2011)
Ian Kay ... stunt performer (1 episode, 2011)
Belinda McGinley ... stunt performer (1 episode, 2011)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (1 episode, 2011)
Mark Slaughter ... stunt performer (1 episode, 2012)
Rob Cooper ... stunt performer (1 episode, 2013)
David Collom ... stunt performer (1 episode, 2014)
Annabel Elizabeth Wood ... stunt coordinator (1 episode, 2014)
George Kirby ... stunt performer (1 episode, 2015)
Andy Merchant ... stunt performer (1 episode, 2015)

Series Camera and Electrical Department 

Lee Howarth ... standby rigger / stand-by rigger (52 episodes, 2010-2015)
Milos Moore ... focus puller / additional camera operator: dailies / clapper loader / additional director of photography: second unit dailies (45 episodes, 2011-2015)
Nick Briggs ... still photographer / stills photographer (38 episodes, 2010-2014)
George Grieve ... assistant camera / first assistant camera / additional camera operator / focus puller (36 episodes, 2012-2015)
Phil Brookes ... gaffer / lighting gaffer (17 episodes, 2011-2012)
David Staton ... best boy / gaffer (17 episodes, 2011-2012)
Simon Fogg ... grip (15 episodes, 2010-2012)
James Stormer ... digital imaging technician / additional focus puller (13 episodes, 2011-2014)
Joanne Smith ... clapper loader / camera loader (12 episodes, 2011-2012)
Alan Walker ... electrician (10 episodes, 2011-2012)
Bobby Williams ... grip (10 episodes, 2011-2012)
Bernhard Rostoski ... gaffer (10 episodes, 2014-2015)
Ian Clark ... camera operator (9 episodes, 2012-2013)
Jon Beacham ... B camera operator / camera operator (9 episodes, 2012)
John Hembrough ... camera operator/steadicam (9 episodes, 2013-2014)
Graham Driscoll ... desk operator (9 episodes, 2013)
Matthew Tregoning ... camera trainee / second assistant camera: dailies (9 episodes, 2014-2015)
Al Hindley ... EPK Camera Operator (9 episodes, 2014)
Adrian Sworn ... lighting technician (9 episodes, 2014)
Mat Brooks ... d.i.t. (9 episodes, 2015)
Bii Chau ... Camera Trainee (9 episodes, 2015)
James Chesterton ... second assistant camera: dailies (9 episodes, 2015)
Matthew Hickin ... lighting desk operator (9 episodes, 2015)
Scott Rodgers ... focus puller (8 episodes, 2011)
Richard Stoddard ... camera operator / steadicam / Steadicam operator (8 episodes, 2011)
Angela Garcia Manchado ... camera trainee: dailies (8 episodes, 2014-2015)
Luke Lloyd ... second assitant camera: second unit (8 episodes, 2015)
Anna Benbow ... focus puller (7 episodes, 2010)
Gabriel Hyman ... second assistant camera / clapper loader (7 episodes, 2010)
Otto Stenov ... gaffer (7 episodes, 2010)
Aaron Walters ... best boy (7 episodes, 2010)
Martin Conway ... electrician / best boy (7 episodes, 2011-2013)
Richard Blackmore ... electrician (7 episodes, 2011-2012)
Martyn Welland ... electrician (7 episodes, 2011)
Gabriel Albuquerque ... b cam second assistant camera (7 episodes, 2013)
Jessica Wray ... second assistant camera: second unit (7 episodes, 2015)
Tony Cardenas ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
John Hanks ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Richard Law ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Danny Madden ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Rupert Morency ... assistant grip (6 episodes, 2010)
Terry Richards ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Ian Rolfe ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Xandy Sahla ... camera operator / steadicam operator (6 episodes, 2010)
Dave Morgan ... b camera-steadicam (6 episodes, 2011-2014)
Adam Gillham ... camera operator: "a" camera / steadicam / Steadicam operator / camera operator (6 episodes, 2011-2012)
Joe Judge ... electrician (6 episodes, 2011-2012)
Villing Chong ... dit tech / digital imaging technician (6 episodes, 2012)
James Layton ... camera operator: b camera and steadicam (6 episodes, 2015)
Les Mills ... supervising sparks rigger (5 episodes, 2010)
Tony O'Brien ... electrician (5 episodes, 2011)
Dean Thompson ... focus puller (5 episodes, 2011)
Alba Moran Ruiz ... clapper loader (5 episodes, 2012)
Andy Levett ... grip / grip assistant / rigging grip (4 episodes, 2010-2014)
Joe Chapman ... electrician (4 episodes, 2011)
Mark Dempsey ... digital imaging technician (4 episodes, 2012)
Julian Guest ... additional electrician (4 episodes, 2015)
Paddy Blake ... camera operator / additional camera operator (3 episodes, 2010)
David Hedges ... focus puller (3 episodes, 2011)
David Littlejohns ... grip (3 episodes, 2011)
Liam McGill ... rigging gaffer (3 episodes, 2012)
Jamie Whickman ... electrician (3 episodes, 2013)
Philip Sindall ... camera operator (3 episodes, 2014)
George Telling ... second unit camera trainee: daily (3 episodes, 2014)
Nick Poole ... camera trainee: dailies (3 episodes, 2015)
Shirley Schumacher ... first assistant camera: daily (3 episodes, 2015)
Dean Foard ... lighting technician (2 episodes, 2010)
Jeremy Hiles ... camera operator / camera operator/steadicam (2 episodes, 2010)
Tom Hyde ... electrician (2 episodes, 2012)
Matt Hains ... grip trainee (2 episodes, 2013)
Andrew Binns ... second assistant camera: dailies (2 episodes, 2014)
Paul Bond ... additional dop (2 episodes, 2014)
Alexandra Médeville ... additional camera trainee (2 episodes, 2014)
James Abbott ... clapper loader: dailies (2 episodes, 2015)
Michael Searle ... grip trainee (2 episodes, 2015)
Luke Chidgey ... camera trainee (1 episode, 2011)
Paul Hatchman ... grip (1 episode, 2011)
Gareth Sheldon ... electrician (1 episode, 2011)
Iwan Williams ... electrician (1 episode, 2011)
David Bourke ... electrician (1 episode, 2012)
Peter Olney ... grip (1 episode, 2012)
Keith Partridge ... additional photography (1 episode, 2012)
Roger Pearce ... camera operator (1 episode, 2012)
John Taylor ... Steadicam operator (1 episode, 2012)
Chris Battensby ... camera trainee: additional photography (1 episode, 2014)
Luke Cairns ... first assistant camera: a camera: 2nd Unit Alnwick (1 episode, 2014)
Martin Lorimer ... additional camera trainee (1 episode, 2014)
Andrea Michelon ... second unit camera trainee: daily (1 episode, 2014)
James Powell ... grip trainee (1 episode, 2014)
James Hogarth ... digital image technician: second unit (1 episode, 2015)
Natasha Larkin ... camera trainee: dailies (1 episode, 2015)

Series Casting Department 

Solomon Artistes ... extras casting (42 episodes, 2010-2015)
Darren Baba ... extras casting assistant (15 episodes, 2010-2011)
Gemma Sykes ... casting associate (8 episodes, 2013)

Series Costume and Wardrobe Department 

Sean Barrett ... milliner (36 episodes, 2011-2014)
Kathryn Tart ... assistant costume designer (18 episodes, 2014-2015)
Michael Weldon ... costume supervisor (18 episodes, 2014-2015)
Jason Gill ... wardrobe master / costume assistant / crowd costume supervisor (17 episodes, 2010-2012)
Poli Kyriacou ... assistant costume designer / assistant to the costume designer (17 episodes, 2012-2013)
Dulcie Scott ... costume supervisor (16 episodes, 2010-2012)
Jessica Phillips ... costume trainee / set costumer (13 episodes, 2012-2013)
Sara Fay ... principal cutter (13 episodes, 2014-2015)
Rebecca Tredget ... costume trainee / costume standby (12 episodes, 2013-2015)
April Nash ... costume assistant / daily costume assistant / costume assistant: dailies (12 episodes, 2014-2015)
Penny McDonald ... costume assistant: daily / costume assistant (11 episodes, 2014-2015)
Heather Leat ... costume supervisor (9 episodes, 2013)
Georgina Brown ... costume trainee (9 episodes, 2014)
Eloise Park ... crowd costume supervisor (9 episodes, 2014)
Hannah Spearing ... costume trainee (9 episodes, 2014)
Aisha Kascioglu ... wardrobe mistress (9 episodes, 2015)
Kathryn Blight ... costume stand-by (8 episodes, 2011)
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume stand-by (8 episodes, 2011)
Amanda Hambleton ... costume maker (8 episodes, 2012)
Caroline McCall ... assistant costume designer (7 episodes, 2010)
Joanne Mosley ... costume design assistant (7 episodes, 2011)
Imogen Hose ... costume maker (7 episodes, 2012)
Harriet Webb-Crozier ... wardrobe manager (7 episodes, 2014)
Sally Crees ... costume assistant (6 episodes, 2010)
Alison Beard ... costume supervisor (6 episodes, 2011)
Peggy Jones ... costume maker (6 episodes, 2014)
Sarah Touaibi ... crowd costume supervisor (5 episodes, 2011)
Emma Bevan ... costume stand-by (5 episodes, 2012)
Helen Beasley ... costume maker (4 episodes, 2014)
Lizzie Craig ... costume maker (3 episodes, 2012)
Vicky Salway ... costume assistant / costume supervisor (2 episodes, 2010-2011)
Jane Law ... wedding dress for lady edith / wedding dress for lady mary (2 episodes, 2012)
Paul Minter ... daily costume assistant (2 episodes, 2014)
Olivia Hulme ... costume trainee (2 episodes, 2014)
Samantha Kent ... costume daily (2 episodes, 2015)
Sam Keyte ... costume maker (1 episode, 2011)
Sarah Turner ... costume stand-by (1 episode, 2011)
Ursula Crocker ... costume trainee: daily (1 episode, 2013)
Emma Stokes ... costume maker (1 episode, 2014)

Series Editorial Department 

Clyde Kellett ... on-line editor (52 episodes, 2010-2015)
Al Morrow ... assembly editor / assistant editor (17 episodes, 2010-2012)
Dan Crinnion ... assistant editor / assembly editor / first assistant editor (16 episodes, 2012-2013)
Alex Kalmakrian ... assistant editor / assembly editor (16 episodes, 2014-2015)
Aidan Farrell ... colorist / colourist (14 episodes, 2010-2012)
Craig Walters ... assistant editor (9 episodes, 2015)
Matthew Streatfield ... assistant editor (4 episodes, 2012)
David Arshadi ... assembly editor (4 episodes, 2014)
Andrew Melhuish ... assistant editor (3 episodes, 2011)
Matthew Bate ... assistant editor (3 episodes, 2012)
Sascha Dhillon ... assistant editor (1 episode, 2010)
Ilana Epstein ... post-production assistant (1 episode, 2010)
Owen Hulme ... picture effects editor (1 episode, 2011)
Barney Jordan ... picture effects editor (1 episode, 2011)

Series Music Department 

Paul Golding ... music engineer / music scoring engineer / music scoring mixer (43 episodes, 2010-2015)
Alastair King ... conductor / orchestrator (42 episodes, 2010-2015)
Chris Gutch ... composer agent (34 episodes, 2010-2014)

Series Transportation Department 

Danny Brown ... transportation coordinator (34 episodes, 2010-2014)
Jason Stedmon ... unit driver (2 episodes, 2015)

Series Other crew 

Pip Ayers ... epk director (42 episodes, 2010-2014)
Mark Ellis ... location manager / assistant location manager (40 episodes, 2010-2014)
Victoria Brooks ... managing director (38 episodes, 2010-2014)
Jake Cullen ... assistant to Liz Trubridge / assistant to producer / production runner (35 episodes, 2012-2015)
Una Maguire ... publicity director (34 episodes, 2010-2014)
Kimberley Hikaka ... production executive / head of production (31 episodes, 2010-2014)
Chrissie Broadway ... production coordinator: Carnival / production assistant: Carnival (27 episodes, 2011-2015)
Tom Barnes ... assistant location manager / unit manager (27 episodes, 2013-2015)
John Prendergast ... assistant location manager / unit manager (26 episodes, 2010-2013)
Alastair Bruce ... historical advisor (25 episodes, 2010-2012)
Oliver Cockerham ... assistant production coordinator / production coordinator (23 episodes, 2011-2013)
Claire Daxter ... script editor (22 episodes, 2010-2012)
Jonathan Houston ... production coordinator / assistant production co-ordinator / assistant production coordinator (21 episodes, 2010-2012)
Sarah Linton ... script editor / assistant: Gareth Neame (19 episodes, 2012-2014)
Dean Clack ... facilities (18 episodes, 2011-2012)
Harriet Patton ... production runner (18 episodes, 2012-2013)
Hilary Joyce ... assistant production accountant (18 episodes, 2014-2015)
Robert Price ... assistant production coordinator / production coordinator (18 episodes, 2014-2015)
Amy Stockdale ... production runner / production secretary (18 episodes, 2014-2015)
Joe Utichi ... epk producer (18 episodes, 2014-2015)
Sam Symons ... script editor (16 episodes, 2010-2011)
Matthew Lawson ... assistant accountant (15 episodes, 2011-2012)
Denis Wray ... production accountant (14 episodes, 2011-2012)
Diana Scrivener ... choreographer (10 episodes, 2012-2015)
Lottie Birmingham ... floor runner (9 episodes, 2011)
Joe Payne ... floor runner (9 episodes, 2011)
Samuel Harman ... production runner (9 episodes, 2013)
Andrew Hill ... production accountant (9 episodes, 2013)
Joel Stokes ... Assistant Production Coordinator (9 episodes, 2013)
Charlie Vaughan ... base runner (9 episodes, 2013)
Andrew Gosnold ... epk producer (9 episodes, 2014)
Kerry Smith ... production accountant (9 episodes, 2014)
Ellen Steers ... publicity assistant (9 episodes, 2014)
Jack Wren ... floor runner (9 episodes, 2014)
Jameson Mangan ... quality control technician (9 episodes, 2015)
Imogen Turner ... production runner (9 episodes, 2015)
Christopher Free ... facilities (8 episodes, 2011)
Jason Wheeler ... location manager (8 episodes, 2011)
Sam Barry-Parker ... floor runner (8 episodes, 2012)
Charlie Elson ... floor runner (8 episodes, 2012)
John Powell ... medical consultant / medical advisor (7 episodes, 2010-2012)
Sarah Lucraft ... production accountant (7 episodes, 2010)
Bettina Lyster ... production coordinator (7 episodes, 2010)
Richard May ... location manager (7 episodes, 2010)
Davina Pem ... assistant accountant (7 episodes, 2010)
Rosie Barber ... floor runner: dailies (7 episodes, 2014)
Sarah Garner ... script supervisor (6 episodes, 2010-2011)
James Custance ... production assistant / production runner (6 episodes, 2010)
Andy Young ... floor runner/stand in (6 episodes, 2010)
Gail Gostick ... base/floor runner / additional runner (6 episodes, 2013-2014)
Corrine Millson-Crane ... accounts trainee (6 episodes, 2013)
Vicki Howe ... script supervisor (5 episodes, 2011-2012)
Aliboo Bradbury ... legal & business affairs (5 episodes, 2012)
Adam Hutchings ... cashier (5 episodes, 2013)
Steven Greenwood ... floor runner (4 episodes, 2010)
Samantha Choat ... floor runner (4 episodes, 2011-2012)
Taff Gillingham ... military advisor (4 episodes, 2011)
Peter Starling ... medical advisor (4 episodes, 2011)
Sam Donovan ... script supervisor (4 episodes, 2012)
Kathy Hughes ... additional script supervisor / script supervisor (4 episodes, 2013-2015)
Clare Hardwick ... business affairs (4 episodes, 2013)
Athena Stavrakis ... base runner: dailies (4 episodes, 2014)
Harriet Wharton ... accounts trainee (4 episodes, 2014)
Tom Milligan ... floor runner (3 episodes, 2012)
Emily Coldwell ... Location Department Runner (3 episodes, 2014)
Waléra Kanischtscheff ... voice actor: Count (3 episodes, 2014)
Lucy C. Jordan ... daily runner (3 episodes, 2015)
Alex Barrett ... production runner (2 episodes, 2011)
Ciarron Clarkson ... floor runner (2 episodes, 2011)
Stephen Gallacher ... daily floor runner: daily (2 episodes, 2013)
Hayley Kasperczyk ... location assistant (2 episodes, 2013)
Mark Dillen ... security (2 episodes, 2014)
Karen Jones ... script supervisor (2 episodes, 2014)
Jenny Maybour ... production assistant (2 episodes, 2014)
Simon Neville ... supervising armourer (2 episodes, 2014)
Camilla Southwell ... additional base runner (2 episodes, 2014)
Ana Garrido ... script supervisor: main unit cover (2 episodes, 2015)
John Kearney ... horse wrangler (1 episode, 2010)
Keiran Mahon ... crowd runner (1 episode, 2010)
Jessica Corlett ... base runner (1 episode, 2011)
James Hanline ... additional floor runner: dailies (1 episode, 2011)
Alex Taylor ... production runner (1 episode, 2011)
Síle Culley ... floor runner: dailies (1 episode, 2013)
David O'Donoghue ... business affairs (1 episode, 2013)
Tracy Asslanian ... floor runner (1 episode, 2014)
Kerrie Chandler ... floor runner: Dailies (1 episode, 2014)
Saskia Hefes ... trainee floor runner (1 episode, 2014)
Sophie MacClancy ... assistant production coordinator (1 episode, 2014)
Garry Moore ... floor runner (1 episode, 2014)
Taylor Morano ... production intern (1 episode, 2014)
Matt Owens ... fire safety coordinator (1 episode, 2014)
Lynda Spring ... 2nd Assistant accountant (1 episode, 2014)
Jacob Temple ... floor runner: dailies (1 episode, 2014)
Stuart Walker ... localization: support (1 episode, 2014)
Ryan Burt ... floor runner: dailies (1 episode, 2015)
Rebecca Heathcote ... floor runner (1 episode, 2015)
Paul Pattison ... additional floor runner (1 episode, 2015)
Ronak Singh ... floor runner: dailies (1 episode, 2015)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page