Edit
The Woman in Black (2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

James Watkins

Writing Credits  

Susan Hill ... (novel)
 
Jane Goldman ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

Emma Shorey ...
Fisher Girl
...
Fisher Girl
Ellisa Walker-Reid ...
Fisher Girl
Sophie Stuckey ...
...
Misha Handley ...
Joseph Kipps
...
Nanny
...
...
Nursemaid
...
Little Girl on Train
Andy Robb ...
Doctor
...
...
Fisher
...
Mrs. Fisher
Alexia Osborne ...
Victoria Hardy
...
Tom Hardy
William Tobin ...
Charlie Hardy
...
Gerald Hardy
Cathy Sara ...
Mrs. Jerome
Tim McMullan ...
Mr. Jerome
Daniel Cerqueira ...
...
...
Mrs. Drablow
Ashley Foster ...
Nathaniel Drablow
...
PC Collins
...
Mrs. Elizabeth Daily
...
Lucy Jerome
...
Nicholas Daily
Rest of cast listed alphabetically:
...
Villager (uncredited)
...
Jennet (voice) (uncredited)
...
The Village Butcher (uncredited)
Dennis Hewitt ...
Village Doctor (uncredited)
Angela Jobson ...
Concerned Mother (uncredited)
Lee Steele ...
Fisherman (uncredited)
Jonathan Taylor ...
Villager (uncredited)
...
Archer (uncredited)
Patricia Winker ...
Villager (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tobin Armbrust ... executive producer
Vic David ... line producer: additional photography
Neil Dunn ... executive producer
Guy East ... executive producer
Ben Holden ... co-producer
Jonathan Hood ... assistant producer: additional photography
Richard Jackson ... producer
Roy Lee ... executive producer
Xavier Marchand ... executive producer
Simon Oakes ... producer
Brian Oliver ... producer
Paul Ritchie ... co-producer
Marc Schipper ... executive producer
Nigel Sinclair ... executive producer
Todd Thompson ... co-producer
Tyler Thompson ... executive producer
Sean Wheelan ... co-producer

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Tim Maurice-Jones ... director of photography

Film Editing by 

Jon Harris

Casting By 

Karen Lindsay-Stewart

Production Design by 

Kave Quinn

Art Direction by 

Paul Ghirardani ... supervising art director
Kate Grimble

Set Decoration by 

Niamh Coulter

Costume Design by 

Keith Madden

Makeup Department 

Alexandra Brock ... hair stylist: additional photography / makeup artist: additional photography
Robbie Drake ... prosthetics technician
Sidony Etherton ... makeup assistant
Renata Gilbert ... hair stylist / makeup artist
Paul Hyett ... prosthetics supervisor
Nicola Matthews ... hair stylist / makeup artist
Alex Rouse ... wigmaker
Jeremy Woodhead ... hair designer / makeup designer
Stuart Conran ... special makeup effects technician (uncredited)
Florence May Carter ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jeanette Haley ... post-production supervisor
Lottie Mason ... unit manager (as Charlotte Mason)
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Jennifer Wynne ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Eric Berkal ... first assistant director: additional photography
Tom Browne ... third assistant director
Dominic Fysh ... first assistant director
Emma Stokes ... second assistant director

Art Department 

Mark Adams ... supervising painter
Huw Arthur ... standby art director
Rachel Atherton ... painter
Ian Bee ... hod carpenter
Paul Beeson ... stand-by carpenter
Paul Bowring ... construction manager
Leigh Chesters ... carpenter
Nicholas Clayton ... carpenter
Nigel Crafts ... carpenter
John Davies ... hod painter
Quentin Davies ... prop storeman
Simon Duric ... storyboard artist
James Enright ... props
James Fennessy ... painter
Kevin Fowler ... stagehand
John Fox ... assistant property master
Stella Fox ... assistant set decorator
Jack Garwood ... dressing props
Joe Hawthorne ... carpenter
Ben Johnson ... stand-by props: additional photography
Alan Jones ... standby props
Mark Keene ... carpenter
Tim Lanning ... greensman
Alex MacDonald ... painter (as Alex McDonald)
Danny Montague ... painter
Daniel Nussbaumer ... art department vision trainee
Andrew Palmer ... assistant art director
Alan Payne ... graphic designer
Geraint Powell ... prop buyer
Simon Robilliard ... carpenter
Mark Sasahara ... swing: additional photography
Mary Pat Sheahan ... standby painter (as Mary-Pat Sheehan)
Jessica Sinclair ... assistant art director
Geoff Stainthorp ... supervising carpenter (as Geoff Stainthorpe)
Kate Stainthorp ... painter
Amanda Waddington ... painter
Damian Léon Watts ... art department assistant (as Damian Leon Watts)
Alex Wells ... carpenter
Jamie Wilkinson ... property master
Simon Wilkinson ... supervising standby props
Tina Charad ... visual research (uncredited)
Marialuisa Pacini ... props (uncredited)
Anthony Szuch ... drapes master (uncredited)
Toby Wagner ... dressing prop (uncredited)
Craig Whiteford ... greensman (uncredited)
Ian Whiteford ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Niv Adiri ... sound effects editor
Mark Appleby ... adr mixer
Ben Barker ... supervising sound editor
Sandy Buchanan ... foley recordist
Andrew Caller ... re-recording mixer
Simon Diggins ... adr mixer
Gillian Dodders ... supervising dialogue editor
Glenn Freemantle ... sound consultant
Michael Gassert ... sound mixer: additional photography
Andrea King ... foley artist
James Kum ... sound assistant
Emilie O'Connor ... assistant sound editor
Richard Pryke ... re-recording mixer: premix
Tom Sayers ... sound effects editor
Timothy Siddall ... mix technician
Jack Stew ... foley artist
Ivor Talbot ... sound mixer
Ian Tapp ... re-recording mixer
Michael Wallach ... boom operator: additional photography (as Mike Wallach)
Tarn Willers ... boom operator
James Hyde ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Kingsley Fryer ... special effects technician
Adam Hollow ... special effects technician
Bob Hollow ... special effects supervisor
David Woods ... special effects technician
Elle Baird ... fabricator (uncredited)
Chris Fitzgerald ... special effects makeup (uncredited)

Visual Effects by 

Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Alan Banis ... compositor: Filmgate
Håkan Blomdahl ... visual effects supervisor: Filmgate
Urban Forsberg ... compositor: Filmgate
Neil Harrison ... digital intermediate systems administrator: Deluxe 142
Dan Helme ... digital intermediate data manager: Deluxe 142
Marcus Hindborg ... on set visual effects supervisor
Andreas Hylander ... compositor: Filmgate
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Yadim Konov ... compositor: Filmgate
Elin Kothe ... matte painter: Filmgate (as Elin Lindahl)
Mathias Larserud ... 3d artist: Filmgate
Malin Leuchovius ... visual effects coordinator: Filmgate (as Malin Persson)
Linus Lindbalk ... matte painter: Filmgate
Martin Malmqvist ... compositor: Filmgate
Anand Ramachandran Menon ... visual effects artist (as Anand Ramachandran)
Daniel Nielsen ... compositor: Filmgate
Timo Närhi ... compositor: Filmgate
John Palmer ... digital film bureau manager
Damien Pawle ... visual effects editor
Rob Pizzey ... digital colourist
Gordon Pratt ... digital film bureau
Alexander Pridkho ... compositor: Filmgate
Daniel Reidler ... 3d artist: Filmgate
Nirakar Sethy ... lead matchmove
Natasha Westlake ... vfx editor
Sean Wheelan ... visual effects producer: Filmgate
Tim Caplan ... visual effects producer: Union VFX (uncredited)
Peter Collins ... digital intermediate (uncredited)
Mitch Crease ... digital compositor (uncredited)
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor union vfx (uncredited)
Kaveh Montazer ... digital compositor (uncredited)
Mervyn New ... digital compositor (uncredited)
Ruchira Sharma ... compositor (uncredited)
Noga Alon Stein ... visual effects coordinator (uncredited)

Stunts 

Gary Arthurs ... stunt coordinator
Lloyd Bass ... stunt performer / stunts
Andy Bennett ... key stunt coordinator
Nellie Burroughes ... stunt double: Liz White
Annabel Canaven ... stunt performer
Marc Cass ... stunt performer
Danielle da Costa ... stunt performer
Lyndon S. Hellewell ... stunt performer (as Lyndon Stuart Hellewell)
Derek Lea ... stunt performer
Paul Lowe ... stunt performer
Marc Mailley ... stunt performer
Sam Parham ... stunt performer
Marc Mailley ... stunt double: Daniel Radcliffe (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Graham Baker ... hod rigger
M'Wasi Berkley ... key grip: additional photography
Dan Brosnan ... video assist operator: additional photography
Ramulas Burgess ... first assistant camera: additional photography
Inyoung Choi ... best boy electric: additional photography
Martin Conway ... best boy
Rana Darwish ... camera trainee
Terry Eden ... electrician
Francesco Ferrari ... second assistant camera: dailies
Rob Gilmour ... clapper loader: "b" camera
Christopher Gough ... rigger
Guy Hazel ... focus puller: additional photography
Ave Hughes ... electrician
Nathan Mann ... focus puller: "a" camera
Cassius Mcabe ... grip: "b" camera (as Cassius McCabe)
Tom McFarling ... focus puller: "b" camera
Malcolm McLean ... additional photography
Sean Monesson ... gaffer: additional photography
Gennaro Morrone ... best boy grip: additional photography
Julian Morson ... camera operator: "a" camera
Steve Murphy ... electrician
Alfonso Pollard ... second assistant camera: additional photography
Clive Prior ... focus puller: "b" camera
Núria Pérez ... video assist operator (as Nuria Perez)
Kat Spencer ... clapper loader: "a" camera
Pat Sweeney ... gaffer
Chris Tann ... lighting technician
Lyle Vincent ... director of photography: additional photography
Michael Wacker ... grip assistant
Nick Wall ... still photographer
Billy Webster ... rigger
Danny Webster ... rigger
Frankie Webster ... supervising rigger
Terry Williams ... key grip
Charlie Wyldeck ... assistant grip
David Armstrong ... key grip: splinter unit (uncredited)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (uncredited)
Luke Cairns ... additional second assistant camera (uncredited)
Darren Flindall ... rigger (uncredited)
Ian Franklin ... rigging gaffer (uncredited)
David Holliday ... key grip: second unit (uncredited)
Alex Howe ... first assistant camera (uncredited)
Julian Morson ... steadicam operator (uncredited)
Brett Parnham ... rigging electrician (uncredited)
Gary Parnham ... rigging electrician (uncredited)
James Perry ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Felix Pickles ... camera trainee: dailies (uncredited)
Maiya Rose ... daily spark trainee (uncredited)
Basil Smith ... additional first assistant camera (uncredited)
Alan Stewart ... director of photography: second unit (uncredited)
Alex Teale ... camera trainee: second unit (uncredited)
Robert Walisko ... pursuit arm operator (uncredited)

Casting Department 

Carolyn McLeod ... casting associate
Abigail Barbier ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Yandra Howard ... standby wardrobe
Emma Hutton ... wardrobe mistress
Nikia Nelson ... wardrobe supervisor: additional photography
Holly Smart ... standby wardrobe
Allison Wyldeck ... costume supervisor

Editorial Department 

Rob Farris ... digital intermediate producer
Marie Fernandes ... digital intermediate producer
Cheryl Goodbody ... assistant digital intermediate producer
John Gray ... laboratory contact: Deluxe Laboratories
Emily Greenwood ... digital on-line editor
Tamsin Jeffrey ... assembly editor
Katie Looney ... laboratory contact: Deluxe Laboratories
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Alexandra Montgomery ... post-production coordinator
Clive Noakes ... laboratory contact: Deluxe Laboratories
Erline O'Donovan ... editorial assistant
Alex Parrett ... telecine services
Jamie Payne ... colorist: dailies
Rob Pizzey ... digital colorist
Rose-Ellen Saunders ... telecine services (as Rose Saunders)
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant
Lance Spindler ... color timer
Justin Tillett ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Natasha Westlake ... first assistant editor
Jon Ellis ... digital intermediate editor (uncredited)

Music Department 

John Kurlander ... music recording engineer
Tyson Lozensky ... assistant score mixer / digital score recordist
Brandon Roberts ... composer: additional music
Buck Sanders ... rock wrangler
Marcus Trumpp ... composer: additional music
John Warhurst ... music editor
Tony Lewis ... music editor (uncredited)
Jordan Seigel ... music preparation (uncredited)
Joel Sill ... music consultant (uncredited)

Transportation Department 

Danny Brown ... facilities captain
Alex Conway ... driver: minibus
Peter Harvey ... driver: Mr. Radcliffe
Pete McQueen ... driver: minibus
Peter Soteriou ... driver: Mr. Hinds
Mark Cutler ... driver: minibus (uncredited)

Other crew 

Jamie Atkins ... caterer
Giles Barron ... production assistant
Caroline Bowker ... script supervisor
Daniel Budd ... first assistant accountant
Mary Carol Bulger ... business affairs coordinator: Exclusive Media Group and Hammer
Neil Calder ... completion guarantor: Film Finances
Gabby Canton ... assistant: Tobin Armbrust
Robert Carling ... caterer
Kate Caton ... tutor
Annie Clapton ... production secretary
Joel Clarke ... production assistant
Rosanne Coker ... base runner / floor runner
Dan Connolly ... location manager: Yorkshire (as Daniel Connolly)
John Constable ... tutor
Alison Cornwell ... chief financial officer: worldwide, Alliance Films
Crispy Cox ... horse wrangler
Tom Cox ... horse wrangler
Jon Croker ... story editor: UK Film Council
Matt Curtis ... title designer: main titles
Joshua De Lisser ... trainee floor runner
Nazmeen Dhansey ... second assistant accountant
John Doherty ... assistant: Mr. Oliver
Timothy Edwin ... stand-in: additional photography (as Tim Edwin)
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Elizabeth Every ... tutor
Lennon Ficalora ... production associate: additional photography
Lee Francis ... assistant: Mr. Watkins
Holly Gardner ... floor runner
Sasha Gibson ... unit publicist: Freud Communications
Paul Glennan ... medic: additional photography
Harry Greaves ... trainee floor runner
Sara Hall ... tutor
Wayne Han ... key production assistant: additional photography
Clare Hardwick ... completion guarantor: Film Finances
Julie Harris ... assistant: Mr. Sinclair
Ruth Hodgson ... completion guarantor: Film Finances
Vince Holden ... head of production: finance, UK Film Council
Takina Holloman ... travel coordinator: additional photography
Matthew Infante ... production assistant: additional photography (as Matt Infante)
Aliza James ... assistant: Mr. Oakes and Mr. Schipper
Kevin Jenkins ... assistant location manager
Tim Johnson ... legal services: Field Fisher Waterhouse
Jeni Jones ... creative executive (as Jennifer Ruper)
Saher Kahn ... financial director: UK, Alliance Films
Sheerin Khosrowshahi-Miandoab ... production secretary: additional photography
David King-Taylor ... health and safety officer (as David King Taylor)
Clyde Lane ... head chef
Victor Loewy ... chairman: Alliance Films / chief executive officer: Alliance Films
Noel Lohr ... business affairs: Exclusive Media Group and Hammer
Jillian Longnecker ... vice president: physical production, Exclusive Media Group and Hammer
Rebecca Lundgren ... production assistant: additional photography
Emily MacKintosh ... legal services: Field Fisher Waterhouse
Spyro Markesinis ... vice president: business and legal affairs, Europe, Alliance Films
Andy Mayson ... chief financial officer: Exclusive Media Group and Hammer / managing director: Exclusive Media Group and Hammer
Marc McGowan ... rushes runner
John Miles ... production accountant
Chris Moore ... supervising location manager
Sam Morris ... security: Mr. Radcliffe
Hamish Moseley ... vice president: theatrical sales, UK, Alliance Films
Gerard Naprous ... horse wrangler
Ryan Newberry ... stand-in
Owen Oliver ... legal services: Field Fisher Waterhouse
Cora Palfrey ... chief financial officer: Europe, Exclusive Media Group and Hammer
Peter Parker ... assistant to producer
Terry Paskins ... caterer
Daniel Pavoncelli ... assistant: Mr. Mayson
Nick Pearson ... paramedic
Becky Phillips ... production assistant: additional photography
Mike Pike ... horse wrangler
Pita Rawamila ... security: Mr. Radcliffe
Jamie Schwartz ... vice president: theatrical marketing, Alliance Films
Patricia Scott ... assistant: Mr. Sinclair
Tanya Seghatchian ... head of film fund: UK Film Council
Catherine Seymour ... location assistant
Barry Smith ... legal services: Field Fisher Waterhouse
Kate Stephenson ... assistant: Mr. Oakes and Mr. Schipper
Adele Steward ... production coordinator
Alice Syed ... assistant production coordinator
Jason Tamasco ... executive assistant: Ms. Longnecker
Edward Taroghion ... accounts assistant
Julie Tottman ... animal wrangler: Birds and Abinals
Derek Townshend ... insurance broker: Totally Entertainment
Charlotte Turnbull ... assistant: Mr. Oakes and Mr. Schipper
Joe Utichi ... production notes
Robert Walak ... senior vice president: acquisitions worldwide, Alliance Films
Sam Weeden ... stand-in
Natascha Wharton ... senior development executive: UK Film Council / senior production executive: UK Film Council
Charlotte Wilde ... animal wrangler: Birds and Abimals
Maria Zubiuk ... caterer (as Maria Zubuik)
Thom Berryman ... media transfer engineer (uncredited)
Ian Evans ... helicopter pilot (uncredited)
Elton Farla ... medical coordinator (uncredited)
Mátyás Haraszti ... lead translator (uncredited)
Vinnie Jassal ... location scout (uncredited)
Ian 'Fingers' Lisi ... on-set security (uncredited)
David Seaton ... location scout (uncredited)

Thanks 

Claire Comiskey ... special thanks
Lucy Fawcett ... special thanks
Jason L. Koerner ... special thanks (as Jason Koerner)
Sue Latimer ... special thanks
Hannah Layton ... special thanks
James Selman ... special thanks
Michael Start ... thanks: automata

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page