Edit
"The Pacific" Melbourne (TV Episode 2010) Poster

(TV Mini-Series)

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeremy Podeswa

Writing Credits (WGA)  

George Pelecanos ... (written by) and
Michelle Ashford ... (written by)
 
Robert Leckie ... (based in part on the book "Helmet for My Pillow") and
Eugene Sledge ... (based in part on the book "With the Old Breed") (as Eugene B. Sledge) and
Chuck Tatum ... (additional material from "Red Blood, Black Sand" by) and
Eugene Sledge ... (additional material from "China Marine" by) (as Eugene B. Sledge)

Cast (in credits order)  

...
...
Eugene Sledge (as Joe Mazzello) (credit only)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Zoe Carides ...
Mama Karamanlis
...
Thomas
Alex Ferguson ...
Boy on Bike
Reg Gorman ...
Elderly Man on Trolley
...
James
Anna Jennings-Edquist ...
Girl in Bar
Samuel Johnson ...
Adam
...
Isabel
Stephen Leeder ...
Amy Lehpamer ...
Well Wisher at Docks
...
Gwen
Cassandra Magrath ...
Helen
Simon Mallory ...
MP in Park
...
Hope
Tony Nikolakopoulos ...
Baba Karamanlis
Matthew Robinson ...
MP in Park
...
Stella
...
Soldier at Dance
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Civilian
Eddie Hardy ...
Edward Timothy Howard ...
...
...
Student
Sean Weatherly ...
Victorian Policeman
...
Buddy (uncredited)
...
Marine (uncredited)
Linda Cropper ...
Mary Frank Sledge (uncredited)
Richard Davine ...
US Marine / Australian Soldier (uncredited)
...
Narrator (voice) (uncredited)
Tim Oliver Koenig ...
US Marine - B Core (uncredited)
...
Civilian (uncredited)
Mauricio Merino Jr. ...
Handyboy (uncredited)
...
2010-2010 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michelle Ashford ... co-producer
Jonathan Brytus ... associate producer
Gary Goetzman ... executive producer
Tom Hanks ... executive producer
Jennifer Jackson ... associate producer
Gene Kelly ... co-executive producer (as Eugene Kelly)
Todd London ... producer
Cherylanne Martin ... producer
Bruce C. McKenna ... co-executive producer
April Nocifora ... associate producer
George Pelecanos ... co-producer
Kirk Saduski ... co-producer
Robert Schenkkan ... co-producer
Steve Shareshian ... producer (as Steven Shareshian)
Miura Smith ... co-producer (as Miura Kite)
Steven Spielberg ... executive producer
Tony To ... co-executive producer
Timothy Van Patten ... supervising producer (as Tim Van Patten)
Graham Yost ... co-executive producer

Music by 

Blake Neely
Geoff Zanelli
Hans Zimmer

Cinematography by 

Stephen F. Windon ... director of photography

Film Editing by 

Alan Cody

Casting By 

Christine King
Meg Liberman
Camille H. Patton ... (as Cami Patton)

Production Design by 

Anthony Pratt

Art Direction by 

Scott Bird
Richard Hobbs ... supervising art director
Dominic Hyman ... supervising art director

Set Decoration by 

Rolland Pike
Lisa Thompson

Costume Design by 

Penny Rose

Makeup Department 

Simone Albert ... hair stylist / makeup artist
Jason Baird ... prosthetics designer
Howard Berger ... special makeup effects artist
Andrea Cadzow ... hair stylist / makeup artist
Jac Charlton ... prosthetic makeup artist
Robert Charlton ... prosthetics makeup
Michael Deak ... makeup shop supervisor: KND EFX Group Inc.
Toni French ... makeup supervisor (as Toni Ffrench)
Sean Genders ... on-set prosthetics supervisor
Gail Kane ... hair stylist / makeup artist
Anita Lowe ... key hair stylist
Greg Nicotero ... key special makeup effects supervisor (as Gregory Nicotero)
Zeljka Stanin ... additional department head makeup
Brydie Stone ... hair technician
Chiara Tripodi ... key department head hair designer / key head makeup designer
Kirsten Veysey ... senior hair artist / senior makeup artist
Cheryl Williams ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Tony Arapoglou ... assistant unit manager
Mark Barlow ... assistant unit manager
Cherylanne Martin ... unit production manager
Andy Pappas ... unit manager
Richard Sharkey ... unit production manager
Sam Thompson ... production manager: Melbourne

Second Unit Director or Assistant Director 

Renata Blaich ... third assistant director
Sean Guest ... first assistant director
Tim Lion ... second second assistant director
Stuart Morrice ... on-set assistant director
Samantha Smith ... second assistant director

Art Department 

Michael Ackerly ... leadman: swing gang set decoration
Dominic Ackland-Snow ... construction coordinator
Beau Addison ... swing gang
Hugh Anderson ... set finisher
Oliver Anderson ... set finisher
Marko Anttonen ... draftsperson
Luis Azevedo ... stagehand
Ben Barber ... buyer/set dresser
Benjamin Barber ... buyer
Michael Bell ... senior set designer
Di Biris ... buyer/dresser
Simon Bowland ... senior propmaker
Winston Brearley ... stagehand
Lisa Brennan ... assistant property mistress
Brenden Barry Brown ... metal worker
Martin Bruveris ... head of department scenic
Wendy Buick ... graphic artist
Stewart Burchall ... set finisher (as Stuart Burchall)
Graeme Callander ... storyboard artist
Vanessa Cerne ... buyer/dresser
Jake Collier ... head craftsman
Danny Corbett ... metal worker: second in command
Ben Corless ... construction: 21C
Alex Cowdery ... swing gang
James Cox ... stand-by props
Hayden Crowther ... stagehand
Amanda Croy ... assistant buyer
Samantha Dagott ... assistant standby: armoury
Rohan Dawson ... painter: second in command
Benoit Giraud De Chausse ... dresser: ship set
Linus Devenish ... leading stagehand
Marie-Pierre Dugrenier ... draftsperson
Terence Patrick Facer ... webber
Tarquin Faggetter ... swing gang
Ashley Fraser ... assistant buyer/dresser
Denise Goudy ... buyer/dresser: ship set
Drazen Grgat ... leading hand
Gary Grimes ... scenic foreman
Katya Guy ... assistant dresser: military & domestic
Ric Haddon ... stand-by painter
Christopher Hand ... foreman: greens assistant / greens foreman
Liam Hardy ... sculptor: second in command
Simon Harkom ... greens assistant
Nick Hartigan ... buyer/dresser
Max Haymes ... construction buyer
Lars Helweg-Mikkelsen ... stagehand
Nick Hepburn ... signwriter
Amanda Houghton ... webber
Daifydd Humphries ... construction rigger
Ineke Hutter ... buyer
Robin Ilich ... stagehand
Paul James ... hod plasterer
Clive Jones ... set finisher
Matt Jordin ... scenic foreman
Peter Keeble ... leadman: swing gang set decoration
William Kensell ... set finisher
Anita King ... props buyer
Michael Klug ... props coordinator
Tymek Koman ... swing gang
Brett C. Langby ... greens leading hand
Gael Le Guillou ... set painter
Marcus Lewis ... set builder: second-in-command
Matthew Love ... supervising set builder
Tim Lyall ... set decorating coordinator
Tierney MacGregor ... assistant stand-by props
Annette Mackie ... conceptual artist (as Annette Vandenberg)
Kacy Magedman ... art department coordinator (as Kacy Lyn Magedman)
Janine Marshall ... set painter
Randy Martens ... key greensman: reshoots
Suza Maybury ... property mistress
Bartholomew McKew ... supervising metal worker
Jim Millett ... assistant art director
Luisa Mitchell ... props buyer
Robert Molnar ... buyer/dresser
Shannon Montey ... webber
Christopher Morente ... on-set greensman: reshoots
Beau Munari ... construction runner
Ross Murdoch ... h.o.d construction locations
Jane Murphy ... assistant set decorator
Nicholas Nash ... stagehand
James Naylor ... swing gang
Melinda Neoh ... construction buyer
Rangimana Nia ... construction rigger
Brian Nickless ... assistant art director
Janie Parker ... assistant set decorator: ship set
Slavko Peraic ... props buyer
Nick Pledge ... senior propmaker
Andrew Powell ... set designer
Lawrence Prodan ... dresser: ship set
Stephanie Quick ... art department production assistant
Kim Reed ... buyer/dresser
Simonne Ringdahl ... stagehand
Colin Robertson ... assistant set decorator
Andy Robinson ... hod scenic
Cameron Ross ... supervising set builder
Peter Ruggieri ... construction rigger
Peter Russell ... assistant art director
Steven Sallybanks ... scenic artist
Kate Saunders ... assistant armourer / assistant props
Helen Saxton ... buyer/dresser
Tessie Scott ... lead sculptor plaster dept
Johnny Sella ... set finisher
Sylvie Sheehan ... set painter
Steve Sickle ... greens foreman: reshoots
Jolyon Simpson ... stand-by painter (as Jol Simpson)
Lachlan Snell ... props buyer / stand-by props
Matthew Soffe ... construction rigger
Duncan Sorby ... greens assistant
Ian Sparke ... webbing supervisor
Josef Stanley ... leading stagehand
Jimm Stark ... prosthetic technician (as James Stark)
Jeff Sturm ... swing gang
David Swanson ... greens leading hand (as Dave Swanson)
Michael Swingle ... set finisher
Mark Robert Taylor ... art department coordinator
Natalie Taylor ... art department accountant
Gary Tippett ... leading hand
Josh Tonkin ... stagehand
Eugene Urmenyhazi ... construction rigger
Timothy Vagg ... swing gang
Nicholas Vanderwert ... supervising sculptor
Michelle Venutti ... set decorating coordinator
Ronald Wallekers ... greens foreman
Jack Weatherley ... stagehand
Nathan Wentworth ... props runner
Amanda Williams ... buyer/dresser
Tony Williams ... assistant art director: ships
Terry Willis ... on-set dresser
Nyree Winter ... stand-by props assistant
Michael Wolff ... painter
Lincoln Young ... leading stagehand
Brendan Zachariah ... leading hand
Richard Zsebe ... supervising stagehand
Tom Brkich ... foreman (uncredited) / sculptor (uncredited)
Ben Gill ... carpenter (uncredited)
Anthony Guilbert ... swing gang (uncredited)
John Jones ... prop maker (uncredited)
Courtney J. Webb ... assistant to production designer (uncredited)

Sound Department 

Ron Bedrosian ... adr mixer
Tom Bellfort ... supervising sound editor
Benjamin L. Cook ... supervising sound effects editor
Patrick Cusack ... assistant sound editor
Fabrice Galli ... adr assistant
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Daniel S. Irwin ... adr editor / dialogue editor
Daniel J. Leahy ... sound re-recording mixer
Craig Mann ... sound re-recording mixer
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Chris O'Shea ... sound technician
Ralph Ortner ... adr mixer
Michelle Pazer ... adr editor / dialogue editor
Liesl Pieterse ... adr mixer
Dean St. John ... adr mixer
Greg Steele ... adr mixer (as Gregg Steele)
John C. Stuver ... adr editor / dialogue editor
Jody Thomas ... foley artist
Greg Townsend ... sound mixing recordist
Waldo Valenzuela ... dubbing re-recording mixer
Jon Wakeham ... adr supervisor
Mark J. Wasiutak ... boom operator
David Weisberg ... adr mixer
Gary Wilkins ... production sound mixer
David Williams ... adr editor
Andy Wright ... adr mixer

Special Effects by 

Sam Abbott ... special effects technician
Kerry Achurch ... senior special effects technician
Jaremy Aiello ... art department: KNB EFX Group
Peter Armstrong ... senior special effects technician
Jack Bricker ... hair supervisor
Gino Crognale ... art department: KNB EFX Group
Keith Dawson ... senior special effects technician
Michael Dawson ... special effects assistant supervisor
Michael Deak ... shop supervisor
Alex Diaz ... art department: KNB EFX Group
Jody Eltham ... special effects technician
Gab Facchinei ... prosthetics artist
Tom Forrest ... senior special effects technician
Joseph Geday ... special effects technician
Bernard Golenko ... senior special effects technician
Matthew Horton ... senior special effects technician
Akihito Ikeda ... art department: KNB EFX Group
Steve Katz ... on set artist
Derek Krout ... foam department supervisor
Jim Leonard ... mold department supervisor
Jeff Little ... special effects technician
Tony Matijevich ... seaming supervisor
Mike McCarty ... art department: KNB EFX Group
David McGeary ... special effects technician
Nick Morrell ... rigging technician
Troy Nankervis ... special effects crew
Fraser Pilkington ... special effects crew
Andy Schoneberg ... art department: KNB EFX Group
Dave Seaborn ... special effects technician
Shannon Shea ... shop supervisor
Taj Trengove ... special effects technician
Lindsay Vivian ... purchasing manager: KNB EFX
Kevin Wasner ... art department: KNB EFX Group
David j Watson ... senior special effects technician (as David Watson Jr.)
John Wheaton ... art department: KNB EFX Group
Tim Whiteley ... special effects technician
Joss Williams ... special effects supervisor
David Wogh ... mechanical department supervisor
Ashley Yallop ... special effects technician
Javier Zepeda ... art department: KNB EFX Group

Visual Effects by 

Paul Buckley ... lead fx animator: Iloura
Aaron Chiesa ... visual effects artist
Thomas Clary ... visual effects producer: Digital Dream
Joe Dubs ... compositor: Digital Dream
Chris Dwyer ... visual effects assistant: Iloura
Julia Egerton ... digital compositor: Iloura
Alan Fairlie ... senior digital compositor: Iloura
Gordon Fales ... digital artist
Tim Fescoe ... digital artist: Digital Dream VFX
Nikeah Forde ... visual effects production assistant
Kurt Frey ... match move artist
Mitchell J. Glaser ... visual effects editor
David Goldberg ... visual effects supervisor
Avi Goodman ... model/texture artist
Christina Graff ... producer: visual effects: crazy horse effects
Paul Graff ... visual effects supervisor: crazy horse effects
Dominic Hellier ... digital compositor: Iloura
Mandy Jacobs ... visual effects assistant editor
Lily Kerrigan ... visual effects coordinator
Hong Kim ... digital artist: Digital Dream
Nicholas Lund-Ulrich ... digital artist
Ineke Majoor ... visual effects producer: Iloura
Marco Marquez ... digital compositor
Zebedee Massey ... visual effects data wrangler
Morgan McDermott ... compositor
Louise McNicholl ... visual effects coordinator
Glenn Melenhorst ... visual effects supervisor
Lewis Menga ... visual effects coordinator
Keith Meure ... roto artist
Daniel Molina ... digital compositor
Matt Omond ... digital compositor: Iloura
Chris Pickenpaugh ... compositor: main title
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Digital Dream
Marco Recuay ... digital visual effects supervisor
James Robison ... 3d artist
Simon Ross ... 3d effects animator
Brian Sales ... digital compositor
Josh Simmonds ... model/texture artist
Bernie Stern ... associate visual effects coordinator
Kellany Stewart ... digital compositor
Robert Stromberg ... visual effects designer
John E. Sullivan ... visual effects supervisor
David Taritero ... visual effects producer
Evann Tjokrosetio ... visual effects artist
Adam Watkins ... cg artist
Toby Watson ... visual effects first assistant camera
Peter Webb ... visual effects supervisor: Iloura
Adrian White ... compositor
Wang Yang ... effects technical director

Stunts 

Jade Amantea ... stunt performer
Byron J. Brochmann ... utility stunts
Robbie Clissold ... stunt performer
Mitch Deans ... stunt coordinator
Russell Frost ... safety officer
Dennis Kreusler ... stunt driver
Joe Pampanella ... safety report officer
Warwick Sadler ... stunt performer
Joshua Dean Williams ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Micael Albrecht ... electrician
Steven Bailey ... second assistant camera: VFX unit
Robbie Boyd ... assistant electrician
James L. Brown ... lighting technician
Deanne Chiu ... camera attachment
Huckle Cleary ... supervising rigger
Dominic Connor ... advanced rigging technician
James Crane ... assistant electrician
Inaki DeUbago ... truck loader
Robbie Dewhurst ... assistant electrician
Craig Farrand ... assistant electrician
Reg Garside ... gaffer
Warren Grieef ... key grip
Paul Hamlyn ... best boy: off set
Mark Hanneysee ... best boy
Jason Hansford ... grip
David Hird ... head of department rigger
Dian James ... assistant still photographer
Mark Jefferies ... best boy
Pim Kulk ... truck loader
Michael Larcombe ... head technician
Mark Law ... grip
Leigh Mackenzie ... camera operator: "b" camera
Brendan Madden ... rigging electric best boy
David Misura ... on-set rigger
Shane Mowday ... rigging electrician
Jesse Moyes ... assistant electrician
Naomi Mulholland ... rigging electrician: coordinator
Cameron Murchison ... second assistant camera: "a" camera
Chris Parkinson ... rigging electrician (as Christopher Parkinson)
James Puli ... video split: assistant
Michael Rich ... dolly grip
Mick Rich ... dolly grip: "a" camera
Clinton Roche ... rigging electrician
Tim Rodger ... advanced rigging technician
Brendan Shambrook ... second assistant camera: "b" camera
Marc Spicer ... camera operator: "a" camera
Robert Szerszyn ... advanced rigging technician
David Thomson ... rigging best boy
Matt Toll ... first assistant: "a" camera
Anthony Tulloch ... rigging gaffer
Steve Wells ... dolly grip: "b" camera
Garie Wetherill ... video split operator
Matt Windon ... first assistant camera: "b" camera
Mark Kupenga ... additional grip (uncredited)

Casting Department 

Jennifer Euston ... casting: New York
Brietta Hague ... casting assistant: Australia
Barbara Harris ... adr voice casting
Gabrielle Healy ... extras casting
Christal Karge ... casting associate
Kate Leonard ... extras casting coordinator
David Newman ... casting associate: Australia
Suzanne Smith ... casting: UK (as Suzanne M. Smith)
Ann Tarpey ... extras casting coordinator
Lisa Ystrom ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Michael Agosta ... costume fitter
Kelly Aitken ... costume fitter
Alex Becconsall ... webbing
Lucy Bowring ... costume coordinator
Julie Bryant ... workroom costumer
Kassandra Bulman ... costume production assistant
Mark Campbell ... set & crowd costumer
Ken Crouch ... costume supervisor
Bridget Dixon ... crowd costumer
Chantelle Dixon ... webbing continuity
Robyn Elliott ... co-costume supervisor (as Robyn Elliot)
Anita Fitzgerald ... costume production assistant
Jill Guice ... set costumer (as Jilly Guice)
Sean Gundlach ... set costumer
Ross Hall ... military wardrobe master: crowd
Paul Hambleton ... crowd costumer
Joe Hobbs ... military costume designer
Jimmy Jay ... set costumer
Alistair Johns ... set costumer
Josephine Johnson ... costume breakdown dyer
Jenni Langford ... seamstress
Fiona MacKinnon ... set costumer (2010)
Felice Mercorella ... costume breakdown dyer
Donna Miovich ... costume production assistant
Julie Nixon ... costume buyer
Rachel Nott ... costume buyer
Peter O'Halloran ... costume fitter
Barbara Pinn ... set costumer
Steven Porch ... costume ager/dyer
Jason Rainey ... costume breakdown dyer
Angela Rankin ... costume fitter
Erin Roche ... costume fitter
Emma Shakes ... seamstress
Ian Sparke ... webbing supervisor
Luke Sparke ... key webber
Ivory Stanton ... ager/dyer
Courtney Stern ... costume production assistant
Gildardo Tobon ... costume breakdown dyer
Carolyn Wells ... set costumer
Ailsa Woodyard ... seamstress

Editorial Department 

Brad Besser ... post-production assistant
Meri Blazevski ... assistant editor
Nori Chia ... post-production coordinator
Markus Czyzewski ... first assistant editor
Brad Davenport ... post-production assistant
Mark Dennison ... on-line editor
Scott Gregory ... digital film colorist
Mark Hartzell ... assistant editor
Grayton Hevern ... telecine assistant
Clare Hollins ... post-production coordinator
Ben Joss ... assistant editor
Jared R. Morris ... editorial assistant
Korey L. Owens ... post-production assistant
Tom Reagan ... assistant editor
Amanda Short ... hd dailies colorist
Patrick J. Smith ... assistant editor
Shaun Smith ... assistant editor
Phil Watts ... post-production assistant
Steve Porter ... final colorist (uncredited)

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
Nathaniel Blume ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Ray Espinola Jr. ... music coordinator
Elizabeth Finch ... orchestrator
John Finklea ... music editor
Bruce Fowler ... orchestrator
Walt Fowler ... orchestrator
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Kevin Kaska ... orchestrator
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J. Klean)
Steven Kofsky ... music production services
Katia Lewin Jablonsky ... assistant mix engineer (as Katia Lewin Palomo)
Aaron Meyer ... music preparation
Adam Michalak ... score recordist
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator (as Suzette Moriarty)
Blake Neely ... conductor / orchestrator
Satoshi Mark Noguchi ... assistant mix engineer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Czarina Russell ... scoring studio manager
Carl Rydlund ... orchestrator
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Peter Oso Snell ... scoring assistant
Noah Sorota ... additional programming
Booker White ... music preparation
James C. Wilkie ... scoring assistant
Andrew Zack ... score coordinator

Transportation Department 

Hamish Alderson-Hicks ... action vehicle supervisor
Russell Boyd ... transportation captain
Steven Day ... assistant transportation captain
Henry Dray ... transportation coordinator
Dave Gumbrell ... driver
Nicholas Andrew Halls ... driver: cast
Mark 'Lurch' Houstein ... driver
Rob McLeod ... action vehicles coordinator
Ian McWhinney ... assistant action vehicle coordinator
Aen Saaifield ... assistant action vehicle coordinator
John Thompson ... transportation captain
Hans Van Berg ... driver: producer
Bernadette Wynack ... art director: action vehicles

Other crew 

Melissa Agnew ... dialogue coach
Hugh Ambrose ... historical consultant
Simon Atherton ... master armorer
Camilla Baker ... assistant to cast
Rowan Barr ... production runner
Samantha Becker ... assistant: Mr. Spielberg
Engeline Bermudez ... assistant accountant
Noel Bermudez ... production accountant
Pamela Bower ... assistant: Gene Kelly
Sean Bunch ... assistant military technical advisor
Kami Calevro ... post production accountant
Linda Carruthers ... legal coordinator
Marjorie Chodorov ... post accountant
Morgan Cline ... assistant: Mr. Goetzman
Ruth Coady ... assistant production coordinator
Charles Currier ... military advisor
Jessica Dart ... assistant location manager
Nick Daubeny ... supervising location manager
Allison Diamond ... assistant: Mr. Hanks
Dale Dye ... senior military advisor (as Capt. Dale A. Dye)
Julia Dye ... military advisor
Melissa Elliott ... end titles
Libby Evans ... unit nurse
Freddie Joe Farnsworth ... technical advisor: military
Peter Felicetti ... consulting engineer
Guy Firth ... caterer
John Flavin ... assistant to directors
John Fox ... supervising armorer
Suzie Freeman ... first assistant accountant
Roberto Garcia ... assistant military advisor
Serena Gattuso ... production coordinator
Nicole Giaudrone ... assistant: Mr. Yost
Toby Granger ... unit assistant
Karen Grose ... project manager
Ben Gubbins ... armory assistant
Nancy Haecker ... scout
Melanie Hailstone ... clearance coordinator
Lauren Hartstone ... title designer
Alan Hausmann ... webbing master
Daniel Hawke ... head caterer
Nick Hodson ... production assistant
Dean Hood ... financial controller
Matthew Hood ... payroll officer
Kim-Anh Huynh ... payroll assistant (as Kim-Ann Huynh)
Yutaka Izumihara ... military advisor
Marcus Johnston ... unit assistant
Angela Kenny ... production accountant: Australia
Kerrie Kervin ... unit assistant
Kelsey Kline ... production coordinator: USA
Daryl Knight ... paramedic: deputy manager
Kristie Macosko Krieger ... assistant: Steven Spielberg (as Kristie Macosko)
Erin Lander ... on set production assistant
Melanie Lawrence ... key assistant accountant
Mark Lehmann ... armory assistant
Tony Lidyard ... assistant military advisor
Bryce Lindemann ... general manager: paramedic
Andrew Lindley ... payroll accountant
Tali Lipa ... budget controller
Thai Liu ... production assistant: USA
Jonathan Low ... accounts payable assistant
Ben Lowe ... location manager
Hamish MacLeod ... unit assistant
Susan Magee ... post-production accountant
Ted McCarthy ... production associate
Catherine McDonnell ... legal services: Australia
Cara McKenney ... main title producer
Micky Morelle ... craft service
Stuart Morrice ... on set production assistant
Andrew Morrison ... armory assistant
Virginia Murray ... production coordinator (as Virginia Whitwell)
Yuki Nagashima ... military technical advisor (as Yukihara Nagashima)
John Nixon ... armorer
Patrick Plummer ... first assistant accountant
Anthony Purdy ... armorer
Eric Quijano ... assistant: Mr. Shareshian
Philippa Race ... petty cash accountant
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Hanks
Cody Rawson-Harris ... animal wrangler
Sarah Rawson-Harris ... animal wrangler
Natalie Reilly ... legal coordinator
Drew Rhodes ... location manager
Deborah Ricketts ... clearance liaison
Jacquie Robertson ... unit nurse
Zachary Ronan ... production rigger
Patrick Roscoe ... production associate
Albert G. Ruben ... insurance services
Ellery Ryan Jr. ... office assistant (as Ellery C. Ryan)
Ronnie Sammut ... production rigger
Bruce Shapiro ... dialogue coach
Pippa Sheen ... travel coordinator
Lauren Sics ... legal services: Australia
Katherine Slattery ... production secretary
Adam Smits ... on set production assistant
Ashley Stern ... assistant: Tony To
Mike Stokey ... military advisor
Tory Strang ... assistant: Mr. Goetzman
Virginia Swan ... assistant accountant
Rebecca Thornell ... script analyst
Mika Tran ... assistant: Cherylanne Martin
Aaron Warner ... production rigger
Kristin Witcombe ... script supervisor
Lisa Wright ... accommodation coordinator
Tomoko Yamamoto ... production accountant: additional photography unit
Grace Yap ... account clerk
Eddie Hardy ... body double (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page