Edit
"The Pacific" Iwo Jima (TV Episode 2010) Poster

(TV Mini-Series)

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Nutter
Jeremy Podeswa

Writing Credits (WGA)  

Robert Schenkkan ... (written by) and
Michelle Ashford ... (written by)
 
Robert Leckie ... (based in part on the book "Helmet for My Pillow") and
Eugene Sledge ... (based in part on the book "With the Old Breed") (as Eugene B. Sledge) and
Chuck Tatum ... (additional material from "Red Blood, Black Sand" by) and
Eugene Sledge ... (additional material from "China Marine" by) (as Eugene B. Sledge)

Cast (in credits order)  

...
PFC Robert Leckie (credit only)
...
...
Dwight Braswell ...
PFC 'Steve' Evanson
...
...
...
...
...
Capt. Le Francois
...
PFC Charles Tatum
Lelia Goldoni ...
Dora Basilone
...
1st Lt. Ben Sohn
Stephen Leeder ...
Luigi Lucente ...
...
Lew
...
Bruce Shapiro ...
Radio Announcer
...
Leeanna Walsman ...
Cpl. Lucy Otis
Rest of cast listed alphabetically:
...
Koichi Funayoma ...
Eddie Hardy ...
Nobuhiro Inohara ...
Ben L. Mitchell ...
Nobuyuki Obikane ...
Kenji Sato ...
...
Demo Marine (as Sammy Wright)
Kazunori Yajima ...
Hiroyuki Yoshida ...
...
Cpl. Pegg (uncredited)
Richard Davine ...
US Marine / Australian Soldier (uncredited)
Callan Lewis ...
US Marine (uncredited)
...
Marine (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michelle Ashford ... co-producer
Jonathan Brytus ... associate producer
Gary Goetzman ... executive producer
Tom Hanks ... executive producer
Jennifer Jackson ... associate producer
Gene Kelly ... co-executive producer (as Eugene Kelly)
Todd London ... producer
Cherylanne Martin ... producer
Bruce C. McKenna ... co-executive producer
April Nocifora ... associate producer
George Pelecanos ... co-producer
Kirk Saduski ... co-producer
Robert Schenkkan ... co-producer
Steve Shareshian ... producer
Miura Smith ... co-producer (as Miura Kite)
Steven Spielberg ... executive producer
Tony To ... co-executive producer
Timothy Van Patten ... supervising producer
Graham Yost ... co-executive producer

Music by 

Blake Neely
Geoff Zanelli
Hans Zimmer

Cinematography by 

Stephen F. Windon

Film Editing by 

Alan Cody

Casting By 

Christine King
Meg Liberman
Camille H. Patton ... (as Cami Patton)

Production Design by 

Anthony Pratt

Art Direction by 

Scott Bird
Richard Hobbs ... supervising art director
Dominic Hyman ... supervising art director
Jeffrey Thorp

Set Decoration by 

Rolland Pike
Lisa Thompson

Costume Design by 

Penny Rose

Makeup Department 

Jason Baird ... prosthetics designer / prosthetics supervisor
Howard Berger ... special makeup effects artist
Miles Blow ... laboratory technician
Andrea Cadzow ... hair stylist / makeup artist
Jac Charlton ... prosthetic makeup artist
Robert Charlton ... prosthetics makeup
Louise Coulston ... hair stylist / makeup artist
Michael Deak ... makeup shop supervisor: KND EFX Group Inc.
Toni French ... makeup supervisor (as Toni Ffrench)
Sean Genders ... on-set prosthetics supervisor
Gail Kane ... hair stylist / makeup artist
Anita Lowe ... key hair stylist
Greg Nicotero ... key special makeup effects supervisor (as Gregory Nicotero)
Paul Smits ... assistant makeup artist
Zeljka Stanin ... additional department head makeup
Brydie Stone ... hair technician
Chiara Tripodi ... key department head hair designer / key head makeup designer
Kirsten Veysey ... senior hair artist / senior makeup artist
Erica Wells ... senior hair artist / senior makeup artist

Production Management 

Tony Arapoglou ... assistant unit manager
Mark Barlow ... assistant unit manager
Brendon 'Moose' Boyd ... unit manager
Cherylanne Martin ... unit production manager
Andy Pappas ... unit manager
Richard Sharkey ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Renata Blaich ... third assistant director
Sean Guest ... first assistant director
Tim Lion ... second second assistant director
Stuart Morrice ... on-set assistant director
Andrew Power ... first assistant director: vfx unit
Darin Rivetti ... first assistant director: U.S.
Samantha Smith ... second assistant director

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... construction coordinator
Beau Addison ... swing gang
Hugh Anderson ... set finisher
Oliver Anderson ... set finisher
Marko Anttonen ... draftsperson
Luis Azevedo ... stagehand
Kath Azzopardi ... greens assistant
Ben Barber ... buyer/set dresser
Benjamin Barber ... buyer
Wayne Barsby ... greens assistant
Michael Bell ... senior set designer
Patrick Bennet ... stand-by set dresser
Nicholas Bickford ... greens assistant
Di Biris ... buyer/dresser
Patrick Bourchier ... swing gang
Simon Bowland ... senior propmaker
Winston Brearley ... stagehand
Lisa Brennan ... assistant property mistress
Tom Brkich ... foreman / sculptor
Brenden Barry Brown ... metal worker
Martin Bruveris ... head of department scenic
Wendy Buick ... graphic artist
Stewart Burchall ... set finisher (as Stuart Burchall)
Graeme Callander ... storyboard artist
Jake Collier ... head craftsman
Danny Corbett ... metal worker: second in command
Ben Corless ... construction: 21C
Alex Cowdery ... swing gang
Hayden Crowther ... stagehand
Samantha Dagott ... props buyer
Rohan Dawson ... painter: second in command
Benoit Giraud De Chausse ... dresser: ship set
Linus Devenish ... leading stagehand
Marie-Pierre Dugrenier ... draftsperson
Terence Patrick Facer ... webber
Tarquin Faggetter ... swing gang
Ashley Fraser ... assistant buyer/dresser
Gary Grimes ... scenic foreman
Ric Haddon ... stand-by painter
Melanie Hailstone ... props buyer
Christopher Hand ... foreman: greens assistant / greens foreman
Liam Hardy ... sculptor: second in command
Christopher Haren ... senior propmaker
Simon Harkom ... greens assistant
Nick Hartigan ... buyer/dresser
Max Haymes ... creative buyer
Lars Helweg-Mikkelsen ... stagehand
Nick Hepburn ... signwriter
Amanda Houghton ... assistant webber
Daifydd Humphries ... construction rigger
Ineke Hutter ... buyer
Robin Ilich ... stagehand
Paul James ... hod plasterer
Clive Jones ... set finisher
Matt Jordin ... scenic foreman
Peter Keeble ... leadman: swing gang set decoration
Honi Keller ... buyer/dresser
William Kensell ... set finisher
Michael Kissane ... prosthetic co-ordinator
Michael Klug ... props coordinator
Tymek Koman ... swing gang
Brett C. Langby ... greens leading hand
Gregor Leggat ... construction leading hand
Luigi Limosani ... assistant greens: standby
Marian Long ... buyer/dresser
Damian Lund ... set dresser
Tim Lyall ... set decorating coordinator
Tierney MacGregor ... assistant stand-by props
Annette Mackie ... conceptual artist (as Annette Vandenberg)
Kacy Magedman ... art department coordinator (as Kacy Lyn Magedman)
Jane Mancini ... set designer
Janine Marshall ... set painter
Suza Maybury ... property mistress
Corey McDonald ... head of department stagehand
Tim McGaw ... senior propmaker
Bartholomew McKew ... supervising metal worker
Patrick Floyd Meade ... manufacturing foreman: props
Jim Millett ... assistant art director
Robert Molnar ... buyer/dresser
Shannon Montey ... assistant webber
Beau Munari ... construction runner
Jane Murphy ... assistant set decorator
Deni Najdovski ... stagehand
Nicholas Nash ... stagehand
James Naylor ... swing gang
Melinda Neoh ... construction buyer
Rangimana Nia ... construction rigger
Brian Nickless ... assistant art director
Janie Parker ... assistant set decorator: ship set
Mario Peraic ... greens stand-by
Nick Pledge ... senior propmaker
Daryl Porter ... leadman
Andrew Powell ... set designer
Lawrence Prodan ... dresser: ship set
Stephanie Quick ... art department production assistant
Kim Reed ... buyer/dresser
Simonne Ringdahl ... stagehand
Colin Robertson ... assistant set decorator
Andy Robinson ... hod scenic
Peter Ruggieri ... construction rigger
Peter Russell ... assistant art director
Steven Sallybanks ... scenic artist
Thomas Salpietro ... assistant set dresser
Helen Saxton ... buyer/dresser
Tessie Scott ... lead sculptor plaster dept
Johnny Sella ... set finisher
Sylvie Sheehan ... set painter
Jolyon Simpson ... set painter (as Jol Simpson)
Lachlan Snell ... props buyer
Matthew Soffe ... construction rigger
Duncan Sorby ... greens assistant
Josef Stanley ... leading stagehand
Jimm Stark ... prosthetic technician (as James Stark)
Jeff Sturm ... swing gang
David Swanson ... greens leading hand (as Dave Swanson)
Mark Robert Taylor ... art department coordinator
Natalie Taylor ... art department accountant
Gregg Thomas ... greens supervisor
Gary Tippett ... leading hand
Josh Tonkin ... stagehand
Eugene Urmenyhazi ... construction rigger
Nicholas Vanderwert ... supervising sculptor
Ronald Wallekers ... greens foreman
Jack Weatherley ... stagehand
Courtney J. Webb ... assistant to production designer
Karin Wemmering ... supervising plasterer
Nathan Wentworth ... props runner
Amanda Williams ... buyer/dresser / props buyer
Terry Willis ... on-set dresser
Nyree Winter ... stand-by props assistant
Michael Wolff ... painter
Lincoln Young ... leading stagehand
Richard Zsebe ... supervising stagehand
Daniel Birt ... set dresser: military set decoration (uncredited)
Ben Gill ... carpenter (uncredited)
John Jones ... prop maker (uncredited)
Damian Lund ... set decorator swing (uncredited)
Ross Murdoch ... hod construction locations (uncredited)
Tom Scott ... rigger (uncredited)

Sound Department 

Ron Bedrosian ... adr mixer
Tom Bellfort ... supervising sound editor
Scott Bruce ... boom operator
Benjamin L. Cook ... supervising sound effects editor
Patrick Cusack ... assistant sound editor
Marc Fishman ... sound re-recording mixer
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Daniel S. Irwin ... adr editor / dialogue editor
Daniel J. Leahy ... sound re-recording mixer
Charles Maynes ... sound effects editor
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Chris O'Shea ... sound technician
Ralph Ortner ... adr mixer
Michelle Pazer ... dialogue editor
Liesl Pieterse ... adr mixer
Stephen P. Robinson ... sound effects editor
Katherine Rose ... foley artist (as Katie Rose)
Dean St. John ... adr mixer
Greg Steele ... adr mixer (as Gregg Steele)
John C. Stuver ... dialogue editor
Jody Thomas ... foley artist
Greg Townsend ... sound mixing recordist
Waldo Valenzuela ... dubbing re-recording mixer
Mark J. Wasiutak ... boom operator
David Weisberg ... adr mixer
Gary Wilkins ... production sound mixer
David Williams ... adr editor
Andy Wright ... adr mixer
Rick Gould ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Sam Abbott ... special effects technician
Kerry Achurch ... senior special effects technician
Jaremy Aiello ... art department: KNB EFX Group
Peter Armstrong ... senior special effects technician
Jack Bricker ... hair supervisor
Gino Crognale ... art department: KNB EFX Group
Keith Dawson ... senior technician
Michael Dawson ... special effects assistant supervisor
Alex Diaz ... art department: KNB EFX Group
Anthony M. Edwards ... workshop manager
Jody Eltham ... special effects technician
Gab Facchinei ... prosthetics artist
Terry Flowers ... lead senior special effects technician
Tom Forrest ... senior special effects technician
Joseph Geday ... special effects technician
Bernard Golenko ... senior special effects technician
Michael Grose ... laboratory technician
Mathew Horton ... senior special effects technician (as Mathew John Horton)
Akihito Ikeda ... art department: KNB EFX Group
Alana Kirkpatrick ... assistant special effects coordinator
Derek Krout ... foam department supervisor
Jim Leonard ... mold department supervisor
Jeff Little ... special effects technician
Tony Matijevich ... seaming supervisor
Andrew McAllister ... workshop manager
Mike McCarty ... art department: KNB EFX Group
David McGeary ... special effects technician
Doug Meacham ... special effects technician
Nick Morrell ... rigging technician
Troy Nankervis ... special effects crew
Tim O'Brien ... special effects technician (as Timothy O'Brien)
Fraser Pilkington ... special effects crew
Michael Plummer ... special effects coordinator (as Mick Plummer)
Angelo Sahin ... senior special effects technician
Andy Schoneberg ... art department: KNB EFX Group
Adrian Seabert ... workshop manager
Dave Seaborn ... sfx pyrotechnician
Shannon Shea ... shop supervisor
Chris J. Smith ... special effects technician
Peter Stubbs ... special effects supervisor: Australia
Taj Trengove ... special effects technician
Kevin Turner ... assistant special effects supervisor: Australia
Lindsay Vivian ... purchasing manager: KNB EFX
Kevin Wasner ... art department: KNB EFX Group
David j Watson ... senior special effects technician (as David Watson Jr.)
John Wheaton ... art department: KNB EFX Group
Tim Whiteley ... special effects technician
Andy Williams ... special effects foreman
Hayley J. Williams ... special effects administrator
Joss Williams ... special effects supervisor
Victoria Williams ... special effects technician
David Wogh ... mechanical department supervisor
Ashley Yallop ... special effects technician
Javier Zepeda ... art department: KNB EFX Group

Visual Effects by 

Seth Brower ... compositor: Digital Dream
Can Chang ... compositor
Aaron Chiesa ... visual effects artist
Tristan M. Child ... visual effects technical assistant
Thomas Clary ... visual effects producer: Digital Dream
August Coleman ... digital compositor
Neil Craig ... digital artist: digital dream (as Neil Forbis Craig)
Joe Dubs ... compositor: Digital Dream
Chris Dwyer ... visual effects assistant: Iloura
Julia Egerton ... digital compositor: Iloura
Alan Fairlie ... senior digital compositor: Iloura
Gordon Fales ... digital artist
Nikeah Forde ... visual effects production assistant
Kurt Frey ... compositor
Mitchell J. Glaser ... visual effects editor
David Goldberg ... visual effects supervisor
Christina Graff ... producer: visual effects: crazy horse effects
Paul Graff ... visual effects supervisor: crazy horse effects
Sarah Brooke Grossmann ... lead compositor (as Sarah Grossmann)
James David Hattin ... compositor
Dominic Hellier ... digital compositor: Iloura
Matt Hennessy ... 3D animator
Paul Hopkins ... digital artist
Mandy Jacobs ... assistant VFX editor
Sam Jensen ... modeler and texture artist: Iloura
Lily Kerrigan ... visual effects coordinator
Hong Kim ... digital artist: Digital Dream
Erin Lehmkühl ... compositor
Sean Loughran ... digital compositor
Nicholas Lund-Ulrich ... digital artist
Ineke Majoor ... visual effects producer: Iloura
Marco Marquez ... digital compositor
Zebedee Massey ... visual effects data wrangler
Morgan McDermott ... compositor / digital matte painter
Louise McNicholl ... visual effects coordinator
Glenn Melenhorst ... visual effects supervisor
Lewis Menga ... visual effects coordinator
Steven Messing ... matte painter
Daniel Molina ... digital compositor
Matt Omond ... digital compositor: Iloura
Matthew Pascuzzi ... digital compositor: Iloura
Chris Pickenpaugh ... compositor: main title
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Digital Dream
Marco Recuay ... digital visual effects supervisor
Brian Sales ... digital compositor
Bernie Stern ... associate visual effects coordinator
Kellany Stewart ... digital compositor
Robert Stromberg ... visual effects designer
John E. Sullivan ... visual effects supervisor
David Taritero ... visual effects producer
Adam Watkins ... cg artist
Toby Watson ... visual effects first assistant camera
Justine Whitehead ... match move artist / roto artist
Wang Yang ... effects technical director

Stunts 

Jade Amantea ... stunt performer
Chris Anderson ... stunt performer
Bradd Buckley ... stunt performer
Marky Lee Campbell ... stunt performer
Jimmy Christiansen ... stunt performer
Robbie Clissold ... stunt performer
Jarrah Cocks ... stunt performer
Charles Croughwell ... stunt coordinator
Haydn Dalton ... stunt performer
Mitch Deans ... stunt coordinator
Sam Elia ... stunt performer
Michael M. Foster ... stunt assistant / stunt performer
Russell Frost ... safety officer
Nigel Harbach ... stunt performer
Steve Harman ... stunt performer
Graham Jahne ... stunt performer
Nathan James ... stunt performer
Chris Kemp ... safety report officer / stunt performer
Dennis Kreusler ... utility stunts
Steve Morris ... stunt performer
Gulliver Page ... utility stunts
Joe Pampanella ... safety report officer
Philip Partridge ... stunts
Sean Rigby ... stunt performer
Warwick Sadler ... stunt performer
Robert Shook ... stunt performer
Rick Tonna ... stunt performer
Samuel R. Wright ... stunt performer (as Sammy Wright)
James Peyton ... stunts (uncredited)
Vlady T ... utility stunts (uncredited)
Joshua Dean Williams ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steven Bailey ... second assistant camera: VFX unit
James L. Brown ... lighting technician
Kevin Campbell ... first assistant camera
Huckle Cleary ... supervising rigger
Dominic Connor ... advanced rigging technician
Inaki DeUbago ... truck loader
Robbie Dewhurst ... assistant electrician
Craig Farrand ... assistant electrician
Warren Grieef ... key grip
Paul Hamlyn ... best boy: off set
Mark Hanneysee ... best boy
Jason Hansford ... grip
David Hird ... head of department rigger
Dian James ... assistant still photographer
Mark Jefferies ... best boy
Michael Larcombe ... head technician
Mark Law ... grip
Leigh Mackenzie ... camera operator: "b" camera
Brendan Madden ... rigging electric best boy
Dan Maxwell ... first assistant camera: visual effects
David Misura ... on-set rigger
Shane Mowday ... rigging electrician
Jesse Moyes ... assistant electrician
Naomi Mulholland ... rigging electrician: coordinator
Cameron Murchison ... second assistant camera: "a" camera
Chris Parkinson ... rigging electrician (as Christopher Parkinson)
James Puli ... video split: assistant
Michael Rich ... dolly grip
Clinton Roche ... rigging electrician
Brendan Shambrook ... second assistant camera: "b" camera
Marc Spicer ... camera operator: "a" camera
Bob Szerszyn ... advanced rigging technician
Griff Tapper ... grip
David Thomson ... rigging best boy
Matt Toll ... first assistant: "a" camera
Anthony Tulloch ... rigging gaffer
Steve Wells ... dolly grip: "b" camera
Garie Wetherill ... video split operator
Matt Windon ... first assistant camera: "b" camera
Mark Kupenga ... additional grip (uncredited)

Casting Department 

Chris Bustard ... extras casting: Los Angeles
Jennifer Euston ... casting: New York
Brietta Hague ... casting assistant: Australia
Barbara Harris ... adr voice casting
Gabrielle Healy ... extras casting
Christal Karge ... casting associate
Kate Leonard ... extras casting coordinator
David Newman ... casting associate: Australia
Suzanne Smith ... casting: UK (as Suzanne M. Smith)
Ann Tarpey ... extras casting coordinator
Lisa Ystrom ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Javier Arrieta ... set costumer
Alex Becconsall ... webbing
Lucy Bowring ... costume coordinator
Byron J. Brochmann ... wardrobe assistant
Kassandra Bulman ... costume production assistant
Mark Campbell ... set & crowd costumer
Ken Crouch ... costume supervisor
Beau Desmond ... set costumer
Chantelle Dixon ... webbing continuity
Robyn Elliott ... co-costume supervisor (as Robyn Elliot)
Anita Fitzgerald ... costume production assistant
Jill Guice ... set costumer (as Jilly Guice)
Sean Gundlach ... set costumer
Joe Hobbs ... military costume designer
Jimmy Jay ... set costumer
Matthew Jerome ... set costumer
Alistair Johns ... set costumer
Richard La Motte ... costume advisor: military
Fiona MacKinnon ... set costumer (2010)
Donna Miovich ... costume production assistant
Julie Nixon ... costume buyer
Rachel Nott ... costume buyer
Barbara Pinn ... set costumer
Steven Porch ... costume ager/dyer
Ian Sparke ... webbing supervisor
Luke Sparke ... key webber
Ivory Stanton ... ager/dyer
Courtney Stern ... costume production assistant

Editorial Department 

Brad Besser ... post-production assistant
Meri Blazevski ... assistant editor
Jay Bodnar ... di film consultant
Nori Chia ... post-production coordinator
Markus Czyzewski ... first assistant editor
Brad Davenport ... post-production assistant
Mark Dennison ... on-line editor
Scott Gregory ... digital film colorist
Mark Hartzell ... assistant editor
Grayton Hevern ... telecine assistant
Clare Hollins ... post-production coordinator
Mandy Jacobs ... assistant VFX editor (2009)
Ben Joss ... assistant editor
Jared R. Morris ... editorial assistant
Korey L. Owens ... post-production assistant
Tom Reagan ... assistant editor
Amanda Short ... hd dailies colorist
Patrick J. Smith ... assistant editor
Shaun Smith ... assistant editor
Neil Wood ... colorist: dailies
Steve Porter ... final colorist (uncredited)

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Ray Espinola Jr. ... music coordinator
John Finklea ... music editor
Bruce Fowler ... orchestrator
Walt Fowler ... orchestrator
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Kevin Kaska ... orchestrator
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J. Klean)
Steven Kofsky ... music production services
Katia Lewin Jablonsky ... assistant mix engineer (as Katia Lewin Palomo)
Aaron Meyer ... music preparation
Adam Michalak ... score recordist
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator (as Suzette Moriarty)
Blake Neely ... conductor / orchestrator
Satoshi Mark Noguchi ... assistant mix engineer
Delphine Robertson ... music coordinator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Czarina Russell ... scoring studio manager
Carl Rydlund ... orchestrator
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Peter Oso Snell ... scoring assistant
Noah Sorota ... additional programming
Booker White ... music preparation
James C. Wilkie ... scoring assistant
Andrew Zack ... score coordinator
Nathaniel Blume ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Hamish Alderson-Hicks ... action vehicles fabrication supervisor
Russell Boyd ... transportation captain
Steven Day ... assistant transportation captain
Henry Dray ... transportation coordinator
Nicholas Andrew Halls ... driver: cast
Mark 'Lurch' Houstein ... driver
Michelle Italia ... transportation secretary
Rob McLeod ... action vehicles coordinator
Ian McWhinney ... assistant action vehicle coordinator
Jessica Rogers ... transportation coordinator
Aen Saalfield ... assistant action vehicle coordinator (as Aen Saaifield)
John Thompson ... transportation captain
Paul Wambach ... freight coordinator
John Way ... transport assistant
Bernadette Wynack ... art director: action vehicles

Other crew 

Hugh Ambrose ... historical consultant
Yoshi Ando ... adr voice artist
Simon Atherton ... master armorer
Camilla Baker ... assistant to cast
Rowan Barr ... production runner
Samantha Becker ... assistant: Mr. Spielberg
Engeline Bermudez ... assistant accountant
Noel Bermudez ... production accountant
Pamela Bower ... assistant: Gene Kelly
Sean Bunch ... assistant military technical advisor
Kami Calevro ... post production accountant
Linda Carruthers ... legal coordinator
Marjorie Chodorov ... post accountant
Mark Cleary ... laboratory technician
Morgan Cline ... assistant: Mr. Goetzman
Ruth Coady ... assistant production coordinator
Margherita Costanzo ... production assistant
Charles Currier ... military advisor
Jessica Dart ... assistant location manager
Nick Daubeny ... supervising location manager
Allison Diamond ... assistant: Mr. Hanks
Dale Dye ... senior military advisor (as Capt. Dale A. Dye)
Julia Dye ... military advisor
Melissa Elliott ... end titles
Freddie Joe Farnsworth ... technical advisor: military
Guy Firth ... caterer
John Flavin ... assistant to directors
John Fox ... supervising armorer
Suzie Freeman ... first assistant accountant
Roberto Garcia ... assistant military advisor
Serena Gattuso ... production coordinator
Traci Genders ... assistant accountant (as Traci Duxbury)
Nicole Giaudrone ... assistant: Mr. Yost
Toby Granger ... unit assistant
Karen Grose ... project manager
Ben Gubbins ... armory assistant
Nancy Haecker ... scout
Lauren Hartstone ... title designer
Alan Hausmann ... webbing master
Maude Heath ... location manager
Michael Henry ... laboratory technician
Dean Hood ... financial controller
Matthew Hood ... payroll officer
Kim-Anh Huynh ... payroll assistant (as Kim-Ann Huynh)
Yutaka Izumihara ... military advisor
Marcus Johnston ... unit assistant
Angela Kenny ... production accountant: Australia
Kerrie Kervin ... unit assistant
Kelsey Kline ... production coordinator: USA
Daryl Knight ... paramedic: deputy manager
Kristie Macosko Krieger ... assistant: Steven Spielberg (as Kristie Macosko)
Erin Lander ... on set production assistant
Melanie Lawrence ... key assistant accountant
Mark Lehmann ... armory assistant
Tony Lidyard ... assistant military advisor
Bryce Lindemann ... paramedic: general manager
Andrew Lindley ... payroll accountant
Tali Lipa ... budget controller
Thai Liu ... production assistant: USA
Jonathan Low ... accounts payable assistant
Ben Lowe ... location manager
Hamish MacLeod ... unit assistant
Glen Manning ... laboratory technician
Leigh Marsh ... laboratory technician
Ted McCarthy ... production associate
Catherine McDonnell ... legal services: Australia
Cara McKenney ... main title producer
Matthew Milan ... set production assistant: Los Angeles
Stuart Morrice ... on set production assistant
Andrew Morrison ... armory assistant
Virginia Murray ... production coordinator (as Virginia Whitwell)
Yuki Nagashima ... military technical advisor (as Yukihara Nagashima)
John Nixon ... armorer
William Overstall ... laboratory technician
Patrick Plummer ... first assistant accountant
Anthony Purdy ... armorer
Eric Quijano ... assistant: Mr. Shareshian
Philippa Race ... petty cash accountant
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Hanks
Cody Rawson-Harris ... animal wrangler
Sarah Rawson-Harris ... animal wrangler
Natalie Reilly ... legal coordinator
Drew Rhodes ... location manager
Jacquie Robertson ... unit nurse
Christine Robson ... production accountant
Zachary Ronan ... production rigger
Patrick Roscoe ... production associate
Albert G. Ruben ... legal coordinator
Camille Russell ... nurse
Ellery Ryan Jr. ... office assistant (as Ellery C. Ryan)
Ronnie Sammut ... production rigger
Bruce Shapiro ... dialogue coach
Lizzie Sharp ... laboratory technician
Lauren Sics ... legal services: Australia
Ashley Stern ... assistant: Tony To
Mike Stokey ... military advisor
Tory Strang ... assistant: Mr. Goetzman
Paul Stumkat ... laboratory technician
Virginia Swan ... assistant accountant
Rebecca Thornell ... script analyst
Mika Tran ... assistant: Cherylanne Martin
Aaron Warner ... production rigger
Bree Whiting ... production secretary
Kristin Witcombe ... script supervisor
Lisa Wright ... accommodation coordinator
Samuel R. Wright ... assistant military advisor (as Sammy Wright)
Tomoko Yamamoto ... production accountant: additional photography unit
Grace Yap ... account clerk
Alexandra Pursglove ... epk production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page