Edit
"The Pacific" Home (TV Episode 2010) Poster

(TV Mini-Series)

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeremy Podeswa

Writing Credits (WGA)  

Bruce C. McKenna ... (written by) (as Bruce McKenna) and
Robert Schenkkan ... (written by)
 
Robert Leckie ... (based in part on the book "Helmet for My Pillow") and
Eugene Sledge ... (based in part on the book "With the Old Breed") (as Eugene B. Sledge) and
Chuck Tatum ... (additional material from "Red Blood, Black Sand" by) and
Eugene Sledge ... (additional material from "China Marine" by) (as Eugene B. Sledge)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Sgt. John Basilone (credit only)
...
Marion Leckie
...
Edward Sledge (as Josh Close)
Linda Cropper ...
...
Vera Keller
...
...
Charles Dunworthy
...
...
...
...
Frank Aldridge ...
Troop Train Porter
Kate Bell ...
Mary Houston Phillips
...
...
Registrar Girl
Lia Fisher ...
Rose
Damien Freeleagus ...
Cab Driver
...
Martha
...
Tee
...
Dora Basilone
...
...
Phyllis
...
Hospital Guard
...
Betty Leckie
Catherine McClements ...
Catherine Leckie
Heather Mitchell ...
Mrs. Keller
Stephen Pease ...
Betty's Husband
...
...
Catherine's Husband
...
Tom Smee
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Marine (uncredited)
Byron J. Brochmann ...
US Marine - B Corps (uncredited)
Richard Davine ...
US Marine / Australian Soldier (uncredited)
...
Dancer / Party Guest (uncredited)
...
Train Conductor (voice) (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Al, the waiter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jonathan Brytus ... associate producer
Gary Goetzman ... executive producer
Tom Hanks ... executive producer
Jennifer Jackson ... associate producer
Eugene Kelly ... co-executive producer
Todd London ... producer
Cherylanne Martin ... producer
Bruce C. McKenna ... co-executive producer
April Nocifora ... associate producer
George Pelecanos ... co-producer
Kirk Saduski ... co-producer
Robert Schenkkan ... co-producer
Steve Shareshian ... producer
Miura Smith ... co-producer (as Miura Kite)
Steven Spielberg ... executive producer
Tony To ... co-executive producer
Timothy Van Patten ... supervising producer
Graham Yost ... co-executive producer

Music by 

Blake Neely
Geoff Zanelli
Hans Zimmer

Cinematography by 

Stephen F. Windon

Film Editing by 

Alan Cody

Casting By 

Christine King
Meg Liberman
Cami Patton

Production Design by 

Anthony Pratt

Art Direction by 

Scott Bird
Damien Drew ... studio art director
Richard Hobbs ... supervising art director
Dominic Hyman ... supervising art director

Set Decoration by 

Rolland Pike
Lisa Thompson

Costume Design by 

Penny Rose

Makeup Department 

Jason Baird ... prosthetics designer
Howard Berger ... special makeup effects artist
Andrea Cadzow ... hair stylist / makeup artist
Jac Charlton ... prosthetic makeup artist
Robert Charlton ... prosthetics makeup
Louise Coulston ... hair stylist / makeup artist
Michael Deak ... makeup shop supervisor: KND EFX Group Inc.
Toni Ffrench ... makeup supervisor
Sean Genders ... on-set prosthetics supervisor
Gail Kane ... hair stylist / makeup artist
Greg Nicotero ... key special makeup effects supervisor (as Gregory Nicotero)
Paul Smits ... assistant makeup artist
Zeljka Stanin ... additional department head makeup
Brydie Stone ... hair technician
Chiara Tripodi ... key department head hair designer / key head makeup designer
Kirsten Veysey ... senior hair artist / senior makeup artist
Erica Wells ... senior hair artist / senior makeup artist
Cheryl Williams ... hair stylist / makeup artist
Shannon Wilson ... hair coordinator / makeup coordinator

Production Management 

Tony Arapoglou ... assistant unit manager
Mark Barlow ... assistant unit manager
Brendon 'Moose' Boyd ... unit manager
Andy Pappas ... unit manager
Richard Sharkey ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Renata Blaich ... third assistant director
Paula Case ... second assistant director
Sean Guest ... first assistant director
Tim Lion ... second second assistant director
Samantha Smith McGrady ... second assistant director (as Samantha Smith)
Stuart Morrice ... on-set assistant director
Andrew Power ... first assistant director: vfx unit
Darin Rivetti ... first assistant director: U.S.

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... construction coordinator
Hugh Anderson ... set finisher
Oliver Anderson ... set finisher
Marko Anttonen ... draftsperson
Luis Azevedo ... stagehand
Kath Azzopardi ... greens assistant
Ben Barber ... buyer/set dresser
Benjamin Barber ... buyer/dresser
Wayne Barsby ... greens assistant
Michael Bell ... senior set designer
Patrick Bennet ... stand-by set dresser
Nicholas Bickford ... greens assistant
Di Biris ... buyer/dresser
Jason Bond ... construction leading hand
Simon Bowland ... senior propmaker
Winston Brearley ... stagehand
Lisa Brennan ... assistant property mistress
Brenden Barry Brown ... metal worker
Martin Bruveris ... head of department scenic
Wendy Buick ... graphic artist
Stewart Burchall ... set finisher (as Stuart Burchall)
Graeme Callander ... storyboard artist
Jake Collier ... head craftsman
Danny Corbett ... metal worker: second in command
Ben Corless ... construction: 21C
Alex Cowdery ... swing gang
Hayden Crowther ... stagehand
Samantha Dagott ... assistant standby: armoury
Tom Davies ... head propmaker
Rohan Dawson ... painter: second in command
Benoit Giraud De Chausse ... dresser: ship set
Linus Devenish ... leading stagehand
Marie-Pierre Dugrenier ... draftsperson
Terence Patrick Facer ... webber
Tarquin Faggetter ... swing gang
Adele Flere ... buyer/dresser
Ashley Fraser ... assistant buyer/dresser
Denise Goudy ... buyer/dresser
Gary Grimes ... scenic foreman
Ric Haddon ... stand-by painter
Melanie Hailstone ... props buyer
Chris Hand ... foreman: greens assistant (as Christopher Hand)
Christopher Haren ... senior propmaker
Simon Harkom ... greens assistant
Nick Hartigan ... buyer/dresser
Max Haymes ... creative buyer
Lars Helweg-Mikkelsen ... stagehand
Amanda Houghton ... assistant webber
Daifydd Humphries ... construction rigger
Ineke Hutter ... buyer
Robin Ilich ... stagehand
Paul James ... hod plasterer
Clive Jones ... set finisher
Matt Jordin ... scenic foreman
Peter Keeble ... leadman: swing gang set decoration
Honi Keller ... buyer/dresser
William Kensell ... set finisher
Anita King ... props
Michael Kissane ... prosthetic co-ordinator
Michael Klug ... props coordinator
Tymek Koman ... swing gang
Brett C. Langby ... greens leading hand
Marcus Lewis ... set builder: second-in-command
Luigi Limosani ... assistant greens: standby
Matthew Love ... supervising set builder
Tiffany Lown ... swing gang
Damian Lund ... set dresser
Tim Lyall ... set decorating coordinator
Tierney MacGregor ... assistant stand-by props
Annette Mackie ... conceptual artist (as Annette Vandenberg)
Janine Marshall ... set painter
Suza Maybury ... property mistress
Corey McDonald ... head of department stagehand
Tim McGaw ... senior propmaker
Bartholomew McKew ... metal worker: second in command
Patrick Floyd Meade ... prop manufacturing supervisor
Jim Millett ... assistant art director
Robert Molnar ... buyer/dresser
Shannon Montey ... assistant webber
Beau Munari ... construction runner
Ross Murdoch ... h.o.d construction locations
Jane Murphy ... assistant set decorator
Deni Najdovski ... stagehand
Nicholas Nash ... stagehand
James Naylor ... swing gang
Melinda Neoh ... construction buyer
Rangimana Nia ... construction rigger
Brian Nickless ... assistant art director
Mario Peraic ... greens stand-by
Nick Pledge ... senior propmaker
Daryl Porter ... leadman
Andrew Powell ... set designer
Lawrence Prodan ... dresser: ship set
Stephanie Quick ... art department production assistant
Kim Reed ... buyer/dresser
Simonne Ringdahl ... stagehand
Colin Robertson ... assistant set decorator
Andy Robinson ... head of department scenic
Cameron Ross ... supervising set builder
Peter Ruggieri ... construction rigger
Peter Russell ... assistant art director
Aen Saalfield ... action vehicles coordinator
Steven Sallybanks ... scenic artist
Thomas Salpietro ... assistant set dresser
Helen Saxton ... buyer/dresser
Tessie Scott ... lead sculptor plaster dept
Johnny Sella ... set finisher
Sylvie Sheehan ... set painter
Jolyon Simpson ... set painter (as Jol Simpson)
Lachlan Snell ... standby props
Matthew Soffe ... construction rigger
Duncan Sorby ... greens assistant
Josef Stanley ... leading stagehand
Jimm Stark ... prosthetic technician (as James Stark)
Jeff Sturm ... swing gang
David Swanson ... greens leading hand (as Dave Swanson)
Mark Robert Taylor ... art department coordinator
Natalie Taylor ... art department accountant
Gregg Thomas ... greens supervisor
Gary Tippett ... leading hand
Josh Tonkin ... stagehand
Eugene Urmenyhazi ... construction rigger
Timothy Vagg ... swing gang
Nicholas Vanderwert ... supervising sculptor
Ronald Wallekers ... greens foreman
Jack Weatherley ... stagehand
Courtney J. Webb ... assistant to Mr. Pratt
Karin Wemmering ... supervising plasterer
Nathan Wentworth ... props runner
Amanda Williams ... buyer/dresser / props buyer
Tony Williams ... assistant art director: ships
Nyree Winter ... stand-by props assistant
Michael Wolff ... painter
Lincoln Young ... leading stagehand
Brendan Zachariah ... leading hand
Richard Zsebe ... supervising stagehand
Vaso Babic ... set plasterer (uncredited)
Ben Gill ... carpenter (uncredited)
Nick Hepburn ... signwriter (uncredited)
John Jones ... prop maker (uncredited)
Tom Scott ... rigger (uncredited)

Sound Department 

Ron Bedrosian ... adr mixer
Tom Bellfort ... supervising sound editor
Scott Bruce ... boom operator
Benjamin L. Cook ... supervising sound effects editor
Patrick Cusack ... assistant sound editor
Nerses Gezalyan ... sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor
Daniel S. Irwin ... adr editor / dialogue editor
Daniel J. Leahy ... re-recording mixer
Michael Minkler ... re-recording mixer
Chris O'Shea ... sound technician
Ralph Ortner ... adr mixer
Michelle Pazer ... adr editor / dialogue editor
Liesl Pieterse ... adr mixer
Katherine Rose ... foley artist (as Katie Rose)
Dean St. John ... adr mixer
Greg Steele ... adr mixer (as Gregg Steele)
John C. Stuver ... adr editor / dialogue editor
Jody Thomas ... foley artist
Greg Townsend ... sound mixing recordist
Waldo Valenzuela ... dubbing re-recording mixer
Mark J. Wasiutak ... boom operator
David Weisberg ... adr mixer
Gary Wilkins ... production sound mixer
David Williams ... adr editor / dialogue editor
Andy Wright ... adr mixer
Rick Gould ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Kerry Achurch ... senior special effects technician
Jaremy Aiello ... art department: KNB EFX Group
Peter Armstrong ... senior special effects technician
Chad Atkinson ... on set artist
Genevieve Bevan-John ... special effects technician
Jack Bricker ... hair supervisor
Gino Crognale ... art department: KNB EFX Group
Thomas Eucla Davies ... special effects technician
Keith Dawson ... senior special effects technician
Michael Dawson ... special effects assistant supervisor
Michael Deak ... shop supervisor
Alex Diaz ... art department: KNB EFX Group
Anthony M. Edwards ... workshop manager
Jody Eltham ... special effects technician
Gab Facchinei ... artist
Terry Flowers ... lead senior special effects technician
Tom Forrest ... senior special effects technician
Joseph Geday ... special effects technician
Bernard Golenko ... senior special effects technician
Mathew Horton ... senior special effects technician (as Mathew John Horton)
Akihito Ikeda ... art department: KNB EFX Group
Steve Katz ... on set artist
Alana Kirkpatrick ... assistant special effects coordinator
Derek Krout ... foam department supervisor
James Leonard ... mold department supervisor (as Jim Leonard)
Jeff Little ... special effects technician
Tony Matijevich ... seaming supervisor
Andrew McAllister ... workshop manager
Mike McCarty ... art department: KNB EFX Group
David McGeary ... special effects technician
Doug Meacham ... special effects technician
Nick Morrell ... rigging technician
Troy Nankervis ... special effects crew
Tim O'Brien ... special effects technician (as Timothy O'Brien)
Fraser Pilkington ... special effects crew
Michael Plummer ... special effects coordinator (as Mick Plummer)
Angelo Sahin ... senior special effects technician
Andy Schoneberg ... art department: KNB EFX Group
Adrian Seabert ... workshop manager
Dave Seaborn ... sfx pyrotechnician
Shannon Shea ... shop supervisor
Chris J. Smith ... special effects technician
Al Spicer ... special effects assistant
Peter Stubbs ... special effects supervisor: Australia
Taj Trengove ... special effects technician
Kevin Turner ... assistant special effects supervisor: Australia
Lindsay Vivian ... purchasing manager: KNB EFX
Kevin Wasner ... art department: KNB EFX Group
David j Watson ... senior special effects technician (as David Watson Jr.)
John Wheaton ... art department: KNB EFX Group
Tim Whiteley ... special effects technician
Hayley J. Williams ... special effects administrator
Joss Williams ... special effects supervisor
Victoria Williams ... special effects technician
David Wogh ... mechanical department supervisor
Ashley Yallop ... special effects technician
Javier Zepeda ... art department: KNB EFX Group

Visual Effects by 

Can Chang ... compositor
Alan Fairlie ... digital compositor: Iloura
Nikeah Forde ... visual effects production assistant
Kurt Frey ... compositor
Mitchell J. Glaser ... visual effects editor
David Goldberg ... visual effects supervisor
Christina Graff ... producer: visual effects: crazy horse effects
Paul Graff ... visual effects supervisor: crazy horse effects
Sarah Brooke Grossmann ... lead compositor (as Sarah Grossmann)
Mandy Jacobs ... assistant VFX editor
Sam Jensen ... modeler and texture artist: Iloura
Ineke Majoor ... visual effects producer: Iloura
Zebedee Massey ... visual effects data wrangler
Louise McNicholl ... visual effects coordinator
Glenn Melenhorst ... visual effects supervisor
Merysa Nichols ... compositor (as Merysa Nicholas)
Matt Omond ... digital compositor: Iloura
Chris Pickenpaugh ... compositor: main title
Brian Sales ... digital compositor
Bernie Stern ... associate visual effects coordinator
Robert Stromberg ... visual effects designer
John E. Sullivan ... visual effects supervisor
David Taritero ... visual effects producer
Toby Watson ... visual effects first assistant camera
Peter Webb ... visual effects supervisor: Iloura
Justine Whitehead ... match move artist / roto artist
Wang Yang ... effects technical director

Stunts 

Byron J. Brochmann ... utility stunts
Mitch Deans ... stunt coordinator
Russell Frost ... safety officer
Joe Pampanella ... safety report officer

Camera and Electrical Department 

Steven Bailey ... second assistant camera: VFX unit
James L. Brown ... lighting technician
Kevin Campbell ... first assistant camera
Deanne Chiu ... camera attachment
Huckle Cleary ... supervising rigger
Dominic Connor ... advanced rigging technician
Inaki De Ubago ... truck loader (as Inaki DeUbago)
Robbie Dewhurst ... assistant electrician
Craig Farrand ... assistant electrician
Warren Grieef ... key grip
Paul Hamlyn ... best boy: off set
Mark Hanneysee ... best boy
Jason Hansford ... grip
David Hird ... head of department rigger
Dian James ... assistant still photographer
Mark Jefferies ... gaffer
Michael Larcombe ... head technician
Mark Law ... grip
Leigh Mackenzie ... camera operator: "b" camera
Brendan Madden ... rigging electric best boy
Dan Maxwell ... first assistant camera: visual effects
David Misura ... on-set rigger
Shane Mowday ... rigging electrician
Jesse Moyes ... assistant electrician
Cameron Murchison ... second assistant camera: "a" camera
Andy Mutton ... lx system designer
Chris Parkinson ... rigging electrician (as Christopher Parkinson)
James Puli ... video split: assistant
Michael Rich ... dolly grip
Clinton Roche ... rigging electrician
Tim Rodger ... advanced rigging technician
Brendan Shambrook ... second assistant camera: "b" camera
Marc Spicer ... camera operator: "a" camera
Robert Szerszyn ... advanced rigging technician
Bruce W. Talamon ... still photographer
Griff Tapper ... grip
David Thomson ... rigging best boy
Matt Toll ... first assistant: "a" camera
Anthony Tulloch ... rigging gaffer
Michael Vivian ... dolly grip: a camera
Steve Wells ... dolly grip: "b" camera
Garie Wetherill ... video split operator

Casting Department 

Chris Bustard ... extras casting: Los Angeles
Jennifer Euston ... casting: New York
Brietta Hague ... casting assistant: Australia
Barbara Harris ... adr voice casting
Christal Karge ... casting associate
Kate Leonard ... extras casting coordinator
David Newman ... casting associate: Australia
Suzanne Smith ... casting: UK (as Suzanne M. Smith)
Ann Tarpey ... extras casting coordinator
Lisa Ystrom ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Michael Agosta ... costume fitter
Kelly Aitken ... costume fitter
Javier Arrieta ... set costumer
Alex Becconsall ... webbing
Lucy Bowring ... costume coordinator
Kassandra Bulman ... costume production assistant
Mark Campbell ... set & crowd costumer
Ken Crouch ... costume supervisor
Beau Desmond ... set costumer
Bridget Dixon ... crowd costumer
Chantelle Dixon ... webbing
Robyn Elliott ... co-costume supervisor (as Robyn Elliot)
Anita Fitzgerald ... costume production assistant
Jill Guice ... set costumer (as Jilly Guice)
Sean Gundlach ... set costumer
Ross Hall ... military wardrobe master: crowd
Paul Hambleton ... crowd costumer
Joe Hobbs ... military costume designer
Jimmy Jay ... set costumer
Matthew Jerome ... set costumer
Alistair Johns ... set costumer
Josephine Johnson ... costume breakdown dyer
Richard La Motte ... costume advisor: military
Jenni Langford ... seamstress
Fiona MacKinnon ... set costumer (2010)
Felice Mercorella ... costume breakdown dyer
Donna Miovich ... costume production assistant
Julie Nixon ... costume buyer
Rachel Nott ... costume buyer
Peter O'Halloran ... costume fitter
Barbara Pinn ... set costumer
Steven Porch ... costume ager/dyer
Jason Rainey ... costume breakdown dyer
Angela Rankin ... costume fitter
Erin Roche ... costume fitter
Emma Shakes ... seamstress
Luke Sparke ... key webber
Tracey Rose Sparke ... webbing supervisor (as Ian Sparke)
Ivory Stanton ... ager/dyer
Courtney Stern ... costume production assistant
Gildardo Tobon ... costume breakdown dyer
Carolyn Wells ... set costumer
Lulu Wilson ... costume breakdown dyer
Ailsa Woodyard ... seamstress

Editorial Department 

Brad Besser ... post-production assistant
Meri Blazevski ... assistant editor
Nori Chia ... post-production coordinator
Mark Czyzewski ... first assistant editor (as Markus Czyzewski)
Brad Davenport ... post-production assistant
Mark Dennison ... on-line editor
Cynthia Fitzpatrick ... editor: trailer
Scott Gregory ... digital film colorist
Mark Hartzell ... assistant editor
Grayton Hevern ... telecine assistant
Clare Hollins ... post-production coordinator
Mandy Jacobs ... assistant VFX editor (2009)
Ben Joss ... assistant editor
Jared R. Morris ... editorial assistant
Korey L. Owens ... post-production assistant
Tom Reagan ... assistant editor
Amanda Short ... hd dailies colorist
Patrick J. Smith ... assistant editor
Shaun Smith ... assistant editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Claudia Maneka Maharaj ... film scanner (uncredited) / telecine assistant (uncredited)
Steve Porter ... final colorist (uncredited)

Location Management 

Jessica Dart ... assistant location manager
Nick Daubeny ... supervising location manager
Maude Heath ... location manager
Ben Lowe ... location manager
Jasmin Paris ... assistant location manager: Los Angeles unit
Drew Rhodes ... location manager

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Ray Espinola Jr. ... music coordinator
John Finklea ... music editor
Bruce Fowler ... orchestrator
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Kevin Kaska ... orchestrator
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J. Klean)
Steven Kofsky ... music production services
Katia Lewin Jablonsky ... assistant mix engineer (as Katia Lewin Palomo)
Aaron Meyer ... music preparation
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator (as Suzette Moriarty)
Blake Neely ... conductor / orchestrator
Delphine Robertson ... music coordinator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Carl Rydlund ... orchestrator
Noah Sorota ... additional programming
James C. Wilkie ... scoring assistant
Andrew Zack ... score coordinator

Transportation Department 

Hamish Alderson-Hicks ... action vehicle supervisor
Russell Boyd ... transportation captain
Steven Day ... assistant transportation captain
Henry Dray ... transportation coordinator
Hamish Fraser ... driver
Nicholas Andrew Halls ... driver: cast
Aaron Halstead ... driver
Mark 'Lurch' Houstein ... driver
Michelle Italia ... transportation secretary
Jules Ling ... action vehicle driver
Rob McLeod ... action vehicles coordinator
Ian McWhinney ... assistant action vehicle coordinator
Jessica Rogers ... transportation coordinator
John Thompson ... transportation captain
Hans Van Berg ... driver: producer
Paul Wambach ... freight coordinator
John Way ... transport assistant
Bernadette Wynack ... art director: action vehicles

Other crew 

Hugh Ambrose ... historical consultant
Simon Atherton ... master armorer
Camilla Baker ... assistant to cast
Rowan Barr ... production runner
Samantha Becker ... assistant: Mr. Spielberg
Engeline Bermudez ... assistant accountant
Noel Bermudez ... production accountant
Miles Blow ... laboratory technician
Pamela Bower ... assistant: Gene Kelly
Sean Bunch ... assistant military technical advisor
Kami Calevro ... post production accountant
Linda Carruthers ... legal coordinator
Caterer ... caterer
Marjorie Chodorov ... post accountant
Mark Cleary ... laboratory technician
Morgan Cline ... assistant: Mr. Goetzman
Ruth Coady ... assistant production coordinator
Margherita Costanzo ... production assistant
Steve Cummings ... senior armory technician
Charles Currier ... military advisor
Allison Diamond ... assistant: Mr. Hanks
Dale Dye ... senior military advisor (as Capt. Dale A. Dye)
Julia Dye ... military advisor
Melissa Elliott ... end titles
Libby Evans ... unit nurse
Freddie Joe Farnsworth ... technical advisor: military
Peter Felicetti ... consulting engineer
Guy Firth ... caterer
John Flavin ... assistant to directors
John Fox ... supervising armorer
Suzie Freeman ... first assistant accountant
Roberto Garcia ... assistant military advisor
Serena Gattuso ... production coordinator
Traci Genders ... assistant accountant (as Traci Duxbury)
Nicole Giaudrone ... assistant: Mr. Yost
Toby Granger ... unit assistant
Karen Grose ... project manager
Ben Gubbins ... armory assistant
Nancy Haecker ... scout
Lauren Hartstone ... title designer
Alan Hausmann ... webbing master
Lou Henry ... assistant accountant
Dean Hood ... financial controller
Matthew Hood ... payroll officer
Kim-Anh Huynh ... payroll assistant (as Kim-Ann Huynh)
Yutaka Izumihara ... military advisor
Marcus Johnston ... unit assistant
Angela Kenny ... production accountant: Australia
Kerrie Kervin ... unit assistant
Kelsey Kline ... production coordinator
Daryl Knight ... deputy manager: paramedic
Kristie Macosko Krieger ... assistant: Steven Spielberg (as Kristie Macosko)
Erin Lander ... on set production assistant
Melanie Lawrence ... key assistant accountant
Mark Lehmann ... armory assistant
Tony Lidyard ... assistant military advisor
Bryce Lindemann ... general manager: paramedic
Andrew Lindley ... payroll accountant
Tali Lipa ... budget controller
Thai Liu ... production assistant: USA
Jonathan Low ... accounts payable assistant
Hamish MacLeod ... unit assistant
Kacy Magedman ... clearance coordinator (as Kacy Lyn Magedman)
Brianna Mann ... production coordinator
Glen Manning ... laboratory technician
Leigh Marsh ... laboratory technician
Ted McCarthy ... production associate
Cara McKenney ... main title producer
Andrew Morrison ... armory assistant
Yuki Nagashima ... military technical advisor (as Yukihara Nagashima)
John Nixon ... armorer
William Overstall ... laboratory technician
Patrick Plummer ... first assistant accountant
Anthony Purdy ... armorer
Eric Quijano ... assistant: Mr. Shareshian
Philippa Race ... petty cash accountant
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Hanks
Cody Rawson-Harris ... animal wrangler
Sarah Rawson-Harris ... animal wrangler
Deborah Ricketts ... clearance liaison
Christine Robson ... production accountant
Zachary Ronan ... production rigger
Patrick Roscoe ... production associate
Camille Russell ... nurse
Ellery Ryan Jr. ... office assistant (as Ellery C. Ryan)
Ronnie Sammut ... production rigger
Bruce Shapiro ... dialogue coach
Lizzie Sharp ... laboratory technician
Lauren Sics ... legal services: Australia
Ashley Stern ... assistant: Tony To
Mike Stokey ... military advisor
Tory Strang ... assistant: Mr. Goetzman
Virginia Swan ... assistant accountant
Rebecca Thornell ... script analyst
Mika Tran ... assistant: Cherylanne Martin
Aaron Warner ... production rigger
Bree Whiting ... production secretary
Virginia Whitwell ... production coordinator
Kristin Witcombe ... script supervisor
Lisa Wright ... accommodation coordinator
Tomoko Yamamoto ... production accountant: additional photography unit
Grace Yap ... account clerk

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page