Edit
Man on a Ledge (2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Asger Leth

Writing Credits  

Pablo F. Fenjves ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
Manager
...
Valet
Barbara Marineau ...
Screaming Woman
...
Psychiatrist
...
...
Father Leo
...
...
...
Janice Ackerman
...
Prison Guard
...
Desk Sergeant
...
Cop - Bullhorn
...
Jack Dougherty (as Ed Burns)
...
Cop - Room (as John Solo)
...
...
...
Police Technician
...
Police Technician
...
...
Cameraman
...
ESU
Michael Lee Laurence ...
Bearded Guy
...
CSI Tech
...
...
Englander's Assistant
...
Ted Henry
...
Angry Traffic Woman
...
Nestor
...
Brooklyn Cop
...
Brooklyn Cop
Ann Arvia ...
Investor
Jonathan Walker ...
Investor
...
Lady
...
Cop
...
Lutz
Erin Quill ...
Cop – File
...
Construction Worker (as Arthur Nasacarella)
...
Detective
...
Detective
Gerry Vichi ...
Older Orthodox Man
...
Gordon Evans
...
Tactical Leader (as Brett Smith)
John Comer ...
Correction Officer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Seargent (uncredited)
...
Construction Worker (uncredited)
...
Brooklyn Cop (uncredited)
Jeremy McLain ...
Pedestrian (uncredited)
Mario Moise Fontaine ...
Photographer (uncredited)
Rick Pantera ...
New York Police Officer (uncredited)
...
Inmate (uncredited)
...
Sing Sing Background (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Lorenzo di Bonaventura ... producer
Jake Myers ... executive producer
David Ready ... executive producer
Mark Vahradian ... producer

Music by 

Henry Jackman

Cinematography by 

Paul Cameron

Film Editing by 

Kevin Stitt

Casting By 

Deborah Aquila
Ross Meyerson
Tricia Wood

Production Design by 

Alec Hammond

Art Direction by 

David Swayze

Set Decoration by 

Chryss Hionis

Costume Design by 

Susan Lyall

Makeup Department 

Jill Astmann ... makeup artist
Chris Clark ... key hair stylist
Persefone Karakosta ... assistant makeup artist
Todd Kleitsch ... makeup department head
Suzy Mazzarese-Allison ... hair department head
Louise McCarthy ... key makeup artist
David Presto ... custom tattoo artist
Silvie Salle ... hair stylist

Production Management 

James K. Jensen ... post-production supervisor
Lyn Pinezich ... unit production manager
Andrew Saxe ... production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

G.A. Aguilar ... second unit director (as George Aguilar)
Emma Barber ... dga trainee
Andrew Fiero ... second second assistant director
Marcos González Palma ... additional second assistant director
Matthew Mason ... additional second assistant director
Soren Miltich ... second second assistant director: second unit
Murphy Occhino ... second assistant director: second unit
David 'Wex' Wechsler ... first assistant director (as David Wechsler)
Adam T. Weisinger ... first assistant director: second unit / second assistant director
Eric Yellin ... first assistant director: second unit

Art Department 

Emily Beck ... assistant art director
Brian Buteau ... set dresser
Lou Charles ... set dresser
Katie Clinebelle ... assistant props
Rashad Clinton ... construction grip
Daniel Cocuzzo ... construction grip
John Coda ... carpenter
Tom Conway ... co-leadman (as Eoghan Conway)
David Cooney ... storyboard artist
Chris Cypress ... carpenter
Eddie DeCurtis ... set dresser
Guido DeCurtis ... leadman
Scott Dougan ... assistant art director
Tatiana Forster ... art production assistant
John Geisler ... construction grip
Deborah Greene ... assistant set decorator
Glen A. Gregory ... carpenter
Gary Grill ... construction coordinator
Scott Griswold ... set dresser
David Gulick ... property master
Brian Harrison ... shop manager
Aaron Jacobs ... construction grip
Matthew Keyes ... art production assistant
Bill Lehne ... carpenter (as William Lehne)
Christopher G. Markunas ... set construction foreman
Rich Pashayan ... best boy construction grip
Mick Rossman ... scenic artist
Roxy Toporowych ... shop lead
Erica Torres ... art department coordinator
Daniel Wallenstein ... construction grip
Zachary Zirlin ... graphic designer
Tim Zydel ... on-set dresser
Emily Kwong ... graphic designer: New Deal Studios (uncredited)

Sound Department 

Michael Barosky ... sound mixer
Tom Burns ... re-recordist (as Tom Y. Burns)
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Jeffrey J. Haboush ... re-recording mixer
Jamie Hardt ... sound effects editor
Robin Harlan ... foley artist
Gregg Harris ... boom operator
Devin Johnson ... assistant sound editor
Jon Johnson ... supervising sound editor
Thomas W. Jordan ... utility sound: second unit
Vanessa Lapato ... adr supervisor
Howard London ... adr mixer
Daniel McIntosh ... sound mixer: second unit (as Dan MacIntosh)
Sarah Monat ... foley artist
Beauxregard Neylon ... adr mixer
Larry Provost ... sound mixer: second unit
Miguel Rivera ... dialogue editor
Greg P. Russell ... re-recording mixer
Adam Sanchez ... utility sound
Ric Schnupp ... adr recordist
Randy Singer ... foley mixer (as Randy K. Singer)
Brad Sokol ... foley editor
Paul Tirone ... adr recordist
David Weisberg ... adr mixer (as David A. Weisberg)
Rabb Whitehead ... adr recordist
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Conrad V. Brink Jr. ... special effects coordinator (as Conrad Brink Jr.)
Edward Drohan IV ... special effects technician (as Ed Drohan)
Gilbert Gertsen ... special effects foreman
Kevin Zack ... special effects technician

Visual Effects by 

Lee Allan ... digital compositor (as Allan Lee)
Chris Anderson ... plate producer
Julia Bagg ... visual effects production associate: Catalyst Media Group
Denise Ballantyne ... visual effects consultant
Ron Barr ... digital opticals
Mike Borgstrom ... cg supervisor
Grant Bowen ... database design & administration
Peter Bowmar ... head of 3d and technology: Method Studios Vancouver
Carrie Bryant ... rotoscope artist
Shauna Bryn ... visual effects executive producer
John Cairns ... lead compositor: Method Studios Vancouver
Heather Behl Cameron ... outsource coordinator
Trenton Cassamalli ... cg modeler
Alexis Chapman ... roto lead: CIS Vancouver
Marco Checa Garcia ... digital compositor: Method Studios Vancouver
Chad E. Collier ... data technician: Method Studios
Karl Coyner ... technical director: Method Studios, Vancouver
Joe De Michelis ... information systems administrator
Kevin Del Colle ... digital film scanner
Christian Emond ... digital effects artist
Adam Estey ... visual effects editor: Method Studios Vancouver
Saeed Faridzadeh ... digital compositor
Chad L. Fox ... cg modeler (as Chad Lee Fox)
Melissa Franco ... visual effects coordinator / visual effects data wrangler
Chris Gelles ... visual effects producer: & Company
Zane Harker ... visual effects colorist
Peter Hart ... matchmove lead
David Isyomin ... visual effects supervisor: & Company
Stephen James ... digital compositor
Jeffrey Jasper ... technical lead: New Deal Studios
Zahid Jiwa ... rotoscope artist
Richard Kidd ... visual effects supervisor
Ronald Knol ... IT & VFX engineering supervisor
Katya Krotenko ... rotoscoping: Method Studios Vancouver
Thomas Kuo ... digital intermediate scanner
Mike Larned ... compositor / rotoscope artist
Niña Laureles ... data wrangler: Method Studios (as Nina Laureles)
Colin Liggett ... digital compositor
Katie Linahon ... production coordinator: New Deal Studios
James Madigan ... visual effects consultant / visual effects designer
Arnon Manor ... visual effects producer
Tom McHattie ... digital compositor
Krista McLean ... digital compositor and matte painter
Abel Milanes ... compositing supervisor
Derrick Mitchell ... visual effects editor
Farhad Mohasseb ... compositor: Method Studios Vancouver
Erin W. Nash ... digital matte painter
Roula O'Regan ... pipeline td
Gustavo A. Pablik ... visual effects coordinator
Viviana Palacios ... lighting technical director
Vincent Papaix ... digital compositor: Method Studios Vancouver
Christine Petrov ... head of 2D: CIS Vancouver
Chi Pham ... VFX systems administrator
Tristan Porter ... digital compositor: Method Studios Vancouver
Bryce Rieger ... digital compositor
Pau Rocher ... digital compositor
Sean Rowe ... digital film scanner
David Sanger ... visual effects producer
Tiago Santos ... digital compositor
Jay Shindell ... visual effects
Dereck Sonnenburg ... visual effects producer: Catalyst Media Group
Mike Tuffy ... pipeline td: Method Studios Vancouver
Michael Turnbull ... visual effects systems administrator: Method Studios Vancouver
Mark Van Ee ... visual effects coordinator: CIS Vancouver
Matt Wilson ... compositing supervisor
Bruce Woloshyn ... visual effects supervisor
Steve Won ... visual effects producer: Method Studios Vancouver
Noel Wright ... digital compositor
Khaled Zeidan ... digital compositor
Taigne Hammock ... resource manager (uncredited)
Goran Kocov ... lead matchmove artist (uncredited)
Alex Ling ... roto artist (uncredited)
Rajavel Loganathan ... senior roto artist (uncredited)
Joseph Yun ... rotoscope artist (uncredited)

Stunts 

Chris Barnes ... stunts
Bobby Beckles ... stunts
Nitasha Bhambree ... stunts
Paul Borne ... head stunt rigger / stunt safety coordinator
Jill Brown ... stunt performer
Steven Cachie Brown ... stunt double: Anthony Mackie
Scott Burik ... utility stunts
Chris Cenatiempo ... stunts
George B. Colucci Jr. ... stunts
Blaise Corrigan ... stunts
William Cote ... stunt driver
Peter Epstein ... stunts
Mark Fichera ... stunts
Aja Frary ... stunt double: Genesis Rodriguez
Tim Gallin ... stunts
Jeffrey Lee Gibson ... stunts
Chad Hessler ... stunts
Jay Hieron ... stunt performer
Stephen Izzi ... stunt double
Jason Kolowski ... double: cast
Thomas La Marche ... stunts
Samantha MacIvor ... stunts
Declan Mulvey ... stunts
Victor Paguia ... stunts
Christopher Place ... stunts
Thomas Place ... stunts
Dave Pope ... stunts (as David Pope)
Stephen A. Pope ... stunt coordinator (as Stephen Pope)
J.C. Robaina ... utility stunts
Marc Rooney ... stunts
Jeremy Sample ... stunts
Akos Schenek ... stunts
Jay Spadaro ... stunt performer
Shawnna Thibodeau ... stunt performer
Trampas Thompson ... stunt rigger
Aaron Vexler ... stunt double
Adam Wood ... stunts

Camera and Electrical Department 

Blake Alcantara ... second assistant camera: second unit
Tony Arnaud ... grip
Eli Aronoff ... additional camera operator
Myles Aronowitz ... still photographer
Cesar Baptista ... dolly grip: second unit
Braden Belmonte ... first assistant camera
Ethan Borsuk ... key second assistant camera
Terrence Laron Burke ... best boy grip: second unit
Bob Calandro ... grip
Jake Capistron ... eclipse technician
Dominique Caron ... additional electric
Rashad Clinton ... second unit
John Coots ... best boy electric
Lamont Crawford ... second unit: key grip
James Dombey ... grip
Jack Donnelly ... camera operator / dp: splinter unit
Jennifer Evans ... grip
Stanley Fernandez Jr. ... first assistant camera: "a" camera
Gavin Fernandez ... second assistant camera: "C" camera
Gerard Fiore ... rigging grip
David Ganczewski ... grip: construction
Keith Gordon ... grip
Andrew Greve ... additional electrician
Brian Heller ... aerial cinematographer
Petr Hlinomaz ... camera operator
Martin Jaksa ... rigging grip
Lukasz Jogalla ... director of photography: second unit
James Kastner ... still photographer
Philip Kathrens ... generator operator
Ed Koza ... b dolly grip
Dan Kubicek ... electrician
Diana Matos ... additional film loader / film loader: second unit
Dave McAllister ... key rigging grip
John McIntyre ... additional second assistant camera
James McMillan ... key grip
Doug Meils ... video playback operator
Tim Metivier ... first assistant camera
John J. Moers ... additional documentary cinematography
Ed Nessen ... first assistant camera: "b" camera
Andy Niceberg ... shop electric
Alexander J. Nobbs ... video assist
Hernan Otaño ... camera operator (as Hernan Michael Otaño)
Michael P. Prisco Jr. ... rigging electrician
Edward Read ... lighting console programmer
Benjamin Relf ... computer/video engineer
Guillaume Renberg ... libra head operator
Daniel Salk ... video assist operator
Daniel D. Sariano ... second unit
John Schwartz ... additional camera operator
Ken Shibata ... gaffer
Pierson Silver ... libra head operator
Mike Sime ... video/computer playback engineer
Yoshi Sonoda ... lighting technician
Joe Striffler ... grip
Peter Symonowicz ... additional camera operator
Thomas Vaughan ... rigging grip
Daniel Wallenstein ... grip
Thomas Calandrillo ... technocrane operator (uncredited)
Pedro Corcega ... additional loader (uncredited)

Casting Department 

Ronen Gevint ... background casting
Sandy Holt ... adr voice casting
Julie Knapp ... extras casting
Kim Krakauer ... casting associate
Saraphina Monaco ... casting assistant
Erin Toner ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Ngina Bowen ... key costumer
Pashelle Clayton-Robinson ... costume supervisor
Amy Ritchings ... assistant costume designer
Minerva Diann Savoy ... tailor
Samantha L. Seda ... wardrobe production assistant
Jessica S. Smith ... set costumer
David Turk ... costumer

Editorial Department 

Ron Barr ... digital intermediate editor: Outback Post
John Bonta ... colorist: dailies
Kris Cole ... first assistant editor
Annie Johnson ... digital intermediate producer
Matthew Kuborn ... editorial apprentice
Harry Muller ... color timer
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist
Stephen M. Rickert Jr. ... additional editor
Kat Spiess ... assistant editor
Leslie Adkins-Garza ... post-production coordinator (uncredited)

Music Department 

Alex Belcher ... technical score engineer
Christine Bergren ... music clearance and legal services
Jeffrey Biggers ... score mix consultant (as Jeff Biggers)
Stephen Bullen ... technical score assistant
Chris Clad ... violin
Al Clay ... music mixer
Stephen Coleman ... orchestrator
Jack Dolman ... music editor
Gavin Greenaway ... conductor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor / orchestral contractor
Stephen Hilton ... composer: additional electronic music
Jake Jackson ... music engineer / score recordist
Dave Jordan ... music consultant
Paul Katz ... music consultant
Steven Kofsky ... music production services
Dominic Lewis ... composer: additional music
Matthew Margeson ... composer: additional music
Jason Soudah ... score technical engineer
Scott Stambler ... music editor: temp music
Jill Streater ... music preparation
Jojo Villanueva ... music consultant
Jake Walker ... musician
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Booker White ... additional music preparation
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello

Transportation Department 

Terry Adams ... driver: honeywagon
Harold B. Brynes ... driver: Mr. Leth
Brent Godek ... picture car mechanic
Zaher Hajbi ... driver: camera truck
Harry J. Leavey ... transportation co-captain
James Leavey ... transportation captain
Robert Leddy ... driver: construction degree
John Palumbo ... driver: prop truck (as John D. Palumbo)

Other crew 

Nick Adrian ... location assistant
Elise Aliberti ... assistant: Lorenzo di Bonaventura
Caellum Allan ... physical production
Malcolm Alston ... location assistant
Sam Arthurs ... armorer
Adam Baer ... location scout
Ainsley Bartholomew ... second assistant accountant
Justin Begnaud ... completion bond: Film Finances
Daniel Booko ... voice actor
Jerome Butler ... dialect coach: Mr. Bell
Lauren Butler ... assistant production coordinator
Carla Cackowski ... adr voice artist (as Carla Snowden)
Steven W. Carbajal ... location assistant
Marlo Carroll ... set production assistant
Andrew Cesana ... script supervisor second unit
Alex Conway ... production assistant
Abby Coon ... second assistant accountant
Steven Eddy ... physical production executive
Brooke Ensign ... unit publicist
Kathleen Fellegara ... set medic
Rich Fellegara ... key medic
Shayne Fiske ... production executive
Danny Frommer ... set medic
Bill Garvey ... location assistant
Vincent Giarratano ... key set production assistant
Steve Gilbaud ... production accountant
Pamela B. Green ... co-creative director titles
Timothy Hodson ... production assistant
Jamie Horwitz ... first assistant accountant
Ryan Robert Howard ... production assistant
David Hsu ... set production assistant
Aaron Hurvitz ... location scout
Molly Irwin ... assistant to producers: Lorenzo di Bonaventura, Mark Vahradian, David Ready
Quanita Johnson ... production finance manager
Melissa Kalbfus ... script supervisor
Karen M.C. Kane ... assistant to cast
Ben Katz ... additional production assistant
Kaelan Kelly-Sordelet ... production assistant: new york
Ashley Kravitz ... clearances
Adam Levy ... set medic
Brian A. Litman ... assistant post-production accountant
Giovanni Lopez ... insurance
Melissa Marlette ... production assistant
Timothy Martin ... additional set production assistant
Kevin P. McCarthy ... police technical advisor
Jack McKenna ... office production assistant
Abigail Nash ... production assistant
Lauren A. Oliver ... clearance coordinator
Greg Outcalt ... production coordinator
James Parsons ... production assistant: second unit
Joseph Perron-Kozar ... assistant to executive producer
Derek Peterson ... set staff assistant
Tim Petryni ... production assistant
Linda Pianigiani ... associate producer
Ky Reeves ... office production assistant
Bill Richards ... aerial coordinator
Jason Richardson ... production assistant
Natasha Rivera ... production assistant
Buck P.B.D. Rodgers ... production assistant
Matthew Roper ... set medic
Dee Schuka ... post production accountant
Michael James 'Scotty' Scott ... manager: production finance
Alexis Page Smith ... assistant to the director
Lora Sorrentino ... staff production assistant: second unit
Todd Steiner ... production financing
Anthony Jason Tigner ... associate producer: main titles
Michael Vastano ... additional production assistant
Claire Wiegand ... craft service
Canella Williams ... additional assistant production office coordinator
Leah Winkler ... additional set production assistant
David Harry Yoon ... production secretary (as David Yoon)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page