Edit
Dolphin Tale (2011) Poster

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

Charles Martin Smith

Writing Credits (WGA)  

Karen Janszen ... (written by) and
Noam Dromi ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
Gloria Forrest
...
Phoebe
...
Kat
...
Donovan Peck
...
Rebecca
...
Brittany
...
Philip J. Hordern
...
Max Connellan
...
Alyce Connellan
...
Fisherman
...
Mr. Doyle
...
Sandra Sinclair
Rus Blackwell ...
Coach Vansky
...
Board Member Fitch
...
Board Member Marx
...
Board Member Christina
Vivian Ruiz ...
Virginia
Laila Harris ...
Little Girl in Wheelchair
...
Little Girl's Mother
...
Veteran Tim
Mike Maki ...
Veteran Mike
...
Prosthetic Consultant
Nicholas Turner Martin ...
Bully #1
...
Bully #2 (as Carlos Guerrero Jr.)
...
Kyle's Friend
Charlotte Connick ...
Hordern Grandchild
Winter ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Kyle's Nurse
...
Board Member
...
Carnival Attendee (uncredited)
Rebeca Donovan ...
Carnival Attendee (uncredited)
...
Nurse (uncredited)
...
Extra (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
VA Administrator (uncredited)
B.J. Parker ...
Dr. McCarthy's Chiliburger Vendor (uncredited)
Gus Perez ...
Aquarium Tech (uncredited)
...
Swim Jumper (uncredited)
...
VA Patient (uncredited)
...
Extra (uncredited)
Donny Tucker ...
Extra (uncredited)
...
Extra (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Brad Arensman ... associate producer
Yolanda T. Cochran ... co-producer
Robert Engelman ... executive producer
Richard Ingber ... producer
Broderick Johnson ... producer
Andrew A. Kosove ... producer
Keith Melton ... producer: 3D tech
Carl Rogers ... associate producer
Steven P. Wegner ... executive producer
David Yates ... co-producer

Music by 

Mark Isham

Cinematography by 

Karl Walter Lindenlaub ... director of photography

Film Editing by 

Harvey Rosenstock

Casting By 

Kerry Barden
Paul Schnee

Production Design by 

Michael Corenblith

Set Decoration by 

Susan Benjamin

Costume Design by 

Hope Hanafin

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Deborah Brozovich ... additional hair stylist
Nancy Cummings ... makeup artist
Roma Demartino ... key hair stylist
Nancy Hancock ... makeup artist: Mr. Freeman
Ann-Maree Hurley ... additional makeup artist
Erin Koplow ... makeup department head (as Erin Brasfield)
Anne Morgan ... hair stylist: Harry Connick Jr.
Claudia Pascual ... additional makeup artist
Matthew Petty ... hair stylist
Melizah Schmidt ... key hair stylist
Linda Schonning ... hair stylist
Christine Wostak ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jim Bigham ... production manager
Jennifer Burkley ... production associate (live segments)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ellen M. Hillers ... additional second assistant director
Krystian Lagowski ... additional second assistant director
Karen Manuel ... second second assistant director
Meaghan F. McLaughlin ... second assistant director
Bob Munroe ... second unit director: Cayman
Philip A. Patterson ... first assistant director

Art Department 

David Alban ... carpenter
R.C. Aradio ... storyboard artist
Carla Bailey ... prop assistant / scenic artist
Joan Bernier ... scenic foreman
Lewis Bowen ... key scenic artist
Orlando A. Castro ... set dresser
Freddy Chaleur ... artistic leadership
Laureen Clarke ... marine administrator
Harold Collins ... construction buyer
Colin Crapser ... carpenter
James P. Crapser ... construction foreman
Peter Damien ... propmaker
Rod England ... set dresser
Stephen I. Erdberg ... buyer
Michael J. Flynn ... greens gangboss
Donald Fulmer ... scenic artist / scenic painter
Forrest 'Gil' Gillespie ... stand-by painter
Daniel J. Gillooly ... greens foreman
Jeff Ginn ... prop illustrator / set designer
James Harris ... construction coordinator
Jeffrey Harris ... construction gang boss
Dean F. Janik ... signwriter
Kale Jessen ... graphics playback operator
Richard E. Kruder ... greensman
John Francis Kupfer ... on set greens
Megan Kristen Lane ... art department coordinator
Robert Loring Jr. ... set dresser
Julian Mercado ... scenic
Hugh D.G. Moody ... assistant art director
Shannon Mullins ... propmaker
Jil Myers ... props production assistant
Matthew S. Naumann ... props
Maria Alejandra Ortiz ... art department coordinator
Gaillyn Pena ... graphic designer
Linda Pilgrim ... scenic
Genessa Goldsmith Proctor ... scenic foreman
Frank A. Raffa Jr. ... lead: set dec / leadman
Jeremy Alan Read ... set dresser
Vivian Russo ... scenic
Herb Silverman ... art department coordinator
Margaret A. Thigpen ... set decoration buyer
Joel Venti ... storyboard artist: opening sequence
Paul Vistocco ... scenic artist
Dan Wilkerson ... on set dresser
Jan Wittman ... scenic artist / scenic

Sound Department 

Christopher S. Aud ... sound designer
Michael Babcock ... sound designer / sound re-recording mixer
Keith Bilderbeck ... sound effects editor
Kelly Cabral ... supervising sound editor
Rick Canelli ... adr recordist
Scott Clements ... sound mixer
David Lee Fein ... foley artist (as David Fein)
Eric Flickinger ... re-recording mix technician
Karyn Foster ... dialogue editor
Ian Herzon ... sound effects editor
Rob Hill ... adr recordist
Hilda Hodges ... foley artist
David Jobe ... foley mixer
Jacob Kemp ... boom operator
Tim LeBlanc ... sound re-recording mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Aynee Osborn ... dialogue editor
Michael Pisano ... sound utility
Roland N. Thai ... sound effects editor

Special Effects by 

Jeremy S. Brock ... special effects technician
James Carter ... special effects technician
Joe Giles ... mold department: KNB EFX GROUP, INC
Bruce E. Merlin ... special effects foreman
Michael O'Brien ... key sculptor: K.N.B. EFX Group, Inc.
Gary Pawlowski ... moldmaker: KNB Efx Group
James L. Roberts ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Rehan Abdulovski ... roto artist
Etienne Andlau ... digital compositor
Nohemi Arciniega ... stereoscopic conversion artist
Jason Arrieta ... stereoscopic compositor
Stas Basko ... stereoscopic compositor
Riley Benard ... digital compositor: Arc Productions
Kyle Boylen ... digital compositor
Terry Bradley ... visual effects supervisor: Starz
Jeff Bruneel ... senior compositor
Christopher Buzon ... matchmove artist
Phil Dakin ... camera department supervisor: Starz
Stevan Del George ... lead stereo compositor: yU+Co, Hollywood, CA
James Deschenes ... technical director
Ashish Dewan ... lead stereoscopic compositor: STARZ
Alexander Feigin ... visual effects artist
Chris Frame ... rotoscope artist
Jake Fullerton ... lighting and compositing artist
Kristina Gacova ... roto artist
J.P. Giamos ... vfx production manager: STARZ
Lisa Hindle ... visual effects editor
Brian Howald ... stereoscopic compositing lead
Amanda Instone ... visual effects artist
Megumi Kanazawa ... senior stereoscopic compositor
Andrew Kennedy ... rotoscope artist
Cameron Kerr ... digital compositor
Lincoln Kupchak ... visual effects editor: Flash Film Works
Kang Sub Lee ... senior lighting/compositing
Joe Levac ... match move artist
Philip Luk ... technical director
Jennifer Maillet ... stereoscopic conversion artist
Alex Manita ... pipeline technical director
Haydn Masuda ... digital artist
Tony Matthews ... visual effects producer: Starz
Sean McAlear ... assistant production manager
Kevin McBride ... stereoscopic compositor
Iain McLuckie ... rigging
Bahador Mehrpouya ... visual effects artist
Douglas Melville ... visual effects production manager: SPIN VFX
Arthur Mesa ... compositing supervisor: Flash Film Works
Charles Mesa ... rotoscope artist
John P. Mesa ... visual effects co-supervisor: Flash Film Works
William Mesa ... visual effects supervisor: Flash Film Works
Jamie Minett ... lighting and compositing artist
Sean Montgomery ... lighter
Bob Munroe ... visual effects supervisor
Eric Murray ... match move artist
Don Myers ... animation supervisor: Flash Film Works
Jeremy Nelson ... lead compositor: Flash Film Works
Anthony Paterson ... visual effects producer: Rocket Science VFX
Patrick Pautler ... modeling and rigging lead
Zebulon Pike ... lighter/compositor
Joe Raasch ... digital compositor
Rogelio Rodriguez ... match move artist
Mark Rodziewicz ... lighting artist
Kenneth Sales ... digital compositor
Alexandre Scott ... visual effects artist
Jerry Seguin ... digital compositor
Daryl Shail ... matchmove supervisor
Brian A. Smeets ... visual effects artist
Mike Stadnyckyj ... compositor
Paul Stodolny ... lead lighter
Christopher Sunthgolam ... compositor
Wilson Tang ... digital restoration
Matthew Teevan ... visual effects
David Thompson ... digital compositor
Martin Tori ... on-set visual effects supervisor
Tim M. Townsend ... lead compositor: Starz
Dan Trezise ... digital compositor
Damian Upton ... senior systems administrator
Tracey Vaz ... stereoscopic compositor
Matthew Voynovich ... visual effects assistant production manager
Pat Wakefield ... lighting and compositing supervisor
Kym Watts ... lighting td
Andrew Woodhouse ... matte painter
Alphonso Young ... senior matte painter/compositor
John Coats ... digital compositor (uncredited)
Sarah Coatts ... visual effects producer: yU+co (uncredited)
Clark Graff ... visual effects supervisor: Stereotech (uncredited)
Kerry Graham ... digital compositor (uncredited)
Marco Lee ... digital compositor (uncredited)
Ken Stranahan ... digital compositor (uncredited)
Ben Tillmann ... lighting and compositing artist (uncredited)
Allan Toellner ... digital compositor (uncredited)
Emily Wallin ... visual effects editor (uncredited)
Jeffrey White ... visual effects producer: Flash Film Works (uncredited)

Stunts 

Ricou Browning Jr. ... stunt coordinator
Richard Cohee ... stunts
Brandon Selts ... stunts

Camera and Electrical Department 

Dave Boulay ... electrician
Loren Corl ... key grip
Erik Curtis ... underwater camera unit
John J. Ellingwood ... 3d rig tech
Richard Falk ... electrician
Jon Baronn Farmer ... still photographer
Sean Fisher ... grip
Sean P. Gilbert ... underwater first assistant camera
Marvin Haven ... dolly grip
Bruce Hazen ... electrician
Robert Howie ... digital imaging technician / second unit stereographer
Alex V. Hurley ... vtr operator
Milan Janicin ... key second assistant camera
Kale Jessen ... 3D video engineer
Ross Jones ... rigging key grip
Tommy Klines ... assistant camera
Joe Mast ... dolly grip
David J. McGraw ... 3d digital video engineer
Brian Murray ... lighting technician
Patrick Murray ... gaffer
Ken Palladino ... electrician
Max Penner ... stereographer
Earl Perque ... best boy grip
Robert Petrin ... edge head technician
Humberto Recio ... balloon light tech
Patrick Redmond ... edge head technician / libra head technician
Shawn Torge ... dimmer board operator
Joe VanDalsem ... digital lab supervisor
Tessa VanDalsem ... first lab tech
Karli Watland ... lab tech
Gregg M. Wolf ... day player: grip/electrician
Marc Wostak ... best boy electric
Peter Zuccarini ... underwater camera operator

Animation Department 

David Baas ... animation director
Rob Gennings ... animator

Casting Department 

Jennifer Conrader ... extras casting director
Rich Delia ... casting associate
Allison Estrin ... casting associate
Erin Fragetta ... casting assistant
Michael Fredlund ... casting assistant
Melanie Moreno ... extras casting
Susan E. Ryan ... casting assistant (as Susan Chaddock)
Patti Wiley ... extras casting
Lori Wyman ... casting: Florida

Costume and Wardrobe Department 

Terri De Haan ... key costumer
Kristen Lucio ... set costumer
Diane Phelps ... costumer
Emma Potter ... assistant costume designer
Cathie Valdovino ... personal costumer: Mr. Freeman
Emae Villalobos ... set costumer

Editorial Department 

Brandon Balin ... assistant editor
Robert Berman ... first assistant editor
Adam Garner ... vfx editor
Michael Hatzer ... digital intermediate colorist: Technicolor
Mo Henry ... negative cutter
Owen Korb ... lab technician
Beth Moody ... editorial production assistant
Carl S.G. Moore ... digital intermediate producer
Mark Sahagun ... digital intermediate editor
Adrian Seery ... colorist: HV
Sarah Beth Shapiro ... assistant editor
Damon Silvester ... assistant editor
Mike Sowa ... digital preview timer
John St. Laurent ... data transfer assistant: visual effects
Joe VanDalsem ... key 3d artist
Dan Williams ... digital intermediate color assistant
Park Wyatt ... lab technician
Gilbert Carreras ... co-color timer (uncredited)
Gavin Ebedes ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

Deva Anderson ... music supervisor
Christine Bergren ... music legal and clearance
Peter Boyer ... orchestrator
Brad Dechter ... supervising orchestrator
Geoff Foster ... score engineer & mixer
Allison Geatches ... music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Andrew Kinney ... orchestrator
Tyler Parkinson ... music pre-recording engineer
Victor Pesavento ... music preparation
Curtis Roush ... music editor
James Shearman ... conductor
Linnea Snyder ... music preparation
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello

Transportation Department 

Johnny A. Baio ... driver
Jeffrey Byers ... driver
Robert Gaskill ... driver
Erenst B. Gonzalez ... driver
Russell Hewitt ... driver
Juli Kestner ... driver
Eduardo Olmo ... driver
Michael Paccione ... driver
Cecilia Palomino ... transportation dispatcher
Jay Palomino ... transportation coordinator
Bob 'Smitty' Smith ... driver
Willie Snelling ... driver
Rodney Thorpe ... driver

Other crew 

Dax Alvarez ... production secretary
Carla Aucoin ... production coordinator
Tod Raymond Baudais ... CG Software Supervisor
Cayla Brady ... stand-in/photo double: Cozi Zuehlsdorff
Kevin Breen ... office production assistant
Micaela Brown ... executive assistant: senior vice president of physcial production
Ricou Browning Jr. ... marine consultant
Justin Browning ... marine unit / water safety
James Burgin ... marine crew
Christian Byrd ... marine boat captain
Andrew Campbell ... set production assistant
Lih Chang ... technical director
Simon Chang ... senior systems administrator
Chad Clark ... post production accountant
Richard Cohee ... stand in/photo double: Mr. Freeman
Rona Cohen ... production assistant
Wendy Cohen ... production resources
Carrie D. Curtis ... office production assistant
Sean Michael Davis ... water safety
Bobbie DeRock ... accounting assistant
Alfredo Diaz ... production assistant intern
Matt Dority ... production assistant
John Eleton ... utility stand in
Allison Ewart ... physical production manager
Sarah Ferguson ... office production assistant
Eric Fiedler ... puppeteer
Elizabeth Fisler ... production assistant intern
David Fulton ... unit publicist
Cliff Gephart ... location scout
Andrea Gold Robinson ... animal trainer (as Andrea Gold)
Kris Gray ... location assistant
Nick Grimm ... assistant: Mr. Johnson & Mr. Kosove
Ryan Grosjean ... production assistant intern
R. Colette Hailey ... location manager
Michael J. Harker ... completion bond representative
Jacci Herman ... production assistant
David Hickey ... payroll accountant
Katye Kalivoda ... set production assistant
Ian M. Kemp ... first aid/paramedic / set medic
Krystian Lagowski ... key set production assistant
Lichelli Lazar-Lea ... assistant: Mr. Ingber
Rob Leader ... set production assistant
David Scott Leatherwood ... assistant: Mr. Kosove & Mr. Johnson
A.J. Leavitt ... water safety
Jana Lundy ... second assistant accountant
Rick Marcena ... first assistant accountant
Heather McKay ... assistant to executive producer
John C. McWhirter ... location scout
Heidi Meitzler ... location scout
Cameron Nord ... production assistant intern
John 'JOC' O'Connell ... assistant: Max Penner: L.A.
Natale Olsen ... production assistant
Quentin Pierre ... personal assistant: Mr. Freeman
Jyn Pinson ... assistant production office coordinator
Laura Pinto ... script supervisor
Joshua Rush ... additional voices
Ognjen Sarovic ... set production assistant
Kristine Schroeder ... teacher
Savannah Scott ... marine crew
Rachel Smith ... water safety
Sherrill Smith ... assistant location manager
Chris Specht ... production resources
Robert W. Sterrett III ... location scout
Kelsey Stroop ... assistant to director
Jaren Vine ... production controller
Cornell Willis ... set production assistant
Kristin Wollett ... stand-in: Austin Highsmith (as Kristin Thistle)
Alice Wymer ... travel coordinator
Howard Young ... production accountant
Jeff Young ... head of finance and business development: Arc Productions (as Jeff Young)
Garson Yu ... main titles
Glen Yu ... systems administrator
Andreas Zachai ... location scout
Nicole Ziobro ... production assistant
Kevin Tyler Moody ... stand-in/photo double: Nathan Gamble (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page