Edit
"Being Erica" A River Runs Through It... It Being Egypt (TV Episode 2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Philip Earnshaw ... (as Phil Earnshaw)

Writing Credits (in alphabetical order)  

David Fortier ... (concept)
James Hurst ... (teleplay)
Aaron Martin ... (story)
Shelley Scarrow ... (teleplay)
Ivan Schneeberg ... (concept)
Jana Sinyor ... (concept)
Jana Sinyor ... (creator)
Jana Sinyor ... (story)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
Kathleen Laskey ...
...
...
...
...
Jenny Zalen (credit only)
Eli Ham ...
Mike
...
...
...
Alexis
...
...
...
Robin
...
Mechanic
Create a character page for: ?

Produced by 

David Fortier ... executive producer
Aaron Martin ... executive producer
Karen McClellan ... producer
Shelley Scarrow ... consulting producer
Ivan Schneeberg ... executive producer
Jana Sinyor ... executive producer
Steve Wakefield ... producer

Music by 

Lily Frost
Trevor Yuile

Cinematography by 

Thom Best

Film Editing by 

Michele Conroy

Casting By 

Stephanie Gorin

Production Design by 

John Dondertman
Lindsey Hermer-Bell

Art Direction by 

Michele Brady
Rory Cheyne

Set Decoration by 

Jaclyn Shoub

Costume Design by 

Luis Sequeira

Makeup Department 

Amber Chase ... first assistant makeup
Christine Hart ... key makeup artist
Cathy Shibley ... first assistant hair
Vincent Sullivan ... key hair stylist

Production Management 

Andrea Boyd ... executive in charge of production: Being Erica II Productions
Gina Fowler ... production manager
Lynda McKenzie ... post-production supervisor
Robin Neinstein ... executive in charge of production: CBC drama

Second Unit Director or Assistant Director 

Felix Gray ... first assistant director
Karl Irvine ... second assistant director
Grant Lucibello ... second assistant director
Craig Newman ... third assistant director
Neesha Patki ... trainee assistant director

Art Department 

Ian Brock ... original set designer
Brenton Brown ... on-set dresser
Alison J. Campbell ... key scenic artist (as Alison Campbell)
Duncan Campbell ... construction coordinator
Michaela Cheyne ... first assistant art director
Henry H. Gardner Jr. ... set dresser (as Henry Gardner)
Paul Greenberg ... first assistant art director
Suzanne Hodson ... set decoration buyer
Jonathan Kovacs ... assistant property master (as Jonathan Kovaks)
Itsuko Kurono ... second assistant art director
Brenda McClennin ... props buyer
Rolf Raven ... set dresser
Vic Rigler ... property master
Michael Vanderteems ... lead set dresser (as Mike Vanderteems)

Sound Department 

Tom Bjelic ... sound effects editor
Christian T. Cooke ... re-recording mixer (as Christian Cooke)
Romain Drouillon ... french dubbing mixer / french dubbing recordist
Glen Gauthier ... sound mixer
Dale Lennon ... dialogue editor
Jason McFarling ... second boom operator
Steve Moore ... re-recording mixer
Tim O'Connell ... foley artist
James Robb ... first assistant sound editor (as Jimmy Robb)
Lucas Roveda ... re-recording mix assistant
John Douglas Smith ... adr editor
Steve Switzer ... boom operator
Brandon Prodger ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Laird McMurray ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Noel Hooper ... visual effects supervisor

Camera and Electrical Department 

Richard Berube ... best boy electric
Laurence Bortnick ... first assistant camera: "b" camera
Craig Campbell ... grip
Mark Cassidy ... electric
Angela Chao ... second assistant camera: "b" camera
Ron Forward ... dolly grip
Mark Greenberg ... key rigging grip
Dylan James How ... second assistant camera: "a" camera (as Dylan How)
Sean Jensen ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Sergio Jiminez ... electric
Jason Klein ... grip
Jason Lenoury ... best boy grip
Shawn McCarthy ... grip
Jason McFarling ... cable puller
Michael O'Connor ... key grip
John Piva ... genny operator
Chirayouth Jim Saysana ... first assistant camera: "a" camera (as Jim Saysana)
Stephen Scott ... still photographer
Mario Silva ... electric
Christopher Takacs ... gaffer (as Chris Takacs)
Paul Vilchur ... camera trainee
Onno Weeda ... camera operator: "b" camera

Costume and Wardrobe Department 

Suzanne Aplin ... assistant costume designer
Christina Cattle ... costume supervisor: set
Lindsay Jacobs ... costume supervisor
Susan Nycz ... costume assistant: truck

Editorial Department 

Ross Cole ... colorist
Will Hearn ... on-line editor
Chuck Kahn ... first assistant editor

Location Management 

Fernando DaSilva ... assistant location manager (as Fernando Da Silva)
Robert Jones ... location production assistant
Mark Logan ... location manager
Geoffrey Smither ... location manager (as Geoff Smither)
Warner Strauss ... assistant location manager

Music Department 

Amanda Clemens ... music clearance: Silent Joe Inc.
Jody Colero ... score producer
Andrea Higgins ... music supervisor
Beth Iley ... music coordinator: Temple Street
Christine Leslie ... music clearance: Silent Joe Inc.

Transportation Department 

Jeff Bell ... unit move captain
Wilfred Bell ... driver (as Wilf Bell)
John Cocks ... driver
Gary Flanagan ... driver
Norm Henderson ... transportation coordinator
Jim Kennedy ... driver
Jason Leeking ... head driver
Paul Marshall ... transportation captain
Marty Pickett ... driver: honeywagon
Glenn Squire ... driver

Other crew 

Susan Al'Thor ... accounting trainee
Angelica Bailey ... office production assistant
John Buchan ... head of talent: CBC
Angela Cheyne ... assistant production coordinator
Tecca Crosby ... vice president: Temple Street Productions drama
Fred Fuchs ... executive director: CBC TV arts and entertainment
Jessie Gabe ... story editor
Ray Gaffoor ... office production assistant
Courtney Goldman ... post production assistant
Andreas Hass ... accounting trainee
Monica Ionson ... first assistant accountant
Patricia Joyes ... script supervisor (as Pat Joyes)
Jason Lorr ... clearance coordinator
Vair Macphee ... production coordinator
Amanda Mathieson ... vice president: Temple Street Productions finance
Laura Notarianni ... script coordinator
J.P. O'Donnell ... craft server
Bev Ross ... production accountant
Tamsin Smith ... craft server
Linsey Stewart ... junior story editor
Vess Stoeva ... second assistant accountant
Samantha Traub ... vice president: Temple Street Productions business & legal affairs
Meredith Conacher ... production coordinator: Temple Street Productions (uncredited)
Sharon Simpson ... executive coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page