Edit
Best Player (TV Movie 2011) Poster

(2011 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Damon Santostefano

Writing Credits (WGA)  

Richard Amberg ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Wendell
...
...
Sheldon
...
Ash (as Jean-Luc Bilodeu)
...
Mrs. Johnson
...
Mr. Johnson
...
Cindy
Jesse Wheeler ...
Bob
...
Jenny (as Lisa Neptuno)
...
Principal Cooper
...
Old Bobby
...
Mr. Ingleby
Kevin Crofton ...
Tourist Dad
Patricia Drake ...
Tourist Mom
...
Zastrow
Karissa Tynes ...
Permission Slip Girl
...
Ash's Friend
Adom Osei ...
Laser Tag Pre-Teen
...
Public Librarian
...
Eviscer8r
...
Contest Referee
Talon Dunbar ...
Wendell's Opponent
...
Chris's Opponent
Nicholas Carey ...
Sheldon's Opponent (as Nick Carey)
...
Brenda
...
Mikey (as Baljodh Nagra)
Ryan Harder ...
Benny
...
Mrs. Chen (as Elfina Y Luk)
...
Italian Waiter #1
...
Italian Waiter #2
Nancy Ebert ...
High School Librarian
Nico Ghisi ...
Kicker Kid
Doug Chapman ...
Tracy's Internet Date
...
Black Hole Video Game Announcer
Johan Archiles ...
Loy
Rest of cast listed alphabetically:
R. Michael Egan ...
Gamer (uncredited)

Produced by 

Sanford R. Climan ... executive producer (as Sandy Climan)
Margie Cohn ... executive producer (as Marjorie Cohn)
Lauren Levine ... executive producer
Scott McAboy ... producer
Jessica Rhoades ... executive producer (as Jessica Horowitz)
Brad Van Arragon ... line producer

Music by 

Adam Cohen

Cinematography by 

Jon Joffin

Film Editing by 

Tony Lombardo

Casting By 

Heike Brandstatter
Carol Goldwasser
Coreen Mayrs
Howard Meltzer

Art Direction by 

Paolo G. Venturi

Set Decoration by 

Joanne Leblanc

Makeup Department 

Vincenza Celentano ... assistant makeup artist
Ladan Mojallal ... assistant makeup artist

Production Management 

Amy Sydorick ... production supervisor
Thierry Tanguy ... unit production manager (2nd Unit)
Michael Williams ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Scott McAboy ... second unit director
John McKeown ... first assistant director
Trevor McWhinney ... second assistant director
Andrew Niiranen ... trainee assistant director
Haylee Thompson ... third assistant director

Art Department 

Regis Camargo ... storyboard artist
Dylan Dowd ... head greens person
Harry Griffin-Beale ... construction coordinator
Keli Manson ... graphic designer
Lynn Snedden ... Art Department Coordinator
Norm Spence ... paint coordinator
Dean Richards Wiancko ... prop truck supervisor
Renata Zaleska ... prop buyer

Sound Department 

Onnalee Blank ... re-recording mixer
Chris Compton ... adr loop group
Andy D'Addario ... re-recording mixer
Cormac Funge ... supervising sound editor
Ruth Huddleston ... sound mixer
Jim Lacamel ... boom operator
Mike Marchain ... supervising sound editor
Diane Robin ... adr loop group

Special Effects by 

Robert Musnicki ... special effects assistant
Jak Osmond ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Frank Akrong ... digital compositor
Rob Bannister ... digital compositor
Nadine Blackler ... digital compositor
Kristen Branan ... head of production: Zoic Studios
Michael Davidson ... digital effects artist
Timothy Eulich ... performance capture
Elaine Fung ... visual effects artist: Artifex Studios
Sean Gilhooly ... visual effects coordinator: Artifex Studios
Sheila Giroux ... visual effects coordinator
Graham Herbster ... matchmove artist
Milton Muller ... digital compositor
John J. Renzulli ... digital compositor
Steven Joseph Rogers ... visual effects artist
Nik Slotiuk ... cg artist
Martha Soehendra ... compositor
Adam Stern ... visual effects supervisor: Artifex Studios
Scott Tinter ... visual effects producer
Brent Veal ... digital compositor
Thom Williams ... motion capture performer

Stunts 

Brett Armstrong ... stunt double
Robert Musnicki ... stunts
Luci Romberg ... stunts: motion capture
Kye Walstrom ... stunt performer
J.C. Williams ... football stunt
Timothy Eulich ... stunts: motion capture (uncredited)
Thom Williams ... stunt coordinator: motion capture unit (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark Cooper ... first assistant camera (as Alexander Cooper)
Andre Gheorghiu ... motion picture video coordinator
Jeff Grimshire ... grip
Tasos Mentzelopoulos ... digital imaging technician
Dale Naudi ... camera trainee
Robert L. O'Hara ... a dolly grip
Michelle Ortt ... second assistant camera: "a" camera: second unit
Vince Phillips ... best boy grip
Richard Sinclair ... second assistant: "a" camera
Adam Uttley ... grip
Lee Washburn ... generator operator

Casting Department 

James Forsyth ... extras casting
Sandy Holt ... adr voice casting
Mara Kelly ... casting assistant
Amy Nygaard ... casting coordinator
Laura Obenaus ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Christina Barry ... set supervisor
Michael Mew ... assistant costume designer
Ellie Schultz ... costumer: preparation
Heather Seshadri ... costume dyer/breakdown (as Heather Rupert)

Editorial Department 

Peter Pav ... additional editor: first assistant editor
Eleanor Vainshtok ... post-production coordinator

Location Management 

Tim Moshansky ... location scout
Devin Senft ... assistant location manager
Thierry Tanguy ... location manager

Music Department 

Lindsay Fellows ... music supervisor
Loren Gold ... composer: additional music
Lodge Worster ... music editor

Transportation Department 

William Crivello ... additional transportation captain
Ron Lacroix ... transportation co-captain
Steve Muller ... transportation captain
Brian Whitlock ... transportation coordinator

Other crew 

Emmanuel Albano ... production assistant
Micheal Bahta ... second assistant production coordinator
Daniel Booko ... adr loop artist
Chris Bradford ... security captain
Les Ford ... computer playback designer
Matt Granger ... assistant: Damon Santostefano
Nathalie Heath ... assistant choreographer
Kelly Konno ... choreographer (as Andrea Kelly Konno)
Sue Levens ... production accountant
Lori Massini ... legal affairs
Lisa Mazzotta ... field producer
David Midgen ... titles producer
Robert Musnicki ... stand-in
Vivien Pfeffer ... production assistant
Lawra Robertson ... assistant to Brad Van Arragon
Winona Sim ... video and computer playback coordinator
Cherie Smid ... duck trainer
Tammy Tamkin ... key production assistant
Devin Taylor ... playback editor
Christine Wilson ... script supervisor
Natalie Zara Smith ... tutor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page