IMDb > "Australian Idol" Top 4: The '00s (2009)

"Australian Idol" Top 4: The '00s (2009)

« Prev | 229 of 234 Episodes | Next »


Overview

User Rating:
(awaiting 5 votes)
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Director:
Writer:
Digby Mitchell (writer)
Contact:
View company contact information for Top 4: The '00s on IMDbPro.
Original Air Date:
1 November 2009 (Season 7, Episode 17)
Plot:

Cast

 (Episode Cast) (in credits order)

Andrew Günsberg ... Himself - Host
Ricki-Lee Coulter ... Herself - Host
Ian Dickson ... Himself - Judge
Marcia Hines ... Herself - Judge
Jay Dee Springbett ... Himself - Judge

Benji Madden ... Himself - Guest Judge

Joel Madden ... Himself - Guest Judge
rest of cast listed alphabetically:
Nathan Brake ... Himself
James Johnston ... Himself
Toby Moulton ... Himself
Stan Walker ... Himself
Hayley Warner ... Herself

Episode Crew
Directed by
Simon Francis 
 
Writing credits
(in alphabetical order)
Digby Mitchell  writer

Produced by
Greg Beness .... executive producer
Joe Herdman .... supervising producer
Emanuel Matsos .... line producer
Suzanne Mitchell .... co-executive producer
Liliana Munoz .... senior producer
Paul Riggio .... producer
Stephen Tate .... network executive producer
Marissa Viney .... associate producer
 
Film Editing by
Marc Branigan 
Dan Clougherty 
Alex Fitzwater 
Melinda George 
 
Production Management
Nigel Simpson .... project manager
 
Sound Department
Matt Cleary .... sound
Kate Ryan .... sound recordist
 
Camera and Electrical Department
Francesco Calvi .... lighting director
Philip Drayton .... jib operator
Steve Forrest .... camera operator
Thomas Holt .... assistant camera
Liam Murphy .... assistant camera
Joe Previtera .... camera operator
 
Costume and Wardrobe Department
Sheridan Tyler .... head stylist
 
Music Department
Diana Burnett .... music producer
Erana Clark .... vocal coach
Eugene Kulikov .... composer: additional music
Natasha Mousuff .... backing vocals
Gary Pinto .... backing vocals
David Pritchard Blunt .... musical director
Carmen Smith .... backing vocals
 
Other crew
Dave Eastgate .... audience warm-up (as David Eastgate)
Kyle Hulsbosch .... senior production assistant
Jackie Marrone .... senior production coordinator
Noel McMaster .... security
Annette Vitetta .... audience coordinator
Anne Woods .... talent & travel coordinator
 

Series Crew
These people are regular crew members. Were they in this episode?
Directed by
Peter Ots 
 
Writing credits
(in alphabetical order)
Simon Fuller  creator
Steve Kelly  writer

Produced by
Melissa Bench .... post-production producer
Emma Cheyne .... producer
Sandra Fulloon .... producer
Skye Johnston .... associate producer
Keltie McAllister .... associate producer
Scott McIntosh .... producer
Adam Simpson .... producer
Jessica Tandurella .... associate producer
Julie Ward .... executive producer
 
Cinematography by
Matt Romanis (director of photography)
 
Film Editing by
Elizabeth Graetz 
Vincent Jarrett 
Phoebe Vincent 
Rob Werner 
 
Makeup Department
Kai Aiyub .... makeup artist
Fernando Barazza .... makeup artist
Phillip Barwick .... makeup artist
Adam Browne .... makeup artist
Thuy Bui .... makeup artist
George Eisdell .... makeup artist
Jodie Garth .... makeup artist
Kellie Gray .... makeup artist
Michiko Hughes .... makeup artist
Finbar Leong .... makeup artist
Renay Lotta .... makeup artist
Tracy Phillpot .... makeup artist (as Tracey Philpott)
Beth Porter .... makeup artist
Jolin Shead .... makeup artist
Vicki Shultz .... makeup artist
Natalie Vincentich .... makeup artist (as Natalie Vincetich)
Belinda Weber .... makeup artist
 
Production Management
Annalisa Pascoe .... production manager
 
Art Department
Greg Murphy .... set constructor
Steve Woodfield .... scenic artist
 
Sound Department
David Atkinson .... boom operator
Grant Beed .... sound recordist
Darren Black .... boom operator
Matthew Byrnes .... boom operator
Shaun Cefai .... sound recordist
Rohan Charlton .... sound director
Laurie Chlander .... sound recordist
Brett Cocking .... sound recordist
Ryan Coughlan .... sound director
Rick Creaser .... sound recordist
Matt Debien .... monitors
Richard Glover .... boom operator
Conrad Hendricks .... sound director
Rhys Loaney .... boom operator
Mylene Ludgate .... sound recordist
Chris Macgregor .... boom operator
Carly Maple .... sound recordist
Ross McNair .... boom operator
Peter Meguerditchian .... sound recordist
Lou Missios .... boom operator
Scott Montgomery .... sound recordist
Matt Simpson .... sound assistant
Rob Stankovich .... sound recordist
Mick Tague .... sound assistant
David Tottle .... sound recordist
Tony Turner .... sound recordist
Mark Wilton .... sound recordist
John Wyatt .... audio post
 
Camera and Electrical Department
Emilio Abbonizio .... jimmy jib operator
Simon Akkerman .... camera operator
Mark Albright .... lighting assistant (as Mark Ulbricht)
Ian Batt .... camera operator
Guy Bessell-Browne .... gaffer (as Guy Bessell Brown)
Sam Bienstock .... gaffer
Stuart Bruce .... camera operator
Dan Carr .... gaffer
Larry Chinchilla .... camera operator
Stephen Clarke .... camera operator
Lisa Cohen .... camera control unit operator
Aaran Creece .... camera operator
Brendon De Montignie .... camera operator
Brenton Dean .... camera operator
Leon Depetri .... camera operator
Greg Dunstan .... camera operator
Mark Edwards .... camera control unit operator
Steve Giumelli .... camera operator
Michael Healey .... camera operator
Marcus Hoare .... camera operator
Bernie Holstegge .... best boy
Toby Johnston .... camera operator
Robertto Karas .... gaffer (as Roberto Karass)
Marinko Kero .... camera operator
Jonathan Kerr .... camera operator
Greg Knight .... camera operator
Brad Landi .... lighting director
Martin Lees .... Steadicam operator
Grant Loaney .... camera operator
Malcolm Ludgate .... camera operator
Tony Lyons .... best boy
Tim Mason .... camera operator
Peter Mazzaferro .... camera operator
Phil Millburn .... electrician
Timothy Morrison .... best boy (as Tim Morrison)
Paul O'Loughlin .... camera supervisor
Gil Oberhofer .... camera operator (as Gilbert Oberhoffer)
Luke Pike .... camera operator
Victoria Russell .... camera control unit operator
Pier Paolo Sgreccia .... best boy
Andrew Stankovich .... camera operator
Mat Sweeney .... camera operator
Michael Venables .... jimmy jib assistant
Gavin Wright .... lighting assistant
Gavin Wright .... moving light director
Wayne Young .... camera operator
 
Costume and Wardrobe Department
Kai Aiyub .... wardrobe stylist
Fernando Barazza .... wardrobe stylist
Phillip Barwick .... wardrobe stylist
Adam Browne .... wardrobe stylist
Thuy Bui .... wardrobe stylist
Sheree Commerford .... wardrobe stylist
George Eisdell .... wardrobe stylist
Jodie Garth .... wardrobe stylist
Kellie Gray .... wardrobe stylist
Michiko Hughes .... wardrobe stylist
Finbar Leong .... wardrobe stylist
Renay Lotta .... wardrobe stylist
Jolin Shead .... wardrobe stylist
Annebelle Van Tongeren .... wardrobe stylist
Belinda Weber .... wardrobe stylist
 
Editorial Department
James Cooper .... post-production coordinator
David Everett .... vision switcher
Martin Keyes .... vision switcher
Teena Mestres .... supervising assistant editor (as Teena Economidis)
Rob Sarroff .... on-line editor
 
Music Department
Kerry Martin .... musician: violin
Louise Perryman .... music coordinator
 
Other crew
Lucy Ainsworth .... production assistant
Bianca Austin .... production assistant
Sam Bathurst .... house manager
Simon Boyle .... video tapes/evs operator
Natalie Bray .... talent coordinator
Victoria Buchan .... publicist
Natalie Cardinale .... production assistant
Justin Causer .... stager
Kyle Crossling .... floor manager
Ramon Doringo .... choreographer
Mark Elliot .... stager (as Mark Elliott)
Carl Falloon .... stager
Al Fear .... production runner
Jesse Flaherty .... stager
Simon Francis .... studio director
Phil Gange .... communications technician
Richard Hawkins .... studio technician
Madeleine Holder .... assistant to director
Skye Johnston .... sponsorship
Lyn Jones .... production accountant
Stella Katsaros .... publicist
Cindy Laing .... legal services
Angus McPherson .... stager
John Moncrieff .... head of operations/security
Jane Negline .... publicist
Gary North .... assistant floor manager (as Garry North)
Maree North .... chyron operator
Louise Plummer .... assistant to network director
Zach Rawson .... stager
Steve Rayson .... studio technician
Gavin Robins .... movement coach (2003-2005)
Nana Sarian .... legal services
David Scorpecci .... stager
Jan Staunton .... sales development manager
Tom Strachan .... business manager: network production
Rob Surdich .... technical manager
Claire Sweeney .... production coordinator
Neridine Tisaj .... head of publicity
Marissa Viney .... assistant to executive producer
Jenni Vinten .... production assistant
Stacie Waaka .... production coordinator
Al Young .... autocue operator
 
Other Companies
  • Aerodrome  main title design and production

Additional Details


FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "Australian Idol" (2003)

Related Links

Main series Episode guide Full cast and crew
Company credits IMDb TV section IMDb Game-Show section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.