Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Bob Sorger ... (live segments)

Writing Credits (in alphabetical order)  

Gracie P. Aylward ... (segment co-writer) (segment "co-writer") (as Patty 'Gracie' Aylward)
Harry Doupe
Chas. Hay ... (contributing writer)
Tim Progosh
Tim Steeves
Eric Toth

Cast (in credits order)  

...
Himself - Host
Rest of cast listed alphabetically:
Roger Abbott ...
Himself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Himself
...
Herself
...
Herself - Nominee: Best Female TV Performance
...
Herself - Nominee - Best Female Film Performance
...
Herself - Winner - Best Female Film Performance
...
Herself - Nominee - Best Female Film Performance
Inga Breede ...
Herself - Nominee - Best Sketch Troupe (as Shoeless)
Dave Brennan ...
Himself - Winner - Best Web Clip; Nominee - Best Sketch Troupe (as The Imponderables)
Adam Brodie ...
Himself - Winner: Best Direction, TV Program or Series
...
Himself - Nominee, Best Film Performance Male / Best Writing Film
Jan Caruana ...
Herself - Winner - Best Female Improvisor (as Monkey Toast)
...
Herself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as The Sketchersons)
Kate Davis ...
Herself (Nominee - Best Female Stand-up)
Dave Derewlany ...
Himself - Winner: Best Direction, TV Program or Series
Jason DeRosse ...
Himself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as The Sketchersons)
...
Herself - Winner - Best Female Stand-up; Nominee - Best Taped Live TV Performance
...
Himself - Winner - Best Male TV Performance
Harry Doupe ...
Himself
Derek Edwards ...
Himself - Presenter
Laurie Elliott ...
Herself (Nominee - Best Female Stand-up)
Jessica Embro ...
Herself - Nominee - Best Sketch Troupe (as Shoeless)
...
Himself - Nominee - Best Male Film Performance
Scott Faulconbridge ...
Himself - Nominee - Best Male Stand-up
Don Ferguson ...
Himself - Presenter
...
Himself (as The Kids in the Hall)
Glen Foster ...
Himself - Nominee - Best Male Stand-up
Vince Gabriele ...
Himself - Nominee: Best Writing Film
...
Himself - Nominee Best Male Improviser
Lori Gibbs ...
Herself - Nominee - Best Stand-up Newcomer
Kerry Griffin ...
Himself - Winner - Best Male Improvisor (as Monkey Toast)
...
Herself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as The Sketchersons)
Darryl Hinds ...
Himself
Jeremy Hotz ...
Himself - Winner - Best Male Stand-up; Nominee - Best Taped Live TV Performance
Caitlin Howden ...
Herself - Nominee - Best Female Improvisor
Andy Hull ...
Himself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as The Sketchersons)
The Imponderables ...
Themselves (Winners - Best Web Clip; Nominees - Best Sketch Troupe)
...
Himself (as Monkey Toast)
Andrew Johnston ...
Himself - Nominee - Best Stand-up Newcomer
Kyle Jordan ...
Himself - Nominee - Best Sketch Troupe (as Shoeless)
...
Himself - Presenter
Ryan Keller ...
Himself - Nominee - Best Direction, TV Program or Series
...
Nominee-Best One Person Show
Natalie Lisinska ...
Herself - Nominee - Best Female Film Performance
Tony Lombardo ...
Himself - Winner - Best Web Clip; Nominee - Best Sketch Troupe (as The Imponderables)
Stan MacDonald ...
Himself - Nominee - Best Sketch Troupe (as Shoeless)
Nathan Macintosh ...
Himself (Winner - Best Stand-up Newcomer)
...
Herself (Announcer) (voice)
Bobby Mair ...
Himself - Nominee - Best Stand-up Newcomer
Shelley Marshall ...
Herself (Nominee - Best Female Stand-up)
...
Herself - Nominee - Best Female Improvisor
Bruce McCulloch ...
Himself (as The Kids in the Hall)
...
Himself (as The Kids in the Hall)
...
Himself (as The Kids in the Hall)
...
Herself - Winner - Best Female TV Performance; Best TV Ensemble
Rick Mercer ...
Himself
Lisa Merchant ...
Herself - Nominee - Best Female Improvisor (as Monkey Toast)
Jamie Murray ...
Himself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as Shoeless)
Martha O'Neill ...
Herself - Nominee - Best Stand-up Newcomer
...
Himself - Winner - Best Male Film Performance; Nominee - Best TV Ensemble
Cole Osborne ...
Himself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as The Sketchersons)
...
Herself
Lorne Perlmutar ...
Himself - Winner - Chairman's Award
...
Himself
Ned Petrie ...
Himself - Nominee - Best Sketch Troupe (as Shoeless)
...
Himself - Presenter
...
Herself - Presenter
...
Himself
...
Herself - Nominee - Best Female Film Performance
Tim Progosh ...
Himself
David Pryde ...
Himself - Nominee - Best Male Stand-up
Matthew Reid ...
Himself -Nominee-Writing - Television Program or Series
Gary Rideout Jr. ...
Himself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as The Sketchersons)
...
Himself - Winner - Canadian Comedy Person of the Year
Mark Sanders ...
Himself - Nominee - Best Director - Film - Nominee - Best Writing - Film
Nile Seguin ...
Himself (Nominee - Best One Person Show)
Dan Shehori ...
Himself
...
Himself
Shoeless ...
Themselves
David Shore ...
Himself (as Monkey Toast)
Jon Smith ...
Himself - Winner - Best Web Clip; Nominee - Best Sketch Troupe (as The Imponderables)
Allyson Smyth ...
Herself (Nominee - Best Female Stand-up)
...
Herself - Winner - Best Improv Troupe; Nominee - Best Female Improvisor
Ron Sparks ...
Himself (Winner - Best Writing, TV Program or Series; Best Taped Live TV Performance)
Tim Steeves ...
Himself - Presenter
...
Himself (as The Kids in the Hall)
Pat Thornton ...
Himself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as The Sketchersons)
David Tichauer ...
Himself (Nominee - Best Sketch Troupe) (as Shoeless)
Eric Toth ...
Himself - Winner - Best Web Clip; Nominee - Best Sketch Troupe (as The Imponderables)
Ryan Turner ...
Tv movie
Kristeen Von Hagen ...
Herself (Nominee - Best Female Stand-up)
...
Herself - Winner - The Dave Broadfoot Award
George Westerholm ...
Himself
Kyra Williams ...
Herself - Nominee - Best Sketch Troupe (as Shoeless)
Mike Wilmot ...
Himself
Create a character page for: ?

Produced by 

LeAnne Armano ... line producer
Harry Doupe ... live producer
Chas. Hay ... executive producer / producer
Gord McLennan ... technical producer
Tim Progosh ... executive producer / producer

Music by 

Matt Collyer

Film Editing by 

Rakesh Sidana

Production Design by 

Andrew Kinsella

Production Management 

LeAnne Armano ... production manager

Sound Department 

Craig Anderson ... sound
Tod Bovingdon ... sound

Visual Effects by 

Jared Sales ... motion graphics

Camera and Electrical Department 

Steve Cruickshank ... camera operator
Ricardo Diaz ... camera operator
Kevin A. Fraser ... camera operator
Kelly Jones ... lighting director
Wojtek Kozlowsky ... camera operator
Larry May ... camera operator
Andrew Picano ... lighting technician
Dino Picano ... lighting technician
Drew Rabbets ... lighting supervisor
Daniel Spencer ... camera operator

Animation Department 

Vikram Dasgupta ... animator
Jared Sales ... animator

Editorial Department 

Bob Sorger ... assistant editor

Other crew 

John Dynes ... floor manager

Thanks 

Scott Greenwood ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page