Edit
Trial & Retribution (TV Series 1997– ) Poster

(1997– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Aisling Walsh ... (6 episodes, 1997-2002)
Alex Pillai ... (4 episodes, 2007-2008)
Michael Whyte ... (3 episodes, 2000-2007)
Tristram Powell ... (3 episodes, 2005-2008)
Jo Johnson ... (2 episodes, 1999)
Paul Unwin ... (2 episodes, 2004)
Andy Hay ... (2 episodes, 2006-2007)
Paul Wilmshurst ... (2 episodes, 2008)
Julian Holmes ... (2 episodes, 2009)
Ferdinand Fairfax ... (1 episode, 2002)
Charles Beeson ... (1 episode, 2003)
Edward Hall ... (1 episode, 2007)
Gillies MacKinnon ... (1 episode, 2008)
David Moore ... (1 episode, 2008)
Benjamin Ross ... (1 episode, 2009)
Stefan Schwartz ... (1 episode, 2009)

Series Writing Credits  

Lynda La Plante ... (creator) (23 episodes, 1997-2009)
Julie Dixon ... (3 episodes, 2007-2008)
Vaughan Kinghan ... (2 episodes, 1997-1998)
Dudi Appleton ... (2 episodes, 2008)
Jim Keeble ... (2 episodes, 2008)
Philip Gladwin ... (1 episode, 2007)
Christian Spurrier ... (1 episode, 2008)
Tony McHale ... (1 episode, 2009)
Jane Prowse ... (1 episode, 2009)
Damian Wayling ... (1 episode, 2009)

Series Cast  

...
 Det. Supt. Michael Walker / ... (36 episodes, 1997-2009)
Dorian Lough ...
 DS David Satchell / ... (32 episodes, 1997-2009)
...
 DCI Roisin Connor / ... (23 episodes, 2003-2009)
Kate Buffery ...
 Det. Insp. Pat North / ... (12 episodes, 1997-2002)
...
 Dr. Jean Mullins / ... (10 episodes, 2003-2008)
...
 Dr. John Foster / ... (10 episodes, 1997-2004)
George Pensotti ...
 Judge Winfield / ... (10 episodes, 1997-2005)
Vince Leigh ...
 DS Sam Palmer (10 episodes, 2007-2009)
Martin Heathcote ...
 Sgt. West / ... (9 episodes, 2006-2009)
Sarah Ozeke ...
 DC Lisa West / ... (8 episodes, 2004-2007)
Barbara Thorn ...
 Barbara Mackenzie / ... (7 episodes, 1998-2003)
...
 D.C. Lisa West / ... (6 episodes, 2002-2003)
...
 Derek Waugh / ... (6 episodes, 1997-2002)
Sandra James-Young ...
 D.C. Vivien Watkins / ... (5 episodes, 1999-2002)
James Simmons ...
 D.C. Doug Collins / ... (5 episodes, 2000-2002)
...
 Robert Rylands / ... (5 episodes, 1997-2002)
David Fleeshman ...
 Willis Fletcher / ... (5 episodes, 1997-2002)
George Asprey ...
 D.C. Jack Hutchens / ... (4 episodes, 1998-1999)
Amanda Boxer ...
 Lady Winfield / ... (4 episodes, 1999-2003)
...
 Det. Sgt. Brown / ... (4 episodes, 1997-1998)
...
 PC Phelps / ... (4 episodes, 1997-1998)
Paul Kynman ...
 Det. Insp. Jeff Batchley / ... (4 episodes, 1998-2002)
...
 Clarence Oxley / ... (4 episodes, 1997-1998)
Mo Sesay ...
 James Cookham / ... (4 episodes, 1997-1998)
Stephen Critchlow ...
 I.D. Officer (4 episodes, 1997-1999)
Jacqueline Tong ...
 Lynn Walker (4 episodes, 2002)
Dani Harmer ...
 Amy Walker (4 episodes, 1999-2002)
Ben Robinson ...
 Richard Walker (4 episodes, 1999-2002)
Jane Paul ...
 Janet, Court Usher / ... (4 episodes, 1999-2002)
Judith Sharp ...
 Clerk of Court / ... (3 episodes, 2005-2007)
Michael Simkins ...
 Chief Supt. Frank Bradley / ... (3 episodes, 1999-2002)
...
 Rupert Halliday (3 episodes, 1998-2002)
Simon Robson ...
 Lawrence Camplin (3 episodes, 1998-2002)
Mary Miller ...
 Mrs. Gillingham / ... (3 episodes, 1997-2005)
John Abbott ...
 Usher / ... (3 episodes, 1997-1998)
Hugh Dickson ...
 Usher / ... (3 episodes, 1997-1998)
...
 Clive Griffith / ... (3 episodes, 1997-1998)
Diana Fairfax ...
 Magistrate (3 episodes, 1997-1998)
Chris Wilson ...
 Prison Officer / ... (3 episodes, 2007-2009)
...
 James McCready (2 episodes, 2000)
...
 Greg Harwood (2 episodes, 2003)
...
 Tom Franke (2 episodes, 2005)
...
 John Harrogate (2 episodes, 2006-2007)
...
 Gary Meadows (2 episodes, 2000)
...
 DS Taylor Matthews / ... (2 episodes, 2003)
Miriam Heard ...
 Susan Harrington (2 episodes, 2005)
...
 Diedre Harrogate (2 episodes, 2006-2007)
...
 Nick Fisher (2 episodes, 2008)
Jonathan Dow ...
 D.S. Pete Barrow (2 episodes, 1999)
Kathryn Sumner ...
 Angela Dutton / ... (2 episodes, 2004)
...
 DC Jill Ashton / ... (2 episodes, 1998)
...
 Carla Worth (2 episodes, 2003)
...
 Helen Masters (2 episodes, 2006-2007)
...
 Terry Dyer (2 episodes, 2008)
...
 Stephen Warrington (2 episodes, 1999)
...
 PC Alison Daniels (2 episodes, 2003)
...
 Michael Summerby (2 episodes, 2006-2007)
...
 Ken Randle (2 episodes, 2008)
Chris Young ...
 DC Baxter / ... (2 episodes, 1998)
Shan Khan ...
 D.C. Ian Dawes (2 episodes, 1999)
Megan De Wolf ...
 Fiona Meadows - Age 7 (2 episodes, 2000)
...
 Douglas Nesbitt (2 episodes, 2006-2007)
...
 Sarah Randal (2 episodes, 2008)
Stephen Moore ...
 Judge Andrew Saxon (2 episodes, 2004)
...
 Colin Thorpe (2 episodes, 2004)
...
 DC Palmer (2 episodes, 1998)
Rosy De Wolf ...
 Fiona Meadows - Age 7 (2 episodes, 2000)
...
 Mr. Gordon (2 episodes, 2005)
Benedict Smith ...
 Richard Walker (2 episodes, 2006-2007)
...
 Leigh Fisher (2 episodes, 2008)
...
 Susan Warrington (2 episodes, 1999)
William Chubb ...
 Chief Supt. Martin Wilkes (2 episodes, 2004)
...
 PC Henshaw / ... (2 episodes, 1998)
Zoe Lucker ...
 Catrina Roberts (2 episodes, 2000)
Marcia Warren ...
 Enid Franke (2 episodes, 2005)
Sheila Burrell ...
 Mrs. Greenway (2 episodes, 1999)
Ganiat Kasumu ...
 D.C. Gwen Holgate (2 episodes, 1999)
Theresa Petts ...
 Mrs. Booth (2 episodes, 1999)
Richard McCabe ...
 Roger Barker (2 episodes, 2000)
...
 Jonathan Southwood MP (2 episodes, 2004)
...
 Dora Hills (2 episodes, 2006-2007)
...
 Damon Morton (2 episodes, 1998)
Milo Twomey ...
 Mark Harrington (2 episodes, 2005)
Fred Ridgeway ...
 Terry Tennant (2 episodes, 2007)
Rachel Davies ...
 Ellen Summerby (2 episodes, 2006-2007)
Emma Croft ...
 Cindy Morton (2 episodes, 1998)
...
 Karl Wilding (2 episodes, 1999)
...
 Ben Duffield (2 episodes, 2000)
...
 PC Barry Skinner (2 episodes, 2003)
...
 James Harrogate / ... (2 episodes, 2006-2007)
Camilla Hunsley ...
 Charmaine Morton (2 episodes, 1998)
Louis Decosta Johnson ...
 D.S. Rick Ross (2 episodes, 1999)
...
 Craig Board (2 episodes, 2003)
James Musgrave ...
 Mark Harrogate (2 episodes, 2006-2007)
William Bass ...
 Karl Morton (2 episodes, 1998)
Colin Lainchbury-Brown ...
 P.C. Warren Myles (2 episodes, 1999)
...
 Emily Harrogate (2 episodes, 2006-2007)
Christine Tremarco ...
 Cheryl Goodall (2 episodes, 1998)
Sara Kestelman ...
 Judge Emily Hillard (2 episodes, 2003-2004)
...
 Diana Harwood (2 episodes, 2003)
...
 Crystal (2 episodes, 2004)
Charles Cartmell ...
 McCready - Actor (2 episodes, 2000)
Stephen Boxer ...
 Alex Summerton (2 episodes, 2004)
...
 Dr. Adrian Kinton (2 episodes, 2006-2007)
Linda Henry ...
 Marilyn Spark (2 episodes, 1998)
Brana Bajic ...
 Mila Raskovic (2 episodes, 2004)
...
 Meadows - Actor (2 episodes, 2000)
...
 Antonio Bellini (2 episodes, 1998)
Julie Healy ...
 Blondie (2 episodes, 2004)
...
 Winifred Morgan QC (2 episodes, 2006-2007)
...
 Roberto Bellini (2 episodes, 1998)
Carol MacReady ...
 Vera Collingwood (2 episodes, 2000)
Michael Attwell ...
 Brian the Bouncer (2 episodes, 2004)
Nichola Theobald ...
 Sherry (2 episodes, 2004)
Sheila Donald ...
 Violet Walker (2 episodes, 2000-2002)
...
 Ebony (2 episodes, 2004)
Janine Duvitski ...
 Sandra Dutton (2 episodes, 2004)
...
 Salvatore Bellini (2 episodes, 1998)
Richard Heffer ...
 Alan Napier (2 episodes, 1999)
...
 Cassandra (2 episodes, 2004)
Zahra Ahmadi ...
 DC Imelda Folks (2 episodes, 2006-2007)
Clifford Milner ...
 Prison Officer / ... (2 episodes, 1998-2000)
Andrew Buckley ...
 Jimmy Garrett (2 episodes, 1998)
Shirley King ...
 Mrs. Garrett (2 episodes, 1998)
Ellie Martin-Sperry ...
 Charlotte Warrington / ... (2 episodes, 1999-2006)
Bella Enahoro ...
 Zita Sallinger (2 episodes, 2000)
Victoria Hardy ...
 Sara Harwood (2 episodes, 2003)
Helen Schlesinger ...
 Dr. Harriet Simmons (2 episodes, 2006-2007)
...
 Nicky Burton (2 episodes, 1998)
Kevin Quarmby ...
 Asst. Chief Const. John Stanley (2 episodes, 2000)
Faith Hardy ...
 Susie Harwood (2 episodes, 2003)
Mona Hammond ...
 Bibi Harrow (2 episodes, 1998)
Ellen Thomas ...
 Judge Joyce Addo (2 episodes, 2006-2007)
Graham Kent ...
 Daniel Booth (2 episodes, 1999)
Sian Martin ...
 Susie Harrow (2 episodes, 1998)
Ian Jeffs ...
 Journalist / ... (2 episodes, 1999-2002)
Helen Anderson ...
 Carol Lennox (2 episodes, 1998)
Frances Cuka ...
 Eva Widelski (2 episodes, 2000)
Rowena Cooper ...
 Corinna Maddox (2 episodes, 1998)
...
 Fiona Meadows - Age 15 (2 episodes, 2000)
Gillian Goodman ...
 Mrs. Joan Plover (2 episodes, 2000)
Oliver Montgomery ...
 Archie Wilson (2 episodes, 1998)
John D. Collins ...
 Clerk of Court / ... (2 episodes, 1998-1999)
Juliette Cheveley ...
 Jane Mellor (2 episodes, 2002)
...
 Harry - Demolition Worker / ... (2 episodes, 2002-2008)
...
 D.C. Cranham / ... (2 episodes, 1997)
...
 P.C. Barridge / ... (2 episodes, 1997)
...
 DC Jeffrey Dobbs (2 episodes, 2007-2008)
...
 Max Stanford (2 episodes, 2007)
...
 Suzy MacDonald (2 episodes, 2007)
Michael Thomas ...
 Patterson (2 episodes, 2008-2009)
Kate Fahy ...
 Meg Richards (2 episodes, 1997)
...
 Sylvia Ryan (2 episodes, 2007)
...
 Michael Dunn (2 episodes, 1997)
Martin Wenner ...
 James Mellor (2 episodes, 2002)
Fiona Mollison ...
 Tanya / ... (2 episodes, 2009)
...
 Anita Harris (2 episodes, 1997)
...
 Eric Fowler (2 episodes, 2002)
...
 Peter James (2 episodes, 1997)
...
 Hikmet (2 episodes, 2009)
Mitchell Ray ...
 Jason Harris (2 episodes, 1997)
Josh Harris ...
 Tony Harris (2 episodes, 1997)
...
 Christine (2 episodes, 2009)
Millie Ricks ...
 Julie Harris (2 episodes, 1997)
Sally Howitt ...
 Liz Hood (2 episodes, 2000)
Ben Goddard ...
 Crispin Yates (2 episodes, 2002)
Peter McNamara ...
 Tom Harris (2 episodes, 1997)
Liz Smith ...
 Mrs. Dorothy Norton (2 episodes, 2002)
Eluned Jones ...
 Helen Hughes (2 episodes, 1997)
...
 Bob Brickman (2 episodes, 2002)
Maggie McCarthy ...
 Kathleen Norton (2 episodes, 2002)
...
 Bouncer / ... (2 episodes, 2007)
Helena McCarthy ...
 Enid Marsh (2 episodes, 1997)
...
 Graham Richards (2 episodes, 2002)
...
 Alan Brickman (2 episodes, 2002)
Vera Jakob ...
 Ivy Green (2 episodes, 1997)
James Ford ...
 Donny Brickman (2 episodes, 2002)
Nicola Sanderson ...
 Karen Hyam (2 episodes, 1997)
...
 Mr. Hall (2 episodes, 1997)
Peggy Phango ...
 Mrs. Wald (2 episodes, 1997)
Susan Engel ...
 Sylvia Newberg (2 episodes, 2002)
Nicholas McGaughey ...
 Terry Smith (2 episodes, 1997)
Gerry Cowper ...
 Ann Taylor (2 episodes, 1997)
Huggy Leaver ...
 Kenneth Poole (2 episodes, 1997)
Donald Gee ...
 Vicar (2 episodes, 1997)
Colin Welland ...
 Mallory (2 episodes, 1997)
Anastasia Hille ...
 Belinda Sinclair (2 episodes, 1997)
Richard Addison ...
 Clerk of Court (2 episodes, 1997)
Polly Kemp ...
 Granger - Jury (2 episodes, 1997)
Terry Raven ...
 Jewish Man - Jury / ... (2 episodes, 1997)
Helena Little ...
 June - Path Lab / ... (2 episodes, 1997-1998)
...
 Cathy Gillingham (2 episodes, 1997)
Sam Loggin ...
 Madeleine Gillingham (2 episodes, 1997)
Pauline Munro ...
 Mrs. Cheshire (2 episodes, 1997)
Corrina Preece ...
 Receptionist (2 episodes, 1997)
...
 CID Detective (2 episodes, 2002)
Nigel Betts ...
 Prosecution barrister (2 episodes, 2008)
Aimee-Marie Bow ...
 Young Sarah / ... (2 episodes, 2008)
Gavin Brocker ...
 Young Nick (2 episodes, 2008)
...
 Judge (2 episodes, 2008)
...
 Young Mark (2 episodes, 2008)
...
 Angela Clarkson (2 episodes, 2008)
...
 Sally Lawson (2 episodes, 2008)
Terry Mortimer ...
 Solicitor (2 episodes, 2008)
Nigel Pilkington ...
 Various (2 episodes, 2008)
...
 Defence Barrister (2 episodes, 2008)
...
 Becky (2 episodes, 2008)
Alexander Scott ...
 Young Terry (2 episodes, 2008)
David Verne ...
 Tony (2 episodes, 2008)
Jaimi Barbakoff ...
 Zoe Bilkin (2 episodes, 2009)
...
 Tommy Gilbert (2 episodes, 2009)
Jack James ...
 Mickey Olsen 2008 (2 episodes, 2009)
Candice Mandeville ...
 Cassie Booth (1 episode, 1999)
Stewart Howson ...
 Dennis - Demolition Worker (1 episode, 2002)
Alfie Pitts ...
 Boy on Bike (1 episode, 2004)
Gemma Bourne ...
 Tara Mellor (1 episode, 2002)
Katie Angelou ...
 Diana Leach (1 episode, 2002)
...
 Darren Lewis (1 episode, 2008)
...
 Ken Latham (1 episode, 2004)
...
 Maria (1 episode, 2008)
...
 McGill (1 episode, 2009)
Tony Bell ...
 S.O.C.O. (1 episode, 2002)
...
 William Thorpe (1 episode, 2005)
...
 Milton Jones (1 episode, 2007)
...
 Jo Wilson QC (1 episode, 2007)
...
 Andy Harper (1 episode, 2008)
Caroline Loncq ...
 DS Ellis (1 episode, 2009)
...
 Mrs. Thorpe (1 episode, 2005)
Kelly Hunter ...
 Mrs. Douglas (1 episode, 2007)
Adrian Lukis ...
 Neil Dench (1 episode, 2007)
Michael Pennington ...
 James Clayton Q.C. (1 episode, 2007)
Roy Marsden ...
 Ray Harper (1 episode, 2008)
Andrew Grainger ...
 Don Clark (1 episode, 1999)
...
 Francis Hall (1 episode, 2003)
...
 Guy Harper Knowles QC (1 episode, 2005)
Trevor Cooper ...
 DI William Shawl (1 episode, 2007)
...
 Paul Mandray (1 episode, 2007)
...
 Rachel Burns (1 episode, 2007)
...
 Imogen (1 episode, 2009)
John Carlisle ...
 Judge Cooper (1 episode, 2007)
Dominic Rowan ...
 Matthew Ryan (1 episode, 2007)
Kirsty Yates ...
 Sarah Tennant (1 episode, 2007)
Joseph Kennedy ...
 Sebastian (1 episode, 2009)
Bill Thomas ...
 Norman Gladstone (1 episode, 2004)
...
 Ms Newburgh (1 episode, 2007)
Claire-Louise Cordwell ...
 Barbara (1 episode, 2007)
Paul Hilton ...
 Lee Casper (1 episode, 2007)
Marsha Miller ...
 Mavis Jones (1 episode, 2007)
Veronica Clifford ...
 Vera - Actress (1 episode, 2000)
...
 Charlotte Rogers (1 episode, 2007)
Gillian Kearney ...
 Gina Casper (1 episode, 2007)
Tim McMullan ...
 Brooks (1 episode, 2007)
...
 Matt Turner (1 episode, 2007)
(1 episode, 2008)
Gary Cady ...
 Randall (1 episode, 2009)
Roger Alborough ...
 Sgt. Morris (1 episode, 1998)
...
 Dr. Jenkins (1 episode, 2003)
Gerard Murphy ...
 DS Gregg (1 episode, 2005)
Kay Curram ...
 Janice Longay (1 episode, 2007)
...
 Mrs. Jenkins (1 episode, 2007)
...
 Martin Douglas (1 episode, 2007)
Nadine Marshall ...
 Tania Matthews (1 episode, 2007)
Stephen Crane ...
 Swimming Pool Manager (1 episode, 1999)
Patricia Potter ...
 Emily (1 episode, 1999)
Souad Faress ...
 Dr. Sudha Malik (1 episode, 2002)
...
 Emily Southwood (1 episode, 2004)
Teresa Banham ...
 Sheila Field (1 episode, 2007)
Philip Fox ...
 Pathologist (1 episode, 2007)
...
 Nicole Mandray (1 episode, 2007)
Alistair Robins ...
 Clem (1 episode, 2009)
Pip Miller ...
 D.C.I. George Allard (1 episode, 2000)
Simon Molloy ...
 Officer #2 (1 episode, 2002)
Penny Smith ...
 TV Interviewer (1 episode, 2005)
...
 Raymond Markham (1 episode, 2005)
...
 Jordan Phillips (1 episode, 2007)
David Lyon ...
 Kennedy (1 episode, 2007)
Teo-Wa Vuong ...
 Kim-ly Chang (1 episode, 2007)
Jane Wood ...
 Jill Tennant (1 episode, 2007)
...
 Angus Taylor (1 episode, 2002)
Chrissie Cotterill ...
 Barbara Brentwood (1 episode, 2004)
Gus Gallagher ...
 Actor in TV Insert (1 episode, 2004)
...
 Charles Bingham QC (1 episode, 2005)
Paul Ready ...
 Harry Cranley (1 episode, 2005)
Clinton Blake ...
 Martin Augustus (1 episode, 2007)
Mark Tandy ...
 Dr. John Saunders (1 episode, 2007)
Tony Turner ...
 Richard Burns (1 episode, 2007)
Issy Van Randwyck ...
 Joyce (1 episode, 2007)
Andrew Bicknell ...
 Consultant (1 episode, 2009)
Freddie Boardley ...
 George Connelly (1 episode, 2000)
Ian Ashpitel ...
 Surveillance Officer (1 episode, 2004)
Roger Monk ...
 Arnie Green (1 episode, 2005)
...
 Kelly Hobson (1 episode, 2007)
Brian Gwaspari ...
 Jack Delany (1 episode, 2007)
Max Lewis ...
 Miles Deacon (1 episode, 2007)
Kate O'Flynn ...
 Jane Donnelly (1 episode, 2007)
Andrew Frame ...
 Driver (1 episode, 2009)
...
 D.I. Les Pilling (1 episode, 2000)
...
 DCS Richard Lawson (1 episode, 2003)
...
 Eddie (1 episode, 2005)
...
 Ronna Rodgers (1 episode, 2005)
Suzanne Church ...
 Mrs. Taylor (1 episode, 2007)
Gillian Gordon ...
 Honor Delany (1 episode, 2007)
Jeanine Thorpe ...
 Rosemary Belling (1 episode, 2007)
Christopher Kelham ...
 Reporter (1 episode, 2009)
...
 Estate Agent (1 episode, 2003)
Emily Drake ...
 Donna Ryan (1 episode, 2007)
Lucy-Ann Holmes ...
 Leanne Taylor (1 episode, 2007)
Robert Timmins ...
 Michael Delany (1 episode, 2007)
Ramon Vaughan-Williams ...
 Wayne Hemmings (1 episode, 2007)
...
 Lucy - Barker's P.A. (1 episode, 2000)
Polly Hemingway ...
 Mrs. Flo Cartwright, Care Worker (1 episode, 2002)
Daniel Brown ...
 PC Haigh (1 episode, 2003)
...
 Male Neighbour (1 episode, 2003)
...
 Natalie Franke (1 episode, 2005)
Guy Williams ...
 Jury Foreman (1 episode, 2005)
Mark McCubbin ...
 Peter Brett (1 episode, 2006)
Elizabeth Chadwick ...
 Mrs. Nelson (1 episode, 2007)
Katharine Mal ...
 Nadia (1 episode, 2007)
...
 Simon Williams (1 episode, 2007)
Jonathan Timmins ...
 Rory Delany (1 episode, 2007)
Angela Rippon ...
 TV Presenter (1 episode, 1999)
...
 Dr. Andrews (1 episode, 2002)
Geoffrey Freshwater ...
 Abbatoir Manager (1 episode, 2003)
Daniel Jackson ...
 Peter Carlisle (1 episode, 2003)
...
 Dr. Adam Nynagh (1 episode, 2005)
...
 Naomi Franke (1 episode, 2005)
...
 Miss Sugden (1 episode, 2006)
Ruth Brill ...
 Madeleine Fuller (1 episode, 2007)
...
 Clerk of the Court (1 episode, 2007)
Nathaniel Martello-White ...
 Charlie Williams (1 episode, 2007)
...
 Mr. Nelson (1 episode, 2007)
Romilly Weeks ...
 TV Reporter (1 episode, 2002)
Clare Swinburne ...
 Julia Summers (1 episode, 2003)
...
 Juror (1 episode, 2005)
Arionel Vargas ...
 Romeo (1 episode, 2005)
James Sutton ...
 Barry Milne (1 episode, 2006)
Lathaniel Dyer ...
 Harley (1 episode, 2007)
John Normington ...
 District Judge (1 episode, 2007)
...
 The Judge (1 episode, 2007)
Frances Tomelty ...
 Norma O'Sullivan (1 episode, 1999)
Charlotte West-Oram ...
 Angela Bentall (1 episode, 1999)
Richard Flemming ...
 Keith Tanner (1 episode, 2000)
Phil McCall ...
 Jock Connelly (1 episode, 2000)
Andrew Burt ...
 A P Donald (1 episode, 2003)
Joanna Maley ...
 Juliet (1 episode, 2005)
Bronwen Williams ...
 Juror (1 episode, 2005)
David Sibley ...
 John Gill (1 episode, 2007)
Hanna Smith ...
 Julia Follows (1 episode, 2007)
Leigh Foley ...
 Mark Wilson (1 episode, 1999)
...
 Emma (1 episode, 2000)
...
 Ian Frogton QC (1 episode, 2003)
...
 Babysitter (1 episode, 2004)
...
 Juror (1 episode, 2005)
William Ely ...
 Sgt. Grant (1 episode, 2006)
...
 Newsagent (1 episode, 2007)
Sally Sheridan ...
 Mrs. Wilson (1 episode, 1999)
Jim McKechnie ...
 Uniformed Officer (1 episode, 2000)
...
 Journalist #2 (1 episode, 2002)
...
 Marcus Quinn QC (1 episode, 2003)
Eden Salmon ...
 Niko Raskovic (1 episode, 2004)
Victoria Kruger ...
 Juror (1 episode, 2005)
Hannah Smith ...
 Julia Fellows (1 episode, 2006)
...
 Radi (1 episode, 2007)
Nicole Charles ...
 Sonia (1 episode, 2007)
Chloe Smyth ...
 Fiona - Actress (1 episode, 2000)
Philip Voss ...
 Lord Justice Henry Bradpiece (1 episode, 2000)
Charlotte Teichman ...
 Journalist #3 (1 episode, 2002)
Jean Boht ...
 Female Neighbour (1 episode, 2003)
Sophie Shotton ...
 Clerk of Court (1 episode, 2004)
Kent Baker ...
 Juror (1 episode, 2005)
Robin Lawrence ...
 ID Officer (1 episode, 2007)
Michele Moran ...
 Check-in Clerk (1 episode, 2007)
Peter Gowen ...
 Colin Lennox (1 episode, 1998)
Paul Betts ...
 Matt Biggadike (1 episode, 1999)
Simon Cook ...
 Newscaster (1 episode, 1999)
Kika Markham ...
 Mrs. Justice Caroline Piggott (1 episode, 2000)
Nikki Wilson ...
 Show Girl (1 episode, 2002)
Jessica Claire ...
 Juror (1 episode, 2005)
...
 Sheena (1 episode, 2006)
...
 Rex Stafford (1 episode, 2007)
Darren Saul ...
 Kelvin Nelson (1 episode, 2007)
...
 Frogman 1 (1 episode, 1999)
Katie Fox ...
 Lucy Hillard (1 episode, 1999)
Georgina Hale ...
 Tammy Delaney (1 episode, 2002)
Mark Buffery ...
 Dr. Kenneth Hauw (1 episode, 2006)
Rohit Bagai ...
 Chicken Joint Manager (1 episode, 2007)
Annabel Mullion ...
 Mrs. Greenaway (1 episode, 2007)
Sebrene Maher ...
 Justine Harrow (1 episode, 1998)
Duncan Holmes ...
 Frogman 2 (1 episode, 1999)
...
 Willard Pembroke (1 episode, 2000)
Annette Lynton ...
 Greta Bertram (1 episode, 2002)
Paul Bentall ...
 Prosecuting QC Killbright (1 episode, 2004)
Katie Mayles ...
 Debby (1 episode, 2007)
Nick Sampson ...
 Ken Woolf (1 episode, 2007)
Trevor Nichols ...
 Foreman (1 episode, 1999)
Trevor Blythe ...
 Clerk (1 episode, 2000)
John Rowe ...
 Judge (1 episode, 2007)
Hari Dhillon ...
 Ashley Freeman (1 episode, 2000)
...
 Anna Wildsmith (1 episode, 2007)
Marlene Sidaway ...
 Dr. Deirdre Smith (1 episode, 1998)
...
 James Bunn (1 episode, 2000)
Lavinia Bertram ...
 Stephanie Laceby (1 episode, 2007)
Ursula Holden Gill ...
 Waitress (1 episode, 1999)
...
 Pregnant Girl (1 episode, 2000)
Ruth Lass ...
 Melanie Crass (1 episode, 2000)
Alana Hood ...
 Katie (1 episode, 2007)
Ian Pearson ...
 Boyfriend (1 episode, 2000)
Simon Clark ...
 Crown Court Clerk (1 episode, 1998)
Mario Kalli ...
 Mehmet Al Said (1 episode, 1998)
Natalie York ...
 Laura (1 episode, 1999)
Lindy Whiteford ...
 Sheila Connelly (1 episode, 2000)
Daniel Kerr ...
 Driver (1 episode, 2000)
Christopher Hadfield ...
 Jury Foreman (1 episode, 1998)
Janet Hargreaves ...
 Woman Neighbour (1 episode, 2000)
...
 Shiree Moyer (1 episode, 1998)
Phil Cornwell ...
 Levine (1 episode, 1999)
Edward Jewesbury ...
 Judge Jeffries (1 episode, 1998)
Iain Mitchell ...
 Vernon (1 episode, 1998)
...
 Forensic Scientist (1 episode, 1999)
Bill Buffery ...
 Colleague (1 episode, 2000)
Madhav Sharma ...
 Dr. Jaffre (1 episode, 1998)
Carol Hawkins ...
 Monica Fuller (1 episode, 1998)
Josh Richards ...
 Drainage Man (1 episode, 1998)
Nicholas Beveney ...
 Vincent Nailer (1 episode, 1998)
James Woolley ...
 Anaesthetist (1 episode, 1998)
Jake Abraham ...
 Taxi Driver (1 episode, 1998)
Hannah Waterman ...
 Nurse (1 episode, 1998)
Joanna Griffiths ...
 Prostitute (1 episode, 1998)
Lawrence Werber ...
 Surgeon (1 episode, 1998)
Darren Clarke ...
 Soho Doorman (1 episode, 1998)
Julie Mullen ...
 Mrs. Goodall (1 episode, 1998)
Natasha Estelle Williams ...
 Soho Club Waitress (1 episode, 1998)
Joann Condon ...
 College Student (1 episode, 1998)
Andrew Hesker ...
 Photographer (1 episode, 1998)
Scott Baker ...
 Workman (1 episode, 1997)
Joseph Bennett ...
 David Polk (1 episode, 1997)
Francesco Bruno ...
 Billy (1 episode, 1997)
Barry Ewart ...
 Bert O'Farrell (1 episode, 1997)
...
 Sgt. Crocker (1 episode, 1997)
Matt Flynn ...
 PC Marik (1 episode, 1997)
Peter Gale ...
 James Haggard (1 episode, 1997)
Ian Good ...
 Prison Officer (1 episode, 1997)
...
 PO Fowler (1 episode, 1997)
...
 Newsagent (1 episode, 1997)
Alex Linstead ...
 Prison Doctor (1 episode, 1997)
...
 Daniel - Forensics (1 episode, 1997)
Lloyd Moss ...
 Ryan Hyman (1 episode, 1997)
Stephen Osborne ...
 TSG Sergeant (1 episode, 1997)
...
 Det. Sgt. Donaldson (1 episode, 1997)
...
 Tom - Forensics (1 episode, 1997)
Anna Sharkey ...
 Midge Parker Brown (1 episode, 1997)
Morag Siller ...
 Nancy - Forensics (1 episode, 1997)
George Sweeney ...
 Foreman (1 episode, 1997)
David Telfer ...
 Sgt. Johns (1 episode, 1997)
Janine Wood ...
 Louise - Forensics (1 episode, 1997)
Helen Ayres ...
 Prison Officer (1 episode, 2002)
Chris Barnes ...
 Edward Colly (1 episode, 2002)
...
 Justine Hayward (1 episode, 2002)
Kate Binchy ...
 Sister Osbourne (1 episode, 2002)
...
 Sharon Fearnley, Bob Brickman's Wife (1 episode, 2002)
Gregory Cox ...
 Selection Panel Chairman (1 episode, 2002)
Bella Emberg ...
 Mrs. Fowler (1 episode, 2002)
Serena Evans ...
 Hannah Day (1 episode, 2002)
David Fairweather ...
 Mr. Tulley (1 episode, 2002)
Cate Fowler ...
 Clerk #1 (1 episode, 2002)
...
 Willoughby Stevens QC (1 episode, 2002)
Eamon Geoghegan ...
 Stephen Day (1 episode, 2002)
...
 Tara Gray (1 episode, 2002)
Sarah Hayes ...
 Legal Aid (1 episode, 2002)
Paul Courtenay Hyu ...
 Officer 1 (1 episode, 2002)
Jonathan Kydd ...
 Pinton (1 episode, 2002)
Yvonne Newman ...
 Jury Forewoman (1 episode, 2002)
...
 Security Officer (1 episode, 2002)
Colin Prockter ...
 Major Giddings (1 episode, 2002)
Stevan Rimkus ...
 Jimmy Walker (1 episode, 2002)
...
 Mr. Frances (1 episode, 2002)
Nathan Taylor ...
 PC Brian Metcalfe (1 episode, 2002)
Martyn Whitby ...
 Prison Security Officer (1 episode, 2002)
Deborah Winckles ...
 Solicitor (1 episode, 2002)
...
 Jimmy (1 episode, 2005)
...
 Juror (1 episode, 2007)
...
 Alan Bickers (1 episode, 2007)
Matthew Douglas ...
 Andrew Sinclair (1 episode, 2007)
Philip Herbert ...
 Sydney (1 episode, 2007)
Lisa Hogg ...
 Valerie Marlow (1 episode, 2007)
Ian Maden ...
 CID Officer (1 episode, 2007)
Charlotte McDonagh ...
 Sharon (1 episode, 2007)
Paul Moody ...
 Reporter (1 episode, 2007)
Terry O'Neill ...
 Pat O'Keefe (1 episode, 2007)
Malcolm Scates ...
 Mark Deacon (1 episode, 2007)
...
 Alia Yazeed (1 episode, 2007)
...
 Eric James (1 episode, 2007)
Sian Webber ...
 Moira Fuller (1 episode, 2007)
Danny Lee Wynter ...
 Greg Allcott (1 episode, 2007)
...
 Cabbie (1 episode, 2008)
Brid Brennan ...
 Gemma Webster (1 episode, 2008)
...
 Neelah Sahjani (1 episode, 2008)
Leah Coombes ...
 Justine Harper (1 episode, 2008)
...
 Keane (1 episode, 2008)
...
 Estate Agent (1 episode, 2008)
...
 Sofia (1 episode, 2008)
...
 DI Moyra Lynch (1 episode, 2008)
...
 Dan Vaughan (1 episode, 2008)
...
 Martin Billington (1 episode, 2008)
Rebecca How ...
 Margaret (1 episode, 2008)
...
 Vitali Malikov (1 episode, 2008)
...
 Teresa (1 episode, 2008)
...
 Maryna Petrenko (1 episode, 2008)
Aaron King ...
 Mr. Davis (1 episode, 2008)
...
 Sister Claire Jenkin (1 episode, 2008)
Adam Lake ...
 Dave Morely (1 episode, 2008)
...
 Eileen Banks (1 episode, 2008)
...
 Gary Webster (1 episode, 2008)
...
 Jenny Miller (1 episode, 2008)
...
 Adrian Lawson (1 episode, 2008)
...
 Ronnie Reid (1 episode, 2008)
...
 DI Jack Mullins (1 episode, 2008)
...
 Desk Sergeant (1 episode, 2008)
...
 Plaskett (1 episode, 2008)
...
 Kevin Reid (1 episode, 2008)
...
 Jonathan Carlisle (1 episode, 2008)
...
 Italian Waitress (1 episode, 2008)
...
 Jarvis (1 episode, 2008)
(1 episode, 2009)
Beth Cordingly ...
 Wendy Bilkin (1 episode, 2009)
Tilly Curtis ...
 Fair ground child (1 episode, 2009)
Darrell D'Silva ...
 Johnny Howells (1 episode, 2009)
Sally Dexter ...
 Donna Bilkin (1 episode, 2009)
Aiofe Doherty-Ayres ...
 Abigail Satchell (1 episode, 2009)
Amelia Donkor ...
 Lisa Gale (1 episode, 2009)
Ruth Gemmell ...
 Kay Satchell (1 episode, 2009)
Alexandra Gilbreath ...
 Alex Phelps (1 episode, 2009)
Celia Henebury ...
 DC Carol Short (1 episode, 2009)
Chris Jameson ...
 Boyfriend (1 episode, 2009)
Simon Kunz ...
 Felix Levington (1 episode, 2009)
Stuart Laing ...
 Jamie Johnson (1 episode, 2009)
Jane Lapotaire ...
 Tess (1 episode, 2009)
Bernard Lloyd ...
 Pops Gilbert (1 episode, 2009)
...
 Community support officer (1 episode, 2009)
...
 Fabio Conte (1 episode, 2009)
Shane Nolan ...
 Juror (1 episode, 2009)
Garry Marriott ...
 Paramedic (uncredited) (2 episodes, 2004-2007)
Jason Young ...
 Extra (uncredited) (1 episode, 1997)
...
 Slater (uncredited) (1 episode, 1998)
...
 Juror (uncredited) (1 episode, 1998)
Lynne Hazelden ...
 SOCO (uncredited) (1 episode, 1999)
Steve Benham ...
 Brothel Customer (uncredited) (1 episode, 2004)
...
 Kidnapped Girl (uncredited) (1 episode, 2005)
...
 Margaret Dawes (uncredited) (1 episode, 2006)
Eva Bartley ...
 Paramedic (uncredited) (1 episode, 2007)
Simon John Wilson ...
 Policeman (uncredited) (1 episode, 2007)
...
 Barry Bilkin (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Terry Bilkin (uncredited) (1 episode, 2009)
Gary Whelan ...
 Lenny Bilkin (uncredited) (1 episode, 2009)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Lynda La Plante ... producer / executive producer (28 episodes, 1997-2009)
Liz Thorburn ... associate producer (22 episodes, 1997-2008)
Paula McBreen ... line producer (16 episodes, 2008-2009)
Jolyon Symonds ... producer (8 episodes, 2008-2009)
Christopher Hall ... producer (7 episodes, 2005-2007)
Leila Kirkpatrick ... line producer (7 episodes, 2005-2007)
Peter Richardson ... executive producer (5 episodes, 1999-2002)
Steve Lanning ... executive producer (4 episodes, 1997-1998)
Keith Richardson ... executive producer: YTV / executive producer (4 episodes, 1997-1998)
Chris Clough ... producer (2 episodes, 2004)
Alison Law ... line producer (2 episodes, 2004)
Lorraine Goodman ... executive producer (1 episode, 2002)
Steve Christian ... executive producer (1 episode, 2003)
Peter McAleese ... producer (1 episode, 2003)
Shellie Smith ... line producer (1 episode, 2003)

Series Music by 

Evelyn Glennie ... (11 episodes, 1997-2004)
Greg Malcangi ... (8 episodes, 1998-2002)
Anne Dudley ... (7 episodes, 2008-2009)
Gary Yershon ... (3 episodes, 2005-2007)
Ilan Eshkeri ... (3 episodes, 2009)
Sarah Class ... (2 episodes, 2007)
Peter Salem ... (1 episode, 2003)
David Motion ... (1 episode, 2004)
John Harle ... (1 episode, 2007)

Series Cinematography by 

Howard Baker ... (4 episodes, 1997-1998)
Simon Kossoff ... (4 episodes, 2000-2002)
Mike Spragg ... (4 episodes, 2006-2008)
Damian Bromley ... (4 episodes, 2008-2009)
James Welland ... (3 episodes, 2005-2008)
Nigel Willoughby ... (3 episodes, 2008-2009)
John Kenway ... (2 episodes, 1999)
Christopher Titus King ... (2 episodes, 2008)
Rex Maidment ... (1 episode, 2003)
Daf Hobson ... (1 episode, 2004)
Dominic Clemence ... (1 episode, 2007)
Nigel Walters ... (1 episode, 2007)

Series Film Editing by 

Ian Sutherland ... (15 episodes, 1999-2009)
Terry Warwick ... (2 episodes, 1997)
Kristina Hetherington ... (2 episodes, 1998)
Adam Trotman ... (2 episodes, 2006-2007)
Anne Sopel ... (2 episodes, 2008)
Les Healey ... (1 episode, 2002)
Richard Colton ... (1 episode, 2007)
Guy Bensley ... (1 episode, 2008)

Series Casting By 

Gill Titchmarsh ... (10 episodes, 1997-2002)
Sam Jones ... (7 episodes, 2005-2008)
Gary Davy ... (2 episodes, 2003)
Maggie Lunn ... (2 episodes, 2007-2008)
Christine McMurrich ... (1 episode, 1999)
Jeremy Zimmermann ... (1 episode, 2004)
Laura Scott ... (1 episode, 2007)
Toby Whale ... (1 episode, 2009)

Series Production Design by 

Ian Fisher ... (15 episodes, 1997-2008)
Bill Bryce ... (5 episodes, 1999-2002)
Luana Hanson ... (1 episode, 2003)
Tom Bowyer ... (1 episode, 2004)

Series Art Direction by 

Jonnie Mead ... (12 episodes, 2007-2009)
Sandie Shepherd ... (10 episodes, 1997-2007)
Tony Roche ... (4 episodes, 2007-2008)
Taransay T.J. Chisholm ... (2 episodes, 1998)
Sue Reeve ... (2 episodes, 2002)
Steve Carter ... (1 episode, 2003)
Anna Pritchard ... (1 episode, 2004)

Series Set Decoration by 

Anna Lynch-Robinson ... (1 episode, 2003)

Series Costume Design by 

Joanna Eatwell ... (20 episodes, 1997-2009)
Ralph Wheeler-Holes ... (3 episodes, 2005-2007)
Leigh Bellis ... (2 episodes, 1998)
Kate Carin ... (1 episode, 2003)
Aideen Morgan ... (1 episode, 2004)
Marlene Lawlor ... (1 episode, 2007)

Series Makeup Department 

Carol Cooper ... hair designer / makeup designer / make up/hair designer (8 episodes, 2000-2007)
Christine Allsopp ... chief hair stylist / chief makeup artist / chief makeup/hair / makeup designer (6 episodes, 1997-1999)
Lorraine Hill ... makeup artist / makeup designer (6 episodes, 2007-2009)
Nadia Stacey ... makeup artist (6 episodes, 2008-2009)
Sian Turner ... makeup artist / hair stylist / make-up/hair artist (5 episodes, 2000-2004)
Sarah Berry ... hair stylist / makeup artist / make-up/hair artist / makeup/hair stylist (4 episodes, 1998-1999)
Claire Baldwin ... makeup trainee (3 episodes, 2005-2007)
Carli Mather ... makeup artist (3 episodes, 2005-2007)
Veyatie MacLeod ... hair stylist / makeup artist / makeup/hair stylist (2 episodes, 1997)
Andrea Finch ... hair stylist / makeup artist / makeup/hair stylist (2 episodes, 1998)
Peche Petrie ... makeup trainee / trainee makeup artist (2 episodes, 1999)
Sarah Grundy ... hair designer / makeup designer (2 episodes, 2007)
Karen Teitge ... makeup trainee (2 episodes, 2007)
Catherine Scoble ... makeup designer (2 episodes, 2008)
Rupert Simon ... additional hair stylist / additional makeup artist (1 episode, 1999)
Fae Hammond ... hair designer / makeup designer (1 episode, 2003)
Karen Sherriff-Brown ... makeup artist (1 episode, 2003)
Ann Buchanan ... hair designer / makeup designer (1 episode, 2007)
Marianne Christien ... makeup artist (1 episode, 2007)
Paula Eden ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2007)
Nikki Galan-Bamfield ... trainee makeup artist (1 episode, 2007)
Pamela Goldammer ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2007)
Shaune Harrison ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2007)
Waldo Mason ... prosthetic sculptor (1 episode, 2007)
Jane Paterson ... makeup artist (1 episode, 2007)
Adrian Rigby ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2007)
Hana Sutherland ... makeup trainee (1 episode, 2007)
Tory Wright ... makeup department head (1 episode, 2007)
Nik Williams ... special makeup effects artist (1 episode, 2008)

Series Production Management 

Lorraine Goodman ... production supervisor (5 episodes, 1999-2002)
Howard Lanning ... post-production supervisor (4 episodes, 1997-1998)
Harry Panter ... unit manager (4 episodes, 2007)
John Crampton ... unit manager: locations (4 episodes, 2008)
Loretta Ordewer ... production supervisor (3 episodes, 1997-1998)
Vanessa Lees ... post-production supervisor (1 episode, 2002)
Nigel Marchant ... production manager (1 episode, 2002)
Richard May ... unit manager (1 episode, 2002)
Stephen Barker ... post-production supervisor (1 episode, 2003)
Sally Maynard ... unit manager (1 episode, 2004)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Cherry Gould ... first assistant director (6 episodes, 2006-2009)
Helen Allibone ... third assistant director (6 episodes, 2006-2007)
Ben Harrison ... second assistant director (6 episodes, 2006-2007)
Zoe Lillywhite ... second assistant director (5 episodes, 1999-2002)
Hanna Haffenden ... third assistant director (5 episodes, 2005-2009)
Michael Murray ... assistant director / first assistant director (4 episodes, 1997-1998)
Richard Graysmark ... first assistant director / second assistant director (3 episodes, 2005-2009)
Ryan Green ... second assistant director (3 episodes, 2008)
Paula Turnbull ... second assistant director (3 episodes, 2009)
Matt Carver ... third assistant director (2 episodes, 1997)
Jez Murrell ... second assistant director (2 episodes, 1997)
Terry Bedford ... second unit director (2 episodes, 1998)
Matthew Sharp ... second assistant director (2 episodes, 1998)
Gary Talbot ... third assistant director (2 episodes, 1998)
Lance Roehrig ... third assistant director (2 episodes, 1999)
Peter Stenning ... first assistant director (2 episodes, 1999)
Tony Aherne ... first assistant director (2 episodes, 2000)
Mari Bethan Roberts ... third assistant director (2 episodes, 2000)
Kiaran Murray-Smith ... first assistant director (2 episodes, 2007)
George Walker ... first assistant director (2 episodes, 2008)
Bart Bailey ... second assistant director (1 episode, 2002)
Lydia Currie ... third assistant director (1 episode, 2002)
David Mack ... first assistant director (1 episode, 2002)
Lee Trevor ... first assistant director (1 episode, 2002)
Karn Webster ... third assistant director (1 episode, 2002)
John Dodds ... first assistant director (1 episode, 2003)
Dez Gray ... additional third assistant director (1 episode, 2003)
Jessica Hurles-Laws ... third assistant director (1 episode, 2003)
Jeff Taylor ... second assistant director (1 episode, 2003)
Freya Carter ... second assistant director (1 episode, 2004)
Charlie Leech ... first assistant director (1 episode, 2004)
Mark Taylor ... third assistant director (1 episode, 2004)
James Blackwell ... first assistant director (1 episode, 2005)
Mark Goddard ... first assistant director (1 episode, 2007)
Alex Streeter ... second assistant director (1 episode, 2007)
Josh Wilkins ... second assistant director (1 episode, 2007)
Vicki Allen ... second assistant director (1 episode, 2008)
Adam Young ... first assistant director (1 episode, 2008)
Tim Riddington ... first assistant director (1 episode, 2009)

Series Art Department 

Paul Sansom ... construction manager (12 episodes, 1997-2007)
Simon Drew ... property master (11 episodes, 2005-2008)
Michael Preece ... production buyer / props buyer (9 episodes, 1998-2007)
Lucy Haxby ... art department assistant / art department runner / assistant art director (8 episodes, 1998-2002)
Shaun Mitcheson ... graphic designer / stand-by art director / art department assistant (8 episodes, 2005-2008)
Michael Bartlett ... dressing props / props (7 episodes, 2005-2007)
Max De Nett ... stand-by props / props (7 episodes, 2005-2007)
Matt French ... dressing props / props (7 episodes, 2005-2007)
Steve Watson ... stand-by props / props (7 episodes, 2005-2007)
Gemma Jones ... assistant buyer (7 episodes, 2008-2009)
Rob MacPherson ... stand-by props (6 episodes, 1999-2002)
Lee Biggs ... carpenter (5 episodes, 1997-2002)
Clive Pickard ... stand-by props (5 episodes, 1999-2004)
David Ackrill ... property master (4 episodes, 1997-1998)
John Gibson ... stand-by carpenter (4 episodes, 1997-1998)
Richard Kelloway ... stand-by props (4 episodes, 1997-1998)
Peter Potter ... stand-by props (4 episodes, 1997-1998)
John Roberts ... painter (4 episodes, 1997-1998)
Mike Killman ... property master (4 episodes, 1999-2000)
Dave Simpson ... dressing props (4 episodes, 1999-2000)
Leanda Bowden-Smith ... production buyer (4 episodes, 2000-2002)
Roy Dawson ... dressing props / property master (4 episodes, 2000-2002)
Lisa Deuxberry ... art department assistant / stand-by art director (4 episodes, 2002-2007)
Robert Muskett ... stand-by carpenter (4 episodes, 2007)
Sophia Stapleton ... assistant art director (3 episodes, 2000-2002)
John Thorpe ... construction manager (3 episodes, 2000-2002)
Fred Foster ... stand-by rigger (3 episodes, 2007)
Simon Mills ... art department assistant / assistant production buyer (3 episodes, 2007)
T.J. Chisholm ... art department assistant (2 episodes, 1997)
Tony Mallett ... production buyer (2 episodes, 1997)
Martin O'Connor ... stand-by stagehand (2 episodes, 1997)
Tom Terry ... dressing prop (2 episodes, 1997)
Perry Bell ... stand-by painter (2 episodes, 1998)
Simon Hall ... art department runner (2 episodes, 1998)
Tony Kellow ... carpenter (2 episodes, 1998)
Ronald Kent ... painter (2 episodes, 1998)
Victoria Knopp ... assistant art director (2 episodes, 1998)
Kevin Lakin ... dressing props (2 episodes, 1998)
William Richards ... stand-by rigger (2 episodes, 1998)
John Russo ... stagehand (2 episodes, 1998)
David Youngs ... carpenter (2 episodes, 1998)
Steve Crewe ... stand-by carpenter (2 episodes, 1999)
Chris Cubbon ... assistant art director (2 episodes, 1999)
Barry Greaves ... production buyer (2 episodes, 1999)
Peter Harrington ... stand-by painter (2 episodes, 1999)
John Manfield ... construction manager (2 episodes, 1999)
Colin Smith ... stand-by rigger (2 episodes, 1999)
Andrew Thompson ... stand-by rigger (2 episodes, 1999)
Terry Cole ... stand-by painter (2 episodes, 2000)
Roland Coyne ... stand-by carpenter (2 episodes, 2000)
Martin Phipps ... stand-by rigger (2 episodes, 2000)
Steve Protheroe ... stand-by carpenter (2 episodes, 2002)
Jason Scott ... dressing props (2 episodes, 2002)
Cavin Dempsey ... stand-by carpenter (2 episodes, 2005-2006)
Tony Roche ... stand-by art director (2 episodes, 2006-2007)
Dorothy Sullivan ... art department assistant / assistant buyer (2 episodes, 2007)
Richard Jones ... carpenter (1 episode, 1997)
Kevin Day ... stand-by prop (1 episode, 1999)
Robin Heinson ... painter (1 episode, 1999)
Charles Cottrell ... stand-by painter (1 episode, 2002)
Garry Dawson ... dressing props (1 episode, 2002)
Steve Deane ... carpenter (1 episode, 2002)
Jim Dyson ... stand-by painter (1 episode, 2002)
Tony Lenman ... painter (1 episode, 2002)
Alan Martin ... stand-by props (1 episode, 2002)
Jim Ryan ... dressing props (1 episode, 2002)
Ray Wilson ... stand-by rigger (1 episode, 2002)
Bradley Woodbridge ... painter (1 episode, 2002)
Pat Bailey ... stand-by painter (1 episode, 2003)
Liam Collins ... stand-by props (1 episode, 2003)
Gareth Cousins ... art department assistant (1 episode, 2003)
Gordon Fitzgerald ... property master (1 episode, 2003)
Rebecca Greenham ... art department coordinator / prop buyer (1 episode, 2003)
Mark Hedges ... props storeman (1 episode, 2003)
Jim McCallum ... stand-by props (1 episode, 2003)
Leon McCarthy ... stand-by carpenter (1 episode, 2003)
Sandra Phillips ... assistant art director (1 episode, 2003)
John Rhymer ... stand-by rigger (1 episode, 2003)
Nic Stubbings ... dressing props (1 episode, 2003)
Lloyd Vincent ... dressing props (1 episode, 2003)
John Watt ... stand-by carpenter (1 episode, 2003)
Keith Amey ... stand-by props (1 episode, 2004)
Richard Barrett ... property master (1 episode, 2004)
Debbie Burton ... stand-by art director (1 episode, 2004)
Simon Linton ... dressing props (1 episode, 2004)
Jamie Lumley ... stand-by carpenter (1 episode, 2004)
Mike Syson ... dressing props (1 episode, 2004)
Charlotte Watts ... property buyer (1 episode, 2004)
Billy Wilson ... stand-by rigger (1 episode, 2004)
Frederic Evard ... stand-by art director (1 episode, 2005)
Bob Armstrong ... stand-by rigger (1 episode, 2007)

Series Sound Department 

Scott Jones ... adr mixer (25 episodes, 2006-2009)
Jamie Caple ... adr & dialogue editor / dialogue editor (18 episodes, 2000-2009)
Marc Lawes ... sound effects editor / effects editor (17 episodes, 2000-2009)
Billy Mahoney ... dubbing mixer (13 episodes, 1999-2007)
Nigel Squibbs ... assistant dubbing mixer / dialogue editor / dubbing mixer / foley editor / sound designer (7 episodes, 1999-2007)
John Taylor ... production sound mixer / sound mixer (7 episodes, 2008-2009)
Andrew Sissons ... sound mixer (6 episodes, 2007-2008)
Simon Epstein ... foley editor (6 episodes, 2009)
Filipa Principe ... foley editor / assistant dialogue editor / dialogue editor (5 episodes, 2005-2009)
Tim Blackham ... sound recordist (4 episodes, 1997-1998)
John Samworth ... boom operator (4 episodes, 1997-1998)
Alun Banks ... sound maintenance (4 episodes, 2000-2002)
Les Honess ... sound mixer (4 episodes, 2000-2002)
Ashley Reynolds ... sound maintenance (4 episodes, 2007)
Adam Powell ... foley editor / sound effects editor (3 episodes, 2004-2007)
Clive Copland ... sound mixer / sound recordist (3 episodes, 2005-2007)
Jerome McCann ... sound maintenance / boom operator (3 episodes, 2005-2007)
Chris Murphy ... sound trainee (3 episodes, 2005-2007)
Paul William Edwards ... foley editor (3 episodes, 2007-2008)
Steve Haynes ... dubbing mixer (2 episodes, 1997)
Alan Willis ... digital sound editor (2 episodes, 1997)
Chris Rayson ... digital sound editor (2 episodes, 1998)
Adam Severs ... dubbing mixer (2 episodes, 1998)
Tony Gibson ... assistant sound editor (2 episodes, 1999)
Peter Knowles ... sound recordist (2 episodes, 1999)
Richard Meredith ... boom operator (2 episodes, 1999)
Richard Skelton ... sound editor (2 episodes, 1999)
Jez Spencer ... adr foley mixer / adr mixer / foley mixer (2 episodes, 1999)
Darren McQuade ... adr artist / dialogue editor (2 episodes, 2002-2004)
Daniel Tudor Owen ... sound trainee (2 episodes, 2007)
James Harbour ... sound maintenance (2 episodes, 2008)
Orin Beaton ... boom operator (1 episode, 2003)
Paul Hamblin ... dubbing mixer (1 episode, 2003)
Graham Headicar ... sound effects editor (1 episode, 2003)
Catherine Hodgson ... dialogue editor (1 episode, 2003)
Becki Ponting ... dialogue editor (1 episode, 2003)
George Richards ... sound mixer (1 episode, 2003)
Stuart Wilson ... sound mixer (1 episode, 2003)
Daniel Crowley ... sound maintenance engineer (1 episode, 2004)
Mervyn Moore ... sound recordist (1 episode, 2004)
Richard Ostroff ... boom operator (1 episode, 2004)
Roger Dobson ... dialogue editor (1 episode, 2005)
Robert Alsop ... sound trainee (1 episode, 2007)
Blair Jollands ... sound effects editor (1 episode, 2007)
Arran Mahoney ... foley editor (1 episode, 2007)
Tom Deane ... adr mixer (1 episode, 2008)
Christian Green ... sound assistant (1 episode, 2008)
Wayne Brooks ... sound effects editor (1 episode, 2009)

Series Special Effects by 

Keith Edwards ... special effects senior technician (4 episodes, 2008-2009)
Chris Lawson ... special effects / special effects technician (2 episodes, 2002-2005)
Nick P. Phillips ... senior technician (2 episodes, 2008)
Nicky O'Sullivan ... special effects technician (1 episode, 2002)
Tony Auger ... special effects supervisor (1 episode, 2003)
Tony Harding ... special effects (1 episode, 2004)

Series Visual Effects by 

Adrian Bleasdale ... optical effects editor (4 episodes, 1997-1998)
Nigel Parkin ... assistant optical effects editor (4 episodes, 1997-1998)
Alan Church ... visual effects supervisor (2 episodes, 2005-2007)
Ian Luxford ... post production producer (2 episodes, 2006-2007)
Tony Lawrence ... digital effects supervisor (1 episode, 2003)
Robin Beard ... digital effects artist (1 episode, 2004)
Isaac Layish ... digital effects artist (1 episode, 2004)
Simon Giles ... visual effects supervisor (1 episode, 2005)

Series Stunts 

Andy Godbold ... stunt performer / stunts (3 episodes, 2000-2008)
Levan Doran ... stunt performer / stunt double / stunts (3 episodes, 2000-2007)
Peter Brayham ... stunt coordinator (3 episodes, 2000-2003)
Andy Bradford ... stunt coordinator (3 episodes, 2007)
Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator (3 episodes, 2007)
Joss Gower ... stunt coordinator/double / stunt double (2 episodes, 1999-2003)
Tom Aitken ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2000)
Sarah Franzl ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2000)
Jeff Hewitt-Davis ... stunt coordinator (2 episodes, 2000)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (2 episodes, 2004)
Richard Hammatt ... stunt coordinator / stunt performer / stunts (2 episodes, 2007-2008)
Maxine Whittaker ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2007)
Rod Woodruff ... stunt coordinator (2 episodes, 2008)
Mark Mottram ... stunt double (2 episodes, 2009)
Tom Delmar ... stunt coordinator (1 episode, 1998)
Marc Wolff ... helicopter stunt pilot (1 episode, 2003)
Neil Finnighan ... stunt coordinator (1 episode, 2004)
Bean Peel ... stunt performer (1 episode, 2004)
Andy Bennett ... stunt performer (1 episode, 2007)
Tracey Caudle ... stunt performer (1 episode, 2007)
Joe Conteh ... stunt performer (1 episode, 2007)
Rob Hunt ... stunt performer (1 episode, 2007)
Crispin Layfield ... stunt performer (1 episode, 2007)
Kim McGarrity ... stunt performer / stunts (1 episode, 2007)
James O'Donnell ... stunts (1 episode, 2007)
Seon Rogers ... stunt performer / stunts (1 episode, 2007)
Alison Ryan ... stunt performer (1 episode, 2007)
Marc Cass ... stunt coordinator (1 episode, 2008)
Derek Lea ... stunt driver (1 episode, 2008)

Series Camera and Electrical Department 

Mark Fortune ... electrician (23 episodes, 2007-2009)
Alex Coverley ... grip / key grip (16 episodes, 2008-2009)
Bob Shipsey ... camera operator (13 episodes, 2007-2009)
Chris Bird ... gaffer / best boy (9 episodes, 2005-2008)
Jon Beacham ... first assistant camera / focus puller (9 episodes, 2008-2009)
John Rogers ... still photographer (7 episodes, 2005-2007)
Billy Charlton ... clapper loader / first assistant camera (6 episodes, 2005-2009)
Neil Genower ... unit still photographer / still photographer (5 episodes, 2002-2005)
Dermot Hickey ... camera operator / focus puller (4 episodes, 1997-1998)
Alf Tramontin ... Steadicam operator / steadicam operator (4 episodes, 1999-2008)
Sam Kite ... best boy / electrician (4 episodes, 2000-2002)
Penny Shipton ... clapper loader (4 episodes, 2000-2002)
John Bailie ... first assistant camera / focus puller (4 episodes, 2007)
Catherine Cornes ... camera trainee / assistant camera (4 episodes, 2007)
Tom Hyde ... electrician (4 episodes, 2007)
Andrew Kendall ... grip (4 episodes, 2007)
Jimmy Russell ... best boy (4 episodes, 2007)
Sam Smith ... clapper loader (4 episodes, 2007)
Francesco Ferrari ... clapper loader / second assistant camera (4 episodes, 2008)
David McDowall ... camera department trainee / camera trainee / focus puller: "b" camera (3 episodes, 1999-2003)
Peter Brimson ... electrician (3 episodes, 2000-2002)
Steve Evans ... grip (3 episodes, 2000-2002)
John Fletcher ... focus puller (3 episodes, 2000-2002)
Ian Jackson ... camera operator (3 episodes, 2000-2002)
John Hembrough ... Steadicam operator / steadicam operator (3 episodes, 2005-2009)
Steve Casey ... electrician (3 episodes, 2005-2007)
Gary Hayler ... generator operator (3 episodes, 2005-2007)
Jon White ... gaffer (3 episodes, 2005-2007)
Taylor Russell ... generator operator (3 episodes, 2007)
Ben Chads ... additional camera operator / focus puller (3 episodes, 2008-2009)
Roy Branch ... best boy (2 episodes, 1997)
Steve Costello ... chief electrician (2 episodes, 1997)
John Cridlin ... clapper loader (2 episodes, 1997)
Ron Fleet ... grip (2 episodes, 1997)
Clive Mackey ... focus puller (2 episodes, 1997)
Ron Nicholls ... grip (2 episodes, 1997)
William Richards ... stand-by rigger (2 episodes, 1997)
Marianne I. van Abbe ... still photographer (2 episodes, 1998-1999)
Bob Cooke ... clapper loader (2 episodes, 1998)
Lol Crawley ... camera trainee (2 episodes, 1998)
Matthew Dowler ... electrician (2 episodes, 1998)
Toby Flesher ... electrician (2 episodes, 1998)
Frank Heeney ... chief electrician (2 episodes, 1998)
Richard Müller ... camera operator (2 episodes, 1998)
Malcolm Smith ... grip (2 episodes, 1998)
Paul Stewart ... best boy (2 episodes, 1998)
Hugh Adams ... second camera operator (2 episodes, 1999)
Adam Coles ... focus puller (2 episodes, 1999)
Martin Foley ... camera operator (2 episodes, 1999)
Paul Hill ... best boy (2 episodes, 1999)
Dave Keogh ... electrician (2 episodes, 1999)
Ronan Murphy ... grip (2 episodes, 1999)
Jamie Southcott ... clapper loader (2 episodes, 1999)
Alan Walker ... gaffer (2 episodes, 1999)
Tom Boulting ... still photographer / unit still photographer (2 episodes, 2000)
Dave Campbell ... best boy (2 episodes, 2000)
Dave Oldroyd ... gaffer (2 episodes, 2000)
Jim Owen ... camera trainee (2 episodes, 2000)
Paul Murphy ... electrician (2 episodes, 2003-2005)
Trevor Carey ... stand-by rigger (2 episodes, 2005-2006)
Joe Blackwell ... focus puller (2 episodes, 2006-2007)
Ken Lowe ... camera operator (2 episodes, 2006-2007)
Del Strachan ... grip (2 episodes, 2006-2007)
Jake Thomas ... camera trainee (2 episodes, 2006-2007)
Gary Parnham ... electrician (2 episodes, 2007)
Jon Howard ... first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2008-2009)
Simon Muir ... grip trainee (2 episodes, 2008-2009)
Alex Byng ... focus puller (2 episodes, 2008)
James Cronly ... camera trainee / camera trainee: additional photography (2 episodes, 2008)
David Mills ... grip trainee (2 episodes, 2009)
Jamie Harcourt ... camera operator (1 episode, 2002)
Andy Hebden ... gaffer (1 episode, 2002)
Jamie Hicks ... second assistant camera (1 episode, 2002)
Brendan Judge ... grip (1 episode, 2002)
Leo Miles ... camera trainee (1 episode, 2002)
Mickey Peerless ... electrician (1 episode, 2002)
Kenny Redford ... electrician (1 episode, 2002)
Terry Roberts ... electrician (1 episode, 2002)
Tom Shirley ... best boy (1 episode, 2002)
Mark Thornton ... gaffer (1 episode, 2002)
Mark Thornton ... gaffer (1 episode, 2002)
Jason Wrenn ... focus puller (1 episode, 2002)
John Arnold ... grip (1 episode, 2003)
Ian Franklin ... gaffer (1 episode, 2003)
Mark Funnell ... best boy (1 episode, 2003)
Rodrigo Gutierrez ... camera operator (1 episode, 2003)
Rob Hunt ... electrician (1 episode, 2003)
Mark Maidment ... focus puller (1 episode, 2003)
David Wall ... electrician (1 episode, 2003)
Rob Andrews ... electrician (1 episode, 2004)
John Ellis Evans ... focus puller: "a" camera (1 episode, 2004)
Andy Hopkins ... grip (1 episode, 2004)
Steve Lawes ... camera operator (1 episode, 2004)
Paul McGeachan ... gaffer (1 episode, 2004)
Campbell McIntosh ... electrician (1 episode, 2004)
Jamie Phillips ... clapper loader (1 episode, 2004)
Martin Scanlan ... focus puller: "b" camera (1 episode, 2004)
Garry Thomson ... best boy (1 episode, 2004)
Woody Gregson ... camera trainee (1 episode, 2005)
Ralph Ramsden ... focus puller (1 episode, 2005)
Robin Stone ... grip (1 episode, 2005)
Peter Versey ... camera operator (1 episode, 2005)
Rob Gilman ... grip (1 episode, 2007)
Rupert Power ... Steadicam operator (1 episode, 2007)
Alex Swinton ... generator operator (1 episode, 2007)
Gregoire Thevenot ... camera trainee (1 episode, 2008)
Alan Grayley ... additional electrician (1 episode, 2009)

Series Casting Department 

Christine McMurrich ... casting assistant (6 episodes, 1999-2002)
Emma Buckley ... casting assistant (2 episodes, 1997)
Gary Davy ... casting assistant (2 episodes, 1998)
Maggie Lunn ... casting assistant (2 episodes, 2008)
Danielle Roffe ... casting associate (1 episode, 2003)
Andrea Clark ... casting associate (1 episode, 2004)

Series Costume and Wardrobe Department 

Joanna Macklin ... costume supervisor / costume assistant (11 episodes, 1997-2007)
Gemma Smith ... costume assistant (5 episodes, 1999-2002)
Katherine Fanthorpe ... costume assistant (4 episodes, 2002-2007)
Ian Fulcher ... costume supervisor (3 episodes, 2005-2007)
Hannah Wood ... costume assistant (3 episodes, 2005-2007)
Rhona McGuirke ... costume supervisor (2 episodes, 1997)
Darren Finch ... costume assistant (2 episodes, 1998)
Angela Robertson ... costume supervisor (2 episodes, 1998)
Gemma Davison ... costume assistant (1 episode, 2002)
Annette Allen ... costume assistant (1 episode, 2003)
Carolyn Hunter ... wardrobe supervisor (1 episode, 2003)
Cristy Watson ... wardrobe assistant (1 episode, 2003)
Steve Paciello ... costume supervisor (1 episode, 2004)
Tamsin Wright ... costume assistant (1 episode, 2004)
Vanessa Lingham ... daily set costumer (1 episode, 2006)
Karen Beale ... costume assistant (1 episode, 2007)
Celia Griffiths ... costume supervisor (1 episode, 2007)

Series Editorial Department 

Dan Crinnion ... assistant editor (11 episodes, 2003-2008)
Chris Beeton ... colorist / color grader (10 episodes, 2000-2007)
George Mallen ... assistant editor (5 episodes, 1999-2002)
Alan Dailey ... telecine colorist (4 episodes, 1997-1998)
Rosemarie Dowson ... assistant editor / post-production liaison (4 episodes, 1997-1998)
Matthew Streatfield ... first assistant editor (4 episodes, 2008-2009)
Noel Farragher ... trainee assistant editor (3 episodes, 2005-2007)
Jake Lanning ... second assistant editor (2 episodes, 1998)
Victoria Stevens ... assistant editor (2 episodes, 1998)
Aidan Farrell ... colorist (2 episodes, 2005-2007)
Milena Tasso ... assistant editor (1 episode, 2002)
Nicky Earnshaw ... post-production coordinator (1 episode, 2003)
Richard Colton ... assembly editor (1 episode, 2007)

Series Music Department 

Greg Malcangi ... music performer / music producer (5 episodes, 1997-1999)
Evelyn Glennie ... music performer (4 episodes, 1997-1999)
Scott Shields ... composer: additional music (4 episodes, 2009)
Angus Havers ... music programmer (2 episodes, 2005-2006)
Andy Brown ... conductor / music contractor (2 episodes, 2009)
Jessica Dannheisser ... orchestrator (2 episodes, 2009)
The London Metropolitan Orchestra ... music performed by (2 episodes, 2009)
Steve Parr ... music mixer / music recordist (1 episode, 2006)
Raw Material ... composer: nightclub music (1 episode, 2007)
Felix Erskine ... musician (1 episode, 2009)

Series Transportation Department 

Andy Reed ... unit driver (7 episodes, 2005-2008)
Charlie Collins ... unit driver (6 episodes, 1999-2002)
John Smith ... unit driver (6 episodes, 2005-2008)
Chopper Catchpole ... transportation captain / facilities driver / driver: costumes (6 episodes, 2005-2007)
Malcolm Dredale ... driver: makeup / driver: camera (6 episodes, 2005-2007)
Simon Jones ... driver: additional unit (6 episodes, 2005-2007)
Tim Munchausen ... driver: costumes / driver: makeup (6 episodes, 2005-2007)
Tom O'Shea ... unit driver (6 episodes, 2005-2007)
Lol Smith ... unit driver (5 episodes, 1997-2007)
Brian Scott ... unit driver (5 episodes, 1999-2002)
Stanley Sirkin ... unit driver / transportation captain (4 episodes, 1997-1998)
Miles Davis ... facility vehicles / unit driver (3 episodes, 2000-2002)
Tim Hambley ... driver: minibus (3 episodes, 2005-2007)
Luigi Rappacioli ... driver: minibus (3 episodes, 2005-2007)
Lyn Sullivan ... driver: camera (3 episodes, 2005-2007)
Neil Young ... driver: stand-by construction (3 episodes, 2005-2007)
Manj Dhaliwal ... driver: grip (3 episodes, 2007)
Allison Drury ... driver: minibus (3 episodes, 2007)
Colin Davis ... unit driver (2 episodes, 1998)
Terry English ... unit driver (2 episodes, 1999)
Alan Joseph ... unit driver (2 episodes, 1999)
Brian Claydon ... unit driver (2 episodes, 2000)
Roy Hopkins ... facility vehicles (2 episodes, 2000)
Richard Lloyd ... facility vehicles (2 episodes, 2000)
John O'Rourke ... facility vehicles (2 episodes, 2000)
John Doran ... unit driver (2 episodes, 2002-2004)
Peter Harvey ... unit driver (1 episode, 1997)
Mark White ... transportation (1 episode, 1997)
Kevin Brown ... unit driver (1 episode, 2002)
Matthew Carter ... unit driver (1 episode, 2002)
Howard Doubtfire ... unit driver (1 episode, 2002)
Peter Ellery ... unit driver (1 episode, 2002)
Carlos Graham ... unit driver (1 episode, 2002)
Gavin Mullins ... unit driver (1 episode, 2002)
John Roy ... unit driver (1 episode, 2002)
Simon Rule ... unit driver (1 episode, 2002)
Butch Scott ... unit driver (1 episode, 2002)
Bob Turner ... unit driver (1 episode, 2002)
Guy Bostock ... vehicle coordinator (1 episode, 2004)
Tina Faulkner ... unit driver (1 episode, 2004)
Stuart King ... driver: camera (1 episode, 2007)

Series Other crew 

Richard Dobbs ... executive assistant: lynda la plante / executive assistant / assistant script editor / executive assistant: Lynda la Plante / script coordinator (30 episodes, 2003-2009)
Mal Tobias ... stand-in (16 episodes, 2002-2009)
Pippa Suren ... production secretary / assistant production coordinator / post production co-ordinator / production coordinator (16 episodes, 2005-2009)
Nicole Muldowney ... script assistant (16 episodes, 2008-2009)
Liz Wilson ... advisor: forensic biology / advisor: forensic science / forensic science advisor / forensic biology advisor (15 episodes, 1998-2007)
Ian Hill ... advisor: forensic pathology / pathology advisor (13 episodes, 1998-2007)
Noel Farragher ... script associate (13 episodes, 2007-2009)
David Martin Sperry ... legal advisor / legal advice and dialogue (11 episodes, 1997-2006)
Susie Tullett ... publicist / unit publicist (11 episodes, 1997-2003)
Alec Thorne ... production accountant / assistant accountant / accountant (11 episodes, 2002-2008)
Jackie Malton ... police advisor (10 episodes, 1997-2003)
Alice Asquith ... researcher (9 episodes, 1997-2002)
Pamela Wilson ... head of development (9 episodes, 2004-2009)
Alexandra Kosevic ... production coordinator (9 episodes, 2008-2009)
Phoebe Masters ... production coordinator / production secretary (8 episodes, 2003-2007)
Christopher Gallagher ... assistant accountant (8 episodes, 2004-2007)
James Shelley Jamieson ... production runner / production secretary (8 episodes, 2008-2009)
Nikki Wilson ... script editor / head of development (7 episodes, 1998-2002)
Lucy Hillard ... production secretary / researcher / assistant script editor (7 episodes, 1999-2003)
Callum Sutherland ... advisor: crime scenes / police advisor / researcher (7 episodes, 2004-2009)
Nick Leslie ... location manager (7 episodes, 2005-2007)
Mark Walledge ... assistant location manager (7 episodes, 2005-2007)
Sam Hemingway ... floor runner (7 episodes, 2008-2009)
Fran Hunter ... stand-in / utility stand-in (6 episodes, 1999-2002)
Doug Vale ... unit medic / unit nurse (6 episodes, 2000-2006)
Lucy D'Orsi ... police advisor (6 episodes, 2004-2007)
Raffaele D'Orsi ... police advisor (6 episodes, 2004-2007)
Steve Long ... production accountant (5 episodes, 1999-2002)
Ross Bennett-Smith ... financial auditor (5 episodes, 2005-2007)
Susannah Booker ... location manager (5 episodes, 2008-2009)
Derek Corrigan ... assistant location manager / location assistant (4 episodes, 1997-1998)
Yvonne Eastmond ... assistant accountant (4 episodes, 1997-1998)
Terry Mellis ... financial controller (4 episodes, 1997-1998)
Carol Regan ... production coordinator (4 episodes, 1997-1998)
Warren Demer ... assistant accountant (4 episodes, 1999-2000)
Ben Holt ... production runner / production secretary (4 episodes, 2000-2002)
Bettina Lyster ... production coordinator (4 episodes, 2000-2002)
Vicky Thomas ... publicist / transmission publicity (4 episodes, 2003-2007)
Catherine Milne ... researcher (4 episodes, 2005-2007)
Harry Dwyer ... production runner (4 episodes, 2007)
Angus Finlayson ... floor runner / runner (4 episodes, 2007)
Sarah Hitching ... publicist (4 episodes, 2007)
Holly Palin ... publicist (4 episodes, 2007)
Alex Wells ... publicist (4 episodes, 2007)
James Grant ... location manager (4 episodes, 2008)
Stephanie Busby ... trainee assistant production coordinator (4 episodes, 2009)
John Prendergast ... unit manager (4 episodes, 2009)
Ciara McIlvenny ... script editor (3 episodes, 1998-2009)
Kerry Appleyard ... script editor (3 episodes, 2000-2002)
Kate Fletcher ... assistant script editor / script editor (3 episodes, 2000-2002)
Peter Tullo ... location manager (3 episodes, 2000-2002)
George Weatherill ... assistant to producer / producer's PA (3 episodes, 2000-2002)
George Ryan ... assistant to producer / assistant to producers (3 episodes, 2002-2004)
Suzanne McGeachan ... script supervisor (3 episodes, 2004-2007)
Alison Adams ... publicist (3 episodes, 2005-2007)
David Chalstrey ... floor runner (3 episodes, 2005-2007)
Tony Elwell ... security officer / security (3 episodes, 2005-2007)
Tanya Medakovic ... stand-in (3 episodes, 2005-2007)
Tania Medakovich ... stand-in (3 episodes, 2005-2007)
Simon Mills ... production runner (3 episodes, 2005-2007)
Samantha-Jane Hunt ... stand-in (3 episodes, 2007)
Danielle Jenkin ... researcher / script editor (3 episodes, 2007)
John Manthorpe ... publicist: ITV Pictures / publicist: ITV (3 episodes, 2007)
Nick Pearson ... unit medic (3 episodes, 2007)
Tina Ellis ... post production accountant (3 episodes, 2008)
Iain Smith ... location scout (3 episodes, 2008)
Emma Bearcroft ... production runner (2 episodes, 1997)
Brian Bilgorri ... location manager (2 episodes, 1997)
Robin Demetriou ... catering supervisor (2 episodes, 1997)
Victoria Ford ... assistant to executive producer (2 episodes, 1997)
Gerry Levy ... location manager (2 episodes, 1997)
Sian Prosser ... script supervisor (2 episodes, 1997)
Lucy Richer ... script editor (2 episodes, 1997)
Jordan Archer ... unit nurse (2 episodes, 1998)
Grenville Bartlett ... production runner (2 episodes, 1998)
Janice Brackenridge ... script supervisor (2 episodes, 1998)
Christine Harmar-Brown ... head of development (2 episodes, 1998)
Philip Hobbs ... location manager (2 episodes, 1998)
Simon Pentol ... legal advisor (2 episodes, 1998)
Victoria Sheerman ... assistant to executive producer (2 episodes, 1998)
Mark Somner ... senior location manager (2 episodes, 1998)
David Garry ... stand-in / utility stand-in (2 episodes, 1999)
George Lamb ... production runner (2 episodes, 1999)
Frances Mable ... script supervisor (2 episodes, 1999)
Gary Pickering ... assistant location manager (2 episodes, 1999)
Gerry Savage ... medic (2 episodes, 1999)
Adele Steward ... production coordinator (2 episodes, 1999)
Nikki Tilley ... floor runner (2 episodes, 1999)
Jonathan Wicks ... location manager (2 episodes, 1999)
Tim Baish ... assistant location manager (2 episodes, 2000)
Sam Donovan ... script supervisor (2 episodes, 2000)
Ben Harrison ... floor runner (2 episodes, 2000)
Steve Ricard ... stand-in / utility stand-in (2 episodes, 2000)
Jason McCreight ... head of development (2 episodes, 2002-2003)
Warren Clark ... set security (2 episodes, 2003)
Dave Williams ... catering crew (2 episodes, 2003)
Hannah Rothman ... researcher (2 episodes, 2004-2005)
Jo Beckett ... script supervisor (2 episodes, 2006-2007)
Marissa Cowell ... script supervisor (2 episodes, 2007)
John Crampton ... assistant location manager (2 episodes, 2008-2009)
Fraser Grant ... production accountant (2 episodes, 2008)
Philip Lobban ... location scout (2 episodes, 2008)
Roger Berrett ... forensic science advisor (1 episode, 1997)
Ruth McMahon ... unit nurse (1 episode, 1997)
Jack Murphy ... choreographer (1 episode, 2000)
Charlotte Blair ... script supervisor (1 episode, 2002)
Daphne Carr ... script supervisor (1 episode, 2002)
Jocelyn Cornforth ... script editor (1 episode, 2002)
Mandy Edwards ... production runner (1 episode, 2002)
Steven Edwicker ... production accountant (1 episode, 2002)
Jennie Fava ... floor runner (1 episode, 2002)
Harriet Lawrence ... location manager (1 episode, 2002)
Maggie Lewty ... script supervisor (1 episode, 2002)
Ben Stenning ... floor runner (1 episode, 2002)
Henry Woolley ... assistant location manager (1 episode, 2002)
Eddie Booth ... assistant location manager (1 episode, 2003)
Matthew Broderick ... floor runner (1 episode, 2003)
Julie Brown ... script supervisor (1 episode, 2003)
Nicky Earnshaw ... assistant to producer (1 episode, 2003)
Giles Edleston ... location manager (1 episode, 2003)
Pierre Fletcher ... title sequence (1 episode, 2003)
Mark Grimwade ... assistant location manager (1 episode, 2003)
Karl Hall ... production runner (1 episode, 2003)
Polly Jefferies ... production coordinator (1 episode, 2003)
Tony Lawrence ... title sequence (1 episode, 2003)
Sarah Lucraft ... production accountant (1 episode, 2003)
Debbie Moseley ... cashier (1 episode, 2003)
Bobby Qayum ... assistant accountant (1 episode, 2003)
Charlie Simpson ... location unit manager (1 episode, 2003)
Jonathan Allott ... location manager (1 episode, 2004)
Kate Hall ... floor runner (1 episode, 2004)
Susie Hanson ... production secretary (1 episode, 2004)
Kora McNulty-Klimov ... production coordinator (1 episode, 2004)
Tish Reynolds ... fetish advisor (1 episode, 2004)
George Robertson ... assistant to producers (1 episode, 2004)
Derek Deane ... choreographer (1 episode, 2005)
Sarah Garner ... script supervisor (1 episode, 2005)
Daisy Caton-Jones ... runner (1 episode, 2007)
David Claydon ... legal advisor (1 episode, 2007)
Simon Neville ... set armorer (1 episode, 2007)
Louise Wilson ... legal advisor (1 episode, 2007)
Chris Judd ... floor runner: dailies (1 episode, 2008)
Irene Chawko ... script supervisor (1 episode, 2009)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page