IMDb > "Trial & Retribution" (1997)

"Trial & Retribution" (1997) More at IMDbPro »TV series 1997-

Photos (See all 50 | slideshow) Videos
Trial & Retribution: :  -- Trailer for Trial & Retribution: Complete Collection

Overview

User Rating:
7.7/10   417 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Popularity: ?
Down 8% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Contact:
View company contact information for Trial & Retribution on IMDbPro.
Seasons:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12
Genre:
Plot:
Det. Supt. Michael Walker, teamed with DI North and DCI Connor, follow each case from crime committed, through the pursuit of justice, to the law courts where the efforts of the force will be tested - sometimes to breaking point.
Awards:
3 nominations See more »
NewsDesk:
DVD Playhouse--September 2009
 (From The Hollywood Interview. 26 September 2009, 1:01 PM, PDT)

User Reviews:
Trial & Retribution, Season 2 - MELODRAMA IN THE EXTREME! See more (3 total) »

Cast

 (Series Cast Summary - 3 of 238)

David Hayman ... Det. Supt. Michael Walker / ... (37 episodes, 1997-2009)
Dorian Lough ... DS David Satchell / ... (34 episodes, 1997-2009)

Victoria Smurfit ... DCI Roisin Connor / ... (24 episodes, 2003-2009)
(more)

Series Directed by
Aisling Walsh (6 episodes, 1997-2002)
Tristram Powell (4 episodes, 2005-2008)
Alex Pillai (4 episodes, 2007-2008)
Michael Whyte (3 episodes, 2000-2007)
Jo Johnson (2 episodes, 1999)
Paul Unwin (2 episodes, 2004)
Andy Hay (2 episodes, 2006-2007)
Edward Hall (2 episodes, 2007)
Paul Wilmshurst (2 episodes, 2008)
Julian Holmes (2 episodes, 2009)
 
Series Writing credits
Lynda La Plante (26 episodes, 1997-2009)
Julie Dixon (3 episodes, 2007-2008)
Vaughan Kinghan (2 episodes, 1997-1998)
Philip Gladwin (2 episodes, 2007)
Dudi Appleton (2 episodes, 2008)
Jim Keeble (2 episodes, 2008)

Series Produced by
Lynda La Plante .... producer / executive producer (31 episodes, 1997-2009)
Liz Thorburn .... associate producer (25 episodes, 1997-2008)
Paula McBreen .... line producer (16 episodes, 2008-2009)
Christopher Hall .... producer (9 episodes, 2005-2007)
Leila Kirkpatrick .... line producer (9 episodes, 2005-2007)
Jolyon Symonds .... producer (8 episodes, 2008-2009)
Peter Richardson .... executive producer (6 episodes, 1999-2002)
Steve Lanning .... executive producer (4 episodes, 1997-1998)
Keith Richardson .... executive producer: YTV / executive producer (4 episodes, 1997-1998)
Chris Clough .... producer (2 episodes, 2004)
Alison Law .... line producer (2 episodes, 2004)
 
Series Original Music by
Evelyn Glennie (13 episodes, 1997-2004)
Greg Malcangi (9 episodes, 1998-2002)
Anne Dudley (7 episodes, 2008-2009)
Sarah Class (4 episodes, 2007)
Gary Yershon (3 episodes, 2005-2007)
Ilan Eshkeri (3 episodes, 2009)
David Motion (2 episodes, 2004)
 
Series Cinematography by
Simon Kossoff (5 episodes, 2000-2002)
Howard Baker (4 episodes, 1997-1998)
Mike Spragg (4 episodes, 2006-2008)
Damian Bromley (4 episodes, 2008-2009)
James Welland (3 episodes, 2005-2008)
Nigel Willoughby (3 episodes, 2008-2009)
John Kenway (2 episodes, 1999)
Daf Hobson (2 episodes, 2004)
Dominic Clemence (2 episodes, 2007)
Nigel Walters (2 episodes, 2007)
Christopher Titus King (2 episodes, 2008)
 
Series Film Editing by
Ian Sutherland (19 episodes, 1999-2009)
Terry Warwick (2 episodes, 1997)
Kristina Hetherington (2 episodes, 1998)
Adam Trotman (2 episodes, 2006-2007)
Anne Sopel (2 episodes, 2008)
 
Series Casting by
Gill Titchmarsh (11 episodes, 1997-2002)
Sam Jones (8 episodes, 2005-2008)
Maggie Lunn (3 episodes, 2007-2008)
Gary Davy (2 episodes, 2003)
Jeremy Zimmermann (2 episodes, 2004)
 
Series Production Design by
Ian Fisher (17 episodes, 1997-2008)
Bill Bryce (6 episodes, 1999-2002)
Tom Bowyer (2 episodes, 2004)
 
Series Art Direction by
Jonnie Mead (12 episodes, 2007-2009)
Sandie Shepherd (10 episodes, 1997-2007)
Tony Roche (4 episodes, 2007-2008)
Taransay T.J. Chisholm (2 episodes, 1998)
Sue Reeve (2 episodes, 2002)
Anna Pritchard (2 episodes, 2004)
 
Series Set Decoration by
Anna Lynch-Robinson (1 episode, 2003)
 
Series Costume Design by
Joanna Eatwell (22 episodes, 1997-2009)
Ralph Wheeler-Holes (3 episodes, 2005-2007)
Leigh Bellis (2 episodes, 1998)
Aideen Morgan (2 episodes, 2004)
Marlene Lawlor (2 episodes, 2007)
 
Series Makeup Department
Carol Cooper .... hair designer / makeup designer / ... (10 episodes, 2000-2007)
Sian Miller .... makeup artist / hair stylist / ... (7 episodes, 2000-2004)
Lorraine Hill .... makeup artist / makeup designer (7 episodes, 2007-2009)
Christine Allsopp .... chief hair stylist / chief makeup artist / ... (6 episodes, 1997-1999)
Nadia Stacey .... makeup artist (6 episodes, 2008-2009)
Sarah Berry .... hair stylist / makeup artist / ... (4 episodes, 1998-1999)
Claire Baldwin .... makeup trainee (3 episodes, 2005-2007)
Carli Mather .... makeup artist (3 episodes, 2005-2007)
Sarah Grundy .... hair designer / makeup designer (3 episodes, 2007)
Karen Teitge .... makeup trainee (3 episodes, 2007)
Veyatie MacLeod .... hair stylist / makeup artist / ... (2 episodes, 1997)
Andrea Finch .... hair stylist / makeup artist / ... (2 episodes, 1998)
Peche Petrie .... makeup trainee / trainee makeup artist (2 episodes, 1999)
Ann Buchanan .... hair designer / makeup designer (2 episodes, 2007)
Jane Paterson .... makeup artist (2 episodes, 2007)
Hana Sutherland .... makeup trainee (2 episodes, 2007)
Catherine Scoble .... makeup designer (2 episodes, 2008)
 
Series Production Management
Lorraine Goodman .... production supervisor (6 episodes, 1999-2002)
Harry Panter .... unit manager (6 episodes, 2007)
Howard Lanning .... post-production supervisor (4 episodes, 1997-1998)
John Crampton .... unit manager: locations (4 episodes, 2008)
Loretta Ordewer .... production supervisor (3 episodes, 1997-1998)
Richard May .... unit manager (2 episodes, 2002)
Sally Maynard .... unit manager (2 episodes, 2004)
 
Series Second Unit Director or Assistant Director
Cherry Gould .... first assistant director (8 episodes, 2006-2009)
Helen Allibone .... third assistant director (8 episodes, 2006-2007)
Zoe Lillywhite .... second assistant director (6 episodes, 1999-2002)
Ben Harrison .... second assistant director (6 episodes, 2006-2007)
Hanna Haffenden .... third assistant director (5 episodes, 2005-2009)
Michael Murray .... assistant director / first assistant director (4 episodes, 1997-1998)
Richard Graysmark .... first assistant director / second assistant director (3 episodes, 2005-2009)
Ryan Green .... second assistant director (3 episodes, 2008)
Paula Turnbull .... second assistant director (3 episodes, 2009)
Matt Carver .... third assistant director (2 episodes, 1997)
Jez Murrell .... second assistant director (2 episodes, 1997)
Terry Bedford .... second unit director (2 episodes, 1998)
Matthew Sharp .... second assistant director (2 episodes, 1998)
Gary Talbot .... third assistant director (2 episodes, 1998)
Lance Roehrig .... third assistant director (2 episodes, 1999)
Peter Stenning .... first assistant director (2 episodes, 1999)
Tony Aherne .... first assistant director (2 episodes, 2000)
Mari Bethan Roberts .... third assistant director (2 episodes, 2000)
David Mack .... first assistant director (2 episodes, 2002)
Karn Webster .... third assistant director (2 episodes, 2002)
Freya Carter .... second assistant director (2 episodes, 2004)
Charlie Leech .... first assistant director (2 episodes, 2004)
Mark Taylor .... third assistant director (2 episodes, 2004)
Kiaran Murray-Smith .... first assistant director (2 episodes, 2007)
Josh Wilkins .... second assistant director (2 episodes, 2007)
George Walker .... first assistant director (2 episodes, 2008)
 
Series Art Department
Paul Sansom .... construction manager (14 episodes, 1997-2007)
Simon Drew .... property master (13 episodes, 2005-2008)
Michael Preece .... production buyer / props buyer (11 episodes, 1998-2007)
Lucy Haxby .... art department assistant / art department runner / ... (9 episodes, 1998-2002)
Shaun Mitcheson .... graphic designer / stand-by art director / ... (9 episodes, 2005-2008)
Michael Bartlett .... dressing props / props (9 episodes, 2005-2007)
Max De Nett .... stand-by props / props (9 episodes, 2005-2007)
Matt French .... dressing props / props (9 episodes, 2005-2007)
Steve Watson .... stand-by props / props (9 episodes, 2005-2007)
Rob MacPherson .... stand-by props (7 episodes, 1999-2002)
Gemma Jones .... assistant buyer (7 episodes, 2008-2009)
Clive Pickard .... stand-by props (6 episodes, 1999-2004)
Lisa Deuxberry .... art department assistant / stand-by art director (6 episodes, 2000-2007)
Robert Muskett .... stand-by carpenter (6 episodes, 2007)
Lee Biggs .... carpenter (5 episodes, 1997-2002)
Leanda Bowden-Smith .... production buyer (5 episodes, 2000-2002)
Roy Dawson .... property master / dressing props (5 episodes, 2000-2002)
Simon Mills .... art department assistant / assistant production buyer (5 episodes, 2007)
David Ackrill .... property master (4 episodes, 1997-1998)
John Gibson .... stand-by carpenter (4 episodes, 1997-1998)
Richard Kelloway .... stand-by props (4 episodes, 1997-1998)
Peter Potter .... stand-by props (4 episodes, 1997-1998)
John Roberts .... painter (4 episodes, 1997-1998)
Mike Killman .... property master (4 episodes, 1999-2000)
Dave Simpson .... dressing props (4 episodes, 1999-2000)
Steve Protheroe .... stand-by carpenter (4 episodes, 2000-2002)
Sophia Stapleton .... assistant art director (4 episodes, 2000-2002)
John Thorpe .... construction manager (4 episodes, 2000-2002)
Fred Foster .... stand-by rigger (4 episodes, 2007)
Jason Scott .... dressing props (3 episodes, 2002)
Dorothy Sullivan .... assistant buyer / art department assistant (3 episodes, 2007)
T.J. Chisholm .... art department assistant (2 episodes, 1997)
Tony Mallett .... production buyer (2 episodes, 1997)
Martin O'Connor .... stand-by stagehand (2 episodes, 1997)
Tom Terry .... dressing prop (2 episodes, 1997)
Perry Bell .... stand-by painter (2 episodes, 1998)
Simon Hall .... art department runner (2 episodes, 1998)
Tony Kellow .... carpenter (2 episodes, 1998)
Ronald Kent .... painter (2 episodes, 1998)
Victoria Knopp .... assistant art director (2 episodes, 1998)
Kevin Lakin .... dressing props (2 episodes, 1998)
William Richards .... stand-by rigger (2 episodes, 1998)
John Russo .... stagehand (2 episodes, 1998)
David Youngs .... carpenter (2 episodes, 1998)
Steve Crewe .... stand-by carpenter (2 episodes, 1999)
Chris Cubbon .... assistant art director (2 episodes, 1999)
Barry Greaves .... production buyer (2 episodes, 1999)
Peter Harrington .... stand-by painter (2 episodes, 1999)
John Manfield .... construction manager (2 episodes, 1999)
Colin Smith .... stand-by rigger (2 episodes, 1999)
Andrew Thompson .... stand-by rigger (2 episodes, 1999)
Terry Cole .... stand-by painter (2 episodes, 2000)
Roland Coyne .... stand-by carpenter (2 episodes, 2000)
Martin Phipps .... stand-by rigger (2 episodes, 2000)
Steve Deane .... carpenter (2 episodes, 2002)
Tony Lenman .... painter (2 episodes, 2002)
Alan Martin .... stand-by props (2 episodes, 2002)
Jim Ryan .... dressing props (2 episodes, 2002)
Keith Amey .... stand-by props (2 episodes, 2004)
Debbie Burton .... stand-by art director (2 episodes, 2004)
Simon Linton .... dressing props (2 episodes, 2004)
Jamie Lumley .... stand-by carpenter (2 episodes, 2004)
Richard MacMillan .... property master (2 episodes, 2004)
Mike Syson .... dressing props (2 episodes, 2004)
Charlotte Watts .... property buyer (2 episodes, 2004)
Billy Wilson .... stand-by rigger (2 episodes, 2004)
Cavin Dempsey .... stand-by carpenter (2 episodes, 2005-2006)
Tony Roche .... stand-by art director (2 episodes, 2006-2007)
Bob Armstrong .... stand-by rigger (2 episodes, 2007)
 
Series Sound Department
Scott Jones .... adr mixer (25 episodes, 2006-2009)
Jamie Caple .... adr & dialogue editor / dialogue editor (24 episodes, 2000-2009)
Marc Lawes .... sound effects editor / effects editor (20 episodes, 2000-2009)
Billy Mahoney .... dubbing mixer (17 episodes, 1999-2007)
Filipa Principe .... foley editor / assistant dialogue editor / ... (8 episodes, 2005-2009)
Andrew Sissons .... sound mixer (8 episodes, 2007-2008)
Nigel Squibbs .... assistant dubbing mixer / dialogue editor / ... (7 episodes, 1999-2007)
John Taylor .... production sound mixer / sound mixer (7 episodes, 2008-2009)
Ashley Reynolds .... sound maintenance (6 episodes, 2007)
Simon Epstein .... foley editor (6 episodes, 2009)
Alun Banks .... sound maintenance (5 episodes, 2000-2002)
Les Honess .... sound mixer (5 episodes, 2000-2002)
Tim Blackham .... sound recordist (4 episodes, 1997-1998)
John Samworth .... boom operator (4 episodes, 1997-1998)
Paul William Edwards .... foley editor (4 episodes, 2007-2008)
Arran Mahoney .... foley editor (4 episodes, 2007)
Darren McQuade .... adr artist / dialogue editor (3 episodes, 2002-2004)
James Harbour .... sound maintenance / boom operator: second unit (3 episodes, 2004-2008)
Adam Powell .... foley editor / sound effects editor (3 episodes, 2004-2007)
Clive Copland .... sound mixer / sound recordist (3 episodes, 2005-2007)
Jerome McCann .... sound maintenance / boom operator (3 episodes, 2005-2007)
Chris Murphy .... sound trainee (3 episodes, 2005-2007)
Wayne Brooks .... sound effects editor (3 episodes, 2007-2009)
Daniel Tudor Owen .... sound trainee (3 episodes, 2007)
Steve Haynes .... dubbing mixer (2 episodes, 1997)
Alan Willis .... digital sound editor (2 episodes, 1997)
Chris Rayson .... digital sound editor (2 episodes, 1998)
Adam Severs .... dubbing mixer (2 episodes, 1998)
Tony Gibson .... assistant sound editor (2 episodes, 1999)
Peter Knowles .... sound recordist (2 episodes, 1999)
Richard Meredith .... boom operator (2 episodes, 1999)
Richard Skelton .... sound editor (2 episodes, 1999)
Jez Spencer .... adr foley mixer / adr mixer / ... (2 episodes, 1999)
Daniel Crowley .... sound maintenance engineer (2 episodes, 2004)
Mervyn Moore .... sound recordist (2 episodes, 2004)
Robert Alsop .... sound trainee (2 episodes, 2007)
 
Series Special Effects by
Keith Edwards .... special effects senior technician (4 episodes, 2008-2009)
Chris Lawson .... special effects / special effects technician (2 episodes, 2002-2005)
Tony Harding .... special effects (2 episodes, 2004)
Nick P. Phillips .... senior technician (2 episodes, 2008)
 
Series Visual Effects by
Adrian Bleasdale .... optical effects editor (4 episodes, 1997-1998)
Nigel Parkin .... assistant optical effects editor (4 episodes, 1997-1998)
Alan Church .... visual effects supervisor (3 episodes, 2005-2007)
Simon Giles .... visual effects supervisor (2 episodes, 2005-2007)
Ian Luxford .... post production producer (2 episodes, 2006-2007)
 
Series Stunts
Levan Doran .... stunt performer / stunt double / ... (4 episodes, 2000-2007)
Andy Bradford .... stunt coordinator (4 episodes, 2007)
Nrinder Dhudwar .... stunt coordinator (4 episodes, 2007)
Andy Godbold .... stunt performer / stunts (3 episodes, 2000-2008)
Peter Brayham .... stunt coordinator (3 episodes, 2000-2003)
Richard Hammatt .... stunt performer / stunt coordinator / ... (3 episodes, 2007-2008)
Maxine Whittaker .... stunt performer / stunts (3 episodes, 2007)
Joss Gower .... stunt coordinator/double / stunt double (2 episodes, 1999-2003)
Tom Aitken .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2000)
Sarah Franzl .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2000)
Jeff Hewitt-Davis .... stunt coordinator (2 episodes, 2000)
Neil Finnighan .... stunt coordinator (2 episodes, 2004)
Bean Peel .... stunt performer (2 episodes, 2004)
Andreas Petrides .... stunt coordinator / stunt driver (2 episodes, 2004)
Rob Hunt .... stunt performer (2 episodes, 2007)
Kim McGarrity .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2007)
Seon Rogers .... stunt performer / stunts (2 episodes, 2007)
Rod Woodruff .... stunt coordinator (2 episodes, 2008)
Mark Mottram .... stunt double (2 episodes, 2009)
 
Series Camera and Electrical Department
Mark Fortune .... electrician (24 episodes, 2007-2009)
Alex Coverley .... grip / key grip (16 episodes, 2008-2009)
Bob Shipsey .... camera operator (15 episodes, 2007-2009)
Chris Bird .... gaffer / best boy (11 episodes, 2005-2008)
John Rogers .... still photographer (9 episodes, 2005-2007)
Jon Beacham .... first assistant camera / focus puller / ... (9 episodes, 2008-2009)
Neil Genower .... unit still photographer / still photographer (7 episodes, 2002-2005)
Billy Charlton .... clapper loader / first assistant camera (6 episodes, 2005-2009)
John Bailie .... first assistant camera / focus puller (6 episodes, 2007)
Catherine Cornes .... camera trainee / assistant camera (6 episodes, 2007)
Tom Hyde .... electrician (6 episodes, 2007)
Andrew Kendall .... grip (6 episodes, 2007)
Jimmy Russell .... best boy (6 episodes, 2007)
Sam Smith .... clapper loader (6 episodes, 2007)
Penny Shipton .... clapper loader (5 episodes, 2000-2002)
Taylor Russell .... generator operator (5 episodes, 2007)
Dermot Hickey .... camera operator / focus puller (4 episodes, 1997-1998)
Alf Tramontin .... Steadicam operator / steadicam operator (4 episodes, 1999-2008)
Peter Brimson .... electrician (4 episodes, 2000-2002)
Steve Evans .... grip (4 episodes, 2000-2002)
John Fletcher .... focus puller (4 episodes, 2000-2002)
Sam Kite .... best boy / electrician (4 episodes, 2000-2002)
Francesco Ferrari .... clapper loader / second assistant camera (4 episodes, 2008)
David McDowall .... camera department trainee / camera trainee / ... (3 episodes, 1999-2003)
Ian Jackson .... camera operator (3 episodes, 2000-2002)
John Hembrough .... Steadicam operator / steadicam operator (3 episodes, 2005-2009)
Steve Casey .... electrician (3 episodes, 2005-2007)
Gary Hayler .... generator operator (3 episodes, 2005-2007)
Jon White .... gaffer (3 episodes, 2005-2007)
Ben Chads .... additional camera operator / focus puller (3 episodes, 2008-2009)
James Cronly .... camera trainee / camera trainee: additional photography (3 episodes, 2008)
Roy Branch .... best boy (2 episodes, 1997)
Steve Costello .... chief electrician (2 episodes, 1997)
John Cridlin .... clapper loader (2 episodes, 1997)
Ron Fleet .... grip (2 episodes, 1997)
Clive Mackey .... focus puller (2 episodes, 1997)
Ron Nicholls .... grip (2 episodes, 1997)
William Richards .... stand-by rigger (2 episodes, 1997)
Marianne I. van Abbe .... still photographer (2 episodes, 1998-1999)
Bob Cooke .... clapper loader (2 episodes, 1998)
Lol Crawley .... camera trainee (2 episodes, 1998)
Matthew Dowler .... electrician (2 episodes, 1998)
Toby Flesher .... electrician (2 episodes, 1998)
Frank Heeney .... chief electrician (2 episodes, 1998)
Richard Müller .... camera operator (2 episodes, 1998)
Malcolm Smith .... grip (2 episodes, 1998)
Paul Stewart .... best boy (2 episodes, 1998)
Hugh Adams .... second camera operator (2 episodes, 1999)
Adam Coles .... focus puller (2 episodes, 1999)
Martin Foley .... camera operator (2 episodes, 1999)
Paul Hill .... best boy (2 episodes, 1999)
Dave Keogh .... electrician (2 episodes, 1999)
Ronan Murphy .... grip (2 episodes, 1999)
Jamie Southcott .... clapper loader (2 episodes, 1999)
Alan Walker .... gaffer (2 episodes, 1999)
Tom Boulting .... still photographer / unit still photographer (2 episodes, 2000)
Dave Campbell .... best boy (2 episodes, 2000)
Dave Oldroyd .... gaffer (2 episodes, 2000)
Jim Owen .... camera trainee (2 episodes, 2000)
Jamie Harcourt .... camera operator (2 episodes, 2002)
Leo Miles .... camera trainee (2 episodes, 2002)
Terry Roberts .... electrician (2 episodes, 2002)
Mark Thornton .... gaffer (2 episodes, 2002)
Paul Murphy .... electrician (2 episodes, 2003-2005)
Rob Andrews .... electrician (2 episodes, 2004)
John Ellis Evans .... focus puller: "a" camera (2 episodes, 2004)
Andy Hopkins .... grip (2 episodes, 2004)
Steve Lawes .... camera operator (2 episodes, 2004)
Paul McGeachan .... gaffer (2 episodes, 2004)
Campbell McIntosh .... electrician / generator operator (2 episodes, 2004)
Jamie Phillips .... clapper loader (2 episodes, 2004)
Martin Scanlan .... focus puller: "b" camera (2 episodes, 2004)
Garry Thomson .... best boy (2 episodes, 2004)
Trevor Carey .... stand-by rigger (2 episodes, 2005-2006)
Joe Blackwell .... focus puller (2 episodes, 2006-2007)
Ken Lowe .... camera operator (2 episodes, 2006-2007)
Del Strachan .... grip (2 episodes, 2006-2007)
Jake Thomas .... camera trainee (2 episodes, 2006-2007)
Gary Parnham .... electrician (2 episodes, 2007)
Jon Howard .... first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2008-2009)
Simon Muir .... grip trainee (2 episodes, 2008-2009)
Alex Byng .... focus puller (2 episodes, 2008)
David Mills .... grip trainee (2 episodes, 2009)
 
Series Casting Department
Chuck Douglas .... extras casting (30 episodes, 2000-2009)
Christine McMurrich .... casting assistant (7 episodes, 1999-2002)
Emma Buckley .... casting assistant (2 episodes, 1997)
Gary Davy .... casting assistant (2 episodes, 1998)
Andrea Clark .... casting associate (2 episodes, 2004)
Maggie Lunn .... casting assistant (2 episodes, 2008)
 
Series Costume and Wardrobe Department
Joanna Macklin .... costume supervisor / costume assistant (13 episodes, 1997-2007)
Gemma Smith .... costume assistant (6 episodes, 1999-2002)
Katherine Fanthorpe .... costume assistant (5 episodes, 2002-2007)
Ian Fulcher .... costume supervisor (3 episodes, 2005-2007)
Hannah Wood .... costume assistant (3 episodes, 2005-2007)
Rhona McGuirke .... costume supervisor (2 episodes, 1997)
Darren Finch .... costume assistant (2 episodes, 1998)
Angela Robertson .... costume supervisor (2 episodes, 1998)
Steve Paciello .... costume supervisor (2 episodes, 2004)
Tamsin Wright .... costume assistant (2 episodes, 2004)
Karen Beale .... costume assistant (2 episodes, 2007)
Celia Griffiths .... costume supervisor (2 episodes, 2007)
 
Series Editorial Department
Chris Beeton .... colorist / color grader (14 episodes, 2000-2007)
Dan Crinnion .... assistant editor (14 episodes, 2003-2008)
George Mallen .... assistant editor (6 episodes, 1999-2002)
Alan Dailey .... telecine colorist (4 episodes, 1997-1998)
Rosemarie Dowson .... assistant editor / post-production liaison (4 episodes, 1997-1998)
Matthew Streatfield .... first assistant editor (4 episodes, 2008-2009)
Noel Farragher .... trainee assistant editor (3 episodes, 2005-2007)
Jake Lanning .... second assistant editor (2 episodes, 1998)
Victoria Stevens .... assistant editor (2 episodes, 1998)
Aidan Farrell .... colorist (2 episodes, 2005-2007)
Richard Colton .... assembly editor (2 episodes, 2007)
 
Series Music Department
Greg Malcangi .... music performer / music producer (5 episodes, 1997-1999)
Evelyn Glennie .... music performer (4 episodes, 1997-1999)
Scott Shields .... composer: additional music (4 episodes, 2009)
Angus Havers .... music programmer (2 episodes, 2005-2006)
Andy Brown .... conductor / music contractor (2 episodes, 2009)
Jessica Dannheisser .... orchestrator (2 episodes, 2009)
The London Metropolitan Orchestra .... music performed by (2 episodes, 2009)
Stephen McLaughlin .... music producer (2 episodes, 2009)
 
Series Transportation Department
Andy Reed .... unit driver (9 episodes, 2005-2008)
Malcolm Dredale .... driver: makeup / driver: camera (8 episodes, 2005-2007)
Tim Munchausen .... driver: costumes / driver: makeup (8 episodes, 2005-2007)
Charlie Collins .... unit driver (7 episodes, 1999-2002)
John Smith .... unit driver (7 episodes, 2005-2008)
Simon Jones .... driver: additional unit (7 episodes, 2005-2007)
Tom O'Shea .... unit driver (7 episodes, 2005-2007)
Lol Smith .... unit driver (6 episodes, 1997-2007)
Brian Scott .... unit driver (6 episodes, 1999-2002)
Chopper Catchpole .... transportation captain / facilities driver / ... (6 episodes, 2005-2007)
Manj Dhaliwal .... driver: grip (5 episodes, 2007)
Stanley Sirkin .... unit driver / transportation captain (4 episodes, 1997-1998)
Miles Davis .... facility vehicles / unit driver (4 episodes, 2000-2002)
Mark Beeton .... unit driver (4 episodes, 2002-2004)
Allison Drury .... driver: minibus (4 episodes, 2007)
John Doran .... unit driver (3 episodes, 2002-2004)
Tim Hambley .... driver: minibus (3 episodes, 2005-2007)
Luigi Rappacioli .... driver: minibus (3 episodes, 2005-2007)
Lyn Sullivan .... driver: camera (3 episodes, 2005-2007)
Neil Young .... driver: stand-by construction (3 episodes, 2005-2007)
Colin Davis .... unit driver (2 episodes, 1998)
Terry English .... unit driver (2 episodes, 1999)
Alan Joseph .... unit driver (2 episodes, 1999)
Brian Claydon .... unit driver (2 episodes, 2000)
Roy Hopkins .... facility vehicles (2 episodes, 2000)
Richard Lloyd .... facility vehicles (2 episodes, 2000)
John O'Rourke .... facility vehicles (2 episodes, 2000)
Tina Faulkner .... unit driver (2 episodes, 2004)
 
Series Other crew
Richard Dobbs .... executive assistant: lynda la plante / executive assistant / ... (31 episodes, 2003-2009)
Liz Wilson .... advisor: forensic biology / advisor: forensic science / ... (19 episodes, 1998-2007)
Mal Tobias .... stand-in (18 episodes, 2002-2009)
Pippa Suren .... production secretary / assistant production coordinator / ... (18 episodes, 2005-2009)
Ian Hill .... advisor: forensic pathology / pathology advisor (17 episodes, 1998-2007)
Nicole Muldowney .... script assistant (16 episodes, 2008-2009)
Alec Thorne .... production accountant / assistant accountant / ... (15 episodes, 2002-2008)
Noel Farragher .... script associate (15 episodes, 2007-2009)
David Martin Sperry .... legal advisor / legal advice and dialogue (13 episodes, 1997-2006)
Susie Tullett .... publicist / unit publicist (12 episodes, 1997-2003)
Pamela Wilson .... head of development (12 episodes, 2004-2009)
Christopher Gallagher .... assistant accountant (11 episodes, 2004-2007)
Jackie Malton .... police advisor (10 episodes, 1997-2003)
Alice Asquith .... researcher (10 episodes, 1997-2002)
Phoebe Masters .... production coordinator / production secretary (10 episodes, 2003-2007)
Callum Sutherland .... advisor: crime scenes / police advisor / ... (9 episodes, 2004-2009)
Nick Leslie .... location manager (9 episodes, 2005-2007)
Mark Walledge .... assistant location manager (9 episodes, 2005-2007)
Alexandra Kosevic .... production coordinator (9 episodes, 2008-2009)
Lucy Hillard .... production secretary / researcher / ... (8 episodes, 1999-2003)
Lucy D'Orsi .... police advisor (8 episodes, 2004-2007)
Raffaele D'Orsi .... police advisor (8 episodes, 2004-2007)
James Shelley Jamieson .... production runner / production secretary (8 episodes, 2008-2009)
Nikki Wilson .... script editor / head of development (7 episodes, 1998-2002)
Doug Vale .... unit medic / unit nurse (7 episodes, 2000-2006)
Ross Bennett-Smith .... financial auditor (7 episodes, 2005-2007)
Sam Hemingway .... floor runner (7 episodes, 2008-2009)
Fran Hunter .... stand-in / utility stand-in (6 episodes, 1999-2002)
Steve Long .... production accountant (6 episodes, 1999-2002)
Harry Dwyer .... production runner (6 episodes, 2007)
Angus Finlayson .... floor runner / runner (6 episodes, 2007)
Holly Palin .... publicist (6 episodes, 2007)
Alex Wells .... publicist (6 episodes, 2007)
Ben Holt .... production runner / production secretary (5 episodes, 2000-2002)
Bettina Lyster .... production coordinator (5 episodes, 2000-2002)
Catherine Milne .... researcher (5 episodes, 2005-2007)
Sarah Hitching .... publicist (5 episodes, 2007)
Danielle Jenkin .... script editor / researcher (5 episodes, 2007)
John Manthorpe .... publicist: ITV Pictures / publicist: ITV (5 episodes, 2007)
Nick Pearson .... unit medic (5 episodes, 2007)
Susannah Booker .... location manager (5 episodes, 2008-2009)
Derek Corrigan .... assistant location manager / location assistant (4 episodes, 1997-1998)
Yvonne Eastmond .... assistant accountant (4 episodes, 1997-1998)
Terry Mellis .... financial controller (4 episodes, 1997-1998)
Carol Regan .... production coordinator (4 episodes, 1997-1998)
Warren Demer .... assistant accountant (4 episodes, 1999-2000)
Kerry Appleyard .... script editor (4 episodes, 2000-2002)
Kate Fletcher .... assistant script editor / script editor (4 episodes, 2000-2002)
Peter Tullo .... location manager (4 episodes, 2000-2002)
George Weatherill .... assistant to producer / producer's PA (4 episodes, 2000-2002)
George Ryan .... assistant to producer / assistant to producers (4 episodes, 2002-2004)
Vicky Thomas .... publicist / transmission publicity (4 episodes, 2003-2007)
Suzanne McGeachan .... script supervisor (4 episodes, 2004-2007)
Marissa Cowell .... script supervisor (4 episodes, 2007)
Samantha-Jane Hunt .... stand-in (4 episodes, 2007)
James Grant .... location manager (4 episodes, 2008)
Stephanie Busby .... trainee assistant production coordinator (4 episodes, 2009)
John Prendergast .... unit manager (4 episodes, 2009)
Ciara McIlvenny .... script editor (3 episodes, 1998-2009)
Hannah Rothman .... researcher (3 episodes, 2004-2005)
Alison Adams .... publicist (3 episodes, 2005-2007)
David Chalstrey .... floor runner (3 episodes, 2005-2007)
Tony Elwell .... security officer / security (3 episodes, 2005-2007)
Tanya Medakovic .... stand-in (3 episodes, 2005-2007)
Tania Medakovich .... stand-in (3 episodes, 2005-2007)
Simon Mills .... production runner (3 episodes, 2005-2007)
Tina Ellis .... post production accountant (3 episodes, 2008)
Iain Smith .... location scout (3 episodes, 2008)
Emma Bearcroft .... production runner (2 episodes, 1997)
Brian Bilgorri .... location manager (2 episodes, 1997)
Robin Demetriou .... catering supervisor (2 episodes, 1997)
Victoria Ford .... assistant to executive producer (2 episodes, 1997)
Gerry Levy .... location manager (2 episodes, 1997)
Sian Prosser .... script supervisor (2 episodes, 1997)
Lucy Richer .... script editor (2 episodes, 1997)
Jordan Archer .... unit nurse (2 episodes, 1998)
Grenville Bartlett .... production runner (2 episodes, 1998)
Janice Brackenridge .... script supervisor (2 episodes, 1998)
Christine Harmar-Brown .... head of development (2 episodes, 1998)
Philip Hobbs .... location manager (2 episodes, 1998)
Simon Pentol .... legal advisor (2 episodes, 1998)
Victoria Sheerman .... assistant to executive producer (2 episodes, 1998)
Mark Somner .... senior location manager (2 episodes, 1998)
David Garry .... stand-in / utility stand-in (2 episodes, 1999)
George Lamb .... production runner (2 episodes, 1999)
Frances Mable .... script supervisor (2 episodes, 1999)
Gary Pickering .... assistant location manager (2 episodes, 1999)
Gerry Savage .... medic (2 episodes, 1999)
Adele Steward .... production coordinator (2 episodes, 1999)
Nikki Tilley .... floor runner (2 episodes, 1999)
Jonathan Wicks .... location manager (2 episodes, 1999)
Tim Baish .... assistant location manager (2 episodes, 2000)
Sam Donovan .... script supervisor (2 episodes, 2000)
Ben Harrison .... floor runner (2 episodes, 2000)
Steve Ricard .... stand-in / utility stand-in (2 episodes, 2000)
Jason McCreight .... head of development (2 episodes, 2002-2003)
Daphne Carr .... script supervisor (2 episodes, 2002)
Maggie Lewty .... script supervisor (2 episodes, 2002)
Ben Stenning .... floor runner (2 episodes, 2002)
Warren Clark .... set security (2 episodes, 2003)
Dave Williams .... catering crew (2 episodes, 2003)
Jonathan Allott .... location manager (2 episodes, 2004)
Kate Hall .... floor runner (2 episodes, 2004)
Suzie Hanson .... production secretary (2 episodes, 2004)
Kora McNulty-Klimov .... production coordinator (2 episodes, 2004)
George Robertson .... assistant to producers (2 episodes, 2004)
Jo Beckett .... script supervisor (2 episodes, 2006-2007)
David Claydon .... legal advisor (2 episodes, 2007)
Louise Wilson .... legal advisor (2 episodes, 2007)
John Crampton .... assistant location manager (2 episodes, 2008-2009)
Fraser Grant .... production accountant (2 episodes, 2008)
Philip Lobban .... location scout (2 episodes, 2008)
Craig Topham .... floor runner: dailies (2 episodes, 2009)
 

Production CompaniesOther Companies

Additional Details

Also Known As:
Country:
Language:
Color:
Certification:
Australia:MA (some episodes) | Australia:M (some episodes) | UK:15 (most episodes) | UK:18 (two episodes)

Did You Know?


FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
9 out of 20 people found the following review useful.
Trial & Retribution, Season 2 - MELODRAMA IN THE EXTREME!, 17 December 2011
Author: emmapeeldallas from United States

*** This review may contain spoilers ***

Linda LaPlante is a terrific writer, and the first episode of this series was fairly well done and interesting. The second episode, however, about the brutal murders of 3 women, was badly written, badly directed, and badly acted. The endless, busy camera work, with the screen divided into 3 parts, was distracting and ineffective. The trial scenes were interminable, with endless pontificating and bad acting by both the actor playing the lawyer for the defense and the actor playing the lawyer for the prosecution, to the point that I thought it was some sort of bad joke, but unfortunately, it was not. Linda LaPlante usually produces work much better than this. I have no idea why this was so below her usual high mark, but if you're a LaPlante fan, don't waste your time on this; it's sure to disappoint.

Was the above review useful to you?
See more (3 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "Trial & Retribution" (1997)
Recent Posts (updated daily)User
The Box Keith_in_Brighton_UK
How did 'The Lovers' end? newtownduch
The very first episode/season: so who killed Julie? Spoilers niobe484
Blue Eiderdown anders-puschel
Has Trial and Retribution been axed? andy_1976
SOS MUSIC HELP! charmed_for_life3
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
"Prime Suspect 2" "Prime Suspect 3" Mind Games "Killer Net" "Prime Suspect"
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Episode guide Company credits External reviews
News articles IMDb TV section IMDb Crime section
IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.

You may add a new episode for this TV series by clicking the 'add episode' button