Edit
"Three Rivers" Place of Life (TV Episode 2009) Poster

(TV Series)

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Christine Moore

Writing Credits  

Carol Barbee ... (creator)
 
Greg Walker ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
Kuol Adebe Ketebo
...
Robert Drinkwater
...
Auden Drinkwater
...
JC Dawson
...
Teri Dawson
...
Layla Rahimi
...
Dale Coffey
...
Claire Sanchez
...
Ada Rahimi
...
Mahmoud Rahimi
Claudia Choi ...
ICU Nurse
...
Bullpen Nurse
...
ER Nurse #1
...
ER Nurse #2
...
Lucas Newton 'Kid'
...
Big Worker
...
Miss Ackerman
Rest of cast listed alphabetically:
Steve Bernard ...
Surgical Resident
...
Nurse
Amanda Borowski ...
Family Friend
...
Antoine
...
Vanessa (as Mercedes Masöhn)
Stefan Mavi ...
Dr. Knowles - Orthopedic Surgeon
...
Construction Foreman
...
Robert R. Bell ...
Doctor (uncredited)
...
Dr. Ralston (uncredited)
Selena Johnson ...
Hospital Visitor (uncredited)
Ashlyn Miyasaki ...
Hospital Visitor (uncredited)
Jackson Nunn ...
Family Friend (uncredited)
Bradley Walkowiak ...
Flower Boy (uncredited)
Haleigh Ward ...
Spelling Bee Student (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Amann ... executive producer
Ted Babcock ... co-producer
Rob Bailey ... co-executive producer
Carol Barbee ... executive producer
Steve Boman ... producer
Lance Gentile ... consulting producer
Ted Gold ... executive producer
Frank Military ... co-executive producer
Ildy Modrovich ... co-executive producer
Sunil Nayar ... consulting producer
Randy Sutter ... producer
Peter Tassler ... associate producer (as Peter M. Tassler)
Greg Walker ... consulting producer

Music by 

Richard Marvin

Cinematography by 

Frank Byers ... director of photography

Film Editing by 

Martin Nicholson

Casting By 

Deborah Aquila
Jennifer L. Smith
Erin Toner
Tricia Wood

Production Design by 

Philip Toolin

Art Direction by 

Nathan Ogilvie

Set Decoration by 

Wanda 'Beau' Peterson ... (as Beau Peterson)

Costume Design by 

Rachel Sage Kunin

Makeup Department 

Carl Bailey ... hair department head (as W. Carl Bailey)
Leslie Devlin ... makeup artist
David Dupuis ... special effects makeup supervisor
Tim Jarvis ... Special Makeup Effects Lab Technician (2009)
Mark Sanchez ... makeup department head
Jay Wejebe ... key makeup artist
Erin Draney ... special makeup effects artist: Optic Nerve Studios (uncredited)
Glenn Hetrick ... special makeup effects designer and producer (uncredited)

Production Management 

Richard Allen ... unit production manager
William Klug ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Fernando Castroman ... first assistant director (as Fernando Castromán)
Deborah Greaney Donovan ... second assistant director
Iris Huezo ... second assistant director

Art Department 

Conrad Chitwood ... construction coordinator
Angela O'Neill ... property master (as Angela O'Neil)
Josh Drylie ... set painter (uncredited)
Kyle Ethan Fischer ... scenic: Pittsburgh (uncredited)
G. Lynn Maughan ... construction foreman (uncredited)
Richard N. McGuire ... set foreman (uncredited)

Sound Department 

Steve Blazewick ... sound utility
Joel D. Catalan ... sound recordist (as Joel Catalan)
Marc A. Gilmartin ... production sound mixer
G. Michael Graham ... supervising sound editor
Matt Hovland ... sound recordist
Michael Kalifa ... sound recordist
Terry O'Bright ... re-recording mixer
Keith Rogers ... re-recording mixer
David Torres ... foley mixer
Ryan Young ... adr mixer (as Ryan D. Young)
Suzanne Angel ... sound editor (uncredited)
Tim Chilton ... foley artist (uncredited)
Bob Costanza ... sound effects editor (uncredited)
Dean St. John ... adr mixer (uncredited)
Randal S. Thomas ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Matt Corrigan ... special effects technician
Ante Dugandzic ... special effects foreman
Brendon O'Dell ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Stephen Chiu ... visual effects producer
Nicki Kreitzman ... digital compositor
Paul Le Blanc ... computer graphics playback
Jon Massey ... visual effects supervisor
Nathan Matsuda ... lead compositor
Dave Isaac Santos Abuel ... digital compositor (uncredited)
Suzette Barnett ... compositor (uncredited)
Maziar Farzam ... visual effects executive producer (uncredited)
Max Gabl ... lead matte artist: CBS Digital (uncredited)
Steven Meyer ... compositing supervisor (uncredited)
Jason Michael Zimmerman ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Ariana Berlin ... stunt performer
Kanin Howell ... co-stunt coordinator / stunt double: Bernard White
Norman Howell ... stunt coordinator
Natalie Padilla ... stunts (uncredited)
Rich Vieira ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jeremy Brussell ... grip
Richard S. Crumrine Jr. ... first assistant camera: "b" camera
Rick Drapkin ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Robert Ferrara ... chief lighting technician (as Robert J. Ferrara)
Pyare Fortunato ... first assistant camera: "a" camera
John Linares ... best boy / electric
Marc Marino ... best boy electric (studio segments)
Richard B. McCormick ... first company grip (as Richard McCormick)
Kenneth Mills ... grip
Gray Mitchell ... aerial camera operator
Rob Nelson ... video/computer playback supervisor
Gaston Richmond ... second assistant camera
Mike Sabga ... computer video supervisor (as 3D Mike Sabga)
Doug Stanczak ... video playback assistant
Chris Trillo ... dolly grip
Daniel L. Turrett ... camera operator: "a" camera (as Daniel Turrett)
Jesse Crusing ... additional electrician (uncredited)
Lance Dickinson ... lighting console programmer (uncredited)
Warren Fox ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Donna M. Belajac ... location casting
Matthew Skrobalak ... executive in charge of casting

Costume and Wardrobe Department 

Mina Amirzai ... background costumer
Alison M. Schmidt ... costumer

Editorial Department 

Gareth Cook ... final colorist
Richard Masamitsu ... assistant editor (as Richard T. Masamitsu)
Jeff Stroot ... telecine assistant
Christopher Currall ... on-line editor (uncredited)
Michael Sohcot ... assistant on-line editor (uncredited)

Location Management 

Alex Case ... location assistant
Robert Lepucki ... location manager (as Bob Lepucki)
Nicholas S. Biron ... assistant location manager (uncredited)
Cary Heckman ... key assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Jonathan Mason Christiansen ... music coordinator
Scott Schirle ... music editor
Jason Alexander ... music supervisor (uncredited)
Rudy Chung ... music supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Bill C. Dawson ... driver
David Oppenheim ... transportation coordinator
Byron Roland ... transportation captain (as Byron C. Roland)

Other crew 

Gregory Bonsignore ... script coordinator
Matthew Carraher ... set production assistant
Michelle Cates ... medical technical advisor (as Michelle Cates Danesh)
Deb Cole ... medical product placement
Patti Dalzell ... script supervisor
Alex Ebel ... production assistant
Diana Jackson ... cast assitant
Robin E. Michels ... medic (as Robin Michels)
Michael L. Rosenfeld ... production assistant
Melissa Rotonto ... set production assistant
Lisa Schultz Boyd ... assistant: Carol Barbee
Nicki Schultz ... set production assistant
Jennifer Diane Torres ... assistant to producer
Christopher H. Warner ... production coordinator
Jasmine Yniguez ... production assistant
Stephanie Bertoni ... stand-in for julia ormond (uncredited)
Ingrid Crowe ... assistant: executive producer (uncredited)
Will Garcia ... craft service (uncredited)
William Kania ... stand-in (uncredited)
Lenore Sena ... first assistant accountant (uncredited)
Matt Sigloch ... police technical advisor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page