Edit
Oblivion (2013) Poster

(I) (2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Joseph Kosinski

Writing Credits (WGA)  

Karl Gajdusek ... (screenplay) and
Michael Arndt ... (screenplay) (as Michael deBruyn)
 
Joseph Kosinski ... (graphic novel original story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Abigail Lowe ...
Julia's Child
Isabelle Lowe ...
Julia's Child
...
Grow Hall Survivor
Rest of cast listed alphabetically:
...
NASA Ground Control (uncredited)
...
Survivor (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Andrew Breland ...
Survivor (uncredited)
Z. Dieterich ...
Survivor (uncredited)
Paul Gunawan ...
Survivor (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Librarian (uncredited)
...
Tech (uncredited)
...
Radio Operator (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Philip Odango ...
College student (uncredited)
...
Survivor (uncredited)
Daylon Micah Othello ...
Survivor (uncredited)
Catherine Kim Poon ...
NASA Controller (uncredited)
...
Survivor (uncredited)
...
Alien (uncredited)
...
Survivor (uncredited)
...
NASA Booster Engineer (uncredited)
...
Survivor (uncredited)
...
NASA Controller (uncredited)
...
Survivor (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jesse Berger ... executive producer
Peter Chernin ... producer
Emily Cheung ... associate producer
Dylan Clark ... producer
Bruce Franklin ... co-producer
Steve Gaub ... co-producer
Duncan Henderson ... producer
Joseph Kosinski ... producer
Mike Larocca ... co-producer
Barry Levine ... producer
R.J. Mino ... co-producer
Dave Morrison ... executive producer
Justin Springer ... executive producer
Ryan Kavanaugh ... co-producer (uncredited)

Music by 

Anthony Gonzalez ... score composer
M83
Joseph Trapanese ... score composer

Cinematography by 

Claudio Miranda ... director of photography

Film Editing by 

Richard Francis-Bruce

Casting By 

Marcia Ross

Production Design by 

Darren Gilford

Art Direction by 

Kevin Ishioka ... supervising art director
Mark W. Mansbridge

Set Decoration by 

Ronald R. Reiss

Costume Design by 

Marlene Stewart

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Morgan Freeman
Michèle Burke ... makeup designer (as Michele Burke) / makeup supervisor (as Michele Burke)
Angel De Angelis ... department head hair: New York (as Angel Deangelis)
Michael Hancock ... makeup artist: Morgan Freeman
Desne J. Holland ... department head makeup (as Desne Holland)
Bob Kretschmer ... wigmaker (as Robert Kretschmer)
Pamela May ... key hair stylist: New York
Joanna McCarthy ... key makeup artist: New York (as Joanne McCarthy)
Louise McCarthy ... department head makeup: New York
Sarah Monzani ... makeup artist: Tom Cruise
Rick Stratton ... tattoo makeup artist
Michael S. Ward ... co-department head hair
Michael White ... department head hair
Budd Bird ... hair stylist (uncredited)
Roland Blancaflor ... special makeup effects technician (uncredited)
Melanie Deforrest ... makeup artist (uncredited)
Erica Dewey ... key makeup artist (uncredited)
Stacey Herbert ... makeup artist (uncredited)
Daniel Jouet ... makeup artist (uncredited)
Annabelle MacNeal ... makeup artist (uncredited)
Kristyan Mallett ... prosthetics supplier (uncredited)
Jami Ross ... makeup artist (uncredited)
Remi Savva ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Candice D. Campos ... production supervisor (as Candice Campos)
Leifur B. Dagfinnsson ... unit production manager: Iceland (as Leifur Dagfinnsson)
Charlyn Go-Giampa ... associate production supervisor: Digital Domain
Finnur Jóhannsson ... production supervisor: Iceland (as Finni Johannsson)
Michael J. Malone ... unit production manager: Iceland
R.J. Mino ... unit production manager
Denise Pinckley ... unit production manager: New York
Mika Saito ... production supervisor: Iceland
Mark Swenson ... production supervisor: June Lake
Jason Pomerantz ... production manager (IMAX version) (uncredited)
Sean T. Stratton ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Robert Alonzo ... second unit director
Bruce Franklin ... first assistant director
David Klohn ... second assistant director: Iceland
Ben Ledoux ... additional second assistant director
Amy Lynn ... second assistant director: New York
Conte Matal ... second assistant director
Gabriella Poli ... dga trainee
Rebecca Strickland ... first assistant director: aerial unit
Kathryn Francis Tucker ... second second assistant director
Basti Van Der Woude ... first assistant director: second unit
Marvin Williams ... second assistant director: second unit

Art Department 

Ruben Abarca ... drapery foreman
Davíð Örn Arnarson ... stand-by props: Iceland (as David Orn Arnarson)
Pedro Barquin ... greensman: June Lake
Eirikur Beck ... armorer: Iceland
Charles W. Belisle ... set dresser (as C.W. Rusty Belisle)
Richard J. Bell ... greensman department head: June Lake (as Richard Bell)
Louis Benjamin ... set dresser
Richard Bennett ... storyboard artist
Joe Bird ... on-set dresser: New York (as Joseph Bird)
Robert A. Blackburn ... construction coordinator (as Bob Blackburn)
Christine Cerniglia ... additional set dresser: New York (as Chris Cerniglia)
Rob Chalk ... on-set dresser
Todd Cherniawsky ... set designer
K. Wing Chin ... set dresser (as Kow Wing Chin)
Michael A. Contreraz ... supervising laborer foreman
Steve Cooper ... set designer (as Stephen Cooper)
Gary Costin ... propmaker foreman
Tim Dent ... set dresser
Paul Detlefson ... set dresser
Ernest Dottlinger ... mill foreman
David Dungan ... set dresser
Brad Elliott ... assistant property master
Roy Farthing ... set dresser
Peter Gelfman ... prop master: New York
Donnie Grant ... paint foreman
Jón Andri Guðmundsson ... props assistant: Iceland (as Jon Andri Gudmundsson)
Doug Harlocker ... property master
Frank Hendrick ... set dresser (as Francis Hendrick)
Michael Hendrick ... set dresser
Jeff Hinds ... props assistant
Joseph Hiura ... set designer
James Hoff ... camera scenic: New York
David Howland ... lead plaster foreman (as Dave Howland)
Luis G. Hoyos ... set designer
Geoff Hubbard ... set designer
Gordon Huggins ... paint foreman
Gregory Jein ... model maker
Jeremy Johnson ... propmaker foreman
Robert Andrew Johnson ... set designer (as Robert Johnson)
Michael Jortner ... assistant props: New York
Gary Juarez ... set dresser
Ken Junod ... construction buyer
Justin Kell ... technician: Jack's moto bike, Glory Motor Works
Mark Knapton ... general foreman: Iceland / propmaker foreman
Ludvik Kristinsson ... armorer: Iceland
Matthew Kutcher ... bubbleship technician: Wildfactory
Ellen Lampl ... graphic designer
Kevin C. Lang ... on-set dresser (as Kevin Lang)
Randy Lewis ... set dresser
Kevin Loo ... set designer
Bruce L. Luizzi ... leadman (as Bruce Luizzi)
Linda Luizzi ... set dressing buyer (as Linda Walker Luizzi)
Vincent Luizzi ... gangboss
Kristen Maloney ... art department assistant
Keith Maneri ... digital asset manager
Jeff Markwith ... set designer
Adolfo Martínez Pérez ... storyboard artist (as Adolfo Martinez Perez)
Ron Mendell ... model maker
Nathan Nannie ... bubbleship technician: Wildfactory
Daniel Newton ... set dresser: Iceland
Phillip Norwood ... storyboard artist
Eric Orr ... technician: Jack's moto bike, Glory Motor Works
Mark Palmer ... gangboss
Paul Penley ... set dresser
Emil Petursson ... construction manager: Iceland
Joe Pfaltzgraf ... gangboss
William H. Phen Jr. ... construction general foreman (as William Phen Jr.)
Caleb Phillips ... welding foreman
Mike Piccirillo ... art department coordinator
Stephen Platt ... storyboard artist
Nick Pugh ... concept illustrator
Mike Rooke ... bubbleship technician: Wildfactory
Josh Roth ... assistant property master
Steve Salazar ... supervising welding foreman
Baltasar Breki Samper ... set dresser: Iceland
Dean Ray Sears ... bubbleship technician: Wildfactory
Andres Sepulveda ... armorer
Daniel Simon ... concept illustrator
Meagan Skerchock ... set decoration assistant
Marty Slagle ... paint foreman
Frank T. Stever ... propmaker foreman (as Frank Stever)
Suzanne Stover ... buyer
Benton E. Tedlie ... lead gang boss (as Benton Tedlie)
John Tedlie ... set dresser
Thom Tenery ... concept illustrator
Michael Thibodeaux ... set dresser
Marvin Vernell ... set dresser
Andree Wallin ... concept illustrator (as Andrée Wallin)
Kevin Walsh ... additional set dresser: New York
Karl Weaver ... set dresser
Alexi Wilson ... props production assistant
Christopher Woodworth ... scenic supervisor (as Chris Woodworth)
Chris Zimmerman ... standby painter
Dustin Zurian ... bubbleship technician: Wildfactory
Harald Belker ... concept designer (uncredited)
Mark Bialuski ... propmaker gangboss (uncredited)
Dayla Bingham ... art department assistant (uncredited)
Mike Bundlie ... graphic designer (uncredited)
Dianne Chadwick ... graphic designer (uncredited)
Joshua Cobos ... mould maker (uncredited)
Richard Crain ... gangboss (uncredited)
Yann Denoual ... lead sculptor (uncredited)
Nicole Eldredge ... props (uncredited)
Scott Ellsworth ... carpenter (uncredited)
Rick Gamez ... prop fabricator (uncredited)
Paul Giglione ... painter (uncredited)
Claire Hassig ... set dressing painter (uncredited)
Igor Knezevic ... concept designer (uncredited)
Jim Martin ... illustrator (uncredited)
William S. Maxwell III ... art department troubleshooter (uncredited)
Todd McKibben ... propmaker gang boss (uncredited)
Joseph Meakem ... art department assistant (uncredited)
Michael Meyers ... concept artist (uncredited)
Scott Mobley ... carpenter (uncredited)
Ed Natividad ... conceptual designer (uncredited)
Neville Page ... concept art: characters (uncredited)
Ken Palkow ... prop fabricator (uncredited)
Slaid Parker ... props (uncredited)
Jared Pendergrass ... assistant property (uncredited)
Brad Quintana ... scenic painter (uncredited)
Raj Rihal ... concept artist (uncredited)
George Sanchez ... plasterer (uncredited)
Sian C. Sanzone ... scenic artist (uncredited)
Kino Scialabba ... designer (uncredited)
Maya Shimoguchi ... set designer (uncredited)
Chad Simpson ... paint gang boss (uncredited)
Alexander 'Sasha' Stolin ... scenic artist (uncredited)
Dwayne Turner ... storyboard artist (uncredited)
Brett Tyler ... paint gangboss (uncredited)
Taylor Weeks ... scenic artist (uncredited)
Randall D. Wilkins ... set designer (uncredited)
Mark Woodworth II ... painter (uncredited)
Michael Wynn ... painter (uncredited)
Walter Zieska ... propmaker gangboss (uncredited)

Sound Department 

Marco Alicea ... digital transfer
Stephen Apostolina ... adr group
Matthew Armstrong ... boom operator: second unit (as Matt Armstrong)
James Austin ... engineering services
Árni Benediktsson ... sound assistant: Iceland (as Arni Benediktsson)
Thom Brennan ... foley editor
Scott Brewer ... engineering services
Danny Caccavo ... digital editorial services
Lisa Chino ... assistant adr editor / assistant dialogue editor
John Countryman ... video services
David Cowgill ... adr group
Wendy Cutler ... adr group
Holly Dorff ... adr group coordinator (as Holly Dorff Long) / adr group (as Holly Dorff Long)
Moosie Drier ... adr group
Brad Duvernet ... sound utility
Coya Elliott ... assistant sound designer
Frank E. Eulner ... sound effects editor (as Frank Eulner)
Ryan Farris ... boom operator
Doug Ford ... engineering services
Ryan J. Frias ... digital editorial services (as Ryan Frias)
Jackie Gonneau ... adr group
Nicholas Guest ... adr group
Scott Guitteau ... sound effects editor
David Hughes ... sound effects editor
Rif Hutton ... adr group
Ren Klyce ... supervising sound designer
Mary Jo Lang ... foley mixer
Paul Ledford ... production sound mixer
Michael Levine ... digital transfer
Brian Long ... engineering services
Erik H. Magnus ... sound mixer: second unit (as Eric Magnus)
Dmitri Makarov ... adr group / digital editorial services
Marilyn McCoppen ... dialogue and adr editor
Stuart McCowan ... sound effects editor
Edie Mirman ... adr group
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Steve Morris ... engineering services
Nathan Nance ... assistant sound re-recording mixer
Cheryl Nardi ... adr editor / dialogue and adr editor
Al Nelson ... additional sound designer / supervising sound editor
Larry Oatfield ... foley editor (as E. Larry Oatfield)
Steve Orlando ... assistant supervising sound editor
Juan Peralta ... sound re-recording mixer
Schavaria Reeves ... sound utility: New York
Gary Rizzo ... sound re-recording mixer (as Gary A. Rizzo)
John Roesch ... foley artist
Brad Semenoff ... adr editor / dialogue and adr editor
John Torrijos ... video services
Stephen Urata ... sound recordist
Tony Villaflor ... assistant sound re-recording mixer
Gwendolyn Yates Whittle ... adr supervisor / supervising sound editor
Ron Bedrosian ... adr mixer (uncredited)
Shane Hayes ... adr recordist (uncredited)
Adam Kopald ... sound effects editor (uncredited)
Daniel Kuzila ... sound utility: second unit (uncredited)
Patrick Meza ... digital audio transfer (uncredited)
Beauxregard Neylon ... adr mixer (uncredited)
Anthony Ortiz ... sound utility (uncredited)
Andy Stallabrass ... adr mixer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)
Paul Tirone ... adr recordist (uncredited)
Tami Treadwell ... adr mixer (uncredited)
Justin Van Hout ... assistant adr recordist (uncredited)
Bonnie Wild ... digital editorial support (uncredited)
Ryan Young ... adr recordist (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

R. Michael Bisetti ... special effects technician (as Mike Bisetti)
Chris Brenczewski ... special effects set foreman
Lawrence Decker ... special effects technician
Skylar Gorrell ... special effects technician
Don Gray ... special effects motion control
Morgan Guynes ... special effects technician
Joe Heffernan ... special effects technician: New York
Haukur Karlsson ... special effects technician: Iceland
Eggert Ketilsson ... special effects technician: Iceland
Jack Kirshoff ... special effects technician: New York
Steven D. Kline ... special effects technician (as Steve Kline)
Michael Meinardus ... special effects coordinator
Donald Myers ... special effects project supervisor (as Don Myers)
Doug Passarelli ... pyro gangboss
José Páramo ... special effects technician (as Jose Paramo)
Michael Rifkin ... special effects shop foreman
Eric Rylander ... special effects foreman
Mike Sasgen ... special effects general foreman (as Mike J. Sasgen)
Roy Savoy ... key special effects: New York
Mark Sheaffer ... special effects technician
Larry Shorts ... special effects technician
Brett S. Smith ... special effects technician (as Brett Smith)
Johannes Sverrisson ... special effects technician: Iceland
Daniel Yates ... special effects technician
Douglas D. Ziegler ... special effects rigging foreman (as Douglas Ziegler)
John R. Ziegler ... special effects technician
Frank Willis Balzer ... special effects crew (uncredited)
Michael Clarke ... special effects technician (uncredited)
Sam Dean ... special effects technician (uncredited)
George Dodworth ... laserist: Lightwave International (uncredited)
Damian Fisher ... mold shop supervisor legacy effects (uncredited)
David Merritt ... model shop supervisor: Legacy Effects (uncredited)
Toi Ogunyoku Jr. ... model maker: Legacy Effects (uncredited)
Ratna Pappert ... special effects costume fabrication: Ironhead Studios (uncredited)
Adam Wesley Ross ... digital sculpting department: Legacy Effects (uncredited)

Visual Effects by 

Dan Akers ... compositing supervisor: Pixomondo
Alfonso Alpuerto ... animator: Digital Domain
Hunter Athey ... previs artist: Third Floor
Mark Anthony Austin ... previs artist: Third Floor
Aymeric Aute ... lighting artist: Pixomondo
Eric Barba ... visual effects supervisor
Matt Bauer ... previs lead artist: Third Floor
Geoffrey E. Baumann ... on-set integration supervisor: Digital Domain (as Geoffrey Baumann)
Daniel Beattie ... visual effects production assistant
Jeff Beattie ... visual effects editor
Eric M. Beaver ... compositor: Digital Domain
Danielle Bemis ... visual effects coordinator: Pixomondo (as Danielle C. Bemis)
Barry Berman ... compositor: Digital Domain
Lisa Beroud ... executive visual effects producer: Digital Domain
Andrea Biklian ... visual effects accountant: Digital Domain
Falk Boje ... environment artist: Pixomondo
Charlie Bolwell ... associate production supervisor: Digital Domain (as Charles Bolwell)
Jason Bond ... roto/paint artist: Pixomondo
Rachel Borkow ... previs production coordinator: Third Floor
Chloe Bostian ... roto/paint artist: Pixomondo (as Chloe Bostain)
Jamie Bowers ... texture painter: Digital Domain
John Brennick ... compositor: Digital Domain
Margaret Bright-Ryan ... lighting artist: Digital Domain
Daniel Buck ... lighting artist: Digital Domain
Andreas Bundenthal ... effects animator: Pixomondo
Nicole Burch ... roto/paint artist: Digital Domain
Jan Burda ... senior compositor: Pixomondo
Linus Burghardt ... compositor: Pixomondo
Allan Cabal ... animator: Pixomondo (as Alan Cabal)
Joanna Capitano ... visual effects associate producer: Digital Domain
David Carlson ... lighting artist: Digital Domain
Simon Carr ... division visual effects supervisor: Pixomondo
Joseph Chan ... additional interface graphic designer
Viki Chan ... on-set integration: Digital Domain
Sarahjane Javelo Chase ... roto/paint supervisor: Digital Domain
Karen Cheng ... compositor: Pixomondo
Wally Chin ... roto/paint artist: Pixomondo
Jesse James Chisholm ... on-set integration lead: Digital Domain
Rafael Colon ... compositor: Digital Domain (as Rafael Francisco Colón)
John Cooper ... effects animator: Digital Domain
Trea Cotton ... roto/paint artist: Pixomondo
Clara Coulter ... modeler: Digital Domain
Shelley Larocca Courte ... integration supervisor: Digital Domain
Eric Covello ... compositor: Pixomondo
Erin M. Cullen ... roto/paint artist: Digital Domain
Michele Danzé ... matte painter: Pixomondo
Sigurdur Mar Davidsson ... visual effects production assistant
William Day ... visual effects editor: Pixomondo
Michael DeBeer ... integration supervisor: Digital Domain (as Michael Debeer)
Paul Debevec ... supervisor: USC Institute for Creative Technologies Graphics Lab
Andres Delia ... matchmove artist: Pixomondo
Eric J. Dima-ala ... matte painter: Digital Domain (as Eric Dima-ala)
John Dinh ... compositor: Pixomondo
Tobias Dommer ... compositor: Pixomondo
Jason Donnelly ... previs artist: Third Floor
Matt Dougan ... compositor: Digital Domain
Chris Duncan ... matte painter: Digital Domain
Daniel Dupre ... integration supervisor: Digital Domain
Theresa Ellis ... compositing supervisor: Pixomondo (as Theresa Ellis Rygiel)
Thilo Ewers ... division visual effects supervisor: Pixomondo
Matthew Fairclough ... environment artist: Pixomondo
Junaid Farooq ... effects animator: Pixomondo
Chad Fehmie ... modeler: Digital Domain
David Feinsilber ... visual effects production supervisor
Kiel Figgins ... animator: Digital Domain
Adam Figielski ... division lead matte painter: Pixomondo
Felix Fissel ... senior systems administrator: Pixomondo
Laura Fitzpatrick ... division visual effects producer: Pixomondo
Chun Wai Adam Fok ... rigging artist: Pixomondo (as Adam Fok)
Ray Freeman ... visual effects assistant coordinator: Pixomondo
Thomas Galad ... matte painter: Pixomondo
Lala Gavgavian ... senior staff: Digital Domain
Bill Gilman ... compositor: Digital Domain
Joanna N. Goslicka ... matchmove artist: Pixomondo (as Joanna Goslicka)
Lauren Elizabeth Gould ... previs production coordinator: Third Floor (as Lauren Gould)
Markus Graf ... 3d artist: Pixomondo
Jonathan Green ... matte painting supervisor: Digital Domain
Josh Gridley ... previs artist: Third Floor
Divya Gupta ... compositor: Pixomondo
Nina Göldner ... division visual effects producer: Pixomondo
Hien Hung Ha ... systems administrator: Pixomondo
Felix Haas ... matte painter: Pixomondo
Patrick Halm ... digital coordinator: Digital Domain (as Paltrick Halm)
Steven Hansen ... matchmove lead: Pixomondo
Heiðrún Tinna Haraldsdóttir ... roto/paint artist: Digital Domain (as Heidrun Haraldsdottir)
Thomas Hartmann ... effects animator: Pixomondo
Gunnar Heiss ... compositor: Pixomondo
Steven Hensley ... texture painter: Digital Domain
Yasemin Hepguler ... compositor: Pixomondo
Peter Herlein ... compositor: Digital Domain
Patrick Hernandez ... visual effects assistant coordinator
Luke Hippely ... digital coordinator: Digital Domain
Ellen Hoffmann ... animator: Pixomondo
Brian Holmes ... systems administrator: Pixomondo
Elizabeth Holmes ... compositor: Pixomondo
Bob Homami ... compositor: Pixomondo (as Bob Homani)
Frank Hong ... matte painter: Pixomondo
Konstantin Hristozov ... compositor: Digital Domain
Duff Chung-Pu Hsiao ... roto/paint artist: Pixomondo (as Duff Chung Pu Hsiao)
Chia-Chi Hu ... compositor: Digital Domain
Gary Huang ... systems administrator: Pixomondo
Marcia Hunsicker ... animator: Digital Domain
Alexander Hupperich ... lighting artist: Pixomondo
Stephen V. Hwan ... technical developer: Digital Domain
Atsushi Ikarashi ... effects animator: Digital Domain
Daniel J. Ingram ... assistant technical developer: Digital Domain
Joni Jacobson ... visual effects executive producer: Pixomondo
Kirsten Jelliffe ... integration supervisor: Digital Domain
Marc Joos ... effects animator: Pixomondo
Eirikur Kristinn Juliusson ... visual effects production assistant (as Eirikur Kristinn Juliusson)
YeYoung Jung ... modeling and texturing: Pixomondo (as Yeyoung Jung)
Martin Jurado ... matchmove artist: Pixomondo
Eric Kasanowski ... compositor: Pixomondo
Patrick Keenan ... senior compositor: Pixomondo
Marcel Kern ... division effects lead: Pixomondo
Thomas Kernan ... modeler: Digital Domain
Tricia Kim ... matchmove artist: Pixomondo
Viviana Kim ... compositor: Digital Domain (as Vivian Kim)
Paul King ... division visual effects producer: Pixomondo
Karly Klaybor ... digital associate: Digital Domain
Dan Knight ... compositor: Pixomondo
Karl Kohlman ... effects animator: Digital Domain
Zsolt Krajcsik ... effects animator: Digital Domain
George Krauter ... texture paint lead: Digital Domain
Slav Kravchenko ... matte painter: Pixomondo
Hannes Krieger ... effects animator: Pixomondo
Alexey Kuchinsky ... senior compositor: Pixomondo
Jan-Marcel Kuehn ... animator: Pixomondo
Roger Kupelian ... matte painter: Digital Domain
Paul Lambert ... digital effects supervisor: Digital Domain
Kevin LaNeave ... visual effects editor: Digital Domain (as Kevin Laneave)
Evan Langley ... compositor: Digital Domain
Kurt Lawson ... compositor: Digital Domain
Emanuele Lecchi ... lighting artist: Pixomondo
Richard S. Lee ... matte painter: Pixomondo (as Richard Lee)
Andrew Lema ... modeler: Digital Domain
David Lewandowski ... interface animator
Robert Liscombe ... roto/paint artist: Digital Domain / roto/paint lead: Digital Domain
James S. Little ... effects animator: Digital Domain
Javier Lopez-Duprey ... previs artist: Third Floor
Rick Lupton ... visual effects supervisor: I.Solve
Lap Van Luu ... global IT (as Lap Luu)
Philip Lücke ... senior compositor: Pixomondo (as Philip Luecke)
Ross MacKenzie ... integration lead: Digital Domain (as Ross Mackenzie)
Zach Mandt ... matte painter: Digital Domain
Nicholas Markel ... previs supervisor: Third Floor
Jenna Mateo ... roto/paint artist: Digital Domain
Bill Mather ... matte painter: Digital Domain
Hnedel Maximore ... 3d artist: Pixomondo
Björn Mayer ... visual effects supervisor
Matt McClurg ... previs artist: Third Floor
David McLean ... rigging lead: Digital Domain
Cory McMahon ... pipeline supervisor: Digital Domain
Sebastian Meszmann ... digital coordinator: Pixomondo
Pericles Michielin ... animator: Digital Domain
Nathan Millsap ... lighting artist: Pixomondo
Toshiko Miura ... compositor: Pixomondo
Elizabeth Montes ... digital coordinator: Digital Domain
Jim Moorhead ... integration supervisor: Digital Domain
Hiroshi Mori ... previs artist: Third Floor
Aleksi Moriarty ... supervising technical director: Pixomondo
Yi-Chia Mu ... animator: Pixomondo
Bradley G. Munkowitz ... lead interface graphic designer
Bernd Nalbach ... division animation lead: Pixomondo
Tim Nassauer ... lighting lead: Digital Domain
Christine Neumann ... modeling and texturing: Pixomondo (as Toni Neumann)
Marcelino Newquist ... previs artist: Third Floor
Jason P. Nguyen ... compositor: Pixomondo (as Jason Nguyen)
Vinh Nguyen ... compositor: Digital Domain
Christopher Nichols ... lighting supervisor: Digital Domain
John Niehuss ... lighting artist: Digital Domain (as John N. Niehuss)
Motoki Nishii ... previs artist: Third Floor
Ian Northrop ... matchmove artist: Pixomondo
Kate O'Donnell ... integration supervisor: Digital Domain
Mike Oakley ... cg generalist: Pixomondo
Kym Olsen ... compositing look development lead: Digital Domain
Andreas Opferkuch ... compositor: Pixomondo
Borja A. Ortiz ... 3d artist: Pixomondo (as Borja Ortiz Rivero)
Mihaela Orzea ... division visual effects supervisor: Pixomondo
Khaled Pamir ... modeling and texturing: Pixomondo
Hyun Bo Park ... matte painter: Digital Domain (as Hyunbo Park)
Navarro Parker ... interface animator
Paul Parsons ... visual effects editor
Justin Pascal ... roto/paint artist: Pixomondo
Bethany Pederson Onstad ... roto/paint artist: Pixomondo (as Bethany Onstad)
Antoinette Perez ... digital producer: Pixomondo
Hayley Perkins ... digital coordinator: Digital Domain
Alexander Perry ... interface animator
Tobias Pfeiffer ... visual effects editor: Pixomondo
Hieu Phan ... roto/paint artist: Pixomondo
Dolores Pope ... roto/paint artist: Digital Domain
Steve Preeg ... animation supervisor: Digital Domain
Nina Pries ... compositor: Pixomondo
Bonnie Pritzker ... senior staff: Digital Domain
Sharina Radia ... visual effects coordinator: Pixomondo
Mahmoud Rahnama ... 3d artist: Pixomondo
Igor Ramade ... visual effects technical director: Pixomondo
Lance Ranzer ... roto/paint supervisor: Pixomondo
Christoph Reinfels ... matte painter: Pixomondo
Jenna Renard ... rigging technical director: Digital Domain
Thomas Reppen ... effects animation supervisor: Digital Domain
Christopher Rickard ... lighting artist: Digital Domain
Victor Rodriguez ... roto/paint artist: Digital Domain
Chad Roen ... previs artist: Third Floor
Bob Roesler ... compositor: Digital Domain
Garrett Rogers ... roto/paint artist: Digital Domain
Anthony Ruey ... production supervisor: Pixomondo
Toshihiro Sakamaki ... modeling and texturing: Pixomondo
Jake Sargeant ... additional interface graphic designer
John E. Sasaki ... compositor: Digital Domain (as John Sasaki)
Roy Sato ... animator: Digital Domain
Sven Sauer ... matte painter: Pixomondo
Arutyun Artur Sayan ... lighting artist: Digital Domain
Elizabeth Schafer Knovick ... visual effects producer: Digital Domain
Christian Schermerhorn ... compositing lead: Digital Domain
Erick Schiele ... lighting lead: Pixomondo
Crystle Schrecengost ... roto/paint artist: Pixomondo (as Crystal Schrecengost)
Julian Schädler ... compositor: Pixomondo (as Julian Schaedler)
Kino Scialabba ... matte painter: Pixomondo
Alexandre Scott ... visual effects technical director: Pixomondo
Matt Scott ... animator: Pixomondo
C. Alexander Sears ... visual effects producer: I.Solve
Benjamin Seide ... division visual effects supervisor: Pixomondo
Jason Selfe ... compositing lead: Digital Domain
Randy Sharp ... modeling lead: Digital Domain
Joseph Silva ... compositor: Digital Domain
Emil Simeonov ... animation lead: Digital Domain
Tim Simon ... 3d artist: Pixomondo (as Timothy Simon)
Miro Skandera ... matchmove artist: Pixomondo
Piotr Skiejka ... effects animator: Pixomondo (as Piotr Skeijka)
R. Matt Smith ... compositing supervisor: Digital Domain
Julia Smola ... digital coordinator: Pixomondo
Somboun Souannhaphanh ... animator: Pixomondo
Bill Spradlin ... lighting artist: Digital Domain
Sabrina Steinert ... 3d artist: Pixomondo
Moritz Strothmann ... lead compositor: Pixomondo
Sungwook Su ... effects animator: Pixomondo
Lori Talley ... visual effects coordinator: Digital Domain
Paul Taylor ... animation supervisor: Pixomondo
Greg Teegarden ... computer graphics supervisor: Digital Domain
Jean-Yves Teillet ... lighting artist: Pixomondo
Gavyn Thompson ... cg supervisor: Pixomondo
Daniel Thron ... matte painter: Digital Domain
Alexandra Toth ... matte painter: Pixomondo
Donna Tracy ... texture painter: Digital Domain
Nhat Phong Tran ... lead compositor: Pixomondo
Phi Tran ... 3d artist: Pixomondo
Emerito Trevino ... lighting artist: Digital Domain (as Rito Treviño)
Ed Ulbrich ... senior staff: Digital Domain
Dirk Valk ... animator: Pixomondo
Steven Wang ... 3d artist: Pixomondo
Nye Warburton ... previs artist: Third Floor
Tracy Watada ... digital associate: Digital Domain
Martin Wellstein ... animator: Pixomondo
Holly Wenger ... integration supervisor: Digital Domain
Mariusz Wesierski ... division lead environment artist: Pixomondo
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer: Pixomondo
David B. Wilson ... roto/paint artist: Digital Domain
Ned Wilson ... compositor: Digital Domain
Marco Wilz ... matte painter: Pixomondo (as Margo Wilz)
Patrik Witzmann ... 3d artist: Pixomondo
Carolyn Wong ... rigging technical director: Digital Domain
Sunny Wong ... compositor: Pixomondo
Genevieve Yee ... cg generalist: Pixomondo
Edward Paul Yu ... matchmove artist: Pixomondo (as Eddie Yu)
Pedram Ziaei ... compositor: Pixomondo
Christian Zilliken ... division lighting lead: Pixomondo
Brian Adler ... visual effects executive producer: Gentle Giant Studios (uncredited)
Rose Adler ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Vipin Agrawal ... training & artist development (uncredited)
Carlos Anguiano ... pipeline developer: Pixomondo (uncredited)
Hazra Anup ... matchmove artist (uncredited)
Oliver Arnold ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Ando Avila ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Yogesh Badhe ... compositor (uncredited)
Brandon Bartlett ... division cg supervisor: Pixomondo (uncredited)
Tom Becker ... visual effects (uncredited)
Greg Berridge ... visual effects artist (uncredited)
Annalyn Betinol ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Prakash Bhoir ... senior compositor (uncredited)
Anton Bitzer ... compositor (uncredited)
Toma Bowen ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Jason Bowers ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Kenneth Quinn Brown ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Heiko Burkardsmaier ... visual effects business affairs: Pixomondo (uncredited)
Aaron Burnitt ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
David Burton ... division visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Kyle Cascadden ... IT trainee: Pixomondo (uncredited)
Marco Castellani ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Melissa Cell ... digital production administrator: Digital Domain (uncredited)
Jayesh Chavan ... digital compositor (uncredited)
Mark Chernausek ... digital production administrator (uncredited)
Charles Darby ... creative director (uncredited)
Enoch Davis ... digital production administrator: Digital Domain (uncredited)
Yoshi DeHerrera ... 3D scanning supervisor: Gentle Giant Studios (uncredited)
Harish Devnani ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Matt DiNardo ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Doris Ding ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Hugo Dominguez ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Philipp Edelhäuser ... cg trainee: Pixomondo (uncredited)
Brian Emerson ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Denny Ertanto ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Maeve Eydmann ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Hsuanyi Fang ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Dean Faulder ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Phylicia Feldman ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Tom Forletta ... additional digital intermediate colorist (uncredited)
Brian Fortune ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Natasha Anne Francis ... visual effects global production manager (uncredited)
Thomas H. Frederick ... 3D integration camera assistant: Digital Domain (uncredited)
Michael Fritzsche ... cg intern (uncredited)
Bradley Gaines ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Austin Glass ... visual effects artist (uncredited)
Paolo Gnoni ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Daniel Goertz ... pipeline developer: Pixomondo (uncredited)
Delcio Gomes ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Jörn Großhans ... division visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Thierry Hamel ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Pam Hammarlund ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Paul Michael Hargrave ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Spencer Hecox ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Rens Heeren ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Andrea Hernandez ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Nick Hiatt ... matte painter (uncredited)
Sophie Hills ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Falk Hofmann ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Craig Houston ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Gábor Hoványi ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Martin Höhnle ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Ilamuruguselvan ... digital compositor (uncredited)
Florian Jackl ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
Andrea Jamiel ... render wrangler: Pixomondo (uncredited)
Eli Jarra ... visual effects supervisor (uncredited)
John Johansson ... software engineer: Digital Domain (uncredited)
Christopher Johnston ... visual effects editor: Pixomondo (uncredited)
Felix Jorge ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Soyeon Jung ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Bruce Jurgens ... additional visual effects executive producer: Legion Entertainment (uncredited)
Chelsea Kammeyer ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Vilas Kankuntla ... paint artist (uncredited)
James Kells ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Hemant Khairnar ... prep artist (uncredited)
Jinsung Kim ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Sudheesh Kk ... compositor (uncredited)
Matthias Klein ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Allie Koppel ... previsualization accountant: The Third Floor (uncredited)
Christian Korneck ... system administrator: Pixomondo (uncredited)
Denis Kravtsov ... pipeline developer: Pixomondo (uncredited)
Lon Krung ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
John Kubasco ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Melissa Lee ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
SeungJoo Lee ... compositor: Pixomondo (uncredited)
C.J. LePage ... i/o: Pixomondo (uncredited)
Jing Li ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Heng Liu ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Michael Lori ... integration artist (uncredited)
Leon Loukeris ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Stuart Love ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Jacob Lundmark ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Patrick Macdonald ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Brett Magnuson ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Uwe Majer ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Christoph Malessa ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Mitchell Marciales ... previs modeler (uncredited)
Jose Marin ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Natanya Marks ... previsualization production manager: The Third Floor (uncredited)
Roger Mathews ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Boris Mehrhof ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Tobias Moenninger ... system administrator: Pixomondo (uncredited)
Dominik Müller ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Sven Müller ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Thomas Müller ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Dheeraj Nakra ... lighting artist (uncredited)
Adrian Neub ... division it manager: Pixomondo (uncredited)
Alex Nice ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Jonas Noell ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Benjamin Nowak ... concept artist: Pixomondo (uncredited) / matte painter: Pixomondo (uncredited)
Philip Nussbaumer ... division lead compositor: Pixomondo (uncredited)
Marc Ostroff ... visual effects production accounting manager: DD (uncredited)
Brian Pace ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Manish Pachauri ... paint artist (uncredited)
Oliver Palmer ... technical developer (uncredited)
John F.K. Parenteau ... vfx executive producer: Pixomondo (uncredited)
Saku Partamies ... division visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Betsy Peters ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Tricia Pifer ... senior visual effects producer (uncredited)
Eli Rarey ... global pipeline coordinator: Pixomondo (uncredited)
Prabhamrit Raryan ... compositor (uncredited)
Ralph Reinle ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Marie Rheinschild-Jordan ... visual effects producer (uncredited)
Manuel Rico ... cg artist: Pixomondo (uncredited)
Miso Ristov ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Duncan Rochfort ... visual effects editor: Pixomondo (uncredited)
Greg Ruane ... lighting artist (uncredited)
Ari Sachter-Zeltzer ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Dhumal Sagar ... digital compositor (uncredited)
Abhinav Sah ... visual effects artist (uncredited)
Amey Sakpal ... paint artist (uncredited)
Cara Samuels ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Nathan Santell ... previsualization head of production: The Third Floor (uncredited)
Sathiyakumar ... matchmove artist (uncredited)
Casey Schatz ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Nabil Schiantarelli ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Silam Schmidt ... global talent manager: Pixomondo (uncredited)
Erik Schneider ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Deborah R. Scott ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Manesh Shafiei ... systems support: Digital Domain (uncredited)
Amjad Shaikh ... senior 3D generalist (uncredited)
Vaidehi Shinde ... matte painter (uncredited)
Jennifer Silver ... visual effects producer (uncredited)
Dane Allan Smith ... visual effects producer: 3D scanning, Gentle Giant (uncredited)
Jason Patrick Smith ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Simia Song ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Reina Sparks ... digital matte painter (uncredited)
Vivek Srivastava ... visual effects editor (uncredited)
Adrian Steel ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Suchita Suryamurty ... visual effects producer (uncredited)
Shashank Tandle ... roto artist (uncredited)
Jason Thielen ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Hardik Trivedi ... matchmove artist (uncredited)
Jason Ullrich ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Rickey Verma ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Christian Vogt ... executive producer: Pixomondo (uncredited)
Jan Volckmann ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Sören Volz ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Shivaji Waikhom ... compositor (uncredited)
Eric Walls ... previsualization artist: The Third Floor (uncredited)
Hui Sophie Wang ... pipeline intern: Pixomondo (uncredited)
Robert Ward ... visual effects (uncredited)
Henry Weickert ... pipeline developer: Pixomondo (uncredited)
Johannes Weiss ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Jon Wesström ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Tobias Wiesner ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Patrick Wolf ... head of pipeline: Pixomondo (uncredited)
Andrew Wood ... visual effects (uncredited)
David Wu ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Shanshan Xie ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Tou Yeng Xiong ... animator: Pixomondo (uncredited)
Siyun Yi ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Ben Ying ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Riccardo Zanettini ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Anton Zheltyakov ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Christoph Zollinger ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Roxanne Zuckerman ... integration artist (uncredited)

Stunts 

Kayla Adams ... stunts
Robert Alonzo ... stunt coordinator
Daniel Arrias ... stunts
Loyd Bateman ... stunts
Joey Box ... stunt co-coordinator
Jophery C. Brown ... stunts (as Jophery Brown)
Trace Cheramie ... stunts
Richard Cohee ... stunts
Chris Daniels ... stunts
Zack Duhame ... stunts (as Zachary Duhame)
Richard Epper ... stunts
Lex D. Geddings ... stunts (as Lex Geddings)
Regis Harrington ... stunts
David Hugghins ... stunt rigging coordinator
Jacob Hugghins ... stunts
Michael Hugghins ... assistant stunt rigging coordinator
Samuel Le ... stunts
Kortney Manns ... stunts
Rob Mars ... stunts
William Morts ... stunts
Kimberly Shannon Murphy ... stunts
Lin Oeding ... stunts
Meredith Richardson ... stunts
Jimmy N. Roberts ... stunts
Eric R Salas ... stunts (as Eric Salas)
Elena Sanchez ... stunts
Tim J. Smith ... stunts (as Tim Smith)
Scott Sproule ... stunts
Mallory Thompson ... stunts
Joe Williams ... stunts (as Joe Nin Williams)
Mike Wilson ... stunts
Sean Christopher ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Thorir G. Agustsson ... electric: Iceland (as Thorir Gudjon Agustsson)
Zach Alexander ... projection services: Production Resource Group
Joshua Anderson ... rigging electrician (as Josh Anderson)
Egill Antonsson ... electric: Iceland
Rocky Babcock ... libra operator
Maxwell Beard ... grip (as Max Beard)
Lucas Bielan ... a camera operator
George Billinger III ... b camera operator (as George Billinger) / steadicam operator (as George Billinger)
Nathan Borck ... digital imaging technician: second unit
Michael Brennan ... dolly grip
Sidney Brisco ... electrician
David Bullard ... chapman crane
Alex Califano ... grip: New York
Kevin Califano ... grip: New York
Will Callahan ... electrician: New York
Alex Carr ... digital imaging technician
Michael Chateauneuf ... electrician
Terrance Clay ... rigging electrician
Richmond G. Cogswell ... video assist: second unit (as Rich Cogswell)
Mark P. Coo ... grip
Michael J. Coo ... key grip (as Michael Coo)
Ian Curry ... amphibian head
Chris DeFranco ... remote head technician (as Chris Defranco)
William Dobbs ... projection services: Production Resource Group
Eric Dvorsky ... eclipse technician: aerial unit
Hjalmar Edwardsson ... electric: Iceland
Arnar Einarsson ... best boy grip: Iceland (as Arnar Marrow Einarsson)
Jay Fortune ... gaffer: New York
Brian Fosnaugh ... best boy
Philip Galler ... projection services: Production Service Group (as Phil Galler)
Hrafn Garðarsson ... electric: Iceland (as Hrafn Gardarsson)
Peter Geraghty ... first assistant a camera: second unit
Kevin Gilligan ... best boy grip: New York
Peter Graf ... aerial camera system technician
Josiah Greenup ... rigging electrician
Guðni Rúnar Gunnarsson ... electric: Iceland (as Gudni Runar Gunnarsson)
Steve Harnell ... digital imaging technician: second unit
Charles Hart ... rigging grip
Thairon Harvey ... electrician (as Thairone Harvey)
Mitchell K. Hiniker ... rigging best boy grip (as M.K. Hiniker)
David James ... still photographer
Darcy Lynne Jamison ... dimmer board operator
Milan Janicin ... second assistant c camera
Timothy Jipping ... rigging grip (as Tim Jipping)
Greg Johnson ... rf films: aerial unit
Loren Johnson ... electrician
Lee Jordan ... second assistant a camera: second unit
Gunnar Auðunn Jóhannsson ... grip: Iceland (as Gunnar Johannsson)
Valdimar Jóhannsson ... electric: Iceland (as Valdimar Johansson)
Viktor Davíð Jóhannsson ... grip: Iceland (as Viktor Johannsson)
Gary Kelso ... grip
Jón Kjartansson ... electric: Iceland
Craig Kohtala ... best boy grip
Jamie Lagerhausen ... key grip: June Lake
Xavier Luevano ... grip
Sigurdur Bahama Magnusson ... grip: Iceland (as Sigurdur Magnusson)
Geir Magnússon ... grip: Iceland (as Geir Magnusson)
Byron Marigny ... electrician
Kevin Marigny ... rigging electrician (as Kevin Marigny Jr.)
Marc Marino ... best boy rigging electric
Abraham Martinez ... second assistant b camera
Brian McClean ... best boy electric: New York
Cory McClean ... electrician: New York (as Corey McClean)
Chris McGuire ... generator operator
Dan McKee ... second assistant b camera: second unit
Victor Mendoza ... rigging electrician
Steven Miller ... hydroscope operator (as Steve Miller)
Sean Hunter Moe ... first assistant b camera (as Sean Moe)
Dan Moore ... projection services: Production Resource Group
Moses Mott ... rigging grip
Michael Nissen ... rigging grip
Craig Nix ... libra head technician
David B. Nowell ... aerial director of photography
Hallgrimur Oddsson ... grip: Iceland
Pétur Axelsson Ottesen ... grip: Iceland (as Petur Ottesen)
Billy Patsos ... key rigging grip: New York (as William Patsos)
George Patsos ... key grip: New York
Mel Perdikis ... rigging grip
Katelyn Perez ... electrician: New York
Rachel Perlis ... rigging electrician
James Pollard ... grip: New York
Bradford Ralston ... additional video assist: Iceland (as Brad Ralston)
Craig Rice ... hydrocrane operator
John S. Robertson ... key rigging grip
Brian Rosso ... dolly grip
C.J. Roy ... digital imaging technician: aerial unit (as Casey James Roy)
Louis Sabat ... grip: New York
Isaac Sandoval ... rigging grip
Tony Sansovich ... rigging electrician (as Antonio Sansovich)
Mark Santoni ... first assistant b camera: second unit
Paul Santoni ... first assistant b camera: second unit
Dan Schroer ... second assistant a camera
David Sireika Jr. ... rigging grip
Mark Spath ... first assistant c camera
Jonas Steadman ... first assistant a camera
Ingvar Stefánsson ... best boy electric: Iceland (as Ingvar Stefansson)
Chris Strong ... gaffer
Cody Strong ... electrician
Brandon Swain ... rigging electrician
Atli Thor ... grip: Iceland (as Atli Thorgeirsson)
Sigurgeir Thordarsson ... best boy rigging grip: Iceland (as Sigurgeir Thordarson)
Wayne Tidwell ... video assist
Jeffery J. Tufano ... camera operator: second unit (as Jeff Tufano)
Tony Varuola ... rigging gaffer (as Anthony Varuola)
Stephen Vicari ... additional second assistant camera
Garry Waller ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Benton Ward ... rf films technician: aerial unit
Jerry Wheat ... electrician
Earl Woods ... best boy rigging electric (as Earl Woods Jr.)
Mike Yurich ... grip: New York
Jeff Anderson ... additional electrician (uncredited)
Troy Anderson ... additional set electrician (uncredited)
Jason Apperson ... lighting technician (uncredited)
Luis Ascanio ... video playback assistant: Iceland (uncredited)
Kareem Audain ... grip (uncredited) / rigging grip (uncredited)
Robert M. Barr ... additional second assistant camera (uncredited)
Keith Batchelor ... set lighting technician (uncredited)
Adam Beard ... grip (uncredited)
Tim Bird ... additional video assist: second unit (uncredited)
Guy Broussard ... rigging electrician (uncredited)
Kyle Buff ... rigging grip (uncredited)
Gary Cadow ... rigging grip (uncredited)
Natalie Carr ... camera production assistant (uncredited)
Dorian A. Celestain ... grip (uncredited)
Charles Cooper ... rigging grip (uncredited)
Rene Crusto ... rigging electrian (uncredited)
Joe Datri ... 73' hydrascope technician (uncredited)
Danny Durr ... lighting technician (uncredited)
Remi Epron ... aerial pilot & technician (uncredited)
Sean P. Fickert ... rigging best boy grip (uncredited)
Raphael Freud ... rigging electrician (uncredited)
Daniel Greenup ... electrician (uncredited)
Stan Hoyt ... electrician (uncredited) / lamp operator (uncredited) / lighting technician (uncredited) / lighting (uncredited)
Paul Kobetz ... grip (uncredited)
Ken Longballa ... fixtures (uncredited)
Raul J. Marin ... rigging grip (uncredited)
Mason McGuire ... rigging electrician (uncredited)
Trenton McRae ... lighting technician (uncredited)
Josh Oliver ... rigging electrician (uncredited)
Robert Petrin ... edge arm operator (uncredited)
Rell Putt ... rigging grip (uncredited)
Brian Quebedeaux ... grip (uncredited)
Ryan Rayner ... second assistant camera: "a" camera (uncredited)
Jason Selsor ... rigging grip (uncredited)
John Skotchdopole ... camera operator: "c" camera (uncredited)
Andre Sobczak ... dolly grip (uncredited)
Michael Stumpf ... additional camera operator: "b" camera (uncredited) / additional steadicam operator (uncredited)
Jonathan Terpstra ... rigging electrician (uncredited)
Steven Lee Tyler ... rigging electrician (uncredited)
Darren Ursin ... rigging grip (uncredited)
Dioni Vasquez ... lighting technician (uncredited)
Jared Wilcox ... grip (uncredited)
Henry Williams ... supertechno operator (uncredited)
Thomas Wilski ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Bree Adams ... casting assistant: June Lake
Judith Bouley ... additional casting
Brittany Gischner ... casting associate: New York
Hank Langlois ... extras casting
Katie Silverman ... casting assistant
Joanna Vasco ... casting associate: New York
David M. Waldron ... extras casting: New York
Jennifer Collins ... extras casting assistant (uncredited)
Renee Henry ... casting assistant (uncredited)
Brittainy Roberts ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Birgir Mar Arnorsson ... costume production assistant: Iceland
Dan Bronson ... costume supervisor
Suzanne M.B. Chambliss ... key costumer
Keith Christensen ... costume concept artist
Nancy Collini ... costumer: lead survivor
Christian Cordella ... costume illustrator
Tom Cummins ... set costumer
Alexandra Eagle ... set costumer
Diana Edgmon ... costumer: survivor (as Diana Edgemon)
Jose Fernandez ... costume designer: military scav
Ariel Gold ... key costumer
Ira M. Hammons-Glass ... key costumer
Lori Harris ... key set costumer (as Lori D. Harris)
Dawn Huertas Arevalo ... set costumer
Mary Jo McGrath ... costume supervisor: New York (as MJ McGrath)
Jake McKinnon ... costume technician: scav
Thomas Stokes ... costume supervisor: New York
Nancy Thompson ... costumer: Tom Cruise
Lisa Tomczeszyn ... assistant costume designer
Cathie Valdovino ... costumer: Morgan Freeman
Sandra Algood ... set costumer (uncredited)
Rebecca G. Autin ... seamstress (uncredited)
Lisa Bojarski ... costumer (uncredited)
Jim Charmatz ... specialty costumes: Digital Sculptor (uncredited)
Rhonda Earick ... ager/dyer (uncredited)
Annette Farnsworth ... set costumer (uncredited)
Benj Gibicsar ... costumer (uncredited)
Katy Johnson ... ager/dyer (uncredited)
Molly Kamrath ... specialty costumer (uncredited)
Vanessa Lacy ... set costumer (uncredited)
Frank Langley ... specialty costume fabricator (uncredited)
Don Lanning ... specialty costumes: sculptor (uncredited)
Jessica R. Lawson ... seamstress (uncredited)
Nicole Leitner ... costumer (uncredited)
Jessica Mauricio ... stitcher (uncredited)
Tim McKelvey ... costume assistant (uncredited)
Terri Middleton ... costumer (uncredited)
Chris Newlander ... costumer (uncredited)
Lexi Price ... costumer (uncredited)
Anthony Rivera Jr. ... costumer (uncredited)
John H. Smith ... set costumer (uncredited)
Michelle Toledo ... costume shopper (uncredited)

Editorial Department 

Toby Francis-Bruce ... second assistant editor
Nancy Fuller ... digital intermediate producer
Chris Giuffrida ... dailies data manager
Eric Haase ... colorist: dailies (as Erik Haase)
Dave Labich ... post-production assistant
Jennifer Mangan ... first assistant editor (as Jennifer Spenelli)
Trevin Matcek ... previs editor: Third Floor
Mike Sowa ... digital intermediate colorist
Mindy Weissman ... post-production coordinator
Valance Eisleben ... digital data conformist (uncredited)
Tom Forletta ... colorist: final video (uncredited)

Music Department 

David Channing ... scoring editor
Vincent Cirilli ... music recordist
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy Decrescent)
Josh Humphrey ... analog synthesizer programmer
Sean Hurley ... featured musician
Joel Iwataki ... music recording engineer
Michael Lang ... featured musician (as Mike Lang)
Miguel Lara ... music mix assistant
Bryan Lawson ... music editor
Jason Lazarus ... assistant to composer
Loïc Maurin ... featured musician
Peter Nelson ... music mix assistant
Satoshi Mark Noguchi ... music scoring mixer (as Satoshi Noguchi)
Ilan Rubin ... featured musician
Andrew Synowiec ... featured musician
Joseph Trapanese ... conductor / orchestrator
Booker White ... music preparation
Toshi Yanagi ... featured musician
Sam Zeines ... additional music editor
Gina Zimmitti ... music contractor
Karen Harper ... off-camera singer (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Aaron Meyer ... music preparation (uncredited)
Jasper Randall ... choir contractor (uncredited)

Transportation Department 

Sigurdur Asgeirsson ... helicopter pilot: Iceland
Jon Kjartan Bjornsson ... helicopter pilot: Iceland (as Jon Bjornsson)
Ken Farnell ... transportation co-captain (as Kenny Farnell)
Keith D. Fisher ... transportation captain (as Keith Fisher)
Sigtryggur Kristofersson ... helicopter pilot: Iceland
Ross Lindstrom ... transportation assistant
Steve Mann ... transportation captain: June Lake
David Paris ... aerial pilot
Willie D. Partin ... transportation local captain (as Willie David Partin)
Timothy Paustian ... transportation captain: New York (as Tim Paustian)
Tom Rebber ... transportation co-captain: Iceland (as Thomas Rebber)
Thomas Reilly ... transportation co-captain: New York (as Tom Reilly)
Aaron Skalka ... transportation coordinator
Snorri G. Steingrímsson ... helicopter pilot: Iceland (as Snorri Steingrimsson)
Veigar Thor Sturluson ... transportation captain: Iceland
Jay Thompson ... transportation co-captain
Doug Weaver ... transportation: Tom Cruise
Harpa Elísa Þórsdóttir ... transportation coordinator: Iceland (as Harpa Thorsdottir)
David Adkison ... driver (uncredited)
Mark Bascle ... personal driver: Mr. Cruise (uncredited)
Emmitte Bergeron ... driver (uncredited)
Travis Carter ... driver (uncredited)
James Cedotal ... driver (uncredited)
Gregory J. Cimino ... driver: honeywagon (uncredited)
Raymond Dunn ... driver (uncredited)
Monica W. Fuller ... driver (uncredited)
Robert Gaskill ... personal driver: Mr. Freeman (uncredited)
Tome Hoke ... driver (uncredited)
Beau Holden ... personal driver: Mr. Kosinski (uncredited)
Charles Lanoue ... driver (uncredited)
Bill Lopez-Arjona ... driver (uncredited)
Reggie Louque ... driver (uncredited)
John Lybrand ... driver: cast (uncredited)
Richard C. Ryan ... generator operator/driver (uncredited)
Erik Von Hof ... transportation (uncredited)

Other crew 

Shaden Abboushi ... assistant: Barry Levine
James Adames ... location assistant: New York
David Allsberry ... animal trainer: Iceland
Betsy Alton ... production coordinator: New York
Michael Alvarado ... production assistant
Kirsten Anderson ... assistant location accountant: Iceland
John Arbuckle ... assistant marine coordinator: June Lake
Giuseppe Ardizzone ... production assistant: New York
Richardour Thor Asgeirsson ... medic/mountain safety: Iceland
Gabriel Bachmann ... production assistant: Iceland
Kelley Baker ... first assistant accountant: June Lake
Drew Barnett-Hamilton ... production secretary
Roy Barrios ... medic (as Roy Barrios III)
Sean Becker ... second assistant accountant
Helga K. Bjarnason ... assistant production coordinator: Iceland
Birna Bjorgvinsdottir ... assistant production coordinator: Iceland (as Birna Bjorgvinsdotti)
Iounn Arna Björgvinsdóttir ... assistant accountant: Iceland
Elsa Maria Blondal ... assistant: Olga Kurylenko, Iceland
Stella Bogadóttir ... assistant accountant: Iceland
Aaron Booth ... production assistant: second unit
Bill Bouvier ... second assistant accountant
Kara Bowman ... medic
Rebecca Boyle ... script supervisor (as Becky Boyle)
Christopher Britton ... production assistant: New York (as Chris Britton)
Trisha Burton ... script supervisor: second unit
Dijana Camaj ... key second assistant accountant (as Dijana Camaj Suarez)
Lauren Camp ... medic
Cass Capazorio ... assistant: Tom Cruise
Nicholas Carranza ... key second assistant accountant (as Nick Carranza)
Brandon Carroll ... epk producer
Marlo Carroll ... production assistant: New York
Michael Castello ... medic
Elizabeth Chance ... production assistant
Alessandro Chimento ... set production assistant
Michael Chochol ... set production assistant
Jennifer Cobb ... first assistant accountant
Benton Collinsworth ... production assistant: second unit (as Ben Collinsworth)
Ana Cuadra ... location scout: New York
Michelle D'Antonio ... production assistant
Josh Deceuster ... second assistant construction accountant
Jim DeMarco ... location accountant (as Jim Demarco)
Chelsea DeScenna ... production assistant (as Chelsea Descenna)
Andri Egilsson ... set production assistant: Iceland
Birna Paulina Einarsdottir ... production coordinator: Iceland (as Birna Paulina Einarsdóttir)
Fjola Einarsdottir ... assistant accountant: Iceland
Sara Ellingen ... second assistant accountant
Penelope Essoyan ... assistant: Joseph Kosinski
Missy Eustermann ... post production accountant
Arnar Mar Eyfelis ... production assistant: Iceland
Josh R. Field ... second assistant accountant: New York (as Josh Field)
Helgi Finnbogason ... medic/mountain safety: Iceland
Scott G. Fitzgerald ... production assistant: New York (as Scott Fitzgerald)
Brendan Flaherty ... set production assistant
Leilah Franklin ... set production assistant
Joe Fredo ... stand-in
Markus Fry ... set production assistant: Iceland
Michael A. Galasso ... production coordinator
Nicholas A. Galasso ... production assistant
Jon Hinrik Gardarsson ... facilities manager: Iceland
Hannah Getts ... location assistant: June Lake
Joey Giovingo ... medic
Wendy Goldfisher ... first assistant accountant
Michael Goosen ... financial controller
Amanda Greenblatt ... assistant: Peter Chernin
Gudmundur Gudjonsson ... medic/mountain safety: Iceland
Vernhard Gudnason ... medic/mountain safety: Iceland
Ken Haber ... location manager: June Lake
David Halagarda ... assistant production coordinator: June Lake
Hafsteinn Halldorsson ... motorcycle technician: Iceland
Ugla Hauksdóttir ... production assistant: Iceland (as Ugla Hauksdottir)
Katrina Himmelberger ... assistant: Olga Kurylenko
Billy Hines ... production assistant
Cleland Hoff ... location assistant: June Lake
Ryan Robert Howard ... production assistant: New York
Asta Dóra Ingadó ... animal trainer: Iceland
Fridrik Ingvar Ingimundarson ... production assistant: Iceland
Fahad Falur Jabali ... assistant location manager: Iceland (as Fahad Jabali)
Curt Jackson ... production assistant
David Jennis ... key set production assistant
Anita Isey Jonsdottir ... assistant accountant: Iceland
Finnur Jónasson ... set production assistant: Iceland (as Finnur Jonasson)
Leah Kaina ... production assistant
Jay Kidd ... production assistant: New York
Ashlee Kilchrist ... set production assistant
Johannes Andri Kjartansson ... medic/mountain safety: Iceland
Thor Kjartansson ... location manager: Iceland
Rich Koski ... production assistant: New York
Brett Lambie ... production assistant: New York
Sharon Landry ... off-screen line reader
Lisa Magee ... production assistant
John Ingi Matta ... production assistant: Iceland
Arnar Matthíasson ... production assistant: Iceland (as Arnar Matthiasson)
William Maursky ... assistant location manager (as Bill Maursky)
Doug McQuarrie ... military technical advisor
Michael John Meehan ... supervising location manager
Ray Meibaum ... production assistant
Nick Mestrundrea ... key craft services (as Nick Mestrandrea)
Heinrich Meyer ... assistant: Dave Morrison
Ryan Needham ... production assistant
Taylor Newman ... set production assistant
ThuyVi Nguyen ... accounting clerk (as Thuyvi Nguyen)
Tien Nguyen ... production assistant: June Lake
Jamie Normand ... stand-in (as Jamie Normand-Latrache)
Colin O'Brien ... production assistant: New York
Matthew H. O'Connor ... marine coordinator: June Lake (as Matt O'Connor)
Reynir Oskarsson ... set production assistant: Iceland
Ninna Palma ... production assistant: Iceland (as Ninna Run Palmadottir)
David Paris ... aerial coordinator
Stacy Parker ... travel coordinator
Willard Pennington ... production assistant
Quentin Pierre ... assistant: Morgan Freeman
Lauri Pitkus ... location manager: New York
Capri Pizani ... production assistant: second unit
Jessica Posada ... production assistant
Matthew F. Preston ... assistant production coordinator: New York
Drew Puchalski ... assets liaison
Yvonne Ramond ... construction accountant
Claire Raskind ... unit publicist (as Claire S. Raskind)
Ryan Redmond ... production assistant
Jeff Rodgers ... construction medic: June Lake
Renee Russo ... post production sound accountant (as Renée Russo)
Rebecca J. Sadowsky ... assistant: Dylan Clark
Josh Samataro ... assistant location manager: New York
Michael Sasso ... assistant: Andrea Riseborough
Rick Searfoss ... space shuttle technical advisor (as Astronaut Rick Searfoss)
Karl Sigurdarson ... assistant production coordinator: Iceland
Arnor Sigurdsson ... security wrangler: Iceland
Wayne T. Silva ... additional payroll accountant (as Wayne Silva)
Miranda Sink ... set production assistant
Anna Stachow ... set production assistant
Sam Stage ... stand-in
Rósa Stefánsdóttir ... production accountant: Iceland (as Rosa Stefansdottir)
Sandra Steindorsdottir ... production assistant: Iceland
Inga Björk Sólnes ... assistant production coordinator: Iceland (as Inga Bjork Solnes)
Juliana Terpstra ... stand-in (as Julie Terpstra)
Tiffany Tiesiera ... production coordinator: Iceland
Krista Ann Toups ... production assistant
Michael P. Twombly ... assistant production coordinator
David Umamoto ... payroll clerk
Stan Umamoto ... payroll accountant
Ashley Van Buren ... production assistant: New York
Linda Vilhjálmsdóttir ... assistant production coordinator: Iceland (as Linda Vilhjalmsdottir)
Jonathan Michael Wade ... production assistant: second unit (as John Wade)
Dawson Warner ... location coordinator
Stephen Daniel Wayne ... set production assistant
Mindy Weissman ... assistant: Duncan Henderson
Eliza Wexelman ... production assistant: New York
Alexander B. Williams ... craft service
Keegan Zall ... craft service
Jason Zorigian ... production coordinator: Iceland
John Ansotegui ... location scout (uncredited)
Ross Baringer ... production assistant (uncredited)
Liz Barker ... set production assistant (uncredited)
Beau Bebeau ... production assistant (uncredited)
Lori Berlanga ... production coordinator: Los Angeles (uncredited)
Cristina Burke ... additional set production assistant (uncredited)
David E. Burke ... security (uncredited)
Juan Diaz Jr. ... production assistant (uncredited)
Valance Eisleben ... digital data conform (uncredited)
Kasey Emas ... assistant to cast (uncredited)
Erin Foster ... assistant to cast (uncredited)
Charlie French ... locations (uncredited)
Zoila Gomez ... production coordinator: prep (uncredited)
Vanessa Hickey ... production assistant (uncredited)
Rachel Jacob ... production assistant (uncredited)
Nikhil Jassawalla ... consultant (uncredited)
Finnur Karlsson ... location assistant (uncredited)
Joe Kirkpatrick ... production assistant (uncredited)
Michael Larson ... production assistant (uncredited)
Ryan Chase Lee ... location assistant (uncredited)
Michael Lewis ... production controller (uncredited)
Adam Lubanski ... interactive graphics designer (uncredited)
Bonnie Marquette ... location scout (uncredited)
Peter McGrew ... production assistant (uncredited)
Jack Montague ... production assistant (uncredited)
Ankit Patel ... preliminary scout: Chattanooga (uncredited)
Calvin Reddy ... location assistant (uncredited)
Mario Romain ... security consultant (uncredited)
CarloVito Santangelo ... additional production assistant: New York (uncredited)
Joe Statham ... production assistant (uncredited)
Desiree Stevenson ... production assistant (uncredited)
Anna Lind Sævarsdóttir ... facilities technician: Iceland (uncredited)
Ren Tucker ... production assistant: Mr. Cruise (uncredited)
Larry Zanoff ... second armorer (uncredited)
Jerome Zelle ... assistant craft service (uncredited)

Thanks 

Alicia Vennos ... special thanks: The Mono County Tourism and Film Commission
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page