Edit
Tower Prep (TV Series 2010– ) Poster

(2010– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Thomas J. Wright ... (3 episodes, 2010)
Peter DeLuise ... (2 episodes, 2010)
Mike Rohl ... (2 episodes, 2010)
Dwight H. Little ... (1 episode, 2010)
Terry McDonough ... (1 episode, 2010)
Michael Robison ... (1 episode, 2010)
Brenton Spencer ... (1 episode, 2010)
James Wong ... (1 episode, 2010)

Series Writing Credits  

Paul Dini ... (creator) (11 episodes, 2010)
Darin Morgan ... (2 episodes, 2010)
Glen Morgan ... (2 episodes, 2010)
Riley Stearns ... (2 episodes, 2010)
Aury Wallington ... (2 episodes, 2010)

Series Cast  

...
 Ian Archer (13 episodes, 2010)
...
 Gabe Forrest (13 episodes, 2010)
...
 Candace 'CJ' Ward / ... (13 episodes, 2010)
...
 Suki Sato (13 episodes, 2010)
...
 Headmaster (11 episodes, 2010)
...
 Coach (7 episodes, 2010)
Izaak Smith ...
 Cal Rice (6 episodes, 2010)
...
 Security Monitor (6 episodes, 2010)
...
 Ray / ... (6 episodes, 2010)
...
 Fenton Capwell (4 episodes, 2010)
...
 Whisper 119 (3 episodes, 2010)
...
 Nurse (3 episodes, 2010)
...
 Emily Wright (2 episodes, 2010)
...
 Emerson Poencet (2 episodes, 2010)
...
 Connor Owens (2 episodes, 2010)
Dean Friss ...
 Tunnel Man (2 episodes, 2010)
...
 Jeremy / ... (2 episodes, 2010)
Max Train ...
 Monitor #1 (2 episodes, 2010)
...
 Redfang (2 episodes, 2010)
...
 Don Fincher (2 episodes, 2010)
Ryan Bell ...
 Flash McNulty (1 episode, 2010)
Kris Carter ...
 Hubert Kovalev (1 episode, 2010)
...
 Dr. Literature (1 episode, 2010)
...
 Coach History (1 episode, 2010)
Kirk Johnson ...
 Russell (1 episode, 2010)
...
 Mascot (1 episode, 2010)
...
 Dan Maxwell (1 episode, 2010)
...
 Penny (1 episode, 2010)
Timothy Gledhill ...
 Monitor (1 episode, 2010)
...
 Tawny Dvorcheck (1 episode, 2010)
...
 Siren #1 (1 episode, 2010)
...
 Siren #2 (1 episode, 2010)
Scott Sawchuk ...
 Rook #3 (1 episode, 2010)
Albert Agyeman ...
 Rook #2 (1 episode, 2010)
...
 Psychology Professor (1 episode, 2010)
Dorla Bell ...
 Clara Turner (1 episode, 2010)
...
 Assistant (1 episode, 2010)
...
 Science (1 episode, 2010)
...
 Noelle (1 episode, 2010)
Nicholas Carey ...
 Dex (1 episode, 2010)
...
 Young Cornelius (1 episode, 2010)
...
 Coach Debate (1 episode, 2010)
Jesse Clements-Currier ...
 Andrew (1 episode, 2010)
...
 Lisa (1 episode, 2010)
...
 Physics (1 episode, 2010)
Grayson Gabriel ...
 Donald Utley (1 episode, 2010)
...
 Lydia Archer (1 episode, 2010)
...
 Art (1 episode, 2010)
...
 Howard Gilmore (1 episode, 2010)
...
 Mr. Sato (1 episode, 2010)
...
 Female monitor (1 episode, 2010)
...
 Public School Teacher (1 episode, 2010)
...
 Michael Archer (1 episode, 2010)
...
 Math (1 episode, 2010)
...
 Conrad (1 episode, 2010)
...
 Zack Blonsky (1 episode, 2010)
...
 West Hall Monitor #1 (1 episode, 2010)
Yusuf Njie ...
 Monitor (1 episode, 2010)
...
 Lazlo (1 episode, 2010)
Edwards 'Joshua Phillip ...
 Himself (1 episode, 2010)
...
 Ross (1 episode, 2010)
...
 West Hall Monitor #2 (1 episode, 2010)
...
 Rook (1 episode, 2010)
...
 Jenny Peasly (1 episode, 2010)
Josh Ssettuba ...
 Underclassman (1 episode, 2010)
Emma Sutton ...
 Amber (1 episode, 2010)
...
 Guide (1 episode, 2010)
...
 Monitor (1 episode, 2010)
Daesha Danielle Usman ...
 Chelsea Sloan (1 episode, 2010)
Miles Chalmers ...
 Winslow (2010) (unknown episodes)
Jesse Haddock ...
 Kyle Sykes (unknown episodes)
Phyllis Ho ...
 Girl Monitor (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Cornelius Tower (uncredited) (1 episode, 2010)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Peter Lhotka ... producer (13 episodes, 2010)
Paul Dini ... executive producer (11 episodes, 2010)
Bill O'Dowd ... executive producer (11 episodes, 2010)
Darin Morgan ... supervising producer (10 episodes, 2010)
Glen Morgan ... executive producer (10 episodes, 2010)
Brian A. Miller ... executive producer: Cartoon Network Studios (6 episodes, 2010)
Rob Sorcher ... executive producer: Cartoon Network (6 episodes, 2010)
Rob Swartz ... executive producer: Cartoon Network (6 episodes, 2010)
Karen Mayeda Vranek ... co-producer (6 episodes, 2010)
Tramm Wigzell ... executive producer: Cartoon Network (6 episodes, 2010)
Mark Costa ... executive producer: Cartoon Network Studios (5 episodes, 2010)
Jeff Eckerle ... consulting producer (3 episodes, 2010)
Marilyn Osborn ... consulting producer (3 episodes, 2010)

Series Music by 

Kristopher Carter ... (13 episodes, 2010)
Michael McCuistion ... (13 episodes, 2010)
Lolita Ritmanis ... (13 episodes, 2010)

Series Cinematography by 

Philip Linzey ... (11 episodes, 2010)

Series Film Editing by 

Scott Richter ... (5 episodes, 2010)
Geoffrey O'Brien ... (4 episodes, 2010)
James Coblentz ... (3 episodes, 2010)

Series Casting By 

Stuart Aikins ... (2 episodes, 2010)
Sean Cossey ... (2 episodes, 2010)

Series Production Design by 

Mark S. Freeborn ... (10 episodes, 2010)
Matthew Budgeon ... (1 episode, 2010)

Series Art Direction by 

Cheryl Marion ... (6 episodes, 2010)
Doris Deutschmann ... (unknown episodes)

Series Set Decoration by 

Rose Marie McSherry ... (2 episodes, 2010)
Victoria Söderholm ... (unknown episodes)

Series Costume Design by 

Kate Main ... (6 episodes, 2010)

Series Makeup Department 

Jenny Amberson ... assistant hair stylist (12 episodes, 2010)
Bill Terezakis ... Gnome helmet builds (9 episodes, 2010)
Shelagh McIvor ... gnome helmet fabrication (3 episodes, 2010)
Michael Nickiforek ... Gnome helmet fabrication (3 episodes, 2010)
Paul Edwards ... hair stylist (2 episodes, 2010)
Lisa Strong ... makeup artist (2 episodes, 2010)
Krista Seller ... makeup artist (uncredited) (13 episodes, 2010)

Series Production Management 

Jim O'Grady ... production manager (13 episodes, 2010)
Mark Costa ... executive in charge of production (6 episodes, 2010)
Charisma J. Sieras ... post-production supervisor (2 episodes, 2010)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Sarah Patricia Hansen ... trainee assistant director (11 episodes, 2010)
David McLennan ... first assistant director (6 episodes, 2010)
Alex Burnett ... third assistant director (5 episodes, 2010)
Michele E. Dutka ... second assistant director (2 episodes, 2010)
Bryant Marshall ... third assistant director (2 episodes, 2010)
Scott Kukurudz ... trainee assistant director (1 episode, 2010)
Emely Martin ... additional trainee assistant director (1 episode, 2010)

Series Art Department 

Perry Battista ... set dresser (13 episodes, 2010)
Graeme Morgan ... set dresser (13 episodes, 2010)
Maurice Woodworth ... on-set dresser (13 episodes, 2010)
Sonia Zimmerman ... props (13 episodes, 2010)
Tony Beck ... lead dresser (12 episodes, 2010)
Nevin Swain ... property master (12 episodes, 2010)
Lynn Chaulk ... scenic artist (11 episodes, 2010)
Lynn Snedden ... Art Department Coordinator (11 episodes, 2010)
Peter Bodnarus ... set designer (2 episodes, 2010)
Peter Grace ... construction coordinator (2 episodes, 2010)
Dylan Dowd ... head greens person (1 episode, 2010)
Terry Gonsalves ... on-set dresser (1 episode, 2010)
Denise Nadredre ... set dec buyer (1 episode, 2010)
Trevor Oleksy ... head greensperson (1 episode, 2010)
Matthew Power ... leadman (1 episode, 2010)
Steve Reintjes ... scenic artist (1 episode, 2010)
Mike Sorochuk ... construction foreman (1 episode, 2010)
Lynn Werner ... assistant set decorator (1 episode, 2010)
Valentine Pavuls ... property master (unknown episodes)
Megan Poss ... set designer (unknown episodes)
Laura Schneider ... assistant property master (unknown episodes)

Series Sound Department 

Joe Earle ... re-recording mixer (13 episodes, 2010)
Jeremy Balko ... adr mixer (11 episodes, 2010)
Matt Dawson ... adr mixer (11 episodes, 2010)
Vicki Lemar ... sound recordist (11 episodes, 2010)
Jordan Lezama ... assistant sound editor (11 episodes, 2010)
Juniper Watters ... sound assistant (9 episodes, 2010)
Doug Andham ... re-recording mixer (8 episodes, 2010)
Christian Buenaventura ... dialogue editor (2 episodes, 2010)
Fred Judkins ... supervising sound editor (2 episodes, 2010)
Daryl Powell ... production sound mixer (2 episodes, 2010)
Darryl Marko ... sound assistant (1 episode, 2010)
Gary Megregian ... supervising sound editor (unknown episodes)
Judah Getz ... adr mixer (uncredited) (5 episodes, 2010)
Jason Krane ... dialogue editor (uncredited) (2 episodes, 2010)

Series Special Effects by 

Dan Keeler ... special effects coordinator (2 episodes, 2010)

Series Visual Effects by 

Adam Stern ... visual effects supervisor (11 episodes, 2010)
Milton Muller ... digital compositor (8 episodes, 2010)
Nadine Blackler ... digital compositor (5 episodes, 2010)
Richard Patterson ... cg supervisor (5 episodes, 2010)
Brent Veal ... digital compositor (5 episodes, 2010)
Sean Gilhooly ... visual effects coordinator (2 episodes, 2010)
Danny Ho ... computer graphics designer (2 episodes, 2010)
Stanislav Enilenis ... visual effects artist (1 episode, 2010)
Elaine Fung ... visual effects artist (1 episode, 2010)
Anthony Ocampo ... cg artist (1 episode, 2010)
Jess Brown ... visual effects artist (unknown episodes)
Scott Ramsey ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Chris Roff ... visual effects supervisor (unknown episodes)

Series Stunts 

Ed Anders ... stunt coordinator (13 episodes, 2010)
Curt Bonn ... stunt rigging coordinator (13 episodes, 2010)
Dan Rizzuto ... stunt performer / stunt coordinator (3 episodes, 2010)
Rhys Williams ... stunt actor / stunt performer (3 episodes, 2010)
Will Erichson ... stunt double: Drew Van Acker / stunt performer (2 episodes, 2010)
Curtis Braconnier ... stunt double (1 episode, 2010)
Kory Grim ... stunt rigger / stunts (1 episode, 2010)
Rochelle Okoye ... stunt performer (1 episode, 2010)
Scott Sawchuk ... stunts (1 episode, 2010)
Kye Walstrom ... stunt performer (1 episode, 2010)
Andrew Chin ... stunts (unknown episodes)
Mike Desabrais ... stunts (unknown episodes)
Rob Hayter ... stunt double: Drew Van Acker (unknown episodes)
Sabine Varnes ... stunt double: Elise Gatien (uncredited) (2 episodes, 2010)
Mike Birkwieser ... stunts (uncredited) (1 episode, 2010)

Series Camera and Electrical Department 

Geoffrey James Dixon ... rigging electrician / rigging electric (11 episodes, 2010)
Dean Friss ... a-camera first assistant (11 episodes, 2010)
Matt Greenhough ... dolly grip (11 episodes, 2010)
Christopher Charles Kempinski ... lighting technician / second unit: gaffer (11 episodes, 2010)
David Yeung ... second assistant camera: "a" camera (11 episodes, 2010)
Darren Gregory ... best boy grip (10 episodes, 2010)
Wolfgang Suk ... rigging gaffer (10 episodes, 2010)
Hugh Meikle ... generator operator (8 episodes, 2010)
Dylan Paul ... balloon light technician (4 episodes, 2010)
Ted Smith ... first assistant: second unit (3 episodes, 2010)
John Adams ... gaffer (2 episodes, 2010)
Dan Henshaw ... "b" camera operator (2 episodes, 2010)
Randy Stamhuis ... key grip (2 episodes, 2010)
Michael Wrinch ... "a" camera operator (2 episodes, 2010)
Curt Griebel ... key rigging grip (1 episode, 2010)
Russell Hawkes ... dolly grip first unit (1 episode, 2010)
Emmanuelle Rousseau ... second assistant camera (unknown episodes)
Shai Vera ... leadman grip (unknown episodes)
Jason Tidsbury ... light balloon technician (uncredited) (2 episodes, 2010)

Series Casting Department 

J.J. Ogilvy ... casting assistant (11 episodes, 2010)
Kit Hayward ... extras casting (2 episodes, 2010)
Robert J. Ulrich ... original casting: USA (2 episodes, 2010)
Amy Nygaard ... casting assistant (1 episode, 2010)
Laura Obenaus ... casting assistant (1 episode, 2010)

Series Costume and Wardrobe Department 

Kai Siperko ... set costumer (12 episodes, 2010)
Patti Bishop ... assistant costume designer (1 episode, 2010)

Series Editorial Department 

Chris Nguyen-Gia ... post-production coordinator (13 episodes, 2010)
Lee Haugen ... assistant editor (12 episodes, 2010)
Wayne Hampton ... colorist (11 episodes, 2010)
Ryan Malanaphy ... assistant editor (11 episodes, 2010)
Charisma J. Sieras ... post-production supervisor (6 episodes, 2010)
Geoffrey O'Brien ... associate editor (1 episode, 2010)

Series Location Management 

Gregory Astop ... location manager (12 episodes, 2010)
Karen Lo ... assistant location manager (6 episodes, 2010)
Chris Wilson ... assistant location manager (3 episodes, 2010)
Jessica Feskun ... trainee assistant location manager (1 episode, 2010)
Sheri Mayervich ... location manager (1 episode, 2010)
Bob McQuarrie ... assistant location manager (1 episode, 2010)

Series Music Department 

Mark Mattson ... music editor / music mixer (13 episodes, 2010)
Mako Sujishi ... music mixer (13 episodes, 2010)
Linda Cohen ... music supervisor (2 episodes, 2010)

Series Transportation Department 

Eric Rose ... transportation co-captain (11 episodes, 2010)
Dave Liboiron ... transportation coordinator (2 episodes, 2010)
Dale Miller ... transportation co-captain (1 episode, 2010)
Larry Tardif ... transportation captain (unknown episodes)

Series Other crew 

Brett Nielsen ... assistant production coordinator (13 episodes, 2010)
Karen Nielsen ... script coordinator / assistant to producers / assistant to producer (13 episodes, 2010)
Riley Stearns ... staff writer (13 episodes, 2010)
Andy Sweat ... script coordinator (13 episodes, 2010)
Paige Boudreaux ... production coordinator: Cartoon Network Studios (12 episodes, 2010)
Chris Bradford ... security captain (11 episodes, 2010)
Claude Forest ... insurance broker (11 episodes, 2010)
Krista Johnston ... clearances (11 episodes, 2010)
Kelly McKeigan ... key production assistant / production assistant (11 episodes, 2010)
Dennis Rawe ... payroll accountant (11 episodes, 2010)
Tyler Shelton ... office production assistant (11 episodes, 2010)
Danny Ho ... playback supervisor (8 episodes, 2010)
Chad Bretschneider ... key production assistant (6 episodes, 2010)
Gregg Goldin ... current series executive (4 episodes, 2010)
Scott Kukurudz ... production assistant (4 episodes, 2010)
James Fantin ... first assistant coordinator (2 episodes, 2010)
Corey Jones ... script supervisor (2 episodes, 2010)
Rhonda Legge ... production coordinator (2 episodes, 2010)
Aury Wallington ... staff writer (2 episodes, 2010)
Beverly Wiens ... production accountant (2 episodes, 2010)
Mark Gibbard ... production assistant (1 episode, 2010)
Tamara Harland ... production assistant (1 episode, 2010)
David Konkin ... production assistant (1 episode, 2010)
Susan Lambie ... script supervisor (1 episode, 2010)
Julian Marles ... production assistant (1 episode, 2010)
Vivien Pfeffer ... production assistant (1 episode, 2010)
Tony Alcantar ... dialect coach: pre-production (unknown episodes)
Deborah Loven ... assistant accountant (unknown episodes)
Brynn Kinnee ... background coordinator (uncredited) (1 episode, 2010)
Louie Schultz ... additional music composed by (uncredited) (1 episode, 2010)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page