IMDb > Attack the Block (2011)
Attack the Block
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Attack the Block (2011) More at IMDbPro »

Photos (See all 38 | slideshow) Videos (see all 18)
Attack the Block -- A teen gang in South London defend their block from an alien invasion.
Attack the Block -- A teen gang looks to protect their housing estate from an alien invasion.
Attack the Block -- A clip from the movie Attack the Block
Attack the Block -- A look at the character Jerome from Attack the Block
Attack the Block -- Interview: "Nick Frost On Working With The Cast"

Overview

User Rating:
6.6/10   68,708 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 62% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer:
Joe Cornish (written by)
Contact:
View company contact information for Attack the Block on IMDbPro.
Release Date:
13 May 2011 (Ireland) See more »
Genre:
Tagline:
Inner City vs. Outer Space
Plot:
A teen gang in South London defend their block from an alien invasion. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for BAFTA Film Award. Another 18 wins & 24 nominations See more »
User Reviews:
Inner City vs Outer Space See more (268 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Jodie Whittaker ... Sam

John Boyega ... Moses

Alex Esmail ... Pest

Leeon Jones ... Jerome

Franz Drameh ... Dennis
Simon Howard ... Biggz
Maggie McCarthy ... Margaret
Danielle Vitalis ... Tia
Paige Meade ... Dimples
Gina Antwi ... Dionne
Natasha Jonas ... Gloria
Sammy Williams ... Probs
Michael Ajao ... Mayhem

Luke Treadaway ... Brewis

Flaminia Cinque ... Italian Woman

Nick Frost ... Ron
Jumayn Hunter ... Hi-Hatz
Selom Awadzi ... Tonks

Adam Buxton ... Documentary Voice Over (voice)
Haneen Hammou ... Bubbles
Jacey Sallés ... Biggz's Mum
Yvonne D'Alpra ... Pest's Nan

Karl Collins ... Dennis' Dad

Joey Ansah ... Policeman

Adam Leese ... Policeman
Lee Long ... Patrick
Jermaine Smith ... Beats
Dylan Charles ... Police Constable
David Cann ... Detective Superintendant
rest of cast listed alphabetically:

Lee Nicholas Harris ... Police Officer - SWAT (uncredited)
Philip Harvey ... CO19 Officer (uncredited)

Chris Mansfield ... Paramedic (uncredited)
Stephanie Street ... Policewoman (uncredited)
Paisley Thomas ... Roxanne (uncredited)

Pascoe Willis ... Policeman (uncredited)
Chris Wilson ... Arresting Police Officer (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Joe Cornish 
 
Writing credits
Joe Cornish (written by)

Produced by
James Biddle .... line producer
Jenny Borgars .... executive producer
Will Clarke .... executive producer
Olivier Courson .... executive producer
Matthew Justice .... executive producer
Lucy Pardee .... associate producer
Nira Park .... producer
Tessa Ross .... executive producer
James Wilson .... producer
Edgar Wright .... executive producer
 
Original Music by
Steven Price 
 
Cinematography by
Thomas Townend (director of photography) (as Tom Townend)
 
Film Editing by
Jonathan Amos 
 
Casting by
Nina Gold 
 
Production Design by
Marcus Rowland 
 
Art Direction by
Andrea Coathupe 
Dick Lunn (supervising art director)
 
Set Decoration by
Dick Lunn 
 
Costume Design by
Rosa Dias 
 
Makeup Department
Astrig Askerling .... prosthetic technician
Judith Barkas .... makeup artist
Rebecca Cain .... prosthetic technician (as Becky Cain)
Stuart Conran .... prosthetic makeup artist
Robbie Drake .... prosthetic technician
Chris Fitzgerald .... prosthetic technician
Paul Hyett .... special makeup effects designer
Nicola Matthews .... hair stylist
Nicola Matthews .... makeup artist
Conal Palmer .... prosthetic technician
Demetris Robinson .... prosthetic makeup artist
Jane Walker .... hair designer
Jane Walker .... makeup designer
Faye Windridge .... prosthetic technician
Liberty Haynes .... key makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Nicky Earnshaw .... production manager
Tracey Josephs .... head of production: Film4
Fiona Lamptey .... production manager: Film4
Sharon McGuinness .... unit manager
Fiona Morham .... head of production: UK Film Council
Michael Solinger .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Phil Booth .... first assistant director: additional photography
Hannah Brown .... third assistant director: additional photography
Dan Channing-Williams .... first assistant director: second unit (as Dan Channing Williams)
Dan Channing-Williams .... third assistant director (as Dan Channing Williams)
Richard Goodwin .... first assistant director: second unit
Ben Howarth .... first assistant director
Tom Rye .... second assistant director: additional photography
Harriet Worth .... second assistant director
 
Art Department
Daniel Ainslie .... dressing props (as Dan Sinslie)
Daniel Ainslie .... set dresser (as Dan Sinslie)
Rachel Atherton .... painter: Helix 3D
Paul Baker .... carpenter: Helix 3D
Andy Blore .... metal worker: Helix 3D
Andy Bottomley .... graphic designer
Aimee Bunyard .... painter: Helix 3D
Abigail Cawthray .... art department trainee
Michael Charlery .... carpenter: Helix 3D
Bruce Collier .... daily prop hand
James Collins .... assistant art director
Andrew Cooper .... carpenter: Helix 3D
Paul de Csernatony .... property master
Brian Dowling .... construction manager: Helix 3D
Steve Fitzpatrick .... rigger
Clive Goble .... wire supervisor
John Goodfield .... carpenter: Helix 3D
Mark Griffiths .... carpenter: Helix 3D
Martin Griffiths .... daily prop hand
Neil Griffiths .... set dresser
Michael Grimes .... carpenter: Helix 3D
Lachlan Hansen .... graffiti artist
Sam Harley .... prop hand (as Samantha Harley)
Alex Heyes .... carpenter: Helix 3D
Gerry Higgins .... rigger
Lee Hosken .... standby construction
Thomas Jones .... plasterer: Helix 3D (as Tom Jones)
Anna Kasabova .... production buyer
Emile Kruger .... carpenter: Helix 3D
Sally Langford .... metal worker: Helix 3D
Stuart MacKay .... construction assistant: Helix 3D
Tim Maslen .... carpenter: Helix 3D
Chris Mayne .... construction assistant: Helix 3D
Les Mills .... rigger
Will Newton .... assistant art director: additional photography
Nick Pelham .... storyboard artist (as Nicholas Pelham)
Clare Porritt .... art department trainee
Florin Purcaru .... construction assistant: Helix 3D
Giles Ranger .... carpenter: Helix 3D
Tamasin Rhymes .... senior construction coordinator: Helix 3D
Paul Robinson .... prop hand
Tessa Scott .... painter: Helix 3D
Mary Pat Sheahan .... painter: Helix 3D (as Mary-Pat Sheahan)
Jude Singleton .... painter: Helix 3D
Tim Timmington .... painter: Helix 3D
Andie Vining .... property master: additional photography
Matilda Wainwright .... standby art director
Stuart Walpole .... prop hand: additional photography
Zak Waters .... construction assistant: Helix 3D
Paul Whitehouse .... construction foreman: Helix 3D
James Wickison .... standby painter
Ross Wigan .... plasterer: Helix 3D
Lynne Divers .... petty cash buyer (uncredited)
Adriaan Engelbrecht .... props mould maker (uncredited)
Martin Kane .... dressing prop daily (uncredited)
Robert Leek .... set dresser: dailies (uncredited)
Kimberley Pope .... concept artist (uncredited)
Mark Runchman .... dressing props (uncredited)
Mark Runchman .... set dresser (uncredited)
David Sutheran .... dressing props (uncredited)
Sophie Tarver .... prop maker (uncredited)
 
Sound Department
Peter Burgis .... foley artist
Clive Derbyshire .... sound mixer: second unit
Simon Diggins .... adr assistant
Jim Greenhorn .... production sound mixer
Alan MacFeely .... sound assistant
Peter Margrave .... boom operator: second unit
Ben Meechan .... sound effects editor
Keith Partridge .... foley mixer
Mark Paterson .... adr mixer
Mark Paterson .... sound re-recording mixer
Jeremy Price .... sound designer
Julian Slater .... supervising sound editor
Barnaby Smyth .... foley artist
Barnaby Smyth .... foley editor
Tristan Tarrant .... boom operator
Robert Weatherall .... mix technician
Michele Woods .... adr editor
Michele Woods .... dialogue editor
Dan Green .... dialogue editor (uncredited)
Adam Horley .... adr recordist (uncredited)
Robert Karlsson .... dolby sound consultant (uncredited)
Gerard Loret .... sound editor (uncredited)
Dan Morgan .... supervising adr & dialogue editor (uncredited)
Julien Pirrie .... foley assistant (uncredited)
Philip Syvertsen .... assistant sound technician (uncredited)
 
Special Effects by
Brent Baker .... mold and life casting department head: Spectral Motion
Roland Blancaflor .... creature foam department head: Spectral Motion
Darin Bouyssou .... mold and life casting technician: Spectral Motion
Norman Cabrera .... creature sculptor: Spectral Motion
Aida Caefer .... creature hair crew: Spectral Motion
Lisa Carracedo .... on-set creature hairdresser: Spectral Motion
Richard Conway .... special effects senior technician
Sam Conway .... special effects supervisor
Robin Dufay .... creature fabricator: Spectral Motion
Mary Elizalde .... creature effects creative consultant: Spectral Motion
Mike Elizalde .... creature effects
Guillermo Estrada .... creature effects illustrator: Spectral Motion
Bill Fesh .... creature foam technician: Spectral Motion
Eric Fiedler .... animatronic technician: Spectral Motion
Claire Flewin .... creature fabrication department head: Spectral Motion
Frederick Fraleigh .... creature fabricator: Spectral Motion
Chris Garnaas .... creature teeth: Spectral Motion (as Chris Gaarnas)
Chris Giles .... special effects technician (as Christopher Giles)
Dave Grasso .... creature sculptor: Spectral Motion
Claudia Hardy .... creature fabricator: Spectral Motion
Jurgen Heimann .... animatronic technician: Spectral Motion
Janhwoon Andrew Im .... creature effects illustrator: Spectral Motion (as Jangwoon Andrew Im)
Junko Komori .... creature fabricator: Spectral Motion
Maria Kruse .... creature technician staff: Spectral Motion
Steve Kuzela .... creature seamer: Spectral Motion
Tim Larsen .... creature paint department head: Spectral Motion (as Tim 'Gore' Larsen)
Kyle Martin .... animatronic technician: Spectral Motion
Cass McClure .... creature foam technician: Spectral Motion
Scott Millenbaugh .... animatronic technician: Spectral Motion
Jessica Moore .... creature technician: additional photography
Anthony Parker .... on-set creature effects technician: Spectral Motion
Anthony Parker .... senior creature technician: additional photography
James Patterson .... creature technician staff: Spectral Motion
David Perteet .... molding and life casting technician: Spectral Motion
Walter Phelan .... creature foam technician: Spectral Motion
Brian Rae .... molding and life casting technician: Spectral Motion
Sally Ray .... creature fabricator: Spectral Motion
Mark Setrakian .... animatronic technician: Spectral Motion
Amber Skowronski .... creature fabricator: Spectral Motion
Nick Smith .... special effects technician: additional photography
Greg Solomon .... molding and life casting technician: Spectral Motion
Joel Stokes .... on-set creature assistant: Spectral Motion
Ngoc Tang .... creature hair crew: Spectral Motion
Mario Torres Jr. .... creature sculptor: Spectral Motion (as Mario Torres)
Matt Ullman .... creature technician staff: Spectral Motion
Brian Walsh .... creature effects production supervisor: Spectral Motion
Mark White .... special effects floor supervisor
Nigel Wilkinson .... special effects technician
Neil Winn .... creature painter: Spectral Motion
 
Visual Effects by
Joel Aguilar .... roto artist: Double Negative Singapore
Pontus Albrecht .... compositor: Fido
Mattias Alvarsson .... compositor: Fido
Judy Barr .... compositor: Double Negative
Luke Bigley .... roto artist: Double Negative
Kristoffer Björnör .... creature animator: Fido
Eglantine Boinet .... digital paint artist: Method
Martin Borell .... compositor: Fido
Matthew Borneman .... studio: Double Negative
Adam Broderick .... visual effects editorial: Double Negative
Nicola Brodie .... previs: Double Negative
Patrick Michael Burke .... compositor: Double Negative (as Patrick Burke)
James Carson .... matchmove artist: Double Negative
Bimla Chall .... compositor: Double Negative
Eric K. Chan .... roto artist: Double Negative Singapore (as Eric Chan)
Julian Chong .... roto artist: Double Negative Singapore
Dan Churchill .... roto artist: Double Negative
Andreas Cronström .... compositor: Fido
Nicolas Darques .... compositor: Method
Samual Dawes .... roto artist: Double Negative (as Sam Dawes)
Graham Day .... compositor: Double Negative
Joel Delle-Vergin .... compositor: Double Negative
Miles Drake .... studio: Double Negative
Favian Ee .... roto artist: Double Negative Singapore
Graeme Eglin .... compositor: Double Negative
Joakim Eriksson .... 3d artist: Fido
Magnus Eriksson .... modeling and rigging: Fido
Muhammed Faizal .... roto artist: Double Negative Singapore (as Mohamed Faizal)
Marco Fiorani Parenzi .... compositor: Double Negative (as Marco Parenzi)
Jay Fleming .... matchmove artist: Double Negative
William Foulser .... on-set match mover: Double Negative
Julien Fourvel .... matchmove artist: Double Negative
Walter Gilbert .... compositor: Double Negative
Julian Gnass .... 2d supervisor: Double Negative
Michelle Goh .... roto artist: Double Negative Singapore
Adam Hammond .... compositor: Double Negative
Pete Hanson .... studio: Double Negative
Haji Hassan .... roto artist: Double Negative Singapore
Bjorn Henriksson .... 3d artist: Fido (as Björn Henriksson)
Jeremy Hey .... compositor: Double Negative
Tom Hocking .... compositor: Double Negative
Alex Hope .... visual effects executive producer: Double Negative
Will Hudson .... digital restoration: Technicolor Creative Services
Emma Hulme .... digital restoration: Technicolor Creative Services
Fredrik Höglin .... 2d supervisor: Fido
Drew Jones .... visual effects executive producer: Method
Andreas Bravin Karlsson .... compositor: Fido (as Andreas Karlsson)
Tom Kemplen .... visual effects editor
Jeff Koh .... roto artist: Double Negative Singapore (as Jeffrey Koh)
Jessica Kong .... roto artist: Double Negative Singapore
Andrea Kozakova .... creature animator: Fido
Jonas Kärn .... creature animator: Fido
Nils Lagergren .... visual effects producer: Fido
Serena Lam .... compositor: Double Negative
Matthew Leach .... studio: Double Negative
Soon Ngee Chris Lee .... roto artist: Double Negative Singapore (as Chris Lee)
Young Lim .... roto artist: Double Negative Singapore
Fredrik Limsater .... research and development: Fido (as Fredrik Limsäter)
Mattias Lindahl .... visual effects supervisor: Fido
Zachary Lo .... compositor: Double Negative
Niklas Lundgren .... creature animator: Fido
Aron Makkai .... lead 3d artist: Fido
Nick Marshall .... roto artist: Double Negative
Jolene McCaffrey .... visual effects on-set supervisor: Double Negative
Fay McConkey .... visual effects producer: Double Negative
Ellen E. Miki .... compositor: Double Negative (as Ellen Miki)
John Moffett .... compositor: Double Negative
Stella Hui Sze Ng .... machmove artist: Double Negative Singapore (as Stella Ng)
David Nielsen .... matchmove artist: Fido
Charlie Noble .... visual effects consultant: Double Negative
Joanna Nodwell .... visual effects on-set producer: Double Negative
Daniel Norlund .... compositor: Fido
Tomas Näslund .... compositor: Fido
Choonjuan Ong .... roto artist: Double Negative Singapore
Jonathan Opgenhaffen .... matte artist: Double Negative
Ami Patel .... compositor: Double Negative
Tilman Paulin .... compositor: Double Negative
Cheewei Peh .... roto artist: Double Negative Singapore
Laurie Pellard .... studio: Double Negative
Nes Pinsuwan .... roto artist: Double Negative Singapore
Travis Porter .... compositor: Double Negative
Thomas Proctor .... compositor: Double Negative (as Tom Proctor)
Olivier Pron .... digital art director: Method
Daniel Rauchwerger .... compositor: Double Negative
Fanny Roche .... matchmove artist: Double Negative
Olivier Ryard .... compositor: Double Negative
Victor-Aday Sanchez .... compositor: Fido (as Victor Sanchez)
Chad Schott .... compositor: Double Negative
Paul Scott .... roto artist: Double Negative
Jacob Slutsky .... technical director generalist: Double Negative
Phil Smith .... roto supervisor: Double Negative (as Philip Smith)
Natalie Stopford .... visual effects producer: Double Negative
Richard Sällqvist .... compositor: Fido
Raymond Tan .... roto artist: Double Negative Singapore
Chris Tay .... roto artist: Double Negative Singapore
Ben Taylor .... compositor: Double Negative
Melissa Taylor .... visual effects executive producer: Double Negative
Stephen Tew .... roto artist: Double Negative
Steve Tizzard .... compositor: Double Negative (as Steven Tizzard)
Chris Tomkins .... tech support
Niki Turpin .... compositor: Double Negative
Quentin van den Bossche .... visual effects production assistant: Double Negative
Helga Victoria .... matchmove artist: Double Negative Singapore (as Helga Yeo)
Andreas Vrhovsek .... visual effects artist: Double Negative
Helen Wood .... compositor: Double Negative
Ryan John Woodward .... matchmove supervisor: Double Negative (as Ryan Woodward)
Ged Wright .... visual effects supervisor
Adam Barnett .... technical support (uncredited)
Martin Bergquist .... concept artist (uncredited)
Brad Blackbourn .... previs supervisor (uncredited)
James Braid .... technology: Double Negative (uncredited)
Marcus Forsberg .... digital artist: Fido (uncredited)
Mattias Forsström .... visual effects artist (uncredited)
Daniel Jeantou .... tech support (uncredited)
Adam Jhani-Stephens .... studio assistant (uncredited)
Andreé Knutsson .... digital compositor (uncredited)
Staffan Linder .... senior animator (uncredited)
Taz Lodder .... technology support manager: Double Negative (uncredited)
Timmy Lundin .... visual effects technical director: Fido (uncredited)
Raj Mahendran .... technical support (uncredited)
Terry Marriott .... matchmover (uncredited)
Peregrine McCafferty .... on-set matchmover (uncredited)
Katie McCulloch .... digital restoration (uncredited)
Anders Nyman .... visual effects (uncredited)
Filip Orrby .... digital compositor (uncredited)
Enrik Pavdeja .... digital paint artist: Double Negative (uncredited)
Andrea Pirisi .... digital colorist: Double Negative (uncredited)
Kat Tysoe .... studio: Double Negative (uncredited)
Vanessa Velasquez .... Technology: Double Negative (uncredited)
 
Stunts
Karl Baumann .... creature performer
Michael Byrch .... stunts
Marvin Campbell .... stunts (as Marvin Stewart Campbell)
Marc Cass .... stunts
Tony Christian .... creature performer: additional photography
Jamie Edgell .... stunts
Dave Fisher .... stunts
Andy Godbold .... stunts
Paul Heasman .... stunts
Paul Herbert .... stunt coordinator
Gary Hoptrough .... stunts
Rob Hunt .... stunts
Ian Kay .... stunts
Tony Lucken .... stunt coordinator: additional photography
Peter Miles .... stunts
James Nestor .... stunts
Terry Notary .... lead creature performer
Martin Pemberton .... stunts
Arti Shah .... female creature performer
Andy Smart .... stunts
Mens-Sana Tamakloe .... stunts
Donna Williams .... creature performer: additional photography
Len Woodcock .... stunts (as Leonard Woodcock)
Chris Newton .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Edmond Alexander .... electrician
Joe Allen .... electrician
Simon Baker .... camera operator
Ashley Bond .... first assistant camera
Paul Brewster .... rigging chargehand
Shaun Cobley .... focus puller
Gary Colkett .... electrician: additional photography
Guy Cope .... standby rigger
Tim Critchell .... "b" camera grip
Liam Daniel .... still photographer
Martin Duncan .... gaffer: additional photography
Elliot Dupuy .... central loader (as Elliot George Dupuy)
Paul Facer .... electrician
Peter Field .... camera operator
Rob Gilmour .... clapper loader: additional photography
Alan Grayley .... floor technician
Rodrigo Gutierrez .... camera operator
Darren Jackson .... electrician: additional photography
Sacha Jones .... "a" camera clapper loader
Lizzie Kelly .... playback operator: second unit
Paul Kemp .... electrician: additional photography
Rupert Lloyd-Parry .... key grip (as Rupert Lloyd Parry)
Jason Lobb .... electrician: additional photography
Brian Lockyer .... electrical trainee
Dan Lowe .... rigging gaffer
Nathan Mann .... focus puller: additional photography
Daniel McCole .... electrician (as Dan McCole)
Guy McCormack .... video playback operator
Joe McGee .... hod practical electrician
Kenny Monger .... practical electrician (as Ken Monger)
Dean Morrish .... clapper loader
Julian Morson .... "a" camera operator
Julian Morson .... second unit director of photography
Julian Morson .... steadicam operator
Greg Murray .... grip trainee
Matt Nettheim .... still photographer
Gabi Norland .... "b" camera focus puller (as Gaby Norland)
Julian Perrin .... floor technician
Tim Phillips .... clapper loader
Jim Philpott .... crane grip
Chris Plevin .... camera operator
George Powell .... crane operator
Matt Poynter .... focus puller: second unit
Sam Renton .... first assistant camera
Sarah Rollason .... focus puller
Chris Rusby .... grip: additional photography
Susanne Salavati .... floor technician (as Susanne Willett)
Frank Shields .... dimmer board operator (as Frankie Shields)
Ricky Stelling .... electrical rigger
Erin Stevens .... clapper loader: second unit
Ben Suter .... electrician (as Benjamin Suter)
Peter Talbot .... second unit director of photography
Thomas Thomas .... electrician (as Thomas Christian Thomas)
Andy Thomson .... crane operator (as Andy Thompson)
Chris Wanklin .... "b" camera clapper loader (as Chris Wanklyn)
Dave Wells .... crane grip
Julian White .... gaffer
Matt Wilson .... best boy
Freddie Bonfanti .... additional electrician (uncredited)
Elliot Dupuy .... camera trainee (uncredited)
Alex Howe .... first assistant camera: additional photography (uncredited)
Steve Howe .... pre-rigger (uncredited)
Darren Howton .... practical electrician (uncredited)
Danny McGee .... practical electrician (uncredited)
Dave Owen .... gaffer (uncredited)
Felix Pickles .... camera trainee: additional photography (uncredited)
Pawel Polak .... daily electrician (uncredited)
 
Animation Department
Dino Athanassiou .... design development (uncredited)
 
Casting Department
Kharmel Cochrane .... casting assistant
Robert Sterne .... casting associate
 
Costume and Wardrobe Department
Vicki Hales .... wardrobe supervisor: additional photography (as Vicki Hales-Daly)
Lucy Harvey .... costume assistant
Alicia Hood .... key costume standby
Kate Laver .... costumer
Aoife Mcbride .... costume junior (as Aoife McBride)
Maria Papandrea .... costume buyer
Kevin Pratten .... wardrobe supervisor
Naomi Rush .... costume junior: additional photography
Helen Beaumont .... costume buyer (uncredited)
Bryony Myers .... costume daily (uncredited)
 
Editorial Department
Cherri Arpino .... dailies coordinator: Technicolor Creative Services
Matthew Benns .... digital intermediate data manager: Technicolor Creative Services
Rob Duffield .... second assistant editor
Daniel Gethic .... assembly editor
Kim Honeyman .... digital intermediate producer: Technicolor Creative Services
Tom Kemplen .... first assistant editor
Richard Lampard .... digital scanning and recording: Technicolor Creative Services
Jaime Leonard .... digital intermediate editor: Technicolor Creative Services
Asa Shoul .... digital intermediate colorist: Technicolor Creative Services
Cassandra Sigsgaard .... negative checker
Cliff Thomas .... digital scanning and recording: Technicolor Creative Services
Jodie Davidson .... colorist: dailies (uncredited)
Simona Harrison .... colorist: dailies (uncredited)
 
Music Department
Geoff Alexander .... conductor
Nick Angel .... music supervisor
David Butterworth .... orchestrator
Felix Buxton .... composer: additional music
Gareth Cousins .... score mixer
Andrew Dudman .... orchestra recording engineer
Hannah Dunnell .... clearances and music coordinator: Big Talk Pictures
Andrew Fisher .... orchestrator
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Lewis Jones .... assistant scoring engineer
Everton Nelson .... orchestra leader
Paul Pritchard .... assistant scoring engineer
Simon Ratcliffe .... composer: additional music
Lucy Whalley .... assistant orchestra contractor
Peter Cobbin .... music engineer (uncredited)
Bruce White .... viola (uncredited)
 
Transportation Department
Mick Boddy .... unit driver (as Mickey Boddy)
Malcolm Cooper .... driver
Paul Frederickson .... driver
Russell Gardner .... driver
Paul Gatley .... unit driver
Marek Kalawski .... driver (as Marek Kalwaski)
Barry Majithia .... minibus driver
Lukasz Mroczek .... construction transport manager: Helix 3D
Bonnie Reilly .... runner driver
Micky Watts .... minibus coordinator (as Mickey Watts)
Barrie Williams .... transportation captain
Pete Newman .... unit driver (uncredited)
 
Other crew
Tamer Akeil .... film location trainee: Film4
Luke Alkin .... development executive for drama: Big Talk Pictures
Jim Archer .... production intern
Ruth Atkinson .... script supervisor: second unit
Sanjeev Atwal .... construction financial controller: Helix 3D
Moss Barclay .... film development coordinator: Big Talk Pictures
James Barlow .... kitchen assistant
John Barnes .... head of security
Jack Barth .... development services
Karen Beever .... clearance executive: Big Talk Pictures
Katherine Butler .... senior commissioning executive: Film4
Alison Cain .... development coordinator for drama: Big Talk Pictures
Tamzin Cary .... development executive: Big Talk Pictures
Paula Casarin .... script supervisor
Dom Channing-Williams .... floor runner (as Dom Channing Williams)
Dan Cheesbrough .... business affairs executive: Big Talk Pictures
Greg Corke .... armourer
Celine Coulson .... stand-in
Jon Croker .... story editor: UK Film Council
Daniel Crow .... production assistant
Matt Curtis .... title sequence
Lucy D'Orsi .... on-set police advisor
Raffaele D'Orsi .... on-set police advisor
Rodney De Winter .... head of security (as Rodney DeWinter)
Harry Dixon .... business affairs: Flm4
Marie Dong .... first assistant accountant
Sekani Doram .... floor runner
Hannah Dunnell .... clearances coordinator
John Ensby .... lab contact: Technicolor Creative Servives
Dave Evans .... armourer
Will Evans .... head of business affairs: UK Film Council
Barry Fall .... chef
James Forde .... chief financial officer: Optimum Releasing
Shyama Friedenson .... executive vice president international marketing: StudioCanal/Optimum Releasing
Fiona Garland .... production coordinator: additional photography
Fiona Gilbert .... caterer: Red Chutney
Amy Gill .... production assistant: Big Talk Pictures
Julia Godzinskaya .... assistant: James Wilson
Paul Grindey .... business affairs: Film4
Dicky Hardwick .... location assistant
Emma Hazell .... production coordinator (as Emma Olrich-Smith)
Andrew Hill .... production accountant: additional photography
Vince Holden .... production finance: UK Film Council
Richard Hooper .... armourer
Mick Hurrell .... health and safety advisor
Pam Ivone-Cole .... craft service
Vinnie Jassal .... location manager
Claudia Kalindjian .... unit publicist
Timur Karamolla .... floor runner
Roger Kendall .... fire safety
Alex Kerr .... accounts assistant
Sam Lavender .... head of development: Film4
Christina Lesbirel .... production executive: Big Talk Pictures
Lydia Lewis .... assistant: Matthew Justice
Dan MacRae .... head of development: Optimum Releasing
Anna Marsh .... vice president international sales: StudioCanal/Optimum Releasing
Kyle Martin .... puppeteer: Spectral Motion
Sharon Martin .... financial director: Big Talk Pictures
Jill McCullough .... dialogue coach (as Jill McCullogh)
Richard Moore .... insurance agent: Media Insurance Brokers
Simon Morgan .... on-set police advisor
Suzanne Noble .... head of publicity: Optimum Releasing
Terry Notary .... movement coach
Dan Palmer .... post-production accountant
Benjamin Perkins .... chaperone (as Ben Perkins)
Danny Perkins .... chief executive officer: Optimum Releasing
Rachel Plose .... production accountant
Lindsey Powell .... location assistant
Rachael Prior .... head of development: Big Talk Pictures
Celia Richards .... assistant: Nira Park
T.J. Riviera .... craft service (as TJ Riviera)
Pete Rowe .... production intern
Andrew Ryland .... location assistant (as Andy Ryland)
Tanya Seghatchian .... head of film fund: UK Film Council
Ruth Sewell .... development researcher: Big Talk Pictures
Cassandra Sigsgaard .... negative checking
Joss Skottowe .... armourer
Hugh Spearing .... head of marketing: Optimum Releasing
Lesley Stewart .... head of physical production: Optimum Releasing
Phil Stoole .... behind the scenes documentarian
Lee Thomas .... multimedia consultant
Leo Thompson .... assistant production coordinator: additional photography
Amie Tridgell .... assistant location manager
Harold van Lier .... executive vice president international sales: StudioCanal/Optimum Releasing
Helen Varty .... assistant: Tessa Ross, Film4
Morag Webster .... unit nurse
Natascha Wharton .... senior production and development executive: UK Film Council
Alexei Witkowski .... floor runner: second unit
Ken Yiannaki .... kitchen assistant
Joshua Benedetti .... location assistant: dailies (uncredited)
Hannah Boyce .... runner/intern (uncredited)
Shoky Carter .... floor runner: additional photography (uncredited)
Humphrey Elles-Hill .... assistant: Matthew Justice (uncredited)
Christos Michaels .... production lawyer (uncredited)
Serena Nutting .... floor runner: dailies (uncredited)
Ian Pearce .... traffic management (uncredited)
Mark Rowan .... health & safety advisor (uncredited)
Jonathan Smith .... floor runner: dailies (uncredited)
Josh Yudkin .... assistant location manager (uncredited)
 
Thanks
Kenton Allen .... special thanks
Russell Allen .... special thanks
David Arnold .... special thanks
Sylvie Arnould-Martin .... special thanks
Michael Bacall .... special thanks
Stewart Burgess .... special thanks
Sally Caplan .... special thanks
Philip Cooper .... special thanks (as Phil Cooper)
Amanda Cornish .... special thanks
Felix Cornish .... special thanks
Michael Cornish .... special thanks
David Cox .... special thanks
Jo Dempster .... special thanks
Chris Dickens .... special thanks
Karen Everett .... the filmmakers would like to thank: Southwark Film Office
Melanie Faulkner .... special thanks
David Fearn .... the filmmakers would like to thank: Newham Film Office
Matt Gauci .... special thanks
Trevor Howsam .... special thanks
Annabel Hutton .... special thanks
Kevin Hyman .... special thanks
Paul Karbiner .... special thanks
Joseph Kloska .... special thanks (as Joe Kloska)
Sandrine Legrand .... special thanks (as Sandrine Legrand Dealbera)
Alice Lowe .... special thanks
Patrick Malone .... special thanks
David Marsden .... special thanks
Ben May .... special thanks
Sinead Moran .... special thanks
Tommy Moran .... special thanks
Dan Mudford .... special thanks
Nadine Neckels .... special thanks
Mark Nicholson .... special thanks
Russell Page .... the filmmakers would like to thank: Chase 55
Andrew Pavord .... the filmmakers would like to thank: Southwark Film Office
Dominic Reeve-Tucker .... the filmmakers would like to thank: The Film Office
Catriona Richardson .... special thanks (as Catriona Richarson)
Sue Russo .... the filmmakers would like to thank: Newham Film Office
Zac Sandler .... special thanks
Vanessa Saunoi-Caumartin .... special thanks
Brian Siberell .... special thanks
Richard Sontan .... special thanks
Jessica Wright .... the filmmakers would like to thank: The Film Office
Oscar Wright .... special thanks
Hugo Young .... special thanks
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated R for creature violence, drug content and pervasive language
Runtime:
88 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:Atp | Argentina:13 | Australia:MA15+ | Austria:14 | Canada:14A (British Columbia/Ontario) | Finland:K-15 | France:U | Germany:16 | Ireland:16 | Ireland:15 (DVD rating) | Japan:PG12 | Malaysia:18 | Netherlands:16 | New Zealand:R16 | Portugal:M/16 | Singapore:M18 | Sweden:15 | Switzerland:14 (canton of Geneva) | Switzerland:14 (canton of Vaud) | UK:15 | USA:R (certificate #46572)

Did You Know?

Trivia:
Writer/director Joe Cornish has stated that watching Signs (2002) and imagining what would happen if it took place in south London was an inspiration for Attack the Block.See more »
Quotes:
[first lines]
Sam:[on phone] Hi mum!
See more »
Movie Connections:
References Gears of War (2006) (VG)See more »
Soundtrack:
Be Your Own ManSee more »

FAQ

Why are there so many fireworks going off?
See more »
64 out of 107 people found the following review useful.
Inner City vs Outer Space, 8 October 2011
Author: Baby Firefly from Norway

After reading the previous reviews of this movie, I am a bit surprised to see how many people didn't like it. They didn't care for the characters, because of their rude language, their clothes (Ooooh, hoddies:) and the fact that they are petty criminals. But this is a classic "bad guy turns hero" story with such a great written script and talented young actors. The casting director did an excellent job finding these kids. They are real, natural and very believable in portraying being born and raised in Londons Ends. I found myself actually caring about the characters and their destiny throughout the movie. "Attack the Block" is a horror comedy about an alien invasion. Aaaah, you think, I've seen this before! "Bodysnatchers", "The Faculty", and not to mention the great TV-series "Falling Skies". But this movie is different. The focus in the film lies with the characters, and their reaction to having their street invaded by aliens. The aliens them self are kind of cheesy, but scary in a funny way. I expected Nick Frost to have a bigger role, I loved him in "Shaun of the Dead" and "Paul". But he never disappoints me, funny as always :) I really enjoyed this movie, and if you like movies like "Shaun of the Dead" and "Tucker & Dale vs Evil", you'll probably enjoy this as well.

Favourite quote from the movie " Oh man! All this weed and no skins... This is the worst day of my life!"

Was the above review useful to you?
See more (268 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Attack the Block (2011)
Recent Posts (updated daily)User
Is hating a movie b/c the protagonists are bad guys a thing now? Wige247
The reason many people hate the main characters... andypaul_gill
The Warriors brady-s-anderson1
They're only kids... urbanmittens
Most Pointless Dog Death Ever Reelty
is this better than the raid 2? superduperrony
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Machete The Dark Knight Kick-Ass Doghouse Hot Fuzz
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.