Edit
Sherlock (TV Series 2010– ) Poster

(2010– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Paul McGuigan ... (4 episodes, 2010-2012)
Nick Hurran ... (2 episodes, 2014-2017)
Coky Giedroyc ... (1 episode, 2010)
Euros Lyn ... (1 episode, 2010)
Toby Haynes ... (1 episode, 2012)
Jeremy Lovering ... (1 episode, 2014)
Colm McCarthy ... (1 episode, 2014)
Douglas Mackinnon ... (1 episode, 2016)
Rachel Talalay ... (1 episode, 2017)

Series Writing Credits  

Mark Gatiss ... (creator) (14 episodes, 2010-2017)
Steven Moffat ... (creator) (14 episodes, 2010-2017)
Arthur Conan Doyle ... (12 episodes, 2010-2017)
Steve Thompson ... (3 episodes, 2010-2014)

Series Cast  

...
 Sherlock Holmes (15 episodes, 2010-2017)
...
 Dr. John Watson (15 episodes, 2010-2017)
...
 Mrs. Hudson (12 episodes, 2010-2017)
...
 DI Lestrade (12 episodes, 2010-2017)
...
 Molly Hooper (11 episodes, 2010-2017)
...
 Mycroft Holmes (10 episodes, 2010-2017)
...
 Jim Moriarty / ... (7 episodes, 2010-2016)
...
 Anderson (7 episodes, 2010-2016)
...
 Mary Morstan / ... (5 episodes, 2014-2017)
...
 Sgt Sally Donovan (4 episodes, 2010-2014)
...
 Ella (3 episodes, 2010-2012)
Yasmine Akram ...
 Janine / ... (3 episodes, 2014-2016)
David Nellist ...
 Mike Stamford / ... (3 episodes, 2010-2016)
...
 Sarah (2 episodes, 2010)
...
 Irene Adler (2 episodes, 2012-2014)
Ed Birch ...
 Tom (2 episodes, 2014)
...
 Jeff / ... (2 episodes, 2010)
...
 Billy / ... (2 episodes, 2014-2016)
...
 Anthea (2 episodes, 2010-2014)
...
 Mum / ... (2 episodes, 2014)
...
 Dad / ... (2 episodes, 2014)
...
 Charles Magnussen (2 episodes, 2014)
...
 Soo Lin Yao (1 episode, 2010)
...
 Sally Donovan (1 episode, 2010)
...
 Andy Galbraith (1 episode, 2010)
...
 Henry Knight (1 episode, 2012)
...
 Seb Wilkes (1 episode, 2010)
...
 Helen (1 episode, 2010)
...
 Angelo (1 episode, 2010)
...
 Dr. Stapleton (1 episode, 2012)
...
 Kitty Riley (1 episode, 2012)
...
 DI Carter (1 episode, 2012)
Matthew Needham ...
 Bezza (1 episode, 2010)
Daniel Percival ...
 Eddie Van Coon (1 episode, 2010)
William Scott-Masson ...
 Sir Jeffrey Patterson (1 episode, 2010)
...
 The Equerry (1 episode, 2012)
...
 Dr. Frankland (1 episode, 2012)
Paul Chequer ...
 DI Dimmock (1 episode, 2010)
Kemal Sylvester ...
 Tube Guard (1 episode, 2010)
...
 Margaret Patterson (1 episode, 2010)
...
 Neilson (1 episode, 2012)
Simon Paisley Day ...
 Major Barrymore (1 episode, 2012)
...
 Lady Smallwood (1 episode, 2014)
...
 Howard Shilcott (1 episode, 2014)
...
 James Sholto (1 episode, 2014)
Howard Coggins ...
 Brian Lukis (1 episode, 2010)
James Harper ...
 Cabbie (1 episode, 2010)
...
 Andrew West (1 episode, 2010)
Sean Joseph Young ...
 Gary (1 episode, 2010)
Sasha Behar ...
 Dr. Mortimer (1 episode, 2012)
...
 Jeanette (1 episode, 2012)
...
 Tessa (1 episode, 2014)
...
 Laura (1 episode, 2014)
Janice Acquah ...
 Museum Director (1 episode, 2010)
James Duncan ...
 Jimmy (1 episode, 2010)
...
 Crying Woman (1 episode, 2010)
...
 Timid Man (1 episode, 2012)
...
 Chief Superintendant (1 episode, 2012)
Will Sharpe ...
 Corporal Lyons (1 episode, 2012)
...
 Bill Wiggins (1 episode, 2014)
...
 Torturer (1 episode, 2014)
...
 Lady Carmichael (1 episode, 2016)
...
 Raz (1 episode, 2010)
Lauren Crace ...
 Lucy (1 episode, 2010)
Ruth Everett ...
 Political Aide (1 episode, 2010)
Jaye Griffiths ...
 Prosecuting Barrister (1 episode, 2012)
Rosemary Smith ...
 Married Woman (1 episode, 2012)
...
 Fletcher (1 episode, 2012)
Oliver Lansley ...
 David (1 episode, 2014)
...
 Bonfire Dad (1 episode, 2014)
...
 Sir Eustace Carmichael (1 episode, 2016)
Nicholas Gadd ...
 Scared Man (1 episode, 2010)
...
 Political Aide (1 episode, 2010)
...
 Community Officer (1 episode, 2010)
Ian Hallard ...
 Defence Barrister (1 episode, 2012)
...
 Gary (1 episode, 2012)
...
 Businessman (1 episode, 2012)
Trixiebell Harrowell ...
 Zoe (1 episode, 2014)
...
 Emelia Ricoletti (1 episode, 2016)
Katy Maw ...
 Beth Davenport (1 episode, 2010)
...
 Amanda (1 episode, 2010)
Caroline Trowbridge ...
 Mrs Monkford (1 episode, 2010)
Anthony Cozens ...
 Geeky Young Man (1 episode, 2012)
Malcolm Rennie ...
 Judge (1 episode, 2012)
Kevin Trainor ...
 Billy (1 episode, 2012)
Lovelace Akpojaro ...
 Reporter 1 (1 episode, 2014)
Calvin Demba ...
 Isaac Whitney (1 episode, 2014)
Jalaal Hartley ...
 Photographer (1 episode, 2014)
Tim Barlow ...
 Wilder (1 episode, 2016)
...
 Mr Ewart (1 episode, 2010)
Jacqueline Chan ...
 Shopkeeper (1 episode, 2010)
Ben Rufus Green ...
 Reporter (1 episode, 2010)
Munir Khairdin ...
 Creepy Guy (1 episode, 2012)
Rosalind Knight ...
 Grace (1 episode, 2012)
Sydney Wade ...
 Claudie Bruhl (1 episode, 2012)
Jim Conway ...
 Reporter 2 (1 episode, 2014)
...
 John Garvie (1 episode, 2014)
...
 Thomas Ricoletti (1 episode, 2016)
Rita Davies ...
 Blind Lady (1 episode, 2010)
Pradeep Jey ...
 Reporter (1 episode, 2010)
Sarah Lam ...
 Opera Singer (1 episode, 2010)
Nathan Harmer ...
 Phil (1 episode, 2012)
Edward Holtom ...
 Max Bruhl (1 episode, 2012)
Sam Jones ...
 Young Henry (1 episode, 2012)
Nicole Arumugam ...
 Reporter 3 (1 episode, 2014)
Helen Bradbury ...
 Mum (1 episode, 2014)
Glen Davies ...
 Chauffeur (1 episode, 2014)
Daniel Fearn ...
 Newsvendor (1 episode, 2016)
...
 Connie Prince (1 episode, 2010)
Gillian Elisa ...
 Surgery Receptionist (1 episode, 2010)
Imogen Slaughter ...
 Reporter (1 episode, 2010)
...
 Presenter (1 episode, 2012)
Paul Leonard ...
 Bank Director (1 episode, 2012)
...
 Young Policeman (1 episode, 2012)
...
 Bainbridge (1 episode, 2014)
...
 Mr. Szikora (1 episode, 2014)
Brigid Zengeni ...
 Kate Whitney (1 episode, 2014)
...
 Jane (1 episode, 2016)
Stefan Pejic ...
 Box Office Manager (1 episode, 2010)
...
 Kenny Prince (1 episode, 2010)
Christopher Hunter ...
 Prison Governor (1 episode, 2012)
Darrell Las Quevas ...
 Plummer (1 episode, 2012)
Tim Chipping ...
 Duty Sergeant (1 episode, 2014)
Robin Sebastian ...
 Mr. Harcourt (1 episode, 2014)
Matthew Wilson ...
 Security Man (1 episode, 2014)
...
 Giles (1 episode, 2016)
...
 Raoul (1 episode, 2010)
Louise Breckon-Richards ...
 Jennifer Wilson (1 episode, 2010)
Philip Starnier ...
 German Tourist (1 episode, 2010)
...
 Kate (1 episode, 2012)
...
 Prison Warder (1 episode, 2012)
Will Keen ...
 Major Reed (1 episode, 2014)
Louis Oliver ...
 Little Sherlock (1 episode, 2014)
Charles Furness ...
 PC Rance (1 episode, 2016)
...
 Homeless Girl (1 episode, 2010)
Lorraine Hilton ...
 Miss Mackenzie (1 episode, 2012)
...
 Archer (1 episode, 2012)
Ritu Arya ...
 Gail (1 episode, 2014)
...
 Medic (1 episode, 2014)
Alison Lintott ...
 Julie (1 episode, 2010)
Samantha-Holly Bennett ...
 Reporter #1 (1 episode, 2012)
...
 Little Girl (1 episode, 2012)
...
 Derren Brown (1 episode, 2014)
Simon Kunz ...
 Sir Edwin (1 episode, 2014)
...
 Charlotte (1 episode, 2014)
...
 Diamond (1 episode, 2016)
...
 Miss Wenceslas (1 episode, 2010)
...
 Angelo (1 episode, 2010)
Peter Basham ...
 Reporter #2 (1 episode, 2012)
Ilana Kneafsey ...
 Little Girl (1 episode, 2012)
Katherine Jakeways ...
 Benji (1 episode, 2014)
...
 Robyn (1 episode, 2014)
Ben Crowe ...
 Driver (1 episode, 2016)
...
 Joe (1 episode, 2010)
...
 Taxi Passenger (1 episode, 2010)
Rebecca Noble ...
 Reporter #3 (1 episode, 2012)
Thomasin Rand ...
 Beautiful Woman (1 episode, 2012)
Will Ashcroft ...
 Club Waiter (1 episode, 2014)
Debbie Chazen ...
 Vicky (1 episode, 2014)
...
 Golem (1 episode, 2010)
Robert Benfield ...
 Gallery Director (1 episode, 2012)
...
 Landlord (1 episode, 2014)
Ged Forrest ...
 Security Guard (1 episode, 2014)
...
 Professor Cairns (1 episode, 2010)
Ifan Huw Dafydd ...
 Clerk of the Court (1 episode, 2012)
Jamie Jarvis ...
 Surgeon (1 episode, 2014)
...
 Father (1 episode, 2012)
...
 Assassin (1 episode, 2012)
Douglas Wilmer ...
 Diogenes Gent (1 episode, 2012)
Terence Dormer ...
 Billy (1 episode, 2010)
...
 Police Woman (1 episode, 2017)
...
 Culverton Smith (1 episode, 2017)
...
 Late Night Pedestrian / ... (uncredited) (2 episodes, 2010-2014)
...
 Nurse (uncredited) (2 episodes, 2012-2014)
...
 Detective - CID / ... (uncredited) (2 episodes, 2012)
...
 Beautiful Drug Dealer / ... (uncredited) (2 episodes, 2013-2014)
...
 Chinaman / ... (uncredited) (2 episodes, 2014-2016)
...
 Bonfire Attendee / ... (uncredited) (2 episodes, 2014)
Patrick Bradford ...
 Additional (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Tour Guide (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Eddie's Neighbour (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Planetarium Voiceover (uncredited) (1 episode, 2010)
Alison Egan ...
 Jimmy's Mum (uncredited) (1 episode, 2010)
Joe Hall ...
 Homeless Guy (uncredited) (1 episode, 2010)
...
 Bank Worker (uncredited) (1 episode, 2010)
Michael Austin ...
 CPS Solicitor (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 CIA Driver (uncredited) (1 episode, 2012)
William Charles ...
 Waiter (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Commuter (uncredited) (1 episode, 2012)
Stuart Mulcaster ...
 Camera Man (uncredited) (1 episode, 2012)
Matthew Rohman ...
 Tourist (uncredited) (1 episode, 2012)
Sy Turner ...
 Paparazzi Photographer (uncredited) (1 episode, 2012)
George Appleby ...
 Small Thief (uncredited) (1 episode, 2013)
Jason Thomas Brown ...
 Reporter (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Indian Reporter (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Indian Policeman (uncredited) (1 episode, 2013)
Shiraz Yasin ...
 Indian Detective (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Japanese Tourist (uncredited) (1 episode, 2014)
Alan Bond ...
 Assistant Coroner (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Miss Sutherland (uncredited) (1 episode, 2014)
Paul Dawkins ...
 Diner (uncredited) (1 episode, 2014)
Katherine Denkinson ...
 Wedding Guest (uncredited) (1 episode, 2014)
Alexandra Doyle ...
 Woman in Mind Palace (uncredited) (1 episode, 2014)
Hugh Holman ...
 Diner (uncredited) (1 episode, 2014)
Georgina Howard ...
 Passerby (uncredited) (1 episode, 2014)
Tim Howard ...
 Magnussen's Security Guard (uncredited) (1 episode, 2014)
Georgie Leonard ...
 Bridesmaid (uncredited) (1 episode, 2014)
Barrie Martin ...
 Tourist (uncredited) (1 episode, 2014)
Tom So ...
 Magnussen's Butler (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Pushy Reporter (uncredited) (1 episode, 2014)
Lucy Trotman ...
 Wedding Guest (uncredited) (1 episode, 2014)
Paul Warren ...
 Homeless Spy (uncredited) (1 episode, 2014)
Tom Whitecross ...
 Magnussen's Security Guard (uncredited) (1 episode, 2014)
Nik Davies ...
 Injured Soldier (uncredited) (1 episode, 2016)
Anthony Farrelly ...
 Cabbie (uncredited) (1 episode, 2016)
Sophie Slavin ...
 Uniformed Police Officer (uncredited) (1 episode, 2016)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Mark Gatiss ... executive producer (13 episodes, 2010-2017)
Steven Moffat ... executive producer (13 episodes, 2010-2017)
Beryl Vertue ... executive producer (11 episodes, 2010-2016)
Sue Vertue ... producer / executive producer / series producer (11 episodes, 2010-2016)
Rebecca Eaton ... executive producer: Masterpiece (10 episodes, 2010-2016)
Bethan Jones ... executive producer: BBC / commissioning editor: for BBC / executive producer: for BBC (10 episodes, 2010-2016)
Kathy Nettleship ... line producer (4 episodes, 2010)
Diana Barton ... line producer (4 episodes, 2014-2016)
Charlotte Ashby ... line producer (3 episodes, 2012)
Elaine Cameron ... producer (1 episode, 2012)
Susie Liggat ... producer (1 episode, 2014)

Series Music by 

David Arnold ... (10 episodes, 2010-2016)
Michael Price ... (10 episodes, 2010-2016)

Series Cinematography by 

Steve Lawes ... (5 episodes, 2010-2014)
Neville Kidd ... (4 episodes, 2014-2017)
Fabian Wagner ... (3 episodes, 2012)
Matt Gray ... (1 episode, 2010)
Suzie Lavelle ... (1 episode, 2016)
Stuart Biddlecombe ... (1 episode, 2017)

Series Film Editing by 

Charlie Phillips ... (5 episodes, 2010-2014)
Yan Miles ... (2 episodes, 2014-2017)
Nick Arthurs ... (1 episode, 2010)
Mali Evans ... (1 episode, 2010)
Tim Porter ... (1 episode, 2012)
Mark Davis ... (1 episode, 2014)
Andrew McClelland ... (1 episode, 2016)
William Oswald ... (1 episode, 2017)

Series Casting By 

Kate Rhodes James ... (10 episodes, 2010-2016)
Julia Duff ... (1 episode, 2014)

Series Production Design by 

Arwel Jones ... (14 episodes, 2010-2017)
Edward Thomas ... (1 episode, 2010)

Series Art Direction by 

Dafydd Shurmer ... (4 episodes, 2010-2016)

Series Set Decoration by 

Hannah Nicholson ... (7 episodes, 2014-2017)
Joelle Rumbelow ... (2 episodes, 2010)

Series Costume Design by 

Sarah Arthur ... (10 episodes, 2010-2016)
Ray Holman ... (1 episode, 2010)

Series Makeup Department 

Sarah Astley ... makeup artist / makeup and hair artist / make-up and hair artist (8 episodes, 2010-2016)
Claire Pritchard ... makeup and hair designer / make-up and hair designer / makeup designer (8 episodes, 2010-2016)
Amy Riley ... makeup and hair artist / makeup artist / make-up and hair artist (6 episodes, 2010-2016)
Louise Coles ... make-up and hair artist (3 episodes, 2012)
Hannah Proverbs ... make-up and hair artist (3 episodes, 2012)
Emma Cowen ... makeup and hair supervisor / makeup artist (2 episodes, 2010-2016)
Pamela Haddock ... make-up and hair designer (2 episodes, 2012)
Meinir Jones-Lewis ... make-up and hair designer (1 episode, 2012)
Catherine Vondrak ... makeup trainee: Skillset (1 episode, 2016)
Kristyan Mallett ... prosthetics (uncredited) (unknown episodes)
Matthew Smith ... prosthetic makeup designer (uncredited) (unknown episodes)

Series Production Management 

Sam Lucas ... post-production supervisor (9 episodes, 2010-2014)
Rhys Griffiths ... unit manager (3 episodes, 2012)
Ben Holt ... production manager (3 episodes, 2012)
Geraint Williams ... unit manager (3 episodes, 2012)
John David Gunkle ... unit manager (3 episodes, 2014)
Claire Hildred ... production manager (3 episodes, 2014)
Erin Duffy ... production manager (3 episodes, 2017)
Richard Lonergan ... unit manager (2 episodes, 2012)
Jake Sainsbury ... unit manager (2 episodes, 2014-2016)
Iestyn Hampson-Jones ... unit manager (2 episodes, 2014)
Emma Chapman ... unit manager: London (1 episode, 2016)
Lauren McGuiness ... post-production supervisor: Masterpiece (uncredited) (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Heddi-Joy Taylor ... third assistant director / second assistant director (4 episodes, 2012-2016)
Barry Phillips ... third assistant director (3 episodes, 2010)
James DeHaviland ... second assistant director (3 episodes, 2012)
Toby Ford ... first assistant director (2 episodes, 2010)
Ben Howard ... second assistant director (2 episodes, 2010)
Charles Curran ... third assistant director (2 episodes, 2014-2016)
Sarah Davies ... first assistant director (2 episodes, 2014-2016)
David Chalstrey ... third assistant director (1 episode, 2010)
Paul Judges ... first assistant director (1 episode, 2010)
Lisa Marsh ... second assistant director (1 episode, 2010)
Paul Morris ... second assistant director (1 episode, 2010)
Nige Watson ... first assistant director (1 episode, 2010)
Peter Bennett ... first assistant director (1 episode, 2012)
Dan Mumford ... first assistant director (1 episode, 2012)
Francesco Reidy ... first assistant director (1 episode, 2012)
Rebecca Callas ... second assistant director (1 episode, 2014)
Daisy Caton-Jones ... third assistant director (1 episode, 2014)
Matthew Hanson ... first assistant director (1 episode, 2014)
Sarah Lawrence ... third assistant director (1 episode, 2014)
Hardey Speight ... second assistant director (1 episode, 2014)
Rachel Stacey ... third assistant director (1 episode, 2014)
Toni Staples ... first assistant director (1 episode, 2014)
Mark Turner ... second assistant director (1 episode, 2014)
Mark Hedges ... second unit director (uncredited) (unknown episodes)

Series Art Department 

Dewi Thomas ... properties (8 episodes, 2010-2014)
Rhys Jones ... set dresser / properties (1 episode, 2014)
Blaanid Maddrell ... production buyer / assistant designer (6 episodes, 2012-2014)
Paul Jones ... stand-by carpenter / standby carpenter (1 episode, 2010)
Julia Challis ... properties / stand by props / stand-by art director / standby art director (6 episodes, 2010-2014)
Dafydd Shurmer ... supervising art director (6 episodes, 2012-2014)
Stuart Rankmore ... dressing props / props / properties (4 episodes, 2014-2017)
Christina Tom ... graphic designer / assistant standby art director / graphic artist (2 episodes, 2014-2016)
Nick Thomas ... property master (5 episodes, 2010-2014)
James Iles ... storyboard artist (1 episode, 2010)
Nandie Narishkin ... standby art director / assistant art director (3 episodes, 2014-2016)
Steven Fudge ... chargehand painter (4 episodes, 2014-2016)
Mark Painter ... construction manager (4 episodes, 2014-2016)
Jackson Pope ... properties (3 episodes, 2012)
Mass Harris ... props chargehand (1 episode, 2016)
Mike Parker ... property master / property chargehand (2 episodes, 2014-2016)
Mark Goodhall ... standby carpenter (3 episodes, 2014-2016)
Charlie Malik ... property chargehand / property master (3 episodes, 2014)
Elin Stone ... art department assistant (1 episode, 2014)
Kayleigh Powell ... petty cash buyer (3 episodes, 2017)
Ciaran Thompson ... stand-by art director (2 episodes, 2010-2012)
Sue Jackson-Potter ... production buyer (1 episode, 2010)
Nick Williams ... stand-by art director (2 episodes, 2010)
Phil Shellard ... property master (2 episodes, 2012)
Chris Butcher ... properties / standby properties (2 episodes, 2014-2016)
Samantha Jay Cliff ... graphic aritst / graphics artist (2 episodes, 2014-2016)
Julia Jones ... design trainee / draughtsman (1 episode, 2016)
George Nelmes ... dressing properties / set dresser (1 episode, 2016)
Joe Painter ... construction apprentice / construction carpenter (2 episodes, 2014-2016)
Mair Jones ... art department assistant (2 episodes, 2014)
Mark Runchman ... properties (2 episodes, 2014)
Richard Wells ... graphic designer (2 episodes, 2017)
Ian Davies ... props (1 episode, 2010)
Jayne Davies ... props (1 episode, 2010)
Matthew Ireland ... property master (1 episode, 2010)
Tom Pleydell-Pearce ... stand-by art director (1 episode, 2010)
Lizzi Wilson ... production buyer (1 episode, 2010)
Paul Aitken ... property master (1 episode, 2012)
Alexandra Merchant ... stand-by art director (1 episode, 2012)
Sammy Davis ... graphic artist (1 episode, 2014)
Brendan Fitzgerald ... standby rigger (1 episode, 2014)
Keith Freeman ... standby rigger (1 episode, 2014)
Nicholas Johnston ... properties (1 episode, 2014)
Mick Lord ... standby rigger (1 episode, 2014)
Ben Milton ... standby carpenter (1 episode, 2014)
Ifan Ramage ... properties (1 episode, 2014)
Jeremy Duckham ... scenic artist (1 episode, 2016)
Lesley Elliott ... art department coordinator (1 episode, 2016)
Rebecca Hemy ... standby art director (1 episode, 2016)
Chris House ... scenic artist (1 episode, 2016)
Royston Humphries ... dressing properties (1 episode, 2016)
James Lockett ... standby properties (1 episode, 2016)
Lloyd Reece ... construction carpenter (1 episode, 2016)
Mark Reece ... construction carpenter (1 episode, 2016)
Michael Sellars ... construction carpenter (1 episode, 2016)
Craig Thomas ... storeman (1 episode, 2016)
Mike Toms ... standby rigger (1 episode, 2016)
John Whalley ... scenic artist (1 episode, 2016)
Cai Dyfan ... standby art director (1 episode, 2017)
Clive Clarke ... painter (uncredited) (unknown episodes)
Dale Jordan Johnson ... additional graphics (uncredited) / graphic artist (uncredited) (unknown episodes)
Daren Hawes ... Stand-by carpenter dailies (uncredited) / stand-by carpenter dailies (uncredited) (unknown episodes)
Janine Wilder ... scenic painter (uncredited) (unknown episodes)
Max Gregor ... painter (uncredited) (unknown episodes)
Alexandra Hesketh-Wells ... art department assistant: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Chris Lees ... graphic designer (uncredited) (unknown episodes)
Mathew Tooher ... dressing prop (uncredited) (unknown episodes)

Series Sound Department 

John Mooney ... sound recordist / production sound mixer / Production sound mixer (10 episodes, 2012-2017)
Doug Sinclair ... supervising sound editor (10 episodes, 2010-2016)
Jon Joyce ... foley editor / sound effects editor (3 episodes, 2014-2016)
Will Everett ... foley mixer / foley editor / foley recordist (1 episode, 2014)
Howard Bargroff ... dubbing mixer / sound re-recording mixer / recording mixer (8 episodes, 2010-2016)
Paul McFadden ... dialogue editor / adr mixer / sound editor / sound effects editor (4 episodes, 2014-2016)
Stuart McCutcheon ... boom operator / sound maintenance engineer (7 episodes, 2012-2017)
Jeremy Child ... sound effects editor (6 episodes, 2010-2012)
Stuart McCowan ... sound effects editor (4 episodes, 2014-2016)
Lee Sharp ... sound assistant / second boom operator (4 episodes, 2014-2016)
Richard Dyer ... sound recordist (3 episodes, 2010)
John Hagenstede ... boom operator (3 episodes, 2010)
Glyn Hamer ... sound assistant (3 episodes, 2010)
Alan Snelling ... dubbing mixer (3 episodes, 2010)
Abdulqader Amoud ... sound assistant (3 episodes, 2012)
Craig Burns ... boom operator (2 episodes, 2017)
Bradley Kendrick ... boom operator / sound maintenance (3 episodes, 2014-2016)
Emma Chilton ... Second boom operator / 2nd boom operator (3 episodes, 2017)
Peter Gates ... dialogue editor (1 episode, 2010)
Stephen Griffiths ... supervising sound effects editor (1 episode, 2010)
Brian Milliken ... sound recordist (1 episode, 2010)
Kallis Shamaris ... adr editor (1 episode, 2010)
Jordan Newman ... sound trainee: Skillset (1 episode, 2016)
Julie Ankerson ... foley artist (uncredited) (unknown episodes)
Robert Edwards ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Owen Peters ... dialogue editor (uncredited) (unknown episodes)
Sue Harding ... foley artist (uncredited) (unknown episodes)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Simon Diggins ... adr mixer (uncredited) (unknown episodes)
Jamie Talbutt ... foley editor (uncredited) (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Danny Hargreaves ... special effects supervisor / special effects supervisor: Real SFX (6 episodes, 2010-2012)
Dave Kneath ... special effects technician (3 episodes, 2017)
Arran Glasser ... special effects (1 episode, 2013)
Warwick Boole ... special effects technician (uncredited) (unknown episodes)
Tom Goodman ... explosives engineer (uncredited) (unknown episodes)
Dominic Allan ... special effects technician (uncredited) (unknown episodes)
Russ Perkin ... special effects technician (uncredited) (unknown episodes)
Jade Poole ... special effects assistant coordinator: Real SFX (uncredited) (unknown episodes)
James Smith ... special effects coordinator: Real SFX (uncredited) (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Robin Hinch ... vfx editor (3 episodes, 2010)
Jean-Claude Deguara ... visual effects supervisor (3 episodes, 2012)
Benoit Leveau ... head of software (1 episode, 2013)
James D. Etherington ... visual effects supervisor (2 episodes, 2010)
Earle Stuart Callender ... visual effects producer (1 episode, 2010)
Chris Mortimer ... visual effects supervisor (1 episode, 2010)
Stephen Holland ... plane graphics (1 episode, 2012)
Robbie Fraser ... visual effects supervisor (1 episode, 2014)
Robin Willott ... visual effects supervisor (1 episode, 2014)
David Jones ... visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Sara Bennett ... compositing: Milk Visual Effects (uncredited) (unknown episodes)
Nicolas Hernandez ... cg supervisor: Milk Visual Effects (uncredited) (unknown episodes)
Ron Bowman ... digital matte painter (uncredited) (unknown episodes)
Frank Hanna ... compositor (uncredited) (unknown episodes)
Dan Newlands ... matchmove artist (uncredited) (unknown episodes)
Dan Pearce ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Dominic Alderson ... lead td (uncredited) / lighting td (uncredited) (unknown episodes)
Rubén Bautista ... effects technical director: The Mill (uncredited) (unknown episodes)
Amy Cuthbertson ... lead matchmove artist: The Mill (uncredited) (unknown episodes)
Jacob Flint ... matchmove artist: The Mill (uncredited) (unknown episodes)
Andrew Hutton ... matchmove artist (uncredited) (unknown episodes)
Kwai Keung Ip ... matchmove artist: The Mill (uncredited) (unknown episodes)
Sam Lucas ... cg artist: The Mill (uncredited) (unknown episodes)
Ruben Mayor ... effects technical director: The Mill (uncredited) (unknown episodes)
James Moxon ... compositing supervisor: The Mill (uncredited) (unknown episodes)
Neil Roche ... rigging supervisor (uncredited) (unknown episodes)
Jan Schubert ... lighting technical director (uncredited) (unknown episodes)
Amy Felce ... matchmove artist: milk-vfx (uncredited) (unknown episodes)
Henning Glabbart ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Josep Antoni Ribas Rossello ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Luke Sikking ... digital compositor (uncredited) (unknown episodes)
Adam Michael Spring ... visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Joseph Angelo Steel ... visual effects artist (uncredited) (unknown episodes)
Neil Alford ... compositor (uncredited) (unknown episodes)
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects (uncredited) (unknown episodes)
Turlo Griffin ... digital matte painter: Milk VFX (uncredited) (unknown episodes)
Jay Murray ... roto artist: Milk Visual Effects (uncredited) (unknown episodes)
Natalie Reid ... visual effects producer: milk-vfx (uncredited) (unknown episodes)
Tamsie Thomas ... compositor: Milk VFX (uncredited) / senior compositor: Milk VFX (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Marcus Shakesheff ... stunts / stunt double: Martin Freeman (5 episodes, 2010-2012)
Lee Sheward ... stunt coordinator (5 episodes, 2010-2012)
James Embree ... stunts (3 episodes, 2010)
Mark Archer ... stunts (2 episodes, 2010-2012)
Paul Heasman ... stunts (2 episodes, 2010-2012)
Andreas Petrides ... stunt coordinator / stunts (2 episodes, 2010-2012)
Tom Rodgers ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2012-2014)
Rob Jarman ... stunts (2 episodes, 2012)
Seon Rogers ... stunt coordinator / stunts (2 episodes, 2012)
Chris Newton ... stunt performer (2 episodes, 2014-2017)
Dean Forster ... stunt coordinator / stunt performer (1 episode, 2016)
Gordon Seed ... stunt coordinator (2 episodes, 2014-2016)
William Willoughby ... stunt performer (2 episodes, 2014)
Luke Tumber ... stunt double / stunt double: benedict cumberbatch (2 episodes, 2017)
Marc Cass ... stunt coordinator (1 episode, 2010)
Nrinder Dhudwar ... stunts (1 episode, 2010)
Jason Hunjan ... stunts (1 episode, 2010)
Willie Ramsey ... stunts (1 episode, 2010)
Richard Bradshaw ... stunts (1 episode, 2012)
Jordi Casares ... stunts (1 episode, 2012)
Ray De-Haan ... stunts (1 episode, 2012)
Paul Kulik ... stunt double: Martin Freeman / stunts (1 episode, 2012)
Gareth Milne ... stunt coordinator (1 episode, 2012)
Matthew Stirling ... stunts (1 episode, 2012)
Neil Finnighan ... stunt coordinator (1 episode, 2014)
Gary Hoptrough ... stunt performer (1 episode, 2014)
Kim McGarrity ... stunt performer (1 episode, 2014)
Matt Crook ... stunt performer (1 episode, 2016)
Crispin Layfield ... stunt performer (1 episode, 2016)
Jo McLaren ... stunt performer (1 episode, 2016)
Ian Pead ... stunt performer (1 episode, 2016)
Andy Wareham ... stunt performer (1 episode, 2016)
Gary Arthurs ... stunt performer (1 episode, 2017)
Renars Latkovskis ... stunt performer / stunt performer: stunts (1 episode, 2017)
Rob Pavey ... stunt performer (1 episode, 2017)
Ben Mahoney ... stunt rigger (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Mark Milsome ... camera operator (6 episodes, 2010-2014)
Llyr Evans ... gaffer / best boy (6 episodes, 2010-2017)
Clare Connor ... camera assistant / b camera second assistant / second unit: second assistant camera (3 episodes, 2010)
Leo Holba ... focus puller (5 episodes, 2012-2014)
Steve Worsley ... electrician (5 episodes, 2012-2014)
Ben Purcell ... electrician / best boy (4 episodes, 2010-2016)
Owen Charnley ... assistant grip (4 episodes, 2012-2014)
Steve Slocombe ... electrician / best boy (4 episodes, 2012-2014)
James Scott ... focus puller (3 episodes, 2010-2016)
Emma Friend ... clapper loader / second assistant camera (2 episodes, 2010)
Daniel Inman ... grip (3 episodes, 2010)
Clive Johnson ... electrician (3 episodes, 2010)
Gawain Nash ... electrician (3 episodes, 2010)
Steve Smith ... assistant grip (3 episodes, 2010)
Jon Best ... gaffer (3 episodes, 2012)
Ed Dunning ... camera trainee (3 episodes, 2012)
Dai Hopkins ... grip (3 episodes, 2012)
J.P. Judge ... best boy / electrician (3 episodes, 2012)
Svetlana Miko ... clapper loader / second assistant camera (3 episodes, 2012)
Jamie Phillips ... focus puller (3 episodes, 2012)
Leighton Spence ... clapper loader / focus puller: dailies (3 episodes, 2012)
Robin Stone ... key grip / grip (1 episode, 2014)
Tony Wilcock ... gaffer (2 episodes, 2014)
Paul Jarvis ... best boy / gaffer (2 episodes, 2010)
Martin Scanlan ... focus puller (2 episodes, 2010)
Chris Williams ... clapper loader (2 episodes, 2010)
Eddy Monaghan ... electrician (2 episodes, 2012)
Adam Sculthorp ... director of photography: additional / motion control camera operator (1 episode, 2017)
Phoebe Arnstein ... clapper loader (2 episodes, 2014)
Harry Bowers ... focus puller (2 episodes, 2014)
Gareth Brough ... board operator / electrician (2 episodes, 2014)
Emma Edwards ... clapper loader (2 episodes, 2014)
Mark Hutchings ... gaffer / rigging gaffer (1 episode, 2014)
Lee Martin ... best boy (2 episodes, 2014)
Evelina Engberg Norgren ... camera trainee (2 episodes, 2014)
Wesley Smith ... electrician (2 episodes, 2014)
James Leigh ... camera operator (2 episodes, 2017)
Rachel Clark ... clapper loader (1 episode, 2010)
Danny Inman ... grip (1 episode, 2010)
Martin Payne ... focus puller (1 episode, 2010)
John Truckle ... best boy (1 episode, 2010)
Steve McGrail ... best boy (1 episode, 2012)
Nick Coleman ... camera trainee (1 episode, 2013)
Andy Gardiner ... electrician (1 episode, 2014)
John Harper ... focus puller (1 episode, 2014)
Peter Lowden ... clapper loader (1 episode, 2014)
Bob Milton ... electrician (1 episode, 2014)
Ben Moseley ... assistant grip (1 episode, 2014)
Daniel Nightingale ... additional camera operator / clapper loader (1 episode, 2014)
Gary Norman ... grip (1 episode, 2014)
Jim Philpott ... grip (1 episode, 2014)
Gafin Riley ... electrician (1 episode, 2014)
Joe Russell ... camera operator (1 episode, 2014)
Gareth Sheldon ... electrician (1 episode, 2014)
Tom Williams ... focus puller (1 episode, 2014)
Charlie Wyldeck ... assistant grip (1 episode, 2014)
Ryan S. Adams ... camera trainee (1 episode, 2016)
Grant Armstrong ... electrician (1 episode, 2016)
Daniel Bishop ... camera operator / steadicam (1 episode, 2016)
Matthew Challenger ... electrician (1 episode, 2016)
John Davis ... clapper loader (1 episode, 2016)
Tony Fabian ... grip (1 episode, 2016)
Reece Hearnshaw ... assistant grip (1 episode, 2016)
Sion Hopkins ... electrician (1 episode, 2016)
Joe Martin ... clapper loader (1 episode, 2016)
Tom Meadows ... camera trainee: Skillset (1 episode, 2016)
Jay Polyzoides ... focus puller (1 episode, 2016)
Andrei Austin ... steadicam operator (1 episode, 2017)
Angus Benson-Blair ... drone pilot (1 episode, 2017)
Stuart Biddlecombe ... camera operator (1 episode, 2017)
Darren Miller ... UAV Aerial Camera Operator (1 episode, 2017)
Shaun Price ... best boy (1 episode, 2017)
Colin Hutton ... still photographer (uncredited) (unknown episodes)
Steve Hopkins ... electrician (uncredited) (unknown episodes)
Robert Viglasky ... still photographer (uncredited) (unknown episodes)
Vince McGahon ... Steadicam operator (uncredited) / steadicam operator (uncredited) (unknown episodes)
Russell Greenhalgh ... lighting technician (uncredited) (unknown episodes)
Roland Keane ... camera facilities coordinator (uncredited) (unknown episodes)
James Chesterton ... second assistant camera: dailies (uncredited) / "b" camera: second assistant (uncredited) (unknown episodes)
Fabian Wagner ... camera operator (uncredited) (unknown episodes)
Elliot Hale ... camera trainee (uncredited) (unknown episodes)
Stephen Price ... phantom technician (uncredited) (unknown episodes)
Guy Davies ... second assistant camera (uncredited) (unknown episodes)
Natie Marie Davies ... camera trainee (uncredited) (unknown episodes)
Robin Horn ... phantom technician (uncredited) (unknown episodes)
Luke Lloyd ... camera trainee (uncredited) (unknown episodes)
Nick Cox ... first assistant camera (uncredited) (unknown episodes)
Jason Ewart ... camera operator: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Samuel Grant ... assistant camera (uncredited) (unknown episodes)
Veronica Keszthelyi ... camera trainee (uncredited) (unknown episodes)
James Layton ... camera operator: c camera (uncredited) (unknown episodes)
Arron Monkman ... second assistant camera: dailies (uncredited) (unknown episodes)
Damian Roberts ... grip: dailies (uncredited) (unknown episodes)

Series Casting Department 

Daniel Edwards ... casting associate (2 episodes, 2014)
Kate Rhodes James ... original casting (1 episode, 2014)
Jonny Boutwood ... casting associate (1 episode, 2016)
Jane Anderson ... casting associate (uncredited) (unknown episodes)
Andy Brierley ... casting associate (uncredited) (unknown episodes)
Isabella Odoffin ... casting assistant (uncredited) (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Ceri Walford ... costume supervisor / assistant costume designer (10 episodes, 2010-2016)
Kelly Williams ... costume assistant (5 episodes, 2012-2014)
Dominique Arthur ... costume assistant / costume standby (4 episodes, 2012-2016)
Louise Martin ... wardrobe assistant (3 episodes, 2010)
Amanda Mattes ... costume breakdown artist / costume buyer (2 episodes, 2013-2014)
Charlotte Mitchell ... costume supervisor (1 episode, 2010)
Kathryn Blight ... costume supervisor (1 episode, 2014)
Sarah Dagnell ... costume trainee (1 episode, 2016)
Alison Lyons ... costume standby (1 episode, 2016)
Jan Simpson ... costume supervisor (1 episode, 2016)
Andrea Mear ... daily costume assistant (uncredited) (unknown episodes)
Marlek Al-Habib ... daily costume assistant (uncredited) (unknown episodes)
Amanda Hambleton ... costume assistant (uncredited) (unknown episodes)
Ruth Phelan ... costume trainee (uncredited) (unknown episodes)
Rebecca Tredget ... costume daily (uncredited) (unknown episodes)
Sara Fay ... principal cutter (uncredited) (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Kevin Horsewood ... colorist (11 episodes, 2010-2016)
Scott Hinchcliffe ... on-line editor (10 episodes, 2010-2016)
Gareth Mabey ... assistant editor / second assistant editor (4 episodes, 2014-2016)
Becky Trotman ... assistant editor (4 episodes, 2012-2014)
Joel Skinner ... first assistant editor / second assistant editor (4 episodes, 2014-2017)
Lee Bhogal ... assistant editor (3 episodes, 2010)
Barrie Pease ... on-line editor (3 episodes, 2012)
Shane Woods ... assistant editor (1 episode, 2014)
Simon O'Connor ... on-line editor (1 episode, 2010)
Carmen Roberts ... assistant editor (1 episode, 2014)
Katrina Aust ... second assistant editor (1 episode, 2016)
Sam Lucas ... post-production supervisor (1 episode, 2016)
Maria-Luisa Meredith ... temp assistant editor (uncredited) (unknown episodes)
Steven Waltham ... second assistant editor (uncredited) (unknown episodes)

Series Location Management 

Ben Mangham ... location manager (6 episodes, 2014-2017)
Peter Tullo ... location manager (5 episodes, 2010-2012)
Gareth Skelding ... location manager (4 episodes, 2010-2012)
Jeremy DeCoursey ... assistant location manager (3 episodes, 2016-2017)
Paul Davies ... location manager (2 episodes, 2010)
Nicky James ... location manager (1 episode, 2010)
Matthew Frame ... location assistant (2 episodes, 2014)
Iwan Roberts ... location manager (1 episode, 2010)
Russell Turner ... location manager (1 episode, 2010)
Daragh Coghlan ... location assistant (1 episode, 2014)
Andy Eliot ... location manager (1 episode, 2014)
Toby Eliot ... location manager (1 episode, 2014)
Midge Ferguson ... location manager (1 episode, 2014)
Matthew Risebrow ... location assistant (1 episode, 2014)
Julian Bivol ... location marshall: dailies (1 episode, 2016)
Paige Copsey ... location assistant (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Anthony Weeden ... orchestrator (3 episodes, 2017)
Tom Pearson ... composer: additional music (3 episodes, 2017)
David Arnold ... music (1 episode, 2010)
Michael Price ... music (1 episode, 2010)
Rael Jones ... composer: additional music (uncredited) (unknown episodes)
Nick Hill ... music preparation (uncredited) / score programming (uncredited) / associate music producer (uncredited) (unknown episodes)
Laurence Love Greed ... score programmer (uncredited) (unknown episodes)
Pete Readman ... assistant orchestrator (uncredited) (unknown episodes)
Nick Wollage ... score and mix engineer (uncredited) / scoring mixer (uncredited) (unknown episodes)
Joe Rubel ... score programming (uncredited) (unknown episodes)
Thomas Farnon ... music associate (uncredited) (unknown episodes)
Toby Hulbert ... music preparation (uncredited) (unknown episodes)
Chuck Daar ... composer: additional music (uncredited) (unknown episodes)
Peter Gregson ... musician: cello & electric cello (uncredited) (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Nigel Venables ... unit driver (uncredited) / facilities driver (uncredited) (unknown episodes)
Rob McKenna ... unit driver (uncredited) (unknown episodes)
Julian Chapman ... unit driver (uncredited) (unknown episodes)

Series Other crew 

Elizabeth Walker ... production accountant (6 episodes, 2010-2012)
Llinos Wyn Jones ... script supervisor (4 episodes, 2010-2016)
Non Eleri Hughes ... script supervisor / continuity (4 episodes, 2010-2012)
Harry Bunch ... production team / production runner (3 episodes, 2010)
Chris Thomas ... floor runner / runner (2 episodes, 2014)
Ceri Hughes ... production coordinator (3 episodes, 2010)
Sandra Cosfeld ... production runner (3 episodes, 2012)
Sian Reynish ... production coordinator (3 episodes, 2012)
Llio Fflur ... production runner (3 episodes, 2014)
Lindsay Grant ... script supervisor (3 episodes, 2014)
Robert Price ... production secretary (3 episodes, 2014)
Patrick Waggett ... floor runner / key floor runner (2 episodes, 2014)
Len Carter ... production assistant (1 episode, 2010)
Janine H. Jones ... production team (2 episodes, 2010)
David Jones ... production accountant (2 episodes, 2014-2016)
Spencer Pawson ... assistant accountant (2 episodes, 2014-2016)
Nuala Alen-Buckley ... production accountant (2 episodes, 2014)
Tim Orlik ... assistant accountant (2 episodes, 2014)
Jennine Baker ... production accountant (1 episode, 2010)
Lowri Denman ... floor runner (1 episode, 2010)
Jo Healy ... production team (1 episode, 2010)
Kevin Proctor ... production secretary (1 episode, 2010)
Julie Scott ... production executive (1 episode, 2010)
Peter Anderson Studio ... title designer (1 episode, 2010)
Kate Thornton ... production coordinator (1 episode, 2010)
Lucy Roper ... floor runner (1 episode, 2014)
Helen Blyth ... production coordinator (1 episode, 2016)
Stuart Cottle ... assistant accountant: Skillset (1 episode, 2016)
Eos Counsell ... violin coach (1 episode, 2016)
Kirsty Dex ... location runner (1 episode, 2016)
Jennifer Goulbourne ... production secretary (1 episode, 2016)
Martin Hall ... floor runner (1 episode, 2016)
Anthony Owen ... magic consultant (1 episode, 2016)
Olivia Sangster-Bullers ... floor runner (1 episode, 2016)
Peter Alberti ... stand in: benedict cumberbatch (1 episode, 2017)
Nic Pringle ... Floor Runner (1 episode, 2017)
Clara Bennett ... runner (uncredited) (unknown episodes)
Sinead Gogarty ... assistant production accountant (uncredited) (unknown episodes)
Gareth Webb ... rushes runner (uncredited) (unknown episodes)
Jon Baker ... armourer (uncredited) (unknown episodes)
Dan Osborne ... armourer (uncredited) (unknown episodes)
Simon Neville ... armourer (uncredited) (unknown episodes)
Lloyd Glanville ... floor runner (uncredited) (unknown episodes)
Stephen Gallacher ... daily floor runner: daily (uncredited) (unknown episodes)
Garry Marriott ... unit medic (uncredited) (unknown episodes)
Hannah McCarthy ... location marshal (uncredited) (unknown episodes)
Louise Rashman ... floor runner: dailies (uncredited) (unknown episodes)

Series Thanks 

Charlie Phillips ... in memory of (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page