Edit
Dinocroc vs. Supergator (TV Movie 2010) Poster

(2010 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jim Wynorski ... (as Rob Robertson)

Writing Credits  

Jim Wynorski ... (written by) (as Jay Andrews) and
Mike MacLean ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Jason Drake
...
...
Cassidy Swanson (as Amy Rasimas)
...
...
Lisa Clapperton ...
Victoria
...
FBI Agent (as James Burns)
...
Kimberly Taft
...
Stewart Taft
Eddie Spivak ...
Bruce
Jenny Robinson ...
Girl at Beach (as Jenny Leigh Robinson)
...
Drake's Nurse
Michael Bernardi ...
Chaz Kingsley
...
...
Chaz' Girl #2
...
Lerner (as Adrian Alverado)
Terrill Hardaway ...
Mercenary Leader (as Terril Hardaway)
Matt Riggle ...
Monroe
...
Marsden
Ryan Satin ...
Patterson
Eduardo Rojas ...
Weeks
...
Delirious Scientist
...
Bouncer Guard
Roy Schwaede ...
Doctor
Paula Schwaede ...
Night Nurse
Jason Schwaede ...
Scientist
Ashley Murphy ...
Poolside Girl #1
...
Poolside Girl #2
Victor Macias ...
Creep At Pool (as Victor M. Macias)
Jerry Hess ...
Concierge
Brooks Kephart ...
Reese Hammond
Robert Bean ...
Zack Taylor (as Bob Bean)
Jim Wynorski ...
Roy Jensen
Malcolm Rodriguez ...
Ethan Cooms
Samantha Manson ...
Agent Conrad
...
Tour Guide
Bam Bam ...
Bus Driver
Poppy Shell ...
Elvis Fan
Bob Meyer ...
Tourist Companion
Alex Morrow ...
Young Man Tourist 1
Chris King ...
Young Man Tourist 2
Irina De Grancy ...
Background Scientist
Mary Szudy ...
Background Scientist
Orit Shuckroon ...
Background Scientist (as Orit Schuckroon)
Bobby Baron ...
Background Scientist
Emeka Ndukwe ...
Background Scientist
Gerald Jenkinson ...
Background Scientist
Herbert Becher ...
Background Scientist
Jeff Fukushima ...
Background Scientist
John White ...
Background Scientist
Michael Edelstein ...
Background Scientist
Paul Levenhagen ...
Background Scientist
Reuben A. Tafoya ...
Background Scientist (as Ruben Tafoya)
Shane Schoeppner ...
Scientist (as Shane Schoepner)
Spencer Douglas ...
Background Scientist
Timur Suk ...
Background Scientist
Rest of cast listed alphabetically:
...
FBI Agent
Joe Forbess ...
Dinocroc Victim (uncredited)
Steve Silverie ...
Lane (uncredited)

Produced by 

Roger Corman ... executive producer
Jerry Hess ... regional producer
Brooks Kephart ... producer
Kent Matsuoka ... associate producer

Music by 

Chuck Cirino
Al Kaplan
Jon Kaplan

Cinematography by 

Samuel Brownfield ... director of photography

Film Editing by 

Tony Randel

Art Direction by 

Robert Hummel
Anthony Masters
Kenny Ortega
John Stoll

Set Decoration by 

Dario Simioni

Costume Design by 

Phyllis Diedrickson ... (as Phyllis Deidrickson)

Makeup Department 

Rachel Rose DeSimone ... make-up and hair (as Rachel DeSimone)

Production Management 

Brooks Kephart ... unit production manager
Kent Matsuoka ... production manager
Kosuke Haga ... unit production manager: pick-ups (uncredited)
H.G. Andrei Smyslov ... post-production supervisor (uncredited)

Art Department 

Bunny Blake ... assistant art director
Herbie Brown ... draftsman: art department swing
Peachy Carnahan ... swing: art department swing
Madame Salena Dawn ... sculptor: art department swing
Viola Draper ... construction assistant
Daniel Dravot ... swing: art department swing
Roswell G. Flemington ... property master
Ellis Fowler ... assistant property master
Jared Garrity ... sketch artist
Cookie Gilchrist ... draughtsman
Zelda Gooberman ... draughtsman
Wilbur Grey ... art production assistant: art department swing
Robert Hummel ... special props
Walter Knef ... swing: art department swing
Kim Kong ... property assistant: art department swing
Felicia Lavamore ... assistant decorator: art department swing
Patrick Lees ... carpenter: art department swing
Pamela Morris ... construction assistant
Douglas Mortimer ... stand-by plasterer: art department swing
Bob Nesler ... storyboard artist: art department swing
Hildy Powell ... set dresser
Gervaise Ravel ... set designer: art department swing
Slicker Smith ... construction coordinator: art department swing
Stuart Tillman ... construction manager
Wallace Whipple ... lead art department

Sound Department 

John Adams ... boom operator: underwater unit
Don Anselmo ... sound mixer: underwater unit
Reagan Bond ... sound mixer
Frank Carter ... boom operator: underwater unit
Patrick Giraudi ... sound designer
Butch Johnson ... sound transfer: underwater unit
Romain Bigorgne ... sound editor (uncredited)
Patrick Giraudi ... re-recording mixer (uncredited)
Jackie Johnson ... sound recordist (uncredited)
Xavier Sol ... sound effects editor (uncredited)

Visual Effects by 

Nikhil M. Anand ... creature technical director
Chris Ankli ... lead modeler/rigger
Sam Baker ... junior animator
Nathaniel Caauwe ... rotoscope artist
Charles Claymont ... compositor
Justin Rader ... visual effects supervisor
Tad Simmons ... matchmover
Ryan P. Wilson ... visual effects supervisor
John Labrie ... modeler (uncredited)
Alesh Mav ... senior animator (uncredited)
Hugo L. Morales ... animator (uncredited)
Jeff Nash ... animator (uncredited)
Michael Sun ... visual effects (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Antar Abderrahman Jr. ... gaffer: 2nd unit (as Antar Biberman)
Denetia Arellanes ... best girl: 2nd unit
Kirk Bloom ... first assistant camera: underwater unit: 2nd unit (as Kirk Bloomberg)
Jacqueline Brennan Berardi ... first assistant camera: water unit: 2nd unit (as Jacqueline Bosco)
Bill Carson ... stand-by rigger: 2nd unit
Graham Chart ... set photographer
Joseph Dunn ... electrician: 2nd unit
Gunner Flinch ... electrician: 2nd unit
Flash Fulton ... grip: 2nd unit
Homer Garity ... grip electrician: 2nd unit
George Gleep ... gaffer: 2nd unit
David Gregg ... best boy
Jeff Gregg ... key grip
Scott W. Grille ... key grip: underwater unit: 2nd unit
Kevin Hanson ... electrician: underwater unit: 2nd unit
Bruce Heinsius ... still photographer: 2nd unit (as Bruce Hallberg)
William Holdsworth ... electrician: 2nd unit (as William Wadsworth)
Julien Janigo ... electrician
Oresto Jones ... electrician: 2nd unit
Chick Larkin ... grip: 2nd unit
Victor Macias ... steadicam operator (as Victor M. Macias)
Tubby McCoy ... grip: 2nd unit
Steven Meizler ... grip: 2nd unit
Melvyn Milgrim ... grip: 2nd unit
Jake Morrell ... grip: 2nd unit
Jim Pond ... special grip: 2nd unit (as Jim Ponderosa)
Robert Royds ... first assistant camera
William Russell ... special grip: 2nd unit
Rob Sanchez ... grip
Frank Smullins ... second assistant grip: 2nd unit
Duke Taylor ... first assistant grip: 2nd unit
Miles Thomas ... best boy: 2nd unit
Mat Toenniessen ... backup grip: 2nd unit (as Mat Tonina)
Tal Vigderson ... still photographer: 2nd unit (as Tal Vulama)
Doug Weinmann ... best boy electric: second unit (as Doug Wyner)
Kerrec 'K-Man' Williams ... key grip: 2nd unit (as Kevin Hasberg)

Casting Department 

Carmen Betancourt ... extras casting
James P. Driscoll ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

James Corey ... costume and wardrobe
Al Denton ... costume and wardrobe
Franklin Gibbs ... costume and wardrobe
Walter Jameson ... wardrober
Greg LaChoi ... wardrobe
Greg LaVoi ... wardrobe (as Greg LaChoi)
Billy 'Pop' Marshak ... wardrobe assistant
Daphne O'Berg ... costume mistress
Daphne O'Day ... costume mistress (as Daphne O'Berg)
Joey Shearer ... wardrobe assistant (as Joey Smiler)
Joey Smiler ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Roderick Davis ... post-production coordinator
Todd DeSade ... first assistant editor
Arleen Goldenberg ... negative cutter
Jan Kikumoto ... post-production assistant (as Jan Kikalotta)
Rick Perkins ... apprentice editor
Jon Stockton ... apprentice editor

Location Management 

Bone-Bender Brodsky ... location manager (as Ben Brodsky)
Conny Miller ... location caterer (as Coney Miller)
Derek Mothershed ... location caterer
Johnny Robb ... location caterer (as Johnny Rob)
Pinto Sykes ... location caterer

Transportation Department 

Mirvine Hookano ... teamster gangboss

Other crew 

Juno Apalla ... production assistant
Gardener Brown ... helicopter pilot
Laura Cole ... production assistant
Hanley Dickerson ... production buyer
Phyllis Diedrickson ... director's mistress
Diane Fingado ... craft service cook (as Diane Finlado)
Anthony Freemont ... unit publicist
Melanie Gorman ... assistant production coordinator
Katharine Grieb ... craft service (as Katharine Grubbs)
B.J. Hires ... office runner
Christian Horn ... dialect advisor
Thomas Irick ... key production assistant (as Thomas Lloveu)
Nicola Kerridge ... production assistant (as Nikki Kerridge)
William 'Bill' Kilgore ... helicopter pilot trainee
Happy King ... script supervisor
Joe R. Licona ... marine coordinator (as Joe Licona/Pacific Basin Inflatables)
Katy Magnuson ... production assistant
Desiree McKinney ... production assistant
Jeff Myrtlebank ... on-set medical
Whitney Weaver ... production assistant
Jeremy Wickwire ... production secretary
Steve Goldenberg ... puppeteer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page