Edit
The Pillars of the Earth (TV Mini-Series 2010) Poster

(2010 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Sergio Mimica-Gezzan ... (8 episodes, 2010)

Series Writing Credits  

Ken Follett ... (8 episodes, 2010)
John Pielmeier ... (8 episodes, 2010)

Series Cast  

...
 Waleran Bigod (8 episodes, 2010)
...
 Philip (8 episodes, 2010)
...
 Jack (8 episodes, 2010)
...
 Aliena (8 episodes, 2010)
...
 Regan Hamleigh (8 episodes, 2010)
...
 Ellen (8 episodes, 2010)
...
 Remigius (8 episodes, 2010)
John Pielmeier ...
 Cuthbert (8 episodes, 2010)
...
 Percy Hamleigh (8 episodes, 2010)
Clive Wood ...
 King Henry I (8 episodes, 2010)
...
 Richard (8 episodes, 2010)
Liam Garrigan ...
 Alfred (8 episodes, 2010)
...
 William Hamleigh (8 episodes, 2010)
...
 Stephen (8 episodes, 2010)
...
 Bartholomew (8 episodes, 2010)
...
 Maud (8 episodes, 2010)
...
 Archbishop (8 episodes, 2010)
László Áron ...
 Architect (8 episodes, 2010)
...
 Abbot Suger (8 episodes, 2010)
Kelly Endresz-Banlaki ...
 Princess (8 episodes, 2010)
...
 Young Woman Whore (8 episodes, 2010)
David Bark-Jones ...
 Francis (8 episodes, 2010)
Tamás Baross ...
 Gabriel (8 episodes, 2010)
Oliver Bauer ...
 Medieval Child (8 episodes, 2010)
...
 Martha - young (8 episodes, 2010)
...
 Henry - 15 years old (8 episodes, 2010)
...
 Eustace - 15 years old (8 episodes, 2010)
Ottilia Borbáth ...
 Townfolk #3 (8 episodes, 2010)
Jonathan Coy ...
 Father Ralph (8 episodes, 2010)
Scott Curtis ...
 Peasant (8 episodes, 2010)
Antal Czapkó ...
 General (8 episodes, 2010)
Brooke Dean ...
 Maud - 6 years old (8 episodes, 2010)
...
 Gloucester (8 episodes, 2010)
...
 Agnes (8 episodes, 2010)
Lara Dzikowski ...
 Townfolk #5 (8 episodes, 2010)
Gabriella Fon ...
 Townfolk #1 (8 episodes, 2010)
Stu Gamble ...
 Lad (8 episodes, 2010)
...
 Lord #1 (8 episodes, 2010)
David Haderer ...
 Robin Goodfellow (8 episodes, 2010)
Jody Halse ...
 Johnny Eightpence (8 episodes, 2010)
...
 Messenger #3 (8 episodes, 2010)
Jeremy Haward-Grau ...
 Little Henry (8 episodes, 2010)
Emily Holt ...
 Martha - older (8 episodes, 2010)
Péter Horkay ...
 Steward (8 episodes, 2010)
Ákos Horváth ...
 Simon Goodfellow (8 episodes, 2010)
Barna Illyés ...
 Labourer (8 episodes, 2010)
Csaba Jakab ...
 French Mason (8 episodes, 2010)
...
 Jonathan - 4-5 years old (8 episodes, 2010)
Mike Kelly ...
 Messenger #2 (8 episodes, 2010)
Péter Kertész ...
 Stephen's Physician (8 episodes, 2010)
Bernadett Kis ...
 Midwife (8 episodes, 2010)
László Konter ...
 Bishop (8 episodes, 2010)
Alexis Latham ...
 One-armed Wool Man (8 episodes, 2010)
Antal Leisen ...
 Townfolk #4 (8 episodes, 2010)
Peter Linka ...
 Townsman (8 episodes, 2010)
...
 Elizabeth (8 episodes, 2010)
Pál Makrai ...
 French Master Builder (8 episodes, 2010)
...
 Prior James (8 episodes, 2010)
George Mendel ...
 Lord #2 (8 episodes, 2010)
Lisa Millett ...
 Kate (8 episodes, 2010)
Piroska Molnár ...
 Grandmama (8 episodes, 2010)
Ben O'Brien ...
 Winchester Clerk (8 episodes, 2010)
Kende Orbán ...
 Eustace - 4-5 years old / ... (8 episodes, 2010)
Miklos Pavel ...
 Sentry Edgar (8 episodes, 2010)
Mark Phelan ...
 Otto (8 episodes, 2010)
Tibor Pintér ...
 Shareburg (8 episodes, 2010)
John Rado ...
 Sentry (8 episodes, 2010)
Kevin Rees ...
 Jonathan - 30 years old (8 episodes, 2010)
...
 Brother Paul (8 episodes, 2010)
Richard Rifkin ...
 Matthew (8 episodes, 2010)
András Sándor ...
 Page (8 episodes, 2010)
Nicolas Sipek ...
 Stephen's Fake Son - 4 years old (8 episodes, 2010)
Tibor Süle ...
 Antoine (8 episodes, 2010)
Margaréta Szabó ...
 Young Woman (8 episodes, 2010)
...
 Gabriel's Mother (8 episodes, 2010)
Sándor Téri ...
 Physician (8 episodes, 2010)
Dorian Thomas ...
 Teenage Boy (8 episodes, 2010)
Geoffrey Thomas ...
 Earl of Weymouth (8 episodes, 2010)
Zoltan Toth ...
 Prince (8 episodes, 2010)
Zsófi Trecskó ...
 French Peasant Woman (8 episodes, 2010)
Tamás Varga ...
 Townfolk #2 (8 episodes, 2010)
András Várkonyi ...
 Captain (8 episodes, 2010)
Zsolt Zágoni ...
 Shiring Messenger #1 (8 episodes, 2010)
Marcell Závodi ...
 Tommy - 9 years old (8 episodes, 2010)
Bianca Bauer ...
 Medieval Child (8 episodes, 2010)
...
 Tom Builder (7 episodes, 2010)
...
 Walter (7 episodes, 2010)
Ken Follett ...
 Merchant (3 episodes, 2010)
Istvan Szori ...
 Percy's Drunk Friend (uncredited) (2 episodes, 2010)
Romana Carén ...
 Lady at court (uncredited) (1 episode, 2010)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Jonas Bauer ... executive producer (8 episodes, 2010)
Rola Bauer ... executive producer (8 episodes, 2010)
Howard Ellis ... producer: Hungary (8 episodes, 2010)
Adam Goodman ... producer: Hungary (8 episodes, 2010)
Tim Halkin ... executive producer (8 episodes, 2010)
Sergio Mimica-Gezzan ... co-producer (8 episodes, 2010)
Michael Prupas ... executive producer (8 episodes, 2010)
Malcolm Reeve ... associate producer (8 episodes, 2010)
David A. Rosemont ... executive producer (8 episodes, 2010)
John Ryan ... producer (8 episodes, 2010)
Ridley Scott ... executive producer (8 episodes, 2010)
Tony Scott ... executive producer (8 episodes, 2010)
David W. Zucker ... executive producer (8 episodes, 2010)

Series Music by 

Trevor Morris ... (8 episodes, 2010)

Series Cinematography by 

Attila Szalay ... (8 episodes, 2010)

Series Film Editing by 

Richard Comeau ... (8 episodes, 2010)
Sylvain Lebel ... (8 episodes, 2010)

Series Casting By 

Priscilla John ... (8 episodes, 2010)

Series Production Design by 

Miljen Kreka Kljakovic ... (8 episodes, 2010)

Series Art Direction by 

Branimir Babic ... (8 episodes, 2010)
Lóránt Jávor ... (8 episodes, 2010)
Tibor Lázár ... (8 episodes, 2010)

Series Set Decoration by 

Franco Fumagalli ... (8 episodes, 2010)
István Tóth ... (8 episodes, 2010)

Series Costume Design by 

Mario Davignon ... (8 episodes, 2010)

Series Makeup Department 

Ildikó Ambrus ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Ildikó Aradi ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Kriszta Balázs ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Fruzsina Banhalmi ... prosthetics makeup coordinator (8 episodes, 2010)
Mónika Berek ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Ági Bognár ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Tricia Cameron ... hair department head (8 episodes, 2010)
Katarina Chovanec ... key hair stylist (8 episodes, 2010)
Viktória Csatári ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Karola Csomós ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Noémi Czakó ... extras makeup coordinator (8 episodes, 2010)
Annamária Dunai ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Szilvia Kopcsó Fehérné ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Anna Gerõ ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Kati Gröger ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Réka Görgényi ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Judit Halász ... hair stylist (8 episodes, 2010)
Árpádné Horváth ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Csabáné Hufnagel ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Judit Jánosi ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Jánosné Kajtár ... extras hair stylist (8 episodes, 2010)
Kathy Kelso ... key makeup artist (8 episodes, 2010)
Klaudia Király ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Éva Kolontáry ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Nóra Koltai ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Balázs Károlyi ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Tiborné Köber ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Varga Lajosné ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Csabáné Leblanc ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Mária Lipp ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Zsoltné Mocsári ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Mariann Molnár ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Balázs Novák ... makeup artist (8 episodes, 2010)
Iván Pohárnok ... prosthetics makeup designer / prosthetics makeup coordinator (8 episodes, 2010)
Colleen Quinton ... makeup department head (8 episodes, 2010)
Lászlóné Rab ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Erzsébet Rácz ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Loulia Sheppard ... key hair stylist (8 episodes, 2010)
Rozalia Szegedi ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Csaba Szever ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Klári Szinek ... hair stylist (8 episodes, 2010)
Gézáné Imre Szántó ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Ella Szécsényi ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Katalin Sári ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Klára Takács ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Anna Tesner ... makeup artist (8 episodes, 2010)
Katalin Tomola ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Éva Törzsök ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Julia Vitray ... daily makeup artist (8 episodes, 2010)
Hedvig Wieder ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Éva Zvekán ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Judit Balázsné Zádor ... daily hair stylist (8 episodes, 2010)
Péter Gyöngyösi ... daily hair stylist (7 episodes, 2010)
Judit Hornyák ... daily makeup artist (3 episodes, 2010)

Series Production Management 

Gergö Balika ... production manager (8 episodes, 2010)
Daniel Dallos ... unit manager (8 episodes, 2010)
Gary Evans ... post-production supervisor (8 episodes, 2010)
Jean-Paul Mageren ... project manager: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Ági Nagy ... assistant production manager (8 episodes, 2010)
Moritz Polter ... production supervisor: Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Michaela Rathbauer ... production manager: Austrian unit (8 episodes, 2010)
Pierre Thériault ... post-production supervisor (8 episodes, 2010)
Evan Tussman ... post-production executive: Muse (8 episodes, 2010)
Philip Hahn ... post-production producer: Tandem (5 episodes, 2010)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Chipera ... first assistant director (8 episodes, 2010)
Renato De Cotiis ... second assistant director (8 episodes, 2010)
Marc de Keller ... crowd director / second assistant director (8 episodes, 2010)
Kevin Hourigan ... second assistant director (8 episodes, 2010)
Linda Marián ... third assistant director (8 episodes, 2010)
Bogi Móricz ... second assistant director (8 episodes, 2010)
Tamás Vass ... crowd second assistant director (8 episodes, 2010)

Series Art Department 

Gergely Kajdi ... greensman (9 episodes, 2010)
Tamas Ordodi ... sculptor (9 episodes, 2010)
John Allenby ... property master (8 episodes, 2010)
László Ádám Boros ... blacksmith / propmaker (8 episodes, 2010)
Róbert Bota ... swing gang (8 episodes, 2010)
Robert Bourdeau ... scenic painter (8 episodes, 2010)
Ricardo Contreras ... storyboard artist (8 episodes, 2010)
Gábor Csengei ... standby props (8 episodes, 2010)
Judit Csák ... assistant art director (8 episodes, 2010)
Gergely Dömölki ... goldsmith / supervising propmaker (8 episodes, 2010)
Krisztián Forgon ... swing gang (8 episodes, 2010)
István Fábián ... swing gang (8 episodes, 2010)
Ferenc Kappermayer ... additional standby props / additional stand-by props (8 episodes, 2010)
Slemer Karolina ... art department coordinator (8 episodes, 2010)
Gabor Kauders ... swing gang (8 episodes, 2010)
Attila Kiss ... standby props (8 episodes, 2010)
Tamás Kiss ... standby carpenter (8 episodes, 2010)
Róbert Koroknyai ... art department coordinator (8 episodes, 2010)
Moni Kovacs ... assistant to set decorator (8 episodes, 2010)
Attila Digi Kövári ... stand-by art director (8 episodes, 2010)
Gyula 'Jenci' Lakatos ... swing gang (8 episodes, 2010)
Stephen Levitt ... property master (8 episodes, 2010)
Mihály Marton ... swing gang (8 episodes, 2010)
Pálma Melis ... assistant to property master (8 episodes, 2010)
László Nagyidai ... construction coordinator (8 episodes, 2010)
Annamária Orosz ... draftsman: props/set dressing (8 episodes, 2010)
Adam Polgar ... props buyer (8 episodes, 2010)
Terry Royce ... assistant property master / standby props (8 episodes, 2010)
Ferenc Simiglai ... scenic painter (8 episodes, 2010)
Gábor Stibló ... set dressing buyer (8 episodes, 2010)
Róbert Strausz ... standby helper (8 episodes, 2010)
Zoltan Suveges ... additional standby props / additional stand-by props (8 episodes, 2010)
Nana Swiczinsky ... storyboard artist: Austrian unit (8 episodes, 2010)
János Szabolcs ... set decorator assistant (8 episodes, 2010)
Lajos E. Szabó ... standby painter (8 episodes, 2010)
Mátyás Szakonyi ... greensman (8 episodes, 2010)
Zoltán Szalkai ... assistant property master: Hungary (8 episodes, 2010)
Miklós Szemes ... storeman (8 episodes, 2010)
Krisztina Szilágyi ... draftsman (8 episodes, 2010)
Barbara Szlávik ... decoration painter / propmaker (8 episodes, 2010)
Gabor Toth ... assistant set decorator (8 episodes, 2010)
Vilmos Törköly ... propmaker (8 episodes, 2010)
Jenö Udvardi ... storyboard artist (8 episodes, 2010)
Gábor Szabó ... carpenter / propmaker (7 episodes, 2010)
Gábor Szabó ... carpenter / propmaker (1 episode, 2010)

Series Sound Department 

Louis Gignac ... sound re-recording mixer / additional sound re-recording mixer (9 episodes, 2010)
Vincent Riendeau ... assistant sound re-recording mixer / m&e re-recording mixer (9 episodes, 2010)
Mark Appleby ... recordist (8 episodes, 2010)
Jo Caron ... adr/foley recording engineer (8 episodes, 2010)
Paul Conway ... adr supervisor: UK (8 episodes, 2010)
Dominique Delguste ... additional sound re-recording mixer (8 episodes, 2010)
Simon Diggins ... adr assistant (8 episodes, 2010)
Gavin Fernandes ... sound re-recording mixer (8 episodes, 2010)
Natalie Fleurant ... adr supervisor/editor (8 episodes, 2010)
Guy Francoeur ... foley artist (8 episodes, 2010)
Carole Gagnon ... dialogue editor (8 episodes, 2010)
Shaun-Nicholas Gallagher ... adr/foley recording engineer (8 episodes, 2010)
Claude Lajeunesse ... adr editor (8 episodes, 2010)
Benoit Leduc ... adr/foley recording engineer (8 episodes, 2010)
Isabelle Lussier ... assistant sound re-recording mixer (8 episodes, 2010)
Simon Meilleur ... foley artist (8 episodes, 2010)
Jonathan Miller ... adr supervisor: LA (8 episodes, 2010)
Antoine Morin ... sound effects editor (8 episodes, 2010)
Dominik Pagacz ... sound effects editor (8 episodes, 2010)
Jacinthe Paiement ... sound coordinator (8 episodes, 2010)
Viateur Paiement ... head of sound department (8 episodes, 2010)
Guy Pelletier ... dialogue editor (8 episodes, 2010)
Louis-Philippe Perron ... sound technical supervisor (8 episodes, 2010)
Maxime Potevin ... assistant foley artist (8 episodes, 2010)
Marcel Pothier ... sound supervisor (8 episodes, 2010)
Marie Quesnel ... sound coordinator (8 episodes, 2010)
György Rajna ... sound assistant (8 episodes, 2010)
Colin Ritchie ... walla director and editor (8 episodes, 2010)
Christian Rivest ... sound designer (8 episodes, 2010)
John Rodda ... production sound mixer (8 episodes, 2010)
Jean-Philippe Savard ... sound technical supervisor (8 episodes, 2010)
Szabolcs Stella ... boom operator (8 episodes, 2010)
Raymond Vermette ... sound business development (8 episodes, 2010)
Maria Walker ... adr coordinator: UK (8 episodes, 2010)
Marie-Lou Morin ... adr assistant supervisor (7 episodes, 2010)

Series Special Effects by 

Furedi Csaba ... special effects technician (8 episodes, 2010)
Attila Erczkovi ... special effects lead senior technician / special effects lead technician (8 episodes, 2010)
Bence Fordos ... assistant special effects technician (8 episodes, 2010)
Gergely Glovotz ... assistant special effects technician (8 episodes, 2010)
Szilvassy Istvan ... special effects technician (8 episodes, 2010)
Gyula Krasnyánszky ... pyro supervisor (8 episodes, 2010)
Zoltan Kvassay ... special effects buyer (8 episodes, 2010)
Kiss Mark ... assistant special effects technician (8 episodes, 2010)
Istvan 'Stevie' Marton ... assistant special effects technician (8 episodes, 2010)
Norbert Orosz ... assistant special effects floor technician (8 episodes, 2010)
Szilvia Paros ... special effects coordinator (8 episodes, 2010)
Cameron Patterson ... special effects workshop supervisor (8 episodes, 2010)
Paul Stephenson ... special effects supervisor (8 episodes, 2010)
Marian Viktor ... assistant special effects floor technician (8 episodes, 2010)

Series Visual Effects by 

Bara Barova ... visual effects production (9 episodes, 2010)
Mathieu Berube ... visual effects editor (9 episodes, 2010)
Vincent Badia ... flame/inferno artist / flame/inferno artist: UPP (8 episodes, 2010)
Dániel Bartha ... compositor (8 episodes, 2010)
Stepán Batousek ... compositor (8 episodes, 2010)
Patrik Bergman ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Jana Bergmanová ... compositor (8 episodes, 2010)
Ondrej Bystry ... compositor (8 episodes, 2010)
Michal Cavoj ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Jaroslava Chalasova ... matte painting artist / texture artist / texture/matte painting artist (8 episodes, 2010)
Ondrej Ctibor ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Robert Cvengros ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Lise Dagenais ... titles: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Dennis Dallen ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Ron Diamond ... main title producer (8 episodes, 2010)
Ales Dlabac ... head of 3D department / head of 3D department: UPP (8 episodes, 2010)
Martin Dolezal ... compositor (8 episodes, 2010)
Mario Dubec ... 3D senior artist (8 episodes, 2010)
Daniel Durao ... compositor (8 episodes, 2010)
Radek Dvorak ... 3D senior artist (8 episodes, 2010)
Blanka Faitova ... compositor (8 episodes, 2010)
Tamás Fiedler ... machmove artist (8 episodes, 2010)
Zoltán Fiedler ... compositor (8 episodes, 2010)
Roland Friedrich ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Miro Gal ... on set visual effects supervisor: UPP / flame/inferno artist / flame/inferno artist: UPP (8 episodes, 2010)
Ales Gargulak ... compositor (8 episodes, 2010)
Tyler Gooden ... compositor (8 episodes, 2010)
Vlastimil Hajek ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Petr Hastík ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Lukas Herrmann ... head of matte painting department / head of matte painting department: UPP (8 episodes, 2010)
Jan Heusler ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Tomas Holcak ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Ondrej Hosek ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Frantisek Hradecky ... 3D senior artist (8 episodes, 2010)
Zdenek Hrazdira ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Martin Hromadko ... data operator (8 episodes, 2010)
Lukas Hytych ... compositor (8 episodes, 2010)
Vajda István ... compositor (8 episodes, 2010)
Dalibor Janda ... compositor (8 episodes, 2010)
Jakub Jarova ... matte painting artist (8 episodes, 2010)
Jana Jurnickova ... compositor (8 episodes, 2010)
Tomas Kalhous ... head of 2D department / head of 2D department: UPP (8 episodes, 2010)
Helena Keslova ... compositor (8 episodes, 2010)
Ales Killian ... compositor (8 episodes, 2010)
Pavel Kolar ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Vít Komrzý ... visual effects producer: UPP (8 episodes, 2010)
Vsevolod Korovin ... matte painting artist (8 episodes, 2010)
Martin Kostun ... matte painting artist (8 episodes, 2010)
Vaclav Kostun ... machmove artist (8 episodes, 2010)
Martin Kotrba ... matte painting artist (8 episodes, 2010)
Dávid Kozma ... compositor (8 episodes, 2010)
Tomas Kral ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Tomas Krejzek ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Mateusz Krygier ... main title designer & animator (8 episodes, 2010)
Ondrej Lev ... compositor (8 episodes, 2010)
Lenka Likarova ... visual effects production: LA (8 episodes, 2010)
Jirí Linhart ... 3D senior artist (8 episodes, 2010)
Márk László ... compositor (8 episodes, 2010)
Vladimír Matousek ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Jaroslav Matys ... head of production: UPP (8 episodes, 2010)
Daniel Melich ... matte painting artist (8 episodes, 2010)
Károly Mesterházy ... compositor (8 episodes, 2010)
Jaroslav Minarik ... 3D senior artist (8 episodes, 2010)
Alexandr Muller ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Viktor Muller ... visual effects supervisor: UPP (8 episodes, 2010)
Tomas Munzar ... compositor / digital compositor (8 episodes, 2010)
Ales Novak ... matte painting artist (8 episodes, 2010)
Paula Olszowska ... compositor (8 episodes, 2010)
Peter Orlicky ... compositor (8 episodes, 2010)
Jaromir Papezik ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Nikolett Papp ... compositor (8 episodes, 2010)
Monika Pavlickova ... visual effects production executive: UPP / visual effects production executive (8 episodes, 2010)
Tomas Pavlis ... compositor (8 episodes, 2010)
David Pekarek ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Robert Pik ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Viktor Plch ... 3D senior artist (8 episodes, 2010)
Attila Polgár ... compositor (8 episodes, 2010)
Katerina Popelova ... visual effects production executive: UPP / visual effects production executive (8 episodes, 2010)
Matej Pospisil ... matte painting artist (8 episodes, 2010)
Ralph Reinle ... compositor (8 episodes, 2010)
Marek Ruth ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Jakub Ruzicka ... compositor (8 episodes, 2010)
Jirí Sabata ... data operator (8 episodes, 2010)
Josef Skvrcek ... compositor (8 episodes, 2010)
Jan Sladecko ... compositor (8 episodes, 2010)
Martin Smekal ... compositor (8 episodes, 2010)
Bartlomiej Socha ... main title designer & animator (8 episodes, 2010)
Jakub Socha ... main title designer & animator (8 episodes, 2010)
Michal Socha ... main title designer & animator (8 episodes, 2010)
Jiri Stamfest ... senior matte painting artist (8 episodes, 2010)
Frantisek Stepanek ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Holly Stone ... main title producer (8 episodes, 2010)
Mirek Suchomel ... compositor (8 episodes, 2010)
Petra Svabkova ... compositor (8 episodes, 2010)
Michal Sverma ... compositor (8 episodes, 2010)
Mátyás Szabó ... senior compositor / senior compositor: UPP (8 episodes, 2010)
Atilla Szapek ... compositor (8 episodes, 2010)
Zoltán Szegedi ... compositor (8 episodes, 2010)
Jakub Szilvasi ... compositor (8 episodes, 2010)
Pál Tauszig ... compositor (8 episodes, 2010)
Martin Trnka ... compositor (8 episodes, 2010)
Vladimir Valovic ... compositor (8 episodes, 2010)
Jan Vareka ... compositor (8 episodes, 2010)
Petr Vcelicka ... compositor (8 episodes, 2010)
Jiri Vycital ... 3D artist (8 episodes, 2010)
Lucie Zemanova ... compositor (8 episodes, 2010)

Series Stunts 

Zoltan Szántó ... stunt performer (9 episodes, 2010)
Györgi Andréka ... animal wrangler (8 episodes, 2010)
Attila Mora ... horse master (8 episodes, 2010)
Gábor Piroch ... stunt coordinator (8 episodes, 2010)
Gáspár Szabó ... sword/fight master (8 episodes, 2010)
Ildikó Szücs ... assistant to stunt coordinator (8 episodes, 2010)
Steve Szigeti ... stunts (6 episodes, 2010)
Bence Ferenczi ... stunts (1 episode, 2010)

Series Camera and Electrical Department 

László Balázs ... best boy / grip (8 episodes, 2010)
János Bartos ... generator operator (8 episodes, 2010)
György Berghoffer ... daily rigging electrician (8 episodes, 2010)
László Bille ... daily "c" camera operator (8 episodes, 2010)
Péter Bognár ... rigging gaffer (8 episodes, 2010)
Attila Bogyai ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Zoltán Bók ... daily rigging electrician (8 episodes, 2010)
István Csehy ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Viktor Csigás ... daily camera trainee (8 episodes, 2010)
Zoltán Csincsi ... daily "c" camera operator (8 episodes, 2010)
Norbert Csontos ... best boy / dolly grip (8 episodes, 2010)
Egon Endrényi ... still photographer (8 episodes, 2010)
Péter Faludi ... camera trainee (8 episodes, 2010)
Zsolt Fehér ... daily "c" camera first assistant camera (8 episodes, 2010)
Tibor Fejér ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Tamás Fodor ... electrician (8 episodes, 2010)
Tibor Gazdig ... additional grip (8 episodes, 2010)
Robert Guertin ... "b" camera operator (8 episodes, 2010)
Gergely Hajba ... "b" camera second assistant camera (8 episodes, 2010)
Ottó Harsányi ... daily second assistant camera/"c" camera (8 episodes, 2010)
László Horváth ... electrician (8 episodes, 2010)
Gareth Hughes ... daily "c" camera operator (8 episodes, 2010)
András Hámori ... daily rigging electrician (8 episodes, 2010)
Róbert Jász ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Dávid Kecskeméti ... daily rigging electrician (8 episodes, 2010)
Vilmos Keszler ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Lane Koch ... "a" camera first assistant camera (8 episodes, 2010)
Balázs Kovács ... electrician (8 episodes, 2010)
Tamás Krausz ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Gábor Marosi ... daily "c" camera operator (8 episodes, 2010)
Tibor Molnár ... best boy (8 episodes, 2010)
Zsolt Mérhay ... daily "c" camera first assistant camera (8 episodes, 2010)
Attila Nagy ... daily "c" camera first assistant camera (8 episodes, 2010)
Csaba Nemesházi ... daily second assistant camera/"c" camera (8 episodes, 2010)
Péter Nádai ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Ferenc Németh ... remote head technician (8 episodes, 2010)
Pal Paluch ... key grip (8 episodes, 2010)
Tibor Puchala ... grip (8 episodes, 2010)
Boris Roy ... "b" camera first assistant camera (8 episodes, 2010)
Balázs Rozgonyi ... second assistant camera (8 episodes, 2010)
Béla Rácz ... daily rigging electrician (8 episodes, 2010)
Attila Szilágyi ... camera trainee (8 episodes, 2010)
Róbert Szilágyi ... daily camera trainee (8 episodes, 2010)
József Szucsik ... gaffer (8 episodes, 2010)
Péter Szucsik ... electrician (8 episodes, 2010)
Attila Szûcs ... dolly grip (8 episodes, 2010)
Péter Rácz Tiger ... "a" camera second assistant camera / second assistant "a" camera (8 episodes, 2010)
József Tolnai ... electrician (8 episodes, 2010)
Zsolt Tolnai ... electrician (8 episodes, 2010)
Attila Tumbász ... daily second assistant camera/"c" camera (8 episodes, 2010)
Ádám Turbuk ... daily camera trainee (8 episodes, 2010)
Dániel Tóth ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
László Tóth ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
Balázs Várszegi ... daily second assistant camera/"c" camera (8 episodes, 2010)
Ádám Wallner ... daily second assistant camera/"c" camera (8 episodes, 2010)
Richard Wilson ... "a" camera operator/steadicam (8 episodes, 2010)
Martin Winkler ... additional grip (8 episodes, 2010)
Tibor Zámbó ... rigging electrician (8 episodes, 2010)
István Ösz ... electrician (8 episodes, 2010)

Series Casting Department 

Zsolt Csutak ... additional casting (8 episodes, 2010)
Zoltán Evinich ... extras casting (8 episodes, 2010)
Fatima Freitag ... extras casting: Austrian unit / assistant: Marcus Gürth, Austrian unit / assistant: Marcus Gürth (8 episodes, 2010)
Marcus Gürth ... extras casting: Austrian unit (8 episodes, 2010)
Tamás Kertész ... extras casting (8 episodes, 2010)
Karen Maxwell ... casting associate (8 episodes, 2010)
Veronika Varjasi ... extras casting (8 episodes, 2010)
Cornelia von Braun ... casting: Germany (8 episodes, 2010)

Series Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Anderson ... assistant costume supervisor (8 episodes, 2010)
Fabienne April ... costume supervisor (8 episodes, 2010)
Viktor Bakó ... dresser (8 episodes, 2010)
Mari Balázs-Piri ... breakdown and aging (8 episodes, 2010)
Gergely Borbas ... cutter (8 episodes, 2010)
Tünde Bényei ... breakdown and aging master (8 episodes, 2010)
Andrea Bényi ... daily dresser (8 episodes, 2010)
Ildikó Bíró ... dresser (8 episodes, 2010)
Krisztina Csaba ... cutter (8 episodes, 2010)
Ferencné Csuka ... daily seamstress (8 episodes, 2010)
Mari Csáki ... dresser (8 episodes, 2010)
Árpád Danilovics ... breakdown and aging (8 episodes, 2010)
Máté Dobesch ... costume draftsman (8 episodes, 2010)
Gitta Dobra ... leather maker (8 episodes, 2010)
Ferenc Filipp ... dresser (8 episodes, 2010)
Ágota Rétiné Fogt ... daily cutter (8 episodes, 2010)
Mari Havasi ... daily dresser (8 episodes, 2010)
Stephanie Hofer ... costume runner: Austrian unit / costume runner: Austrian u (8 episodes, 2010)
Zsoka Hoka ... costume supervisor (8 episodes, 2010)
Henri Huet ... assistant costume supervisor (8 episodes, 2010)
Gabriella Ilia ... dresser (8 episodes, 2010)
Magdi Jakus ... daily seamstress (8 episodes, 2010)
Tamásné Komoróczy ... daily dresser (8 episodes, 2010)
Zsofia Laczko ... seamstress (8 episodes, 2010)
József Lender ... dresser (8 episodes, 2010)
Zsolt Mucha ... daily breakdown and aging (8 episodes, 2010)
Andrea Nagy ... daily dresser (8 episodes, 2010)
Andrea Nárai ... costume buyer (8 episodes, 2010)
István Németh ... dresser (8 episodes, 2010)
Ildikó Ozsváth ... daily breakdown and aging (8 episodes, 2010)
Julia Patkos ... costume design assistant (8 episodes, 2010)
Natasa Petrik ... dresser (8 episodes, 2010)
Anina Pinter ... daily dresser (8 episodes, 2010)
Adrienn Rudolf ... dresser (8 episodes, 2010)
Elöd Rác ... wardrobe department translator (8 episodes, 2010)
Veronika Szabó ... seamstress (8 episodes, 2010)
Veronika Szigeti ... daily dresser (8 episodes, 2010)
András Szlavikovics ... daily breakdown and aging (8 episodes, 2010)
Rajmund Szórád ... dresser (8 episodes, 2010)
Adrienn Tószegi ... seamstress (8 episodes, 2010)
Zsuzsa Tóth ... breakdown and aging (8 episodes, 2010)
Anikó Varga ... breakdown and aging (8 episodes, 2010)
József Varjú ... dresser (8 episodes, 2010)
Attila Vékes ... daily dresser (8 episodes, 2010)
Zsuzsanna Zoók ... seamstress (8 episodes, 2010)
Erika Újfalusiné ... seamstress (8 episodes, 2010)

Series Editorial Department 

Adam Jurkovich ... dailies operator (9 episodes, 2010)
Anna Stalter ... assistant colorist (9 episodes, 2010)
Johanie Beaulieu ... data manager: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Mathieu Berube ... first assistant editor / assistant editor (8 episodes, 2010)
Pierre Cadieux ... head of video post-production: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Maxime Chalifoux ... recap editor (8 episodes, 2010)
Marianne Charlebois ... data manager: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Jean-François Forget ... assistant editor (8 episodes, 2010)
Eric Gaudry ... colorist: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Stéfanie Guadagnino ... assistant editor (8 episodes, 2010)
Philip Hahn ... post-production producer / post-production producer: Tandem (8 episodes, 2010)
Valérie Lavoie ... hd video post-production coordinator: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Richard Lessard ... colorist: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
François Massé ... on-line editor: Technicolor, Creative Services-Montreal / on-line editor / on-line editor: Technicolor, Creative Services-Montreal, (8 episodes, 2010)
Sylvie Miron ... off-line post-production coordinator: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Michael Thibodeau ... colorist: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)

Series Music Department 

János Mezei ... music advisor (8 episodes, 2010)
Guy Pelletier ... music editor (8 episodes, 2010)
Tom Trafalski ... music editor (8 episodes, 2010)

Series Transportation Department 

Adams Akwasi ... cast driver (8 episodes, 2010)
Zoltán Bai ... driver (8 episodes, 2010)
Anna Balika ... transport captain (8 episodes, 2010)
Balázs Balogh ... driver (8 episodes, 2010)
Károly Bocskay ... diesel and water truck operator (8 episodes, 2010)
Tibor Bodor ... driver (8 episodes, 2010)
András Cserbik ... driver (8 episodes, 2010)
Árpád Csorba ... driver (8 episodes, 2010)
Gábor Demény ... translux technician (8 episodes, 2010)
Sándor Drobinoha ... translux technician (8 episodes, 2010)
Tamás Elter ... driver (8 episodes, 2010)
George Fohn ... cast driver (8 episodes, 2010)
Zoltán Fohn ... transport coordinator (8 episodes, 2010)
Paul Frederickson ... translux hod (8 episodes, 2010)
Attila Holes ... driver (8 episodes, 2010)
Gábor Keszei ... driver (8 episodes, 2010)
Zoltán Lakossy ... driver (8 episodes, 2010)
István Leéb ... cast driver (8 episodes, 2010)
Peter Marton ... translux technician (8 episodes, 2010)
István Mikó ... driver (8 episodes, 2010)
Sándor Nyéki ... driver (8 episodes, 2010)
Gábor Népessy ... cast driver (8 episodes, 2010)
Katalin Skuts ... driver: John Ryan (8 episodes, 2010)
Zsolt Stevula ... driver (8 episodes, 2010)
Zoltán Szénási ... driver (8 episodes, 2010)
László Tomasek ... cast driver (8 episodes, 2010)
Ferenc Vastag ... driver: Sergio Mimica-Gezzan (8 episodes, 2010)
Zsolt Zászló ... driver (8 episodes, 2010)
Szepesi Zoltan ... motorhome operator (5 episodes, 2010)

Series Other crew 

Csaba Hegyi ... facilities (9 episodes, 2010)
Sophie Müller ... assistant to Lisa Pierce, Tandem Communications / assistant: Lisa Pierce, Tandem Communications (9 episodes, 2010)
Janos Prihoda ... immigration coordinator (9 episodes, 2010)
Jenny Alexander ... medieval historical advisor (8 episodes, 2010)
Gerry Alfonso ... first assistant accountant (8 episodes, 2010)
Attila Babai ... daily unit assistant (8 episodes, 2010)
Angela Bachhuber ... assistant: Rola Bauer, Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Amal Baggar ... assistant: Ridley Scott, Scott Free Films / assistant: Ridley Scott, Scot Free Films (8 episodes, 2010)
Erica Benson ... executive: Movie Central (8 episodes, 2010)
Anna Beszédes ... set paramedic (8 episodes, 2010)
Pierre Blondin ... location manager (8 episodes, 2010)
Tom Blue ... representative: Verein Blaumond Theater (8 episodes, 2010)
Zoltán Boda ... caterer (8 episodes, 2010)
Veronika Bojtos ... production assistant (8 episodes, 2010)
Miklós Bánfalvi ... caterer (8 episodes, 2010)
Judit Csepregi ... caterer (8 episodes, 2010)
János Cserven ... location manager (8 episodes, 2010)
Ferenc Csirmaz ... set paramedic (8 episodes, 2010)
Gabriella Csoma ... production coordinator (8 episodes, 2010)
Endre Csík ... caterer (8 episodes, 2010)
Péter Danó ... second assistant accountant (8 episodes, 2010)
Christoph Deibler ... business affairs manager: Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Veronika Dobos ... assistant production coordinator (8 episodes, 2010)
Marina Dodlek ... assistant: Jonas Bauer, Tandem Communications / production coordinator: Tandem Communications / assistant: Jonas Bauer, Tandem / production coordinator: Tandem (8 episodes, 2010)
Kriszta Dorogi ... assistant location manager (8 episodes, 2010)
Dóra Endrényi ... additional script supervisor (8 episodes, 2010)
Zsofia Feher ... accommodations coordinator (8 episodes, 2010)
Hannah Flint ... assistant: David W. Zucher, Scott Free Films / assistant: David W. Zucher, Scot Free Films (8 episodes, 2010)
Ken Follett ... consultant (8 episodes, 2010)
Evelyne Forget ... business affairs manager: Muse Entertainment (8 episodes, 2010)
Luis Furtado ... sales executive: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
James Galwey ... dialogue coach (8 episodes, 2010)
Anna Piroska Geréb ... set production assistant (8 episodes, 2010)
Lisa Ghione ... publicist (8 episodes, 2010)
Zsófi Gonda ... assistant: Sergio Mimica-Gezzan (8 episodes, 2010)
Constantine Gregory ... dialogue coach (8 episodes, 2010)
Stefan Gärtner ... executive: SAT 1 (8 episodes, 2010)
Tom Hastings ... executive: CBC (8 episodes, 2010)
George Jardon ... head of customer service: Technicolor, Creative Services-Montreal (8 episodes, 2010)
Alexander Sandy Jesion ... chief financial officer: Muse Entertainment (8 episodes, 2010)
Andrea Jánossy ... caterer (8 episodes, 2010)
Csaba Jánossy ... caterer (8 episodes, 2010)
Géza Jánossy ... head of catering (8 episodes, 2010)
Adrienn Kamarás ... production secretary (8 episodes, 2010)
János Kecskés ... unit assistant (8 episodes, 2010)
Máté Kelemen ... set paramedic (8 episodes, 2010)
Barnabas Kiraly ... assistant location manager (8 episodes, 2010)
Ralf Klueppel ... head of finance: Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Joachim Kosack ... executive: SAT 1 (8 episodes, 2010)
Barnabás Kovács ... payroll: Hungarian / payroll: Hungary (8 episodes, 2010)
Ulrich Krüger ... executive: SAT 1 (8 episodes, 2010)
Ágnes Kun ... assistant accountant (8 episodes, 2010)
Magdolna Károlyi ... caterer (8 episodes, 2010)
Balázs Labancz ... production assistant (8 episodes, 2010)
Adora Law ... executive assistant: Michael Prupas, Muse Entertainment / executive assistant: Michael Prupas (8 episodes, 2010)
Kathleen Meek ... executive: The Movie Network (8 episodes, 2010)
Zsuzsa Molnár ... caterer (8 episodes, 2010)
Tom Moran ... assistant: Tony Scott, Scott Free Films / assistant: Tony Scott, Scot Free Films (8 episodes, 2010)
Misi Moso ... set production assistant (8 episodes, 2010)
Péter Mészáros ... unit assistant (8 episodes, 2010)
Zsolt Nagy ... electronic press kit (8 episodes, 2010)
László Nagy-Kardos ... daily unit assistant (8 episodes, 2010)
Matthias Nitschke ... head of business affairs: Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Attila Papp ... unit assistant (8 episodes, 2010)
János Papp ... health and safety officer (8 episodes, 2010)
Zsolt Pereházi ... head of security (8 episodes, 2010)
Irene Phelps ... production controller (8 episodes, 2010)
Lisa Pierce ... head of marketing and public relations: Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Petra Pozsonyi ... caterer (8 episodes, 2010)
Jonas Prupas ... business affairs associate: Muse Entertainment (8 episodes, 2010)
Tamás Péter ... set production assistant (8 episodes, 2010)
Balint Regius ... production assistant (8 episodes, 2010)
Daniel A. Rosenthal ... chief financial officer: RSA Films, Scott Free Films / chief finance officer: RSA Films, Scott Free Films / chief financial officer: RSA Films, Scot Free Films (8 episodes, 2010)
Edit Rudolf ... additional script consultant / additional script assistant (8 episodes, 2010)
Malisa Scott ... chief operating officer: Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Katalin Skuts ... assistant: John Ryan (8 episodes, 2010)
Zsolt Spitzer ... assistant location manager (8 episodes, 2010)
Hella Stichlmair ... set production assistant: Austrian unit (8 episodes, 2010)
Karen Stober ... monastic church ritual advisor (8 episodes, 2010)
Szilveszter Sváb-Kovács ... daily set production assistant (8 episodes, 2010)
Neil Swain ... dialogue coach (8 episodes, 2010)
Richard Szabó ... head of security (8 episodes, 2010)
Enikö Szakács ... cashier (8 episodes, 2010)
Szonja Szekerák ... set production assistant (8 episodes, 2010)
Gábor Szentesi ... daily unit assistant (8 episodes, 2010)
Gergö Szita ... health and safety officer (8 episodes, 2010)
Gábor Szénási ... assistant: Rola Bauer (8 episodes, 2010)
Erika Tamás ... first assistant accountant (8 episodes, 2010)
Jiri Tichacek ... assistant accountant (8 episodes, 2010)
Zsolt Tolmer ... set production assistant (8 episodes, 2010)
Hanna Tower ... production coordinator (8 episodes, 2010)
Kolos Trimmel ... accountant: Hungarian / accountant: Hungary (8 episodes, 2010)
Dominic Troll ... deliverables: Tandem Communications (8 episodes, 2010)
Taylor Turzanski ... production accounting manager: Muse Entertainment (8 episodes, 2010)
Bálint Török ... caterer (8 episodes, 2010)
Bence Varga ... daily set production assistant (8 episodes, 2010)
Ferenc Vastag ... assistant: Sergio Mimica-Gezzan (8 episodes, 2010)
Ernst G. Vogl ... location manager: Austrian unit (8 episodes, 2010)
Thomas Von Hennet ... executive: SAT 1 (8 episodes, 2010)
Tanika Weekes ... business affairs coordinator: Muse Entertainment (8 episodes, 2010)
Julia Wilson Dickson ... dialogue coach (8 episodes, 2010)
Gabriella Winkler ... script supervisor (8 episodes, 2010)
Corinna Wollmann ... payroll: German / payroll: Germany (8 episodes, 2010)
Gábor Xantus ... medical coordinator (8 episodes, 2010)
André Zoch ... development executive: Tandem Communications / development executive: Tandem (8 episodes, 2010)
Sándor Zsadányi ... caterer (8 episodes, 2010)
László Árvay ... health and safety officer (8 episodes, 2010)
Catherine Charlton ... dialogue coach (7 episodes, 2010)
Betty Palik ... head of communications: Muse Entertainment (7 episodes, 2010)
Anisha Rangi ... publicity manager: Muse Entertainment (6 episodes, 2010)

Series Thanks 

Tanja Piller ... special thanks (8 episodes, 2010)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page