Edit

(2009 TV Special)

Full Cast & Crew

Directed by 

Glenn Weiss

Writing Credits (in alphabetical order)  

Dave Boone ... (written by)
Paul Greenberg ... (special material by)

Cast (in credits order)  

...
Himself - Host
...
Himself - Performer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Himself - Performer
David Alvarez ...
Himself - Winner & Performer
Paul Arditti ...
Himself - Winner & Nominee
...
Herself - Presenter
...
Herself - Memorial Tribute (archive footage)
...
Herself
...
Himself - Performer
...
Herself - Performer
...
Himself - Performer
David Bologna ...
Himself - Nominee
...
Himself - Performer
...
Himself - Performer
...
Herself - Presenter
...
Himself - Performer
Matt Cavenaugh ...
Himself - Performer
...
Herself - Nominee & Performer
...
Herself - Presenter
Gregory Clarke ...
Himself - Winner
...
Herself
Douglas Crawford ...
Himself - Performer
...
Himself - Nominee & Performer
...
Himself - Nominee & Performer
...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee
...
Himself - Nominee & Presenter
Peter Darling ...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Himself - Nominee
Oskar Eustis ...
Himself - Winner
...
Herself - Presenter
Eric Fellner ...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee & Presenter
...
Himself - Presenter
...
Herself - Presenter
Rick Fisher ...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Herself - Nominee & Performer
Robert Fox ...
Himself - Winner
Sonia Friedman ...
Herself - Winner
...
Himself - Nominee & Presenter
...
Herself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Himself - Performer
Michael Greif ...
Himself - Nominee
...
Himself - Nominee
Becky Gulsvig ...
Herself - Performer
...
Herself - Nominee
Lee Hall ...
Himself - Winner & Nominee
...
Herself - Nominee
...
Himself - Presenter
...
Himself - Performer
...
Herself - Winner & Presenter
...
Herself - Presenter
Tim Hatley ...
Himself - Winner
Jerry Herman ...
Himself - Lifetime Achievement Award Recipient
...
Herself - Performer
...
Herself - Presenter
...
Herself - Nominee
...
Herself - Nominee
...
Herself - Nominee & Performer
Mitchell Jarvis ...
Himself - Performer
...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee, Presenter & Performer
Tom Kitt ...
Himself - Winner
Martin Koch ...
Himself - Winner
Trent Kowalik ...
Himself - Winner & Performer
Jeff Kready ...
Himself - Performer
...
Himself - Nominee
...
Himself - Winner & Performer
...
Herself - Presenter
...
Himself - Presenter
...
Herself - Winner & Presenter
Carl Levin ...
Himself - Nominee
...
Herself
...
Himself - Nominee
...
Herself - Nominee
Brian MacDevitt ...
Himself - Winner
Ian MacNeil ...
Himself - Winner
Benjamin Magnuson ...
Himself
...
Himself - Nominee
...
Himself - Nominee & Performer
...
Herself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Himself - Winner
...
Himself - Presenter
...
Herself - Nominee
...
Himself - Performer (as Poison)
...
Himself - Audience Member
...
Herself - Winner, Presenter & Performer
...
Himself - Presenter
...
Himself - Host: Creative Arts Awards
...
Himself
...
Himself
...
Herself - Presenter
...
Herself - Winner & Performer
...
Herself - Nominee & Performer
...
Himself - Presenter
Diane Paulus ...
Herself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Himself - Presenter
...
Herself - Nominee
Poison ...
Themselves - Performers
Thommie Retter ...
Himself - Performer
Yasmina Reza ...
Herself - Winner
...
Herself - Winner & Performer
...
Himself - Nominee
Roger Robinson ...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee
...
Himself
...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee
...
Herself - Presenter
Josefina Scaglione ...
Herself - Nominee & Performer
Eric D. Schaeffer ...
Himself - Winner (as Eric Schaeffer)
John Scher ...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee
Bartlett Sher ...
Himself - Nominee
...
Himself - Nominee & Performer
Jake Speck ...
Himself - Performer
...
Himself
J. Robert Spencer ...
Himself - Nominee & Performer
...
Himself - Presenter
Michael Starobin ...
Himself - Winner
David Stone ...
Himself - Nominee
...
Himself - Nominee & Performer
...
Himself - Performer
Jeanine Tesori ...
Herself - Nominee
Mary Testa ...
Herself - Performer
...
Herself - Performer
...
Himself - Performer
Rachel Tyler ...
Featured Performer (as Rachel Hale)
...
Herself - Nominee
...
Himself - Winner
...
Himself
...
Herself - Presenter
...
Himself - Performer
...
Himself - Winner & Nominee
...
Herself - Audience Member (uncredited)
...
Himself (uncredited)
...
Himself - Audience Member (uncredited)
...
Himself - Audience Member (uncredited)
...
Himself - Audience Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andrew Kato ... producer
Allen Kelman ... line producer
Ricky Kirshner ... executive producer
Joey Parnes ... producer
Ben Pesner ... producer
Arianne Shean ... associate producer
Glenn Weiss ... executive producer
Allan Wells ... producer

Music by 

Elliot Lawrence

Film Editing by 

Kevin Moy
Jim Mullen
April Wilson

Production Design by 

Steve Bass

Art Direction by 

Seth Easter

Costume Design by 

David Toser

Makeup Department 

Gary Martori ... hair stylist
Belinda Moss ... hair stylist / makeup artist
Katie Pellegrino ... makeup artist
Polly A. Powers ... makeup artist
Nora Martin ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Theresa Hayward ... post-production supervisor
Jake Hirzel ... associate general manager
Marjorie Horne ... production supervisor
Howard Kolins ... production supervisor
Jean Kroeper ... production manager
Amanda McDonough ... production manager
Carole Propp ... executive in charge of talent
Karen Tasch Weiss ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ken Diego ... associate director
Gregg Gelfand ... associate director
Ricky Kirshner ... associate director

Art Department 

Deborah Cavanaugh ... graphics
Colin Cheer ... graphics
Vincent Jimenez ... graphics
Juli Pritchard ... graphics
Joe Valentino ... head carpenter

Sound Department 

Michael Bové ... sound mixer (as Mike Bove)
Ed Greene ... sound
Tom Holmes ... sound mixer
Ed Rak ... sound
Ron Reaves ... sound (as Ron Reeves)

Camera and Electrical Department 

Jonathan Aroesty ... camera operator
Rob Balton ... camera operator
Richard Beck Jr. ... gaffer
Fran Cimino ... video tape operator
Bob DelRusso ... assistant camera
Robert A. Dickinson ... lighting designer (as Robert Dickinson)
Meg Flanagan ... lighting technician
Mitch Goldman ... camera operator
Mark Katz ... video tape operator
John Kosmaczewski ... camera operator
Jay Kulick ... jib operator
Ed McCarthy ... lighting director
John Meiklejohn ... camera operator
Lyn Noland ... camera operator
Paul Ranieri ... video operator
Harry Sangmeister ... lighting director
Jimmie Scurti ... camera operator
Mark Whitman ... camera operator
Ka-Lai Wong ... video operator

Costume and Wardrobe Department 

Irene L. Bunis ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Denise Garcia ... assistant editor
Christine Naclerio ... assistant editor

Music Department 

Jamie Lawrence ... associate music / orchestrator
Steven Orich ... orchestrator
Don Sebesky ... orchestrator
Marc Shaiman ... music arranger
Michael Starobin ... orchestrator
Danny Troob ... orchestrator
Kimberlee Wertz ... music coordinator
Scott Wittman ... music arranger
Torrie Zito ... orchestrator

Transportation Department 

Melissa Sommer ... transportation coordinator

Other crew 

Mike Anderson ... technician director
Christine Arbulu ... script coordinator
Monica Arce ... assistant
Rob Ashford ... choreographer: opening number
Monica Bahamonde ... production team
Chris Bailey ... assistant choreographer
Cynthia Baker ... assistant
Eric Becker ... technician director
Kristen Bona ... production team
John Bradley ... stage manager
Michael Donald Bryant ... production team (as Mike Bryant)
Talmadge Canty ... clearance coordinator
Sandra Cardenas ... script coordinator
Duncan Chinnock ... teleprompt
Tasia Cox ... production team
Ali Craig ... production coordinator
Rachael Datello ... production team
Jaclyn Delionardis ... production team
Joey Despenzero ... coordinator
Phyllis Digilio ... stage manager
Ali Duveen ... teleprompt
Peter Epstein ... stage manager
Lynn Finkel ... stage manager
Doug Fogel ... stage manager
Philip Galler ... intern
Jeff Gershon ... coordinator
Ashley Gitter ... assistant
Jeffrey Gitter ... stage manager
Yessenia Gonzalez ... production team
Dean Gordon ... stage manager
Ian Hamowy ... script coordinator
Kevin Hirst ... production team
Garry Hood ... stage manager
Susan Kopensky ... script supervisor
Dawn Kusinski ... other crew
Erica Lenart ... production team
Sarah Levine ... assistant
Arthur Lewis ... stage manager
Yelena Lyakhovic ... production team
Andrew McGibbon ... other crew
Rick McGonegle ... production team (as Rick McGonigle)
Kevin Merritt ... production coordinator
Joanie Michele ... script coordinator
Kevin Mogyoros ... coordinator
Bob Muller ... technician director
Phil Naccarato ... coordinator
Nicholas Nordfors ... production team
Cyndi Owgang ... stage manager
Corey Patrick ... production team
Jeff Pearl ... stage manager
Robbie Peters ... production team
Paige Raffel ... assistant
Lauren Schneider ... stage manager
Eugene Shevaldin ... production team
Katie Tibaldi ... production team
Annette Verga-Lagier ... production team
Lindsay Wakefield ... production team
Alan Wasser ... stage manager
Connie Wilkin ... other crew
Allan Williams ... stage manager

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page