Edit

(2007–2008)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Nick Murphy ... (1 episode, 2007)
Tim Dunn ... (1 episode, 2008)
Gareth Edwards ... (1 episode, 2008)
Nick Green ... (1 episode, 2008)
Andrew Grieve ... (1 episode, 2008)
Arif Nurmohamed ... (1 episode, 2008)

Series Writing Credits  

Tony Etchells ... (2 episodes, 2008)
Andrew Grieve ... (1 episode, 2008)
Colin Heber-Percy ... (1 episode, 2008)
Nick Murphy ... (1 episode, 2007)
Arif Nurmohamed ... (1 episode, 2008)
Clare Saxby ... (1 episode, 2008)
Lyall B. Watson ... (1 episode, 2008)
James Wood ... (1 episode, 2008)

Series Cast  

...
 Stanislav Fréron (1 episode, 2007)
...
 Romulus (1 episode, 2008)
...
 Spartacus (1 episode, 2008)
...
 Hernan Cortes (1 episode, 2008)
...
 Earl of Leicester (1 episode, 2008)
...
 Ieyasu Tokugawa (1 episode, 2008)
...
 Barras (1 episode, 2007)
Nadia Boussetta ...
 Sparticus's Wife (1 episode, 2008)
...
 Mitsunari Ishida (1 episode, 2008)
...
 Lucas (1 episode, 2008)
...
 Sandoval (1 episode, 2008)
Michael Walter ...
 Zercon (1 episode, 2008)
...
 Napoleon Bonaparte (1 episode, 2007)
...
 Hideaki Kobayakawa (1 episode, 2008)
...
 Slave Trader (1 episode, 2008)
...
 Alvarado (1 episode, 2008)
...
 Attila the Hun (1 episode, 2008)
...
 Richard the Lionheart (1 episode, 2008)
...
 Paoletta (1 episode, 2007)
...
 Bleda (1 episode, 2008)
Niall Macgregor ...
 Velasquez (1 episode, 2008)
...
 Naomasa Ii (1 episode, 2008)
Alice Patten ...
 Joan (1 episode, 2008)
...
 Batiatus (1 episode, 2008)
...
 Letizia (1 episode, 2007)
...
 Narrator / ... (1 episode, 2008)
Hiroshi Katsuno ...
 Mototada Torii (1 episode, 2008)
...
 Edeco (1 episode, 2008)
...
 Dona Marina (1 episode, 2008)
...
 Duke of Burgundy (1 episode, 2008)
Alex Lowe ...
 Junot (1 episode, 2007)
...
 Ukita (1 episode, 2008)
...
 Vigilas (1 episode, 2008)
...
 Lopez (1 episode, 2008)
...
 Garnier (1 episode, 2008)
...
 Crixus (1 episode, 2008)
...
 General Carteaux (1 episode, 2007)
...
 Crassus (1 episode, 2008)
Andy Lucas ...
 Saladin (1 episode, 2008)
...
 Theodosius (1 episode, 2008)
Koh Takeuchi ...
 Hidetada Tokugawa (1 episode, 2008)
...
 Montezuma (1 episode, 2008)
...
 Catherine Carteaux (1 episode, 2007)
Ian Barritt ...
 Chrysaphius (1 episode, 2008)
Silas Carson ...
 Al-Adil (1 episode, 2008)
...
 Hideyoshi Toyotomi (1 episode, 2008)
...
 Cuauhtemoc (1 episode, 2008)
...
 Lentulus (1 episode, 2008)
Darren Queralt ...
 Denon (1 episode, 2007)
Ian Lindsay ...
 Maximinus (1 episode, 2008)
Kohei Mima ...
 Tadayoshi Matsudaira (1 episode, 2008)
...
 Villafana (1 episode, 2008)
Daragh O'Malley ...
 William (1 episode, 2008)
...
 General Doppet (1 episode, 2007)
...
 Actius (1 episode, 2008)
...
 Kagaketsu (1 episode, 2008)
...
 General Dugommier (1 episode, 2007)
Takahiro Hotta ...
 Nobuyasu (1 episode, 2008)
Yusuke Tochio ...
 Hideyori Toyotomi (1 episode, 2008)
Hiroaki Watanabe ...
 Hidetada's aide (1 episode, 2008)
Michihiro Kinoshita ...
 Ieyasu general (1 episode, 2008)
Toshiyuki Sasaki ...
 Ieyasu general (1 episode, 2008)
Tetsuo Fujisawa ...
 Mitsunari's aide (1 episode, 2008)
Jirô Shirai ...
 Mitsunari's aide (1 episode, 2008)
Shinobu Sakurai ...
 Young soldier (1 episode, 2008)
Yukiharu Yamaguchi ...
 Ukita's aide (1 episode, 2008)
Masayuki Ohta ...
 Messenger (1 episode, 2008)
(1 episode, 2008)
...
 Warrior #1 - One Man Army (1 episode, 2008)
Ivan Sashov ...
 Messenger (1 episode, 2008)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Matthew Barrett ... executive producer (6 episodes, 2007-2008)
Mark Hedgecoe ... series producer (6 episodes, 2007-2008)
Laura Burrows ... line producer (2 episodes, 2008)
Jim Spencer ... line producer (2 episodes, 2008)
Matthew Hamilton ... line producer (1 episode, 2007)
Nick Murphy ... producer (1 episode, 2007)
Tim Dunn ... producer (1 episode, 2008)
Noriko Koyanagi ... production executive: Toei (1 episode, 2008)
Arif Nurmohamed ... producer (1 episode, 2008)
Paul Tivers ... line producer (1 episode, 2008)

Series Music by 

John Dutton ... (2 episodes, 2008)
John E. Keane ... (2 episodes, 2008)
Daniel Pemberton ... (1 episode, 2007)

Series Cinematography by 

Chris Hartley ... (2 episodes, 2007-2008)
Rob Goldie ... (2 episodes, 2008)
Neville Kidd ... (1 episode, 2008)

Series Film Editing by 

Martin Johnson ... (2 episodes, 2007-2008)
David Fairhead ... (2 episodes, 2008)
Paul Carlin ... (1 episode, 2008)
Colin Goudie ... (1 episode, 2008)
Simon Holland ... (1 episode, 2008)

Series Casting By 

Kate Rhodes James ... (5 episodes, 2007-2008)
Hamid Ait Timaghrit ... (1 episode, 2008)
Donna DeSeta ... (1 episode, 2008)
Yôko Narahashi ... (1 episode, 2008)

Series Production Design by 

Alan Spalding ... (5 episodes, 2007-2008)
Yasuto Takemura ... (1 episode, 2008)
Takashi Yoshida ... (1 episode, 2008)

Series Art Direction by 

Gregory Fangeaux ... (3 episodes, 2007-2008)
Eddie Andres ... (2 episodes, 2008)

Series Set Decoration by 

Koji Kiwanami ... (1 episode, 2008)

Series Costume Design by 

Ros Little ... (5 episodes, 2007-2008)

Series Makeup Department 

Kirstie Stanway ... makeup designer (5 episodes, 2007-2008)
Sophie Brice ... makeup artist / makeup assistant / makeup designer (3 episodes, 2008)
Miglena Bogdanova ... makeup assistant (2 episodes, 2008)
Jackie Grima ... makeup artist (1 episode, 2007)
Debbie Scicluna ... hair & make-up: Malta (1 episode, 2007)
Miglena Bogdanova ... makeup artist: Bulgaria (1 episode, 2008)
Karadag Canel ... makeup artist (1 episode, 2008)
Sarah Dickinson ... makeup supervisor (1 episode, 2008)
Seichi Torii ... key makeup artist (1 episode, 2008)
Greta Velikova ... makeup artist (1 episode, 2008)
Masako Yamada ... assistant hair stylist (1 episode, 2008)
Midori Yamashita ... hair stylist supervisor / makeup artist (1 episode, 2008)

Series Production Management 

Bryan Phillips ... production manager / production manager: BBC (6 episodes, 2007-2008)
Ahmed Abounouom ... local production manager (1 episode, 2008)
Tsutomu Adachi ... production controller: Toei (1 episode, 2008)
Misako Furukawa ... production manager: TFC (1 episode, 2008)
Kyô Namura ... executive director: Toei (1 episode, 2008)
Eric Reid ... unit manager (1 episode, 2008)
Sei Jimmy Yajima ... unit production manager: Toei (1 episode, 2008)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

David Lawley-Wakelin ... first assistant director (2 episodes, 2007-2008)
Nick Justin ... first assistant director (2 episodes, 2008)
Suzy Mottram ... second assistant director (1 episode, 2007)
Alain Aswani ... first assistant director (1 episode, 2008)
Hristo Dimitrov ... second assistant director (1 episode, 2008)
María Raquel Dioni ... second assistant director (1 episode, 2008)
Mouhssine El Badaoui ... second assistant director (1 episode, 2008)
Iseult Frere ... second assistant director (1 episode, 2008)
Alex Gibb ... first assistant director (1 episode, 2008)
Susumu Ichioka ... third assistant director (1 episode, 2008)
Eliot Mathews ... second assistant director (1 episode, 2008)
Mao Nagakura ... assistant director (1 episode, 2008)
Yusuke Nakagawa ... first assistant director (1 episode, 2008)
René Villarreal ... first assistant director (1 episode, 2008)
Koji Yamamura ... second assistant director (1 episode, 2008)

Series Art Department 

Ollie Novadnieks ... prop buyer (5 episodes, 2007-2008)
Sophie Hervieu ... stand-by art director (4 episodes, 2007-2008)
Bjarne Tungland ... art department trainee / art direction trainee (4 episodes, 2007-2008)
Gregory Fangeaux ... storyboard artist (2 episodes, 2007-2008)
Mark Anthony Ellul ... prop buyer: Malta (1 episode, 2007)
Mario Bueno ... prop master (1 episode, 2008)
Carmen Giménez Cacho ... stand-by art director (1 episode, 2008)
Yoshihiro Ishimura ... property master (1 episode, 2008)
Manabu Iwahana ... props (1 episode, 2008)
Jasen Kovachev ... stand-by props (1 episode, 2008)
Aziz Rafiq ... assistant art director (1 episode, 2008)
Peter Rakovski ... set dresser (1 episode, 2008)
Masahiko Yatake ... carpenter (1 episode, 2008)

Series Sound Department 

George Hapig ... foley artist (6 episodes, 2007-2008)
Pietro Dalmasso ... dialogue & sound effects editor / sound (5 episodes, 2007-2008)
Danny Finn ... dubbing mixer (5 episodes, 2007-2008)
Simon Farmer ... sound (4 episodes, 2007-2008)
Robin Green ... boom operator (1 episode, 2007)
Samuel Castleton ... dubbing editor (1 episode, 2008)
Douglas Kerr ... sound mixer (1 episode, 2008)
Valery Metodiev ... boom operator (1 episode, 2008)
Alan O'Duffy ... sound mixer (1 episode, 2008)
Rin Takada ... boom operator (1 episode, 2008)
Nourdine Zaoui ... boom operator (1 episode, 2008)

Series Special Effects by 

Colin Gorry ... special effects / special effects supervisor (2 episodes, 2007-2008)
Kenneth Cassar ... special effects coordinator: Malta (1 episode, 2007)

Series Visual Effects by 

Joe Cork ... digital compositor (5 episodes, 2007-2008)
Garrett Honn ... visual effects supervisor (4 episodes, 2007-2008)
Sarah Juniper ... compositor / digital compositor / digital compositor: Lola Post / junior compositor: Lola Post (4 episodes, 2007-2008)
James Cattell ... digital compositor (2 episodes, 2007-2008)
Martin R. Davison ... digital compositor (2 episodes, 2007-2008)
Kelly Lindsay ... digital compositor (2 episodes, 2007-2008)
Max Wright ... digital compositor / visual effects supervisor (2 episodes, 2007-2008)
Neil Coleman ... visual effects (1 episode, 2008)
Tony Gilbert ... visual effects supervisor (1 episode, 2008)
Luciano Lopes ... digital compositor (1 episode, 2008)
Jeff Smart ... digital compositor (1 episode, 2008)
Rhys Williams ... digital artist (1 episode, 2008)
Luke Wilmot ... visual effects supervisor (1 episode, 2008)

Series Stunts 

Jordi Casares ... stunt coordinator (2 episodes, 2007-2008)
Gáspár Szabó ... stunts (2 episodes, 2008)
Rachid Abbad ... stunts (1 episode, 2008)
Brahim Boukhizzou ... stunt performer (1 episode, 2008)
Radoslav Ignatov ... stunt rider (1 episode, 2008)
Danko Jordanov ... stunts (1 episode, 2008)
Krisztian Kery ... assistant stunt coordinator / stunt double: Spartacus (1 episode, 2008)
Youssef Marchouki ... stunts (1 episode, 2008)
Trayan Milenov-Troy ... stunt actor (1 episode, 2008)
Zoltan Molnar ... stunt rigger (1 episode, 2008)
Attila Mora ... horse master (1 episode, 2008)
Taketo Nakamura ... stunt coordinator (1 episode, 2008)
Hiroshi Nonomura ... stunt performer (1 episode, 2008)
Velizar Peev ... stunts (1 episode, 2008)
Gábor Piroch ... stunt coordinator (1 episode, 2008)
Cedric Proust ... stunt coordinator / stunts (1 episode, 2008)
Shero Rauf ... utility stunts (1 episode, 2008)
Florian Robin ... stunts (1 episode, 2008)
Takashi Sakamoto ... stunt performer (1 episode, 2008)
Ákos Sinkó ... stunts (1 episode, 2008)
Eiichi Takagi ... stunt performer (1 episode, 2008)
Kaloian Vodenicharov ... stunt coordinator (1 episode, 2008)

Series Camera and Electrical Department 

Driss Marzak ... gaffer (6 episodes, 2007-2008)
Perry Barwick ... camera operator (2 episodes, 2008)
Mario L. Cassar ... electrician (1 episode, 2007)
Nicholas Cox ... focus puller (1 episode, 2007)
Donald Ng ... focus puller (1 episode, 2007)
Paul Preca Trapani ... gaffer (1 episode, 2007)
Phil Barthropp ... camera operator (1 episode, 2008)
Alexander Byng ... first assistant camera (1 episode, 2008)
Richard Ganniclifft ... camera (1 episode, 2008)
John Harper ... first assistant camera (1 episode, 2008)
Asako Hiura ... stills (1 episode, 2008)
Seiji Isoda ... best boy (1 episode, 2008)
Satoru Kondo ... stills (1 episode, 2008)
Todor Kostov ... gaffer (1 episode, 2008)
Francis MacNeil ... assistant camera (1 episode, 2008)
Mark Maidment ... focus puller (1 episode, 2008)
Seiji Nakane ... gaffer (1 episode, 2008)
Yasuhiro Okamoto ... electrician (1 episode, 2008)
Alistair Pares ... assistant camera (1 episode, 2008)
Paul Perryment ... camera operator (1 episode, 2008)
Haydn Thomas ... focus puller (1 episode, 2008)
Kenji Tozaki ... grip (1 episode, 2008)
Yuji Watanabe ... electrician (1 episode, 2008)
Tatsuo Yamamoto ... electrician (1 episode, 2008)

Series Casting Department 

Jane Anderson ... casting assistant (2 episodes, 2008)
Hamid Ait Timaghrit ... casting producer (1 episode, 2008)
Emi Fukuda ... casting coordinator (1 episode, 2008)
Marianne Jade ... casting (1 episode, 2008)
Ruhee Shimuzu ... casting assistant (1 episode, 2008)
Sharon Sorrentino ... casting assistant (1 episode, 2008)

Series Costume and Wardrobe Department 

Sarah Ward ... costume assistant (3 episodes, 2007-2008)
Joanna Beatty ... location costume designer / location costume supervisor (3 episodes, 2008)
Judy Pepperdine ... location costume designer (2 episodes, 2007-2008)
Marylin Fitoussi ... costume supervisor (1 episode, 2008)
Ray Greenhill ... principals dresser (1 episode, 2008)
Takashi Matsuda ... costume supervisor (1 episode, 2008)
Toyomi Matsumoto ... key costumer (1 episode, 2008)
Tom Reeve ... costume assistant (1 episode, 2008)

Series Editorial Department 

Vincent Narduzzo ... colorist (5 episodes, 2007-2008)
Lisa Clifford-Owen ... assistant editor (2 episodes, 2008)
Thomas Perrett ... on-line editor (1 episode, 2007)
Sze-Wun Li ... editing assistant (1 episode, 2008)
Gezz Mounter ... post-production coordinator (1 episode, 2008)

Series Music Department 

James Fitzpatrick ... music contractor (3 episodes, 2007-2008)
Jan Holzner ... orchestra recording engineer / music recording engineer (3 episodes, 2007-2008)
Mikael Carlsson ... soundtrack producer (2 episodes, 2007-2008)
The City of Prague Philharmonic Orchestra ... orchestra (1 episode, 2007)
Daniel Pemberton ... composer: theme music (1 episode, 2007)
Andrew Skeet ... orchestrator (1 episode, 2007)
Liam Bates ... composer: additional music (1 episode, 2008)

Series Other crew 

Claire Roberts ... production secretary (5 episodes, 2007-2008)
San Davey ... script supervisor (3 episodes, 2007-2008)
Valery Ryan ... script editor (3 episodes, 2008)
Kate Crowe ... production assistant / script editor (2 episodes, 2007-2008)
Geraldine Ditano ... production accountant (2 episodes, 2008)
Pierre Agius ... location manager (1 episode, 2007)
Jon Baker ... armourer (1 episode, 2007)
Boyan Nikolic ... production assistant (1 episode, 2007)
Charlie Thompson ... location manager (1 episode, 2007)
Catherine Abbott ... researcher (1 episode, 2008)
Khalid Ameskane ... location manager (1 episode, 2008)
Anthony Bryant ... historical advisor (1 episode, 2008)
Anwen Bull ... script supervisor (1 episode, 2008)
Rosie Colman ... production coordinator (1 episode, 2008)
Nancy Cranham ... researcher (1 episode, 2008)
Annelise Freisenbruch ... researcher (1 episode, 2008)
Asako Fudaba ... production assistant (1 episode, 2008)
Nik Gawinowski ... production coordinator (1 episode, 2008)
Chris Grannon ... production assistant (1 episode, 2008)
Nobu Imai ... production assistant (1 episode, 2008)
Nazha Kajja ... production coordinator (1 episode, 2008)
Krasimira Karachorova ... script supervisor (1 episode, 2008)
Saeko Kawamura ... bookkeeper (1 episode, 2008)
Manabu Kishimoto ... horses wrangler (1 episode, 2008)
Masa Kokubo ... production coordinator (1 episode, 2008)
Rantaro Mine ... coach: manners (1 episode, 2008)
Yousuke Mori ... location manager (1 episode, 2008)
Yusuke Morikawa ... production assistant (1 episode, 2008)
Georgina Pope ... production facilitator: TFC (1 episode, 2008)
Tim Pyke ... production coordinator (1 episode, 2008)
Moe Sugawara ... production assistant (1 episode, 2008)
Keiko Tanaka ... script editor (1 episode, 2008)
Miyuki Tokoi ... script supervisor (1 episode, 2008)
Hiroaki Watanabe ... production assistant (1 episode, 2008)

Series Thanks 

Kenji Isomura ... special thanks (1 episode, 2008)
Kyoko Kijima ... in memory of (1 episode, 2008)
Hiromi Tomioka ... special thanks (1 episode, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page