Edit
Oranges and Sunshine (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jim Loach

Writing Credits  

Rona Munro ... (written by)
 
Margaret Humphreys ... (book "Empty Cradles")

Cast (in credits order)  

...
Margaret Humphreys
...
Susie
Stuart Wolfenden ...
Bill
...
Nicky
Federay Holmes ...
Charlotte
...
Merv
Molly Windsor ...
Rachel
Harvey Scrimshaw ...
Ben
Tammy Wakefield ...
Susan
...
Australia House Official (as Alastair Cummings)
Kate Rutter ...
Vera
...
Jack
Marg Downey ...
Miss Hutchison
Geoff Revell ...
Syd
Chrissie Page ...
Betty
Tristan Hudson ...
Archivist
Marie Wheeler-King ...
Rita
Tanya Myers ...
Joan
...
Bob
...
Len
...
Dan
Jude Henshall ...
Radio Interviewer
...
Pauline
...
Nurse
...
Walter
Barbara Martin ...
Mary (as Barbara Marten)
Tony Mack ...
TV Interviewer
...
Monsignor Brutin
Neil Pigot ...
James
Eliza Lovell ...
Hotel Receptionist
Robert Purdy ...
Charity Rep 1
Tim Goodman ...
Government Official 1
Brenda Lawrence ...
Government Official 2
Carolina Giammetta ...
Charity Rep 2
Mark Jardine ...
Charity Rep 3
...
Radio Studio Receptionist
...
Shouting Man
...
Doctor
Marcus Eyre ...
Graham
Rest of cast listed alphabetically:
...
Christian Brother
Kurt Bayly ...
Hotel Attendee (uncredited)
...
Government Dignatory (uncredited)
Carol Cummings ...
Library Studying (uncredited)
Marlon Dance-Hooi ...
Plane Passenger (uncredited)
Helen Grayson ...
Bureaucrat (uncredited)
Thomas Green ...
Hoon (uncredited)
John Howard ...
Orphan (uncredited)
Chris Koch ...
(uncredited)
Neil May ...
Commuter (uncredited)
Tess O'Flaherty ...
Orphan (uncredited)
...
Orphan (uncredited)
...
Orphan (uncredited)
Ruth Rickman ...
Orphan (uncredited)
John Robinson ...
Researcher in library (uncredited)
Margaret Turner ...
Orphan (uncredited)
Sladana Vranjes ...
Hotel attendee (uncredited)
...
CM (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Suzanne Alizart ... executive producer: EMI Media
Arnab Banerji ... executive producer
Camilla Bray ... producer
Iain Canning ... producer
Mark Gooder ... executive producer: Icon Entertainment International
Fiona Lanyon ... associate producer: Australia
Sharon Menzies ... executive producer: Fulcrum Media Finance
Rebecca O'Brien ... executive producer
Joan Schneider ... line producer
Emile Sherman ... producer

Music by 

Lisa Gerrard

Cinematography by 

Denson Baker ... director of photography

Film Editing by 

Dany Cooper

Casting By 

Nikki Barrett
Kahleen Crawford

Production Design by 

Melinda Doring

Art Direction by 

Jane Levick

Costume Design by 

Cappi Ireland

Makeup Department 

Eileen Brennan ... hair stylist assistant: Autralia / makeup artist assistant: Australia
Peta Dunstall ... makeup assistant: UK
Marion Lee ... makeup artist: Australia
Tracy Phillpot ... makeup designer
Jen Rossiter ... hair stylist assistant: Australia / makeup artist assistant: Australia
Zoey Stones ... makeup artist: daily, UK
Marion Lee ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Nik Bower ... head of film: Ingenious Films Limited
Steve Jenkins ... head of film: BBC Films
Louise Knight ... production manager: UK
Fiona Lanyon ... production manager
Gordon MacPhail ... head of post-production
Ross Matthews ... head of production: Screen Australia

Second Unit Director or Assistant Director 

Brad Lanyon ... second assistant director: Australia
James Manning ... second assistant director: UK
Kiaran Murray-Smith ... first assistant director: UK
Natasha Phillips ... third assistant director: Australia
Jake Rollins ... third assistant director: UK
Chris Webb ... first assistant director: Australia

Art Department 

Jess Alexander ... graphic designer: UK
Ben Bauer ... standby props: Australia
Hannah Boyton ... scenic painter: UK
Stephen Craighill ... prop buyer: UK
Jen Drake ... prop buyer: Australia / set dresser: Australia
Bowen Ellames ... art department trainee: Australia
Christa Forman ... graphic artist: Australia (as Christa Foreman)
Alex Giles ... construction: UK
Glen W. Johnson ... set decorator: Australia (as Glen Johnson)
Jane Levick ... art director: UK
Paul MacKenzie ... art department runner: Australia
Brad Maddern ... art department runner: Australia
John Moore ... construction manager: Australia
Nick Moore ... 1st construction carpenter: Australia
Sam Noack ... scenic artist: Australia
Yuri Poetzl ... assistant standby props: Australia
Andrew Ranner ... assistant art director: UK
Lauren Richards ... assistant prop buyer: Australia / assistant set dresser: Australia
Tuesday Stone ... art director: Australia
Richard Trayling ... storyboard artist: Australia
Katie Tuxford ... standby art director: UK
Matt Wells ... property master: UK
Douglas Ferguson ... stand by props (uncredited)
Leeth Keough ... greensman (uncredited)
Obie O'Brien ... additional set dresser (uncredited)
Dean Spicksley ... set painter (uncredited)

Sound Department 

Mike Bakaloff ... boom operator: Australia
Chinna Boapeah ... boom operator: UK
Grant Bridgeman ... sound assistant: UK
Glenn Butler ... re-recording engineer: Deluxe Stageone Sound Australia
Gethin Creagh ... sound re-recording mixer
James Currie ... sound recordist: Australia
Sam Hayward ... sound re-recording mixer
John Hughes ... production sound mixer: UK
Leah Katz ... dialogue editor
Michael McMenomy ... sound effects editor
Andrew Plain ... supervising sound editor
Angus Robertson ... sound facilities manager: Deluxe Stageone Sound Australia
John Simpson ... foley artist
Lisa Simpson ... foley engineer
Megan Wedge ... adr recordist: Australia
J.B. Williams ... sound recordist: epk (uncredited)

Visual Effects by 

Simon Alberry ... i/o technical supervisor
Ean Carr ... compositor: Post Modern
Brad Dunn ... compositor: EFilm Australia
John Durney ... compositor: EFilm Australia
Matthew T. Griffin ... compositor: EFilm Australia
Melissa Heagney ... visual effects producer: Post Modern
Peter Luczak ... i/o operator
Blake Muir ... compositor: Post Modern
Dave O'Brien ... compositor: EFilm Australia
James Rogers ... visual effects supervisor: Post Modern
Takahiro Suzuki ... lead compositor: EFilm Australia
Ben Tanti ... compositor: EFilm Australia
Henry Yekanians ... senior i/o operator

Camera and Electrical Department 

David Ashby ... grip: UK
Matt Barklem ... electrician: UK
Sian Bates ... second assistant camera: "b" camera, Australia
Alex Brown ... best boy: UK
Ben Brown ... clapper loader: UK
Steve Campbell ... electrician: UK
Glenn Coulman ... clapper loader: "b" camera, UK
David Cozens ... focus puller: "b" camera, UK
Simon Finney ... camera operator: "b" camera, UK
Tom Gaskell ... electrician: Australia
Steven Gott ... assistant grip
Matt Howard ... camera trainee: UK
Frank Hruby ... focus puller: "b" camera, Australia
Martin Ingham ... rigger: UK
Marie Pier Laballe ... clapper loader: Australia
Nathan Mann ... focus puller: UK
Nick Matthews ... camera operator: "b" camera, Australia
Robin Morgan ... key grip: Australia
Tim Murphy ... electrician: UK
Matt Nettheim ... still photographer: Australia
Django Nou ... grip: Australia
Jem Rayner ... focus puller: Australia
Dean Rogers ... still photographer: UK
Graeme Shelton ... gaffer: Australia
Kirsty Stark ... video split assistant: Australia
Alex Stevenson ... generator operator: UK
Darcy Sullivan ... best boy: Australia
Barnaby Sweet ... gaffer: UK
Ben Walsh ... additional grip: Australia
Robert Wheeldon ... electrician: UK

Casting Department 

Wizzy Evans ... casting assistant: Australia
Caroline Stewart ... casting associate: UK

Costume and Wardrobe Department 

Jessica Allen ... costume assistant: UK (as Jess Allen)
Mariot Kerr ... costume supervisor: Australia
Lachy Lang ... costume assistant: Australia (as Lachlan Lang)
Emma Vickers ... costume supervisor: UK
Heather Wallace ... costume standby: Australia

Editorial Department 

Kieran Bleakley ... dailies transfer
Luke Buckley ... dailies transfer
Luca Byrne ... first assistant editor (as Luke Byrne)
Trish Cahill ... digital intermediate colorist
Katherine Heads ... digital intermediate producer
Emily Jefferies ... apprentice assistant editor
Teena Mestres ... assistant editor: Australia
Matthew M. North ... digital intermediate conformist / digital intermediate supervisor
Rebecca Dunn ... digital intermediate operations (uncredited)

Music Department 

Marcello De Francisci ... composer: additional music
Adam Fawcett ... assistant musical producer / assistant: Lisa Gerrard
James Orr ... score technical assistant
Cameron Stone ... musician: solo cello

Transportation Department 

Gary Baxter ... precision driver: Australia
Roy Osborn ... driver: UK
Mick Stanton ... unit driver: UK
Lauren Richards ... action vehicle coordinator (uncredited)

Other crew 

Sarah Abbey ... location manager: Australia
Mike Adams ... head of business affairs: Fulcrum Media Finance
Tamsin Allen ... lawyer: Bindman & Partners
Bob Baines ... adr voice
Chris Bates ... facilities: UK
Jo Beckett ... script supervisor
Jen Bichard ... unit medic: Australia
Keith Bichard ... safety assistant: Australia
Ian Bickford ... catering assistant: Australia
Heather Bleasdale ... adr voice
Nick Bollard ... floor runner: Australia
Katherine Bridle ... production executive: UK, See-Saw Films
Zak Brilliant ... vice president publicity and distribution: UK, Icon Entertainment International
Mark Broomhead ... legals: Screen Australia
Sarah Brown ... production runner: Australia
Anni Browning ... completion bond: Film Finances
Sally Browning ... investment manager: Screen Australia
Anthony Buckner ... head of sales: Icon Entertainment International
Salima Budhani ... lawyer: Bindman & Partners
Neil Calder ... completion bond: Film Finances
Helen Canham ... business affairs: Screen Australia
Vicky Chapman ... assistant location manager: UK
Emilie Cole ... lawyer: Bindman & Partners
Clare Coulter ... lawyer: Olswang
Lauren Dark ... assistant to producer: UK
Barry Fairclough ... facilities manager: UK
Mark Fisher ... group financial controller: UK, Icon Entertainment International
Stephen Fuss ... commercial affairs: Ingenious Films Limited
Cathy Gallagher ... publicist
Jess Goninon ... floor runner: Australia
Anna Griffin ... floor runner: UK
Stephen Grosz ... lawyer: Bindman & Partners
Hugo Grumbar ... president of UK distribution: Icon Entertainment International
Caitlin Hall ... assistant: Emily Watson, Australia
Bettina Hamilton ... production coordinator: Australia
Ruth Harley ... ceo: Screen Australia
Greg Harris ... rushes runner: UK
Richard Harris ... ceo: SAFC
Manfred Hepprich ... unit assistant: Australia
Dan Hodgett ... location support: EM Media
Megan Huitema ... production assistant: Australia
Joshua Jager ... unit assistant: Australia
Danny Janes ... caterer: UK, G2 Catering
Clare Jennings ... lawyer: Bindman & Partners
James Kay ... lawyer: Olswang
Mike Kelly ... business affairs: Northern Alliance, EM Media
Mick Kildare ... unit manager: Australia
Richard Knight ... location manager: UK
John Lafferty ... negative checking
Emily Lappin ... head of communications: EM Media
Elliot Levey ... adr voice
Anna Lindell ... business affairs: Screen Australia
Claire Mann ... chaperone: Australia
Steve Marcus ... caterer: Australia
Greg Marsh ... legals: SAFC
Kath McIntyre ... film services and locations: SAFC
Scott Meek ... assessor: Screen Australia
Tristram Miall ... assessor: Screen Australia
Warwick Moss ... adr voice
Simone Nicholson ... production executive: Australia, See-Saw Films
Russell Noon ... production coordinator: UK
Estelle Overs ... general counsel: Icon Entertainment International
Jaime Oxenbould ... adr voice
Alison Piper ... floor runner: South Australia / runner
Dimi Pouliotis ... security: Australia
Habib Rahman ... production accountant: UK
Barry Sechos ... finance: Fulcrum Media Finance
Anna Seifert-Speck ... development executive: EM Media
Chloe Sizer ... head of development and interational acquisitions: UK, Icon Entertainment International
Nathan Smith ... I/O operations liaison
Nic Smith ... location support: EM Media
Roger Smith ... script consultant
Gai Steele ... lawyer: Media & Entertainment Law
Takahiro Suzuki ... title designer and end credits
Daz Szabo ... unit assistant: Australia
Jan Thornton ... production liaison: EFilm Australia
Kaye Thurgood ... lead chaperone: UK
Sylvia Warmer ... assistant location manager: Australia
Deborah Wilde ... post-production accountant / production accountant
Jack Wilde ... assistant accountant / post-production assistant accountant
Elizabeth Windsor ... chaperone: Australia
Lesley Wise ... head of legal and business affairs: Ingenious Films Limited
Helen Wong ... accountant: See-Saw Films
Allya Young ... lawyer: Olswang
Warwick Young ... adr voice
Mark Fantasia ... location liaison (uncredited)
Jim Ranyard ... health and safety advisor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page