Edit
Riverworld (TV Movie 2010) Poster

(2010 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stuart Gillard

Writing Credits  

Robert Hewitt Wolfe ... (teleplay) (as Robert Wolfe) &
Randall M. Badat ... (teleplay) (as Randall Badat)
 
Robert Hewitt Wolfe ... (story) (as Robert Wolfe) &
Hans Beimler ... (story)
 
Philip Jose Farmer ... (Riverworld series of novels) (as Philip José Farmer) and
Randall M. Badat ... (teleplay) (as Randall Badat) (night 2)
 
Robert Hewitt Wolfe ... (story) (night 2) and
Hans Beimler ... (story) (night 2)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Matt Ellman
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Youseff Mbaye
...
Simon Porter
...
Meg Roe ...
Amalie Fabarge
...
Female Caretaker
...
...
...
Bernardo
...
Evgeny
...
...
Eddie (night 2)
Potjana Khong-Jaroen ...
Bomber (as Potjana Khongjaroen)
...
...
...
Jano Frandsen ...
...
Mark Twain's Nurse (night 1)
...
Yoshinaka (night 2)
...
Garren
Ava Russel ...
Garren's Daughter
...
Male Caretaker
Anna Carrizales ...
Female Slave
Nicole Rockmann ...
Woman at Camp
Rest of cast listed alphabetically:
Sharmaine Yeoh ...
Waitress (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Halmi Jr. ... executive producer
Robert Halmi Sr. ... executive producer
Matthew O'Connor ... executive producer
Michael O'Connor ... producer
Tom Rowe ... executive producer
Michael Shepard ... associate producer

Music by 

Jim Guttridge ... (as James Guttridge)

Cinematography by 

Thomas Burstyn ... director of photography

Film Editing by 

James R. Symons

Casting By 

Stuart Aikins
Sean Cossey
Lynn Kressel
Kevin Kuffa

Production Design by 

Michael Joy

Art Direction by 

Paolo G. Venturi ... (as Paolo Venturi)
Tony Wohlgemuth

Set Decoration by 

Mark Lane

Costume Design by 

Nancy Bryant

Makeup Department 

Ian C. Ballard ... key hair stylist (as Ian Ballard)
Sarah Koppes ... hair assistant
Lisa Love ... makeup department head
Amanda McGowan ... makeup assistant
Amy St. Jean-Anzinger ... assistant makeup artist (as Amy St. Jean)
Juliana Vit ... makeup assistant

Production Management 

Michael O'Connor ... post-production supervisor
Holly Redford ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Alex Burnett ... third assistant director
Chris Lamb ... second assistant director (as Christopher C. Lamb)
Mick MacKay ... first assistant director / second unit director
Matthew O'Connor ... second unit director

Art Department 

Andrei Andrianko ... assistant art director (as Andreian Drianko)
Behjat Benham ... on-set dresser (as Behjat Benam)
Martin P. Blaine ... construction foreman (as Martin Blaine)
Matthew Campbell ... lead greens
Dave Carlson ... set dresser
Brenda Chometsky ... set decoration buyer
David Curley ... construction coordinator (as Dave Curley)
Dylan Dowd ... head greens
Jim Geddes ... construction coordinator
Antonio Germinario ... props builder / props buyer
Tom Johnston ... lead painter
Alex Kutschera ... property master
Gordon Bud Lancaster ... paint foreman (as Gordon Lancaster)
Troy Mazzucco ... second assistant props
Don McGill ... assistant property master
Dave Molson ... construction buyer
Deborah Morriss ... paint coordinator
Dave Paddon ... assistant set decorator
Kevin Schmid ... illustrator / storyboard artist
Brad Shemko ... assistant property master
Shelley Silverman ... assistant art director
Scott Stewart ... lead dresser
Claire Svastal ... art department assistant
Jim Thorburn ... set decoration buyer (as James Thorburn)

Sound Department 

Jay Cheetham ... backgrounds editor
Allyson Cole ... assistant sound editor
Jacqueline Cristianini ... dialogue supervisor
Graham Crowell ... cable puller
David M. Cyr ... sound mixer (as David J. Cyr)
Matt Dawson ... adr mixer
Dario DiSanto ... foley editor (as Dario Disanto)
Kris Fenske ... sound effects editor
James Fonnyadt ... sound designer
Matt Hovland ... adr mixer
Graeme Hughes ... sound re-recording mixer
Kirby Jinnah ... sound supervisor
Philip J. MacCormick ... boom operator
Christine McLeod ... dialogue editor
Laurie Melhus ... post audio coordinator
Andrew Morgado ... adr mixer
Glen Noseworthy ... foley mixer
Belinda Pattison ... assistant sound editor
Iain Pattison ... sound re-recording mixer
Tom Quinton ... assistant sound editor
Christopher M. Ray ... m&e re-recording mixer (as Chris Ray)
Tony Rodney ... assistant sound editor
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer (as Paul Sharpe)
Shane Shemko ... foley artist
Joshua Stevenson ... assistant sound editor (as Josh Stevenson)
Ann Townshend ... assistant sound editor (as Anne Townshend)
Cam Wagner ... foley artist
James Wallace ... sound effects editor

Special Effects by 

David Barkes ... special effects coordinator
Gerry Maynard ... first assistant special effects
Joel McGowan ... special effects best boy
Rob Tomsic ... first assistant special effects
Sean Tyson ... second assistant special effects

Visual Effects by 

Steve Au ... CG artist: Five VFX
Corey Bastiaans ... CG artist: Five VFX
Frank Belina ... CG artist: Five VFX
Chris Boettcher ... Smoke artist
Paul Chapman ... compositor: Five VFX
Patrick Conaty ... compositor: Five VFX
Bryan Davies ... CG artist: Five VFX
Arlend Engar ... CG artist: Five VFX
Kornel Farkas ... compositor: Five VFX
Ian Fenton ... lead digital artist: Five VFX
Kevin Genzel ... lead digital artist: Five VFX
Mark Goldberg ... compositor: Five VFX
Nick Gray ... technical supervisor: Five VFX
Brad Griffin ... animator: Five VFX
Kristen Griffin ... animator: Five VFX
Paul Griffin ... animation supervisor: Five VFX
Alix MacKay ... mountaineer: Five VFX
Kenneth Meyer ... animation supervisor: Five VFX (as Ken Meyer)
Mark Rasmussen ... compositor: Five VFX
Christopher J. Richardson ... compositor: Five VFX (as Christopher Richardson)
Kennedy Shah ... compositor: Five VFX
Jenn Strom ... visual effects editor: Five VFX
Donald Tse ... compositor: Five VFX
Bruce Turner ... visual effects supervisor
Noel Wright ... compositor: Five VFX

Stunts 

Fraser Aitcheson ... stunt performer
Kwesi Ameyaw ... stunts
Carolyn Anderson ... stunt double: Jeananne Goossen: stunt double
Dustin Brooks ... stunt rigger
Clint Carleton ... stunt performer
Laura Lee Connery ... stunt performer
Brent Connolly ... stunt performer
Crystal Dalman ... stunts
Colin Decker ... stunt rigger
Mark Deklin ... stunts
Mike Desabrais ... stunt performer
Matty Finochio ... stunts
Lani Gelera ... stunt performer
Jeananne Goossen ... stunts
Rob Hayter ... stunt performer
Jeff Hotte ... safety diver
Jon Kralt ... stunt performer
Larry Lam ... fight choreographer
Don Lew ... stunt performer
Kit Mallet ... stunts
James Michalopolous ... stunts
Aleks Paunovic ... stunts
Tahmoh Penikett ... stunts
Arnold Pinnock ... stunts
Darryl Quon ... stunt performer / stunt wire technician
Bruce Ramsay ... stunts
Matt Reimer ... stunt performer
Ronald Robinson ... stunt performer (as Ron Robinson)
Todd Scott ... stunt performer
Jon Stephenson ... safety diver
Clay Virtue ... stunt performer
Marshall Virtue ... stunt coordinator
J.C. Williams ... stunts
Peter Wingfield ... stunts
Eli Zagoudakis ... stunt double: Bruce Ramsay

Camera and Electrical Department 

Dusty Anderson ... lamp operator
John Brown ... rigging gaffer
Whare Davis ... company grip
Enrique del Rio ... first assistant camera: "b" camera (as Enrique Del Rio)
James Dittiger ... stills photographer
Dean Ekstrom ... company grip
Rob Graham ... data manager
Spiro Grant ... second assistant camera: "a" camera
Pauline Heaton ... underwater director of photography (as Pauline R. Heaton)
Lionel Hebert ... company grip
Ting Henson ... best boy: lighting (as Ting Hensen)
H. Christopher Hunter ... dolly grip (as Christopher Hunter)
William Kassis ... gaffer (as Bill Kassis)
Tenzin Lhalungpa ... Steadicam / camera operator: "b" camera
Michael McLellan ... key grip
Triston Nelson ... camera trainee
Randal Platt ... camera operator: "a" camera (as Randall Platt)
Geoff Roop ... lamp operator
Krista Stumph ... second assistant camera: "b" camera
Jase Tanner ... generator operator
Leonard Taylor ... lamp operator
Paul Thomson ... best boy grip
A.J. Vesak ... director of photography: helicopter
Nick Watson ... first assistant camera: "a" camera
Ray Wong ... data manager

Casting Department 

Sara Brown ... extras casting assistant
Kit Hayward ... extras casting
J.J. Ogilvy ... casting associate (as JJ Olgivy)

Costume and Wardrobe Department 

Jessica Best ... truck costumer
Jayme Cline ... seamstress
Jessica Costa ... assistant costume designer
Slavica Grkavac ... cutter
Tara R. Hinecker ... background costumer
Hollie McBeth ... costume dyer/breakdown
Marco Pimenta ... costumer (as Marco Daxton)
Ute Porath ... cutter: leather
Allison Roy ... seamstress
Jennifer K. Sharpe ... set supervisor (as Jennifer Sharpe)
Trina Skare ... background costumer

Editorial Department 

Frank Robinson ... colorist
Kelly Wong ... assistant editor

Location Management 

Mike Doiron ... assistant location manager (as Michael Doiron)
Karen Lo ... assistant location manager
Tracey Renyard ... location manager

Music Department 

Kerry Galloway ... music recording engineer
Rich Walters ... music editor

Transportation Department 

Ron Aimer ... driver: cast
Ron Buyck ... driver: cast (as Ronnie R. Buyck)
Louie Hausner ... transport captain (as Louie J. Hausner)
Robert Hinds ... driver: construction
Robin King ... driver: cable truck
Billy McRobbie ... driver: cast
Al Parisien ... driver: hair / MU trailer
John Parisien ... driver: electrics tractor
Mickey Sangha ... driver: honeywagon
Rainer Scheelisch ... driver: construction
Duane Shearer ... production driver
Jason Swetlikoe ... driver: cast
John Swetlikoe ... transport coordinator
Jovan Vujatovic ... picture vehicle wrangler / unit driver

Other crew 

Tony Alcantar ... dialect coach: pre-production
Blue Angus ... boat wrangler (as Mark Angus)
David Jay Austin ... boat wrangler
Violet Barisoff ... craft service
Paddy Bickerton ... legal affairs: Reunion Pictures
Byron Briscoe ... boat wrangler (as Byron Brisco)
Shane Carlson ... assistant production coordinator
Dawn Charette ... set production assistant
Neal Clarance ... chartered accountant
Jason Crosby ... marine coordinator
Dixie Cutler ... unit publicist
Kathryn Drew ... production accountant (as Kathryn M. Drew)
Allixandra East ... stand-in (as Allixandrea East)
Than Hadjioannou ... security coordinator
Kerry Hansen ... horse wrangler
Tamara Harland ... set production assistant
Dave Harvey ... payroll (as David Harvey)
Ingrid Kenning ... script supervisor (as Ingrid V. Kenning)
Brynn Kinnee ... background coordinator
Brent Kudrick ... boat wrangler
Katy Lew ... production finance
Lucy MacLeod ... production coordinator
Mike McDevitt ... chef
Shauna Michell ... office production assistant
Sandra Montgomery ... script supervisor: second unit
T.J. O'Connor ... set production assistant (as TJ O'Connor)
Christina O'Shea-Daly ... executive for Sonar Entertainment
Christina Ollson ... key production assistant
Lei Leng Ong ... assistant to producers
Gabriella Pirocchi ... assistant chef
Jennifer Pitcher ... assistant: Mr. Gillard
Ken Poole ... set production assistant
Paul Patrick Quinn ... post production executive
Ross Redhead ... studio manager
Jarod Ridge ... assistant coordinator
Gwyn E. Shipman ... boat wrangler (as Gwyn Shipman)
Brian L. Smith ... accounts payable
Stephen Tibbetts ... stand-in
Danny Virtue ... horse coordinator / trainer
Peter Murray ... helicopter pilot: Camera (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page