IMDb > I, Frankenstein (2014)
I, Frankenstein
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guide
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

I, Frankenstein (2014) More at IMDbPro »

Photos (See all 84 | slideshow) Videos (see all 2)
I, Frankenstein --  In a dystopic present, Dr. Victor Frankenstein's immortal creation, Adam, is caught in the middle of the battle for the ultimate power – the secret to his immortality. As the war rages between the guardian gargoyles and destructive demons, Adam must decide if his immortality is worth fighting for.
I, Frankenstein -- Watch the first clip from I, Frankenstein.

Overview

User Rating:
5.1/10   69,731 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Popularity: ?
Up 27% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Stuart Beattie (screenplay)
Kevin Grevioux (screen story) ...
(more)
Contact:
View company contact information for I, Frankenstein on IMDbPro.
Release Date:
24 January 2014 (USA) See more »
Tagline:
In the battle between good and evil, an immortal holds the key. See more »
Plot:
Frankenstein's creature finds himself caught in an all-out, centuries old war between two immortal clans. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 nomination See more »
User Reviews:
Entertaining Adventure See more (209 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Aaron Eckhart ... Adam

Yvonne Strahovski ... Terra

Miranda Otto ... Leonore

Bill Nighy ... Naberius

Jai Courtney ... Gideon

Socratis Otto ... Zuriel

Aden Young ... Victor Frankenstein

Caitlin Stasey ... Keziah

Mahesh Jadu ... Ophir

Steve Mouzakis ... Helek

Nicholas Bell ... Carl Avery

Deniz Akdeniz ... Barachel

Chris Pang ... Levi (as Christopher Pang)

Kevin Grevioux ... Dekar

Bruce Spence ... Molokai

Virginie Le Brun ... Elizabeth Frankenstein

Penny Higgs ... Sargon

Goran D. Kleut ... Rekem (as Goran Kleut)

Yasca Sinigaglia ... Igal
Nicole Downs ... Procula

John Reynolds ... Jannes

Rick Tonna ... Bar Bouncer
Craig Brookshaw ... Alley Demon #1

Bryce Hardy ... Alley Demon #2
Marky Lee Campbell ... Police Officer

Warwick Sadler ... Forest Demon #1 (as Warrick Sadler)
Robbie Clissold ... Forest Demon #2
Jack Fieguth ... Forest Demon #3
Michael Peace ... Subway Lover #1
Sherrydayne Taela ... Subway Lover #2

Chris Anderson ... Train Station Cleaner
Jim Petropoulos ... Wessex Orderly
rest of cast listed alphabetically:

Paul Allica ... Bar Tender (uncredited)
Amanda Dyar ... Runner (uncredited)

Michael M. Foster ... Demon (uncredited)

Andy Hazel ... Sailor (uncredited)

Angela Kennedy ... Demon (uncredited)
Minel Louis ... Nightclub dancer (uncredited)
Joshua McGahan ... Doorman (uncredited)
Samantha Reed ... Eve (uncredited)

Anthony Ting ... Subway passenger (uncredited)

Alexis Watt ... Hot Minon Demon (uncredited)

Daniel Westwood ... Casino Player (uncredited)

Luke Wright ... Aker (uncredited)

Directed by
Stuart Beattie 
 
Writing credits
Stuart Beattie (screenplay)

Kevin Grevioux (screen story) and
Stuart Beattie (screen story)

Kevin Grevioux (Darkstorm Studios graphic novel)

Mary Shelley  characters

Produced by
Matt Berenson .... executive producer
Anne Bruning .... associate producer
Kevin Grevioux .... executive producer
David Kern .... executive producer
Sidney Kimmel .... producer
Gary Lucchesi .... producer
Troy Lum .... executive producer
Andrew Mason .... producer
James McQuaide .... executive producer
Eric Reid .... executive producer
Tom Rosenberg .... producer
Jim Tauber .... executive producer
Bruce Toll .... executive producer
Richard S. Wright .... producer (as Richard Wright)
 
Original Music by
Reinhold Heil 
Johnny Klimek 
 
Cinematography by
Ross Emery 
 
Film Editing by
Marcus D'Arcy 
 
Production Design by
Michelle McGahey 
 
Art Direction by
Brian Edmonds (supervising art director)
Simon McCutcheon 
 
Set Decoration by
Rolland Pike 
 
Costume Design by
Cappi Ireland 
 
Makeup Department
Katherine Brown .... key prosthetic makeup artist
Natalie Burley .... additional prosthetic makeup artist
Andrea Cadzow .... additional hair stylist: second unit
Andrea Cadzow .... additional makeup artist: second unit
Jac Charlton .... dental prosthetics
Rachel Coenen .... prosthetics assistant
Maggie Coleve .... additional hair stylist
Maggie Coleve .... additional makeup artist
Louise Coulston .... hair stylist
Louise Coulston .... key hair stylist: additional photography
Louise Coulston .... key makeup artist: additional photography
Louise Coulston .... makeup artist
Nik Dorning .... senior prosthetic makeup artist
Jack Firman .... fabrication/mould-making: Make-up Effects Group
Troy Follington .... senior prosthetic makeup artist
Sean Genders .... prosthetic lens technician
Helene Glover .... additional hair stylist: second unit
Helene Glover .... additional makeup artist: second unit
Anna Gray .... additional hair stylist
Anna Gray .... additional makeup artist
Kellie Griffin .... additional hair stylist: second unit
Kellie Griffin .... additional makeup artist: second unit
Kellie Griffin .... additional prosthetics
Vincent J. Guastini .... early concept designer: Patrick Tatopoulos Studios
Vincent J. Guastini .... early conept designer: Patrick Tatopoulos Studios
Jodie Hellingman .... additional hair stylist: second unit
Jodie Hellingman .... additional makeup artist: second unit
Aline Joyce .... prosthetics makeup artist
Gail Kane .... additional hair stylist: second unit
Gail Kane .... additional makeup artist: second unit
Anna Karpinski .... additional hair stylist
Anna Karpinski .... additional makeup artist
Paul Katte .... makeup effects supervisor: Make-up Effects Group
Jennifer Lamphee .... hair department supervisor (as Jen Lamphee)
Jennifer Lamphee .... makeup department supervisor (as Jen Lamphee)
Lifecast .... prosthetic supplier
Dominique Mathisen .... additional makeup artist
Mariel McClorey .... additional special effects makeup
Christine Miller .... prosthetic makeup artist
Josephine Morrison-Jack .... additional hair stylist: second unit (as Jo Morrison Jack)
Josephine Morrison-Jack .... additional makeup artist: second unit (as Jo Morrison Jack)
Trish Newton .... additional hair stylist: second unit
Trish Newton .... additional makeup artist: second unit
Nick Nicolaou .... makeup effects supervisor: Make-up Effects Group
Carolyn Nott .... additional hair stylist: second unit (as Carolyne Nott)
Carolyn Nott .... additional makeup artist: second unit (as Carolyne Nott)
Jess Reedy .... senior prosthetic makeup artist
Fiona Rees-Jones .... key hair stylist (as Fiona Rees Jones)
Fiona Rees-Jones .... key makeup artist (as Fiona Rees Jones)
Heather Ross .... additional hair stylist: second unit
Heather Ross .... additional makeup artist: second unit
Viv Rushbrook .... additional hair stylist: second unit
Viv Rushbrook .... additional makeup artist: second unit
Mia Kate Russell .... additional special effects makeup artist
Zoe Saleeba .... hair stylist
Zoe Saleeba .... makeup artist
Nicole Schipilliti .... additional hair stylist: second unit
Nicole Schipilliti .... additional makeup artist: second unit
John Schoonraad .... prosthetic supplier
Christine Spiller .... additional hair stylist: second unit
Christine Spiller .... additional makeup artist: second unit
Zeljka Stanin .... hair stylist: second unit
Zeljka Stanin .... makeup artist: second unit
Kirsten Veysey .... additional hair stylist
Kirsten Veysey .... additional makeup artist
Jackie Wallington .... assistant hair stylist (as Jackie Wellington)
Jackie Wallington .... assistant makeup artist (as Jackie Wellington)
Erica Wells .... additional hair stylist: second unit
Erica Wells .... additional makeup artist: second unit
Erica Wells .... second hair stylist: additional photography
Erica Wells .... second makeup artist: additional photography
Lynn Wheeler .... additional hair stylist: second unit
Lynn Wheeler .... additional makeup artist: second unit
Selena Pertzel .... additional hairdresser (uncredited)
Selena Pertzel .... additional makeup artist (uncredited)
Kate Spear .... additional makeup artist (uncredited)
 
Production Management
ravi Akshay .... line producer: post production (as Ravi Akshay)
Anne Bruning .... unit production manager
Yvonne Collins .... production manager: second unit
Reshma Jhangimal .... line producer
Jason Pomerantz .... production manager (IMAX Version)
Federico Posternak .... production supervisor: Mountain sequence unit
Akshay Ravi .... line producer: post production
Jackie Shenoo .... production manager: Argentina Unit
 
Second Unit Director or Assistant Director
Jay Adshead .... Additional Assistant Director
Todd Embling .... second assistant director
Damien M. Grant .... first assistant director: additional photography unit
Charmaine Kuhn .... third assistant director
Erin Lander .... third assistant director
Brad Martin .... second unit director
Alex Reid .... third assistant director
Charles Rotherham .... first assistant director
James Short .... Additional Assistant Director
Greg Spiller .... second assistant director: second unit
Greg Tynan .... assistant director
 
Art Department
Kristen Anderson .... set designer
Oliver Anderson .... scenic foreman
Marko Anttonen .... assistant art director
Vaso Babic .... sculptor
Anthony Berto .... carpenter
Lisa Brennan .... property master
Steven Carroll .... hod sculptor
Vanessa Cerne .... assistant set decorator
Court Chu .... concept artist
Tricia Collins .... art dept co-ordinator (as Patricia Elliott)
Ben Corless .... construction manager
Rohan Dawson .... hod scenic artist
Linus Devenish .... carpenter
Tony Drew .... modelmaker/sculpter
Sinead Fox .... set painter
Denise Goudy .... set dresser
Rain Hart .... concept artist
Jenny Hitchcock .... set designer
Dan Knight .... set construction
Jared Krichevsky .... creature designer
Gary Lambert .... rigger
Emery Lonie .... carpenter
Damian Lund .... action vehicles
Dale Mackie .... concept artist
Jane Mancini .... model maker
Jerad Marantz .... creature designer
Jennifer McAuliffe .... art department runner
Tim McGaw .... head propmaker
Heath McKinley .... art department assistant
Martin L. Mercer .... concept artist
Paul Millan .... carpenter
Luca Nemolato .... concept artist
Sam Noack .... set finisher
Nick Pledge .... senior model maker
Olivia Pulbrook .... art swing gang
Steffen Reichstadt .... concept artist
Ryan Saward .... daily props
Phil Shearer .... conceptual designer
Dylan Shearsby .... storyboard artist
Brendan Tolley .... storyboard artist
Woody Trevellian .... carpenter
Michelle Venutti .... art department coordinator
Nathan Wentworth .... art department assistant
Michael Wolff .... set painter
Francesco Corvino .... concept art: environments (uncredited)
Nick Percival .... conceptual artist (uncredited)
 
Sound Department
Yulia Akerholt .... adr editor
Michael Babcock .... re-recording mixer: Dolby Atmos and Imax mixes - uncredited
Glenn Butler .... re-recording engineer
Gethin Creagh .... re-recording mixer
Cam Eason .... boom operator (second unit)
Cameron Grant .... sound effects editor
Leah Katz .... dialogue supervisor
Thom Kellar .... additional sound editor
Travis MacKay .... adr mixer
Duncan McRae .... stage recordist
Stuart Morton .... sound effects editor
Roni Pillischer .... adr recordist
Andrew Plain .... supervising sound editor
Andrew Ramage .... sound recordist
John Simpson .... foley artist
Alicia Slusarski .... sound effects editor
Ryan Squires .... foley recordist
Robert Sullivan .... re-recording mixer
Gretchen Thornburn .... sound recordist: second unit
William Ward .... sound designer
Tara Webb .... assistant sound editor
Megan Wedge .... atmos editor
Pedro Jimenez .... trailer re-recording mixer (uncredited)
Sam Rogers .... foley recordist (uncredited)
Robert Ulrich .... adr editor (uncredited)
 
Special Effects by
Andrew Baker .... concept artist: Make Up Effects Group
Brenden Barry Brown .... special effects technician
Jessica Brown .... prosthetics assistant
Maxine Dennett .... assistant special effects supervisor
Darren Frank .... special effects technician
Dean Franklin .... special effects technician
Rob Heggie .... on set supervisor
Ross Murdoch .... special effects breakaways
Melinda Neoh .... special effects coordinator
Ray Purkis .... senior special effects technician
Angelo Sahin .... special effects supervisor
Taj Trengove .... floor supervisor: second unit
 
Visual Effects by
Grant Adam .... lead technical director: Iloura
Ritesh Aggarwal .... stereo conversion supervisor
Juan Antonio Alamo .... lighting technical director: Iloura
Deborah Alleck .... visual effects coordinator
Jon Allingham .... motion capture artist: Deakin University
Justin Alvarez .... lead compositor: Cutting Edge
Michael Anders .... stereoscopic producer
Lars Andersen .... compositor: Cutting Edge
Pedro Andrade .... digital compositor: Luma Pictures
Vasilis Antipas .... effects artist: Iloura
Chris Archer .... modeler: Iloura
Chris Archer .... texturer: Iloura
Juan Arias .... modeler & texture artist: Luma Pictures
Brent Armfield .... visual effects data wrangler
Graham Ashworth .... modeler: Iloura
Graham Ashworth .... texture artist: Iloura
Priya Ayengar .... stereoscopic paint artist: Prime Focus
Em Baker .... digital artist: Iloura
Nick Barber .... Data Wrangler: Iloura
Aaron Barlow .... character animator: Iloura
Steve Barnes .... digital artist: Iloura
Yadeep Batala .... stereo conversion artist - prime focus
Prabir Bera .... Lead stereoscopic compositor
Suraj Bhagat .... stereo compositor
Magdalena Bisogni .... resource manager: Iloura
Kunal Biswas .... stereoscopic compositor: Prime Focus World
Stefanie Blatt .... effects artist: Iloura
Hilary Bolger .... visual effects editor
Anto Bond .... cg modeler
Michael Bongiorno .... tracking and matchmove: Iloura
Hayes Brien .... compositor: Iloura
Daniel Bryce .... modeler: Iloura
Paul Buckley .... effects artist: Iloura
Paul Burton .... lighting technical director: Iloura
Serena Cacciato .... animator: Iloura
Kev Cahill .... vfx assistant supervisor
William Cameron .... modeler: Iloura
William Cameron .... texture artist: Iloura
Genevieve Camilleri .... compositor: Iloura
Kevin Campbell .... digital artist
Alexandre Cancado .... 2D supervisor: Luma Pictures
Eoin Cannon .... modeler: Iloura
Eoin Cannon .... texture artist: Iloura
Rhodem Regner Capilla .... roto artist (as Rhodem R. Capilla)
Curtis Carlson .... digital compositor
Tom Castellani .... senior technical director: stereo conversion
David Cattermole .... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Joe Censoplano .... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Singh Chandan .... stereo compositor
Steven Cheah .... effects artist: Iloura
Carlos Cidrais .... lighting technical director: Iloura
Andrew Clarke .... matte painter: Iloura
Simone Clow .... visual effects producer
Tony Cole .... senior compositor
Rob Conn .... digital effects artist: Cutting Edge
Rayner Cook .... visual effects data wrangler
Ian Cope .... visual effects producer (Rising Sun Pictures)
Chad Cortvriendt .... stereoscopic producer
Bruce Creevey .... lead animator: Luma Pictures
Cameron Crichton .... effects artist: Iloura
Nicholas Cross .... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Martin Crouch .... screen graphics designer
Dustin Cumming .... compositor
Murray Curtis .... compositor: Iloura
Marco D'Ambros .... character technical director: Iloura
Michaela Danby .... digital compositor
Troy Darben .... compositor
Bruno Martins de Azevedo .... stereoscopic compositor
Bruno Martins de Azevedo .... stereoscopic paint artist
Mark Dedaj .... production assistant
Jacques Dell .... modeler: Iloura
Jacques Dell .... texture artist: Iloura
Giancarlo Derchie .... digital artist
Flavia Dias Riley .... visual effects producer: Cutting Edge
Julian Dimsey .... compositing supervisor: Iloura
Peter Divers .... lead motion capture artist: Deakin University
Patel Divyesh .... stereoscopic compositer
Ian Dodman .... cg supervisor
Ian Dodman .... compositor
Yoav Dolev .... compositor: Iloura
Sam Doolan .... lighting technical director: Iloura
Steven Drew .... compositor: Iloura
Laura Dubsky .... compositor: Iloura
Dylan Dunford .... data operations
Florence Durante .... visual effects artist: dmp artist
John Durney .... compositor
Chris Dwyer .... lead data wrangler: Iloura
Julia Egerton .... compositor: Iloura
Dean Elliott .... character animator: Iloura
Jack Evans .... lighting technical director: Iloura
Alan Fairlie .... lead compositing technical director: Iloura
Caithlin Ferrier .... digital artist: Iloura
Daniel Fotheringham .... character animator: Iloura
Dom Francis .... tracking and matchmove: Iloura
Shaun Freeman .... character animator: Iloura
Jonathan Freisler .... lead effects artist: Iloura
Jonathan Fung .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Nathaniel Garbutt .... technical director: Iloura
James Gardiner .... stereoscopic compositing td: prime focus
Patrick Gavin .... lighting technical director: Iloura
Roberto Genito .... character animator: Luma Pictures
Robert Gibbons .... stereoscopic compositor
Jason Gilholme .... technical director: Iloura
Anette Gjertsen .... effects artist: Iloura
David Good .... character animator: Iloura
Avi Goodman .... vfx supervisor: Iloura
Hanna Goodman .... stereoscopic compositor
Lenny Gordon .... tracker: Luma Pictures
Ryan Grobins .... lighting technical director
Rodrigo Ribeiro Guimaraes .... vfx artist: Cutting Edge Post
Vinod Gundre .... lead stereoscopic compositor
Shane Hall .... character animator: Iloura
Gene Hammond-Lewis .... compositor: Iloura
Sam Hancock .... effects artist
Matthew Hanger .... visual effects artist: Cutting Edge
Rio Harrington .... stereoscopic compositing td
Levent Haseki .... digital artist
Wei He .... rigging technical director: Luma Pictures
Ryan Heelan .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Jake Hempson .... modeler: Cutting Edge
Aeon Henderson .... compositor: Iloura
Chris Henryon .... digital artist: Iloura
Sam Hodge .... cg supervisor: rising sun pictures
Andrew Hogden .... compositor
Daniel Hourigan .... effects artist: Iloura
Shannon Howald .... stereo compositor: Prime Focus
Cosmin Hrincu .... matte painter: Luma Pictures
Cosmin Hrincu .... modeler & texture artist: Luma Pictures
Levon Hudson .... assistant visual effects editor
Levon Hudson .... motion tracker
Chris Hunt .... lighting artist: Iloura
Chris Hunt .... lighting technical director: Iloura
Giselle Hunter .... digital artist: Iloura
Huck Hur .... tracking and matchmove: Iloura
Jacek Irzykowski .... matte artist: Iloura
Jacek Irzykowski .... texture artist: Iloura
Chris Jackson .... compositor
Mike James .... matte painter: method studios
Sam Jensen .... lead modeler: Iloura
Sam Jensen .... lead texturer: Iloura
David Johnson .... technical director: Iloura
Adam Jones .... IT manager: Iloura
Justin Jones .... senior stereoscopic supervisor
Morgan Jones .... compositor: Iloura
Josh Judd .... paint artist
Alexandra Junginger .... stereo conversion coordinator
Peter Jurca .... digital artist: Iloura
Michael Karp .... machmove artist
Robert James Kelly .... visual effects artist
Dulshan Keragala .... modeler & texture artist
Emily Killick .... visual effects coordinator
Jun Eun Kim .... generalist: Luma Pictures
Jun Eun Kim .... modeler: Iloura
Jun Eun Kim .... texture artist: Iloura
Gyuri Kiss .... 3d supervisor: Method Studios
Andrea Kistler .... stereo conversion coordinator
Oscar Knott .... digital artist
Helen Kok .... visual effects producer: method studios
Michael Kortum .... motion capture artist: Deakin University
Martin Kossmann .... effects artist: Iloura
Konstantin Kovalenko .... visual effects artist
Alan S.L. Lam .... digital artist: Iloura
Jarett Lee .... digital artist: Iloura
Alana Lennie .... lighting artist: Iloura
Jianxiong Kent Li .... modeler & texture artist: luma pictures
Augusto Lombardi .... effects artist: Iloura
Elizabeth Louden .... motion capture casting agent: Deakin University
Daniel Loui .... digital compositor
Jane Lovell .... operations manager: Iloura
Timmy Lundin .... effects technical director: Rising Sun Pictures
Matthew Lutes .... view-d lead
Duncan MacDonald .... effects artist: Iloura
Adam MacGowan .... effects artist: Iloura
Jonathan Macintosh .... character animator: Iloura
Suryakant Mahunta .... digital artist
Ineke Majoor .... visual effects producer: Iloura
Rodney March .... character animator: Iloura
Filipe Marques .... compositor: Method Studios
Francisco Martinez .... lighting artist: Luma Pictures
Stephen Mascarenhas .... executive producer stereoscopic conversion
Andrea Matamoros .... stereoscopic compositor
Brad McKay .... character animator: Iloura
Brad McKay .... previs supervisor: Proof, Inc.
Bradleigh McKay .... previs supervisor: Proof, Inc.
James McQuaide .... visual effects supervisor
Lewis Menga .... lead stereoscopic conform editor
Keith Meure .... lead digital artist: Iloura
Vicki Mifsud .... production coordinator: Iloura
Jay C. Miller .... lighting technical director: Iloura
Rahul Mistri .... render manager
Nathan Mitchell .... lighting technical director: Iloura
Tamas Molnar .... character animator: Iloura
Paul Molodowitch .... lead pipeline technical director: Luma Pictures
Daniel Mons .... systems administrator
Kate Moon .... matte artist: Iloura
Adrian Moyes .... tracking and matchmove: Iloura
Andy Mulligan .... tracking and matchmove: Iloura
Ashley Nagy .... modeler: Iloura
Ashley Nagy .... texture artist: Iloura
Bavindra Nama .... paint artist (stereoscopic conversion)
Payankulath Nandakumar .... digital compositor
Nishant Narang .... digital compositor
Salima Needham .... digital compositor
Shaan Nelson .... roto animator
Thomas Newbury .... cg generalist: luma pictures
Gregory Ng .... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Jeremy Nicolaides .... global creative director 3D: Prime Focus
James P. Noon .... tracking
Danielle Norgate .... digital compositor: Luma Pictures
John Norris .... visual effects producer: The Aaron Sims Company
Greg O'Connor .... modeling supervisor: Method Studios
Rodney O'Sullivan .... IT support: Iloura
Kieran Ogden-Brunell .... effects technical director
Matt Omond .... lead compositor: Iloura
David Orman .... i/o: Iloura
Matthew Ozerski .... visual effects editor
Heath Pagram .... character animator: Iloura
Andrew Palmer .... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Shivkumar Panchal .... stereo compositor
Richard Pang .... generalist: Luma Pictures
Michael Parker .... effects artist: Iloura
Adam Paschke .... visual effects supervisor: rising sun pictures
Ben Paschke .... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Matthew Pascuzzi .... compositor: Iloura
Noah Pascuzzi .... digital artist: Iloura
Kartik Rajul Patel .... paint team lead
Sujeet Patil .... paint artist: Prime Focus
Jason Pauls .... stereoscopic production coordinator
Laxman Pawar .... stereoscopic compositor: prime focus
Thomas Pentland .... digital artist: Iloura
Manuel Perez .... digital compositor: Iloura
John Perrigo .... visual effects artist
Justin Porter .... digital coordinator (Luma Pictures)
Adam Potter .... render wrangler: Rising Sun Pictures
Lucas Pozzey .... lead lighter: Luma Pictures
Richard Pring .... head of editorial: prime focus
Jeremy Pronk .... lead lighting td: Iloura
Will Pryor .... character technical director: Iloura
Marc Purnell .... matchmove artist
Amy Putrynski .... digital compositor
Niral Rajani .... visual effects artist
Sebastian Ravagnani .... visual effects
James Rees .... stereographer
Dean Richichi .... digital compositor
Daniel Riddle .... modeler & texture artist: luma pictures
Marcus Riquier .... tracking and matchmove: Iloura
Kazia Roach .... compositor
Andrew Robinson .... visual effects executive producer: Method Studios
James Robison .... crowds technical director: Iloura
James Rogers .... visual effects supervisor: Method Studios
Gal Roiter .... lighting technical director: Iloura
Thorsten Rolle .... matte painter: Method Studios
Simon Rosenthal .... head of visual effects: Iloura
Ranjan Kumar Rout .... sr. Stereo Compositor
Kasia Rymar .... visual effects coordinator
Amita Sahgal .... character animator: Iloura
Jacob Santamaria .... character rigging td: luma pictures
Elsa Santos .... matte artist: Iloura
Biswajit Sarangi .... compositor (stereoscopic conversion)
Quentin Sauvinet .... effects artist: Iloura
P. Kevin Scott .... character animator: Iloura
Brendan Seals .... look dev/effects artist: Luma Pictures
Pedro Seixas .... view-d compositor
Katysha Seng .... render wrangler: Rising Sun Pictures
Genevieve Serna .... digital compositor (as Genevieve A. Serna)
Andrew Shanks .... compositor: method studios
Pippa Sheen .... visual effects production manager: Iloura
Evan Shipard .... digital matte painter: Cartel Artists
Payam Shohadai .... executive visual effects supervisor: Luma Pictures
Josh Simmonds .... lead lighting technical director: Iloura
Ben Simonds .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Basannt Raj Singh .... paint artist
Niraj Kumar Sinha .... senior stereoscopic compositor
Jye Skinn .... character animator: Iloura
Daniel Skovli .... motion capture supervisor: Deakin University
Karen Smith .... effects artist: Iloura
Adrea Snow .... IT assistant: Iloura (as Robert Totonjian)
Adrea Snow .... systems administrator: Luma Pictures
Bernardo Andrea Spadafora .... lighting artist
Andrew Sprung .... stereoscopic compositor
Angela Stanley .... compositor: Iloura
Jon Stanley .... lead systems administrator: Iloura
Brett Stapleton-French .... digital compositor
Marc Stephen .... render wrangler: Iloura
Jonathon Sumner .... digital artist: Iloura
Francesco Surace .... lighting technical director: Iloura
Richard Sutherland .... cg supervisor: Luma Pictures
Rangi Sutton .... visual effects supervisor
Abhimanyu Tanwar .... view-d roto artist
Jonathan Taranto .... matte painter
Danny Gordon Taylor .... character animator: Iloura
Katrina Taylor .... stereoscopic editor: prime focus
Lewis Taylor .... effects artist: Iloura
Damien Thaller .... lead matte painter: rising sun pictures
Neil Thompsett .... paint team lead
Otto Thorbjørnsen .... digital compositor: Iloura
Rohan Tirkey .... stereoscopic supervisor
Kim Tobin .... compositor: Iloura
Elena Topouzoglou .... compositor: Iloura
Nicholas Tripodi .... animation supervisor: Iloura
Ryan Trippensee .... digital compositor: Luma Pictures
Tom van Dop .... digital compositor
Cassius Vaz .... stereo production manager
Randy Vellacott .... lead compositor: Cutting Edge
Archie Villanueva .... roto artist: Hirota Paint Industries
Kim Vincs .... motion capture producer: Deakin University
Tearlach Wales .... production assistant
Jordan Walsh .... senior effects artist: Iloura
Kevin Jen Kuan Wang .... stereoscopic compositor
Adrian Watkins .... lead matchmove: Iloura
Matt Weaver .... animator: Iloura
Peter Webb .... compositor: Iloura
Shelley Welch .... stereoscopic compositor
Ben Weller .... modeler: Iloura
Ben Weller .... texture artist: Iloura
Alexander Whyte .... effects artist: Iloura
Alexander Whyte .... tracking and matchmove: Iloura
Tom Wild .... head of production: Iloura
Martin Wiseman .... visual effects producer: Iloura
Drew Wood-Davies .... lighting technical director: Iloura
Malcolm Wright .... crowds technical director: Iloura
Pip Wright .... production coordinator: Iloura
Joe Tsung-Yu Wu .... modeling and texture artist: Iloura VFX (as Joe Wu)
Xye .... tracking
Kenny Yeh .... stereoscopic compositor
Kenny Yong .... matchmove artist
Douglas Zablocki .... digital compositor: RSP
Alyssa Zarate .... matte painter
Jennie Zeiher .... bidding producer: Rising Sun Pictures
Tony Zhang .... stereoscopic paint artist
Loic Zimmermann .... design supervisor: luma pictures
Kaspar Zwirner .... compositor: Iloura
Daniel Bigaj .... roto/paint: Rising Sun Pictures (uncredited)
Kyle Cunningham .... communications associate: Prime Focus World (uncredited)
Yung Lee .... pre-visual effects (uncredited)
Ivanna Mikhaylova .... digital compositor (uncredited)
 
Stunts
Lee Adamson .... stunt rigger
Jade Amantea .... stunt rigger
Chris Anderson .... stunt coordinator
Philli Anderson .... stunt performer
Ray Anthony .... fight coordinator
Yasushi Asaya .... stunt performer
Renee Bowen .... stunt double
Igor Breakenback .... stunt actor (as Igor Smiljevic)
Craig Brookshaw .... stunt double
Damien Bryson .... Stunt Double: Aaron Eckhart
Damien Bryson .... stunt double
Damien Bryson .... stunts
Matthew Campbell .... stunt double: Steve Mouzakis
Matthew Campbell .... stunt performer
Robbie Clissold .... utility stunts
Jarrah Cocks .... stunt assistant
Rhye Copeman .... stunt rigger
Nicole Downes .... stunt double
Harley Durst .... stunt double: socrates otto
Morgan Evans .... assistant stunt coordinator: 2nd unit
Michael M. Foster .... stunt performer
Russell Frost .... stunt performer
Kyle Gardiner .... stunt coordinator: action unit
Amanda Giblin .... stunt performer
Eli Goluv .... stunt rigger
Rian Goodge .... stunt performer
Chan Griffin .... stunt double
Chan Griffin .... stunt performer
Brendan Guerin .... stunt performer
Bryce Hardy .... stunt performer
Beau Hurren .... stunt performer
Meagan Ibrahim .... stunt double
Darren Inkster .... stunt performer
Graham Jahne .... stunt performer
Brendan Jakins .... head stunt rigger
Greg Jones .... stunt performer
Alex Jovica .... martial arts trainer
Alex Kuzelicki .... stunt performer
Ri-Jie Kwok .... stunt performer
Nathan Lawson .... stunt assistant
Nathan Lawson .... stunts
Brent Lister .... stunt rigger
Tomoki Miyamoto .... stunt performer
Deirdre Naughton .... stunt performer
Siros Niaros .... stunt performer
Andy Owen .... stunt rigger
Gulliver Page .... lead stunt double: Aaron Eckhart
Joe Pampanella .... stunt risk assessments
John Reynolds .... stunt performer
Paul Rochford .... stunt performer
Warwick Sadler .... assistant stunt coordinator
Robert Shook .... stunt performer
Ben Siemer .... stunts
Igor Smiljovic .... stunt performer
Mike Snow .... stunt performer
Daniel Solis .... stunt performer
Daniel Solis .... stunts
Demi Sorono .... stunt performer
Sharelle Starr .... stunt performer
Mark Tearle .... stunt rigger
Dave Thomson .... stunt rigger
Rick Tonna .... stunt assistant
Jesse Turner .... stunt performer
Connor Van Vuuren .... stunts
Lachlan Ward .... stunt assistant
Chris Weir .... stunt performer
Mark Wickham .... stunt double
Mark Wickham .... stunt rigger
Alex Yakimov .... stunt performer
 
Camera and Electrical Department
Robert Abboud .... lighting technician
Nathan Albinger .... electrician
Richard Allardice .... key grip: second unit
Marcus Allemann .... additional: second unit
Kitty Allwood .... second assistant camera
Rob Appleton .... rigging electrician
Glenn Arrowsmith .... key grip
Steven Bailey .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Michael Baker .... lighting technician
Edward Barlow .... grip: second unit
Gordon Boyd .... rigging electrician
Mandy Bradford .... Key Rigging Grip: Head of Department
Steve Daley .... lighting technician
Robbie Dewhurst .... lighting technician
Matt Dobson .... assistant camera
Caitlin Dooley .... second assistant camera: second unit additional
Cameron Dunn .... first assistant camera: second unit
Karl Engeler .... gaffer
Aaron Farrugia .... first assistant camera
Josh Greer .... 1st AC
Chris Hansford .... dolly grip
Jason Hansford .... assistant grip
Crispian Hayler .... lighting technician
Josh Jenkins .... lighting technician
Andrew Jerram .... first assistant camera
Aaron Jones .... video assist operator: pickups
Ian Jones .... director of photography: second unit
Darrin Keough .... dp: additional photography
Darrin Keough .... dp: splinter unit
Ben King .... stills photographer
Mark Levey .... lighting technician
Peni Loloa .... best boy electric (as Peniaku Loloa)
Chaz Lyon .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Leigh Mackenzie .... camera operator: second unit
Brendan Madden .... rigging electric best boy
Brendan Madden .... rigging gaffer: additional photography
Michelle Marchant .... second assistant camera
Calum McFarlane .... camera operator: "a" camera
Shane Mowday .... lighting technician
Andy Mutton .... lx system designer
Leigh Nemeth .... rigging electrician
James Notari .... dailies supervisor
James Notari .... digital imaging technician
Harry Panagiotidis .... camera operator
Adrian Pinto .... video assist
Richard Rees-Jones .... rigging electrician
Stephen Robinson .... best boy grip: second unit
Tyron Robinson .... grip: second unit
Andrew Schuster .... rigging electrician
Adrien Seffrin .... first assistant camera
Joe Stick .... electrician
Peter Stott .... camera operator: "b" camera, second unit
Peter Stott .... steadicam operator: second unit
David Thomson .... stunt rigger
James Towsey .... grip
Anthony Tulloch .... key rigging gaffer
Adam Vitolins .... grip: second unit
Sean Walker .... video assist operator
Garie Wetherill .... hd video assist operator: second unit
Sergio Zanello .... lighting technician
 
Animation Department
Stewart Alves .... animator
Aaron Barlow .... character animator: Iloura
Blair Burke .... animator: Luma Pictures
Aaron Clement .... animator
Shaun Freeman .... character animator: Iloura
Jason Martinsen .... character animator: Iloura
Thomas Price .... 3d generalist
Eddie Prickett .... character animator: Iloura
George Varettas .... character animator: Iloura
 
Casting Department
Gabrielle Healy .... extras casting
 
Costume and Wardrobe Department
Celeste Blewitt .... on-set assistant costumer
Jason Chalmers .... tailor
Tami Holton .... additional costume stand-by
Josephine Johnson .... head costume art finisher
Alissa Luxford .... assistant art finisher
Fiona MacKinnon .... key costumer: second unit
Katherine Milne .... costume supervisor
Julie Nixon .... costume buyer
Alison Parker .... costume coordinator
Maria Pattison .... costume buyer
Barbara Pinn .... key costumer
Emma Shakes .... costume props
Stephanie Schubert .... wardrobe: additional (uncredited)
 
Editorial Department
Simon Alberry .... data manager
Monty Bass .... assistant editor (3d conversion )
Marcus Bolton .... head of post production
Des Carey .... post production consultant
Dhirendra Chhatpar .... stereoscopic editor
Tricia Chiarenza .... color timer
Jolayne Crabbe .... digital intermediate editor
Harikrishna Dubey .... stereoscopic editor
Siggy Ferstl .... digital intermediate colorist
Matthew Goddard .... dailies assistant
Matthew T. Griffin .... digital intermediate support
David Gross .... digital imaging supervisor
Ben Joss .... assistant editor
Sie Kitts .... assistant colorist
Aaron Kroger .... outpost engineer
Ryan Loates .... view-d editor
Neelkanth Mapara .... on-line editor
Vaibhav Marathe .... stereoscopic editor
Stuart Morley .... additional editor
Matthew M. North .... digital intermediate producer
James Notari .... digital imaging technician
Matthew Ozerski .... first assistant editor
Sachin Patidar .... on-line editor
Anik Seguin .... conform editor
Girish Takle .... dailies editor
Daniel André .... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Ian Sullivan .... digital intermediate accountant (uncredited)
 
Location Management
Dan Beck .... location assistant
Stephen Brett .... location manager
Gareth Price .... location logistics manager
Drew Rhodes .... location manager
Tim Scott .... location manager
Patricio Simini .... location manager: Mountain sequence unit
 
Music Department
Daniel Baker .... orchestrator
Craig Beckett .... music editor
Justin Bell .... arranger
Justin Bell .... music programmer
Daniel Brown .... score engineer and mixer
Cantillation Choir .... choir
Mark Denis .... composer: Trailer Music
James Ezra .... score engineer
Lisa Gerrard .... composer: additional music
Lisa Gerrard .... vocalist
Geri Green .... orchestrator
Alex Henery .... musician contractor
Alex Henery .... orchestra contractor
Alison Johnston .... choir master
Brett Kelly .... conductor
James K. Lee .... orchestrator
Veigar Margeirsson .... composer: Trailer Music
Gabriel Isaac Mounsey .... score mixer
James Orr .... vocal engineer
Nicholas Skalba .... additional arranging and programming
Jessica Wells .... head orchestrator
 
Transportation Department
Graham Connolly .... driver: cast
Graham Connolly .... swing gang co-captain
Glen Goldby .... driver: mini bus
Clare Hollins .... driver: cast
Warwick King .... transportation captain: action unit
Jules Ling .... assistant picture car coordinator: additional photography
Thomas McSweeney .... driver: cast
Guven Paternoster .... transportation co-captain: swing gang
Rob Prusa .... picture car coordinator: additional photography
Jessica Rogers .... assistant transportation coordinator
Michael Sanderson .... driver: Bill Nighy
Shalie Sweetnam .... driver: cast
Paul Wambach .... transportation coordinator
Phil Watt .... driver: cast
 
Other crew
Ron Balicki .... martial arts expert: Aaron Eckhart
Ron Balicki .... martial arts trainer: Aaron Eckhart
Daniel Bavell .... titles designer
Luke Bride .... set-runner
Jason Buckley .... vice president: International Sales
Bridgett Buss .... epk production coordinator
Jac Charlton .... puppeteer
Rose Damon .... production assistant: vfx
Tom Davies .... additional production runner
Ashby de la Plaine .... production support: Lakeshore
Mark Dedaj .... production assistant
John Fox .... armorer
Salim Ftouni .... stand-in
Sean Genders .... puppeteer
Traci Genders .... assistant accountant (as Traci Duxbury)
David Gross .... Post Production Services
Dave Gumbrell .... unit assistant
Matt Halvorson .... vice president: International Marketing
Michael J. Harker .... completion bond company representative
Robbie Henley .... supplied trucks
Vicki Higgins .... assistant: Mr. Tauber
Matt Hodgkinson .... production staff
Diana Lee Inosanto .... martial arts expert: Aaron Eckhart
Diana Lee Inosanto .... martial arts trainer: Aaron Eckhart
Julia Jackson .... assistant to producers
B.L. Jurgens .... production executive: story, Legion Entertainment
Paul Katte .... puppeteer
Angela Kenny .... production accountant
Anthea Kondos .... stand-in: Caitlyn Stasey
Anthea Kondos .... stand-in: Caitlyn Stasey
Mark Korshak .... assistant to Gary Lucchesi
Christopher Kosmer .... picture double: Aaron Eckhart
Kristin Kruger .... payroll accountant
Tabitha Lancaster .... stand-in: Miranda Otto
Fiona Landreth .... production accountant
Melanie Lawrence .... art accountant
Grant Lehmann .... puppeteer
Lynnette Lai Suet Lynn .... production assistant
Christie Mattull .... insurance services
Nick McFarlane .... assistant production coordinator
Michael McKay .... Creative Executive
Bridgette McManus .... production co-coordinator
Alexei Mizin .... assistant: Mr. Beattie
Hart Moussa .... stand-in
Alana Newell .... lead compositor (as Alana Aranki)
Sarah Newman .... assistant production coordinator
Nick Nicolaou .... puppeteer
Chris O'Connell .... script supervisor
Christina Pallot .... assistant production coordinator
Joe Pampanella .... risk assessment
Stanko Peric .... stand-in: Steve Mouzakis
Katharine Phyn .... script supervisor: splinter unit
Andy Poulter .... stand-in - Aden Young
Ben Rollinson .... unit assistant
Stephen Rutter .... travel manager
Rashmi Salvi .... Production Co-ordinator
Debapriya Senanayak .... Stereo compositor: Elements Dept
Gabriel Shipton .... assistant accountant
Aaron Sims .... concept artist
Harriet Spalding .... assistant to producers
Ben Steel .... assistant: Mr. Eckhart
Rachel Steele .... production secretary
Molly Tompkins .... assistant to producer
B.J. Turner .... production assistant
Michael Youssef .... stand-in: Deniz Akdeniz
 
Thanks
Mary Shelley .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for sequences of intense fantasy action and violence throughout
Runtime:
92 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »

Did You Know?

Trivia:
The Gargoyle Queen, Leonore, notes that the Frankenstein's creation was never given a name (and implies that he never took a name for himself).

There are three instances of "Adam" in the novel, all by the creation, all in third-party reference: "Remember that I am thy creature; I ought to be thy Adam, but I am rather the fallen angel..." (Chapter 10) "Like Adam, I was apparently united by no link to any other being in existence..." (Chapter 15) "I remembered Adam's supplication to his Creator. But where was mine?" (Chapter 15)

There is an alleged quote by Mary Shelley that 'if the creature had a name, it would be Adam.' Not only is this not from the novel but from an interview, but a clear hypothetical - 'if... would...' - and acknowledgment by the author that the creation has no name.

According to some reports, there was a lost scene in the original Universal Pictures' Frankenstein (1931) movie referring to Boris Karloff's monster as Adam. In the follow up Bride of Frankenstein (1935) it was stated that the monster's name was Frankenstein, which became the rule for that series of films.See more »
Goofs:
Errors made by characters (possibly deliberate errors by the filmmakers): During the rat experiment, Terra demands the current increased to "200 Joules". However, current is measured in Amperes; a Joule is a unit of energy.See more »
Quotes:
Adam:I am not your son. And this body... is MINE!See more »
Movie Connections:
References Young Frankenstein (1974)See more »
Soundtrack:
MisgivingSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
20 out of 31 people found the following review useful.
Entertaining Adventure, 30 January 2014
Author: Claudio Carvalho from Rio de Janeiro, Brazil

Dr. Victor Frankenstein (Aden Young) dies frozen to death and the creature (Aaron Eckhart) buries him at the cemetery of his family. However he is attacked by demons but he kills one of them and Gargoyles save him and take him to a Cathedral where the Gargoyles Order gathers. The Queen of the Gargoyles Leonore (Miranda Otto) keeps Dr. Frankenstein's journal together with the treasures of the Order and gives the name of Adam to the creature. Then she explains to Adam that there is an ancient war between the Gargoyles that are angels and demons under the command of the Prince Naberius (Bill Nighy). She also invites Adam to join the Gargoyles in the war against demons, but Adam prefers to isolate in a remote place.

Two hundred years later, Adam returns and finds a modern society. Soon he learns that Naberius has the intention of creating an army of soulless corpses to be possessed by demons. The scientist Terra (Yvonne Strahovski) is researching a process to create life and Naberius is seeking Dr. Frankenstein's journal to help Terra and raise his army.

"I, Frankenstein" is an entertaining adventure of Frankenstein in the middle of a war between angels and demons. This 3D movie has top-notch special effects and explosions without being special. My vote is six.

Title (Brazil): "Frankenstein: Entre Anjos e Demônios" ("Frankenstein: Between Angels and Demons")

Was the above review useful to you?
See more (209 total) »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.