Edit
Nanny McPhee Returns (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Susanna White

Writing Credits  

Emma Thompson ... (written by)
 
Christianna Brand ... (characters)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Katy Brand ...
...
...
...
...
...
...
...
Lieutenant Addis
Toby Sedgwick ...
Enemy Pilot
Rest of cast listed alphabetically:
...
City Woman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Bevan ... producer
David Brown ... co-producer
Liza Chasin ... executive producer
Lindsay Doran ... producer
Eric Fellner ... producer
Amelia Granger ... associate producer
Debra Hayward ... executive producer (as Debra Osborne)
Emma Thompson ... executive producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Mike Eley

Film Editing by 

Sim Evan-Jones

Casting By 

Lucy Bevan

Production Design by 

Simon Elliott

Art Direction by 

Suzanne Austin
Bill Crutcher ... supervising art director
Nick Dent
Gary Jopling

Costume Design by 

Jacqueline Durran

Makeup Department 

Tamsin Dorling ... hair stylist (as Tamsin Barbosa) / makeup artist (as Tamsin Barbosa)
Peter King ... hair designer / key makeup artist / makeup designer
Chris Lyons ... special effects teeth
Nicola Matthews ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Flora Moody ... trainee assistant makeup artist
Paula Price ... make up artist / hair stylist
Luca Saccuman ... crowd hair stylist
Lesley Smith ... additional hair stylist / additional makeup artist
Matthew Smith ... prosthetic sculptor
Sarah Weatherburn ... wigs
Nik Williams ... special makeup effects artist

Production Management 

Simon Fraser ... production manager
Daniel Gulliver ... unit manager
Deborah Harding ... post-production supervisor
Michelle Wright ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Victoria Banks ... second assistant director: second unit
Daniel Gill ... crowd assistant director
Heidi Gower ... third assistant director
Martin Harrison ... first assistant director
Reshma Makan ... floor assistant director: dailies
Finn McGrath ... first assistant director: second unit
Christian Rigg ... crowd third assistant director: dailies
Tony Slater-Ling ... second unit director
Chris Stoaling ... second assistant director
Laura Windebank ... third assistant director: second unit

Art Department 

Roxana Alexandru ... draughtperson
Marshall Aver ... props buyer
Jo Berglund ... petty cash buyer
Max Berman ... prop maker
Steve Bohan ... construction manager
Mark Buck ... plasterer
Harry Cable ... stand-by props
Dean Coldham ... plasterer
Darren Collins ... action vehicle
Gary Crosby ... head painter
Paul Duff ... supervising carpenter
Sarah Forbes ... assistant production buyer
Steve Furneaux ... standby carpenter
Annie Gilhooly ... production buyer
Craig Gleeson ... chargehand
Peter Hallam ... property master
Rohan Harris ... paintings
Syd Harvey ... art department runner
Henry Hole ... greens
Brendan Houghton ... storyboard artist
Douglas Ingram ... storyboard artist
Thomas Jones ... props mould-maker
Jon Marson ... key greensman
Lisa McDiarmid ... stand-by art director
Paul Michel ... props
Heather Pollington ... graphic designer
Nick Slater ... greensman
Nick Smith ... carpenter
Nic Stubbings ... chargehand dressing propman
Sophie Tarver ... propmaker
Kristin Theyers ... stand-by props: second unit
Bill Thomas ... props
Kiera Tudway ... art department assistant
Oli van der Vijver ... stand-by art director: second unit
James Wakefield ... assistant art director
Dicken Warner ... thatcher
Adriaan Engelbrecht ... prop maker (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor / sound effects recordist
Niv Adiri ... sound effects editor / sound re-recording mixer: pre-mix
Ben Barker ... sound effects editor
Sandy Buchanan ... adr recordist
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Gillian Dodders ... adr editor
Mike Dowson ... sound re-recording mixer
Arthur Fenn ... boom operator
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
James Gibb ... sound assistant
Howard Halsall ... dialogue editor
Nina Hartstone ... supervising dialogue editor
Simon Hayes ... production sound mixer
Mark Heslop ... conform editor
Eilam Hoffman ... temp sound editor
Robert Ireland ... adr editor
Robin Johnson ... boom operator
Michael Miller ... adr mixer
Emilie O'Connor ... assistant dialogue editor
Jan Petrov ... adr recordist
Richard Pryke ... sound re-recording mixer
Tom Sayers ... sound design editor
Adam Scrivener ... mix technician
Jack Stew ... foley artist
Chris Sturmer ... dolby sound consultant
Philip Young ... adr recordist
Henry Dobson ... dubbing supervisor (international versions) (uncredited)

Special Effects by 

James Davis III ... special effects supervisor
Hugh Goodbody ... special effects senior technician
Karen Holt ... special effects assistant
Mark Holt ... special effects supervisor
Peter Kersey ... special effects technician
Paul McGuinness ... special effects technician
Dickon Mitchell ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Antony Allen ... paint & roto artist
Katarzyna Ancuta ... lead paint & roto artist
Edward Andrews ... rotoscope artist- Framestore
Jaume Arteman ... digital compositor: framestore
Tony Atherton ... effects technical director: Framestore
Manjusha Balachandran ... lighting technical director
Lizi Bedford ... crew manager: Framestore
Jeremy Berruel ... modeler
Jarnail Bhachu ... digital compositor: Framestore
Michael Blain ... r&d developer
Zachary Bloom ... scanning: Framestore
Turea Blyth ... visual effects editorial
Matt Boyer ... matchmove artist
William Brand ... lead modelmaker
Christophe Brejon ... lighting technical director
Robin T. Brown ... digital paint & roto artist
Allison Cain ... visual effects producer: Framestore
Daniela Campos Little ... matchmove artist
Ronan Carr Fanning ... digital modeller
Helen Carr ... paint & roto artist
Ronan Carr ... paint & roto artist
Anthony Chadwick ... matchmover / visual effects
Nardeep Chander ... effects technical director
Malavika Chandrakanth ... digital paint and roto artist
Chris Cooper ... matchmove artist
Noemie Cruciani ... paint and roto artist: Framestore
Eoghan Cunneen ... assistant technical director
Sean Danischevsky ... lead compositor: Framestore
Amy Davis ... prep artist
Virginie Degorgue ... digital matte painter: Framestore
Rico Dober ... technical director
Mike Eames ... head of animation: Framestore
Richard Edwards ... data operator - framestore
Daniel Evans ... r&d: Framestore
Michele Fabbro ... fx technical director
Marie Fernandes ... digital intermediate producer
Matt Fox ... vfx executive producer: Framestore
Richard Frazer ... digital paint and roto artist
Joe Gaffney ... lighting technical director: Framestore
Claire Galpin ... visual effects coordinator
Rob Garner ... paint & roto artist
Sukh Gill ... visual effects coordinator: Framestore
Stefano Giorgetti ... digital effects artist
Adam Glasman ... DI colourist
Theodor Groeneboom ... compositor: Framestore
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Steve Hardy ... matchmove artist
Peter Hartless ... visual effects coordinator
Oliver Hearsey ... tracker: Framestore
Karsten Hecker ... film mastering engineer
Winnie Ho ... prep artist
Daren Horley ... lead texture artist: Framestore
Jason Horley ... lead digital matte painter: Framestore
Russell Horth ... lead compositor: Framestore
Jamie Isles ... senior lighting artist
Carl Jackson ... technical director
Amy Elizabeth James ... visual effects production assistant
Söderström Jessica ... modeler
Oliver Johnstone ... digital paint and roto artist
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Christian Kesler ... digital matte painter: Framestore CFC
Duncan Kinnaird ... visual effects artist
Rikki Knight-Trembath ... rigger
Jakob Kousholt ... modeller: framestore
Jaye Krebs ... digital compositor: Framestore
Chris Lawrence ... cg supervisor
Patricia Llaguno ... digital compositor: framestore
Christian Manz ... visual effects supervisor: Framestore
Luke Massingberd ... paint & roto artist
Ian Mathews ... paint and roto artist
Adam McInnes ... visual effects supervisor
Edwin Metternich ... scanning: Framestore
Thomas Montminy Brodeur ... paint & roto artist: Framestore (as Thomas Brodeur)
Patrick Muylkens ... digital matte painter: Framestore
Jeff Newton ... senior lighting technical director
James Nicholl ... creature effects technical director
Conor O'Mara ... visual effects artist
Alex Oddbratt ... pipeline TD: Framestore
Conrad Olson ... digital compositor
Sam Osborne ... digital compositor
Adam Parker ... prep artist: Framestore
Stuart Partridge ... senior compositor
Russell Pawson ... visual effects editor
Nigel Permane ... motion control assistant
Ryan Pilcher ... matchmoving artist
Andrew Pinson ... digital paint & roto artist: Framestore (as Andy Pinson)
Henriette Plum ... animator
Marine Poirson ... lighting technical director
Gunnar Radeloff ... visual effects artist
Sagar Rathod ... technical director
Nicholas David Reed ... creature effects technical director
Marc Rice ... paint & roto artist
Dominic Ridley ... lead data wrangler
Scott Robertson ... digital paint and roto artist
Dave Robinson ... systems engineer
Andreas Rohr ... creature effects technical director
Dale Rostron ... lead matchmove artist: Framestore
Peter Rush ... motion control operator
Nico Scapel ... head of rigging
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant
Laurence Smith ... digital compositor: Framestore
Jessica Soderstrom ... modeler
Marcin Stangel ... system engineer: Framestore
Stefanie Strauss ... technical director: Framestore
Mark Taylor ... matte painter: Framestore
Stephen Tew ... lead paint & roto artist
Michael Adam Thompson ... matchmover: Framestore
Iva Trajkovic ... digital compositor
Alexander Turusov ... effects technical director: Framestore
Dan Victoire ... digital grading artist
Giuliano Dionisio Vigano ... digital compositor (as Giuliano Dionisio Vigano')
Carlo Volpati ... digital effects
Mark Wainwright ... digital effects artist
Maggie Walby ... digital paint & roto artist: Framestore
Tara Walker ... digital compositor
Glenn Wells ... matchmove artist: Framestore
Tom Whittington ... senior paint/prep and roto artist
Rachel Williams ... fur groomer
Kate Windibank ... senior compositor
Kim Wiseman ... digital compositor: framestore
Graham Wood ... matchmove artist
Alvin Yap ... visual effects technical director
Tim Young ... digital compositor: Framestore
Antony Bluff ... visual effects producer (uncredited)
Christophe Meslin ... head of systems (uncredited)
Andrew Palmer ... rigging intern (uncredited)

Stunts 

Annabel Canaven ... stunts
Ray De-Haan ... stunt double
Paul Lowe ... stunt double
Lee Sheward ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Ian Adrian ... camera operator
David Ashby ... crane grip
John Attwood ... second unit: gaffer
John Bailie ... additional first assistant camera
Hatti Beanland ... camera trainee: dailies
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Roy Carter ... stand-by rigger
Liam Daniel ... still photographer
John Davis ... central loader
Russell Diamond ... key grip
Emma Edwards ... second assistant camera: "b" camera
Russell Ferguson ... first assistant camera: "b" camera
Ian Franklin ... rigging gaffer
Jonny Franklin ... electrician
Mark Funnell ... best boy
Pete Gilmour ... lighting board opp
Jamie Harcourt ... camera operator 2nd unit dailies
John Hembrough ... steadicam operator: daily
Gabriel Hyman ... second assistant "a" camera: second unit
Oliver Kember ... camera trainee
Nick Kenealy ... video assist operator
Giles Keyte ... additional still photographer
Sam Kite ... chief rigging electrician
Jody Knight ... b camera grip
Vince McGahon ... Steadicam operator
Kirstin McMahon ... first assistant camera: "a" camera second unit, additional photography
David Mills ... camera trainee
Paul Molloy ... best boy: studio
Julian Morson ... steadicam operator
Gary Parnham ... rigging electrician
Matt Poynter ... first assistant camera: "a" camera
Luke Redgrave ... camera operator: b cam
John Saunders ... additional set electrician
Philip Sindall ... camera operator
Tony Slater-Ling ... second unit: cinematographer
Erin Stevens ... second assistant camera
James Summers ... rigging electrician
Andy Thomson ... technocrane technician
Roger Tooley ... steadicam operator
Tom Unwin ... grip trainee
Dean Foard ... electrician (uncredited)
Larry Hurt ... stabilized head technician (uncredited)

Animation Department 

Viola Baier ... animator
Terence Bannon ... animator
Ferran Casas ... animator
Noel Donnellon ... animation producer: title sequence
Paul Donnellon ... animation director: title sequence
Stuart M. Ellis ... senior animator
Emma Ewing ... animator
Mike Ford ... animator
Aldo Gagliardi ... senior animator
Jordi Girones ... animator
David Z. Obadiah ... animation producer: title sequence
Liam Russell ... animator
Alfonso Sicilia ... character animator
Ricardo Silva ... animator
Kevin Spruce ... animation supervisor
Jonathan Symmonds ... animator
Andrew White ... animation compositor: title sequence

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Louis Elman ... adr voice casting
Pippa Hall ... casting: children
Millie Scalchi ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Alford ... costume cutter
Esther St John Gray ... set costumer
Jenny Hawkins ... costume supervisor
Helen Ingham ... key costumer
Edith Kähler ... costume assistant
Gabriella Loria ... assistant costume designer
Gemma Rasmussen ... costume maker

Editorial Department 

Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Mark Bankhead ... dailies assistant
Andrew Cave ... dailies assistant
Tania Clarke ... first assistant editor
Rich Ellis ... dailies assistant (as Richard Ellis)
Adam Glasman ... digital colorist
Rob Gordon ... additional on-line editor
Emily Greenwood ... digital film editor
Alastair Grimshaw ... visual effects editor
Deborah Harding ... post production supervisor
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Steven Mates ... assistant visual effects editor
Jamie Payne ... colorist: dailies
Darren Rae ... colorist: dailies
Debs Richardson ... avid assistant editor
Nick Timms ... technical operator
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor

Music Department 

Nick Angel ... music consultant
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Chris Bacon ... composer: additional music
John Barrett ... score pro tools recordist
James Bellamy ... temp music editor
Chris Clad ... violin
Chris Cozens ... auricle control systems
Robert Danzey-Persaud ... technical score advisor
Andrew Dudman ... music recordist (as Andy Dudman)
Matt Franko ... music preparation
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Mark Graham ... head of music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Jim Honeyman ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Kirsten Lane ... music consultant
Victor Pesavento ... music preparation
Steven Price ... temp music editor
Paul Pritchard ... assistant scoring engineer
Joe E. Rand ... music editor
Simon Rhodes ... music scoring mixer
Steven L. Smith ... music preparation
Pamela J. Sollie ... scoring coordinator
John Ashton Thomas ... orchestrator
Stuart Michael Thomas ... composer: additional music
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Gad Emile Zeitune ... additional music arranger

Transportation Department 

Darren Helman ... driver
Andy Levett ... grip driver
David O'Connor ... driver: director

Other crew 

Christina Angeloudes ... legal and business affairs: manager
Celia Bannerman ... acting coach: children
Thom Berryman ... media transfer engineer
Sebastien Betsch ... digital cinema supervisor
Jamie Bolton ... assets administrator
Matthew Boyd ... floor runner: second unit
Elizabeth Brizzell ... trainee production accountant
Jessica Cameron ... floor runner: dalies
Shoky Carter ... unit base runner
Irene Chawko ... script supervisor
Hannah Collett ... production coordinator
Michael Davis ... dailies assistant
Hayley Dida ... animal administrator
Chloe Dorigan ... assistant: Tim Bevan (as Chloé Dorigan)
Ian Evans ... helicopter pilot: aerial unit
Kate Fasulo ... production coordinator: Working Title
Neil Ferris ... floor runner: dailies
Fiona Garland ... production coordinator: second unit
Kya Garwood ... stand-in: Maggie Gyllenhaal
Colin Giles ... location security
Nick Gold ... floor runner
Peter Gray ... location assistant
Lisa Heathcote ... food stylist
Jon Hills ... location security/support
Paula Hind ... production assistant
Patrick Hopkins ... assistant: Susanna White
Jonathan Houston ... assistant production coordinator
Viv Irish ... assistant: Emma Thompson
Richard J.R. Jones ... daily runner: second unit (as Richard Jones Jr.)
Claudia Kalindjian ... unit publicist
Natasha Khrolenko ... assistant: Lindsay Doran, US
Rachel King ... unit nurse
Natasha Lane ... assistant animal handler
Nick Luddington ... floor runner
Sue Mahoney ... script supervisor: second unit
Reshma Makan ... production company legal intern - Working Title
Roisin McVeigh ... assistant accountant
Sharon Milton ... tutor
Kat Moore ... PG APATS Trainee / accounts trainee
Chris Norman ... assistant accountant
Darren O'Connell ... floor runner
Simon O'Connell ... aviation liason
Shelly O'Mahony ... assistant: Maggie Gyllenhaal
Benjamin Perkins ... head chaperone
Katherine Pomfret ... assistant: Eric Fellner
Darren Price ... floor runner
Rudy Reyes ... personal trainer: Emma Thompson, Asa Butterfield & Susanna White
Adam Richards ... location manager
James Richardson ... production accountant
Max Rothery ... floor runner
Mark Rowan ... fire officer
Toby Sedgwick ... director of movement
Edwina Sercombe ... daily floor runner: second unit
Cara Shine ... assistant: Eric Fellner
Cassandra Sigsgaard ... clearances
Rob Silva ... assistant: Lindsay Doran, UK (as Robert Silva)
Hannah Simons ... script supervisor: second unit
Neil Swain ... dialect coach
Michele Tandy ... financial controller
Mariia Viita ... additional floor runner
Dan Whitty ... location manager
Ian B. Williams ... assistant: Susanna White (as Ian Willism)
Rob Wise ... production runner
Charlotte Wright ... assistant location manager
Sarah Jane Wright ... production executive (as Sarah-Jane Robinson)
Ben Hope ... security (uncredited)
Mick Hurrell ... health and safety advisor (uncredited)

Thanks 

Kathryn Craig ... thanks
Josse Davis ... thanks
Sarah Kate Edwards ... thanks
Alison Elliott ... in memory of
Stephen Godwin-Austen ... thanks
Lulu Guinness ... thanks
Beth Sanderson ... thanks
Simon Saunders ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page